Hel op aarde in Lakenhal Cultuur Kunst Hoe ver kun je gaan in het beledigen van iemand?' Mozarts Requiem v< glanzende kwalitei natura Opera in de duim Comedian Howard Komproe draait pro Toonkunstkoor Leiden ontroerend me Incense wint Grote Prijs MAANDAG 27 NOVEMBER 2000 Duo «int Cameretten Rotterdam Het duo Alex Klaasen en Martine Sandifort hebben zaterdagavond in het Luxor Theater in Rotterdam de juryprijs van 5000 gulden gewonnen van het 35e Cameretten cabaretfes tival. Volgens de jury gaven de winnaars „blijk van hun vele ta lenten op diverse gebieden, zoals zang, dans en mimiek." De meeste stemmen van het publiek gingen naar Guido Weijers. foto gpd/gor VOS 'Op zoek naar Loedertje' wint prijs Amsterdam Juul Bovenberg heeft met het scenario voor 'Op zoek naar Loedertje' de Realiseringsprijs Kids Docs gewon nen. De prijs van het Stimuleringsfonds Nederlandse Culturele Omroepproducties bestaat uit een bedrag van 60.000 gulden. Het idee voor Op zoek naar Loedertje is afkomstig van de 13-ja- rige Willemijn Calis. Het scenario gaat over de zoektocht van Willemijn naar haar lievelingspoes Loedertje, die ze kwijtraakte door de vuurwerkramp in Enschede. Aan het maken van vijf scenario's voor korte documentaires ging een prijsvraag vooraf die ruim 180 inzendingen opleverde. De prijsvraag was voor kinderen tussen de tien en dertien jaar. Het werk van documen tairemaakster Bovenberg werd gisteren bekroond tijdens het 1DFA. het internationaal documentaire festival in Amsterdam. Warhol en De Kooning in RAI Amsterdam Een bezoekster bestudeert tijdens de kunstbeurs pAn Amsterdam in de RAI een zeefdruk van koningin Beatrix, die Andy Warhol in 1985 maakte. Het werk is te koop voor 25.000 gulden. Zo'n zesduizend mensen bekeken gisteren op de openingsdag schilderijen, antieke meubels, sieraden en zilver werk. Een olieverf op krantenpapier van Willem de Kooning was een van de topstukken. Ook een zeldzame wandkaart uit 1612 van Willem Blaeu en het laatste stilleven van Jan Davidsz. de Heem wisselden van eigenaar. Aan de beurs doen zo'n honderd antiquairs en kunsthandelaren mee, de echtheid van al het aan bod is gegarandeerd door The Art Loss Register. De beurs duurt tot en met 3 december. foto anp/marcel antonisse Beeldjes gestolen uit Rijksmuseum amsterdam Uit het Rijksmuseum in Amsterdam zijn twee beeldjes en een pendule gestolen. De voorwerpen hebben sa men een waarde van ongeveer 1,5 miljoen gulden, aldus een woordvoerster. Een medewerker van het Rijksmuseum ontdekte vrijdagochtend dat beeldjes en pendule weg waren. Het gaat om een bronzen beeld van Voltaire van Houdon. een terracotta beeldje van Hercules uit de zeventiende eeuw en een Franse pendule uit de achttiende eeuw. De drie voorwerpen stonden in een vitrine of waren met staaldraad verankerd. Herman Brusselmans in Leiden om wat Vlaamse literatuur te performen leiden sjoerd de jong Hij kwam naar Leiden om 'wat Vlaamse litera tuur te performen'. En performen kan Herman Brusselmans, de veelschrijver („Ach dat valt wel mee. Andere schrijvers zijn eerder lui.") die be kend staat om zijn onverbloemde uitspraken. Het heeft hem een schare fans opgeleverd, waar van een deel zich gistermiddag op de tweede verdieping van boekhandel Kooyker Ginsberg tussen de boeken had gemanoeuvreerd. En ze kwamen aan hun trekken. Brusselmans had het Leidse publiek direct in zijn zak. „Ik wilde een nieuw verhaal voorlezen. Eigenlijk al vorige week, in Amsterdam, maar ik dacht laat ik even wachten op een intelligent publiek. En daarom zal ik het volgende week in Tilburg voorlezen." Niettemin had de Vlaming ook voor zijn Leid se optreden voldoende leesstof meegenomen: een passage uit zijn volgend jaar te verschijnen roman, een liefdesverhaaltje en een komisch verhaal getiteld 'Gevaarlijke hobby's'. Het ap plaus na het eerste verhaal, beantwoordde de schrijver op rijn eigengereide manier: „Dank je wel, jullie zijn een fantastisch publiek. Zo. dan hebben we dat geslijm ook gehad." Want dat werd in het interview dat volgde duidelijk: Brus selmans houdt niet van fake: alles wat daarnaar riekt, valt hij genadeloos aan. Hij kreeg drie pro cessen aan zijn broek en één van zijn boeken - 'Uitgeverij Guggenheimer' - werd op last van de rechter uit de Vlaamse boekhandels verbannen. „Ik vind het onbegrijpelijk dat die rechters alles in een roman letterlijk nemen. Dat is de dood steek voor de literatuur. 'Vergeef mij de liefde', de roman die na 'Uitgeverij Guggenheimer' ver scheen, heb ik door een advocaat laten lezen en een aantal namen zijn door drie puntjes vervan gen. Toch heeft ook één van die drie puntjes - een redactrice van een menopauze-tijdschrift - mij een proces aangedaan." „Hoe ver kun je gaan in het beledigen van ie mand in de literatuur? Ik val alleen maar men sen aan, die een podium hebben om zich te ver dedigen. En dan bedoel ik niet de rechtzaal, maar bijvoorbeeld hun eigen televisieprogram ma of interviews. Ik schrijf wat onaardigs over hen; zij zeggen wat onaardigs over mij. Iedere roman moet een polemisch stuk literatuui Maar ik moet toegeven: ik scheld ook omi voor een stuk een klootzak ben. Sommige sen en datgene wat zij uitdragen, vind ik g verwerpelijk." Brusselmans excelleerde, het publiek wat het verwachtte. Een jonge Leidse vroi het bezit van bijna alle boeken van de sch moest bekennen dat ze de afgelopen wei haar schrik had ontdekt, dat ze een idool „Ik ben al vijf dagen zenuwachtig voor middag." Vele fans dus, maar al te veel vragen ha publiek niet voor de Vlaming. Eén wagens begon met 'Ik heb nog nooit wat van u geli Brusselmans: „Oh, bent u dat?" Wereldpremière 'De Hellevaart van Inanain Leiden Het Laatste Oordeel van Lucas van Leyden hangt beneden op zaal. Maar wie zich gisteren rond het mid daguur op de eerste ver dieping van De Lakenhal bevond, kon zich niet aan de indruk onttrekken dat De Laatste Dag daarboven reeds was begonnen. Boosaardige slagen op me taal werden afwisseld met geweeklaag en zacht ge jammer. Het geroffel zwol aan, hetgehuil ging door merg en been en klonk door tot ver in de gangen. Enfin, het was duidelijk: De Hellevaart van Inana had een aanvang geno men. leiden ad van kaam Het leek er misschien soms op, maar het einde der tijden was natuurlijk nog niet aangebro ken. Wat wél zijn beslag kreeg op de bovenverdieping van het Stedelijk Museum was de we reldpremière van een muziek stuk van componist Louis An- driessen, die zelf lijfelijk aanwe zig was en ook een toelichting gaf op 'De Hellevaart'. Zijn beeldende muziek, het moet gezegd, paste wonderwel in een zaal waar eeuwenoude allegori sche voorstellingen hangen. Het sloot ook naadloos aan bij de doelstelling van het Muse umfestival, dat dit jaar in het te ken staat van de muziek. Mu ziek van alle tijden. Zo gebruikte Andriessen voor zijn compositie teksten die be paald niet van gisteren waren, maar die 3000 jaar oud zijn. Ze zijn afkomstig van een Assy- risch kleitablet en vertaald door Herman van Stipthout. Het ver haal speelt in Mesopotamië ten tijde van de Sumeriërs en gaat over de godin Inana, die zo'n beetje model heeft gestaan voor alle godinnen na haar. Deze In ana nu heeft het plan opgevat om uit eigener beweging de on derwereld met een bezoek te vereren. Wat ze onderweg en ter plaatse aantreft, tart elke be schrijving. Krochten, kadavers en andere ijzingwekkende za- Carmen Gomes ging in Naturalis terug naar de 'roots' van de blues en de jazz. foto- dickhogewoning ken. Het verhaal loopt, dat kan haast niet anders, verkeerd voor haar af. De Italiaanse zangeres Cristi- na Zavalloni is Inana en ze wordt op haar tocht naar de hel begeleid door Paul Koek co, de viermansband uit Roelof- arendsveen van slagwerkers en toetsenisten die verbonden zijn aan toneelgroep Hollandia. Hoe de taal van de oude Sumeriërs klonk weet feitelijk niemand, maar Zavalloni komt er met haar hoogst opmerkelijke stem vast heel dicht bij. En hoe de Hades te verbeelden weet even min iemand - nog niemand is teruggekeerd om het te vertel len - maar Koek co metselen steen voor steen aan een ont zagwekkende en angstaanja gende geluidsmuur. Het kan haast niet anders of daarachter is een inferno gaande. De uit drukking luidt doorgaans: de hemel op aarde. Dit was voor de verandering eens de hel op aarde. Een klein uur hield het vijf koppige ensemble, dat ook bij 80 graden onder nul Koud Ijs ten gehore bracht, de volle zaal in de ban met klanken, kleuren en tonen waarvan je het be staan in die samenhang in de verste verte niet kon vermoe den. En het frappante was dat ondanks de vele tempowisse lingen en de wel zeer aparte wijze waarop de Italiaanse diva haar stembanden gebruikte, de harmonie nergens teloor ging. Het was een heftige hellevaart, muziek recensie monisch Koor Bratislava en Slovak Sinfo- nietta, dirigent Matthias Maurer, m.m v. Nao Higano, sopraan, Hana Stolfové, alt, Otokar Klein, tenor en Gustav Belacek, bas. Gehoord: 26/11, Pieterskerk, Leiden. „Voor een musicus is dirigeren het mooiste wat er is, want je bent bezig met de hele partij." Het zijn de woorden van de ex- -soloaltist van het Concertge bouworkest, Mathias Maurer. De hele partij is helaas alleen het Requiem van Mo- zart/Süssmayr. Amsterdam en Haarlem hebben ook van de Krönungsmesse mogen genie ten. „Ik moet een interpretatie brengen en de muzikale energie van mijn orkest bundelen." Dé interpretatie van Mathias Mau rer gistermiddag in de Pieters kerk was van een verfijnde, glanzende kwaliteit. Koor en or kest mengen voorbeeldig sa men tot één gouden gloed. Roerend zijn de delicate, dyna mische effecten (Dies Irae), de natuurlijk verende cadans in beide fuga's, de tintelende, zeer muzikale klankvorming van de concertmeester met zijn; ban, de 'stralende' inge heid van het grote koj warmte van de fagot. De overgangen van fori naar pianissimo zijn vo dig. Zo is de vrouwe zeldzaam teder in het Ci tis 'Voca, voca me cum dictis', de volledige ko< verbluffend van i schoonheid in het Sancl vier solisten voegen ziel gezind in en om koor- kestklank. Maar ook koor brengt dit kwartet j< gere sferen. Klankkleur i gingskracht bloeien en in het 'Benedictus qui 1 nomine Dominum', ge die komt in naam van d Koor en orkest, solisten het minst de dirigent vei volle zalen, grote podi hun kracht in eenvoud. Darwinweg 2 Leiden Ambitieus project stichting KunstKlank dat zeker. Maar toch ook: een fnooi laatste oordeel. In vergelijking daarmee ver liep de reis die een andere diva met de bezoekers van Naturalis door het land van de jazz maak te tamelijk gladjes en pretentie loos. Aan de hand van de 'Stamboom van het Leven', die een prominente plaats inneemt in het natuurhistorisch muse um, ging Carmen Gomes terug naar de slavernij en de 'roots' van de blues en de jazz. Een praatje en een plaatje, zeg maar, waarbij Carmen en haar begeleidingsband Inc. op vlotte wijze gospel, beebop, big band. blues en fusion aaneenvlochten tot een swingend geheel. Een dwarsdoorkijkje van de zwarte muziek. NOORDWUK COEN POLACK Een klassiek Grieks epos op muziek gezet door een 17e- eeuwse componist en uitge voerd in de Noordwijkse dui nen anno 2001. Stichting KunstKlank brengt komende zomer een serie uitvoeringen van Purcell's opera 'Dido Ae neas' in de natuurlijke omge ving van het duingebied. „Dat hopen we althans", zegt Mar tha Baalbergen van Kunstklank. „Het is nog niet helemaal rond, maar de duinen zijn onze favo riete plek omdat het verhaal in zo'n gebied speelt." 'Dido Aereas' gaat over een onmogelijke liefde op een ei land. De tekst van de opera, die Purcell schreef in 1689, is geba seerd op het verhaal 'Aereas' van de Griek Vergilius. Gistermiddag werd de feeste lijke aftrap gegeven voor de voorbereidingen van dit ambiti euze project waarbij I naars en muzikanten i werken aan de produktii bergen: „Het decor, dat staan uit van het strand materialen, wordt g door kunstenaar Hans hout. Dan moet je voor ken aan grote stukken 1 andere grote gevaartes het strand liggen. De kl< in handen van de Noor kunstenaar Klaar van i pe." Kunstklank zoekt ni zangers en zangeressen het koor. Ook zullen de I de tijd muzikanten en sj benaderd worden. Kunstklank hoopt op i meur. „Er wordt gewe een Nederlandse vertali de tekst", zegt Baal „Deze opera wordt reg uitgevoerd omdat hij na erg mooi is, maar nog i hij in het Nederlands Dat willen wij nu doen." Stedelijk museum De Lakenhal Leiden Oude Singel 32 Leiden wunand zeilstra Voorstelling 'Luister loekoe yere kijk' van en door Ho ward Komproe Gezien 25/11, Kapelzaal. Leiden Howard Komproe zelf kondigt zijn pro gramma aan als een proefvoorstelling. Wat hij doet, heeft dus nog een voorlopige sta tus. Hetzelfde moet gelden voor het com mentaar erop. Komproe rekent zichzelf tot de stand up comedians. Bekendheid geniet hij voorals nog van andere bezigheden: als presentator van muziekfestivals en televisieacteur. De sfeer die hij creëert is gemoedelijk en knus. 'Mijn broertje zit hier op de eerste rij', zegt hij om de huiselijke sfeer te onderstrepen. Zoals veel jonge cabaretiers kijkt ook hij te rug op zijn jeugd. Wat opvalt, is dat hij zich daarvan niet kritisch distantieert. In tegen deel, hij vertelt respectvol over zijn ouders, met name over zijn vader. De keuring voor militaire dienst - hij behoorde tot de laatste lichtingen - komt uitgebreid aan bod. Een risicovol, want uitgekauwd onderwerp. Maar als hij het accent van Mohammed uit Enschede gaat nadoen, heeft hij de lachers op zijn hand. De Kapelzaal-reeks lijkt dit jaar een vrolijk, multiculti-tintje te krijgen. Na deze aanloop komt Komproe bij zijn eigenlijke onderwerp: het verha Odysseus, waarin hij parallellen tri sen de oude Grieken en de Surina het algemeen of zijn eigen biografii blijft die op zichzelf aardige vondsl bij het populariseren van het beker haal, een paar keer vormt het de voor geestige onderbrekingen. E blijkt dat dit deel van zijn program in 'ontwikkeling is. Als eenmaa machos, de zoon van Odysseus, ei geworden is, eindigt de voorstelling Misschien krijgen we te zijner tijd n te zien, hoe de uiteindelijke voorstel worden is. li dy van der spek Concert: Verdi's Requiem door Toon kunstkoor Leiden en Omstreken o.l.v. Hans van der Toorn, m.m v. Ellen Schu ring, sopraan. Irina Pozdniakova, mezzo, Marten Smeding, tenor, Palle Fuhr Jor- gensen, bariton en de Orkestvereniging Musica Gehoord 25/11, Pieterskerk, Lei- Verdi's Messa da Requiem is talloze malen in operahuizen uitgevoerd. Maar de allereerste keer weerklonk deze dodenmis, waarin de dramatische expres sie van de tekst prevaleert bo ven een zuiver liturgische boodschap, in een kerk, de San Marco in Milaan, gedirigeerd door de componist zelf. In een zee van licht en luiste raars werd zaterdag weer recht gedaan aan Verdi's Requiem, in de Leidse Pieterskerk. Toon kunstkoor Leiden en Omstre ken onder leiding van een be vlogen Hans van der Toorn ver bijsterde en ontroerde zelfs. Het openingskoor 'Requiem ae- terna dona eis' is en blijft moei lijk om dynamisch verfijnd te doseren. De eerste strofen ko men te voorzichtig op gang, de overgangen zijn wat te gefor ceerd. Maar al gauw is daar een mooi evenwicht in bereikt. Er wordt voluit, zelfs overdonde rend gezongen. Zuiver en trans parant zijn vooral de sopranen, ze trekken nogal eens de andere stemmen naar een hoger plan. Er zijn geen stemgroepen die overheersen, er wordt zelfs in drukwekkend homogeen uniso no (eenstemmig) gezongen. Verdi heeft niet geschroomd om de vreselijkste teksten te ge bruiken als 'overgeleverd aan helse vlammen, branden in het eeuwige vuur, wanneer de ver doemden afgewezen worden'. Maar afwisselend worden deze grote woorden gebruikt om ver troosting, droefenis en eeuwige rust nog intenser mee te bele ven. Ook de jubilerende Orkest vereniging Musica, negentig jaar oud, doet mee aan deze overweldigende schoonheid. Hoe meer instrumenten tegelijk spelen, het grote en kleine blaaswerk inclusief alle strij kers, hoe zelfverzekerder de toon, hoe zuiverder het colo- riet. Na de pauze is het wel even tandenknarsen wanneer de celli een fikse solopartij voor hun re kening moeten nemen. Ook de violen maken het even later de sopraan heel moeilijk, maken om zuiver te zingen. Maar een beetje geween en tandenge knars hoort wel thuis in dit soms schrikbarende wei Van de solisten moet in ste plaats de grote, krist re stem van de sopraa Schuring genoemd wor torent majestueus bovei gantische geluid van I orkest uit. Maar evenee haar zijden stem huiver kend mooi aanwezig in tes, zoals in het prach| 'Libera me'. Tenor Smeding doet enorm 2 om te imponeren, va succes. Dat heeft echtei volg dat hij hier en daa gelhard loeit, en de in zang steevast domineert De meest intieme kla heeft de bariton Palle F gensen. Ofschoon de van Irina Pozdniakova en kelig is, mengen sof alt/mezzo in het duet Dei' ontroerend mooi. Ruim 880 miljoen voor Europese film brussel anp De Europese filrriindustrie kan de komende vijf jaar rekenen op een financiële ondersteu ning van 400 miljoen euro, 884 miljoen gulden van de Europe se Unie. Het geld is voor oplei dingen, samenwerkingsprojec ten en promotie van Europese films. Het geld is ook bedoeld om verhuur van films op video en dvd te bevorderen. Bedoeling is de digitale ont wikkelingen in de filmindustrie sterk te promoten door het zo geheten Media Plus-program- ma. Over steun voor filmpro ducties zelf moeten de EU-cul- tuurministers volgend jaar nog een vergelijk zien te vinden met de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de unie. Europees commissaris Monti (mededingingsbeleid) wil de normen voor concurrentie en staatssteun ook voor de filmin dustrie strak hanteren. De lidstaten willen dat op grond van bepalingen in het Verdrag van Amsterdam er soe peler wordt omgesprongen met staatssteun in de culturele sec tor. Probleem is dat Frankrijk ook geld wil geven voor films die buiten eigen land worden geproduceerd, om zo de ver spreiding van de Franse taal te bevorderen. Dit is in strijd met de Europese afspraken. Amsterdam De Delftse formatie Incense heeft za terdagavond in Paradiso in Amsterdam de Grote Prijs van Nederland gewonnen in de muziekcate- gorie pop/rock. De prijs bedraagt 12.500 gulden. Wellicht belangrijker voor de groep is dat ze mag optreden op grote festivals als Lowlands, Metropo lis en Dance Valley. De band speelt experimentele popliedjes met teksten over wanhoop, verdriet en verlangen. Ook de drummer viel in de prijzen, Remco Nelissen werd uitgeroepen tot beste muzi kant. De Amsterdamse studente Maartje Teussink won gisteravond de Grote Prijs in de categorie sin ger/songwriter. De groep Vigilante uit Amsterdam won de laatste finale, in de categorie r&b/HipHop. Ook zij kregen 12.500 gulden en sleepten enkele optredens in de wacht. De publieksprijs was voor de groep A Pins Fee uit Stadskanaal. Er zijn nog prijzen te vergeven in twee categorieën: zondag komen r&b/hiphop en singer/songwriter aan de beurt. foto anp/paul bergen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24