Leiden Regio Overburen bedreigen eden SSR Rie Cramer wordt steeds populairder én duurder 'Is Leiden een achterlijke bananenrepubliek?' Hek tegen vandalen olitie gaat zakkenrollen Telefonische Hulpdienst zoekt meer bekendheid Buurt vreest sanering Kamerlingh Onnes niet Hof hoort krakers en politie over ontruiming JSDAG 28 NOVEMBER 2000 )£n onno havermans mrtoverleg: 'Hogewoerd glijdt nu echt af' identen van SSR voelen zich bedreigd en geïntimi- erd door hun overburen. De vereniging aan de Hoge- jerd heeft aangifte gedaan bij de politie. De studenten ijgen steun van het buurtoverleg, dat zich al langer er- rt aan de verloedering van de straat. „We zien de buurt lecht afglijden", aldus woordvoerder J. Gijsman. de politie is dit waarschijnlijk pas het begin; nou, ik hoop van niet." Wijkagent Spaan laat via een woordvoerder weten in ge sprek te zijn met beide partijen en wil verder niks zeggen. Vol gens de politie is geen aangifte gedaan, maar is 'over en weer melding gemaakt van overlast'. Gijsman ziet de straatterreur in een breder perspectief. ,,We hebber) hier veel slechte pan den met vaak slechte bewoners. Er zitten ontzettend veel drug dealers. Ze staan op straat openlijk te dealen. Dat leidt weer tot autodiefstallen en in- braakjes, kleine criminaliteit. Sinds het Van der Werfpark is schoongeveegd, is dat flink ver ergerd. Maar de politie houdt onze klachten niet eens bij. Ze komen wel als we bellen en de wijkagent doet erg zijn best, maar ze zeggen dat ze weinig kunnen doen." Gijsman is teleurgesteld in de opstelling van burgemeester Postma. „Wil je wat bereiken, dan heb je binnen de gemeente iemand nodig die er achter aan gaat. Wij dachten dat Postma dat zou zijn. Hij heeft immers contacten met politie en brand weer en hij gaat over het evene- mentenbelèid. We hebben maar twee vragen: kunnen er eisen worden gesteld aan de verhuurders van die panden en kan de brandweer daar regel matig de veiligheid controle ren? Een half jaar geleden be loofde Postma daarover te zul len nadenken. Maar vorige week donderdag hadden we opnieuw een gesprek en dat verliep zeer onbevredigend. En als we hem aanspreken op ge- luisoverlast of het parkeerpro bleem, dan verwijst hij naar een van de wethouders." heeft al twee opeenvolgen- weekeinden last van de uwe buren. Die zijn onlangs iet pand van het leegstaande De Bliksem getrokken. Tot ernis van de buurt. „De ei- laar heeft er gewoon twee ty- ingezet die stampij ma- aldus Gijsman. „Toen we politie belden om te klagen r geluidoverlast, was de re- 'e: 'Oh, zitten die twee nu we waren ze al kwijt'." )e voorzitter van SSR aarzelt :e wel uitvoerig wil vertellen er is gebeurd. De inciden- met bezoekers van de socië- i Hogewoerd 108 zijn melend genoeg om aangifte loen, maai' nog niet ernstig, denten krijgen dreigemen- verwensingen naar hun ifd geslingerd, enkele fietsen vernield, de voordeur is een dichtgebonden en meer- en besmeurd. Eigenlijk is er maar één rbuurman', aldus de SSR- rzitter. „Als hij alleen is be kt hij zich tot schreeuwen ie bij ons de ruiten zal ko- n ingooien. Maar meestal is vriend erbij, die wij 'Petje' men, en samen gaan ze ver- Zo heeft-ie al eens met een voor een raam staan laien, een van de leden heeft gedreigd in elkaar te slaan ie gooien geregeld glas naar eden. Heel vervelend, want heeft natuurlijk invloed op •feer in de vereniging." e studenten hebben giste- overlegd met de politie. hebben het advies gekre- alles op te schrijven en voor zekerheid advies in te win- bij de rechtswinkel. Dat n we vandaag doen. Volgens *3 mê m I leiden Dit is het nieuwe hek van de kinderboerderij in de Merenwijk. De omheining met de scherpe punten is neergezet om ongewenste bezoekers buiten te houden. De kinder boerderij besloot een nieuw hek neer te zetten nadat onverlaten zich in de nachtelijke uren een paar maal schuldig hadden gemaakt aan zware dierenmishandeling. FOTO HIELCO KUIPERS Morskade ageert tegen komst zesde woonboot politie houdt donderdag en volgende week maandag een [arte Pietenactie'. Vier agenten begeven zich verkleed als zwarte tussen het winkelend publiek in het centrum. Het doel van de e is mensen attent te maken op de aanwezigheid van zakken- :rs. Op woensdag 13 december en donderdag 21 december laat lolitie straatartiesten optreden met zakkenrollen als thema. herman joustra Bewoners van de Morskade maken ern stig bezwaar tegen de komst van een zesde woonboot langs de wal. De ge meente verleende onlangs een vergun ning aan J. van Tol om daar met zijn boot, die nu nog aan de Haagweg ligt, zes maanden te gaan wonen. In die pe riode wil de gemeente elders in Leiden een permanente ligplaats voor hem zien te vinden. Het verlenen van een vergun ning is echter in strijd met het bestem mingsplan, redeneren de bewoners. Zij hebben inmiddels bezwaarschriften aan de gemeente gestuurd, waarin zij vragen om de vergunning met terugwerkende kracht op te schorten. Een voornaam bezwaar van de klagers - bewoners van de woonschepen en be woners 'aan wal' - is dat in het bestem mingsplan uit 1981 staat vermeld dat er zes woonboten aan de Morskade mogen liggen totdat met de bouw van de Chur- chülbrug wordt begonnen. Na het aan leggen van de brug zou er nog slechts plaats zijn voor vijf schepen. En die Churchillbrug kwam in 1985 gereed, zo luidt hun betoog. Bovendien wees de gemeente een aanvraag voor een zesde ligplaats in 1989 nog af, met verwijzing naar het bestemmingsplan. De bewo ners houden het stuk water waar woon boot nummer zes komt te liggen het liefst open. De gemeente stelt echter in een brief aan de bewoners, eerder deze week, 'dat het bestemmingsplan en het ligplaat senplan, behorende bij de woonsche penverordening 2000, ter plekke zes woonschepen toestaat'. 'De omgekeerde wereld', zo luidt de reactie hierop van de bewoners. 'Een woonschepenverorde ning dient confomi de bepalingen van het bestemmingsplan te zijn. Door het aannemen van een woonschepenveror dening worden niet automatisch ander sluidende bepalingen in een bestem mingsplan gewijzigd.' Daar komt nog bij dat de gemeente tot dusver haar beloften aan de bewoners niet is nagekomen, schrijven de be zwaarmakers. Zo zou Leiden eind maart schriftelijk hebben beloofd 'dat alle pro cedures zouden worden gestaakt, totdat nader overleg is gevoerd, de bezwaar schriften, schriftelijke zienswijzes en an dere reacties zijn behandeld en er een openbare informatieavond heeft plaats gevonden'. Bovendien staat in de meest recente brief van de gemeente niet ver meld hoe belanghebbenden bezwaar kunnen maken tegen de voorgenomen tijdelijke plek voor de zesde woonboot. Dat is in strijd met de wet, betogen de bewoners. 'Is Leiden opeens een achter lijke bananenrepubliek geworden waar over de ruggen van de onderhorige be volking heen wordt geregeerd?' Dat Van Tol maximaal zes maanden aan de Morskade blijft liggen, zeggen de bewoners niet zonder meer te geloven. Eerder dit jaar kreeg hij van de gemeen te dispensatie om voor de duur van vier weken aan de Haagweg te gaan liggen. Daar ligt hij nu nog met zijn schuit. Aan de Morskade hoeft hij niet te gaan lig gen, schrijven de bewoners. Zij zeggen wel een alternatieve ligplaats te weten: bij de gemeentewerf aan de Admiraal Banckertweg. Daar ligt op dit moment de woonboot die op de plek van de boot van Van Tol aan de Haagweg komt te liggen. Een simpel verwisselen van de boten ligt dan ook voor de hand, vinden zij. 'De machtspolitiek van wij-liegen- en-bedriegen en de wij-walsen-over- het- algemeen-belang-heen- overvalstra- tegie wordt hier in elk geval niet gewaar deerd'. De gemeente heeft de bewoners in middels uitgenodigd voor een gesprek. Op zich zijn die daar wel voor te porren, maar zij stellen wel als voorwaarde dat dat gesprek niet in de plaats mag komen van de eerder toegezegde informatie avond. Bovendien willen ze eerst con crete gegevens van de gemeente over de afspraken die zijn gemaakt met van Tol. Zo willen zij graag weten wanneer de woonboot aan de Morskade zou moeten komen te liggen. In een eerste reactie laat een woord voerder van de gemeente weten dat het wel degelijk een tijdelijke vergunning betreft. „Het is beslist de bedoeling dat Van Tol op een andere plek komt te lig gen. Gezien de lange, te lange voorge schiedenis hebben wij er baat bij dat dat zo snel mogeliijk wordt geregeld. Ons streven is dat er uiteindelijk vijf woon boten blijven liggen aan de Morskade. Van Tol zegt op dit moment geen commentaar te willen geven op de kwestie. Vrouw moet pand uit voor Oranjerieplan den haag/leiden connie van uffelen De bewoonster van Aloëlaan 41 moet binnen vier weken haar woning verlaten om de bouw van een appartementencom plex met ecowoningen - het zogeheten Oranjerieproject - mogelijk te maken. Doet zij dit niet, dan mag de gemeente het pand zelf ontruimen, desnoods met behulp van politie en justi tie. Dat heeft de Haagse recht bankpresident bepaald in het kort geding van de gemeente tegen de bewoonster. Leiden eiste vorige week ont ruiming van het pand, omdat de vrouw er slechts mocht wo nen totdat de gemeente het pand wilde slopen voor nieuw bouw. Toen het zover was, wei gerde de vrouw het pand te ver laten omdat zij vond dat er sprake was van een huurover eenkomst. De rechtbankpresi dent is het daar niet mee eens, omdat de vrouw sinds 1986 nooit heeft gevraagd om het ge bruik van de woning om te zet ten in huur. Bovendien heeft ze al die tijd hetzelfde bedrag per maand betaald. Dat de ge meente haar vervangende woonruimte heeft aangeboden, geeft haar geen huurrechten. Ook kan zij geen rechten ontle nen aan het feit dat haar ouders voor 1986 wellicht huur hebben betaald. SOS Telefonische Hulpdienst Leiden e.o. probeert de be kendheid onder ouderen te ver groten. Telefoonnummer 071- 5125202 staat 24 uur per dag, zeven dagen per week, open voor een gesprek. Dat mag overal over gaan: eenzaamheid, rouwverwerking, angst of ge woon de dagelijkse dingen. Uit onderzoek blijkt echter dat lang niet iedereen op de hoogte is van het bestaan van de hulplijn. Daarom brengt de hulpdienst de folder 'Nooit te oud om te bellen' uit. De folder wijst ou deren op het bestaan van de lijn, die wordt bemand door zo'n tachtig vrijwilligers die zijn getraind om goed te luisteren en te troosten, bemoedigen of informatie geven. SOS Telefonische Hulpdienst bestrijkt behalve Leiden en aan grenzende gemeenten de Duin en Bollenstreek, de regio Rijn land en de Aar- en Veenstreek. Het nummer staat rechtsonder achterop het telefoonboek. lar is de ouderwetse gezellig- id gebleven? De tijd dat hele nilies rond de open haard ten, zonder televisie, walk in of computer maai' met het nzenbord, sjoelbak of kaart - el. De tijd dat de schaatsen november al uit het vet kon- n en vrijwel elke Kerstmis was. De tijd van koek en zo- warme speculaas en door ia gemaakte dampende erw- ïsoep waarin de lepel stee lt recht overeind stond. Het le Rie Cramertijd en menig dere denkt er met weemoed In terug, irijfster, tekenaar en illustra- :e van kinderboeken Rie amer (1887-1977) is ruim 20 r na haai' dood nog steeds populair. Bij verzamelaars dit keer, in plaats van bij kinderen voor wie zij vroeger sprookjes illustreerde, boeken schreef en tekeningen maakte. Zij creëer de voor de kleintjes hun eigen fantasiewereldje. Ook me vrouw R. Molenaar' (68) is zo'n fan. Opgegroeid met het werk van Rie Cramer waarin kinde ren als ze uit school kwamen steevast in Hollandse huiselijk heid terechtkwamen met snor rende poezen, slapende hon den en hun eigen herinnerin gen. Tien jaar geleden zag mevrouw Molenaar in de etalage van boekhandel De Kier het boek (Het héle jaar rond' van Rie Cramer liggen met tekeningen Mevrouw R. Molenaar thuis voor haar wand met Rie Cramerboeken. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. en illustraties. „En toen kwa men alle herinneringen aan mijn jeugd weer naai boven", herinnert zij zich. „Want ik ben met de boeken en téken ingen van haar grootgebracht." Mo lenaar werd verzamelaar van alles wat maar te maken heeft met Rie Crainer. In haar wo ning in de Mors heeft zij één speciale kamer ingericht met boeken, een kalender uit 1931, geïllustreerde opstelschriftjes, vlechtmatjes en een zelfge maakt borduurwerk over de schrijfster, om maar eens een paar voorbeelden te noemen. Om haar verzameling uit te breiden reist zij met haar echt genoot stad en land af. Op ex posities, beurzen en rommel markten in Den Helder, Zwolle en Deventer zijn mevrouw Mo lenaar en haar man \taste klant. Maai'elke keer schrikken zij van de bedragen die voor de Rie Cramer- memorabilia wor den gevraagd. „Vroeger kostte een boekje een rijksdaalder, daarna 7,50 gulden en nu FOTO HENK BOUWMAN wordt er al 35 piek voor ge vraagd. Laatst zag ik het boek 't Diamanten Prinsesje staan voor 400 gulden. Absurde prij zen die ik niet kan en wil beta len", aldus Molenaar. Een andere voorbeeld van de opgedreven prijzen kwam het echtpaar nog niet zo lang gele den tegen in de Jaarbeurshal len in Utrecht. Voor een puz zeltje van Rie Cramer vroeg de verkoper 40 gulden. „Normaal gesproken zou je daar onge veer 7,50 voor betalen. Ik ging afdingen tot 25 gulden en toen vroeg die verkoper verongelijkt: mag ik ook wat verdienen?" Toch geeft mevrouw Molenaar de moed niet op. Haar dochter heeft een oproep op internet geplaatst en die heeft al tot leu ke reacties geleid uit het hele land. En wie weet, levert een stukje in de krant haar ook nog iets op. Snerttocht Omdat, normaal gesproken, de winter in aantocht is, begint Leiden Promotie VW met een avondwandeling door de oude binnenstad. De Leidse Snert tocht gaat om half zeven bij hotel-restaurant Nieuw Miner va aan de Boommarkt van start met een aperitief, gevolgd door een stevige erwtensoep met roggebrood en spek. Onder lei ding van een gids begint om kwart over zeven het wandelen. De route voert langs hofjes, en de gids vertelt over onder an deren gifmengster Goeie Mie en Rembrandt. Om ongeveer half negen eindigt de wande lingbij de open haard in Koets huis de Burcht met warme chocolademelk met speculaas. De wandelingen worden ge houden op de woensdagen 6 en 20 december, 10 en 17 janu ari eti 7 en 21 februari. De kos ten bedragen 35 gulden per persoon. Voor groepen vanaf 15 personen kan een wande ling op aanvraag worden geor ganiseerd. eric-jan berendsen leiden eric-jan berendsen Onder omwonenden van het Kamerlingh Onnes Laboratori um bestaat nauwelijks onrust over de op handen zijnde bo demsanering en asbestverwij dering in en onder het gebouw. Dat werd gisteren duidelijk tij dens een informatieavond in het Stadsbouwhuis. Bij het handjevol aanwezigen bleek meer angst te bestaan voor par keerproblemen en overlast van bouwverkeer tijdens het werk. De gemeente had de avond georganiseerd om de angst bij buurtbewoners weg te nemen. In het laboratorium is asbest aangetroffen en de bodem is vervuild met olie, kwik en ande re metalen. Nadat een woord voerder van de aannemer uit voerig had uitgelegd hoe de sa nering zal verlopen, waren er nauwelijks nog wagen. „Het is niet leuk, maar het moet gebeu ren", vatte één van de omwo nenden de mening van de buurt samen. De aannemer is al begonnen met de voorbereiding voor de werkzaamheden, die in mei 2001 achter de rug moeten zijn. Pas dan kan de daadwerkelijke verbouwing van het gebouw beginnen. In de zomer van 2002 moet het voormalige labo ratorium onderdak bieden aan de rechtenfaculteit van de Leid se universiteit. Overigens lopen er nog drie bezwaarschriften te gen het bouwplan. Die worden in januari behandeld. leiden politie tijdens de tweede ont ruiming van de panden op 3 september 1999 en het gebruik van politiehonden daarbij. De ontruiming aan de Aalmarkt is om meerdere redenen omstre den. Het Kraakspreekuur Lei den heeft over de kwestie een klacht ingediend bij de Natio nale Ombudsman omdat de ontruiming onrechtmatig zou zijn geweest. De gemeente zou afspraken met de krakers ge schonden hebben. Daarnaast ligt er een zwartboek met klach ten van krakers, sympathisan ten en buurtbewoners over het geweld dat door de politie bij de ontruiming zou zijn ge bruikt. De rechter-commissaris van het Haagse gerechtshof heeft giste ren enkele politieambtenaren en krakers gehoord over de ont ruiming van de gebouwen aan de Aalmarkt 1 en 3 in septem ber 1999. Dit getuigenverhoor had plaats naar aanleiding van het hoger beroep dat twee sym pathisanten van de krakers hebben ingesteld. Zij zijn door de politierechter veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden omdat ze geen gehoor hadden gegeven aan een 'bevel tot verwijdering'. Het hof wilde meer duidelijk heid over het optreden van de

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13