Gemeente wil 3 miljoen voor Dobbewijk n 0 0 0 Regio nderzoek naar •mbinatie ijsbaan t voetbalveld SJZ 'Strijders' in rozentuin vernield Wassenaar 'lonkt' naar Valkenburg Kritiek op scholenplan blijft T3 C 0 DAG 28 NOVEMBER 2000 irzaak brand niet te achterhalen «schoten De oorzaak van de korte maar felle brand, vorige k donderdag in een huis aan de Noortheystraat in de Voor- otense Vlietwijk, is niet meer te achterhalen. Volgens de inische recherche zijn alle sporen door het vuur uitgewist, jrand begon in een van de slaapkamers en richtte voor on eer 70 80.000 gulden schade aan. irder bezoekt Leiderdorp :dorp PvdA-gedeputeerde M. Norder brengt morgenmid- een bezoek aan Leiderdorp. Hij praat daar met vertegen- irdigers van de Belangengroep A4-HSL, het Comité Does- en de Initiatiefgroep Verontruste Burgers Leiderdorp. Nor- wil zich oriënteren op de Leiderdorpse mogelijkheden voor inanciering van de verlengde tunnelbak van de A4. Voorschoten hoopt op subsidie provincie Een provinciale subsidie van vijf miljoen gulden hopen burgemeester en wethouders van Voorschoten te krijgen voor plannen voor 'stedelijke vernieuwing'. Het overgro te deel van die subsidie, ongeveer drie miljoen gulden, wil de gemeente besteden aan een grondige opknap beurt van de Dobbewijk. voorschoten ners, winkeliers, woningbouw- martin van leeuwen corporaties en andere betrok kenen heeft opgesteld. Om in Gisteren presenteerden de wet- aanmerking te komen voor geld houders P. Verschoor en A. uit het Investeringsfonds Stede- Draijer diverse projecten die de lijke Vernieuwing (ISV) moet de gemeente samen met bewo- gemeente Voorschoten voor 31 december voorstellen indienen bij de provincie. Vooral wonin gen en wijken uit de jaren vijftig en zestig krijgen in de voorstel len veel aandacht. Zo wil de gemeente de ko mende vier jaar de grote flat aan de Jan Evertsenlaan op knappen. De flat dreigt volgens de opstellers te verpauperen en moet een prettiger en minder grootschalig aanzicht krijgen. De gedachten gaan uit naar het in tweeën delen van de flat. Ook door woningen op de begane grond te bouwen moet de om geving van de flat verbeteren. In de Vlietwijk zijn maar liefst acht mogelijke projectgebieden aangewezen. Als eerste wil de gemeente het gebied tussen het Vermeerplantsoen en de Van Dijcklaan verbeteren. Het auto bedrijf daar verdwijnt op ter mijn en als het aan de woning corporatie ligt worden de 36 woningen aan de Van Dijcklaan gesloopt en vervangen door vijftig nieuwe. Ook zijn er plannen voor het centrum van Voorschoten. In eerste instantie wil de gemeen te de Voorstraat en de Treub- laan herinrichten. Het histo risch karakter moet daarbij ge handhaafd blijven. In een latere fase kan ook de Schoolstraat worden aangepakt, waarbij de gemeente denkt aan de bouw van een parkeergarage om par keerproblemen in het centrum te verminderen. Maar niet al leen in het centrum moet de bedrijvigheid worden verbe terd. Dat geldt ook voor de iwoude'jan preenen r b jaren braakliggend ter- an de voetbalvereniging Zoeterwoude-Dorp krijgt 11 lijk een dubbele bestem- De gemeente laat onder- n of de grond zowel ijs- als voetbalveld kan wor- Comité Landijsbaan Zoe- ude is al drie jaar op zoek nleen ijsbaan en de voetbal- iging wil de speelmoge- i den graag zo snel mogelijk z iden. Zij wijzen het voor- dat fractievoorzitter W. n idijk van Progressief Zoe- ude gisteravond tijdens commissievergadering niet bij voorbaat af, maar er wel vraagtekens bij. Zij het veld liever niet delen, als voorzitter L. van der van SJZ zegt: „We hebben verschillende belangen, llen het water weghebben ijsclub wil juist water." houder J. Stuijt wijst op perkingen van een multi- i oneel veld. ,,Als het tot ombinatie komt, zal het om een pupillenveld dat van december tot en ïaart niet voor het voetbal jebruiken. En dat is toch en heel belangrijke perio- Jir het voetbal." heeft op het sportcom- laasbroek aan de Nieuwe wee terreinen en een oe- d. Tot 1995 werd nog een veld gebruikt, maar nadat oofdveld en het bijveld veranderd in zogeheten 1 rijd/trainingsvelden bleek etbalclub het derde ter- iet meer nodig te hebben, erd met de gemeente af- iken, dat SJZ op deze een optie zou houden. e jaar geleden liet de club er geen belangstelling oor te hebben. Daaruit et ijsbaancomité de con- dat er 'dus' een ijsbaan ivorden aangelegd. Stuijt gde dat gisteravond. „Er wel degelijk een overeen komst met SJZ. De voetbalclub heeft alleen gezegd dat zij denkt er geen gebruik meer van te maken. Vanaf dat moment was nog wel degelijk sprake van een slapende optie." Toen SJZ daar kortgeleden vanwege capaciteitsproblemen een beroep op deed, was de te leurstelling bij de schaatsers groot. „Wij dachten wel degelijk in aanmerking te komen voor het terrein. We zouden ook zo aan de slag kunnen. In eerste instantie hadden we een begro ting van 40.000 gulden. Dat was eerlijk gezegd nattevingerwerk. Op aandringen van de gemeen te hebben we offertes gevraagd en hebben we een nieuwe be groting opgesteld van 92.000 gulden. Sponsors kunnen 30.000 gulden bijdragen en door zelfwerkzaamheid kunnen we nog eens 15.000 gulden be sparen. We zijn dus bijna terug op het oude bedrag dat we van de gemeente zouden willen krijgen. Maar net nu we onze plannen dachten te kunnen uit voeren, kregen we te horen dat we helemaal geen recht hebben op het derde veld", aldus voor zitter W. van Leeuwen. SJZ wil het derde veld graag terug, omdat fiet ledental is ge groeid en omdat de huidige twee velden ondanks de op knapbeurt niet goed zijn. Voor zitter L. van der Geest: „Tegen de winter is het hoofdveld al kaal. We willen daarom in de maanden ervoor minder laten spelen op dat veld, zodat het enigszins ontzien wordt." Stuijt zegde gisteravond toe dat de gemeente eerst die twee velden laat bekijken en zonodig opnieuw onderhanden laat ne men. „Als die verbeterd kunnen worden, kan SJZ wellicht daar mee volstaan en kan het derde veld ijsbaan worden. Zoniet, dan moeten we kijken of het derde terrein weer een voetbal veld kan worden of een combi natie van voetbalveld en ijs baan." Naast PZ voelen ook CDA en WD daarvoor. wassenaar Een van de beelden in de Wassenaarse rozentuin naast raadhuis De Paauw is vernield. Het zwaard van de man en de hand van de vrouw in het beeld Strijders zijn verdwenen. Van de daders en de afgebroken delen van het kunstwerk ontbreekt elk spoor. Het is niet de eerste keer dat een beeld in de Prinsessentuin doelwit is van vanda len. Het gemeentebestuur van Wassenaar heeft aangifte gedaan bij de politie en bekijkt de mogelijkheid van camerabewaking. foto henk bouwman Dobbewijk. In tegenstelling tot in de Dobbewijk is in de Vlietwijk en de Jan Evertsenlaan het ISV- -geld maar een klein deel van de financiering. Het overgrote deel van die herinrichting wordt op een andere manier betaald. De gemeenteraad behandelt de voorstellen op 6 en 21 de cember. De provincie Zuid Hol land velt naar verwachting in april of mei een oordeel over de aanvraag van Voorschoten. wassenaar erna straatsma Nu Voorschoten de boot af houdt voelt Wassenaar wel iets voor een 'verloving' met Val kenburg. De WD-fractie deed gisteravond het voorstel te wer ken aan een samengaan tussen beide gemeenten. CDA en D66 reageerden enthousiast. WD-fractievoorzitter J. Beck er denkt dat een fusie gunstig uitpakt voor de bewoners van beide gemeenten. Eerder pleit ten de liberalen al voor een 'hu welijk' met Voorschoten, maar deze gemeente gaat nog niet in op de avances van Wassenaar. De PvdA was minder ingeno men met het voorstel van Beek- er. „Ik heb het liever over sa menwerken dan over samen gaan", aldus fractievoorzitter L. de Cuelenaere. Wassenaar is al geruime tijd op zoek naar nieuwe partners, uit onvrede over de samenwer king tussen de zestien Haag land-gemeenten. Zo was er on langs nog een grote ruzie tus sen Wassenaar en de overige gemeenten over het 'rekening rijden'. Wassenaar stemde als enige gemeente tegen dit plan van minister Netelenbos en be klaagde zich over het gebrek aan 'democratische besluitvor ming' in Haaglanden. Het bestuur van Haaglanden heeft van wethouder H. Kloos ter te horen gekregen dat Was senaar zich afscheidt als de si tuatie niet verbetert. Klooster: „Wij hebben hard en duidelijk laten weten dat wij tot op he den nooit iets hebben gehad aan Haaglanden. Een beetje overdreven weliswaar, maar dat was nodig om de aandacht te krijgen. En verder hebben wij gezegd dat wij de handen wil len vrijhouden voor andere ver lovingen." U -J u eh F.C o c u De veertigers en vijftigers hebben het in Nederland voor het zeggen. En dat is heel jammer voor andere leeftijdsgroepen. Wethouder Pauline Kolman werkt hard aan een nieuw Leiderdorps jeugdbeleid. Zegt ze. Maar in werke lijkheid valt het wel mee met dat 'harde werken'. Sterker nog: de WD-wethouder zet liever een buur gemeente aan het werk. Vorige week werd bekend dat Lei derdorp samen met Zoeterwoude ergens in het wederzijdse grensge bied een 'herriekelder' voor jonge ren wil beginnen. Dank je de koe koek: ergens betekent voor de goede verstaander 'aan de andere kant van de Rijn'. Tijdens de Leiderdorpse begrotingsdebatten liet Pauline im mers nog weten geen plek te heb ben voor een jongerencentrum. Als ze dan een paar dagen later plotse ling de hulp inroept van de buur man is meteen duidelijk waar ze die mogelijkheid wel ziet. Het lijkt erop dat de WD-wethou der lering trekt uit de perikelen rond de hangplek aan de Buitenhoflaan. Het heeft namelijk'zo verschrikkelijk lang geduurd voordat die armetieri ge mierenlokdoos.op dat lommerrij ke eilandje werd geplaatst, dat som mige jongeren nu voor hun weke lijkse avondje 'hangen' een oppas moeten regelen voor hun kinderen. Om te voorkomen dat de Leider dorpse gemeenteraad haar straks weer 'weinig slagvaardig' noemt, schuift Pauline de verantwoordelijk heid daarom in elk geval wel heel daadkrachtig ai. Naar Zoeterwoude. Wordt tijdens de eerstvolgende raadsvergadering weer eens aan de WD-wethouder gevraagd hoe het nu eigenlijk zit met dat gemeentelij ke jeugdbeleid, dan kan ze eenvou dig antwoorden dat het 'klaar' is. Nee, zo'n lekker losbladige, over zichtelijke Kolman-nota kan ze niet overleggen. Maar dat is ook hele- maal niet nodig. Want dat nieuwe jeugdbeleid kan ze in een enkele zin samenvatten: Leiderdorp werkt tie ners zo snel mogelijk de gemeente grens over. Dat is pas daadkrachtig én slagvaardig. Die plek waar Leiderdorp en Zoeter- Hangen en brommen. Het eerste veroorzaakt in Leiderdorp overlast. Het tweede is een ergernis woude zogenaamd naar zoeken, die is natuurlijk ook al lang bekend. Ie dereen weet immers dat in de Acht- hovenerpolder een vluchtschacht voor de boortunnel van de hoge snelheidstrein wordt gebouwd. Die schacht komt zo'n vijftien meter on der de grond te liggen. Als dat nog niet diep genoeg is voor een flitsen- de herriekelder... Overlast ouderen Overal elders zijn het jongeren die voor overlast zorgen. In Zoeterwou de, dat altijd anders wil zijn dan an deren, zijn het ouderen. Van men sen op leeftijd tot stokouderen. Mensen die in een verzorgingshuis horen te zitten of herinneringen op halen op een bankje onder een treurwilg. In plaats daarvan scheu ren ze over de wegen, het liefst over fietspaden. Niet zelden gebeurt het dat drie of vier nietsvermoedend naast elkaar fietsende schoolkinderen plotseling worden opgeschrikt door zo'n be jaarde jakkeraar. Met twee wielen door de bocht en gas gevend op de rechte stukken. Vriendelijke, argelo ze jongeren wordt het daardoor on mogelijk gemaakt rustig met elkaar te praten. En dan maar zeggen dat de jeugd niet deugt. Het zijn de ou deren die zich niet aan de regels houden. In elk geval niet aan de re gels die jongeren hanteren. Onlangs haalde zo'n opgevoerde, overjar ige Zoeterwoudse het in haar hoofd om te brommen over het brommen. Op een bijeenkomst over verkeersveiligheid wilde zij weten of zij met haai- snorscooter nu wel of niet op een fietspad mag rijden waar niet brommen staat. Het antwoord luidde dat zij met haar snorscooter niet op fietspaden mag met een 'toeristische functie'. In de praktijk betekent dat dat er voor snorscooters in deze gemeente geen plaats is. Zoeterwoude wil im mers zo groen, ontspannen en ont haastend mogelijk overkomen. Het wil toeristen laten zien hoe mooi en gezond de polders zijn en hoe rust gevend de beide kernen, het Dorp en Rijndijk. Daarom ook zijn er bij na uitsluitend toeristische fietspa den, die niet moeten worden ver ward met de uitlaatstroken voor de vele decibellen van de snorscooters. Als ouderen zichzelf per se willen uitlaten, moeten ze maar de fiets, de bus of de taxi nemen. Op de fietspa den is het immers al druk genoeg met échte brommers. eric went jan preenen oegstgeest erna straatsma Ook het aangepaste huisves tingsplan voor scholen is aan de 'magere kant', vindt een meerderheid van de Oegst- geestste gemeenteraad. De frac ties missen nog steeds een visie van onderwijswethouder Steens (Leefbaar Oegstgeest). Eerder liet de politiek al blij ken dat het plan te weinig gege vens bevat. Na aanpassing van het stuk, dat vooral gaat over extra lokalen voor Oegstgeest- ste basisscholen, zijn de fracties nog steeds ontevreden. In het aangepaste huisvestingplan handhaaft Steens haar belaiti- seerde standpunt over de plaat sing van noodlokalen. Ook nieuwe leerlingenprognoses wijzen volgens haar uit, dat nieuwbouw niet de moeite waard is. De gemeente ver wacht dat nieuwe lokalen na 2008 weer leeg komen te staan. Steens benadrukt dat het huisvestingsplan een globaal plan is. Ze beloofde gister avond, dat de raad zich over elk afzonderlijk uitbreidingsplan nog kan uitspreken. -M1 AtVEARE Kostuum, 100% wol, in diverse kleuren en dessins, 46 t/m 56 en 49 t/m 55, van 649,- voor 469,- Shirt. katoenstretch, in diverse kleuren, 37 t/m 44, van 119,- voor 89,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17