BIJDEHANDBIJDEHAND Zorg wil wachtlijsten halveren Duin Bollenstreek Voorhout houdt zei ton over Meer verkeersdrempels in Katwijkse Molenwijk Ondernemingsraad Katwijk 'niet geheel tevreden' DIT ZIJN DE VOORDELEN DINSDAG 28 NOVEMBER 2000 Themamiddag Telefonische Hulpdienst lisse Stichting Welzijn Ouderen houdt morgen een themamid dag over de SOS Telefonische Hulpdienst, die een vestiging heeft in Leiden. Speciaal geschoolde vrijwilligers van deze dienst zitten dag en nacht klaar voor een gesprek van mens tot mens, waarbij onderwerpen aan de orde kunnen komen als eenzaamheid, relaties, verdriet of angst. Ook met informatievra gen kan men bij de SOS-dienst terecht. Tijdens de themamid dag vertellen twee medewerkers iets over hun werk. De bijeen komst in dienstencentrum De Beukenhof begint om 14.00 uur en de entree bedraagt 2,5 gulden. Vooraf aanmelden wordt op prijs gesteld via telefoonnummer 0252-412667. Klaverjassen en disco in De Poel lisse Klaverjassen kan op vrijdag 1 december in 't Poelhuys in de Lissese wijk Poelpolder. Het kaarten begint om 20.00 uur. De entree is voor leden 3.50 en voor niet-leden 5 gulden. Een uur eerder begint eveneens in 't Poelhuys een disco voor kinderen van 7 tot 13 jaar. Leden van het Gemeenschapscentrum De Poel hebben gratis toegang, niet-leden betalen 3 gulden. Kleindieren te kijk in Hobaho Lisse lisse Een slordige 1200 kippen, watervogels, sierduiven, konij nen en cavia's zijn te bewonderen bij de jaarlijkse tentoonstel ling van de pluimvee- en konijnensportvereniging Lisse en om streken. In diverse categorieën strijdt het kleinvee om de titel 'Kampioen van de Bollenstreek'. Op de laatste tentoonstellings dag, zaterdag 2 december, is er een keuring van kleine knagers. Tamme ratten, muizen en hamsters kunnen dan door het pu bliek ter keuring worden aangeboden. Verder is kinderboerderij De Klarinet van de partij en vertelt een imker over zijn werk. De tentoonstelling is van donderdag 30 november tot en met zater dag 2 december in de Hobahohallen. Op donderdag is de ten toonstelling geopend van 19.00 tot 22.00 uur, op vrijdag van 09.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 09.00 tot 16.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 3,50 gulden voor volwassenen en 2 gul den voor kinderen tot 12 jaar en 65-plussers. Postzegelruilmiddag voor ouderen noordwukDe CON, de ouderenbonden en de Vereniging voor postzegelverzamelaars Noordwijk houden samen een postze gelruilmiddag speciaal voor ouderen. Op woensdagmiddag 6 december zijn de filatelisten-op-leeftijd welkom in De Wieken aan de Wassenaarsestraat in Noordwijk. De ruilmiddag duurt van 14.00 tot 17.00 uur. katwuk peter blok De Molenwijk in Katwijk aan den Rijn krijgt er volgend jaar minimaal 25 verkeersdrempels bij. Dat bleek gisteravond tij dens een informatiebijeen komst over het toekomstige we gennet in de wijk. Het totaal aantal verkeersdrempels in de Molenwijk komt daarmee vol gend jaar op ruim 45. Zes drempels worden weggehaald. Op een aantal onoverzichtelijke plaatsen waar nu nog regelma tig auto's op de stoep worden geparkeerd, komen paaltjes te staan die dat moeten gaan voorkomen. De Molenwijk wordt begin 2001 omgebouwd tot een buurt, waar niet harder mag worden gereden dan dertig ki lometer per uur. Verkeersdrem pels moeten de garantie bieden dat die maximumsnelheid niet wordt overtreden. Door de Mo lenwijk 'om te spitten' tot 30-ki- lometergebied denkt de ge meente de verkeersveiligheid in de buurt aanzienlijk te verho gen. ,,Als iedereen zich nu eens keurig zou gedragen en zich aan de maximumsnelheid zou houden, hebben we helemaal geen verkeersdrempels nodig", zei wethouder A. van der Plas (CDA) van verkeer. „Maar de praktijk is nu eenmaal harder dan de leer. En daarom probe ren we de Molenwijk met ver keersdrempels en -plateaus vei liger te maken en leefbaar te houden." Volgens Van der Plas zijn het meestal de buurtbewoners zelf die de straten als racebaan ge bruiken. „Zij zijn bekend met de verkeerssituatie, schatten de risico's als niet erg groot in en geven vervolgens gas. Dat komt Extra geld is er, nu de mensen nog In de loop van het komende jaar moeten de wachtlijsten voor de zorg in de Duin- en Bollenstreek flink gaan te ruglopen. De stichting Rijn-, Duin- en Bollenstreek, die onder meer de thuiszorg regelt, en de zorggroep Valent, die de tehuizen De Wilbert in Katwijk, Sint Jeroen in Noordwijk en de Bernardus in Sassenheim onder zijn hoede heeft, krijgen zes miljoen gulden extra per jaar om de wachtlijsten terug te dringen. Momenteel staan bijna 850 mensen ingeschreven bij een van de instellingen voor een of andere vorm van zorg. Het streven is om dat aantal te halveren. bollenstreek sjaak smakman Volgens projectleidster H. Pas- instellingen streven ernaar om schier wordt het grootste pro- het komende halfjaar 150 nieu- bleem de werving van voldoen- we mensen te vinden. Lukt dat, de mensen. „Qua geld is er mo- dan moet het mogelijk zijn om menteel erg veel mogelijk, maar de wachtlijsten terug te bren gen naar het niveau van mei 1999. De drie verpleeg- en verzor gingstehuizen willen met het geld in totaal 28 extra plaatsen binnen de instellingen zelf scheppen en 50 zogeheten ex tramurale bedden. Dat wil zeg gen dat mensen die eigenlijk naar een tehuis zouden moe ten, dankzij veel en intensieve zorg toch thuis kunnen blijven. Qua kosten maakt dat bijna niets uit, maar de mensen zelf willen als regel het liefst zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. De wachtlijsten voor de te huizen zijn groot. Voor het ver pleeghuis De Wilbert staan mo menteel 63 mensen op de wachtlijst en voor het verpleeg huis van de Bernardus 22. De woonzorgcentra van de Bernar dus en Sint Jeroen hebben daarnaast respectievelijk 76 en 145 mensen op de wachtlijst staan. Verder staan nog een kleine 40 mensen op de wacht lijsten bij de instellingen voor dagbehandeling. Bij de thuis zorg staan ongeveer 500 men sen op de wachtlijst. Dankzij de extra miljoenen guldens - een uitvloeisel van het extra geld dat het kabinet op Prinsjesdag heeft uitgetrok ken voor de zorg - is geld nu niet meer het probleem. De grote vraag van de komende Lijd is of het lukt om voldoende mensen te werven. Volgens Passchier zijn 'gewone' wer vingsmethoden als personeels advertenties in de kranten niet meer voldoende. De zorginstel lingen willen de komende tijd met promotieteams naai- aller lei festiviteiten om de leuke kanten van het werk in de zorg te benadrukken. Ook het eigen personeel wordt ingeschakeld: wie kans ziet om iemand uit zijn omge ving te strikken voor een baan in de zorg. kan rekenen op een beloning. Hoe die eruit gaat zien, is nog niet bekend. „We denken in elk geval niet aan va kantiereizen en dergelijke. Dat past niet in het beeld dat we van onze organisaties willen creëren." voorhout annette van der el uiteraard de veiligheid niet ten goede en daar willen we wat aan gaan doen omdat gedrag van verkeesdeelnemers moeilijk te veranderen is." In de Tulpstraat komen vijf verkeersdrempels, waaronder op de hoeken met de Hyacint straat, de Molenweg, de Narcis- straat en de Anjerstraat. Ook in de bocht Tulpstraat/Zonne bloemstraat, dichtbij het druk- bereden fietspad, de Otto Ba ron van Wassenaarschool en de bibliotheek, komt een drempel. In de Asterstraat komen op de hoek met de Leliestraat, de Irisstraat, de Ranonkelstraat en/of Fresiastraat vier grotere drempels en drie kleinere vari anten. Vooral in de omgeving van de DINO-supermarkt moet wat aan de veiligheid worden gedaan, zeiden buurtbewoners. „Met al die grote vrachtwagens is het daar levensgevaarlijk voor kinderen." De Otto Baron van Wassenaarschool wil graag een goede schoolroute aan de oost kant van de school, het liefst op de kruising Fresiastraat /Aster straat. In de Dahliastraat verschij nen begin volgend jaar mini maal drie verkeersdrempels. Zij kruisen met de Narcisstraat, de Papaverhof en de Zonnebloem straat. Daarmee zijn de meeste drempels op de doorgaande routes genoemd. Acht bestaande drempels rui men het veld. Die liggen nu nog onder meer in de Pioenhof, op het Molenplein, in de Volier- straat, in de Papaverhof, in de Lupinehof en twee liggen op hoekjes van de Tulpstraat met de Dahliastraat. De gemeente verwacht in fe bruari of maart met de aanleg van de verkeersdrempels te be ginnen. Voorhout houdt aan het a van dit jaar 600.000 gul11 over. Dat blijkt uit de Voorhi se najaarsnota die gisterav met groot gejuich werd onti gen in de commissie financ e CDA'er Van Velzen noemdi nota een sinterklaascadeai „De nota viel op 18 novenf bij mij in de bus, op de dag Sinterklaas in Voorhout kv\5 Het kon niet anders dan eeif j deautje zijn." De CDA'er constateerde de nota een 'minimum aai* genvallers en een maxiri aan meevallers' bevat. naast deze lovende woon uitte Van Velzen ook enige tiek. Hij constateerde dat deel van het overschot het volg is van uitstel van geplajj investeringen. „Het lijkt er zond uit te zien, maai* we p/L teren te weinig", conclude ;a de CDA'er dan ook. v Niet alleen het doorschun van investeringen is een i langrijke oorzaak van schot. Ook de extra inkom 1 die Voorhout van de rij kso ei heid ontvangt, dragen bij het positieve resultaat. Ói c meer vanwege de gunstige nomische omstandigheden^ sloot het kabinet de gemee dit jaar meer geld te geven, het in 1999 van plan was. hei taal kreeg Voorhout dit 300.000 gulden meer aan mene uitkering van het Daarnaast kon de gemen 85.000 gulden besparen kosten voor het leerlingen voer, door gebruik te m; van een financieringsmogt heid van het GAK. katwuk ledereen die nu al wat kerstsfeer wil proeven kan terecht bij deze voortuin aan te nemen. De sneeuwpop staat er wat verloren bij. Vandaag reikt het kwik namelijk tot de Noordwijkerweg in Katwijk aan den Rijn. De diverse kerstmannen, in alle soorten en veertien graden en er is geen sneeuwvlok in zicht. maten, staan te popelen om na volgende week het estafettestokje van Sinterklaas over foto dick hogewoning Inspraakorgaan mag niet meepraten over toekomst vuilophaaldienst katwuk peter blok De Katwijkse ondernemingsraad (OR) mag, in tegenstelling tot de Noordwijk- se, niet meepraten en meedenken in de projectgroep die de toekomst van de plaatselijke reinigingsdienst onderzoekt. Wel mogen ze voorafgaand aan het on derzoek meewerken aan 'de startnotitie, die als uitgangspunt voor de toekomsti ge reinigingsdiensten dient'. Dat heeft wethouder Van Paridon (WD) van be heer en onderhoud besloten. Van haar mag een lid van de onderne mingsraad meedoen tot de totstandko ming van de startnotitie. Daarna moet hij verder vanaf de zijlijn toekijken. Hij en de medewerkers van de reinigings dienst worden volgens Van Paridon wel zo goed mogelijk geïnformeerd over de voortgang van het samenwerkingspro ces met Noordwijk en hebben nog mo gelijkheden genoeg om hun eventuele grieven kenbaar te maken. Volgens Van Paridon is het beter als de OR niet in de projectgroep zit omdat daarmee 'belangenverstrengeling' het onderzoek zou kunnen frustreren. OR-voorzitter P. Méjan is 'niet geheel tevreden' met het compromisvoorstel van Van Paridon, maar heeft er wel be grip voor. „Beter een half ei dan een lege dop. Eerst hadden we het gevoel buiten spel te staan, dat er over ons heen werd gewalst. Nu wordt er in ieder geval naar ons geluisterd. Het was hartverwarmend om te zien dat de plaatselijke politiek vond dat wij beter bij het proces betrok ken moesten worden en beter geïnfor meerd moesten worden. L. Hazenoot, woordvoerder namens de vuilnismannen, maakt naar eigen zeggen 'even een pas op de plaats'. „On ze inbreng wordt nu groter en daar was het ons om te doen. De wethouders hebben toezeggingen gedaan. Daar hou den we ze aan. We wachten rustig af wat er allemaal van terecht komt. Die kans geven we ze." Wethouder J. van der Plas (SGP/GPV) van personeelszaken benadrukte eerder dat financiële afwegingen niet de aller belangrijkste zijn bij de keuze voor een toekomstige reinigingsdienst. Noordwijk wil de reinigingsdienst het liefste uitbesteden aan een commercieel bedrijf, Katwijk ziet meer in samenwer king van de reinigingsdiensten. Een on derzoeksbureau bekijkt de komende maanden wat de beste optie is. Vacaturebank voor vrijwillige in Noordwijk Vrijwilligersorganisaties h ij ben grote moeite met c vinden van mensen. Nooa: wijk gaat proberen daar i aan te doen. Om de orgetf. saties te ondersteunen, ro| de gemeente een vrijwju gersvacaturebank in het Iv ven, die via internet voorpi dereen toegankelijk mei zijn. B en W hopen door vn ze en andere maatregelenel positie van de vrijwilligers d ganisaties te versterken, )e huidige vrijwilligers de war) dering te geven die zij \a dienen en de toegankel v heid voor nieuwe vrijw, gers te vergroten. Het gebrek aan vrijw gers komt volgens B enF doordat veel mensen een dere invulling geven aan 1 vrije tijd en doordat men die zich wel voor een doel willen inzetten niet cies weten waar zij tere kunnen. In overleg met lokale vrijwilligersgroej ontstond het idee voor vacaturebank en nog dive1 andere ideeën, zoals curs^! sen in EHBO en in het be: ren van organisaties. Ook de gemeente onderzoekei het mogelijk is een collec ve verzekering af te sluil waar de vrijwilligers zich kunnen aansluiten. Aannemers VERBOUWEN IS DAT DUUR? Reken maar op FREBOUW Bel voor gratis advies/offerte tel. 071-5760059 Accu's ACCU SPECIALIST GROENEN Nieuwe Rijn 105-106 Leiden, 071-5120500 Administratie Administratie collectief. Zoeterwoudsesingèl 63, 2313 EL Leiden Tel. 071-5127054 Fax 071-5127004 Dienstverleners bij uitstek voor: - Boekhoudingen en belastingzaken voor midden- en kleinbedrijf - Financiële diensten en verzekeringen Advocaten kantoren Van Roy C.S. Advocaten Rapenburg 55, Leiden. 071-5122362 Autodemontage De Graaf B.V. Ommedijkseweg 24, Leiden. 071-5314141. Lid Stiba. Gebr. Opdam b.v. Voorschoterweg 41 Valkenburg ZH, Tel. 071-5315101. Hanepoel 4, Zwaanshoek Tel. 023-5845435 Autorijscholen Verkeersschool Tempo Hooigracht 86a, Leiden. Tel. 071-5122046. Elektrotechnisch Hoeden Installatie KLAASSENS bedrijven Heren- en dameshoeden Breestraat 114ab, Leiden W. P. HARTWIJK Tel. 5120882 ZN. BV Waarborginstallateur Kousen/sokken Gas- licht en water. Nw. Beestenmarkt 7, KOUSENHUIS Leiden. Tel.: 071-5126627. Gejo Grote sortering UNETO ERKEND herensokken voor alle Haarlemmerstraat 8, Leiden tel.:071-5120422 werkzaamheden bel nu: Loodgieters 071-5171040 Barendse en Zoon B.v. Hef-truck Flevoweg 6, Leiden Accu's Tel.: 071-5233239 Géén filialen ACCU SPECIALIST De Nie GROENEN Kort Rapenburg 5-7-9, Nieuwe Rijn 105-106 Leiden, tel. 071-5130098. Leiden. 071-5120500 Motor- en autorijschool Motor- en Autorijschool Belinda theoriecursus met CDI Nu ook verhuur van Trike's. Sumatrastraat 2, Oegstgeest. Tel. 071-5156836 Schoenen U slaagt ALTIJD bij SCHOUTEN Dé specialisten in modieuze schoenen voor losse steunzolen én méérdere breedte- maten. ruime pai ZEER GROTE COLLECTIE KINDERSCHOENEN 'vriendelijk en deskundig personeel Dorpsstraat 13-15-17 centrum Noordwijkerhout Tel (0252)37 28 14 Verwarming CENTRAX Draadbaan 16 Leiderdorp 071-5225588 - Alle c.v.-ketels - De nieuwste modellen Decor-radiatoren - Gewone radiatoren - Vloerverw.-convectorputten - Warmw. apparaten Komt u eens langs in onze nieuwe showroom. Woninginrichting Het KARPETTENHUIS Het JUISTE adres voor uw tapijt, gordijnen, karpetten, luxaflex, festonneren traplopers en tafelkleden. Herensingel 10, Leiden Tel 071-5218130 In deze wekelijkse service rubriek adverteren ondernemers die met regelmaat hun product of dienst willen aanbieden aan lezers van deze krant. Vaste plaatsingsdatum, Herkenbare opmaak, Groot leesbereik, Meerdere branche rubrieken, Tekstwissel altijd mogelijk. VOOR ADVERTEREN IN DEZE RUBRIEK BEL 071-535623Olc

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20