Vervolg op eerste Proms geen toekomstmuziek Prijzen voor bewoners van opgeknapte Edelsteenbuurt let leuke aan bonaken is gratis drinken' J)eel van Rijnwoude zit acht uur zonder radio en televisie Handen vrij voor uccesvol ondernemen. Rijn Veenstreek Iphens duo bestraft >or beroven geldloper i\NDAG 27 NOVEMBER 2000 q iWOUDE jjLidekerk aan den Rijn en u '1 Hazerswoude hebben za- iag lange tijd geen televisie men kijken of naar de kunnen luisteren. De sto- begon even na 12 uur 's i jdags en was 's avonds uid 20 uur weer verholpen. )e oorzaak was een kapotte iszender', aldus een waard ij jrder van de kabelexploi- b tant Casema. „Het duurde lang voordat we een nood voorziening konden aanbren gen omdat wij het signaal in deze dorpen nog van een oud station van de NUON betrek ken. Wij werken met andere materialen." Casema werkt aan een nieuw ontvangststation. Bin nen enkele maanden moet die af zijn. N AAN DEN RUN/DEN HAAG IE VAN UFFELEN 0 si rechtbank in Den Haag if een 22-jarige Alphenaar l^ordeeld tot tien maanden /aarvan vijf voorwaar- voor het beroven van een lijoper. Een evenoude Al- ise vrouw kreeg 136 uur i|traf en drie maanden waardelijk wegens mede- itigheid. vrouw, assistent-bedrijfs- er bij een Alphense win der schafte de man in maart jaar inlichtingen over de waarop het geldtransport het bedrijf plaatshad. De wachtte vervolgens de ii oper bij de bank op, spoot traangas in het gezicht en afc diens tas met tienduizend :n af. Volgens de recht- Nokia 7110 Geschikt voor WAP met @-info." Ingebouwd fax-datamodem met infraroodoog. Ingebouwd trilalarm. Nokia 7110 fUjkiaarpakket Volledig ingebouwd (Nokia-carkit, toestel, inbouw, antenne en dashmount). Met f 427,- korting nu voor f 849,-* excl. BTW (f997,- incl. BTW) NOKIA BBÜHHHHHHHOHH business center Direct bestellen? Bel 0800-0403 J rkneemster tipt overvaller bank had hij daarbij alleen oog voor zijn eigen financiële pro blemen en niet voor de psychi sche schade die de geldloper daardoor opliep. De man werd tevens schuldig bevonden aan een poging tot diefstal bij zijn baas, anderhalf jaar later. Hij werd betrapt toen hij geld uit een la van zijn chef pakte. Later bleek er een kas- verschil van vijfduizend gulden te zijn. De rechtbank sprak de man echter vrij van diefstal van dit geld en verklaarde mede daarom een vordering van dit bedrag niet-ontvankelijk. Twee weken geleden eiste de officier van justitie nog twaalf maanden cel waarvan zes maanden voorwaardelijk. Te gen de vrouw eiste de officier zes maanden en een evenhoge voorwaardelijke straf. Tachtigjarig Arti et Religioni tovert sporthal om tot concertzaal TIM BROUWER DE KONING De namen van George Baker en Gerard Joling doen het goed op de jubileumaffiche van Arti et Religioni. Toch zijn de muzi kale verrichtingen van de be kende Nederlandse artiesten in wezen bijzaak bij de viering van de tachtigste verjaardag van de Langeraarse muziekver eniging. Zo'n 1200 mensen ge nieten zaterdagavond in de omgebouwde sporthal De Vlin der in Aardam vooral van de harmonische klanken van Arti, de Langeraarse popgroep De Lift en het Uithoornse popkoor Da Capo, die de Ter Aarse Proms dragen. Op een avond als deze tellen reputaties niet. Wie heeft ooit gehoord van de jonge Alex Thomas, die met een knap in gestudeerde xylofoonsolo de zaal in vervoering brengt. Hij oogst misschien nog wel meer bijval dan Hans Bouwens, alias George Baker, die teert op ou de successen als Little green bag en Una paloma blanca. Geholpen door een geluids band slaat Bouwens zich in een half uur vakkundig door zijn repertoire heen, maar voor het Proms-gevoel zorgt hij toch niet. De 'ontmoeting van uiteen lopende muzikale stijlen van klassiek tot en met pop' is een lang gekoesterde wens van Louis Hoogervorst. De 52-jari ge Arti-voorzitter vond twee jaar geleden gehoor bij Ruud van Emmerik, de drijvende kracht achter popgroep De Lift. Al voor de eerste noten klinken, weet Hoogervorst dat de avond geramd zit. „Mensen die dit niet mooi vinden, krijgen van mij hun geld terug", zegt hij vol zelfvertrouwen in een rustig hoekje van de kolkende sport hal. Die uitspraak is gewaagd, want zonder grote sponsors is de organisatie van het muziek Gerard Joling brengt zaterdagavond in Ter Aar met Dit is liefde en Can't take my eyes off you het publiek in hoger sferen, foto marklamers festijn al blij als zij quitte speelt. Hoogervorst, die verder niet over geld wil praten, legt uit dat hij met bekende artiesten en een ambitieus programma de lat bewust hoog heeft gelegd. „Een jongensdroom van mij komt vanavond uit. Popmuziek ontmoet klassieke muziek op een losse manier. Jong en oud kunnen genieten, de jeugd op de vloer en de rest van het pu bliek op de tribune. Ik pak zo meteen mijn hoorn en laat de rest over aan het organisatieco mité. Presentator Mario Lek is in het dagelijks leven disjockey, dus dat zal wel lukken." Als Hoogervorst met zijn in strument in het blauw-wit- zwarte Arti-gezelschap is on dergedoken, loopt het overla den programma op rolletjes. Met popklassiekers als 'Music' van John Miles en 'The show must go on' van Queen zit de stemming er meteen in. Blau we en witte megaballonnen zweven door de hal en zorgen af en toe voor een misplaatste klap. Bij rustiger passages ko men de aanstekers, altijd goed voor een romantisch sfeertje, te voorschijn. En aangemoedigd door de musici en presentator Lek gaat zelfs de wave door de omgebouwde sporthal. Al in de pauze is duidelijk dat "Arti et Religioni on stage with the Proms' voor herhaling vat baar is. De zaal herbergt dan alle lagen van de Ter Aarse be volking, die hoge verwachtin gen koestert van Gerard Joling. Met Dit is liefde en Can't take my eyes off you brengt hij het publiek in hoger sferen. Tegen twaalven maken de andere smaakmakers de Proms af met een herhaling van With a little help from my friends. Een helpende hand kan voorzitter Hoogervorst na af loop wel gebruiken, als hij tot half zes 's ochtends bezig is om de zaal op te ruimen. Hij teert daarbij op zijn uitgekomen droom: een vlekkeloze uitvoe ring. Alleen ontbreekt het hem op de dag na de Proms aan fut om te vertellen wat het vervolg wordt op deze eerste Proms van Ter Aar. „We gaan dit vaker doen", zegt zijn zoon Jorgo (trompet) van de derde genera tie Arti-Hoogervorsten vastbe raden. Misschien over drie jaar, misschien over vijf jaar. Mijn vader denkt er net zo over, maar hij ligt nu te slapen." Misschien droomt de voor zitter over het prille begin van 'zijn' Langeraarse muziekver eniging, die in 1920 als fanfare begon in de krappe scheersa- lon van Bertus Wassenburg. Er kwam later een drumband bij, de majorettes deden hun intre de en Arti groeide uit tot een gemêleerd muziekgezelschap van 120 personen onder lei ding van de jonge dirigent John Brouwer uit Aarlanderveen. Misschien droomt de voorzit ter, inmiddels veertig jaar lid van Arti, ook de eerste Proms van zaterdag 25 november 2000 nog eens over. Zeker is hij in zijn onderbewustzijn alweer bezig met deel twee van de Ter Aarse, of beter Langeraarse, Proms. Voor sommigen klinkt dat als toekomstmuziek, maar Louis Hoogervorst weet inmid dels dat ook muzikale dromen kunnen uitkomen. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR De bewoners in de flats in de Alphense Edelsteenbuurt wor den beloond voor hun vrijwilli ge inzet om de buurt netjes te houden. Het project 'buurtbe heer' van woningbouwcorpora tie Wonen Centraal is in de prij zen gevallen, van de landelijke leefbaarheidswedstrijd 'Kern met Pit'. Bovendien is het pro ject genomineerd voor een ex tra prijs vanwege de originali teit en de inzet van de vrijwilli gers. De jury noemt het buurt beheer in de wijk waar ooit gro te leegstand heerste, hartver warmend. Coördinator Toin van Kam pen vindt de prijs en de nomi natie een goede stimulans voor de vijftien toezichthouders en de vele bewoners die geregeld de handen uit de mouwen ste ken. Met elkaar zorgen zij er voor dat de hoogbouwflats aan de Diamantstraat, Briljantstraat en Topaasplantsoen leefbaar blijven. Dat houdt in dat dage lijks de portieken worden opge ruimd en schoongemaakt, dat zwerfvuil en graffiti worden ver wijderd en bewoners elkaar aanspreken op ongewenst ge- drag. Van Kampen begon twee jaar geleden in één flat met het pro ject, dat inmiddels is uitgebreid naar alle vijfhonderd flatwonin gen van de hele wijk. De doel stelling, om een groot deel van de bewoners op de hoogte te brengen van buurtbeheer en een beperkt deel actief mee te laten doen, is daarmee gehaald, volgens Van Kampen, net als het hoofddoel: de leegstand in de flats te verminderen. De coördinator van Wonen Centraal verbaasde zich over hoe snel de rest van de wijk het eerste project overnam. „Toen we begonnen dacht ik wel vijf jaar nodig te hebben om buurt beheer overal in te voeren. Maar de bewoners die zagen hoe de andere flats opknapten, wilden ook meedoen." De be trokkenheid van de buurt gaat inmiddels ook veel verder dan de vijftien toezichthouders die 'hun' flat in de gaten houden. „Enorm veel bewoners steken geregeld een hand toe als er schoonmaakacties worden ge organiseerd. Deze zomer heb ben we twee keer een speldag voor kinderen gehouden en dit weekeinde was er een voetbal toernooi. Daar kwamen bijna vijftig jongeren op af. De be hoefte om samen wat op touw te zetten is er blijkbaar." De twee prijzen, 2500 gulden en een trofee, zijn dan ook ze ker verdiend, vindt hij. „Ik heb alleen maai' gecoördineerd, maar de toezichthouders en de bewoners, die hebben het ge daan. Zonder hun waren we nergens geweest." ik van Haestregt eerste Nederlands kampioen bonaken OOSTERVEEN het bonaken wil leren, daar zeker duizend gul voor neertellen, heeft Mar- Bruggen ervaren. Hij is iddels een doorgewinterde ,iker. Het geld van een he eling gaat op aan het betal ten'an de drank, want degene 'lerliest moet een rondje ge- Bij het kroegkaartspél het om de verliezers, zaterdag niet. Bij het al- ste Nederlandse kampi- chap bonaken in het 150 oude café Keijzer in Lei- tYs( len ging het juist om een iijiaar. :h zorgen de verliezers van -jS agewikkelde spelletje dat er p,iodige pintjes worden ge ide ken in het café aan de of1psstraat. Wim Menken uit swoude zit met vijf tegen- ders aan tafeltje drie. Hij eert uit te leggen hoe dat iken precies in zijn werk „Een speler doet aan het van de kaartafgifte een aldus Menken, terwijl de e kaarten op tafel worden oid. „Hij geeft aan hoé hij spel wil winnen door het al punten te noemen wat dreril behalen en of hij voor misère, een zwabber of de ak gaat. Het zijn alledrie ieren om de afgifte te win- Haalt hij niet het gewilde aantal puntëh, dan gaat hij 'er in'. Dat betekent dat hij verlo ren heeft. Haalt 'ie het wel, dan gaat hij eruit. Dan heb je dus gewonnen. Twee keer verliezen, oftewel tweemaal 'krom staan', betekent dat je een rondje moet geven. Als je twee keer 'recht' staat, ben je de winnaar van het hele rondje. Vandaag spelen we een andere techniek. In de kroeg gaat het om de verliezer. Je moet de ander er altijd zien in te luizen. Nu moeten we ech ter om een winnaar én punten spelen, dus het gaat er iets an ders aan toe." Jos van de Zwet uit Roelof- arendsveen staat er goed voor. Bij elkaar heeft hij 38 punten gescoord. „Ik heb nog geen rondje hoeven geven. Dat is vandaag trouwens geen ver plichting. Het gaat er om wie het eerst uit is. Die doet dan niet meer mee. De rest speelt verder tot er één overblijft. Die heeft dan verloren. Maar het kan ook voorkomen dat iemand vóór het einde twee keer krom staat. Dan is hij de pineut en speelt de rest verder voor de punten. In vier rondes 'kun je minimaal 80 punten halen." Als Charles Hoogenboom uit Roelofarendsveen twee keer 'verzaakt en dus krom gaat', ontstaat een een woordenwis seling. Menken grijnst. Gere geld doet hij aan bonaken. „Per maand twee keer op zaterdag middag. Dit spel kun je met meer personen spelen dan bij voorbeeld met klaverjassen. Bo naken is daarom veel gezelli ger." Van de Zwet speelt bona ken sinds zijn veertiende. „Wat het leuke er aan is? Het gratis drinken in de kroeg." Het zijn Hennie van den Berg, Fred Bakker, Daan van Vliet, Wilbert Gitzeis en Irruk van Haestregt die uiteindelijk naar de finale gaan. Zij nemen plaats aan een klein tafeltje in het midden van de zaal. Een kiing van opeengepakte toe schouwers volgt gespannen de verrichtingen van de finalisten. Na twee potjes is het Van Haestregt uit Roelofarendsveen die met dertien punten genoeg heeft om zich de allereerste Ne derlands kampioen bonaken te mogen noemen. Voor hem ligt de gouden medaille klaar. „Ge weldig", reageert Van Haestregt aangedaan. „Er is nog nooit een NK gespeeld. Dit geeft dus een heel speciaal gevoel." s Leidsch Dagblad ANN01900 Dinsdag 27 November NOORDWIJK-AAN-ZEE - Jl. Zondag werd het ver nieuwde kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. alhier in gebruik genomen. Was dit gebouw aanmerkelijk ver groot, thans was het bijna te klein: de meeste gang paden moesten nog met stoelen worden aangevuld. Ds. J .J. Van Walsem hield de inwijdingsrede naar aanleiding van Salomo's gebed, na de voltooiing van den tempel: 'Dat uw oogen open zijn, nacht en dag, over dit huis.' Daarna sprak ZEw. een woord van dankbare hulde aan de nagedachtenis van den overleden ambachts heer, graaf Van Limburg Stirum Noordwijk, die door milde schenkingen den herbouw mogelijk gemaakt had. ADVERTENTIE - Machinale Brei-lnrichting. Nog eenige kleine MEISJES kunnen geplaatst worden aan de Maastafel Adres: Lammermarkt No. 56. ANNO 1975 LEIDEN - Renovatie van woningen kan voor de bewoners soms grote problemen geven. De heer Van der Maat bijvoorbeeld, verhuisde gisteravond voor de tweede maal in drie jaar tijdelijk naar een wisselwo ning. Om de kosten te drukken kreeg hij bij het verplaatsen van de huisraad hulp van een aantal militai ren. foto archief leidsch dagblad Donderdag 27 november ALPHEN AAN DEN RUN - Een felle uitslaande brand heeft het magazijn en enkele kantoren van Samsom Uitgeverij (een onderafdeling van het ver- zendcentrum) aan de Julianastraat volledig ver woest. Slechts de muren bleven staan. De brandmelding kwam rond half twee. Op het mo ment dat de brand op de zolderverdieping ontstond waren slechts enkele leden van het personeel aan wezig. De eigen bedrijfsbrandweer nam vijf minuten later het blussingswerk ter hand. De Alphense brandweer arriveerde spoedig daarna om de laaien de vuurzee te bestrijden. In totaal hebben zo'n zes tig man, onder wie de assistentie van uit Aarlander veen en Zwammerdam en de bedrijfsbrandweer van Samsom de brand bestreden, vrijwel al het materieel werd daarbij in gezet: w.o. vier motorspuiten met een capaciteit van 1600 liter water per minuut, en drie spuiten met een capaciteit van 2500 liter per minuut. De onlangs aangeschafte blusboot, voor brandbestrijding vanaf het water, onderging zijn vuurdoop. Brandweercommandant J.T. Hannaart toonde zich bijzonder tevreden over de blusboot-, 'want juist aan de achterkant (aan de Rijn, red.) was het een zeer penibele zaak'. Rond half vier hadden zij de brand onder controle, en was het dreigende gevaar dat ook de naastgelegen woning in brand zou raken, geweken. In de magazijnen lagen voornamelijk tijdschriften en losbladige uitgaven uit eigen produktie opgeslagen. In het pand, dat in de vorige eeuw is gebouwd was voorheen de bessensapfabriek wed. C. Rok en Zn ge vestigd (Rok-Van Wijk-De Pijper). Sindsdien heeft ook de ambachtsschool, nu chr. L.T.S. er een onder komen gehad. Een kleine 25 jaar geleden werd het pand gehuurd door Samsom. Tijdens de oorlog was de gaarkeuken er ondergebracht, waar duizenden warme maaltijden gretig aftrek vonden. Over de oorzaak van de brand was vanmorgen vroeg nog niets bekend. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvlugskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9