Leidsch Dagblad Prenatal 30% korting Fokker Space overgenomen door Saab op de gehele Prénatal modecollectie Depressieve ouderen net zo behandelen als jongeren' Cadeautips Kabinet premier Barak wankelt Alphense wethouder treedt af Man in ijs Uw bezit en het nieuwe belastingstelsel, morgen in deze krant. Bromfietser overlijdt na frontale botsing 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD m 3 !eP Cramer irdt steeds :h pulairder duurder «prste vorstloze ifst in 100 jaar de afgelopen honderd jaar iet nog niet eerder voorge- nen dat de herfst zonder *Tst bleef. En aangezien de iperatuur deze week niet Iler het vriespunt zal ko- n, zal dit record 'vrijwel ze- sneuvelen', aldus KNMI- Drdvoerster Monique So gers. Op 1 december breekt opir meteorologen reeds de iter aan. Tot nu toe sprak KNMI al van een opmerke- zachte herfst. inflict dreigt er antifileplan cl lieuw dreigt er een conflict het antifileplan voor de dstad. Inzet is dit keer de jf irstroomroute' van betaal- iken en tolroutes naar de is. Een groot deel van de Mede Kamer vindt dat die :e botst met het 'Rondje d idstad', een snelle treinver- ding tussen de grote ste- Daarnaar zou eerst on- ii roek moeten komen. Mi er Netelenbos wijst dat af. ina 5 OPGERICHT 1 MAART 1860 15 Nagerecht: een strafblad van hier tot Tokyo 16 Toewijzing van aquavilla volgens Westmaas geen vriendendienst 19 Wondersopraan Charlotte Church verbaasd over commercieel succes 20 Lissenaar Dirk Floorijp ontrafelt geheimen achter grafzerken ijzen Staatsloterij algelijk omlaag prijzen van de Staatsloterij mogelijk omlaag. Vol- staatssecretaris Cohen itie) en minister Jorritsma inomische zaken) moet de itie van de Staatsloterij op- iw worden bezien. De be- Ulslieden vinden dat de tsloterij aan dezelfde -waarden moet voldoen als ere loterijen. pinken verheugd er bronbelasting ^Nederlandse banken heb- gisteren verheugd gerea- d op het akkoord in de n jpese Unie over bronbe- ng op spaarrente. Het be nt dat zwartspaarders sji aanleiding meer hebben naar het buitenland te hgen. Verwacht wordt dat niljarden aan 'vluchtkapi- 1 stukje bij beetje terug air Nederland komen. -g na 9 inst bij Ahold Jgt 55 procent ld boekte in het derde >taal een nettowinst van miljoen gulden. Een stij- van 55,5 procent vergele- met dezelfde periode vorig De omzet groeide met procent naar 30,4 miljard, fljimzet in de VS, goed voor dan vijftig procent van ;rotale verkopen, steeg met procent tot ~:l gulden. na beurs i 16 mil- zenland inland eniur en Kunst omie of en Samenleving ja irek van de Dag 13,15,16,17,20 21,23 nsieprogramma s 'P ds Leidse psychologe in promotie-onderzoek: leiden onno havermans Depressieve ouderen zijn gebaat bij een serieuze behandeling. Daarbij moet goed worden gekeken naar de oorzaak van hun klachten. Te makkelijk gaan psychologen en ouderenwerkers ervan uit dat neerslachtigheid nu eenmaal hoort bij licha melijke aftakeling en verlies van dierbaren. Dat zegt de Leidse psychologe Vivian Kraaij op basis van onderzoek naar depressiviteit onder ouderen in Leiden. Ouderen zijn met hun psy chische klachten niet anders dan jongere men sen. In die stelling vat Kraaij de voornaamste conclusie van haar proefschrift samen. Ze pro moveert er vandaag op. „Bij depressieve oudere mensen kijken we al tijd naar het recente verleden", aldus Kraaij. „Ze zullen wel somber zijn omdat hun partner is overleden en omdat de lichamelijke functies ach teruitgaan, zo is de veronderstelling. Op oorlogs ervaringen na, wordt naar het verleden zelden gekeken. Dat heb ik nu wel gedaan." De onderzoekster stelde een uitvoerige vragen lijst op, die zij aan 194 oudere Leidenaars voor legde. Studenten psychologie hielpen haar bij het afnemen van de interviews, die twee tot drie uur duurden en waarin soms heftige onderwerpen werden besproken. „Zo heb ik gevraagd naar seksueel misbruik en het is me opgevallen dat ouderen daar heel makkelijk over praten. Soms alphen aan den run» saskia buitelaar Wethouder Lyczak (WD) van Alphen aan den Rijn stapt op. Diverse bronnen die dichtbij de wethouder staan, bevestigen dat. Op een regionale WD-bij- eenkomst in Avifauna werd gis teravond al hardop over zijn vertrek gesproken. Zelf wil de wethouder nog niets bevesti gen. Vanmorgen weigerde hij commentaar voordat hij in het college over de kwestie had ge sproken. Tegen Lyczak werd tijdens de raadsvergadering afgelopen donderdag een motie van wan trouwen ingediend. De volledi ge oppositie (16" van de 33 raadsleden) eiste zijn vertrek, vanwege de problemen met de bouw van het nieuwe stadhuis. Onderling gekrakeel over fou ten in het ontwerp en geclaimd meerwerk hebben de verhou dingen verslechterd tussen de gemeente, de architect, de advi seurs en diverse aannemers. De bouw, waarvoor in totaal ruim tachtig miljoen gulden is uitge trokken, wordt waarschijnlijk enkele miljoenen duurder en is al een halljaar vertraagd. De voltallige oppositie vindt dat de wethouder hen te laat, onvolledig en onjuist heeft ge- informeerd over de problemen. De problemen ontstonden al voor de zomer en pas in okto ber kregen de raadsleden infor matie. De wethouder gaf don derdag zijn fouten toe. Hij had de raad eerder op de hoogte kunnen stellen en de begin dit jaar gedane belofte dat Alphen met dit stadhuiscontract geen enkel risico liep, kon hij niet waarmaken. Lyczak zei vorige week dat hij zich op zijn positie zou beraden. Hij zou kiezen voor het afstaan van een be langrijk deel van zijn portefeuil le of aftreden als wethouder. Pagina 16: Ondernemersbij eenkomst doorkruist plan Lyc zak bill meyer/richard mooyman Vanmiddag om drie uur zijn de contracten getekend in het bij zijn van de Zweedse ambassa deur op het hoofdkantoor in Leiden. Wegens de 'beursge- voeligheid' van de informatie wilde Fokker Space vanochtend echter geen nadere mededelin gen doen. Volgens Van Drumpt zal de overname geen negatieve ge volgen hebben voor de werkge legenheid. „Het zal alleen maar goed zijn voor de werkgelegen heid." Fokker Space, de groot ste ruimtevaartonderneming van Nederland, is al enige tijd op zoek naar een sterke strate gische partner. „We zijn te klein om alleen verder te gaan." Fokker Space maakt onder meer zonnepanelen voor de ruimtevaart, delen voor de Eu ropese Ariane-raket en instru menten voor milieu- en kli maatonderzoek Verder levert de Leidse onderneming een ro botarm voor een ruimtestation. In 1998 maakte het bedrijf een winst van ruim zes miljoen gul den op een omzet van 261 mil joen gulden. De onderneming, die nog voor het faillissement van vlieg tuigfabriek Fokker is verzelf standigd, heeft een moeilijke tijd achter de rug. De curatoren van Fokker, voor de helft eige naar, willen evenals de andere aandeelhouder Urenco al ge ruime tijd van het ruimtevaart- bedrijf af. Vorig jaar kondigde Fokker Space een reorganisatie aan omdat er te weinig orders bin nenkwamen. Daarbij zouden circa honderd van de ruim vier honderd arbeidsplaatsen ver vallen, maar uiteindelijk ver trokken slechts veertig werkne mers. Eerder strandde een overna me door het Franse concern Matra Marconi, dat ook met een claim dreigde vanwege te genvallers bij door Fokker Space geleverde zonnepanelen. De aankoop ging op het laatste moment niet door omdat Matra Marconi zelf onderdeel werd van de fusie-onderneming EADS. De claim zou inmiddels van de baan zijn. new York De Amerikaanse goochelaar David Blaine kijkt vanuit zijn ijzige omhulsel de voorbijgangers op het New Yorkse Time Square na. De Amerikaan begon gisteren aan een poging om zichzelf 58 uur in te vrie zen in een enorm blok ijs. foto epa doug kanter voorschoten tourwinkel 2 bert Heijn rt Heijn opent in Haarlem zogenoemde retourwin- Vanaf januari kunnen pa- glas, blik, kartonnen pak- plastic flessen, schoenen leding worden ingeleverd, e winkel komt een lange d waar de verschillende reststoffen in gegooid worden. „Een wand allemaal buizen, tandra- eifn, lichten, geluiden en lelijke", licht de franchis- e er van het filiaal toe. Een 17-jarige Voorschotenaar is gisteravond om het leven geko men bij een ongeval op de Wijngaardenlaan in Voorscho ten. Om ongeveer kwart over acht botste hij door nog onbe kende oorzaak met zijn brom fiets op een andere bromfietser, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Reanimatie door hulpdiensten mocht niet meer baten. De jongen overleed ter plaatste. De andere bromfietser, een 18-jarige Voorschotenaar, raakt bij de botsing gewond. Hij is met gebroken ribben, diverse schaafwonden en een hoofd wond overgebracht naar het Leids Universitair Medisch Centrum. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het Baby-, peuter- en damesmode (Exclusief lingerie en merkkleding en met uitzondering van lopende acties) www.prenatal.nl LOOPTIJD VAN 27 NOVEMBER T/M 10 DECEMBER 2000 iY.Timimiifr.ai Vrijwel zeker nieuwe verkiezingen Servies 'Greyfeaf porselein, wit/grijs, 20-delig van 89,95 voor 69,95 ir r euro 31,85 M Kaars 'Romani' van 16,95 voor 12,50 Trendhopper Katwijk Ambachtsweg 11 tel.: 071 4033179 tel aviv ad bloemendaal correspondent De dagen van het kabinet van de Israëli sche premier Barak lijken geteld. De oppo sitie zegt genoeg steun te hebben in de Knesset voor het uitschrijven van vervroeg de verkiezingen. Of dat inderdaad zo is, moet vanavond blijken als het parlement zich uitspreekt over een motie met die strekking. De oppositie rekent op verkiezin gen in het voorjaar, mogelijk op 17 mei. Ook binnen de regeringspartijen achten ve len vervroegde verkiezingen nu onvermij delijk. Eind vorige maand kreeg premier Baraks wankele minderheidsregering voor een maand een 'politiek vangnet' aangereikt door de orthodox-religieuze Shas-partij, in ruil voor flink wat extra geld voor het Shas- onderwijssysteem. De maand is afgelopen en Shas heeft het vangnet nu weggehaald. De geestelijk leidsman van de partij, rab bijn Ovadia Josef, heeft zijn zeventien man sterke fractie opdracht gegeven 'Barak naar huis te sturen'. De oppositie zegt mede daardoor verzekerd te zijn van de steun van 68 van de 120 Knessetleden. Premier Barak heeft zijn streven naar een noodkabinet van nationale eenheid nog niet opgegeven, ondanks weerstand daar tegen binnen zijn eigen Arbeiderspartij. Het probleem was dat oppositieleider Ariel Sharon (Likud) van Barak eiste dat deze het vredesproces a la Camp David opgeeft. Ba rak wilde dat niet, zeker niet zolang Clinton nog president van de Verenigde Staten is. Maar de Israëlische premier lijkt nu toch bereid de formule van Camp David te ver laten en in plaats daarvan te streven naar een nieuwe tussentijdse regeling met de Palestijnen. Dat laatste is iets dat Sharon zegt voor te staan. Het dagblad Ha'aretz meldt vandaag dat Barak als onderdeel van die regeling een Palestijnse staat wil erken nen en 'wil overwegen' een aantal geïso leerde Israëlische nederzettingen in bezet gebied te ontruimen. In ruil daarvoor zou den de Palestijnen akkoord moeten gaan met Israëls annexatie van een paar grote nederzettingenblokken. In de komende dagen wil de Israëlische regering de Palestijnen ertoe bewegen een einde te maken aan hun Aksa-intifada. NR. 42477 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Anthony Weston Nadrukkelijke meningen zijn niet verkeerd, zolang er ruimte blijft voor andere. zeiden ze: 'Wat prettig dat u daar naar vraagt. Ik zie soms discussies met jongeren op tv, maar aan mij is dit nooit gevraagd." Bijna 15 procent van de ondervraagden blijkt in zijn leven ooit slachtoffer te zijn geweest van seksueel geweld. Pagina 15: 'Ouderen zijn niet anders' Contracten getekend in Leiden De ruimtevaartonderneming Fokker Space is overgeno men door het Zweedse concern Saab. Woordvoerder Van Drumpt van Fokker Space wilde vanochtend niet zeggen om welke onderneming het gaat, maar bronnen in Zweden bevestigen dat Saab de koper is. 6711° 8712o 7*/110 30% 40% 10% 35? 20% 10% 30% Storing bij krant: Wet van Murphy Papierbreuken, mechanisch ongemak - het komt vaker voor bij drukpersen. Een stroomsto ring legde gistermiddag de drukpersen van Leidsch Dag blad echter compleet lam. „Al les ging fout op dat moment", vertelt Nico van Lammeren, hoofd oplagelogistiek van de Hollandse Dagblad Combina tie. „Het leek wel de Wet van Murphy. Niet alleen het Leidsch Dagblad, maar al onze middagkranten, zo'n 100.000 stuks, moesten in geïmprovi seerde vorm op een hulppers worden gedraaid." Met de noodsprong - alle edi ties werden teruggebracht tot 24 pagina's - slaagden de druk kers in Alkmaar er in de krant feitelijk te redden, maar de ver traging waarmee de krant bij de abonnee thuis werd bezorgd, liep op tot drie uur. Van Lammeren: „Als gevolg daarvan hebben duizenden mensen de krant gebeld. We hebben ze hier met extra inge schakelde mensen zo goed mo gelijk te woord gestaan. De irri tatie over de vertraging kun je niet wegnemen, maar je kunt de mensen in elk geval vertellen dat ie nog komt." Van Lamme ren schat dat het overgrote deel van de oplage toch nog vóór ze ven uur 's avonds is bezorgd. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Voorletters: Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1