Kenianen kosten Tulploop geen premie ^men Sterk blijft e trotse koploper Kamiel Maase pakt de draad op met vijfde plaats RVV kwakkelt naar laatste plaats Stompwijk wint in duw- en trekpartij Sport Lisse :)nieuw sterk )or Veglo \NDAG 27 NOVEMBER 2000 itenfeest van LDG landelijke damcompetitie li aide Samen Sterk de zesde anvolgende zege. Door de winst op de reserves van icdam, blijft het Hazers- i lse team de trotse koplo- de tweede klasse KNDB. cha van Tol probeerde iets djivs in een klassieke stand oest dat met een nul beko- Mêt de winst van Richard ;r in een flankaanval op de Brian Wollaert en een ge- ige zege van de nieuwe re ide lioen Hoo- oorn, Samen weer koers, i en- na ont- s e in Mozart helpt Rijnsburger aan zege als- Beide Ik rs hadden last van dam- sfjheid, want alle omstan- zagen een Schiedamse winst. Rond de tijdcontro- in Linda Schnieders haar maar Martin Out inves- te veel tijd in schijfwinst ïg door zijn vlag. Toen Ri- Bremer en Michiel Kloosterziel werd het belangrijke tiende punt binnengebracht. Dick van Dijk damde tegen de sterkste VAD'er (H. van Westerloo), maar wist hem geleidelijk van het bord te spelen. Arjen de Mooij miste een paar keer een remisekans en verloor uiteinde lijk. Pieter-Jan Rijken wikkelde, in een zeven-om-zeven-stand, secuur af naar remise. Een aantal spelers van het Leids Damgenootschap (LDG) had tegen het Rotterdamse Charlois een off-day. De Leide- naars ver loren met 8-12. Hein van Winkel zette met een slaap verwekken de remise reeds de toon voor het LDG. Evert Bron- string had door een tactische opstelling van Charlois (de top- borden zaten op zes en zeven) een te zwakke opponent en won snel. Vervolgens ging de partij van André van de Kwartel door een foutieve volgorde van zetten verloren en Jan Slinger land verloor door het kiezen Minder dan twee maanden na de olympische marathon was Kamiel Maase gisteren in Tilburg de beste veldloper van Nederland. In de 49ste internationale Warandeloop eindigde de loper van Leiden Atletiek als vijfde tussen zes Afrika nen en Limburger Marco Gielen (negende). Maase en zijn clubgenote Erika van de Bilt, ze vende in het Warandebos, zijn de enige senioren die door de atletiekunie werden geselecteerd voor de Europese crosskampioenschappen in Malmö op 10 december. De Warandeloop werd net als de afgelopen zes jaar gedomineerd door Afrikanen, van wie Kenisisa Bekele dit jaar de show stal. De Ethiopische junior verrichtte in de kop groep met zijn landgenoot Dagne Alume (zesde op de olympische 5000 meter) en de Keniaan Kiyara Kamzee veel kopwerk. De nummer twee van de wereldjeugdkampioenschappen 5000 meter spaarde echter voldoende adem en zag dat na de tien kilometer beloond met de winst (29.31). Na het afvallen van Gielen kon Maase het langst in het spoor blijven. Dat ging beter dan de Wageninger verwacht had. ,,Na Sydney heb ik rust genomen. Ik heb pas vier weken geleden de training hervat", aldus de 29-jarige atleet. „Ik heb weinig spectaculairs gedaan, maar had aan het einde genoeg over om nog twee man voorbij te gaan." Voor de langere termijn zijn Maase's plannen nog onduidelijk, maar de marathon past voorlo pig niet in het plaatje. „Voor een voorjaarsmara thon zou de voorbereiding al moeten starten en daar heb ik nu gewoon nog geen zin in." Bij de wereldkampioenschappen, volgende zomer in het Canadese Edmonton, kiest hij ook voor de baan in plaats van de marathon. „Op zijn vroegst volgt er daarna nog een najaarsmara thon, want dan heb ik in 2002 mijn handen vrij voor de 10.000 meter, die er met het oog op me dailles heel interessant uitziet bij de Europese kampioenschappen. Bij de vrouwen kwam het tot een sprint tussen twee Keniaanse atletes, Susan Chepkemei en Rose Cheruiyot. De in Limburg woonachtige Chepkemei won. Erika van de Bilt (zevende) wist door een tweestrijd met de Hongaarse Simone Staicu uit de greep te blijven van Heeren, die op een negende plaats eindigde. „Het gaat de laat ste weken steeds al heel erg lekker", aldus Van de Bilt. Een belangrijk voordeel voor de Leidse atlete is het parcours in Zweden, dat volgens de infor matie van de Europese Atletiek Associatie een stuk minder zwaar en modderig is dan van eer dere crosskampioenschappen waarin Van de Bilt niet goed voor de dag kwam. Miranda Boonstra uit Leiden eindigde op de achttiende plaats. Jeroen van Dijke had bij de mannen ook in de prominentenrace kunnen starten, maar de baanloper koos voor de 2,2 ki lometer kortere B-loop en werd daarin derde. In de korte cross was Joost la Lau als vanouds de beste. Treur zijn aanvankelijk van een verkeerd patroon. Toen I te stelling via een fraai *iffer wist te winnen, gaf >erder Raymond van Es Jiartij remise. Want op de ;e borden zag Van Es nog ens een bordpunt en oor de zege. Dat punt pde zege kwam er uiteinde- jnimschoots door een remi- :nn Cees de Gelder (die de Ipartij beter had gestaan) e|n mazzeltje van Jo Fijen. fltegenstander, de Schie troer Roozenboom, luister- 'fidens de partij met een Ojlefoontje naar muziek van d|rt. Roozenboom offerde e ontspannen naar remi- Miardoor Fijen in het reste- twee-om-een-spel curi- Arend van Beelen en Dick den Ouden hun plusstellingen niet tot winst wisten te voeren, te kende zich het drama af. Hans Kreder verloor en Fred Ong had enig voordeel, maar niet ge noeg voor de winst. Henk Meester gaf in tijdnood twee schijven om daarna te ontdek ken dat een gelijkmakende slag beurt niet ging. In de tijdnood van z'n tegenstander mazzelde hij een schijf terug en daardoor won hij toch zijn partij. Hans Tangelder miste ten slotte een technische "remise en deelde in het Leidse foutenfeest. De RDC-reserves troffen het niet met kampioenskandidaat DDV uit Dordrecht. Zij verloren dik, met 17-3. In het begin van de wedstrijd ging het redelijk. Fons van der Plas verloor snel, rjveede plaats door een re- maar Piet van Egmond haalde ijtige zege (13-7) op VAD een gëlijkwaardige remise en Gera Hol een mooie winst. Hol en haar tegenstander haalden een dam, waarna de Rijnsburg- se die van haar tegenstander won. Bij een 3-3 stand droom den de Rijnsburgers van een stunt, maar zij kwamen hard handig weer met beide benen op de grond: alle overige (ze ven) spelers verloren hun partij. Aanvoerder Arno Kooloos gaf de NK-fïnaliste Tanja Chub ^letructe zege van Erik-Jan goed partij, maar moest uitein- ^leenen, die in de tijdnood delijk toch het onderspit del- '^ijn tegenstander een zetje ven, omdat Chub in het eind- dde. Via remises van Mark spel iets handiger bleek. P< Ie eerste klasse behield de jurgse Damclub (RDC) [veede plaats door een re- itige zege (13-7) op VAD nsterdam. Richard Krom- fungeerde het grootste /an de wedstrijd als toe- wer, want zijn opponent al snel in een zetje en gaf )irect na de tijdcontrole rik Hogewoning een ver- e voortzetting van z'n te- b mder, hij won. RDC liep uit door consoliderende S(|es van Dennis Bosch en an Dusseldorp, alsmede Door toedoen van Philip Singoei en John Kipchum- ba verdween de spanning gisteren met een nood- vaart uit de negende editie van de Tulploop. Het Keni aanse topduo siert wel de erelijst op de halve mara thon en de tien kilometer van de hardloopwedstrijd in Roelofarendsveen, maar zelf vertrokken ze met een kleine kater naar Kenia om te herstellen van een in tensieve wedstrijdperiode in Europa. Door de lastige wind liepen de beide broodlopers op luttele se conden de premies mis voor de parcoursrecords op de beide afstanden. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER Singoei en Kipchumba maken deel uit van een divers groepje atletieknomaden van vooral oost-Afrikaanse en oost-Euro- pese afkomst dat, enkele tien tallen sporters groot, allerhande wedstrijden in Nederland en omgeving afstruint. De ene week lopen ze tien Engelse mij len in Nijverdal (Singoei derde) of vijftien kilometer in Sant poort (Kipchumba eerste). Twee weken later worden ze eerste en derde in Beverwijk en weer twee weken later is het dus 21,1 of 10 kilometer in de Tulploop. Vanwege de winstmaximali satie verdeelden de beide atle ten uit de stal van Brabander Frans Denissen zich gisteren over de beide afstanden. Toch was het hun kompaan Jackson Koech die nog het beste scoor de door juist verstek te laten gaan. Koech startte alsnog in de Tilburgse Warandeloop en werd daar vierde. Singoei en Kipchumba troffen het niet, want bovenop de lastige wind kwam een totaal gebrek aan te genstand. Dat maakte het voor de beide Kenianen een stuk las tiger om op het schema te blij ven van de parcoursrecords van 1.04.27 en 30.15. Kipchumba liep desondanks twee minuten uit op Hagenaar Hakim Najib, Singoei bijna het dubbele op de Belgische titelverdediger Theo Vandenabbeel. Het duo strand de op respectievelijk 14 en 5 frustrerende seconden van de recordpremie van 500 gulden. Beste regioatleet in Roelof arendsveen was Vener Jan Kor- tekaas, die pas voor de tweede keer in negen jaar deelnam aan de wedstrijd die voor zijn deur langskomt. „Maar dat is na tuurlijk wel in het land der blin den", verwees Kortekaas eerlijk naar de grote en sterke regiona le deelname van zijn eigen club Leiden Atletiek in Tilburg. Kor tekaas liep daar ook vaak, want hij vindt dat de nationale top zich moet meten in nationale wedstrijden. „Alleen wordt het 'oude' lichaam wat roestig, het keren en draaien gaat niet meer helemaal vanzelf. Daarom heb ik maar weer eens gekozen voor Roelofarendsveen." Ook Korte kaas trof het slecht, want na eerst de Afrikanen moest hij eerder dan verwacht de jonge Hagenaar Hakim Najib laten gaan. Op de streep viel het ver schil, twintig tellen op 32.28 voor Najib, overigens alleszins mee. Bij de vrouwen is de spoeling inmiddels zo dun dat er in het zelfde weekeinde als een (inter) nationale wedstrijd zoals in Til burg geen enkele (sub) topper meer overblijft voor regionale wedstrijden als in Roelof arendsveen. Over 21,1 en vooral 10 kilometer wonnen de vetera nes Carla Ophorst en Mieke Aa- nen daarom eenvoudig, maar in 1.20.40 en 36.34 wel met ma tige tijden. De Tulploop zelf hield nog wat verbeterpuntjes over, want de deelname daalde John Kipchumba (401) en Philip Singoei (6313) wonnen gisteren de 10 kilometer en de halve ma rathon van de Tulploop. Titel verdediger Theo Vandenabbeel leidt hier de achtervolgende groep, maar zou nog wel Gou wenaar Said Se rif i Kanfaoui (hier derde) ach terhalen. Derde van links Roe- lofarendsvener Jan Kortekaas. FOTO DICK HO GEWONING met enkele honderden naar krap 900 en in de nieuwe start locatie van scholengemeen schap Johannes XXIII bleken de douches nog niet gebruiksklaar. „Verder liep alles perfect, zelfs beter dan vorig jaar", aldus or ganisatiewoordvoerder Boers. „En voor de jubileumeditie, volgend jaar is de tiende Tulp loop, zijn we al speciale plan nen aan het maken. Misschien wordt het wel een eenmalige marathon." irby in de vierde divisie Veglo en het bezoeken- Lisse kreeg dezelfde uit- Is in de eerste helft van de lintoncompetitie. De fiere iers uit de bollenstreek ierden andermaal met 6- de openingswedstrijd van eede competitiehelft was et scoreverloop identiek at van het treffen in sep- ir. Anneke Slats verschalk- r Veglo Nanda Abercrom- i voegde daar met Moni- orsboom een punt in het endubbel aan toe. BC won de overige drie sin- Edwin Dierckxsens was -12 en 15-13 de meerde- Randy Thepass. Rogier nan had eveneens twee nodig voor Arne Har- ïld, de vervanger van de irig geblesseerde Björn i. Het mannendubbel echter wel drie delen, i Kroon klopte Borsboom is met Dierckxsens tegen oom en Thepass ook in xed succesvol. Abercrom- Moorman zorgden tegen :n Hartingsveld voor het punt. tweede team van Veglo in een andere afdeling vierde divisie de race om ampioenschap wel vol. Shot 2 werd met 6-2 ver- Rolf Driessen en Ronald :n wonnen hun enkelspe- ogiaar verloren hun dubbel - De vrouwen deelden de LEIDEN CHRIS HARTMAN De in de tweede divisie spelen de volleybalsters van Gemini- /Kangeroes komen langzaam maar zeker in vorm. Zaterdag versloeg de ploeg uit Voorscho ten het als derde geklasseerde Vrevok 2 gedecideerd met 3-1. Alleen de vierde set (22-25) moest Gemini afstaan aan Vre vok, dat in de ogen van Gemini- -trainer Nico Halsema momen teel te hoog op de ranglijst staat. Halsema: „Die ploeg vin den we aan het eind van dit sei zoen echt niet terug in de top van het klassement. In de eerste drie sets hebben we ze hele maal gek gemaakt door aan de buitenkanten sterk te blokke ren." Voor het eerst traint Ge- mini dit seizoen drie keer in de week, een aanpak die vruchten lijkt af te werpen. „We gaan steeds beter spelen," zegt Hal sema, „al zie ik ook de nadelen van de vele trainingsarbeid. Het probleem is namelijk dat we pas op een laat tijdstip in de sporthal terecht kunnen. Dat gaat ten koste van de nachtrust van de speelsters. Sommigen zitten er op dit moment echt doorheen." Gelukkig voor Ge- mini, dat in de eerste drie sets scores van 25-23, 25-20 en 25- 14 bewerkstelligde, is de ploeg het komend weekeinde vrij. Gaat het crescendo met Ge- mini, met de wouwen van RW wil het dit seizoen nog niet echt vlotten. In de achtste competi tiewedstrijd verloor de ploeg uit Rijnsburg met 3-1 van het on deraan staande Be Fair. De Waddinxveense formatie deed daardoor de rode lantaarn over aan RW. Het team van trainer- coach Lieuwe van der Meulen begon de wedstrijd goed. Hoe wel libero Corien Dijkhuizen in de eerste set al snel met een polsblessure moest uitvallen, eiste het enthousiast spelende RW wel het eerste punt voor zich op (20-25). Hierna kwam de thuisclub, gezegend met wat meer aanvalskracht, beter in haar spel. Prompt sloop de on zekerheid in de gelederen van RW. Van der Meulen: „De tweede set verloren we kans loos met 25-15, maar in de der de en vierde set waren we weer gelijkwaardig aan Be Fair." Desondanks trok Be Fair, ge holpen door de arbiter, twee keer aan het langste eind: 25- 22, 25-22. De mannen van Leython, tweede op de ranglijst, lieten zich verrassen door midden moter Planco/DOS. In Schoon hoven verloor de Leiderdorpse equipe de wedstrijd met 3-2. Setstanden: 16-25, 25-23, 25-22, 23-25 en 17-15. John Groen, trainer/coach van Leython: „Deze nederlaag was niet no dig. DOS was te pakken. Als we blijven spelen zoals we in de eerste set deden is er niets aan de hand. Als ik de wedstrijd analyseer kom ik tot de conclu sie dat we te veel onnodige fou ten hebben gemaakt. Met name in aanvallend opzicht. Ook hebben sommige spelers moei te tactische opdrachten uit te voeren. Dan zeg ik: doe dit en doe dat. Maar binnen de kort ste keren zijn ze het weer verge ten." De middenaanval van Leython werkte naar behoren, maar de aanvalsacties aan de buitenkant liepen niet naar wens. Opnieuw bleek dat Ley thon wel erg afhankelijk is van de vorm van Marcel Boeren. HANDBAL JOSEPHINE HAMMING Arne Hartingsveld, invaller bij Veglo, kwam in de singlepunten. De weer terugge keerde Ellen van der Voort ver loor, Irene Bik won. Het vrou- wendubbel en beide mixen wa ren voor Veglo 2. Flair 3 is in deze afdeling lijstaanvoerder, maar heeft wel een wedstrijd meer gespeeld dan Veglo 2. De Leidenaars moeten het duel met Onder Ons, gisteren tegenstander van de Alphenaren, nog uitspelen. Tegen de ploeg uit Den Haag stond alleen Il9e van der Meer haar enkelspel af voor een posi tief 7-1 eindresultaat. Marcel Fauth, Mark Beun, Elise Zand- stra en de dubbelspelers Marco Overes en Anita Verstrate ble ven zonder nederlaag. De hoofdmacht van Flair was met 6-2 de baas over De Ritte. Na de enkelspelen was de tus senstand, net als in het treffen uit de eerste competitieronde nog 2-2. Bas van Zeist en Bian- ca Dijkstra wonnen, Robert-Jan Hamersma en Karin Kuiper- Van Pel verloren. De dubbels (met Peter van den Berg) waren alle vier voor de Alphenaren. De reserves gingen met 7-1 on deruit bij BC Rotterdam '91 4. Nicole Mosterd redde de eer. ZIGO hielp stadgenoot Flair 3 een handje door BC Rotterdam '91 6 met 8-0 weg te spelen. Hulp kreeg de Alphense ploeg bestaande uit Liam Beker, Ro gier van der Leede, Corina Nie- len en Daniëlle Meijer wel, om dat de kopman van de Rotter dammers in zijn single gebles seerd raakte en drie partijen moest opgeven. Apollo werd door de 3-5 thuisnederlaag te gen het Haagse DKC 6 definitief hekkensluiter. In de uitwedstrijd tegen EMM verloor Sa- turnus nipt (24-22). Tot aan de rust leken de ploegen ongeveer even sterk (8-8). In de tweede helft misten de Leidenaars veel kansen, waaronder vijf strafworpen. EMM, dat vooral op kracht speelde, stond steeds met twee punten voor. Saturnus probeerde met jongere spelers, zoals Danny van Leeu wen, de tegenstander te snel af te zijn. De Leidse ploeg hield de linkeropbouw van EMM goed in bedwang en probeerde het verlies nog te voorkomen door mandekking toe te passen. Tot in de laatste minuten was de zege van de mannen uit Zeeland niet zeker, maar een gebrek aan wisselspe lers brak Saturnus uiteindelijk op. Voor Saturnus 2 was Vires et Celeritas te sterk (26-20). In het begin kwam de ploeg uit Gouda ver voor (rust 12-8). In het ver loop van de wedstrijd bleef het verschil on geveer even groot. De Leidenaars hebben slechts vijf vaste spelers, terwijl V et C een drie jaar oud, goed op elkaar ingespeeld team heeft. De Leidenaars verliezen elke keer op dezelfde manier; het niveau van de spelers is hoog genoeg maar het team werkt niet goed samen. „In tegenstelling tot onze ploeg zijn onze tegenstanders bij na allemaal het eerste team van hun club, de nadruk ligt op hen", aldus Saturnus - aanvoerder André van Es. Rijnstreek won van Unitas '63 (24-22). Hoewel de thuisploeg in de rust nog met 10-12 achter stond, gaf zij de tegenstander een flinke tik door binnen één minuut drie doelpunten te scoren. Dit betekende een breekpunt in de wedstrijd; de Alphenaren wisten dat de overwinning binnen handbe reik was. Remco Pabst was topscorer en ook Maarten Lagendijk speelde goed; hij zorgde voor veel kansen en verdedigde sterk. Volgens coach Erik Joustra dankten zijn mannen de zege niet aan goed spel maar hadden zij vooral karakter getoond. Stompwijk/Fairplay behaalde een mage re zege op Ventura (18-15). De thuisspeel- sters mikten op tien punten verschil met hun tegenstanders, die onderaan staan op de ranglijst. De Stompwijksen speelden slechter dan verwacht (rust 9-8) en konden alleen nog voor een kleine overwinning gaan. Ventura, dat fysiek niet sterk is, had vaker de Stompwijkse shirts dan de bal in handen, maar de scheidsrechters lieten veel overtredingen onbestraft. Dit irriteerde de Stompwijksen mateloos. Zij gingen meer op de scheidsrechters letten dan op de tegenpartij. Toch kwam de zege niet in gevaar-. „Een hogere uitslag was beter ge weest voor het zelfvertrouwen, maar er werd niet goed genoeg gespeeld", vond Pe ter de Koster, trainer van Stompwijk. Ondanks zeven doelprrnten van Nelleke Barnhoorn verloor OASE tegen Ancora (17- 24). Tot de rust hadden de vrouwen uit Oud-Ade nog een goede kans (8-10) maar na de rust begonnen zij te slap en de ploeg gaf in tien minuten de kans op een over winning weg. OASE-trainer Paul 't Manne tje wist niet waar de inzinking aan lag, maar was over het grootste gedeelte van de wedstrijd eigenlijk zeer tevreden: „Ondanks alle nederlagen groeit de ploeg."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19