Geschil EU en VS nekt Klimaattop f" Begin met het InBusiness Starters Pakket. leer halen it je plannen? Meer halen uit jezelf? Meer halen uit je start? 'Paleis Het Loo, he Killing Fields' Binnenland Urgentie Klimaatconferentie ontgaat milieuministers Teleurstelling overheerst na mislukte top Lokale partijen willen ook landelijke subsidie 'Meenemen Apaches naar Eritrea nonsens' iNDAG 27 NOVEMBER 2000 jaarde vrouw gewond bij overval i Een 78-jarige vrouw uit Oss is zaterdagavond ernstig ge ld geraakt bij een mislukte overval. Ze is met onder meer gebroken neus, afgebroken voortanden en verwondingen haar gezicht en benen opgenomen in een ziekenhuis. De er is spoorloos. De overval vond plaats op het moment dat slachtoffer thuiskwam. De dader sloeg de bejaarde vrouw in gezicht, gooide haar op de grond en probeerde met geweld rgeefs haar tas af te pakken. De dader verdween pas toen er voorbijganger langskwam. )A: Spitsstrook A4 vaker open iaag De spitsstrook op de A4 tussen het knooppunt Bur- een en Hoofddorp moet ook bij files en druk verkeer buiten pits worden opengesteld. Die eis heeft het CDA vanmorgen afel gelegd bij minister Netelenbos (verkeer). Kamerlid s vindt het onaanvaardbaar dat automobilisten op de A4 re- ïatig nog steeds in de file staan, terwijl de extra wegstrook sbruikt blijft. De Tweede Kamer behandelt vandaag de stellen van de minister voor verbetering van (spoor)wegen komende jaren. olsman weer vast erdam De wegens drugshandel veroordeelde ex-autocou- Charles Zwolsman ontkent betrokkenheid bij de smokkel harddrugs. Dat zegt zijn raadsman, de Utrechtse strafpleiter dens. Zwolsman werd vrijdagavond in Naarden opgepakt, ens justitie heeft hij zich na zijn vrijlating in 1998 opnieuw ildig gemaakt aan drugshandel. De man werd in 1995 door ïof in Amsterdam veroordeeld tot vijf jaar celstraf wegens tschalige hasjhandel en het leiden van een criminele orga- tie. Justitie verdenkt hem nu niet alleen van handel in hasj, m r ook de smokkel van harddrugs. Volgens Doedens gaat het «n partij van honderd kilo amfetamine. De raadsman wil ingaan op de vraag of Zwolsman zich wel opnieuw heeft ggehouden met hasjhandel, zoals justitie stelt. u ntrole A67: 900 bekeuringen q iqvenBij een grootscheepse controle op de autosnelweg onder Veldhoven, heeft de politie in de nacht van vrijdag aterdag ruim negenhonderd bekeuringen uitgedeeld. In to- t zijn bijna 3.500 voertuigen gecontroleerd, aldus een woord van de politie. De meeste verbalen zijn uitgeschreven te hard rijden. Daarnaast haalde de politie een gestolen met caravan van de weg. Een bestuurder kreeg een verbaal at hij verboden vuurwerk bij zich had. Vijf chauffeurs had- teveel gedronken. Ook zijn enkele vrachtwagenbestuurders iet omdat ze hadden geknoeid met hun tachograaf. iiigdleider verdacht van verkrachting jjj OEMDe politie heeft vorige week dinsdag een 59-jarige lleider uit Heibloem aangehouden op verdenking van ver- "g ïting van een 15-jarig meisje uit het dorp. De man kwam in t geleden ook al in beeld in de zaak van de vermoorde Nicky 7 tappen. De verdachte leidde twee jaar geleden een zomer- jq p in Brunssum. Een van de deelnemers was de 11-jarige ,e y. Hij werd vlakbij het kamp dood op de Brunsummerheide etroffen en bleek slachtoffer van een zedenmisdrijf. De nu ipakte jeugdleider ontkende destijds betrokken te zijn bij de ri van de jongen. Volgens een woordvoerder van de politie 'nlo houdt de aanhouding van de man geen verband met tak-Verstappen. If or 300.000 gulden schoenen gestolen 'echt Bij een inbraak in een schoenwinkel in Sliedrecht is e( 300.000 gulden aan schoenen gestolen. De dieven namen al dure merkschoenen weg. Ook is een aantal koffers, tas- 'n portemonnees ontvreemd. De inbrekers forceerden een ;n reden met een auto het terrein op. Na een achterdeur te ;t ien geforceerd, haalden ze nagenoeg de gehele winkel en nagazijn leeg. ic g 42 mensen vast na politieactie g| erdam Bij de grootscheepse politieactie afgelopen vrijdag nsterdam zijn in totaal 69 mensen aangehouden. Van hen i er gistermiddag nog 42 vast. Onder hen zijn 32 illegalen et land zullen worden uitgezet. Dat blijkt uit de eindcijfers e politie gisteren bekendmaakte. Uit de slotbalans blijkt 1,5 kilo cocaïne en 3,5 kilo versnijdingsmiddelen in beslag jenomen. Daarnaast stuitten de agenten op vijftien vuur- :ns, waaronder tien pistoolmitrailleurs. Negentien verdach- eerden opgepakt wegens het bezit van drugs of wapens, zo- r lessen. Het merendeel van de arrestanten is van Joegoslavi- herkomst. De actie werd volgens de politie uitgevoerd we- de onrust in het criminele milieu. Protest tegen drijfjacht koningshuis hi10 ui11 ee reebruine ogen die ke- de kroonprins aan' zong eren het dweilorkestje De lopwafels rond het mid- ur voor Paleis Het Loo Apeldoorn. Enkele hon- g ien mensen zongen de mje' variant op deze ou- lit mee. e( te protestbijeenkomst Ul georganiseerd door de mabescherming en ge- m it tegen de drijfjacht van f Koninklijk Huis. Jaarlijks den achthonderd wilde ben in het Kroondomein ter het paleis de dood in- jj^iagd. Komend weekeinde 'aa it opnieuw zo'n jacht ,n lts waaraan leden van het ge linklijk Huis, buitenland- 3ni adellijke gasten en men- jj uit de top van het be- Ij, fsleven traditiegetrouw adoen. te Faunabescherming Ef akte er vanwege zijn 25- js21 bestaan een feestelijke mi enkomst van. Honder- i ballonnen kozen boven e j paleis het luchtruim. Een /\r rm spandoek met het tl te"" opschrift MeaMaximaCulpa Trofee ging ook de lucht in. De trofee is een oproep aan degene die het beste idee be denkt öm koningin Beatrix op andere gedachten te brengen ten aanzien van de gisteren als 'barbaars' en 'middeleeuws' omschreven drijfjacht op doelbewust vet gemeste wilde zwijnen. In 1956 is de drijfjacht op wild in ons land verboden met uitzondering van wilde zwijnen. Begin volgend jaar bespreekt de Tweede Kamer de nieuwe Faunawet. De Faunabeschenning en de SP hopen dat nu een meerder heid van de Tweede Kamer zich zal keren tegen de tradi tionele drijfjacht van het Ko ninklijk Huis. Volgens J. Poeder, voorzit ter van de Faunabescher ming, doet koningin Beatrix 'er achter de schermen alles aan om de drijfjacht voor het hof te hehouden'. 'Majesteit, hoelang nog?' stond er daarom op een van de protestborden. 'Paleis Het Loo, The Killing Fields' luid de een andere leus. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten den haag jaco van lambalgen lianne sleutjes Ze wilden het met zijn allen, de 182 landen van de Verenigde Naties. En on danks die luidkeels beleden politieke wil, lukte het niet. De Klimaatconferen tie strandde in het zicht van de haven. Twee weken van intensief onderhande len in Den Haag bracht de partijen slechts 'dichter bij elkaar'. Terwijl er nu duidelijke afspraken had den moeten liggen over de manier waarop wereldwijd de uitstoot aan broeikasgassen wordt verminderd. Gassen als kooldioxide zorgen voor op warming van de aarde. Dit kan leiden tot een rampzalige klimaatsverandering waardoor landen te maken krijgen met bijvoorbeeld zware overstromingen. Het was hèt politieke moment om met de Verenigde Staten afspraken te ma ken over tegenmaatregelen. Onderhandelen met 182 landen tegelijk is moeilijk, zo niet onmogelijk, analy seerde conferentievoorzitter Pronk achteraf. „Dat was tijdens de Koude Oorlog, toen je nog duidelijke machts blokken had, veel makkelijker", grijns de hij. Hoewel er nu ook een aantal grote blokken was, bleek tijdens de conferentie dat veel landen toch hun eigen zegje wilden doen. Zo kwamen er op het compromisvoorstel van Pronk, dat hij donderdag presenteerde om de zaak vlot te trekken, maar liefst 250 aanvullingen. Zelfs de Europese Unie, doorgaans een geolied opererend blok, bleek op het laatst intern verdeeld. Daardoor kwam er ondanks vele uren onderhandelen toch geen akkoord met de VS. Waar door de hele conferentie in duigen viel. Want als de twee grote machtsblokken het al niet eens worden, wat moet een minder machtige groep als de ontwik kelingslanden dan nog voor elkaar krij gen? Ook werd schrijnend duidelijk dat mi lieuministers niet de meest geoefende onderhandelaars zijn. Zij zijn niet ge wend om politieke beslissingen te ne men. Waarbij je soms moet afwijken van een eerdere positie, om op een an der belangrijk punt wel je zin te krijgen. Deze ministers richtten zich ook te veel op hun eigen vakgebied. Zij konden niet altijd de gevolgen van de afspraken overzien op bijvoorbeeld de economie en het bedrijfsleven waardoor de on derhandelingsruimte te beperkt was om vaart te maken. Dat maakte gesprekken met de Ameri kanen lastig. Verder kijken dan het mi lieu is een tak van sport die zij bij uit stek beheersen. Zij houden bij hun mi lieuafspraken altijd rekening met het bedrijfsleven. Dat wekte op zijn beurt juist weer wantrouwen bij andere dele gaties. Slechts weinig landen leken te beseffen hoe kostbaar dit moment in Den Haag was. Niet alleen moesten nu afspraken worden gemaakt omdat het anders bij na onmogelijk is om de vastgelegde vermindering van de broeikasgassen te bereiken. Ook op het vlak van de inter nationale politiek was dit weekeinde het aangewezen tijdstip. De Amerikaanse delegatie kwam naar Den Haag onder de vlag van de Demo cratische regering-Clinton. Die kan in januari echter vervangen zijn door die van de Republikein Bush. En voor Re publikeinen is de economie een slag belangrijker dan het milieu. Daar maakten de Republikeinse senatoren die op de conferentie rondliepen geen geheim van. De delegaties leken zich pas tijdens de afsluitende sessie te rea liseren wat zich had afgespeeld. Er lag geen akkoord. Ze vielen achteraf over elkaar heen om te benadrukken dat ze het heus, echt, bijna eens waren. En dat het nog maar een paar uur, of een paar dagen had gescheeld voor er een overeenkomst lag. Maar realiteit is dat het nu weer maan den duurt, tot de vergadering in mei in Bonn, voor er verder wordt onderhan deld. Niet de politieke wil ontbrak in Den Haag, maar het besef dat er nu een uniek moment was. En dat je als je bin nen de VN iets voor elkaar wilt krijgen soms water bij de wijn moet doen. Ook als machtsblok. Dat de delegaties dat niet door hadden, kan wel eens heel duur leergeld blijken. Politie verrichtte 154 arrestaties den haag anp De politie heeft de afgelopen twee weken 154 mensen aange houden wegens acties, overtre dingen en delicten in verband met de Klimaatconferentie. Een Engelssprekende vrouw wordt als enige nog vastgehouden. Zij verwondde deze week een dele gatielid met een kapotgeslagen glas tijdens een bijeenkomst. De meeste actievoerders wer den aangehouden voor lichte vergrijpen. Zo werden 112 mensen meegenomen naar het bureau omdat ze zich op een plaats bevonden waar ze niet mochten zijn. De overige aan houdingen werden onder meer verricht wegens demonstreren zonder toestemming en het ille gaal plakken van posters. Op de agressieve vrouw na hebben alle 154 aangehouden activisten een dagvaarding meegekregen van de politie. Zij moeten zich begin januari bij de rechtbank melden. 'Gebrek aan politieke wil' Een nieuwe Klimaattop in Bonn volgend jaar moet wel afspraken mogelijk maken over de manier waarop lan den hun broeikasgassen verminderen. Dat is zaterdag op de Klimaatconferentie van de Verenigde Naties in Den Haag mislukt. Ook na twee nachtelijke marathonsessies bleken de standpunten van de Verenigde Staten en de Europese Unie domweg te ver uit elkaar te liggen. De Klimaattop is mislukt. Symbolisch wordt in de zandzakkendam een bres geslagen. FOTO CPD IRIS LOONEN den haag gpd Diepe teleurstelling overheerst in de Tweede Kamer en bij de milieubeweging na het mislukken van de Klimaatconfe rentie in Den Haag. De milieuwoordvoer ders in het parlement vestigen nu hun laatste hoop op de Klimaattop in Bonn in mei 2001. Als het daar ook niet lukt om af spraken te maken over de wijze waarop landen hun broeikasgassen moeten te rugdringen, halen industrielanden hun opdracht niet om in 2010 de kooldioxide te beperken. D66-woordvoerster Augusteijn heeft aan de Haagse top een 'enorme kater' overgehouden. „De onwil die er bij be paalde landen was. De Verenigde Staten en Japan die zich stijf opstelden over het laten meetellen van de bossen. En Duits land dat binnen de Europese Unie zo star was en niet wilde bewegen." PvdA'er Crone is teleurgesteld maar ziet toch lichtpuntjes. Zo hebben de rijke lan den de ontwikkelingslanden geld gebo den om de gevolgen van klimaatverande ring, zoals overstromingen, tegen te gaan. Daarop kan verder worden geborduurd in Bonn, denkt hij. WD-Kamerlid Klein Molekamp vindt de mislukking 'onvoorstelbaar jammer'. „De schuld ligt breed. Japanners, Ameri kanen, Duitsers en Fransen hielden vast aan hun eigen gelijk. Er was een politiek onvermogen om compromissen te slui ten." Volgens GroenLinks-woordvoerster Vos is 'het milieu de grote verliezer'. Zij be twijfelt of de VS in Bonn wel afspraken willen maken. Vos verwijt vooral de EU dat die verzuimde met tegenvoorstellen op de plannen van Pronk en van de VS te komen. Alleen CDA-woordvoerder Van den Ak ker wil over het falen van de top 'niet te dramatisch' doen. „Ik ben wel teleurge steld, maar beter geen akkoord dan een slecht akkoord." De milieuorganisaties zijn furieus over het mislukken van de top. Milieudefensie noemde de uitkomst 'beschamend'. Greenpeace verweet de regeringen van de wereld 'onverantwoordelijk' handelen. den haag gpd „Ik ben persoonlijk erg teleur gesteld. Ik kan niet anders zeg gen. En als ik naar u allen kijk, dan bent u dat ook", aldus con ferentievoorzitter Pronk toen hij de 182 delegaties meedeelde dat er geen akkoord was be reikt. Tot op het laatste mo ment had hij goede hoop ge had. In Den Haag bleken de ver schillen tussen de VS en de EU ook na vele uren van onderling overleg onoverbrugbaar. Al vanaf het begin van de onder handelingen vormden de bos sen en de maatregelen die rege ringen in eigen land moeten nemen, de breekpunten tussen deze twee blokken. De EU vindt dat landen zo veel mogelijk thuis moeten doen, de VS willen zich daar niet op vastleggen. De Amerika nen eisen dat bossen voor een groot deel mee mogen doen om de uitstoot van koolstofdioxide terug te dringen. Bossen 'eten' C02. De EU wil dat mondjes maat laten meetellen. Rond zes uur zaterdagoch tend lag er een principe-ak koord tussen de Amerikaanse en Europese onderhandelaars. Maar EU-onderhandelaar Voy net moest haar steun terugtrek ken toen bleek dat zij niet door alle lidstaten werd gesteund. Naar verluidt lag Duitsland, on der leiding van de Groene mi nister Trittin, dwars. Voynet zei na afloop dat het de moeite loont om door te on derhandelen. „Een slecht ak koord dat onder druk tot stand is gekomen, is toch geen over winning?" Volgens haar was het met een nog halve dag praten bekeken geweest. Staatssecreta ris Benschop, onderhandelaar namens Nederland, betwijfelde dat, evenals Pronk. „Als je meer tijd had gehad, dan waren de echte onderhandelingen ook la ter begonnen", aldus Ben schop. De VN-vergadering, die al een dag was verlengd, moest zaterdagmiddag per se het Congresgebouw uit om plaats te maken voor een beurs van de olie-industrie. De ontwikkelingslanden wa ren uiterst teleurgesteld over het stranden van de conferen tie. „Wij zijn de slachtoffers van de Idimaatverandering", hield hun onderhandelaar minister Daura (Nigeria) de rijke landen voor. Hij weet het mislukken van de top aan het egoïsme en het gebrek aan politieke wil van het rijke noorden om tot een akkoord te komen. meppel anp De lokale politieke partijen in Nederland moeten meetellen als een landelijke partij waar het gaat om subsidie, burge meestersbenoemingen en zendtijd voor politieke partijen. Dat stelt de Vereniging van Plaatselijke Politieke Groeperin- den haag gpd Het meenemen van vier Apache gevechtshelikopters naar de vredesmissie in Eritrea en Ethi opië betekent dat vijftien mil joen gulden over de balk wordt gegooid. De vier Apaches, die in het honderden kilometers ver der gelegen Djibouti worden gestationeerd, zijn er met de haren bijgesleept om de poli tiek een plezier te doen. Dit is de mening van de Ne derlandse Officieren Vereniging (NOV). Volgens NOV-woord- voerder Reitsma, brigadegene raal buiten dienst, kunnen zo wel het geld als de Apaches be ter in Nederland worden ge bruikt. „Dat deze Apaches naar Afrika gaan, betekent dat hun training met de Luchtmobiele Brigade nog meer achterstand oploopt. Die vijftien miljoen had juist beter kunnen worden besteed aan het inlopen van die achterstand." Volgens Reitsma is het 'be denkelijk' dat de wens van vooral de PvdA en D66 de door slag gaf voor het meenemen van de Apaches. „De chef de fensiestaf vindt dat die toestel len militair gezien niet nodig zijn. Hij heeft dus van de minis ter te horen gekregen: 'Tom Poes, verzin een list', zorg dat je een taak voor die Apaches vindt. En zo bepaalt de politiek wat er wordt meegenomen. Maar zo'n beslissing moet je aan Defensie overlaten." Het begeleiden van konvooi en en Chinook-transportheli kopters bij een eventuele eva cuatie, zoals de taken van de Apaches zijn omschreven, is nonsens volgens Reitsma. „Als er bescherming nodig is, kan je de mariniers ook zwaardere middelen meegeven in plaats van de Apaches op zo'n grote afstand neer te zetten." gen (VPPG), waarbij 190 lokale partijen als Leefbaar Utrecht zijn aangesloten. De VPPG heeft inmiddels een subsidieverzoek voor drie ton ingediend bij minister De Vries van binnenlandse zaken. Het geld is nodig voor scholing en vorming van de leden. „De lan delijke partijen krijgen die sub sidie voor hun wetenschappe lijke instituten, de lokale partij en hebben daar evengoed recht op. Het probleem is echter dat de bijdrage volgens de wet al leen wordt toegekend aan par tijen met leden in de Eerste of Tweede Kamer. En die hebben wij niet", stelt VPPG-voorzitter Jansen. Hij is wethouder voor de lokale partij Sterk Meppel. De vorming van een landelij ke partij vindt Jansen geen op tie. Het plan om vanuit Leef baar Hilversum een partij Leef baar Nederland op te richten ziet hij niet als richtinggevend. „Prima dat er een partij bijkomt voor de Tweede Kamerverkie zingen, maar het is niet te doen om de lokale onderwerpen op landelijk niveau uit te dragen. Dat hoeft ook niet, als je in staat bent om gezamenlijk de belan gen van de lokale partijen te be hartigen. De zendtijd voor poli tieke partijen kunnen wij prima invullen. Niet via de landelijke media, maar via de lokale of re gionale omroep." Plannen maken. Plannen realiseren. Je maakt een vliegende start met het ING Bank InBusiness Starters Oriëntatie Pakket. Vraag het nu aan via dc gratis InBusiness Starters- krant. Bel 0800 - 020 60 60 (ma Fm vrij 8.30- 21.00 uur) of kijk op www.starters.ingbank nl INGik'BANK Voor ondernemende mensen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3