5PORT Romme nadert magische grens Icheidsrechter Luinge 'niet al te sociaal' voor Ajax Moegestreden AZC blijft zonder zege in Napels In de HERHALING AN DAG 27 NOVEMBER 2000 atopek krijgt staatsbegrafenis \ag Oud-atleet Emil Zatopek, die dinsdag op 78-jarige leef- i overleed, krijgt een staatsbegrafenis. De datum van de be- afenis wordt vandaag vastgesteld. President Havel kan door hatsverplichtingen niet bij de ceremonie aanwezig zijn. IOC- (orzitter Samaranch reist woensdag naar Praag om zijn con- ileances aan Dana Zatopek over te brengen. De vrouw van Za- pek is bang dat de teraardebestelling van haar man op een ow zal uitlopen. „Staatsbegrafenissen zijn voor staatslieden, aar er zijn mensen die menen dat Emil het verdient." Ze geeft voorkeur aan een begrafenis in familiekring. De viervoudig fmpisch winnaar wordt begraven in Rodnov, nabij zijn ge- ortedorp Koprivnice op driehonderd kilometer ten oosten n Praag. onfire schrikt van koor en orkest astricht Het afscheidsoptreden van het olympische kampi- nspaard Gestion Bonfire is gisteren tijdens Jumping Indoor aastricht uitgelopen op een faliekante mislukking. De astreechter Staar en de Marinierskapel verzorgden de muziek de show van Bonfire en amazone Anky van Grunsven. De ïelle tonen van koor en orkest brachten Bonfire danig uit ba- ïs. De manier waarop het lied Song Song Blue ten gehore :rd gebracht verschilde aanzienlijk van de normale muziek bij wedstrijden vanaf tape wordt gespeeld. Maastricht was eerste stop in de afscheidstoemee van het 17-jarige paard, llgende week wordt de show herhaald tijdens Jumping Am- trdam. Het slotakkoord wordt volgend jaar gegeven bij Indoor kbant in Den Bosch. mits uitblinker in Oranje rrkopingDe nationale basketbalploeg heeft de tweede erwinning binnen vier dagen behaald. Na de zege op Israël, lensdag in Rotterdam, werd zaterdag in Norrköping met 92- (47-45) van Zweden gewonnen. Door de overwinning be- udt Nederland in de EK-kwalificatieronde uitzicht op een tats in de eindronde in september 2001 in Turkije, tblinker in de Nederlandse ploeg was Rik Smits. De center a 2 meter 20 scoorde 22 punten en plukte 16 rebounds. Oran- sloeg na de rust (47-45) toe. In het derde kwart liep de ploeg n bondscoach Maarten van Gent tien punten uit (70-58), in t vierde en laatste kwart van tien minuten ving Nederland het teedse wanhoopsoffensief intelligent op. Bij Nederland ont- ak Francisco Elson wegens competitieverplichtingen bij FC rcelona. Hij werd bekwaam vervangen door Flanders van ;rkendam. Nederland buitte het lengteoverwicht goed uit. ;t pakte 15 aanvallende rebounds en 42 in de hele wedstrijd ;en Zweden 32. an der Poel ernstig gewond Adri van der Poel eft bij een valpartij tijdens i trainingsritje een ge beurde nier en een gebar- Rn rib opgelopen. De oud- Iner, die in februari zijn ipbaan beëindigde, moet nstens tot morgen op de ensive care van het zie- ihuis in Brasschaat blij- Van der Poel maakte op mountainbike een tocht it zijn twee zoontjes. Hij 1 toen hij met zijn fiets ;r een boomstam sprong, reed nog met zijn kinde- i naar huis, maar kreeg irna zoveel pijn dat zijn iuw hem naar het zieken- is bracht. foto dijkstra foto gpd jan de vries Gianni Romme gaat juichend over de finish. Hij heeft het wereldrecord op de 10.000 meter met vijf seconden verbeterd. De overeenkomsten tussen Gianni Romme en Gunda Niemann-Stirnemann waren groot in Heerenveen. Bei den wilden het woord supervorm niet in de mond ne men, maar reden wel een wereldrecord. De Duitse gaf zaterdag het goede voorbeeld op de 5000 meter. Met een tijd van 6.55.34 minuten was ze een klasse apart. Het zelfde gold voor Romme, die gisteren op de tien kilome ter als eerste onder de magische grens van 13 minuten leek te duiken. Hij bleef steken op 13.03.40 minuten. worden. Het ijs is hier snel, maar het is geen Calgary." Het succes van de krachtpat sers van het hedendaagse schaatsen, was ook het succes van Bertus Butter. De ijsmees ter die overkwam van de Haar lemse ijsbaan om de vloer van Thialf te optimaliseren, heeft een nieuwe dweilmethode ont- peter van der hulst Coach Peter Mueller denkt dat de grenzen van zijn pupil daar mee nog lang niet zijn bereikt. „Dit seizoen kan hij onder de 12.40, misschien zelfs 12.35 rij den. Gianni moet die tijd halen om olympisch kampioen te wikkeld. Op het vlakkere ijs kunnen de schaatsers nog beter afzetten. Dat Romme op het superijs van Heerenveen uiteindelijk niet onder de dertien minuten kon duiken, was volgens hemzelf vooral een mentale kwestie. Voor het mooie kreeg hij zijn opponent Frank Dittrich iets te vroeg in het vizier. „Tijdens het WK allround in Milwaukee maakte ik hetzelfde mee. Toen reed ik Ids Postma voorbij, maar moest ik nog vijf ronden. Dan ga je hoger zitten. Fysiek kan ik het wel aan, maar men taal kan ik het dan niet meer opbrengen. Dan denk je, shit, ik moet nog vijf rondjes." Gianni Romme zegt profijt te hebben van de toegenomen trainingsintensiteit bij de Spaar Select-ploeg. „Ongemerkt is de snelheid in de training opge voerd. Sergey Tsybenko geeft gas en Mark Tuitert ook. Vroe ger nam ik de leiding, maar tij dens trainingen ben ik nu ook wel eens verrot." Romme noemt Tsybenko 'een goede sparringspartner' en is blij met de inbreng van sprinter Sergey Klevchenya. „Als je ziet hoe makkelijk hij start. Die Russen hebben daarvoor een speciale methode op het droge ontwik keld. Ik ben nog een harlekijn bij de start. Dat is het volgende punt waar ik aandacht aan ga besteden. Vorig jaar waren het de bochten, nu is het de start." Niet alleen Romme profiteert van een gewijzigde trainings groep. Gunda Niemann lijkt sinds haar overstap naar de ploeg van Klaus Ebert als her boren. Vorige week in Berlijn maakte ze al duidelijk wat zo vroeg in het seizoen haar moge lijkheden zijn. Op de 3000 me ter bleef ze ruim drie tellen ver wijderd van het wereldrecord (4.00.51). Zaterdag in Heerenveen lukte het haar wel op de vijf kilome ter. Met een tijd van 6.55.34 mi nuten snoepte ze anderhalve seconde van haar oude wereld tijd af. „Ik heb zes jaar goed sa mengewerkt met Stephan Gneupel, maar ik merkte dat ik niet meer fris in mijn hoofd was. Ik was ingeslapen, wist wat er zou komen in de trainin gen." Scheidsrechter staakt duel na dreigementen dordrecht gpd Dordrecht'90 kan, zo mag wor den verwacht, op een fikse straf van de KNVB rekenen na de ge staakte wedstrijd (0-2) tegen Emmen. Voorzitter Frans Derks was er zaterdagavond hoogst persoonlijk de oorzaak van dat het duel in de eerste divisie, in de tweede helft geen vervolg kreeg. Scheidsrechter Wout Schaap uit Noordwijk trok in de rust direct zijn conclusies, na dat hij in de kleedkamer bele digd was door de Dordtse pre ses én oud-scheidsrechter. „Ik heb hem gezegd: je fluit als een drol. Gaan we nu in de tweede helft echt arbitreren?" beweerde Derks na afloop. „Je denkt toch niet dat ik om die woorden een wedstrijd staak?", reageerde Schaap gisteravond. „Meneer Derks was bedreigend in woord en gebaar. Het kostte ons moeite genoeg om hem buiten de kleedkamer te krij gen. Daarna hebben we de situ atie met ons vieren (inclusief grensrechters en vierde official, red.) besproken. Ik kwam tot de slotsom dat de situatie mij te ver ging. In de maatschappij zou zijn gedrag niet worden ge accepteerd, dus ook niet op het voetbalveld. Voor mij was de maat vol." Rapporteur/waarnemer Jan Boer van de KNVB wilde niet vooruit lopen op een uitspraak van de tuchtcommissie. Em- men-trainer Jan de Jonge gaat er vanuit dat zijn club Emmen ook na vijfenveertig minuten drie punten rijker is. De Jonge had het verbale geweld van Dordrecht'90-voorzitter Derks in de rust gehoord. „Hij gaf op niet mis te verstane wijze te kennen, dat hij het niet eens was met de arbitrage. Dat was echt niet mals." John Blankenstein, hoofd scheidsrechterszaken betaald voetbal bij de KNVB, be schouwt het voorval van zater dagavond als een unieke kwes tie. „Ik heb contact gehad met Schaap. We hebben besloten de zaak in handen te leggen van de tuchtcommissie." Schaap: „Ik ga gewoon verder. Als het aan mij ligt fluit ik in de toekomst ook weer wedstrijden van Dor drecht." biter drukt met onterechte rode kaart voor Grim stempel op duel ;en serie van vijf ongeslagen Istrijden verloor Ajax gister oor de vierde keer in :ompetitie, met 2-1 van FC icht. De Amsterdammers ïlden het grootste deel van [wedstrijd met tien man, dat doelman Grim al in de intiende minuut van het werd gestuurd. Adriaanse vindt Roelof ige een goede scheidsrech te trainer van Ajax zegt het Ier cynisme. Opmerkelijk een coach die zoëven met ploeg onterecht heeft verlo- |van FC Utrecht en zich ook eens had mogen beklagen de arbitrage, over de rode voor doelman Fred Grim [de niet toegekende straf- ip voor een overtreding op iberto. t deed Adriaanse dus niet, in in bedekte termen. „He- was Roelof niet al te sociaal ons vandaag." Dat was nog zacht uitgedrukt. De korda te beslissing van Luinge om Grim al vroeg in de wedstrijd van het veld te sturen en de thuisclub een (door Van den Bergh niet benutte) strafschop toe te kennen was op z'n minst dubieus en in elk geval veel te zwaar gestraft. Het harde von nis van Luinge was niet het breekpunt in de wedstrijd, maar wel sterk in het nadeel van Ajax. „Bepalend voor het wedstrijdverloop", vond Adri aanse. „En misschien wel voor de uitslag." Want deed Grim nou wel of niet een bewuste poging om de doorgebroken Gluscevic tegen de grasmat te werken? Onzin, vond de ervaren doelman en de tv-beelden gaven hem later ge lijk. Grim was verontwaardigd en zwaar teleurgesteld. „Ik hoop dat de tv-beelden laten zien dat die kaart onterecht is en dat de KNVB er een streep doorhaalt, zodat ik donderdag tegen RKC weer kan keepen." Het was de eerste rode kaart in Fred Grim verlaat het veld na de eerste rode kaart uit zijn carrière. zijn carrière, ook de eerste van Ajax in deze competitie. De discussie over de arbitra ge zegt veel over het niveau van Utrecht-Ajax. Het onevenwich tige en jonge Ajax speelde ook met tien man voor de winst, maar de ploeg was niet bestand foto anp marcel antonisse tegen het intimidatievoetbal van de thuisclub. FC Utrecht (27 overtredingen, vier gele kaarten) moet het hebben van vechtlust en fysieke kracht. De ploeg is een grootmeester in het jagen op de bal, maar als die eenmaal is veroverd, weet niemand er iets goeds mee te doen. In de afgelopen weken liet Ajax zien dat de ploeg aan de beterende hand is, maar als de tegenstander de spierballen laat zien, deinst het halve elftal ver schrikt terug. Zeer tegen zijn gewoonte in offerde Adriaanse met het vertrek van Grim een aanvaller (Arveladze) op voor een verdediger. Dat was een hard gelag voor Arveladze. Hij stond eindelijk weer eens in de basis omdat Machlas donder dag naar Athene was Vertrok ken om de geboorte van z'n tweede zoon mee te maken. Daarnaast ontbrak Ikedia met een hamstringblessure. Twee spelers maakten gister middag hun competitiedebuut bij Ajax: de Roemeense doel man Bogdan Lobont en de vori ge week achttien jaar geworden Youssouf Hersi. Hij kwam hal verwege als vervanger van Win ter. Adriaanse was lovend over hem. „Hij is beweeglijk en heeft veel loopvermogen." Tien mi nuten na de rust miste Hersi voor open doel de kans op 1-1, nadat Van der Vaart de bal uit een vrije trap met veel gevoel tegen de paal had gekruld. Drie minuten later vond Ajax toch het antwoord op de ope ningstreffer van Robbemond, tien minuten voor de rust. Weer uit een hoekschop. En weer was het de Fin Passanen, net als ze ven dagen eerder tegen NAC, die met het hoofd scoorde. Zijn derde treffer in twee wedstrij den. Zeven minuten voor tijd kreeg Utrecht meer dan het ver diende. Net als bij de 1-0 stond Vreven aan de basis. De win nende treffer was van Glusce vic, die ongehinderd kon sco- FC Utrecht: Wapenaar, Vreven, Zwaanswijk, Van der Gaag (73. Schut) en Shew Atjon; Robbemond, De Jong en Groenendijk, Kuyt (78. Berger), Gluscevic en Van den Bergh (46. Dom- bi). Ajax: Grim: Bergdolmo, Chivu, Pasa- nen en De Cler; Winter (46. Hersi), Ga- iasek en Van der Vaart; Van der Gun, Arveladze (19. Lobont) en Wamberto (77. Van der Meyde). Johnson niet naar WK atletiek baan beëindigen", aldus de ne genvoudig wereldkampioen en winnaar van het olympisch goud in Atlanta (200 en 400 me ter) en Sydney (400 meter). Eer der was het 33-jarige fenomeen uit Dallas van plan in Edmont on afscheid te nemen. Johnson heeft de wereldrecords op de 200 en 400 meter in zijn bezit. Michael Johnson doet niet mee aan het WK atletiek in augustus 2001 in het Canadese Edmont on. „Ik ga nadenken hoe ik de laatste maanden van mijn carri ère zal doorbrengen. Ik wil graag als winnaar mijn loop- itjan van geen chts een AZC in absolute topvorm 1 dit weekeinde enige kans gemaakt het bereiken van de kwartfinale in- Champions League. De Alphense terpoloërs hadden in Napels weinig te brengen. Met drie nederlagen in inzovele wedstrijden eindigde het rntuur in mineur en bleef een plek de beste acht clubteams van Euro ver buiten bereik. Na het verlies op jdag tegen Ferencvaros, waren za- dag Novaky (8-10) en gisteren Po- ipo Napels (15-3) te sterk. Je kracht van AZC viel bitter tegen, nederlaag van zaterdag tegen wat zwakste broeder had moeten zijn, is pijnlijk. Terwijl AZC de wedstrijd een zwak eerste deel (0-3) twee rten later in zijn zak leek te hebben, een totale ineenstorting in de itste zeven minuten. In plaats van 6-5 voorsprong naar een goed ein- te leiden, kwam er een ontluiste rende 2-5 tussenstand op het score bord die het uiteindelijke verlies tegen Novaky tot gevolg had. Winst op zaterdag had de laatste wedstrijd tegen het thuisspelende Po- sillipo nog enigszins interessant kun nen maken, al was Napels door over winningen op Ferencvaros en Novaky al zeker van de eerste plaats in de poule. Bovendien herbergt de winnaar van de Champions League in 1997 en '98 zo veel routine en klasse, dat een ruime nederlaag voor AZC de enige reële optie leek. Die kwam er ook en hij viel alleen maar groter uit, doordat De Vogel al zijn wisselspelers speeltijd gunde. Zelfs derde keeper Sjoerd van der Lee, dit keer op de bank in plaats van twee de keeper Ronald Sol, mocht in het laatste part vijf keer de bal uit het net vissen. Jongeling Chris Boot onder scheidde zich door de drie doelpun ten voor zijn rekening te nemen. Hij werd dit weekeinde zelfs topscorer aan Alphense kant met zes goals. Dat AZC te klein voor het tafellaken bleek, nadat het zich in de eerste ron de in Katwijk te groot voor het servet had getoond, was niet verbazingwek kend. In het post-olympische seizoen gaat vermoeidheid de Alphenaren parten spelen. Drie maanden voluit trainen in voorbereiding op Sydney mag de vijf internationals dan fysiek, technisch en tactisch sterker hebben gemaakt, de mentale kracht is er in deze fase niet groter op geworden. AZC kan niet een volledige wedstrijd geconcentreerd spelen en dat wordt tegen Europese toppers genadeloos afgestraft. De internationals hebben nadruk kelijk te lijden onder het overvolle programma naast een vaste baan. Zo moet Bobby Brebde de rest van het jaar als politieman in Den Haag bijna dubbele diensten draaien om zijn overtal aan opgenomen verlofdagen goed te maken. Gebrek aan inzet viel de linkshander, net als de overige spe lers, niet te verwijten. Maai" dat de be nodigde scherpte bij Brebde ontbrak en ook Niels Zuidweg, een andere sleutelspeler, niet tot zijn gewenste ni veau kwam, was wel duidelijk. Zo mis te Brebde tegen Ferencvaros vrijdag een strafworp, die de aansluiting had betekend, en maakte Zuidweg een dag later tegen Novaky een domme over treding die de Slowaken over het dode punt heen hielp en het Alphense ver lies inluidde. Een poloër met de refe renties van Zuidweg kan een dergelij ke omissie alleen begaan als hij er met zijn hoofd niet helemaal bij is. Daar naast scoorden Zuidweg en Brebde in de duels tegen Ferencvaros en Novaky slechts een keer. Voor Björn Boom, Kimmo Thomas en keeper Willem Vermeulen geldt de overbelasting in mindere mate. Zij konden na het olympische avontuur wel met vakantie of studeren (Boom), waardoor de mentale belasting kleiner is. „Er valt hen niets te verwijten", zei teammanager André de Jeu gisteren. „Maar ze missen net dat stapje extra. Als we in de vorm hadden verkeerd, die we in de play-offs hadden, was plaatsing voor de kwartfinale nog best mogelijk geweest." Brebde (die net als Vermeulen en Thomas nog niet weet of hij doorgaat als international) en Zuidweg (hij stopt bij Oranje) krijgen de komende periode veel rust. AZC heeft in de competitie nog slechts twee punten nodig om zeker te zijn van de kampi oenscompetitie die pas in januari be gint. Coach De Vogel sprak dit week einde al de intentie uit dat hij vooral met de jongere spelers tot dat resul taat wil komen. De optredens van Chris Boot en Tjerk Kramer in Napels waren wat dat betreft bemoedigend, terwijl Niels Joor als niet-international veel waaide voor AZC heeft. Jary Göbel, Pim Vis- scher en Michel Vork speelden in Na pels nauwelijks, maar hebben voor de Nederlandse competitie genoeg polo klasse in huis. „Met de jongeren moet het makkelijk lukken", aldus De Vogel. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Gerard Bakker zet de handhaving van 'zijn' tafeltennisclub Scylla in de herhaling. /k wil het toch even hebben over mijn eigen cluppie, 'Scylla. We hebben ons in het afgelopen weekeinde weten te handhaven in de eredivisie van het tafeltennis. Ik heb dat enerzijds gekozen om een com pliment te maken aan onze spelers, maar vooral ook om aan te geven hoe moeilijk het geweest is. Wij zijn de enige club op dit niveau die alleen maar met ei gen tafelten nissers werkt en zich niet schuldig maakt aan het wegko pen van spe lers bij ande re verenigin gen. We doen liet al veertig jaar zo en dat we nu nog steeds op het hoogste niveau spe len, zie ik toch wel een beetje als een overwinning op het 'grootkapitaal'. Temeer omdat Herivaarde - de club die nu ge degradeerd is - ook zo'n ver eniging is die alles met heel veel poen bij elkaar heeft ge kocht. Dat soort mensen heeft echt geen flauw benul van waar het in de sport om draait. Ze hangen wel een beetje de grote jongens uit in de eredivisie, maar ze dragen niks bij aan het tafeltennis. Sterker nog: ze maken de sport kapot. Ze doen niet aan het opleiden van jeugdspelers, ze hebben vaak niet eens een ei gen hal. Ik hoop dat Scylla het 'op de ouderwetse manier' nog lang kan volhouden. Daarbij wil ik wel aanteke- nu van een allerbelabberdst niveau. Om Scylla als voorbeeld aan te houden: met meergeld zouden we bijvoorbeeld een keer een betaalde trainer aanstellen. Dat moet lijkt me wel een voorwaarde zijn: verenigingen moeten het geld investeren in hun opleiding, in faciliteiten, in de club. Als ze het maar niet gebndken om betere spelers te kopen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13