Israëliërs nemen zuiden van Libanon onder vuur Buitenland Uitdagende Milosevic wordt weer partijleider Suriname viert op uitbundige wijze bescheiden feest 'Onafhankelijkheid is er niet te snel doorgedrukt' Gore: Binnen twee weken duidelijkheid iNDAG 27 NOVEMBER 2000 rige Pinochet erkent 'feiten' iagoDe Chileense oud-dictator Augusto Pinochet heeft de ntwoordelijkheid op zich genomen voor schendingen van lensenrechten tijdens zijn bewind, zij het in vage bewoor- en. „Als oud-president accepteer ik alle feiten", zei de ge- al in een videoboodschap, clie vrijdag door zijn aanhang I bekeken op festiviteiten ter ere van Pinochets 85ste ver lag. Hij liet zich in verband met zijn zwakke gezondheid niet zien. De generaal nam niet het woord 'verantwoorde- eid' in de mond, maar volgens zijn zoon bedoelde hij dat Tijdens het militaire bewind van Pinochet, dat van 1973 tot I duurde, zijn ten minste 3.000 mensen verdwenen of ver- ird. lir wil meer patriottisme regering 'en Om aan de Conservatieven verloren terrein terug te ïen, wil de Britse premier Tony Blair dat zijn Labour-rege- meer vaderlandsliefde tentoonspreidt. Hij heeft minister onderwijs Michael Wills zaterdag aangesteld als coördina- an de inspanningen om de boodschap uit te dragen dat La- waarden Britse waarden zijn. „De Labour-partij vertegen- rdigt het beste wat Brits is, zoals openheid, fair play, fatsoen rbeidsethos", aldus Wills. Volgens de Daily Telegraph heeft zijn ministers opgeroepen tot een campagne voor een deme Britse identiteit, gebaseerd op duurzame waarden', zou nodig zijn omdat de Conservatieven van William Hague nationalistische politiek terrein lijken te winnen. aarschuwing op Britse mobieltjes 'en De Britse regering gaat mobiele telefoons voorzien van aarschuwing dat het gebruik ervan gevaren voor de ge lheid kan opleveren. De laatste hand zou nu worden gelegd een folder die winkeliers bij de verkoop van een mobieltje hun klanten moeten geven. Wetenschappers zijn er nog uit of de straling van de telefoons gevaarlijk kan zijn. De ie regering neemt volgens The Independent echter het zeke- >or het onzekere, uit angst voor een BSE-achtige affaire, e regeringen veronachtzaamden jarenlang de gekke-koei- ekte BSE, die bij mensen de ziekte van Creutzfeldt-Jakob veroorzaken. den door overstromingen Indonesië ita» Overstromingen en aardverschuivingen in Indonesië 'en zeker tachtig levens geëist. De overstromingen worden orzaakt door aanhoudende regen, en hebben vooral het len van Sumatra getroffen. Ook andere landen in Azië on- inden hinder van het slechte weer. Hoewel overstromingen e regio gewoon zijn aan het begin van het regenseizoen, azen deskundigen zich over de omvang van het waterge- Idit jaar. In Thailand kwamen zo'n vijftig mensen om het n. De overstromingen daar hebben zeker 600.000 mensen effen. Enkele tienduizenden mensen hebben geen dak meer ïn hun hoofd. In het noorden van Maleisië vielen ongeveer doden. Hezbollah doodt Israëlische militair Met artillerie en vliegtuigen heeft Israël gisteren aanval len uitgevoerd op posities van de sji'itische Hezbollah in Zuid-Libanon. De aanvallen volgden op de bomaanslag waarmee Hezbollah gistermiddag een Israëlische soldaat doodde. In de Gazastrook en op de Westelijke Jordaan- oever gingen de Israëlisch-Palestijnse schermutselingen gisteren en vannacht voort. Daarbij vonden zeker vier Palestijnen de dood. Israël en Libanon. De regering van Libanon en Hezbollah erkennen maar een deel van die grens, die in het oosten door de Sheba-land- bouwgronden loopt. Libanon en Syrië maken beide aan spraak op dat gebied, dat in 1967 is bezet door Israël. Bij de TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Bij de Verenigde Naties heeft Irsaël een klacht ingediend over de aanslag, die werd uitgevoerd ten zuiden van de 'blauwe lijn'. Dat is de door de VN vastgestel de provisorische grens tussen Mooi weer en vrolijkheid bij de bescheiden, maar toch uitbundige viering van 25 jaar zelfstandigheid op het Onafhankelijkheidsplein in Paramaribo. foto anp Raymond ruttinc PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT Het zal maar weinigen zijn op gevallen dat de herdenking van 25 jaar Surinaamse onafhanke lijkheid zaterdag in het teken stond van de armoedebestrij ding. De verjaardag werd uit bundig herdacht met muziek, een parade van de gewapende machten, recepties, vuurwerk en het onmisbare eten en drin ken. De Nederlandse delegatie on der leiding van vice-premier Els Borst bleef wellicht een beetje in de schaduw van de belang rijkste buitenlandse gast, de Ve nezolaanse president Hugo Chavez. Maar de band met het voormalige moedèrland zal voor de meeste Surinamers ook de komende 25 jaar onuitwis baar blijven. Suriname wilde bij het feest goed voor de dag komen. Ruim een miljoen gulden werd uitge trokken om er een ware happe ning van te maken. Zelfs de zwervers, die doorgaans het straatbeeld ontsieren, waren geknipt, gewassen en in nieuwe kleren gestoken. Overheidsge bouwen hadden in de aanloop naar het feest nog snel een likje verf gekregen. Paramaribo was uitgedost met vlaggen en ver lichting. Het geheel bood de 150 buiten landse gasten uit 39 landen wellicht een wat vertekend beeld van de situatie in de jari ge republiek. Want de econo mische en financiële omstan digheden zijn allesbehalve rooskleurig. Maar sinds het aantreden van de regering van president Ronald Venetiaan, in augustus van dit jaar, lijkt het optimisme weer wat te zijn te ruggekeerd. Er werd bij de plechtigheden veelvuldig stilgestaan bij wat er de voorbije kwart eeuw alle maal is misgegaan. Minister Ronald Assen van defensie schetste een treffend, maar somber plaatje. „Eigenlijk zijn de afgelopen 25 jaren een aan eenschakeling van dieptepun ten geweest: de staatsgrepen, de moorden van 8 december 1982, de binnenlandse oorlog. Als hoogtepunten zie ik de uit slag van de verkiezingen van 25 mei van dit jaar. En de Suri naamse trots." Veel aandacht ging uit naar de Venezolaanse president Cha vez, het enige staatshoofd dat op bezoek kwam. Onder zware veiligheidsmaatregelen woonde hij de festiviteiten bij. Chavez pleitte voor een versteviging van de banden van zijn land met Suriname. „Solidariteit en onafhankelijkheid zijn begrip- Israëlische terugtrekking uit Li banon, in mei van dit jaar, heb ben de VN bepaald dat Israël het Sheba-gebied mag blijven bezetten totdat met Syrië defi nitieve afspraken zijn gemaakt. Alle Hezbollah-aanslagen van de afgelopen weken zijn uitge voerd in het Sheba-gebied. Israël en de VN willen dat de Libanese regering troepen naar het zuiden stuurt om te zorgen dat Hezbollah het gebied ver laat. Maar op aandringen van Syrië weigeren de Libanezen 'op te treden als politieagent voor Israël'. Unifil, de VN-vredesmacht in Libanon, is machteloos, omdat pen die moeten worden ge koesterd", benadrukte hij. Pre sident Venetiaan legde de na druk op de versteviging van de democratie in zijn land. Minister Borst zorgde zaterdag voor opwinding in Paramaribo, door de verwachting uit te spre ken dat koninklijk bezoek uit Nederland aan Suriname niet lang meer op zich zal laten wachten. Maar de bewinds vrouw sprak voor haar beurt, zo werd later in kringen van Bui tenlandse Zaken duidelijk ge- ze volgens haar mandaat geen operaties mag uitvoeren zonder toestemming van de regering in Beiroet. De leider van Hezbollah, sjeik Hassan Nasrallah, zei zaterdag dat gewapende strijd de enige manier is om Israël van de She- ba-landbouwgronden te ver drijven. „Het land komt alleen terug door jihad (heilige oorlog, red.), martelaarschap, bloed, offers en kogels", zei Nasrallah. De Libanese premier Hariri schaarde zich gisteren achter die zienswijze. „Hezbollah blijft actief zolang Israël een deel van Libanon bezet houdt", aldus Hariri. maakt. Ook de Rijksvoorlich tingsdienst zwakte de opmer kingen gisteren enigszins af. „Het is niet uitgesloten dat op een zeker moment wellicht een lid van het koninklijk huis naar Suriname gaat," aldus woord voerder Brouwers. Veel Surinamers zouden met de Nederlandse vlag en wimpel de straat op gaan als een lid van het koninklijk huis voet op Suri naamse bodem zou zetten. „We wachten al jaren op de konin gin. Want in de ogen van velen BOEDAPEST CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Slobodan Milosevic is zaterdag herkozen tot leider van de Joe goslavische Socialistische Partij. Daarmee wérd de laatste hoop de bodem in geslagen dat de gewraakte ex-president nog vóór de Servische parlements verkiezingen van 23 december op een zijspoor zou kunnen worden gerangeerd. Milosevic zal dan in de ring treden tegen de huidige presi dent Kostunica, die op een aan tal fronten in moeilijkheden is geraakt. Kostunica is er niet in geslaagd een snelle oplossing te vinden voor de economische misère. De nieuwe president ziet zich bovendien geconfron teerd met een crisis in de et- nisch-Albanese gebieden in Zuid-Servië. Milosevic denkt dat hij de ko- is zij toch ook een beetje onze majesteit", zei een vrouw tij dens de festiviteiten. „Op de politici na heeft niemand in Su riname problemen met Neder land." De Nederlandse delegatie - naast minister Borst bestaande uit onder anderen Kamervoor zitter Van Nieuwenhoven en de Noord-Hollandse commissaris van de koningin Van Kemenade - liet ook op andere fronten van zich horen. Als cadeau krijgt Suriname van Nederland een nieuw gerechtsgebouw ter waarde van zo'n acht miljoen gulden. Bovendien wordt de in richting betaald van een deel van het presidentieel paleis, dat ter gelegenheid van de twintig jarige onafhankelijkheid al door Nederland van de ondergang was gered. Nederland zal deze week reage ren op de Surinaamse voorstel len om te komen tot herschik king van de buitenlandse schul den, die onder de vorige rege ring van president Jules Wïj- denbosch zijn aangegaan. Den Haag heeft zich bereid getoond om garant te staan. Maar dan moeten de schulden, die in de honderden miljoenen guldens lopen, wel bij andere bankin stellingen tegen gunstiger voor waarden worden onderge bracht. mende weken garen kan spin nen bij de problemen van Kos tunica. Hij omschreef zijn op volger als een 'verrader'. Enkele honderden partijleden juichten Milocevic na zijn rede toe. In het parlement van Servië, dat machtiger is dan het federa le Joegoslavische parlement, hebben de socialisten van Milo sevic nog de overhand. Een ze ge van Milosevic op 23 decem ber zou een domper zijn voor Kostunica. Hij kan de economische so res nog wel op het conto van zijn voorganger schrijven. Maar dat gaat niet op voor de misluk te pogingen de Albanezen in Zuid-Servië in te tomen. Er hebben zich gevechten voorgedaan in de Presevo-val- lei, waar etnische Albanezen de meerderheid vormen. Gewa pende Albanezen verdreven de Servische politie. 'Duitsland was zelfgenoegzaam in BSE-kwestie' BERLIJN Rtr De Europees Commissaris voor gezondheidszorg, David Byme, verwijt de Duitsers zelfgenoeg zaamheid. De Duitsers dachten dat de gekke-koeienziekte (BSE) bij hen nooit zou voorkomen, 'maar ze vergaten dat de ziekte geen grenzen kent', zei de Ier gisteravond voor de Duitse tele visie. Vrijdag werd bekend dat de ziekte bij twee in Duitsland ge boren koeien is vastgesteld. Een in 1996 geboren rund behoorde tot de veestapel van een boer in de noordelijke deelstaat Slees- wijk-Holstein. De andere koe was uit de oostelijke deelstaat Saksen-Anhalt naar de Azoren uitgevoerd. Eerder was bij koeien in Duitsland al BSE vastgesteld, maar al die dieren waren in het buitenland geboren. Volgens Duitse slagers is de verkoop van rundvlees na het bekend wor den van het nieuws ingezakt. Het eten van met BSE besmet vlees kan bij de mens mogelijk leiden tot de dodelijke ziekte van Creutzfeldt-Jakob. De Duitse regering besloot afgelopen weekeinde tot een al geheel verbod op het gebruik van diermeel in veevoer. Dat verbod gaat woensdag in. De verwerking van besmet dier meel is in het verleden de grootste bron van besmetting gebleken. Ook Frankrijk voerde onlangs zo'n verbod in, nadat in korte tijd tientallen gevallen van BSE waren ontdekt. Nieuw kabinet in Peru stuurt legertop weg LIMA AP In Peru is zaterdag een nieuw kabinet beëdigd. Bijna meteen na de plechtigheid kondigde de nieuwe minister van defensie aan dat twaalf hoge generaals, die bekend staan om hun nau we banden met de voormalige adviseur van de inlichtingen dienst Vladimiro Montesinos, met onmiddellijke ingang de laan uit werden gestuurd. De nieuwe regering wordt ge vormd door bewindslieden die bekend staan om hun demo cratische gezindheid. Ze heb ben ook geen banden met het vorige regime van de afgezette en naar Japan gevluchte presi dent Fujimori. Javier Perez de Cuellar, de voormalige secreta ris-generaal van de VN die vori ge week al door president Va lentin Paniagua tot premier was benoemd, heeft ook de porte feuille van buitenlandse zaken toebedeeld gekregen. Andere opvallende benoe mingen zijn die van generaal buiten dienst Antonio Ketin Vi- dal als minister van binnen landse zaken, en Javier Silva Ruete op het departement van economie. Ketin Vidal wordt beschouwd als een nationale held, omdat hij het was die in 1992 de leider van de guerrilla organisatie Sendero Luminoso (Lichtend Pad), Abimael Guz man, wist op te pakken. Economische zaken is een cruciaal ministerie, omdat het bijzonder slecht gaat met de Peruaanse economie. De nieu we bewindsman Silva Ruete is een gerespecteerde econoom, die in de jaren zeventig ook al minister was. Uit Japan kwam gisteren het bericht dat Fujimori de aantij gingen aan zijn adres omtrent corruptie ontkent. Ook zei de afgezette president dat hij over weegt zich kandidaat te stellen als parlementariër bij de aan staande verkiezingen. Dat is in tegenspraak met eerdere be richten dat Fujimori zich in Ja pan zou willen vestigen. AMSTERDAM ANP Oud-minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking ontkent dat hij de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 heeft door gedrukt. Wel erkent hij dat hij haast nodig vond, omdat Suri name een van de laatste kolonies ter wereld was. Hij reageerde gisteren in het tv-programma Buitenhof op passages in het boek 'Knellende Koninkrijksbanden'. Daarin stellen CDA-ministers van toen dat de onafhankelijkheid een tweemansshow was van twee PvdA'ers, minister Pronk en pre mier Den Uyl. Volgens de auteurs van het boek wilde Suriname zelf een lange overgangstijd, maar was Nederland daartoe niet bereid. Die haast is wel genoemd als oorzaak van de latere problemen in Suriname. Pronk zegt echter dat een meerderheid van de Surinamers om onafhankelijkheid had gevraagd. Hij erkent wel dat hij destijds 'wat drammerig' was. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Het opvallendste aan de toespraak die George Bush vannacht afstak, was de manier waarop hij sprak over zijn tegen stander Al Gore: in de verleden tijd. „Vi ce-president Gore en ik hadden zo onze verschillen van inzicht over deze verkie zingen", begon Bush. Het was geen ver spreking van de man die zo vaak over zijn woorden struikelt. Bush wilde zijn landgenoten doen geloven dat Gore pas sé is. Toch is de strijd nog niet gestre den, al worden de kansen van Gore met de dag kleiner. „Hier staat niets anders op het spel dan het heilige recht van el ke Amerikaan om zijn stem uit te bren gen", zei Gore's tweede man, Joe Lieber- man, nadat Bush officieel tot winnaar in Florida was verklaard. „Hoe kunnen wij onze kinderen onderwijzen dat elke stem ertoe doet, als wij nu niet bereid zijn om elke stem in goed vertrouwen mee te tellen? Al Gore en ik hebben geen andere keus dan deze uitslag in Florida voor de rechter aan te vechten." In het dagblad The New York Times van vandaag spreekt Gore de verwachting uit dat het gevecht tussen hem en Bush binnen vijftien dagen zal zijn beslist. Op 12 december moet de Wetgevende Ver gadering van Florida de 25 kiesmannen van deze sleutelstaat aanwijzen. „Ik heb er alle vertrouwen in dat dit proces voor die dag op een eerlijke en accurate wijze zal zijn opgelost", aldus Gore. In hetzelf de interview kondigt de Democratische presidentskandidaat aan dat hij - indien hij alsnog wint in Florida - Republikei nen zal benoemen op vooraanstaande posities in zijn regering. Gore zegt zo de kloof te willen overbruggen die door de verkiezingen is ontstaan in de Ameri kaanse samenleving. Vanavond houdt Gore een toespraak waarin hij de kiezers naar verwachting zal vragen om geduld. Hij zal er waar schijnlijk op wijzen dat hij landelijk ge zien 300.000 stemmen meer kreeg dan Bush, en dat hij nog maar drie kiesman nen en 537 stemmen verwijderd is van het Witte Huis. Elf van de 67 kiesdistricten in Florida le verden afgelopen nacht aanvullende stembusresultaten in. West Palm Beach leverde noodgedwongen een incom pleet resultaat in. Katherine Harris, die in Florida verantwoordelijk is voor het verkiezingsproces, zei dat de wet haar niet toestaat gedeeltelijke resultaten te accepteren. Voor Palm Beach hanteerde ze daarom het eindresultaat van de au tomatische hertelling dat bij haar werd ingeleverd op 14 november. Dat scheelt Gore ruim 170 stemmen. „Dit is een slag in het gezicht van iedereen die zich de afgelopen dagen kapot heeft gewerkt om de stemmen met de hand na te tellen", aldus rechter Charles Burton, die in Palm Beach toezag op de tellingen. Gore's advocaten zullen voor de rechter eisen dat de handmatige getelde stem men in Palm Beach alsnog worden be trokken bij de einduitslag. Ook willen ze dat de stemmen in het dichtbevolkte kiesdistrict Miami-Dade alsnog met de hand worden geteld en worden toege voegd aan het totaal. Ook betwist Gore de uitslag in Nassau. In dat district werd het resultaat van een hertelling terzijde geschoven, wat Gore 51 stemmen kost te. Komende vrijdag buigt het federale Hooggerechtshof in Washington zich over de vraag of de met de hand getelde stemmen in Florida mogen worden meegerekend. Bush en Harris menen van niet, Gore vindt van wel. Stelt een meerderheid van de negen hoogste rechters van het land Gore in het onge lijk, dan is zijn steeds wanhopiger wor dende jacht op het Witte Huis voorbij. veede ronde nodig in Roemenië rvangenen in Mozambique gestikt ito De tientallen gevangenen die afgelopen week zijn leden in een gevangenis in Mozambique, zijn gestikt. Dit in een voorlopig medisch rapport over de zaak. Dinsdag ven 82 mensen in een kleine gevangenis in de stad Monte- z, in het noorden van Mozambique. De doodsoorzaak kon direct worden vastgesteld. Er was geen enkel spoor van ge- gevonden. Volgens het onderzoeksteam zijn de cellen in de gevangenen zaten zeer klein en zeer slecht geventi- In één cel zaten 94 mensen op een kluitje. De meeste ledenen waren aanhangers van oppositiepartij Renamo. Ze n opgepakt bij protesten tegen president Chissano. lletjes na demonstratie in Berlijn in In het centrum van de Duitse hoofdstad Berlijn zijn za ag relletjes uitgebroken tussen de politie en demonstranten n extreem-rechts. Circa 3.000 mensen protesteerden tegen ieo-nazistische partij NPD. Elders in Berlijn hield de NPD protestmars hield tegen de plannen om departij te verbie- De politie greep in toen de tegendemonstranten NPD-aan- gers te lijf wilden gaan. Ze maakte ook een einde aan de )-betoging, omdat ze de veiligheid van de betogers niet kon pderen. •den bij aardbeving Azerbeidzjan JeIn de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe zijn zaterdag ze- 24 doden en 33 gewonden gevallen als gevolg van een zware [beving. Drie slachtoffers, onder wie een kind, werden ge el door vallende stenen. De andere 21 doden waren bejaar- die een hartaanval kregen tijdens de beving. De schok had p stad een kracht van bijna 6 op de schaal van Richter. Het entrum lag zo'n honderd kilometer ten noorden van Bakoe, Kaspische Zee. Verscheidene gebouwen werden bescha- en in delen van de stad viel de elektriciteit uit. brieksbrand Bangladesh: 45 doden a_ï Een brand in een kledingfabriek in de industriestad pur in Bangladesh heeft zaterdag zeker 45 mensen het le- gekost. De meeste doden vielen doordat mensen werden Igedrukt en -getrapt, nadat onder het personeel paniek was 'broken. Onder de slachtoffers waren veel vrouwen en kin- n. Ruim honderd mensen raakten gewond. Op het moment le brand uitbrak, bevonden zich ten minste 900 mensen in ier verdiepingen tellende gebouw. Mensen probeerden in ek naar buiten te komen via een smalle trap. Volgens oog- igen was de enige uitgang op de begane grond afgesloten. In Roemenië lijkt een tweede ronde nodig na de pre- van gisteren. Volgens peilingen bij de stern- socialistische oppositieleider Ion Iliescu ruim van de stemmen gekregen en de extreem-rechtse Corneliu Vadim Tudor (foto) 27,5 procent. De twee op 10 december weer tegen elkaar uitkomen. Waarne- voorspellen dat Iliescu, de oud-communist die het land al leidde, in de tweede ronde met gemak zal winnen. Op de e plaats lijkt de liberale oud-premier Stolojan te eindigen 12 procent van de stemmen, gevolgd door de huidige pre- Isarescu met 10 procent. De Roemenen kozen gisteren ook nieuw parlement. Over de resultaten van deze stemming is niets bekend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5