Rood Hasselbaink typeert Chelsea Fed Cup in Amerikaanse handen Korfbalverbondl gaat betalen voo eigen tv-beelden Sport Primeur voor Eberharter Gravenstijn en Zwiers blijken ook in een klasse hoger de beste MAANDAG 27 NOVEMBER 2000 Rangers heerst in Old Firm Glasgow In de tweede Old Firm' van dit seizoen heeft Glas gow Rangers koploper Celtic een zware nederlaag toegebracht. De ploeg van coach Dick Advocaat won met liefst 5-1. Ronald de Boer en Michael Mols scoorden ieder een keer. Nederlanders in de basis: Konterman, De Boer en Numan. Dankzij een doel punt van Ferguson leidde Rangers bij de rust met 1-0. Nadat Larsson Celtic in de 56ste minuut naast de thuisploeg had ge bracht, zette de debuterende Noor Flo de Rangers weer op voorsprong. De Boer, Amoruso en invaller Mols deden de rest. Celtic, dat de eerste onderlinge confrontatie dit seizoen met 6-2 won, heeft op de ranglijst nog een voorsprong van 12 punten. Brugge verbetert record Anderlecht brussel Een week voor de onderlinge confrontatie heeft Club Brugge ervoor gezorgd dat een aloud record van Anderlecht uit de boeken verdwijnt. De Bruggenaren versloegen gisteren Ant werp met 2-0 door goals van Vermant en Verheijen. Dat was de veertiende zege op rij. Anderlecht kwam in het seizoen 1964-'65 tot een serie van 13 overwinningen. Vrijdag treffen beide elkaar in Brussel. Anderlecht boekte zaterdag een benauwde 1-0 over winning op Germinal Beerschot. De doelpuntenmaker was de Tsjechische reus Koller. Van Burik held bij Hertha berlun Bayem München heeft in de Bundesliga na twee ne derlagen wederom twee dure punten verspeeld. De recordkam pioen struikelde bij SC Freiburg: 1-1. Leverkusen is koploper na de 4-2 zege op Kaiserslautern. Hertha BSC nestelde zich naast Schalke 04 op de tweede plaats dankzij de eclatante 4-0 zege op Eintracht Frankfurt. Dick van Burik maakte een van de vier tref fers en wordt alom bejubeld in Berlijn. Bij Ajax moest de 27-jari- ge verdediger een paar jaar geleden weg op gezag van Louis van Gaal, waarna hij via NAC in Berlijn belandde. Ondertussen loopt de ontwikkeling van de Utrechter parallel aan die van Hertha. Zowel speler als club bereikte gestaag de top. Van Burik droomt intussen stiekem van het Nederlands elftal, maar denkt dat Van Gaal het niet in 'm ziet zitten. Met Ronald Spelbos, zijn coach bij NAC, was hij naar eigen zeggen allang international geweest. Ferdinand duurste verdediger leeds De transfer van Rio Ferdinand naar Leeds United is gis teren afgerond. West Ham ontvangt maar liefst 18 miljoen pond, zo'n 65 miljoen gulden, voor de 22-jarige Engelse inter national. Deze is daarmee de duurste verdediger ter wereld ge worden. Manchester United maakte indertijd 10,75 miljoen pond over aan PSV voor Jaap Stam. Ferdinand tekende bij Leeds een contract voor 5,5 jaar. Hij speelde sinds zijn zevende bij West Ham. „Ik neem met pijn in het hart afscheid, maar het is natuurlijk fantastisch om naar zo'n grote en ambitieuze club als Leeds te gaan. Ik hoop een belangrijke rol te kunnen spelen in het toekomstige succes.foto rtr/ian hodcon 'Vooruit' Guingamp naar de top parus En Avant Guingamp heeft de aanval ingezet op de kop positie in de Franse competitie. Voorheen heette de club ge woon Guingamp, maar nu is het voorvoegsel 'vooruit' toege voegd. De formatie wil hogerop en boekte daartoe de achtste competitiezege. Na de 1-0 op Troyes staat En Avant Guingamp verrassend derde. Alleen Sedan en Girondins de Bordeaux heb ben een beter gemiddelde. Zij speelden gisteravond 0-0 tegen elkaar. De traditionele topclubs Paris St. Germain, Monaco en Olympique Marseille vergaat het een stuk minder. Vooral Mar seille is er beroerd aan toe. Ondanks de aangekondigde komst van de nieuwe sterke man, de voormalig bondscoach van Span je Javier Clemente, was Marseille hopeloos bij Bastia (3-0). Mo naco ging spectaculair onderuit, 4-3 bij Lens. Alleen PSG haalde een punt, 1 -1 bij Lille. Een andere deelnemer aan de Cham pions League, Lyon, won wel: 3-0 tegen Strasbourg. 'Herminotor' slechts vijftiende lake louise anp De 31-jarige Oostenrijker Stephan Eberharter beleefde zaterdag op de hellingen van Lake Louise in Alberta een pri meur. Voor de eerste keer in zijn loopbaan slaagde hij erin een afdaling voor de wereldbe ker te winnen. Hij ging het bes te om met de verraderlijke wind en het slechte zicht. Eberharter was zelf nog wel het meeste verbaasd over zijn zege. „Wat een verrassing. Ik maakte zelfs nog twee fouten onderweg. Hoe is het moge lijk", riep de Oostenrijker, die al tijdens de WK van 1991 goud won op de Super-G en twee jaar geleden tweede werd op de olympische reuzenslalom. De tweede plaats ging ook al verrassend naar de Zwitser Sil- vano Beltrametti, die zijn ren tree maakte na een nekblessu- re. Derde werd de ervaren Noor Lasse Kjus, die een groot deel van het vorig seizoen wegens bronchitis moest missen. Hij snelde naar 1.41,21. De Oosten- londen anp/rtr rijkse favoriet Hermann Maier gleed, figuurlijk, zwaar uit. Hij werd slechts vijftiende. Gisteren revancheerde Maier zich voor zijn afgang in de eer ste afdaling. 'Herminator' was in Lake Louise wel de beste op de super-G. Het was zijn dertig ste World-Cupzege. In Aspen won de Kroatische Janica Kostelic voor de tweede achtereenvolgende keer een slalom voor de wereldbeker dit seizoen. Al na de eerste run had de 18-jarige een voorsprong van meer dan een halve secon de. De Duitse Martina Ertl werd tweede op 0,84 seconden, waarmee de volgorde aan de top van een week geleden in de eerste slalom voor de nieuwe wereldbeker in Park City werd herhaald. De derde positie ging naar de Amerikaanse Krishna Koznick. Teleurstellend verliep de wedstrijd voor de Sloveense bekerhoudster Spela Pretnar. Zij stond na de eerste run nog tweede achter Kostelic, maar zakte naar de negende plaats. Een rode kaart voor spits Jerrel Hasselbaink symboliseert de crisis en de onmacht van Chelsea. De topscorer van de 'geparfumeerde' Londense club diende in het duel met Everton aan de Merseyside in de 72ste minuut na een elleboogstoot te vertrekken bij de stand 1-1. Twee minuten later bezegelde Kevin Campbell het lot van Chelsea, 2-1, dat nu is afgezakt naar de veertiende plaats. succesvol in Europees verband, volgt op de voet na de 1-0 zege op Celta de Vigo. Bij Barcelona zit trainer Serra Ferrer wat geruster op de bank. Zo'n 80.000 socios waren zo te vreden over de midweekse zege op Club Brugge (2-0), dat ze gisteren Camp Nou bezochten. Ze zagen hun Barcelona win nen van hekkensluiter Osasuna: 2-0. Net als tegen Brugge stelde de trainer veel Nederlanders op: De Boer, Reiziger, Overmars en Kluivert. Cocu en de Brazili aan Rivaldo bleven verrassend op de bank, al vielen ze later wel in. Kluivert, tegen Brugge ook al succesvol, wees zijn club de richting en scoorde in de 68ste minuut. Verdediger Sergi verdubbelde in de laatste mi nuut de marge. Koploper Manchester United had zaterdag geen problemen bij Derby County. De Mancu nians wonnen met 3-0. Sheringham, Butt en Yorke zorgden voor de doelpunten. De naaste belagers Arsenal en Leicester City verloren allebei. Arsenal deed dat met 1-0 bij Leeds United. Uit een vrije trap maakte de Fransman Dacourt de enige goal van de wedstrijd. Leicester verloor met 3-0 van Tottenham Hotspur. Voor de Londense ploeg nam de oude, klassieke spits Les Ferdinand alle drie goals voor zijn reke ning. De waag is of het gelijke spel van Middlesbrough tegen West Ham United (2-2) coach Bryan Robson in het zadel houdt. Zijn miljoenenploeg blijft achttien de. De oud-international ligt zwaar onder vuur vanwege de bedroevende resultaten van 'Boro', het zwakke functioneren van zijn peperdure aankopen Karembeu en Boksic, het onsa menhangende spel en zijn moeizame relatie met de spe lers. Gezien de aanzwellende kri tiek (niet alleen van supporters, maar ook van zijn spelers), lijkt het vertrek van Robson een kwestie van tijd. Zijn drankge bruik zou zijn functioneren haast onmogelijk maken. Spanje De Europese inspanningen lij ken geen vat te hebben op Va lencia. Het eerste competitie duel van de Spaanse club, na de simpele zege op Sturm Graz in de Champions League, eindig de in nieuw succes. Onder lei ding van regisseur Mendieta won Valencia van middenmo ter Real Oviedo (2-0) en staat het alleen aan kop. Mendieta maakte de eerste goal uit een strafschop. Kily Gonzalez schoot van afstand prachtig binnen. Deportivo, eveneens zeer Italië Juventus won gisteren na we ken van kommer en kwel weer eens een wedstrijd. De club van Edgar Davids en Edwin van der Sar versloeg Hellas Verona met 2-1 en vindt zichzelf na acht speeldagen terug op de vijfde plaats in de Serie A. De Turijnse doelpunten wa ren van Franse makelij. Treze- guet, die de met een vormcrisis kampende Del Piero verving, opende in de 37ste minuut de score. Ruim een kwartier voor tijd verdubbelde Zidane de voorsprong. In de slotfase pas seerde Adailton Juve-doelman Van der Sar. Davids werd tien minuten voor tijd vervangen. AS Roma blijft koploper. Het versloeg Fiorentina met 1-0. Gabriel Batistuta velde zijn ou de club met een doelpunt in de 73e minuut. Inter, een dit seizoen ook al tegenvallende topclub, kwam bij het laag geklasseerde Vicen- za niet verder dan 0-0. Clarence Seedorf viel in de 68ste minuut in voor Recoba. Stadgenoot AC Milan won zaterdag met 1-0 van Napoli dankzij een treffer van Ambrosini. Germinal Beerschot - Anderlecht 0- Truiden - Westerlo 1-2, Moeskro beke 4-3, La Louviere - Lierse 0-2, K ren - Gent 1-1, Mechelen - Charlert Brugge - Antwerp 2-0, Aalst - Bevere Stand aan kop: Brugge 14-42 Gent Anderlecht 14-36 Westerlo Standard 14-30 Charleroi Moeskroen 14-25 Lierse duits" bus - FC Koln 0-2, Dortmund - 2-1, Freiburg - Bayern 1-1, Rostock 1-0, Leverkusen - Kaiserslautern 1860 Munchen - Unterhaching 0- men - Stuttgart 1-0. Stand aan kop: Leverkusen 14-28 Dortmund Schalke 04 14-27 Koln Hertha BSC 14-27 Kaisersl. 8ayern 14-23 Frankfurt Oud-intemational Les Ferdinand viert zijn derde treffer voor de Spurs tegen Leicester. ENGtd Coventry-Aston Villa 1-1, Everton - lS 2-1, Middlesbrough - Bradford 2-2 Sl Chester City - Ipswich 2-3, Charlton r derland 0-1, Tottenham - Leicesti ,r Derby - Manchester United 0-3, hampton - West Ham 2-3, Leeds - I V 1-0, Newcastle - Liverpool 2-1. Stand: Man United 15-36 West Ham Arsenal 15-28 Charlton Ipswich 15-27 Everton Leicester 15-26 Chelsea Liverpool 15-24 Southampt. Aston Vil. 14-23 Man.City Newcastle 15-23 Coventry Tottenham 15-23 Middlesbr. Sunderland 15-23 Derby Leeds 14-22 Bradford FRAh Metz - Toulouse 1-1, Strasbourg - 3, Lens - Monaco 4-3, Troyes - Gu 0-1. Rennes - Auxerre 0-1, Lille - P gest., Bastia - Marseille 3-0, St.Et Nantes 0-2, Bordeaux - Sedan 0-0. Stand aan kop: Bordeaux 17-30 Lille Sedan 17-29 Paris SG Guingamp 17-28 Bastia Nantes 16-27 Lens AC Milan - Napoli 1-0, Atalanta - l 0, Juventus - Verona 2-1, Perugia na 1-3, Vicenza - Inter 0-0, Parma 2-0, Reggina - Brescia gest., Bari - se 2-1, AS Roma - Fiorentina 1-0. Stand aan kop: Roma 8-21 Parma Atalanta 8-18 AC Milan Udmese 8-16 Lazio Bologna 8-16 Inter Juventus 8-15 Lecce Hearts - Dundee 3-1, Saint Mirren - nian 1-1, Dundee Utd. - Dunfermliin Kilmarnock - Saint Johnstone 0-2 deen - Motherwell 3-3, Rangers - C 1. Stand aan kop: Celtic 17-44 Kilmarnock Hibernian 17-37 Hearts Rangers 16-32 Johnstone Mallorca - Villareal 2-1, Barcelona una 2-0, Numancia - Las Palmas lencia - Oviedo 2-0, Malaga - Alav Deportivo - Celta 1-0, Bilbao - Valle 2, Santander - Espanyol 1-2, Vall< Sociedad 2-1. Stand aan kop: Valencia 12-24 Barcelona Deportivo 12-24 Alaves Real M 11-20 Espanyol Mallorca 12-20 Oviedo Vallecano 12-19 Celta foto ap/alastair grant LAS VEGAS RTR De Verenigde Staten hebben zaterdag in de finale van het tennistoernooi om de Fed Cup in Las Vegas een maximale overwinning van 5-0 behaald op Spanje. Daarmee namen de Amerikaanse speelsters revan che voor de bittere nederlaag van twee jaar geleden tegen de zelfde opponent in de halve fi nales in Madrid. In 1998 gingen de VS met 3-2 ten onder. De beslissing viel toen pas in de derde set van het afsluitende dubbelspel, dat Spanje met 11-9 won. „Het geeft een heel goed gevoel dat we hebben gewonnen", aldus Lindsay Davenport. „Zeker nu we het zonder de zusjes Wil liams moesten stellen. We had den ons van tevoren wel dege- Revanche voor eerdere nederlaag tegen Spanje lijk zorgen gemaakt." Davenport had vrijdag de nodige moeite om Arantxa Sanchez Vicario te verslaan (6- 2 1-6 6-3). Een dag later veegde ze Conchita Martinez met 6-1 6-2 van de baan. Martinez was gehandicapt door een pijnlijke elleboog, waardoor het serve ren haar heel moeilijk afging. Davenport was zelf trouwens ook niet in topconditie. Ze had last van een kuitblessure. „Ik heb het aan haar overgelaten om al of niet te stoppen", ver klaarde teamcaptain Billie Jean King. „Maar ze wilde het kar wei absoluut afmaken. Ze heeft de juiste mentaliteit getoond. Martinez was wij dag in de openingspartij ook bij lange na niet opgewassen geweest tegen Monica Seles (2-6 3-6). Nadat Davenport het derde en beslis sende punt binnen had ge bracht, mocht invalster Jenni fer Capriati tegen Sanchez Vi cario aantreden. Bij de stand 6- 1 1-0 in haar voordeel staakte de Spaanse de strijd, omdat ze zich ziek voelde. Door een zege in het dubbelspel van Capriati en Lisa Raymond op Serna en Ruano Pascual (4-6 6-4 6-2) werd de eindstand 5-0, waar mee de wraak voor het verlies van 1998 voltooid was. Brighton Tim Henman haalde zijn eerste titel op Britse bodem. Óp Wim bledon hopen de Engelsen al enkele jaren tevergeefs op een zege van hun held. De 'Hen- mania' verplaatste zich naar Brighton, waar de 26-jarige speler gisteren in de finale de Slowaak Dominik Hrbaty van de baan sloeg: 6-2 6-2. De Brit maakte zijn status waar. Hij was eerste geplaatst en ontving voor zijn inspan ningen 125.000 gulden. In de halve finale liet hij de Zuid-Ko- reaan Lee geen kans (6-2 6-1). Henman won vorige maand al het toernooi van Wenen en staat tiende op de wereldrang lijst. Hij is reserve voor de Mas ters Cup in Lissabon, van 28 november tot en met 3 decem ber. Stockholm Het toernooi van Stockholm kreeg een Zweedse winnaar, maar niet de beoogde. De ganisatie had Magnus Nor de hoogste status toeged Zijn wat onbekendere lan noot Thomas Johansson kl hem echter in de halve flip1 Norman was wijdag al ni toen hij Sjeng Schalken sloeg en moest zich een da ter met 7-6 6-2 gewonner ven. Johansson had in de e strijd opvallend weinig m<n met Jevgeni Kafelnikov. Rus, tweede geplaatst, wil i toernooi missen en betaald t tol voor zoveel gereis: 6-2 6 j 4. Johansson was superiei de Royal Tennis Hall. „Ik sj de ontzettend slecht en hi ter dan ooit. Voor ik in spel kwam, was het al voor zei Kafelnikov, die na 90 m ten zijn rackets kon inpakki Nederland kandidaat EK 2004 den bosch anp Judoka's Deborah Gravenstijn en Claudia Zwiers zijn ook na hun overstap naar een hogere gewichtsklasse de beste van Nederland. Gravenstijn werd zaterdag in Den Bosch Neder lands kampioene tot 57 kilo, Zwiers presteerde hetzelfde tot 78 kilo. Gravenstijn koos de laatste twee jaar voor de categorie tot 52 kilo, omdat ze een klasse ho ger Jessica Gal voor zich had. Nu Gal is gestopt, heeft de klei ne judoka uit Spijkenisse de strijd tegen het afvallen ge staakt. Sinds de Olympische Spelen, waar ze vijfde werd, kan ze weer uitkomen in de voor haar vertrouwde gewichts- groep. Gravenstijn klopte in de eindstrijd Jennifer de Wringer. Zwiers verloor voor de Spelen in de categorie tot 70 kilo de concurrentiestrijd van Edith Bosch. De marechaussee uit Haarlem besloot het een klasse hoger te proberen en werd za terdag meteen kampioene. Re gerend titelhoudster Karin Kienhuis ontbrak, zodat pas be gin volgend jaar in internatio nale toernooien blijkt wie de beste mag noemen. De overige titels in Den Bosch gingen naar: Nynke Klopstra (-48 kg), de pas 16-jari- ge Shareen Richardson (-52 kg), Elisabeth Willeboordse (-63 kg), Edith Bosch (-70 kg) en Fran- goise Harteveld (+78 kg). Nederland heeft zich, evenals Portugal en Hongarije, kandi daat gesteld voor de organisatie van de EK judo in mei 2004. Dit maakte bondsdirecteur Joep van Ommeren zaterdag tijdens het NK bekend. Het evenement, dat waarschijnlijk in Rotterdam wordt gehouden, heeft dan de status van kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen la ter in dat jaar in Athene. De ko mende jaren wordt het EK ge houden in Frankrijk (2001), Slo venië (2002) en Griekenland (2003). Finland is er al woeg bij want dat land heeft zich reeds 'kandidaat gesteld voor het EK van 2005. Rob Haans en Judith de Weerd zijn in Kopenhagen we reldkampioen jiu-jitsu gewor den. Haans veroverde goud in de klasse tot 85 kilo, De Weerd in de klasse tot 70 kilo. Zilver was er voor Patricia Hekkens (- 62 kg). Remco Pardoel (-94 kg), Michel van Rijt (-77 kg) en Taco Morren (-62 kg). Uit onvrede met Studio Sport In de klasse boven 78 kilogram versloeg Frangoise Harteveld Jessica van der Spil. foto anp/michael kooren zwolle gpd Eerst was er een dopingpri- meur, nu staat korfbal in de schijnwerpers vanwege het op vallende televisiecontract dat met UPC en SBS is afgesloten. De eerste beelden van de wed strijd tussen Blauw Wit/Sport 1 uit Heerenveen en Blauw Wit uit Amsterdam zijn inmiddels te zien geweest op het gedeco deerde Sport 1-net van UPC en werden zaterdag herhaald door SBS6. Voor die beelden betaalt het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond 750.000 gulden per jaar. „Daar zitten alle kosten bij in", legt hoofdbestuurslid Mi- chiel Bilstra uit uit. Bilstra erkent dat het een gok is, zoveel geld uit te geven voor vijfhonderd minuten korfbal op televisie. De overeenkomst komt voort uit onvrede met de houding van Studio Sport. Bil stra: „Ons contract met de NOS liep af. We kregen tot afgelopen jaar 40.000 gulden per jaar. Daar wilde de NO$ vanaf. Bo vendien wilde Studio Sport de korfbalsport liever helemaal niet uitzenden. De bond binnen de raamovereenl met het NOCNSF een vii'1 contract voor de neus g waarin geen garantie wer genomen van tv-minuten. Die houding schoot de balbond in het verkeerde gat. Bilstra: „In 2003 vier.! ons 100-jarig bestaan. Da JJ je toch mee naar buiten!I hebben we contact gezocle kabelexploitant UPC enn deal gemaakt." Mocht het kabelavontuia lukken, wat dan? „Dan h( we pech gehad maar zijn a ieder geval een ervaring We hebben deze keuze g om korfbal als topsport t<1 moten. Bij praatprogran als Barend en Van Doin Sport aan Tafel mag mei laatdunkend over het k uitlaten, een gemiddelde (1 strijd in onze hoofdklasse') meer publiek dan een er>! sieduel bij het volleybal i 'J basketbal. En bij de lande finale is Ahoy uitverkocht.e bal is ook voor het NO een A-sport en heeft zich u danig ontwikkeld."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14