EU dichtbij akkoord belasting spaarrent Knallende ruzie over defensie-CAO Economie Blue Band onderschat succes gratis bordjes KPN tevreden ov< opbrengst emissie 'Saneren bij Laurus twee jaar te laat' 'Scheepscockpit' groot succes MAANDAG 27 NOVEMBER 2000 958 Bronheffing tegen ontduiking bij tegoeden in buitenland De al maanden slepende on derhandelingen voor een de fensie-CAO zijn zaterdag uitge lopen op een heftig conflict tus sen de staatssecretaris Van Hoof (defensie) en de vak bondsvertegenwoordigers. De bonden hebben alle overleg af gebroken en eisen excuses van Van Hoof. In een schriftelijke verklaring kenschétsen ze zijn houding als 'op het schofterige af. Van Hoof zou de woordvoer der van de gezamenlijke bon den 'tot drie keer toe' hebben verhinderd uit te spreken, toen hij conclusies wilde trekken. Dat gebeurde op een moment dat de staatssecretaris al had vastgesteld dat de verschillen van inzicht tussen de partijen 'onoverbrugbaar' waren. De vijf vakbonden van defen siepersoneel willen pas verder praten als de bewindsman zijn verontschuldigingen heeft aan geboden. Donderdag demon streren defensiemedewerkers voor de tweede maal in drie maanden in Den Haag voor een beter CAO-resultaat. Kern van het conflict is een nieuwe regeling voor het verho gen van de leeftijd waarop mili tairen met pensioen kunnen. De staatssecretaris wil dat mili tairen, die nu in de meeste ge vallen tot hun 55-ste werken, in de toekomst drie jaar langer dienen. Van Hoof stelde aan vankelijk een overgangstermijn voor die loopt van 2002 tot 2009. Daarna zou iedere defen siemedewerker tot z'n 58ste gaan werken. De bonden willen een veel langere overgangstermijn. Ze stellen voor al komend jaar te beginnen om defensieperso neel de keuze te geven drie jaar langer te werken. Maar het per soneel hoeft die keuze dan .ui terlijk in 2024 te maken. De staatssecretaris vindt dit 'maat schappelijk en politiek niet te verkopen'. Van Hoof wilde niet verder gaan dan een overgangs termijn tot 2014. Van Hoof vreest dat het voor stel veel te duur uitvalt. De bonden bestrijden dat en heb ben aangeboden het personeel een premie van 1,2 procent van hun bruto-salaris te laten beta len om de regeling te financie ren. Het voordeel van langer werken betekent een grotere kans op een hogere eindrang en een beter pensioen. Van Hoof denkt dat maar twintig procent van de militairen langer wil werken, de bonden houden het op veertig tot vijftig procent. Een conflict bestaat ook over het percentage laatst verdiende loon, dat een militair bij ver vroegd pensioen krijgt. Van Hoof wil iemand die kiest voor ontslag op 55 jaar niet langer 80 procent uitbeta len, maar slechts 70 procent. De bonden zijn daar mordicus tegen. Op de CAO-agenda stonden zaterdag ook de looneis en een ATV-regeling, maar daar zijn de partijen niet meer aan toegeko men. Margarinefabriek Van den Bergh in Rotterdam heeft zich zwaar vertild, maar ook goud verdiend aan een reclameactie voor gratis borden bij Blue Band. Spaarders van zegels op de pakjesmargarine krijgen bij winkels van Blokker in ruil voor een volle spaarkaart (vijf tien zegels) twee boterham- borden gratis. De Blokkerwinkels konden de toeloop echter niet aan omdat Van den Bergh, onder deel van Unilever, veel te wei nig borden kon leveren. Een woordvoerder van de magari- nefabriek erkent dat het suc ces van de reclameactie is on derschat. „We gingen ervan uit dat we zo'n 600.000 bor den moesten aanleveren. De fabriek die de borden voor ons maakt zet nu extra pro ductie in. We venvachten nu in totaal 1,2 miljoen Blue Band-borden af te zetten." De actie zou eind volgend week aflopen, maar omdat ve le consumenten hebben ge klaagd dat zij nog niet hun gratis bordje hebben gekre gen, krijgen zij nu nog tot eind januari de kans hun zegels alsnog om te ruilen voor het begerenswaardige gratis arti kel. Als alle bordjes worden af gehaald, hebben de Nederlan ders overigens daarvoor ne gen miljoen pakjes Blue Band moeten kopen. schap voor de bereikte door braak in de bestrijding van fis cale fraude. Daarnaast kwam Juncker de afgelopen maanden steeds meer alleen te staan bij het verdedigen van anonieme rekeningen voor buitenlandse spaarders. De EU-ministers zetten ook enkele grote stappen op weg naar het afschaffen van concur rentievervalsende belasting voordeeltjes voor multinatio nals. Deze fiscale regelingen moeten eind 2002 afgeschaft danwel aangepast zijn. Voor ondernemingen die nu reeds gebruik maken van een derge lijk voordeel, houdt dit profijt in principe in 2006 op. Nederland kwam vorig v\ met tien verdachte regel ci als belastingparadijs vooi drijven uit de bus. Dankzi effectieve lobby en intenjj onderhandelingen door si secretaris Bos sneuvelen u IÉ delijk maar twee maatresr geheel of gedeeltelijk. n De voor Nederland bela Ij ke deelnemingsvrijstellii o waarbij de winst die bnn landse dochterondernem aan de moedermaatsch overmaken niet wordt be" blijft overeind. Multinati als Akzo, Philips en Heii hebben mede hierom hoofdzetel in Nederland. 3 Actiedag tegen overconsumptie numegen Actiegroepen grepen zaterdag de jaarlijkse Internatio nale Niet-Winkeldag aan om de overconsumptie in westerse landen aan de kaak te stellen. Een demonstrant hanteerde in een Nijmeegse winkelstraat een spuit met het Anti-Koopvirus Vaccin. FOTO ANP KOEN VERHEYDEN Deutsche Bahn zet mes in personeel frankfurt* De Duitse spoorwegen zetten, om uit het financiële moeras te komen, het mes in het treinpersoneel. Volgens vak bond Transnet wordt het aantal machinisten komend jaar ver minderd van 3.000 naar 2.500. Het aantal conducteurs moet omlaag van 4.500 naar 4.100. De Deutsche Bahn, die zich warm loopt voor een beursgang, wilde in het weekeinde geen com mentaar geven op de cijfers. De Duitse spoorwegen willen in de dienstregeling die eind mei ingaat, vooral onrendabele lange- afstandsverbindingen laten vervallen en een jaar later veel in terregionale verbindingen. Het vervoersconcern moet tot 2005 9,5 miljard gulden kosten zien te besparen. Nieuw Fordmodel met wasmachine Washington De nieuwe Ford Windstar Mini krijgt wel heel veel 'extra's'. De Amerikaanse autofabrikant heeft op de autobeurs in Toronto een nieuwe model gepresenteerd, compleet uitge rust met wasmachine en droger. De Ford Windstar Mini 2001 is een auto voor het hele gezin, zegt de autofabrikant. Achterin de auto is er dan ook een televisie met videospelletjes voor de kin deren, een gewone tv, een videorecorder en een stereo-installa tie. Ook de magnetron ontbreekt niet. Belastingparadijzen onder druk gezet parus Belastingparadijzen hebben van de OESO nog vijf jaar de tijd gekregen voor het aanpassen van hun belastingwetge ving. Ze kunnen zo sancties van de club van de 29 rijkste indu strielanden voorkomen. Onder de gewaarschuwde belastingpa radijzen bevinden zich de Nederlandse Antillen en Aruba. Eind volgend jaar moeten de belastingparadijzen al belastinghervor mingen indienen. In fasen moeten die in 2005 leiden tot uitwis seling van informatie over belastingzaken, als de OESO-lidsta- ten daar om vragen. De OESO zette eerder dit jaar 35 belasting paradijzen op de zwarte lijst en overlegt begin januari met de gewraakte landen. Wie weigert mee te werken hangt opzegging van belastingverdragen boven het hoofd. Campina Melkunie sluit 'glasfabriek' bergeuk* Campina Melkunie gaat de fabriek in Bergeijk (Bra bant), waar koffiemelk en room worden gemaakt, sluiten. De productie wordt grotendeels overgeheveld naar de vestiging in het Belgische Aalter. Alle 64 arbeidsplaatsen komen te vervallen. De fabriek in Bergeijk is gespecialiseerd in zuivel in glas. De vraag naar glas daalt al jaren ten faveure van kartonnen verpak kingen. Campina Melkunie gaat de productie van langhoudbare melk en van chocolademelk in glas uitbesteden. FNV Bondge noten zet vraagtekens bij de sluiting. ,,Er is bewust aangestuurd op sluiting. Al in 1984 is aangekondigd dat de vestiging dicht ging. Sindsdien is er niets meer geïnvesteerd.", zegt een woord voerster. KLM 'kijkt' naar BA-dochter Go londen KLM kijkt of de goedkope luchtvaartmaatschappij Go van British Airways, die te koop staat, over te nemen is. Dat meldde de Britse zakenkrant de Financial Times afgelopen za terdag. KLM-dochter Buzz heeft het voorlopige memorandum inzake de verkoop opgevraagd. KLM zegt dat het bedrijf iedere mogelijkheid in luchtvaartland bekijkt, maar dat er inzake Go op dit moment geen enkel besluit ligt. British Airways heeft meegedeeld dat zij meer dan vijftig reacties heeft ontvangen. Tot nu heeft alleen het Spaanse Iberia toegegeven belangstel ling te hebben. Toerisme Israël lijdt onder onlusten tel aviv De toeristenindustrie in Israël behoort tot de sectoren die het zwaarst worden getroffen door de botsing tussen Israël en de Palestijn en. Volgens het Israëlische centraal bureau voor de statistiek kwamen er in oktober per vliegtuig 128.400 bezoe kers het land binnen. Dat is 38 procent minder dan in dezelfde maand in 1999. Ten opzichte van september van dit jaar, de maand waarin de onlusten begonnen, was de daling in oktober ook fors. In september arriveerden nog 193.600 toeristen. Ontwikkelingen Chrysler 'dramatisch' hamburg De nieuwe topman van Chrysler, Dieter Zetsche, ziet de situatie bij de Amerikaanse autoproducent als 'absoluut dra matisch'. Dat schrijft het Duitse weekblad Der Spiegel. Het weekblad citeert ook Jörgen Schrempp, bestuursvoorzitter van het Amerikaans-Duitse autoconcern DaimlerChrysler, waartoe het bedrijf behoort. Schrempp zou afgelopen week tijdens een directiebijeenkomst hebben verklaard, dat er van de verwach tingen voor dit jaar steeds minder overeind blijft. Oorspronke lijk zou Chrysler tien miljard gulden bedrijfswinst boeken. In ju li werd dat bijgesteld naar acht miljard en in oktober naar 5,5 miljard. „Nu spreken we over minder dan 4,5 miljard", zo ci teert Der Spiegel Schrempp. 'Krachtig signaal van vertrouwen N MARIANO TOFFOLETTO Leeftijd: 57 Beroep: hoteldirecteur Burgerlijke staat: getrouwd Kinderen: vier, in Nederland, Amerika, Frankrijk en België Auto: Landrover Discovery Hobby's: fietsen, tennissen den haag janneke willemse Mariano Toffoletto kocht on langs voor meer dan 17.000 gul den een truffel. Het was er dan ook niet zomaar eentje. De hal ve kilo wegende lekkernij is de grootste witte truffel die dit jaar is gevonden. De schimmel kan niet worden gekweekt en groeit alleen in de streek Piemonte in Italië. De wateroverlast daar zorgde er dit jaar voor dat de witte truffel nog zeldzamer was dan gewoonlijk. Normaal ge sproken kost een truffel als die van Toffoletto ongeveer 2.000 tot 3.000 gulden. Maar omdat de opbrengst naar de slachtof fers van de wateroverlast gaat, had Toffoletto er graag 17.300 gulden voor over. De 'Tartufo Bianco', zoals de directeur van het Amsterdamse Jolly Hotel Carlton zijn laatste aankoop liefkozend noemt, wordt bewaard in een plastic bakje. Als een schat ligt de grij zige klomp op een laag rijst. Vochtige papieren doekjes be schermen de schimmel tegen uitdrogen. „Mensen zijn vaak nogal geschokt als het bakje opengaat", vertelt Toffoletto. „Want hij heeft, ja, hoe zeg je dat, geen goede geur. Hij is heel sterk van smaak. Met een hele kleine hoeveelheid kun je een gerecht al een heel bijzonder aroma geven." Binnenkort zal de truffel door chef-kok Fulvjo Platini in ver schillende gerechten worden verwerkt die tijdens een feeste lijk gala-diner worden opge diend. De beste manier om De Europese Unie is het vrijwel eens over het aanpakken van belastingontduiking via buitenlandse spaarrekenin gen. Particulieren die hun vermogen over de grens stal len, gaan minimaal vijftien procent belasting betalen over de verkregen rente. Minister Zalm (financiën) re kent op 'een voordeeltje' voor de Nederlandse schatkist. brussel marc peeperkorn correspondent De EU-ministers van financiën slaagden er vanmorgen vroeg (maandag) in de impasse in de strijd tegen belastingfraude te doorbreken. Luxemburg maakt weliswaar nog een voorbehoud maar de verwachting is dat dit deze week nog van tafel gaat. „Feitelijk is het akkoord daar. Wij zijn redelijk tevreden", al dus staatssecretaris Bos (finan ciën). Vermogende burgers kunnen door het akkoord straks niet langer de nationale fiscus om zeilen via een bankrekening of obligatiebezit elders in de EU. Vanaf 2003 moet alle banken in de EU de informatie over rente betalingen aan 'buitenlanders' netjes doorgeven aan de belas tingdienst in het thuisland van de spaarder. Die neemt dan de aanslag voor haar rekening. Landen met een bankgeheim zoals Luxemburg en Oostenrijk, moeten zelf de uitgekeerde ren te gaan belasten. De eerste drie jaar bedraagt de heffing vijftien procent, vanaf 2006 gaat dit omhoog naar twintig procent. De opbrengst van deze heffing moet voor driekwart naar de nationale fiscus van de spaar ders worden overgemaakt, de rest mogen Luxemburg en Oos tenrijk houden voor de ge maakte inningskosten. Het Groothertogdom eiste aanvan kelijk negentig procent van de opbrengst, later de helft maar nam uiteindelijk genoegen met 25 procent. Beleggingen in internationale obligaties (zogenaamde 'euro- bonds') en investeringsfondsen worden op dezelfde manier be last. Ook dit was slikken voor de Luxemburgse premier en mi nister van financiën Juncker, omdat zijn land erg veel inves teringsfondsen herbergt. De fi nanciële dienstverlening levert een belangrijke bijdrage aan de economie van het Groothertog dom. Zalm prees het 'zeer ca pabele' Franse EU-voorzitter- KPN kijkt met tevredenheid te rug op de afloop van de aande lenemissie. Op de aandelen was twee keer zoveel ingeschreven als er stukken beschikbaar wa ren. De opbrengst van meer dan tien miljard gulden kwam voor tachtig procent van insti tutionele beleggers zoals pensi oenfondsen. Dat is een krachtig signaal van vertrouwen juist in de huidige onzekere markt, al dus topman Smits zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal. Gezien de neergaande ont wikkeling van de beurzen was volgens Smits niet echt gere kend op een veel hogere op brengst. Het telecombedrijf blijft daarom op zoek naar geld om de doorgaande hoge inves teringen te kunnen financieren. Maar volgens de bestuursvoor zitter heeft zijn bedrijf voldoen- IRISL p hem te eten is volgens Tc to heel simpel. „Twee spii I eren en daarop ongevee gram geraspte truffel." De laatste aankoop v Italiaanse hoteldirecteur gelijkertijd ook zijn besti grote afstand volgt eenfr goede wijn die hij tien jaa fc den kocht. De Italiaanse di lo-wijn uit 1964 kostte to ;ti 80 gulden per fles, schat cl letto. „Nu is een fles tusir 800 en 1.000 gulden waari y Toffoletto haalt wel vaki; producten voor het rest; p uit Italië. Soms gaat diia eens mis. Een dure wittig van 60 gulden per fle u heerlijk in Italië, maar n h komst in Nederland vv plotseling zuur. Weggiji geld, maar geen reden ei Toffoletto om nooit meen uit Italië te importeren.a altijd moeilijk met witte j( Tijdens het transport ver ij hij soms. Het klinkt gek e dat komt omdat de wijl» is. Er zitten geen chei stoffen in om hem stal n maken." De hoteldirecteur hou >i bestedingstip ook in de f van eten en drinken. „InI'd land heeft iedereen eer ei vreemd idee over de Italiiji keuken. Iedereen denkt 1) tijd aan pizza en pasta m ij, saus. Maar Italianen eten j alleen als voorgerecht en n of geen saus. De keuken ei simpel: wat olie, parmezi e het is al heerlijk. Ga eer d, keer bij een échte Italiaai n Dat is echt een ervaring." doetinchem anp De ingrijpende beslissingen die Laurus heeft aangekondigd om het supermarktconcern weer goed op de rails te krijgen, ko men twee jaar te laat. De vorige raad van bestuur met W. Ange- nent en W. Kranenburg deugde niet. Dat zegt grootaandeelhou der (34,7 procent) en commis saris E. Albada Jelgersma in een vraaggesprek met het vakblad voor de supermarktsector Dis- trifood. Laurus gaat flink wieden in de winkelmerken als Edah, Su per de Boer, Spar, Basismarkt en Pet's Place. Het vlaggen schip wordt Konmar. Het had allemaal veel eerder moeten ge beuren, aldus Albada Jelgers ma, die fel uithaalt naar de ex- bestuursleden. Volgens hem ontbraken er winkelmensen aan de top. „Twee boekhouders (Angenent en Kranenburg) we ten niet hoe een retailketen werkt. Ze hebben verzuimd de integratie binnen Laurus aan te pakken." Acheraf betreurt Albada Jel gersma dat bij bij de fusie tus sen zijn Unigro en De Boer toe stemde in de benoeming van Angenent als concernbaas. R. ter Haar van Unigro zou als tweede man de fusie begelei den en na twee jaar Angenent opvolgen. Ter Haar vertrok ech ter tussentijds naar handelshuis Hagemeyer. Veel bedrijven slecht op komst euro voorbereid utrecht anp Een vijfde van de grotere be drijven in de Europese Unie is nog maar net begonnen zich voor te bereiden op de over gang naar de euro. Tien pro cent van de ondernemingen heeft zelfs nog geen stappen ge zet om de informatietechnolo gie aan te passen. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van de management- en adviesor ganisatie Cap Gemini Ernst Young en de Association for the Monetary Union of Europe. Voor veel bedrijven dringt de tijd. De euro vervangt over dertien maanden de munten van twaalf Eurolanden en de studie wijst uit dat een derde van de organi saties die hun europrojecten wel al hebben afgerond, hier voor meer dan een jaar nodig hadden. Een kwart van de Eu ropese bedrijven denkt dat ook na 1 januarui 2002 voor de boekhouding en interne reke ningen de huidige munteenhe den gebruikt kunnen worden. Een aantal landen heeft echter al sancties aangekondigd voor bedrijven die in 2002 interne rekeningen en belastinggege vens niet in euro's bijhouden. 'In ons brugsysteem hebben we al onze kennis van eerdere systemen bijeengebracht'. FOTO GPD CEES KUIPER rotterdam gpd Imtech Marine Industry in Rotterdam is doorgebroken op de internationale scheeps- bouwmarkt. Het bedrijf heeft wereldwijd inmiddels voor 26,5 miljoen gulden aan orders ge boekt voor haar geïntegreerde brugsystemen. Daarmee kun nen alle besturings- en be heersfuncties vanaf computer terminals op de brug van een schip worden geregeld, zoals de navigatie, radar, automatische piloot, communicatie en wa pensystemen. Knoppen, meter- tjes en afleesvensters zijn daar mee voorgoed verdwenen. De scheepsbrug is een 'cockpit' ge worden. Imtech, onderdeel Internatio- Müller, heeft zeventien op drachten gekregen van de Ko ninklijke Marine, het ministerie van landbouw en visserij, Re public of Singapore Navy, bag geraar Ballast Nedam, IHC Hol land en Sestao uit Spanje. In China gaat Imtech de systemen leveren aan staatsrederij Cosco voor twee nieuwe zwaar-trans- portschepen. „In ons brugsysteem hebben we al onze kennis van eerdere systemen bijeen gebracht," zegt commercieel directeur Van Velzen. „Het resultaat is een ge ïntegreerd systeem dat op alle schepen past die speciale taken verrichten, zoals marinesche pen, baggerschepen, zwaar- transportschepen en snelle veerboten. Want het is juist op dat soort schepen dat veel in formatie snel en gemakkelijk beschikbaar moet zijn." Volgens Van Velzen is alle in formatie op te roepen op alle aanwezige beeldschermen. „Dat is nieuw. Hiermee nemen we een voorsprong op onze concurrenten." Imtech heeft vijf jaar lang aan de automati sche brug gewerkt. „We hebben veel kennis van navigatiesystemen in huis", zegt Van Velzen. „Voor de Ne derlandse mijnenjagers hebben we bijvoorbeeld een heel nauw keurige voortstuwingsinstallatie gemaakt, die schepen aan de hand van satellietnavigatie op enkele meters nauwkeurig op positie houdt. We hebben op zo'n manier ook ervaring opge daan met baggerschepen. Die moeten exact op positie blijven. Dat betekent dat één man op de brug volstaat, die zich met het baggeren bezig houdt." In samenwerking met radar- fabrikanten hebben we ook een systeem gemaakt, dat de radar beelden via de pc weergeeft. We kunnen op de vijf tot zes beeld schermen op ons multifunctio nele brugsysteem alles tevoor schijn toveren." Handbedie ning is met het systeem ook nog mogelijk. Van Velzen: „Als alles uitvalt, kun je het schip nog steeds met de hand bedie nen." de kracht om door te gaaJJ dat was ook al zo voor di ste emissie. je De groei van de ICT-i zal voorlopig onven n doorgaan, zo meent Smii^ vesteren daarin is geen s c in het ongewisse, maar gisch doortrekken van hj, sche ontwikkelingen. Sn het ook niet eens met ui n gen zoals die van de Ja jj partner NTT Docomo, d, wel eens onmogelijk zou1(j nen blijken de reusachtig vesteringen terug te verdie Als rekenvoorbeeld va1( tegendeel nam hij de Ijt deelneming E-Plus. De tie joen klanten van het bedr[,( steden nu per maand 70 t j) gulden. v Een verhoging van de2 c dragen met slechts enkel 2| dens geeft al een heel e meeropbrengst.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10