De magische wereld van Hameien C M. Whiskyfestival is paradijs voor echte liefhebber Gesprek van de Dag MAANDAG 27 NOVEMBER 2000 152 Klimaattop mislukt Aan voorzitter Jan Pronk heeft de mislukking van de VN- klimaatconferentie in Den Haag niet gelegen. Hij heeft zijn uiterste best gedaan om partijen bij elkaar te bren gen. In het tv-programma Buitenhof brak hij zelfs een lans voor de Amerikanen aan wie de milieubeweging het falen van de top toedicht. Pronk verweet de landen van de Europese Unie dat zij veel te laat met het echte onder handelen begonnen en niet tot een compromis bereid waren. Als voorzitter van de conferentie was het Pronk een lief ding geweest als hij de top succesvol had afgesloten. 'Lie ver een halfbakken akkoord dan helemaal geen akkoord', zo lijkt hij te hebben gedacht. En voor dit standpunt valt wel iets te zeggen. Als de vervolgconferentie in mei in Bonn eveneens mislukt, dan is het voorlopig gedaan met iedere serieuze poging om de C02-uitstoot wereldwijd te verminderen. Daar komt nog bij dat het er op lijkt dat George W. Bush de 43-ste president van de Verenigde Staten gaat worden. Bush zal ongetwijfeld meer begrip tonen voor de wensen van de olieindustrie en het bedrijfsleven als geheel dan Al Gore, auteur van een gezaghebbend boek over het milieu. Als Europa de onderhandelaars van Bush in Bonn aan de andere kant van de tafel vinden, ligt een geloofwaardig compromis dus verder weg dan ooit. Maar tegen de strategie van Pronk zijn wel degelijk be denkingen aan te voeren. De Amerikanen en de Japan ners willen wat het milieu betreft voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Als zij hun zin hadden gekregen zouden Japan en Canada zelfs hun uitstoot kunnen ver hogen. De argumenten die dergelijke landen hanteren om zo'n uitkomst te rechtvaardigen zijn verwoord in ui terst abstracte bedenksels als 'de opslag van C02 in bos sen' en het 'kopen van vervuilingsquota's van andere lan den'. Het gaat deze landen blijkbaar niet om het milieu, maar om het beperken van de economische schade van milieu bescherming. De landen in de Derde Wereld, die als eer sten de (economische) schade van het broeikaseffect aan den lijve ondervinden, staan er bij en kijken er naar. De 'halsstarrige' houding van landen als Duitsland en Frankrijk is misschien juist wel de grootste winst van de conferentie. Dat deze landen voet bij stuk houden is het bewijs voor het feit dat de 'groen' in Europa een machts factor van betekenis aan het worden is. Dat er politici zijn voor wie het milieu menens is en die 'geen akkoord' bo ven een slap akkoord prefereren. jfl'll'lMM' Allemaal sterren Shit, zeg. Zat ik al die tijd ti> te kijken, te zappen en stuk kies te schrijven, ging het leukste programma helemaal aan mij voorbij. All Stars, een comedyserie over het ultie me voetbalgevoel, buitenspel, diepgaan en gemiste kansen, sleepte een Emmy Award in de wacht en Wil had het top pertje van eigen bodem nog nooit gezien. Gelukkig zond de Vara de winnende aflevering nog een keertje uit en Wil zat voor de buis. In Alle Menschen werden Brüder bereidt het bierelftal van Swift Boys zich voor op een vriendschappelijk duel tegen een Duits team. De vrienden verkneukelen zich bij de ge dachte de Duitsers in te maken. Eindelijk revanche voor de verloren WK westrijd uit 1974 die nog altijd bij de F-jes van toen op het netvlies staat. Alle vooroordelen en misplaatste oorlogsgrappen komen langs tijdens de training. Kuilen graven en joints bouwen is het enige dat Duitsers in Nederland komen doen, be weert de bitse Johnny Daniël Boissevain). Samen met He ro (Antonie Kamerling) en Willem (Thomas Acda) regelt hij een partijtje hennep uit Willems thuiskwekerij. Maar dat handeltje kunnen ze wel vergeten. Met opgetrok ken wenkbrauwen zien de binken hun tegenstanders uit de spelersbus stappen: de Moffen die ze overweldigend zouden inmaken, blijken spelers met het syndroom van Down te zijn. Tijdens de schaamteloos ongelijkwaardige wedstrijd ont staat een barst in de hechte vriendenclub. Brulden ze tevo ren nog gebroederlijk Tranz Beckenbauer...boeeehh. Com missaris Rex...boeeehh"bij een stand van 8-0 bekruipt twee van de All Stars toch een ongemakkelijk gevoel. In de kleedkamer gaan harde woorden over en weer. Geven we wat puntjes weg, of niet? De krachtmeting valt uit in het voordeel van de tegenspelers. En zoals het er in een vrien denclub aan toegaat, legt de strijdlustige Johnny zich manmoedig neer bij zijn nederlaag. Dat doet ook de rest van het team even later, als de Duit sers onbedoeld met een penalty de wedstrijd winnen. Zon der rancune loopt het mee in de polonaise 's avonds in het café. En zo straalde toch nog iedereen. Deze week zendt de Vara de laatste herhaling van het sei zoen uit. Meteen daarna begint een nieuwe serie wedstrij den. En de nieuwste supporter van All Stars zit op de tri bune. wil buys Geen arendsogen Bezoekers van het internationale whiskyfestival proeven de verschillen de 'malts'. foto cpd rob keeris Robert de Vreede en Rob Geelen uit Roermond heffen glunderend het glas. Na ruim twee uur proeven op het Internationale Whiskyfestival in de Oude Kerk in Amsterdam, hebben zij hun keuze gemaakt. De 21 jaar oude Balvenie smaakt het tweetal uitermate goed. ,,Ik denk dat ik mijn nieuwe whisky wel heb gevonden", zegt De Vree- de. De Limburgers zijn echte whiskydrinkers. Ge middeld gaat er een fles per week doorheen. Spe ciaal voor het internationale festival, dat zater dagmiddag voor het eerst werd gehouden, zijn ze naar de hoofdstad gereden. Hun echtgenotes winkelen in de binnenstad, terwijl de mannen drinken. „En straks worden wij weer heerlijk naar huis gereden", zegt De Vreede. De grote proeverij is volgens Geelen een uitste kende gelegenheid om eens een andere soort whisky te proberen. Na het betalen van 65 gulden entreegeld kunnen talloze bekende en onbeken de whisky's worden geproefd. Ierse muziek en dans en Schotse zalm maken het plaatje com pleet. Wie een paar jaar geleden in een café of restau rant om een whisky vroeg, had volgens Geelen de keuze uit drie slechte soorten. „Maar tegenwoor dig heeft een beetje café behalve die slechte fles sen ook nog eens drie goede soorten in huis. De drank is populairder geworden, absoluut." Met het bredere assortiment is ook de keuze moeilijker geworden. Voor De Vreede zijn proe- verijen zoals die van dit weekeinde in Amsterdam dan ook de ideale oplossing. Een flesje Balvenie kost immers ongeveer 150 gulden. In een café kan de prijs van een enkel glas wel eens oplopen tot vijftig gulden. „Het is helemaal niet zo dat ik op iedere gulden moet letten", zegt De Vreede. „Maar vijftig piek vind ik toch ook wel een beetje aan de hoge kant. Dan wil ik toch wel zeker we ten dat het een hele goede whisky is. Dit festival is de ideale gelegenheid om het een en ander te proeven zonder dat het direct een vermogen kost." ('llM'/if/i De Argentijnse zangeres MERCE DES SOSA is zaterdag in Puerto Rico benoemd tot goodwill-am- bassadrice van de Verenigde Na ties. Sosa, die voor verscheidene generaties een symbool is ge worden voor het Latijns-Ameri kaanse verzet te gen de dictatu ren die dit we relddeel lange tijd hebben ge kenmerkt, krijgt de eervolle titel voor haar in spanningen voor de ontwikkeling van inheemse volken en voor de rechten van vrouwen. De Finse internet-miljonair1 ko Rytsola heeft aan den lij dervonden dat het niet altij loont om welgesteld te zijn.' kreeg van de Finse justitie BOETE van zo'n 180.0001 DEN wegens het overschriji van de snelheidslimiet met veer dertig kilometer per ui mede-oprichter van de inte1 provider Jippii heeft daarm1 hoogste boete voor te snel i gekregen die ooit in Finlam opgelegd. Chauffeurs in Fil worden niet alleen beboet v de mate waarin de snelheid miet wordt overtreden, ma< naar rato van hun inkomen, sola, die onder meer een ge Lamborghini bezit, reed onL veer 70 kilometer per uur ii gebied waar de snelheidslii 40 kilometer per uur is. Een botsing met een bijzettafeltje heeft een blinde NIEUW-ZEF LANDSE na tien jaar haar gezichtsvermogen teruggegeven. Lisi (24) werd tien jaar geleden blind als gevolg van een hersentumi Eerder deze maand stootte zij haar hoofd aan een tafeltje terwij voorover boog om haar blindegeleidehond een nachtzoentje tef Toen ze de volgende ochtend wakker werd, kon ze weer zien. Ai kunnen geen medische verklaring geven, maar bevestigen dat I 80 procent van haar gezichtsvermogen in het linkeroog heeft te Deel liedjes u Hameien op c jeugdliteratuur voorkomen. Ze houdt, anders ge zegd, niet van boeken waarin de hoofdpersoon ge traumatiseerd is door de transseksualiteit van zijn vader of tobt met het euthanasievraagstuk. Na de Kameleon- en de Arendsoog-reeks zou ze moeiteloos kunnen overschakelen op mijn Bob Evers-serie, wa re het niet dat mijn echtgenote die rij van anderhal ve meter vergeelde pockets op een kwade avond aan de metalen kaken van de papiercontainer heeft ge voerd. Zelden maakte ons huwelijk moeilijker mo menten door dan na mijn ontdekking van deze ver nietiging van vaderlands cultuurgoed. (Het enige wat ik zelf tegenwoordig tegen Arends- oogboeken heb, is dat de schurk in het verhaal in de regel Dick heet. En mijn dochter met smaak de pas sages voorleest waarin deze figuur wordt geken schetst en gekleineerd. Een klassieker is in dit ver band de uitspraak over de Dick in, ik meen Arends oog in geheime dienst', waarin de nijvere cowboy over de schurk zegt: ,,Je kent het type wel. Een grote mond en een pietepeuterig hartje.Te pas en nog veel vaker te onpas wordt deze uitspraak door zowel mijn dochter als mijn vierjarige zoon op alle Dick's die zij kennen - en dat is er maar één - van toepas sing verklaard.) De geschiedenis herhaalt zich ook in die zin dat mijn dochter sinds twee weken aan de bril is. Aan de omstandigheden waaronder zij de Arendsogen tot zich moet nemen kan het niet liggen, want om niet in dezelfde fout als mijn ouders te vervallen pas ik een zeer soepel in-bed-lees-regiem toe, dat voor Kippenvel tijdens reünie van legendarische KRO-kinderserie „Joop, je gaat iets te snel." Loeki Knol hapt naar adem terwijl ze met een brede grijns Joop Stokkermans achter de piano tot kalmte maant. Maar Stokkermans is niet te houden. Kippenvel heeft de componist. En hij is niet de enige met kriebels op deze zaterdagmiddag in de hal van het KRO-gebouw in Hilversum. Rob de Nijs straalt, Martin Brozius leeft op en de inmiddels volwassen leden van het Hamelenkoor zijn even helemaal terug in hun kindertijd. De KRO en platenmaat schappij Universal Musi' hebben een dubbel-cd i gebracht met daarop eei groot deel van de origini' liedjes van de kinderseri Kunt u mij de weg naar 1 Hameien vertellen mem Op de cd zijn alle 39 nui I mers van de drie oorspri kelijke Hamelen-lp's bij - eengebracht. De cd weri, zaterdag in Hilversum g presenteerd tijdens de I meienreünie rond het 7! jarig jubileum van de KI Componist Joop Stokke mans nam het eerste 1 exemplaar in ontvangst. Volgens Stokkermans, d i de muziek schreef voor 135 Hamelenliedjes van tekstschrijver Harrie Ga len, zijn er plannen om I nog meer nummers uit tv-serie op cd uit te brei gen. .Alleen deze 39 lie< zijn ooit op lp gezet. De rest ligt nog slapend op plank. Die zijn het zeker waard om ook voor het bliek op cd te zetten." 1 De dubbel-cd is vanaf v daag te koop bij de KRO j Over een maand is de a ook in de muziekwinkel - verkrijgbaar. ziet in voldoende licht. Waar dan wel aan? Voor mijn echtgenote is het antwoord op die vraag hel der. Alle positieve eigenschappen van onze nazaten stammen direct van haar af, de wat mindere komen van mij. Mijn dochter mijn ogen. En ze krijgt nog meer mijn ogen, want een afwijking op jeugdige leeftijd wordt met de groei de komende periode alleen maar groter. Met de voldaanheid van de kleine middenstander stelde de opticien vast dat hij ons elk jaar terug venvacht voor sterkere glazen. Uit mijn eigen jeugd weet ik dat ik getraumatiseerd raakte bij het vooruitzicht dat ik met mijn hoornen bril op door het leven (en zeker naar school) moest. Maar mijn dochter streepte de dagen af die zaten tussen het aanmeten en afleveren van het montuur. Omdat zij vanuit haar plekje achterin de klas geen zicht meer had op de aantekeningen die de leer kracht op het bord kalkte, zat ze de laatste weken vooraan naast ene Kasper, die van haar afkeek, verf op haar kleren morste, haar kneep en er genoegen in schepte haar haarknijpertjes zoek te maken. De middag dat we de bril konden ophalen verhuis de ze de inhoud van haar la alweer naar het rustige plekje achter in de klas. Want 'Kasper is vervelend'. Daarom vond ze het wel vreemd dat uitgerekend hij de volgende dag als eerste naar haar toekwam om te vertellen dat die bril haar zo leuk stond. „Hij is verliefd op je", constateerde ik. „Echt niet!", zei ze ongelovig. Daar liet ik het maar bij. Want liefde maakt blind. En zij is alleen nog maar bijziend. naar geluisterd. Deze middag is uniek. We komen eigenlijk nooit meer bij elkaar. Daar heb ben we het allemaal te druk voor", zegt de zanger. Kunt u mij de weg naar Hame ien vertellen meneer? ontstond begin jaren zeventig kort nadat de KRO was gestopt met die an dere legendarische tv-serie Oe- bele. Tekstschrijver Harrie Gee len dropte bij de KRO het plan om een vervolg te maken op het verhaal van de rattenvanger van Hameien. En zo geschiedde. Temidden van trollen en tove naars, vliegende vloerkleden, pompoenen en reuzen tracht ten de kinderen samen met Lidwientje Walg, Bertram Bie renbroodspot, Aernout Koffij en Hildebrandt Brom de weg naar huis terug te vinden. On dertussen moesten heldenda den verricht worden. Varen door het moeras met Veerman Schiermonnik, vechten met moerasmonster Tromp en de koning van de Plomp in de poe- delpoel, Elke Nederlandse ac teur van naam speelde een gas trol in de serie. Uiteindelijk vonden ze na 45 afleveringen de weg naar Hameien terug. Joop Stokkermans, die de mu ziek schreef voor alle liedjes, krijgt nog steeds kaarten op zijn verjaard.ag van sommige koor leden. „De band met cfie kinde ren, sorry hoor maar ik noem ze nog steeds kinderen, is bij zonder. Hameien is nog steeds mijn favoriete serie. Het was voor mij meer dan een tv-pro gramma. Het was een deel van mijn leven. Ik ben daar zo in tensief mee bezig geweest. In drie jaar tijd heb ik die 135 nummers geschreven. Zo'n nummer als Morpuys, daar ben ik trots op. Dat nummer geeft me nog steeds een goed gevoel. Het is zo muzikaal. Ik ben ge woon blij dat ik dat geschreven heb." Stokkermans herinnert zich dat het eerste script voor kinderen erg moeilijk was. „Harrie en ik zijn nooit op onze knieën zitten voor die kinderen, n de teksten van Harrie war< soms behoorlijk wazig. Ha zei dan 'Pietertje begrijpt 1 Pietertje was zijn kleine zo en ja dan durfden regissei neke en ik niet meer te ze{ dat wij het niet snapten. H i was een magische wereld daarin kon ook eigenlijk a We werkten voor het eerst de chroma key techniek, v door je wolken, pompoen kleden door de lucht kon zweven. Dat versterkte he script van Harrie alleen m Volgens Stokkermans is hl haal nog steeds eigentijds, melen is in de loop der jar bijna een mythe gewordei tuurlijk is het wat traag. Ni het allemaal sneller zijn, n dat je na zoveel jaar weer i lol met elkaar hebt, zegt d« hart goed is." De koorleden van weleer zingen de liedjes uit 'Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?' Ter gelegenheid van het 75-ja- rig jubileum van de KRO is de ploeg van de legendarische kin dertelevisieserie Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen meneer? xoor het eerst in jaren weer bij elkaar. De club is bijna compleet. Geestelijk vader en schrijver van de serie Harrie Geelen heeft helaas verplichtin gen elders en acteur Ab Hofstee (Hildebrandt Brom) is inmid dels overleden. Verder zijn ze er allemaal. Regisseur Tineke Not- ten-Roeffen geniet en zelfs kleedster Tine van der Pol is op de fiets met een Hamelenplaat jesboek onder de arm naar het KRO-pand gekomen. De om roep zond de 45 afleveringen van 1972 tot 1976 uit op televi sie. Als Joop Stokkermans en per cussionist Gildo Del Mistro de eerste akkoorden van de titel- melodie spelen keren op het kleine podium de hoofdrolspe lers van weleer zonder moeite terug naar het begin van de ja ren zeventig. Loeki Knol is weer Lidwientje Walg, Rob de Nijs Bertram Bierenbroodspot en Martin Brozius laat Aernout Koffij herleven. Een half uur puur nostalgie op Radio 2 met liedjes als Ach ach rattenvanger, Weet u ook de weg naar Mor puys? en Gonda van Hillegom. Joop Stokkermans mag dan an no 2000 wat vlotter door de nummers gaan, het klinkt als vanouds. Een enkel koorlid heeft in een solo wat moeite met de hoge tonen, maar daar heeft zelfs Rob de Nijs last van. „Het is voor het eerst in hon derdduizend jaar dat ik die nummers weer zing", vertelt De Nijs na het optreden. „Maar de teksten kwamen als vanzelf weer naar boven. Die melodie- en zijn nog zo bekend. Die zit ten er nog helemaal in. Hame ien is zo'n belangrijk deel van mijn leven geweest. De liedjes en melodieën zijn tijdloos. Mijn kinderen vinden ze ook leuk. Ik heb alle 135 liedjes uit Hameien op cassette en daar heeft vooral mijn jongste zoon heel veel je van het eten van de hersenen van een besmet rund gekke-koeienziekte op loopt, kan ik nog wel uitleggen. Maar hoe valt het te verklaren dat je bijziend wordt als je de hele dag boeken van Arendsoog leest? Zelf ben ik er jarenlang van over tuigd geweest dat mijn oogafwijking het gevolg was van het onder barre omstandigheden tot mij nemen van het leesvoer van J. en P. Nowee. Lang nadat van mijn ouders het licht in mijn slaapkamer uit moest, ontrafelde ik, meteen zaklamp onder de dekens of bij het licht van een lantaarn paal dat door het opengescho ven gordijn scheen, 'Het raadsel van de Mosquitovallei' of 'Het ge heim van Bad Man's hut'. Arendsoog keek met elk deel van de serie scherper uitz'n ogen, maar voor mij werd de we reld er alleen maar vager op. De geschiedenis herhaalt zich in die zin dat mijn achtjarige dochter zich momenteel in rap tempo door de zestig delen van Arendsoog leest. Zoals zoons van domi nees een voorliefde hebben om als gods lasterlijk cabaretier voor het voetlicht te treden, zo heeft zij als dochter van een jeugdbibliothecaresse een voorliefde voor uit gaven die niet op de lijst van verantwoorde

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2