ei den Regio tekening bij tadsbank oor dakloze De burgemeester bungelt onderaan COKL breidt uit op de grond Altijd correct blijven en de politici paaien Hij komt, hij komt... Charmante oplichter kreeg heel veel gedaan 'Het lag niet aan Saar Boerlage' ,NDAG 27 NOVEMBER 2000 eer autobranden in Merenwijk en In de Merenwijk zijn gistermorgen kort na elkaar twee ^5onenauto's in brand gestoken. Rond één uur schrokken be- Iers van het Lepelaarsoord op door het springen van een au- ind, waarna ze zelf begonnen met blussen. De brandweer, het karwei over nam, kon binnen een half uur verkassen de Porceleinvlinder waar andermaal een auto uitbrandde, f eigenaars hebben aangifte gedaan van brandstichting. itomobilisten meppen agenten j n_ï Omdat ze agenten sloegen en uitscholden zijn drie c isen in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden bij alcoholcontrole op de Gooimeerlaan. Een 42-jarige Leide- die niet wilde meewerken aan de controle, werd wegens tflden in de boeien geslagen. Daarop begonnen een 34-jarige iw en een 38-jarige man uit Valkenburg de agenten te slaan man hun haar te trekken. Ze werden wegens verzet en mis- deling opgepakt. i le alcoholcontrole werden in totaal vijftig automobilisten tontroleerd. Een aantal mocht niet meer verder rijden. Een arige man uit Muntendam was betrokken bij een aanrijding 1 ileek bijna vier keer zoveel te hebben gedronken als is toege- i n. Zijn rijbewijs werd ingenomen. ierking overlast 'gunstig neveneffect' se dak- en thuislozen kunnen in de toekomst een iale bankrekening bij de Stadsbank openen. Met de borende pas kunnen ze elektronisch betalen en van hun rekening halen bij alle normale geldauto- recteur van de Stadsbank, )ols, is hierover in gesprek stichting De Binnenvest, nder meer het diensten- im voor de zwervers in De :rij aan de Oude Rijn on- laar hoede heeft. Siebols lrukt dat de zogeheten ïtbeheerrekening niet di- bedoeld om de overlast te dringen die de dak- en ozen bij De Bakkerij ver ken. Hooguit is sprake n gunstig neveneffect. Dfdzaak, zegt Siebols, is doelgroep een betere en- rijgt tot het bankwezen, ast bij de sociale doelstel van de Stadsbank, aldus recteur, om dak- en thuis- bancaire producten aan eden. Zwervers kunnen lijks rekeninghouder n bij 'gewone' banken. >ns openen ze een 'reke- ilus'. Ze krijgen er een 'ge- bij. Bij ons kun je op de curen tussen negen en vijf i erecht, ook voor regelin- ie bij andere banken on- eekbaar zijn." zwervers nemen hun geld, j al een uitkering, nu nog leiden De Leidse binnenstad was zaterdagmiddag van de kleintjes. Uit alle richtingen komen ze aangelopen, gefietst of gedragen, om zich op de Beestenmarkt te voegen bij de snel groeiende menigte opgewonden kinderen, die zich alvast vergaapt aan de schimmel en enkele Pieten. 'Ik wil naar sinterklaas', dreint een dreumes wiens moeder wat al te lang blijft dralen bij een praatgrage buurvrouw. Want wie rond twaalf uur nog onderweg is, dreigt het hele feest mis te lopen. Hij komt, hij komt... Pas wanneer de sint zich rond half vijf tegenover het stadhuis in de Breestraat in een taxibusje vouwt, met zijn trouwste helpers aan zijn zijde, neemt ook langzaam aan de kinderdrukte af. Al trekt er ook in de volgende uren zo nu en dan een verdwaalde Piet voorbij. Dat zal zo nog wel anderhalve week duren, tot vreugde van jeugd en winkeliers. foto henk bouwman DEN HAAG/LEIDEN connie van uffelen Een taxichauffeur niet betalen, diens mobiele telefoon verduis teren, een paspoort met een verkeerde pasfoto laten ver strekken, met geweld geld uit iemands portemonnee pakken, een fiets stelen en een moun tainbike helen. Het waren slechts vijf van de dertien zaken waarvoor een 21-jarige Leide- naar zich moest verantwoorden tegenover de Haagse recht bank. Dat deed de rechtenstu dent volgens officier van justitie Bos met zoveel 'gedraai en ge trek', dat hij veertien maanden cel tegen hem eiste. De officier typeerde de jonge man als een 'nette, charmante, vlotte man van 21 jaar die heel veel gedaan krijgt van anderen'. Zo had hij op 10 augustus met een taxichauffeur een ritprijs van zeventig gulden afgespro ken voor een rit van Den Haag naar Leiden. Geld was 'geen probleem', maar eenmaal thuis betaalde hij niet. Hij vroeg de chauffeur om even op diens mobieltje naar binnen te bel len, liep daarmee het huis in 'om te kijken of er iemand geld had' en verdween door een achterdeur. Een ambtenaar gaf hij een jaar geleden de pasfoto van zijn neef bij het aanvragen van een paspoort. „Mijn neef lijkt op mij. Ik heb ook kort haar ge had", stamelde hij. Op 2 augus tus hield hij met wat makkers een fietser tegen, van wie hij de portemonnee pakte. Hij haalde er een kleine 25 gulden uit en ging er snel vandoor. Dat er kende de charmeur, maar hij was in eerste instantie alleen maar van plan geweest om een tientje te wisselen. Voor het ko pen van sigaretten. De gestolen fiets waarmee hij op 4 januari werd aangehouden, had hij op straat van een bekende ge kocht. Voor honderdvijftig gul den. Een heel normale prijs, vond de advocaat van de man. Hoe kon hij weten dat het vier jaar oude rijwiel was gestolen? Dat een man hem op 18 juli herkende als degene die kort daarvoor een fiets had wegge nomen, was volgens de advo caat niet verwonderlijk. De man kende hem al als buurjongen. De raadsman was tegen om zetting van twee voorwaardelij ke straffen van een en twee maanden. Ook was hij tegen het omzetten van een niet vol tooide taakstraf in drie maan den cel. Die zes maanden kon den wat hem betreft van de ge- eiste veertien af. Bleven er acht over, waarvan de man er al drie heeft vastgezeten. Het restant van rijf vond de raadsman goed voor omzetting in een taakstraf, die sowieso al meer effect zou sorteren voor zijn cliënt man, die inmiddels is gestopt met drugsgebruik. Of de rechtbank daarin meegaat, blijkt op 8 de cember. wim koevoet in ontvangst bij het diensten centrum. „Ze worden niet ver plicht tot een rekening bij de Stadsbank, ze worden over tuigd van de meerwaarde", zegt Siebols. Omwonenden van het dien stencentrum klagen steen en been over de dak- en thuislozen vanwege overlast. Met een om wonende die tegen een bouw plan van De Bakkerij ageert, zijn besprekingen gaande over een oplossing. Stichting De Binnenvest overweegt de invoe ring van een pasjesregeling voor toegang tot het diensten centrum. Ook de inschakeling van de Stadsbank staat op het lijstje van voornemens. „Dat zou de indruk kunnen wekken dat de bezoekersstro men van De Bakkerij aan de Oude Rijn worden verlegd naar de Stadsbank aan de Breestraat, om zo de omwonenden van een probleem af te helpen", geeft Siebols toe. „Maar dat is dus niet het geval. Dat wij over budgetbeheerrekeningen in ge sprek zijn met Stichting De Bin nenvest en er tegelijk wordt ge werkt aan bestrijding van de overlast aan de Oude Rijn, is toeval." Stiel leert monumenten redden bij afscheid van voorzitter Henk Budel leiden onno havermans Zorgvuldig met de eigenaren omgaan, overtuigende argumenten aandragen en niet opgeven. En altijd correct blij ven. Die les hielden enkele door scha de en schande wijs geworden 'actie voerders' de leden en sympathisanten van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) afgelopen zaterdag voor. Actievoeren voor het behoud van historische gebouwen vraagt tact, ge duld en doorzettingsvermogen, zo bleek uit drie aansprekende voorbeel den: de deels verloren strijd om het Laakhavenkwartier in Den Haag, de successtory van het Olympisch Stadi on in Amsterdam en de actie voor Nieuw Werklust in Hazerswoude, die balanceert tussen hoop en vrees. Bij Stiel weten ze trouwens best hoe het moet: sinds de oprichting, veertien jaar geleden, zijn al meer dan veertig industriële gebouwen en complexen aan de monuihentenstatus geholpen. Voor een groot deel is dat te danken aan de inzet van Henk Budel, die vanaf de oprichting voorzitter was, maar on langs bewust een stapje terug heeft ge zet. Stiel nam zaterdag informeel af scheid met het symposium Industrieel Erfgoed in Actie!. Met andere woorden: Hoe red je een monument? In Den Haag slaagt zustervereniging SHIE daar slechts ten dele in. Het ha vengebied dat een eeuw geleden werd aangelegd (en dat is op zichzelf bijzon der, want gewoonlijk groeit een indu strieterrein 'vanzelf), kent nog wel de zelfde straten- en waterstructuur en ook zijn enkele markante gebouwen overeind gebleven, maar voor het oog is van de oorspronkelijke opzet weinig over. Nieuw Werklust staat er beter voor. De oude dakpannenfabriek is door de gemeenteraad van Rijnwoude una niem voorgedragen als rijksmonu ment, na een intensieve lobby door een werkgroep van Stiel. Staatssecreta ris Van der Ploeg moet nu beslissen of dit fossiel uit een voorbije tijd behou den blijft. De Groningse projectont wikkelaar Hanze Vast bv wil het com plex kopen en na een opknapbeurt verhuren. Maar de eigenaars, de ge broeders Blanken, willen slopen en zien de monumentenstatus als een streep door hun rekening. juist daarom riep Ginus Nusteling van de Stiel-werkgroep zaterdag op tot steun aan de eigenaars van een poten tieel monument. „Zij moeten er niet slechter van worden." Nusteling hield andere actievoerders een schema voor, dat voorziet in deskundigheid op juridisch, bouwkundig en bestuurlijk terrein, een plan van aanpak, veel pra ten om een draagvlak te krijgen, effici ent te werk gaan en leren van zowel fouten als succes. Wat dat betreft was het verhaal van Amsterdammer Piet Kranenberg zater dag de best denkbare illustratie. Niet alleen door de goede afloop, maar vooral wegens de gedrevenheid, de kennis en de overtuiging waarmee Kranenberg te werk is gegaan. De vroegere bierbrouwer (hij bekleedde een topfunctie bij Amstel en later bij Heineken) slaagde er in de publieke opinie 180 graden de draaien en zo het Olympisch Stadion in zijn oorspronke lijke vorm uit 1928 (dus zonder de la ter aangebrachtte betonnen boven- ring) te behouden. De aanvankelijke afkeer van 'die betonnen pisbak' in Amsterdam-Zuidwest sloeg uiteinde lijk om in de steun van 20.000 dona teurs uit heel Nederland, die een tien tje voor een steen of 240 gulden voor een stoeltje offerden. Kranenberg ont hulde dat hij dankbaar gebruikmaakte van de wetenschappelijk geteste mar ketingtechnieken van zijn oude werk gever om die omslag te bereiken. Opvallend was ook hoe Kranenberg sprak over zijn voornaamste oppo nent, de Amsterdamse wethouder van ruimtelijke ordening Duco Stadig. „Ik moest weten hoe die man in elkaar zat, hoe hij dacht. Daarom heb ik met iedereen gesproken, tot zijn secreta resse aan toe." Kranenberg verlaagde zich echter nooit tot stoten onder de gordel. „Die man voerde immers ge woon een besluit van de gemeenteraad uit." De Leidse wethouder R. van der Sande viel hem daarin bij. Actievoer ders die de politiek verwijten gaan ma ken, bereiken doorgaans het tegenover gestelde van hun doel. „Je moet politici paaien en zorgen voor voortschrijdend inzicht. Want een wethouder heeft de rol van Penelope, met wel honderd vrij ers. Je moet zorgen dat ze jou uitkiest." Niet Saar Boerlage, maar de gebrekkige Nederlandse lobby maakte Amster dam in 1986 kansloos in de strijd om toewijzing van de Olympische Spelen. Dat zei Amsterdammer Piet Kranenberg, destijds lid van het comité dat de Spelen van 1992 naar Nederland probeerde te halen, zaterdag op het sympo sium van Stiel. „We gingen gewoon af in Lausanne. We haalden niet eens de tweede ronde. Er zijn mensen die dat nog steeds mevrouw Boerlage aanwrij ven, maar dat is een overschatting van haar actiegroep tegen de komst van de Spelen. De oorzaak is dat wij in Nederland helaas niet kunnen lobbyen. Dat is nadien ook in andere omstandigheden gebleken. We vinden dat we het bui tengewoon goed doen en dat we veel te bieden hebben, en dat is ook wel zo, maar we kunnen het niet overbrengen." In Lausanne wees het IOC Barcelona aan als gastheer voor de Spelen van 1992. doet ertoe? Wie heeft het st te vertellen? Waar zitten ecision makers, de top cats, ig shotsDe jaarlijkse top- ïn de machtigste zakenlui Rijnstreek is weer gepu- erd in Rijnstreek Business november, het zakenmaga- voor de Rijnstreek. Oké, niet de Forbes top-100 de rijkste mensen ter we en de argumenten voor ipnemen in de lijst kun je j iitabel noemen. Voor de ;40 heeft de redactie van ilad haar oor te luister ge en netwerken tegen het gehouden. Maar bij wie 1 oe en wat blijft ongewis, dondert niet. Lijstjes zijn 3 I leuk en leveren een aar- nzicht op. Is het niet in wat ,7 noeten weten, dan wel in wat de lijstjesmakers denken dat we moeten weten. En wie is dan Koning Lobby 2000? De man die waarschijnlijk eer der wordt herinnerd om zijn loopje dan om zijn loopbaan: Elco Brinkman. De nummer één van vorig jaar Diederik van der Veen Meer- stadt, wethouder en loco-bur gemeester van Alphen aan den Rijn, is dit jaar onttroond door de voorzitter van Partners in Rijnland en op nummer twee terechtgekomen. Brinkman, ooit beentje gelicht in de Haagse politiek, is als Rijnlands opperbobo overtui gend op zijn pootjes terechtge- komen. Volgens Rijnstreek Bu siness doet hij geregeld zijn best in Den Haag om de belan- gen van het kleintje Rijnland te De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Pablo Cabenda en Enc-Jan Berendsen behartigen, dat wordt inge klemd tussen Haaglanden en Amsterdam. Helemaal als ver rassing komt die eerste plaats niet, want Brinkman stond vo rig jaar al op drie. Verrassender is de positie van Leidens eerste burger Postma. In 1998 trad hij aan als nieuwe burgervader van Leiden en hij is in zijn nog korte carrière nu al vier plaatsen gezakt. Postma bungelt in de lijst van veertig invloedrijkste personen van de Rijnstreek op een deemoedige veertigste plaats. Hij moet daarbij een heel contingent van ketendragers laten voor gaan. De burgemeesters van Alphen aan den Rijn (9), Al kemade (12), Katwijk (17), Sas- senheim (18), Rijnwoude (30) en Zoeterwoude (35) schijnen allemaal veel meer in de be drijfseconomische melk te brokken te hebben. Dat is helemaal niet erg, zegt lijstopsteller en hoofdredacteur Eric Citroen. „Al die andere burgemeesters hebben allerlei nevenfuncties in het bedrijfsle ven die meer gewicht in de schaal leggen. Een burgemees ter hoeft niet zo nodig de meeste macht te hebben. Post ma is een heel kundige be stuurder maar toch meer ie mand die op de winkel past. De belangrijke geldzaken laat hij gewoon over aan zijn wet houder van economische za ken Melanie Schultz." Die staat dan ook 23 plaatsen hoger in de lijst dan haar 'baas'. Niet zo zeer door haar verdiensten, volgens Citroen. In het ruime jaar dat ze wethouder is, heeft ze nou ook niet zoveel uit haar handen laten komen. „Maar Allebei in de toptien van Rijnstreek Business: burgemeester Nico Schoof van Alphen (links) en Elco Brinkman, archieffoto engel la meijer een wethouder van economi sche zaken heeft in onze lijst sowieso een streepje voor. En verder speelt het feit dat haar naam vaak rondzingt in de plaatselijke media." Nieuwkomers doen het blijk baar goed (afgezien van Post ma dan), want direct voor Schultz staat wethouder Hille- brand die Van Rij dit jaar op volgde. In de toptien doet Leiden het ook niet slecht. Naast Brink man staan nog de directeur van uitzendbureau Luba en voorzitter van de Leidse Ver eniging voor Industrie Rob Mantel (6) en de secretaris van de Kamer van Koophandel Cees Broeksma (3) in de hoog ste regionen. Er staat traditioneel een flink gehalte aan Kamer van Koop handel-kader in de lijst: bijna het voltallige bestuur. „Niet dat de bijdrage (van de KVK) is be steed aan het afdwingen van een vermelding in de lijst", al dus de Rijnstreek Business. „Het is gewoon een feit dat ze overal aan en tussen zitten." Rest nog de glorieuze entree van golden boy Marnix Norder te vermelden. Met superstip van niets op nummer acht. Wat de gedeputeerde van de pro vincie Zuid-Holland op zijn naam wil zetten is dan ook niet misselijk. De verbreding van de A4. de ontwikkeling van de Rijn Gouwe Lijn en nog wat light- railverbindingen. En al die voorstellen binnen krap een jaar. Maar voor elke winnaar net zoveel verliezers. Grootste daler, van vijf naar vergetel heid, is de afgetreden Leidse wethouder Tjeerd van Rij. Maar misschien een woord van troost van de Engelse achttien- de-eeuwse magistraat William Pitt de oude: „Onbegrensde macht is in staat de geesten te bederven van wie haar bezit." pablo cabenda Uitwijken naar het water is niet de oplossing voor de ruimte nood van de Centrale Organisa tie Kinderopvang Leiden (COKL), zegt directeur L. Schuerman. Toch is hij enthou siast over het plan van het Am sterdamse PS Beheer dat met boten de markt op wil. De bo venbouw van die boten is de montabel en kan worden ge bruikt voor of 48 kinderen tus sen de nul en vier jaar of voor zestig oudere kinderen, oftewel buitenschoolse opvang. „Leuk en creatief', oordeelt Schuer man. Toch blijft hijzelf liever zijn best doen om kinderopvang op de grond te verwezenlijken. Hij heeft daar ook succes mee en verwacht op korte termijn naar buiten te kunnen komen met concrete uitbreidingsplannen waarmee de wachtlijsten kun nen worden ingekort. „Het toe val wil dat ik op het stadhuis, waar ik besprekingen voerde over plekken waar we kunnen bouwen of verbouwen, op merkzaam werd gemaakt op het plan voor kinderopvang op het water. Wellicht dat als die besprekingen ongunstig waren verlopen, ik nog enthousiaster over het plan voor kinderop vang op het water was ge weest", zegt hij lachend. Bedenker van het concept is P. Sul, de grote man achter Lo vers Rail, een spoorwegbedrijfje dat een aantal lijnen exploiteer de, waarvan één naar de Keu kenhof, maar sneuvelde door te lage reizigersaantallen. Voor zijn kindèropvangplan werkt Sul samen met het eveneens Amsterdamse BZO, dat ook plannen heeft voor een franchi- seformule waarbij kinderop vang lokaal wordt aangeboden en BZO voor de landelijke coör dinatie zorgt. Schuerman van de COKL is zeer te spreken over deze orga nisatie. Tegen kinderopvang op het water voert hij echter prak tische bezwaren aan. Hij vreest dat het aantal wettelijk ver plichte vierkante meters niet kan worden verwezenlijkt. Ook voorziet hij bereikbaarheids problemen. „Ouders rijden niet even naar een gracht in de bin nenstad. Kinderopvang moet in de wijken zelf worden gesitu eerd of langs uitvalswegen." Verder heeft hij vragen bij de veiligheid. En: „Bij mooi weer is het prachtig, maar bij storm is het niet zo plezierig op het wa ter." Schuerman ziet er dan ook vooral 'een stunt' in en 'een gimmick'. „En dat Sul ermee scoort, gun ik hem ook van har te. Maar ik zie er niet de ultie me oplossing in." In Alphen aan den Rijn heeft Sul al een voet tussen de deur. De onder nemer doet daar mee aan aan bestedingen voor opvangruim te. De twee troefkaarten die hij uitspeelt zijn flexibiliteit en snelheid. „De schepen kunnen binnen acht maanden na goed keuring van de vergunning in gebruik worden genomen. Blijkt de boot niet op de ideale plek te liggen of zijn er andere redenen tot verplaatsing, dan leg je ergens anders aan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7