Leidsch Dagblad Bush eist verkiezingszege op Kom kieken! 99.- Philips samen met Lucky Goldstar in beeldbuizen Lof voor Pronk ondanks mislukte conferentie Zeven aanhoudingen na schietpartij Amsterdam 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 5NDAG 27 NOVEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 k) chtigjarig Arti Religioni tovert srthal om tot icertzaal k 'roblemen bij - rukken krant j Is gevolg van een grote oring in de drukkerij is krant vandaag dunner in gepland. De inhouds- )gave en de paginaver- ijzingen op deze voorpa- na kloppen om die re in ook niet meer. De pa- na Cocktail/Kunst en nltuur en de uitslagenpa- na van het sportkatern eft u aan in de krant van orgen. Onze excuses tor het ongemak. venslang voor tstenrijker 49-jarige Oostenrijker is levenslang veroordeeld de moord op een 47-jari- inan uit Gorinchem. De achte heeft tijdens de be deling van de zaak steeds tend de moord te hebben eegd. Hij gaat in beroep, slachtoffer werd 28 augus- vorig jaar op een parkeer ts bij de Mondsee, onge- dertig kilometer van Salz- doodgeschoten. an vast na enhoge boetes 27-jarige man uit Arnhem bor de parketpolitie van iwarden aangehouden, j at hij nog ruim 195.000 en aan boetes heeft open- n. De man weigerde te be en ging niet in op een lingsregeling van justitie, noet 511 dagen de cel in. ddink coach hjim Zuid-Korea Hiddink wordt bonds- :h van Zuid-Korea. De Ne- ander volgt Bum-Kun Cha liddink moet het gastland het WK in 2002 weer een elftal bezorgen. De afge- seizoenen rommelde de Zuid-Kor eaneif, die Biet wereldkampioenschap 1998 bij het door Hiddink achte Oranje in de poule dce moeder zit dochter (12) ew York heeft een vrouw 157 kilo haar 12-jarige iter geprobeerd te ver- rden door bovenop haar lan liggen. Na een melding wateroverlast ging de poli- iet appartement van de w binnen omdat ze niet deed. Ze troffen haar bo- p haar bewusteloze doch- an. Ze is aangeklaagd we- poging tot moord. to-ontwerper nd overleden enland inland luren Kunst omie 12 -6,7 of en Samenleving10 >rek van de Dag2 andheid14 i9,11,13,15 19 t/m 28 'isieprogramma's17 10,14 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 18 Cocktail: smoking in smoking voor goede doel 19 Scheidsrechter Luinge 'niet C-*V-Cv2 al te sociaal' voor Ajax 24 Fiks wint van Pernix in oudste korfbalderby roMÈ m 25 gll|IIWW\yT;i Historie van De Wasbeek soms woeliger dan haar water Dodelijk ongeval op Vriezen weg in Leimuiden leimuiden janneke de jonge Een 25-jarige vrouw uit Nieuw- veen is het afgelopen weekein de overleden aan de gevolgen van een ongeval. Ze zat vrijdag avond als passagiere in de auto bij een 26-jarige man uit Alk maar die op de Vriezenweg tus sen Leimuiden en Langeraar, een smalle tweebaansweg dwars door de weilanden, reed. Rond 18.30 uur kwam de auto met het rechterwiel in de berm en raakte in een slip. In een po ging weer op de weg te komen, tolde de auto en kwam ge draaid op de andere weghelft terecht. Een tegemoetkomende personenauto kon het voertuig niet ontwijken. De Nieuwveense overleed in het LUMC aan haar verwondin gen. Van de vier inzittenden uit de tweede auto, allen uit Ter Aar, werden twee vrouwen lichtgewond naar het VU-zie kenhuis in Amsterdam ge bracht. De man uit Alkmaar is met licht letsel naar het zieken huis in Leiderdorp gebracht. Ongeboren baby overleeft val van moeder rotterdam gpd Artsen in het Rotterdamse Dijk- zigtziekenhuis hebben het on geboren kind van een 43-jarige vrouw in coma weten te red den. De moeder, afkomstig uit Barendrecht, was zaterdag uit een raam op de eerste etage ge vallen en liep hersenletsel en gebroken ribben op. Ze was acht maanden in verwachting. Volgens de politie is nog niet duidelijk hoe de hoogzwangere vrouw uit het raam heeft kun nen vallen. Dat gebeurde toen zij het raam om nog onduidelij ke reden zelf openzette. De man van het slachtoffer verblijft in het buitenland. De twee an dere kinderen, van twee en vijf jaar oud, zijn voorlopig elders ondergebracht. De baby is later naar het Sophia Kinderzieken huis vervoerd en in gezonde toestand daar opgenomen. De moeder is er volgens de politie zeer ernstig aan toe. In Florida 537 stemmen meer dan Gore Strijd gaat door George W. Bush heeft zichzelf uitgeroepen tot de nieu we, rechtmatige leider van de Verenigde Staten. Hij deed dat enkele uren nadat hij vannacht officieel tot winnaar was verklaard van de verkiezingen in de staat Florida. De strijd om het Amerikaanse presidentschap is echter nog niet voorbij. Advocaten van Al Gore vechten de uitslag in Florida aan en Bush zelf heeft nog een procedure lopen bij het Hooggerechtshof in Washington. gering. Bush heeft adviseur An drew Card benoemd tot 'chief of staff, een van de invloedrijk- Via de televisie kondigde Bush ste functies in de naaste omge- aan dat zijn rechterhand, Dick ving van een Amerikaanse pre- Cheney, leiding zal geven aan sident. de formatie van een nieuwe re- „Dick Cheney en ik voelen washington john wanders correspondent ons vereerd dat wij de kiesman nen van Florida hebben gewon nen", zei Bush. „Nu nemen wij de taken en verantwoordelijk heden op ons van Amerika's volgende president en vice-pre sident. Nu alle stemmen zijn geteld, is het tijd dat de stem men tellen. Met alle respect roep ik vice-president Gore op af te zien van zijn voornemen om de officiële uitslag van de verkiezingen in Florida aan te vechten." Blijft de vannacht officieel vastgestelde einduitslag van Florida in de rechtszaal over eind, dan wordt Bush op 20 ja nuari beëdigd als de 43ste pre sident van de Verenigde Staten. Gore zal evenwel al het moge lijk doen om via de rechter nieuwe, handmatige hertellin gen af te dwingen in enkele kiesdistricten van Florida. Bijna drie weken na de presi dentsverkiezingen van 7 no vember werd vannacht in Flori da de volgende uitslag 'gecerti ficeerd': 2.912.790 stemmen voor Bush, 2.912.253 stemmen voor Gore. Op bijna zes miljoen stemmen is het verschil slechts 537 in het voordeel van Bush. Deze uitslag werd in Florida's hoofdstad, Tallahassee, be- Temidden van twee Amerikaanse vlaggen presenteerde Bush zich vanochtend vroeg (Nederlandse tijd) als de nieuwe leider van de natie. FOTO AP* J SCOTT APPLEWHITE amsterdam gpd litvinder van de befaamde r]e ierschmitt autoscooter, >er Fend, is dood. Hij over- afgelopen woensdag op I rige leeftijd. Fend ont- I p in de vliegtuigfabriek Messerschmitt in Regens- het autootje, dat plaats I aan twee inzittenden die er elkaar moesten plaats en. In de jaren vijftig was lesserschmitt een opval- vervoermiddel. Er zijn er 90 van gemaakt. NDAAG 30 PAGINA'S bij de lcd-schermenpoot van LG. Deze joint venture blijft buiten het nieuwe bedrijf. Wel willen beide hun productie van plasmaschermen inbrengen. Volgens'Philips heeft het sa mengaan tal van voordelen. Zo is LG het grootst in Azië terwijl Philips' kracht ligt in Europa, Noord- en Zuid-Amerika en China. Philips zegt sterk te zijn in verkopen en ontwikkelen, terwijl LG vooral een goed pro ductie-apparaat heeft. Philips zette vorig jaar acht miljard gulden om in beeldbui zen. Het bedrijfsresultaat be droeg ongeveer 400 miljoen gulden. De omzet van LG was circa 5,5 miljard en het bedrijfs resultaat 900 miljoen. Het aan deel Philips steeg vanochtend op de Amsterdamse beurs. Philips gaat samen met het Zuid-Koreaanse Lucky Goldstar tv- en pc-beeldbuizen maken. De elektronicaconcerns richten daarvoor samen een nieuwe onderneming op. Philips ver sterkt daarmee haar wereldlei derschap in de productie van tv-beeldbuizen. LG is op die markt nummer drie. Bij de pro ductie van computerschermen zijn de beide bedrijven respec tievelijk de vijfde en de derde producent ter wereld. LG krijgt van het nieuwe be drijf 2,8 miljard gulden om het verschil in waarde tussen LG en Philips te overbruggen. Daartoe gaat het samenwerkingsver band een lening aan. Philips kocht zich medio vorig jaar al in Kodak Advantix F350 APS-camera met ingebouwde flits, batterij, bescherm- hoes en 1 fotorolletje De politie heeft gisteravond ze ven personen aangehouden na een schietpartij bij uitgaans centrum Leidseplein. Bij het in cident vielen geen gewonden. Volgens de politie ontstond er omstreeks half tien 's avonds Waar haal je L - de energie vandaan? 'den haag anp De Klimaatconferentie in Den Haag eindigde in een misluk king. Exit voorzitter Jan Pronk? Niets daarvan. Van politiek tot milieubeweging wordt hem lof toegezwaaid. Hoewel de top niet in een akkoord uitmondde, legt niemand de schuld bij Pronk. Wel is er enige kritiek. Vol gens Greenpeace en Natuur en Milieu had Pronk meer druk op de conferentie kunnen zetten. Hij liet erg snel weten dat er ook zaterdag nog kon worden onderhandeld, hoewel vrijdag officieel de laatste dag was, al dus Natuur en Milieu. Namens Greenpeace zegt H. Altevogt dat Pronk een wel erg grote bereidheid toonde om een compromis te sluiten. „Maar hij was niet verantwoor delijk voor de verdeeldheid van de deelnemende landen. Hij had weinig ruimte om te bewe gen. Zijn imago is zeker niet be schadigd." Klimaatspecialist Schone van het Wereld Natuurfonds 'ver wijt Pronk niets'. Er moest een akkoord komen en dus kon Pronk niets anders doen dan zo goed mogelijk naar de hoofd rolspelers luisteren en daar bruggen tussen proberen te bouwen. Het resultaat was vol gens Schone 'een zeer intelli gent en vernieuwend compro misvoorstel'. Dat het tegen de verwachting in niet de basis werd voor een akkoord was te wijten aan de Europese Unie die te laat wilde bewegen, en Japan dat zich - zoals altijd - zeer star opstelde. Schone: „Ik denk dat Pronk er sterker uit is gekomen." „Dit verkleint Pronks kansen op een internationale functie absoluut niet", is de overtui ging van Tweede-Kamerlid Vos van GroenLinks. „Als je iemand niet kan verwijten dat het is mislukt, dan is het Pronk wel." Vos, in de Tweede Kamer regel matig kritisch tegenover Pronk, denkt dat de minister op de conferentie een enorm gezag heeft opgebouwd. Pronk een drammer? „Hij heeft uiterst di plomatiek geopereerd, stond steeds boven de partijen en heeft niemand uitgesloten." Directeur Warns van Milieu defensie heeft veel waardering voor Pronks slottoespraak, waarin hij ronduit erkende dat het was mislukt. Pronk wees op de grote belangen die op het Minister Pronk. FOTO ANP ED OUDENAARDEN spel staan, en benadrukte dat de VN niet hadden voldaan aan de hoge verwachtingen van 'de wereld, die naar ons kijkt'. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Meer over Klimaat top heerenveen johann mast Twee wereldrecords en toch ontevreder gezichten. Het stre ven van de directie van Thialf met de tijd mee te gaan, heeft kwaad bloed gezet bij de ijs meesters. Sinds de zomer vaart Thialf bij de ijspreparatie op de adviezen van Bertus Butter. De vier ijsmeesters in vaste dienst ervaren Butter vooral als een lastpak en een indringer. Butter is de voormalig ijsmees ter van de kunstijsbanen in Haarlem en Alkmaar. Tegen woordig is hij specialist in het bedenken van nieuwe klimaat- beheersingstechnieken en ijs- productie. Butter is eigenaar van het bedrijf 'Butter and energy' in Schoorl en heeft zijn meetprogramma's ontwikkeld in samenwerking met TNO en bewegingswetenschapper Jos de Koning. Op advies van Butter en tot te vredenheid van schaatsers en coaches werd de ijsbaan in Thi alf de afgelopen week vlakker gemaakt. Volgens de adviseur draagt een vlakke ijsbaan bij tot een betere afzet. Butter betwijfelt of Niemann en Romme hun wereldrecords hadden gereden op de oude ijs- VRAGEN HET WOORD IS AAN Jean Jacques Rousseau Werk en matigheid houden de mens gezond. kendgemaakt door topambte naar Katherine Harris, zelf een fel aanhanger van Bush. Met de 25 kiesmannen van Florida er bij komt Bush op een totaal van 271, een meer dan strikt nood zakelijk is voor de verovering van het presidentschap. Onmiddellijk na Harris' be kendmaking brak er voor de gouverneurswoning van Bush in Austin (Texas) een feestje los onder Republikeinse suppor ters. Pagina 5: Gore: Binnen twee weken duidelijkheid 8713° 6"/13° 7"/12° 40% 40% 60% 20% 20% 20% Amsterdam anp onenigheid onder bezoekers toen het Nieuwe de la Mar the ater uitging. Daarbij werd er ge schoten. Er zijn zeven aanhou dingen verricht en er is een vuurwapen in beslag genomen. Op het Leidsplein waren tijdens de schietpartij veel mensen op de been. 'Paniek' tijdens vlucht easyjet haarlem pieter van hove Aan boord van een Boeing 737 van chartermaatschappij easy jet (van Amsterdam naar Liver pool) zou zaterdag lichte pa niek zijn uitgebroken onder de 150 passagiers nadat signalen bij de piloot waren binnenge komen dat het landingsgestel niet uitklapte. Toen de gezagvoerder de lan ding op vliegveld Speke bij de Engelse stad wilde inzetten gaf een lichtknopje aan dat het ge stel op z'n plaats bleef. De pi loot opende daarna het luik van het landingsgestel en zag dat al les naar behoren functioneerde. Uit veiligheidsoverwegingen waren de luchtvaartautoriteiten van Speke gewaarschuwd. De piloot had echter inmiddels koers gezet naar Manchester, waar de passagiers met een uur vertraging konden uitstappen. Het incident werd uitvoerig beschreven in het Britse blad Sunday Express. Die berichtte dat de piloot in eigen persoon uit de cockpit was gekomen, vloerbedekking en planken in het gangpad had verwijderd en vervolgens met de hand had ge probeerd het landingsgestel uit te klappen. Een woordvoerder van easy jet reageert woedend: „Het is niet mogelijk zo een landings gestel te repareren." Duimzui- gerij? Feit blijft dat de grootste concurrent van het blad spon- sor is van easyjet. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Ijsmeesters Thialf pruimen 'indringer' Bertus Butter niet vloer van Thialf. Ijsmeester Geert Smink heeft een andere opvatting. „De wereldrecords zijn gereden ondanks Butter. Hij zou zich er niet mee be moeien. Onze ideeën over het maken van ijs staan haaks op elkaar. Als je het hem vraagt, deugt er niks bij ons en hebben wij na al die jaren geen ver stand van ijs." Het stuit de ijsmeesters tegen de borst dat Butter de eer van de wereldrecords naar zich toe trekt en bovendien hun kennis en methodes (het schaven en dun houden van de baan) rigo- reus overboord heeft gezet. Af gelopen weekeinde werden de zamboni's slechts gebruikt om de baan te dweilen. Volgens Butter zijn de ijsmees ters van Thialf verstard in hun traditionele opvattingen. De testen met luchtweerstand, energiebeperking en de ijsvloer ziet hij als een verjongingskuur. „Het kan niet zo zijn dat je 15 miljoen gulden investeert in nieuwe plannen en niet mee gaat in de techniek. De ijsmees ters zijn daar op dit moment niet gelukkig mee." Pagina 19: Romme nadert ma gische grens Voorletters: Postcode: Telefoonnummer: vee weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: j Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch®Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren via: www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1