Wennemars eindelijk de nummer een Bob de Jong is d| beste van de res4" Ralf Zwitser is snelste 'vluchter Regionale cyclo-crossers rijden in de prijzen Piet Kleine voelt zich gefli| Sport Remington Crown wint Prijs der Giganten Versteeg wint in Belj 'King Richard' gaat tekeer als een beest tijdens veldrit Val kost Vis mogelijk WK-plaats MAANDAG 27 NOVEMBER 2000 999 wolvega anp De in Zweden gefokte hengst Remington Crown heeft za terdagavond in Wolvega de dertigste editie van de drave rij om de Prijs der Giganten gewonnen. De torenhoge 7-jarige fa voriet, getraind door Jan Kruithof en met Jos Verbeeck in de sulky, won voor de ei genaar een bedrag van 80.000 gulden. Remington Crown bleef in de wedstrijd over een mijl (1609 meter) de 11-jarige Paul Trot met Hugo Lange- weg voor. Die combinatie werd voor de tweede achtereenvolgen de maal tweede met als troostprijs 40.000 gulden. Derde werd Diamond Circle met de Duitser Wilhelm Paal. heerenveen peter van der hulst Bob de Jong heeft zich voorge nomen om Gianni Romme op de lange schaatsafstanden voorbij te streven. Voorlopig moet de nieuwkomer bij TVM nog genoegen nemen met een optredens in de schaduw van zijn oud-ploeggenoot. In Hee renveen was voor de Leimuide- naar niet meer weggelegd dan de titel 'beste van de rest'. Hij finishte op respectabele afstand (23 seconden) van Romme, die in Heerenveen met 13.03.40 een nieuw wereldrecord vestig de. „Het moet toch een keer ophouden. Ik moet maar af wachten wanneer hij wel te pakken is. Ik ga er van uit dat dat geen twee jaar meer duurt. Als ik vooral kijk naar Gianni's leeftijd denk ik dat het bij hem eerder over is dan bij mij." Romme is 27 en De Jong 24 jaar. De pupil van coach Geert Kuiper was in ieder geval niet ontevreden met zijn tweede plaats in Heerenveen. „Over mijn tien kilometer tijdens de NK afstanden was ik niet te spreken. Ik was er nog niet he lemaal klaar voor. Dat gevoel nam ik mee naar Berlijn. Naar deze race heb ik ontspannen toegeleefd. Ik moet nu tevreden zijn dat ik op het podium gekomen." Judith Straathof prees 2 Heerenveen gelukkig mei bijrol. De Zoeterwoudse c ging in mei een zware 1 ratie waarbij een nieuwe band in haar knie weraT plaatst. In Heerenveen kd haar heroptreden in een o diaal toernooi maken, Wieteke Cramer vorige wei Berlijn een teleurstellende op de 1500 meter afled Met een tijd van 2.03.47 wd de B-groep. „Eigenlijk bs winnaar van de verliezers] lativeerde ze haar eigen pijGI tie. „Het ging nog niet lek! had een 'werkslag' en viool bochten uit omdat ik der heid niet meer gewend »G Klagen deed ze niet wansc had niet verwacht hier nuH| schaatsen'. Normaal duu acht maanden voordat ieij» hersteld is van de zware inj| die Straathof onderging. Martin Hersman stelde if uit teleur. De vervanger zieke Jakko Jan Leeuw) kwam op de 1500 meterl; verder dan een zestide plaats. Zijn tijd was 1.51.0 roen Straathof reed buitert dedinging sneller dan de naar. Hij finishte in 1.50.971 Dave Versteeg heeft in het Belgische Hasselt de derde wec|L van de landelijke shorttrackcompetitie op zijn naam geschil Afgelopen zaterdag stond daar de 1500 meter op het prograj De Lissenaar, uitkomend voor zijn club DKIJV, versloeg in del nale onder anderen Robbert-Kees Boer van de Indoor Hardrijf Leiden. De Woubruggenaar werd derde. Bij de vrouwen zegevierde Anke-Jannie Landman (DKIJV werd in de halve eindstrijd verrassend geklopt door Liesbeth j Asam. Het talent van de IHCL werd in de finale echter gedisl ficeerd. Haar clubgenote Maureen de Lange legde beslag derde plaats en staat daardoor derde in de tussenstand Landman en haar tweelingzus Melanie. Tijdens de regiokampioenschappen cyclo-cross voor de districten Noord-Holland en Zuid-Holland hebben diverse regionalen eremetaal veroverd. Hillegommer Peter Reitsma, Piet Smits junior (Hazerswoude) en Su zanne de Goede uit Zoeterwoude-Dorp - respectieve lijk uitkomend bij de elite-renners, neo-amateurs en nieuweling-dames - kregen goud omgehangen. Voor- houter Jan van der Tang was zaterdag in het Amster damse Sloten goed voor brons bij de veteranen. Marijn Went (Noordwijkerhout) en Roald Bode uit Sassen- heim reikten tot zilver en goud bij de nieuwelingen. Reitsma reed de titelstrijd in tegenstelling tot de meesten van zijn concurrenten op een moutainbike. Net als vorig jaar liet de organisatie de keuze voor het type fiets vrij. „Maar veel maakt het niet uit", aldus de nummer twee van 1999. Wat wel scheelde, was zijn kennis van het parcours. Reitsma doet dit najaar mee aan een kleine reeks clubwedstrijden, die op zaterdag in Sloten worden verreden. De 32-jarige Hillegommer ging hard van start om in gunstige positie het veld in te gaan. „Ik probeerde bewust vroeg weg te komen. Je weet waar de lastige stukken zitten en dat het niet echt een supertechnisch rondje is. Wat het dit keer extra zwaar maakte, waren de diepe sporen die na de vele regenval in de stroken modder werden getrokken." Opmerkelijk was de verschijning van Tino Haakman aan het vertrek. De coureur uit Enkhuizen, die al jaren zijn stempel drukt op wegwedstrijden, had op dit re giokampioenschap zelf niets te zoeken. Reitsma: „Ik wist dat ik met hem in de wedstrijd te maken zou krij gen. Pas na afloop werd duidelijk dat hij eigenlijk in het district Midden-Nederland had moeten starten." Haakman maakte in de laatste ronde een stuurfout, waardoor de even achterop geraakte Reitsma zijn wiel weer kon 'grijpen'. Maar de regionaal moest uiteinde lijk toch het hoofd buigen voor zijn directe concurrent, die niet in de uitslag werd opgenomen. „We zijn be hoorlijk de strijd aangegaan. Tino is net teruggekeerd van een etappe-koers in Australië. Hij is in vorm, ik ben diep gegaan." Minuten achter het ontketende tweetal verdeelde het duo Jacob Sintnicolaas/Richard Visscher zilver en brons. Op zijn beurt bleef Smits neo-amateur Dennis Delwel voor, waardoor ook hij tijdens het matig bezet te regiokampioenschap het hoogste ereplateau be klom. Jan van der Tang moest alleen Jeroen van Hoeij- en en Arie Overbeeke voor zich dulden. Went en Bode werden geklopt door nieuweling Terpstra. Suzanne de Goede was verrast door het gecombineerde karakter van haar wedstrijd. Niet alleen de dames, junior- en nieuweling-dames vertrokken tegelijk, vanwege de lage opkomst reden tevens de junioren en nieuwelingen met hen mee. „Gelukkig heb ik altijd een snelle start", aldus de Swift-rijdster. „En ik had het parcours al eens verkend." De Goede richtte zich in de openingsronde op Anja Reinders, een vaste concurrente in de inter- clubcompetitie, maar loste haar nog voor de eerste doorkomst. De 16-jarige Zoeterwoudse reed vervolgens in Sloten onbedreigd naar goud. Van een heel ander niveau was gisteren de cyclo cross in Gieten, waar de 25ste Internationale Super Prestige voor de beroepsrenners het hoofdevenement vormde. Voor De Goede bleek een krachtmeting met doorgewinterde veldrijdsters als Daphny van den Brand (regerend Nederlands kampioene), Debby Mansveld en Inge Velthuis nog steeds niet mogelijk. Het trio verdeelde net als een week eerder de drie po diumplaatsen. De Goede finishte knap als zevende. Het talent van de Leidse wielervereniging - met name op de weg en de baan - was oud-toprenster Monique Knol eerder dit jaar al opgevallen. „Zij heeft me voor het nieuwe seizoen uitgenodigd voor de nationale se lectie junior-dames", aldus De Goede. „Vorige week ben ik gebeld. Dat betekent in de winter samen met de anderen van de werkgroep trainen op de moutainbike en straks damesklassiekers rijden. Als ik goed presteer, heb ik ook kans op selectie voor het wereldkampioen schap." Reitsma reed gisterochtend alweer de zesde wed strijd in de veldritcompetitie van het Lissese RTV De Bollenstreek. Hij had moeite het kwalitatief goede deel nemersveld de baas te zijn. Ondanks een slechte start slaagde de Hillegommer in zijn opzet en won hij voor de vijfde keer. Robbert Rutgrink en Wobbe van den Kieboom, beiden woonachtig in Leiden, eisten respec tievelijk de plaatsen twee en drie op. Leen van der Niet uit Noordwijk was in Lisse de beste veteraan. Thuisrij- der Sebastiaan Langeveld won de veldrit bij de nieuwe lingen voor Klaas van Hage, de jonge veldrijder uit Noordwijkerhout die zaterdag in Amsterdam vijfde werd bij de nieuwelingen. Angenent: „Ik kan het toch nooit goed doen Als een verlicht despoot regeert hij over het ma rathonpeloton, Jan Maarten Heideman uit Olde- broek. Op het schuurpapier-ijs van De Smelt in Assen behaalde hij alweer zijn zesde zege van dit seizoen. In de massasprint was hij opnieuw ster ker dan Miel Rozendaal en René Ruitenberg. Het kersverse erelid van de KNSB, Piet Kleine, liet zich van zijn beste kant zien. Toch eindigde hij slechts op een 39ste plaats. Zijn eigen ploegma ten reden hem in de wielen. „De enige kans om nog een marathon te win nen heb ik als ik met een klein groepje wegkom", vertelde Kleine voor de wedstrijd. Traditiege trouw reed de routinier ook in Assen voor wat hij waard was. Hij dichtte gaten voor ploegmaats en voerde zijn knechtenwerk voortreffelijk uit. Zo'n twintig ronden voor het einde van een verder saaie race lukte het Kleine zelfs om weg te ko men. Precies zoals hij het zich had voorgesteld. Niet meer dan zeven man konden volgen. Onder hen ook een ploeggenoot van Heideman. Voor de klassementsleider was er dus geen reden de achtervolging in te zetten. Een overwinning voor eigen publiek zou een mooi cadeau zijn geweest voor Piet Kleine, die bezig is aan zijn laatste seizoen in het schaatspe loton. Maar cadeautjes worden er in het mara thonwereldje niet meer uitgedeeld, zelfs niet door een ploegmaat. Want tot verbazing van alles en iedereen op en rond de baan opende uitgere kend Henk Angenent, teamgenoot van Kleine, de achtervolging op de koplopers. Hij zette de turbo erop en reed het gat naar de kopgroep dicht. Weg waren de kansen op de fel begeerde zege voor Kleine, die werd geflikt door de kopman uit zijn eigen ploeg. Sinds het stempelincident bij de laatste Elfste dentocht had de postbesteller uit Kerkenveld zich niet zo opgewonden. „Dit was beslis et leuk. Ik denk dat ze me hadden moeten 3 gaan. Ik reed tenslotte ook nog voor eigeie bliek. Dit had hij (Angenent) niet moeten Waarschijnlijk gokte hij op de sprint van Ruitenberg." Angenent reageerde gisteren gelaten op schuldigingen. „Na afloop van de wedstriji ik van niemand iets gehoord. Ik hoorde H( (Dijkstra, commentator bij Studio Sport, vandaag op televisie zeggen dat ik niet hai gen rijden. En nu blijkt Piet zelf ineens oo tiek te hebben. Ach, ik kan het toch nooit doen." Volgens de Woubruggenaar had 1 nooit kunnen winnen. „Daar was het groep woon te sterk voor. Dus probeerde ik di mijn eentje bij te komen en ja, ik kan het oo helpen dat dan het hele peloton achter me springt." Piet Kleine weet als geen ander dat hij d zoen niet veel kansen meer zal krijgen om t< nen. Jan Maarten Heideman had hem de h prijs in Assen wel gegund. Vandaar dat h benen had stilgehouden, toen Kleine wal r snapt. „Als er een groepje weg is waarii(f ploegmaat van mij zit, dan is er voor mij ge den om de achtervolging in te zetten. Dan 1 ze rustig wegrijden en gok ik op mijn plc noot." ft Overigens moest Heideman zelf ook vaa de bak om gaten te dichten, maar dat gin{ op zijn nieuwe 3-D schaatsen goed af. Verv< J sloeg hij in de eindsprint op overtuigende zijn slag. Het peloton breekt zich intussen het over de vraag hoe Heideman van de wins worden afgehouden. De oplossing is nog ni vonden. „Wat ik wel gehoord heb is dat zoek zijn naar een 4-D schaats", grijnsde d gekroonde koning van het marathonpelotoi1 Op de training schaatst Erben Wennemars doorgaans ie dereen naar huis op de 1500 meter. Maar als het er echt om gaat, in de wedstrijden, dan kijkt hij ze meestal in de rug. Tot zaterdag. Bij de wereldbekerwedstrijd in Hee renveen won Wennemars voor het eerst in zijn loopbaan een internationale wedstrijd (1500 meter). En dat had hij zelf al voorspeld. „Jullie rijden morgen voor de tweede plek", had hij vrijdag avond tijdens het diner tegen over zijn ploeggenoten ver klaard. Dat had hij dus goed ge zien. „Ja, alleen moet ik zeggen dat ik dat helaas wel vaker heb gezegd." Over relativerend ver mogen beschikt de 25-jarige uit Dalfsen wel. Een goed geheu gen heeft hij eveneens. Zonder na te denken somde hij zater dag zijn internationale podium plaatsen uit het verleden op. Maar eindelijk was hij eens de nummer één, voor Rintje Ritsma en ploeggenoot Gianni Romme. En hij reed nog een baanrecord ook: 1.47,52. Hij zette de concurrentie op be hoorlijke achterstand. „Ik ben er ongelooflijk blij mee. Uiter mate leuk vind ik dit. Ik hoor erbij. Ik heb me nog niet vaak de nummer één gevoeld. Laat ze maar komen, nu moeten ze achter mij aan." Wennemars schitterde in Thialf in het hoofdprogramma, maar veel toeschouwers bleven ema op hun plaatsen om het bijprogramma te zien. Daarin zouden Nederlandse toppers als Marianne Timmer, Jan Bos, Ids Postma en Andrea Nuyt voorbij komen. De eerste drie hadden zich niet weten te plaatsen voor de eerste all- round-WB's. Wennemars haal de nog maar eens de historie boven, door te refereren aan de jaren dat hij zelf in dergelijke 'wedstrijden om niets' acteerde. „In 1997 schaatste ik tegen Falko Zandstra, reed ik 1.50,3. Met die tijd was ik in de echte wedstrijd derde geworden." Destijds bleven de toeschou wers niet op hem wachten. „Toen gingen de lichten uit en werd de electronische tijdwaar neming evenmin gebruikt. Nu maken ze er plotseling een heu se happening van. Maar het doet me verder weinig, hoor." De goede prestatie die Wen nemars zaterdag leverde, had hij tijdens de warming-up nog allerminst zien aankomen. „Toen reed ik erg slecht. Het was dat mijn coach op me in praatte, anders had ik echt met weinig zelfvertrouwen aan de start gestaan." Bij Wennemars gaat het in de zomertraining vaak sneller. „Voor een belang rijke wedstrijd wil ik nog wei eens blokkeren, door de extra motivatie die ik dan voel. Ik wil altijd zo graag." Groenendaal steelt show in Gieten De 25ste veldrit van Drenthe moest en zou een knaller wor den. In de schemering van het Gieter bos mochten de heren van de organiserende Stichting Wieier Promotion Oostermoer zich gistermiddag trots op de borst slaan. 'King Richard' gaf het jubileum hoogstpersoonlijk glans met een Groenendaal- show van de bovenste plank. Na het afhaken van de grieperi ge Sven Nijs in de eerste ronde ging de wereldkampioen uit Sint Michielsgestel te keer als een beest. Hij reed het peloton het snot voor de ogen. Geen coureur kon in zijn schaduw staan. De hoofdrolspelers in Gieten waren op voorhand bekend. Ri chard Groenendaal en Rabo- bank-ploegmaat Sven Nijs zou den de dienst uitmaken. Na een half rondje bleef de Nederlan der in zijn eentje over. De frisse Drentse buitenlucht en het vreemde bed in het plaatselijke hotel hadden Nijs geen goed gedaan. „Ik heb vannacht geen oog dicht gedaan", klaagde de Belg bij de start al steen en been. „Ik ga proberen eruit te halen wat erin zit, maar ik heb weinig hoop." De wielerliefhebbers - inclu sief Groenendaal - dachten dat Nijs het peloton zand in de ogen wilde strooien. Meteen na het startschot van Relus ter Beek leek het daar ook sterk op. Als een pijl uit een boog ging Nijs er vandoor. Nog geen twee Richard Groenendaal tegen een grauwe hemel tijdens de veldrit in Gieten. minuten later reed hij, stil en met gebogen hoofd, dezelfde weg weer terug. Praten wilde hij liever niet meer. Nijs was hele maal voor niets naar het hoge Noorden gekomen. „Gisteren voelde ik me nog perfect", mompelde hij. „Maar toen ik FOTO GPD/HARRY TIELMAN vanmorgen opstond voelde ik me al slecht. Nu is het helemaal beroerd. Het lijken me voorte kenen van griep." Groenendaal kreeg niets mee van de klaagzang van zijn team genoot. ,)Dat hij problemen had is duidelijk, maar ik weet niet wat het was." Ongestoord en als een dolle Dries ging hij er vandoor. Na één ronde had hij al meer dan een halve minuut voorsprong op de rest van het veld. De jonge Belg Bart Wel lens vormde tijdens de laatste drie ronden nog de enige be dreiging voor de Nederlander, al bleef de afstand met 43 se conden meer dan gepast. Van de nummers drie en vier, Mario de Clercq en Peter van Santvliet was toen al geen spoor meer te bekennen. Wellens sprak na afloop vol ontzag over Groenendaal. „De beste man heeft absoluut ge wonnen. Groenendaal is op alle fronten - tactisch en qua kracht - op dit moment de allersterk ste. Ik heb het wel geprobeerd, maar het lukte gewoon niet. Groenendaal verbaasde zich er niet eens over. Zaterdag reed hij nog een wedstrijd in België. Daar luidde de tactiek: afwach ten en in het laatste kwartier toeslaan. Een lekke band stond succes in de weg. Dat liet hij zich in Gieten niet gebeuren. „Dit is voor mij één van de be langrijkste wedstrijden van het seizoen", jubelde hij na afloop. „Ik ben dus op zeker gegaan. Niets afwachten, gewoon racen. Of ik in topvorm ben? Dat weet ik niet. Er gaat geen lampje branden als het zover is. Als je voorop ligt, gaat het heel sim pel. Zo was het vandaag." heerenveen Huilend viel Marja Vis in de armen van haar coach voor één dag, Gerard Kemkers. Eindelijk was ze op weg om zich, zoals ze het zelf noemde, 'tussen de grote meiden te rijden', maar door een oneffenheid in het ijs van Thialf bleef de 23-jarige schaatsster na de 5000 meter in tranen achter. „Mijn wereld stortte even in." Vis besefte dat ze een unieke mogelijkheid had laten liggen om zich te plaatsen voor de WK af standen. „Die kans is nu voorbij", zei ze met gevoel voor dramatiek. De schaatsster van het gewest Friesland was op weg om als snelste Ne derlandse de 5000 meter af te leggen en daarmee een ticket voor het mondiale toernooi in Salt Lake City veilig te stellen. Maar de buiteling gooide roet in het eten en nu staat ze welhaast voor een onmogelijke opgave. Omdat er geen vijf kilometer meer op het wereldbekerprogram ma staat, moet Vis een snelle tijd zien te rijden tijdens de WK allround. Maar dat toernooi, waarvoor ze zich nog moet plaatsen, wordt in Boe dapest op een buitenbaan verreden. Een hoge klassering in het wereldbekerklassement over drie en vijf kilometer biedt ook nog perspectief. Op het programma staan nog drie 3000 meters en ook daarvoor moet Vis deelname nog afdwingen. „Ik wist niet precies waar ik zou uitko men, maar wel dat het een goede tijd moest zijn", blikte de schaatsster terug op haar dramatisch verlopen race. Op 3800 meter was de Noord- Hollandse die eerder dit jaar naar Leeuwarden verhuisde, ruim een seconde sneller dan het Nederlandse record. Alleen Renate Groenewold, die gisteren onderuit ging op de 1500 meter, noteerde een snellere tussentijd, maar zij verspeelde veel terrein in de laatste ronden. Daar zag het bij Vis niet naar uit. Een val in de buitenbocht dwarsboomde echter haar snode plannen. Vis dacht aan een botte plek op haar schaats, maar Kem kers - die voor deze race als haar coach optrad - ontdekte een slechte plek in het ijs. Hevig teleurgesteld staakte ze de strijd. „Ik lag daar en pas na ben seconden besefte ik dat ik beter door had kunnen rijden", verbeet de pupil van gewestelijk trainster Sijtje van der Lende haar teleurstel ling. FOTO GPD JAN DE VRIES De kans bestaat dat het lande lijke A-peloton volgend seizoen een nieuwe regionale schaatser begroet. Dat hangt af van de beslissing die de pas 19-jarige Ralf Zwitser in 2001 neemt. De Katwijker, die in Assen de ze vende marathon om de KNSB- Cup bij de B-rijders won, heeft namelijk nog niet zoveel be hoefte aan het grote werk. Zijn machtsvertoon in de kopgroep oogstte afgelopen zaterdag bij het publiek in ieder geval weer bewondering. Zwitser was één van de vluchters die op het slechte kunstijs van De Smelt een on gebruikelijk grote kopgroep vormden. Net als in Groningen stond in Assen een wedstrijd over honderd ronden op het programma. Dat het B-veld normaliter 75 toeren schaatst, eiste ook nu z'n tol. Afvallers werden, geheel volgens de re gels, vroegtijdig gesommeerd uit te stappen. In de slotfase sprintten eerst de gedub;( overblijvers om de eer. Z\ai bleef vervolgens in de eincs knap klassementsaanvciCl Thierry Mijsters (Marienl voor. Zijn oudere broer E Zwitser finishte kort achte e als zesde. In de tussenstar!k vinden de Katwijkers zich plaatsen twee (Ralf) en i:r (Jens). Bij de vrouwen boekte Huizebosch-Smit haar zege in het nog jonge sei)> De inwoonster van Looze één ronde voorsprong. Zu ta Smit (Rouveen) wo >i sprint van het peloton ei51 stevigde haar leiderspositi1,1 tra de Boer-Grimbergen derde en bezet die plaats het klassement na acht strijden. Jolanda van Goozen achtste. Ook Wendy Verge i,£ Warmond (12de), de Hoc^ dese Esther van der Salm en Margreet Merbis Benthuizen (19de) sprokk® punten bijeen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20