Dictator Ceausescu stijgt postuum weer in aanzien Buitenland Spanning stijgt tussen rivalen Mozambique Wittebroodsweken Turken en Grieken over Romeo en Julia op z'n Afghaans: samen in de gevangenis RDAG 25 NOVEMBER 2000 Straatanne Roemenen kiezen morgen nieuwe president PRETORIA EELCO VAN DER LINDEN o4f halflege magen, ver- n van banen en ge- ier eerd i° zelfbeklag de Roemenen mor- ïaar de stembus om ïieuwe president te n. Er zijn veertien miidaten, maar geen van ;veet de weg omhoog et tranendal. Daarom jn ze maar weer een bekende: ex-commu- ex-president, ex-op- gjieleider Ion Iliescu. !EST CEES VAN ZWEEDEN dan duizend Roemenen hun leven voor de revolu- arl' in 1989 een einde maak- i dictator Ceausescu en megalomane vrouw Ele- V aar bijna elf jaar na dato gezicht van Ceausescu te- 1 keerd in de verkiezings- 2'5 agne. ■zicht, afgebeeld op ver- 1' gsposters van de Roe- se Arbeiders Partij (PMR), En het vraagt: 'Ze schoten id. Maar is uw leven nu Denk aan wat ik allemaal ladde voor het volk: de fa- in, de waterkrachtcentra- EV[ it irrigatiesysteem, de me- 1R is misschien een onbe- nc c Het Roemenië van nu 3Stgf rt in een zo deplorabele l54 lat Ceausescu, destijds rechtelijk geëxecuteerd, m in aanzien is geste die daar het meest van offreren is Ion Iliescu. De- lgediende (70) kan vol le opiniepeilingen reke- p vijftig procent van de nen, meer dan genoeg om iet presidentschap te be- Zijn sociaal-democrati- 'DSR zou bij de parle- iverkiezingen, die tegelij - rw I worden gehouden, g UI ior een vergelijkbaar per- 3;e van de stemmen, is zijn opposanten is een communist in pskleren. De man werd na van Ceausescu ook al edefot het hoogste ambt ge- i, maar zag zich vier jaar 141 n bij de presidentsverkie- 3231 afgedroogd. Aan de kwam toen Emil Con- ïescu, een gematigd poli- )p wie het Westen zijn ad gevestigd. Constantinescu slaagde in zijn belofte gestand te Roemenië op te stoten in t der volkeren. Vier jaar aantreden bengelt het p(j nderaan zowat iedere Eu- i ranglijst, of het nu om jd tegen corruptie of eco- che hervormingen gaat. rïfl antinescu versleet drie re ien, maar het resultaat ihil. De inflatie steeg tot procent, de economie j^l i zestien procent en bijna 12 r ft van alle Roemenen nu van tien gulden per ndkomen. ïri Lib CORRESPONDENT Mozambique wordt getroffen door een ge- weldsgolf, die de spanning in het Zuid-Afri- kaanse land sterk doet oplopen. De onrust wordt veroorzaakt door toenemende rivali teit tussen de twee partijen die al eerder een vijftien jaar durende bloedige burger oorlog uitvochten. De donderdag op maffiawijze uitgevoerde moord op 's lands meest vooraanstaande journalist, Carlos Cardoso, heeft alles van een officiële waarschuwing. Net als de aan slag op de radiojoumalist die even daar voor was gemolesteerd en in zijn tong ge sneden, 'omdat hij te veel praatte'. Aan wie de waarschuwing is gericht, is duidelijk: een ieder die kritisch het doen en laten van de machtigen van het land volgt. Maar wie is de afzender? Cardoso (49) was onbetwist het journalis tieke geweten van Mozambique. Gevreesd en geliefd om dezelfde reden. Geen ander bedreef onderzoeksjournalistiek als hij en geen ander wist zoveel schandalen bloot te leggen. Hij beet zich vast in politieke mis standen, justitiële dwalingen en economi sche delicten, maar viel ook de georgani seerde misdaad lastig. Die zou de moord kunnen hebben gepleegd. Anderen houden het op een politieke afre kening. Cardoso was kritisch ten opzichte van de Frelimo-regering, maar spaarde ook de radicale elementen in Renamo, de be langrijkste oppositiepartij, niet. Frelimo was de door het Oostblok gesteunde mar xistische bevrijdingsbeweging die eerst streed tegen de Portugese kolonisten, en vanaf 1977 tegen Renamo. Deze Beweging van Nationale Weerstand werd gesponsord door conservatieve Portugese elementen, het voormalige Rhodesië en het Zuid-Afri kaanse apartheidsregime. De twee jaar na de vrede van 1992 gehou den verkiezingen werden gewonnen door Frelimo. President werd Chissano, die 53 procent van de stemmen kreeg, 20 procent meer dan Renamo-leider Alfonso Dhlaka- ma. In het parlement kreeg Frelimo 129 ze tels en Renamo 112. Mozambique zette de weg in van politiek en economisch herstel, en dwong daarmee de bewondering van de hele wereld af. Maar niet alle spanning ver dween. De tweede vrije verkiezingen van vorig jaar december vormden de katalysa tor. Chissano won met klein verschil, maar in het parlement groeide Renamo naar 117 zetels. Renamo-leider Dhlakama is de uit slag verder blijven bestrijden wegens ver meende fraude, ook al noemden waarne mers de verkiezingen 'vrij en eerlijk'. Eer der deze maand escaleerde de situatie, toen Dhlakama betogers tegen Chissano's regering de straat op stuurde. Het geweld waarmee dat gepaard ging, kostte 41 men sen het leven. De al gespannen sfeer is aanzienlijk verder verslechterd door het bericht dat in een ge vangenis in Montepuez zeker 80 gevange nen in één nacht op mysterieuze wijze zijn overleden. De gevangenis zat na de laatste onrusten vol met leden van Renamo. De Frelimo-regering heeft de niet gemakkelijke taak licht te werpen op de moord op Car doso en de dood van de gevangenen. Het is allemaal gevaarlijke munitie voor de weer op het oorlogspad verkerende Renamo. Drie jonge Roemeense zwervertjes bekijken vanaf het dak van een telefooncel een voorbijtrekkende verkie zingskaravaan. Op de achtergrond posters van de kansloze onafhankelijke presidentskandidaat Isarescu. foto epa robert ghement DO Het land is vergeven van grote industriële complexen die slechts vervuiling lijken te pro duceren en zwaar verlies lijden. Deze dinosaurussen zijn nog altijd niet geprivatiseerd, wat het IMF ertoe bracht de geld kraan dicht te draaien. Op het verpauperde platteland is gebrek aan alles, soms zelfs aan drinkwater. In de stad ont breken banen. Het enige waar het land geen tekort aan heeft, zijn kinderen in tehuizen (100.000) en politici (20.000 kandidaten voor 484 parle mentszetels). De president heeft naar eigen zeggen alles gedaan om het land op het rechte spoor te krij gen, maar ook hij kon geen kwadratuur van een cirkel teke nen. Tot verbijstering van een ieder trok hij zich eind juli moegestreden terug uit de race om het presidentschap. Constantinescu verklaarde: „Toen ik mijn gevecht tegen de corruptie begon, ontdekte ik dat in Roemenië operaties van de maffia worden gedekt door de hoogste staats instanties. We leven in een wereld waar alles te koop is: principes, ideologie- en, parlementszetels. Ik hoor niet in de wereld thuis." Exit Constantinescu. Ion Ilies cu, die zich wel thuis voelt in die wereld, kon zijn geluk niet op. De enige man die hem de voet naar het hoogste ambt nog had kunnen dwars zetten, had afgehaakt. De verkiezingen wa ren een onemanshow gewor den. Gevreesd wordt dat Iliescu nog minder dan zijn voorgan ger de bezem zal hanteren. Be gin november zei hij niet van plan te zijn zich de wet te laten voorschrijven door het IMF, de Wereldbank en de EU. Hervor mingen waren goed, maar niet gelijk. En of de oud-communist het uitgezaaide kankergezwel van de corruptie uit de samenleving zal snijden, moet worden be twijfeld. Sterker, op de man rust de verdenking dat hij vier jaar geleden zijn campagne liet fi nancieren met geld dat was ver diend met illegale olie-exporten naar Joegoslavië. En de kiezers? Zij kijken niet veel verder dan het eind van de maand, dat ze meestal niet ha len met hun karige pensioenen en lonen. 'Ze schoten me dood. Maar is uw leven nu beter?' In iets an dere bewoordingen stelden opiniepeilers in oktober diezelf de vraag. Acht op de tien on dervraagden zei nee. ISTANBUL JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Uit de muziekwinkels in Istan bul komen de wandelaar vlagen van Griekse deuntjes tegemoet. Alle vluchten tussen Istanbul en Athene zitten propvol. Nadat zware aardbevingen beide sinds jaar en dag kiftende bu ren - tot nog geen eeuw geleden landgenoten - troffen, hebben ze elkaar omhelsd. Maar op re geringsniveau worden de de gens opnieuw gekruist. Het gedonder begon vorige maand. In het kader van de NAVO-oefening 'Destined Glo ry' landden zes Griekse F-16 ge vechtsvliegtuigen op een Turk se basis in Balikesir. Dat was nooit eerder gebeurd, maar na een jaar van ontspannen be trekkingen kozen de piloten zonder problemen het Turkse luchtruim, broederlijk naast hun Turkse collega's. Tot ze over betwist gebied vlogen. Volgens het Verdrag van Lau sanne (1923) moet een aantal Griekse en Turkse eilanden in de Egeïsche Zee onbewapend blijven. Het stelt ook dat er geen vliegtuigen over de eilan den mogen vliegen. En daar trokken de Griekse piloten zich weinig van aan, als om te bena drukken dat ze lak hebben aan de internationale afspraken. Griekenland heeft zich boven dien een paar decennia geleden wat extra mijlen territoriale wa teren op de Egeïsche Zee en dus ook luchtruim toegeëigend. Internationaal gezien luisteren piloten daar naar de Turkse vliegverkeerstoren. Zo niet de Griekse. Dat was zout in de wonde. In een mum van tijd werden de bondgenoten weer vijand. De Turkse F-16's dwon gen de Grieken tot landen en beklaagden zich bij de NAVO. Griekenland eiste dat de oefe ning werd stopgezet. De Griekse minister van buiten landse zaken Papandreou, die begin dit jaar zijn Turkse colle ga nog verwelkomd had met 'lieve Ismail', verklaarde vervol gens dat 'een serieus land zijn hele politiek niet op het spel zet om een paar stukken rots'. Daarmee erkende hij impliciet dat Griekenland zijn zinnen heeft gezet op die stukken rots die de uitbreiding van de terri- Gedeelde Grieks-Armeense belangen: Fransen van Armeense afkomst demonstreerden vorige week buiten in Straatsburg tegen een mogelijk Turks EU-lidmaatschap. Binnen in de vergaderzaal wierpen de Grieken nieuwe politiek barrières op. foto anp christian lutz toriale wateren zouden legiti meren. „Het Turkse gedrag zal de we derzijdse betrekkingen beïn vloeden", zei hij en schortte een geplande ontmoeting op tussen het Griekse Rhodos en het Turkse Marmaris - tegen over elkaar liggende toeristi sche trekpleisters die lucratief zouden kunnen samenwerken. Vorige week meldde een Griek se krant dat het leger zich op nieuw instelt op een mogelijke Turkse invasie. Tijdens de EU-rapportage van deze week over Turkije's vorde ringen als kandidaat-lid zag Griekenland zijn kans schoon. Het eiste op het laatste nipper tje dat een oplossing van de Egeïsche kwestie en Cyprus werden toegevoegd als voor waarde voor Turkije's toetre ding. Door een jaar geleden tijdens de EU-top in Helsinki in te stemmen met het kandidaat lidmaatschap voor Turkije be werkstelligde Griekenland juist dat een oplossing van de kwes tie Cyprus geen voorwaarde meer zou zijn voor het lidmaat schap van zodoende eventueel alleen de Griekssprekende helft van het eiland. Een EU-lid maatschap van alleen Grieks- Cyprus betekent in Turkse ogen vooral dat er dan twee Griekse - en dus anti-Turkse - stemmen in de begeerde club zitten. De indruk dat er een snood plan bestaat om Turkije alsnog buiten de deur te houden, wordt nog eens versterkt door de laatste actie van het Europe se Parlement. Dat besloot vori ge week om Turkije 'uit te nodi gen' om te erkennen dat het Osmaanse regime begin twin tigste eeuw volkerenmoord ge pleegd heeft op de Armeniërs. Turkije ontkent niet dat hon derdduizenden Armeniërs zijn omgekomen in de laatste dagen van het Osmaanse Rijk, maar wel ten stelligste dat het om zo'n beladen actie als volkeren moord ging. Tijdens een bijeenkomst met de europarlementariërs op dins dag in Antalya aan de Turkse zuidkust schoot de anders zo vriendelijke minister Ismail Cem uit zijn slof. Hij verweet de Europeanen zich de gouver neur van een kolonie te wanen die denkt allerlei dingen zo maar en zonder respect naar zijn hand te kunnen zetten. Athene benadrukte dezelfde dag echter nog eens dat het geen seconde twijfelt aan de boze bedoelingen van de Tur ken. Tegenover de bezoekende Armeense president Robert Ko- charian noemde diens Griekse gastheer Kostis Stefanopoulos het Armeense en het Griekse volk lotgenoten, die ooit geflo reerd hadden onder Byzantijn se - lees Griekse - heerschappij, maar er onder de Osmanen - lees Turken - alleen maar op achteruit waren gegaan. In Brussel, waar op maandag de ministers van buitenlandse zaken van de EU-lidstaten de vorderingen van de kandidaat leden bespraken, verklaarde de Franse EU-voorzitter Hubert Vedrine dat Turkije door tijdge brek helaas niet meer aan bod was gekomen. Het was voor ie dereen zonneklaar dat Frankrijk de vingers niet wil branden aan het heikele onderwerp. De zwarte piet wordt doorgescho ven naar Zweden, dat het EU- voorzitterschap op 1 januari zal overnemen. it HARALD DOORNBOS löf dat ze nergens anders heen ten, zitten ze al anderhalf n een gevangenis. Muza- (15) en Farooq (25), beiden imstig uit Afghanistan, we- dat ze zullen sterven wan- -22 fze de gevangenis in het ird-Pakistaanse stadje Ko- verlaten. Muzalifa's vader en.) t buiten de poort te wach- klaar om zijn eigen doch- te vermoorden. Alleen dit er voor zorgen dat hij zijn lerug krijgt, zo meent hij. )oq en Muzalifa staan in- dels bekend als de Romeo ulia van Afghanistan, 's we- [fa, is strengste moslimmaat- appij. Maar er zit geen lief- emaneer in hun verhaal, alleen maar dood, bloed en eer. Is 0 n Muzalifa drie was, werd f oor haar vader uitgehuwe- aan Farooq, toen dertien, was heel normaal, aange- )G II i huwelijken uit liefde in 'Pakistan en Afghanistan voorkomen, en alle meis- :n jongens door hun vaders den uitgehuwelijkt. vertrok echter naar Iran iet niets meer van zich ho- Niet wetende of de toe- n, lstige man van zijn dochter in leven was, besloot Mu- s vader dat ze dan maar k een ander, Riaz, moest srsiftven. Die betaalde volgens vr I [ewoonte een flink bedrag de vader, en ging er vanuit dat hij de echtgenoot van Mu zalifa zou worden. Vlak voordat het huwelijk met Riaz zou plaatsvinden, kwam Farooq terug naar zijn dorp Gul Ghundi in Zuid-Afghanis- tan. Hij eiste dat hij met Muza lifa zou trouwen, omdat het meisje het eerst aan hem was beloofd. Niet trouwen met Mu zalifa zou voor Farooq beteke nen dat hij zijn eer zou verlie zen. Gebruik makend van zijn nichtje - ongetrouwde mannen en vrouwen mogen geen enkel contact met elkaar hebben - gaf Farooq Muzalifa het bevel om met hem naar het naburige Pakistan te vluchten. De vader van het meisje kwam erachter, en snelde het tweetal achterna. Door te vluchten en niet met Riaz te trouwen, had Muzalifa haar vader immers zijn eer doen verliezen. Moord op je eigen dochter is volgens lokale moslimregels de enige manier om dat verlies te her stellen. Door een toeval werd het vluchtende stel echter ge arresteerd door de Pakistaanse politie, die de twee opsloot in een cel. Liever gezegd: Farooq en Muzalifa smeekten de poli tiemannen om hen op te slui ten en niet vrij te laten. Normaliter krijgt dit soort za ken geen aandacht. Veelal doet de Pakistaanse politie niets, en laat ze de traditie haai moor dende werk doen in plaats van de slachtoffers te beschermen. Maar nu, voor het eerst, pikken de Pakistaanse autoriteiten het niet meer, en maken ze een vuist tegen de machtige mos lim-traditionalisten, die er niets fouts in zien om een ei gen familielid te vermoorden om de eer te redden. Vorig jaar alleen al werden meer dan driehonderd perso nen, veelal vrouwen, het slachtoffer van wat officieel 'eremoorden' heet. Geen van de daders is ooit gearresteerd, omdat slechts weinigen een eremoord beschouwen als een misdaad in het door strenge moslims geregeerde Pakistan. Cijfers betreffende het aantal eremoorden in Afghanistan zijn niet bekend. Dit omdat de Taliban, de zeer fanatieke mos limregering, niemand toelaat om de vele eremoorden daar te tellen. In Afghanistan is het volkomen legaal om iemand te vermoorden als je eer is aange tast. Op 3 november van dit jaar nam de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een met name door Nederland ge steunde resolutie aan, die alle aangesloten landen opriep om er meer aan te doen om misda den uit naam van eer te voor komen. Pakistan onthield zich van stemming. Afghanistan is geen lid van de VN. Slechts Pa kistan en Saudi-Arabië erken nen het Taliban-bewind. „Ik ben zelf een moslim", zegt Riaz Khan Mahsud, de justitie ambtenaar in het district Kohat Achter tralies in Pakistan. De hekken van de gevangenis waar 'Romeo en Julia' noodgedwongen en voor hun eigen veiligheid vastzitten. foto cpd harald doornbos die moet besluiten over de toe komst van Muzalifa en Farooq. „Maar mijn religie en mijn ge weten zeggen me dat ik hen moet beschermen." Mahsud is het ermee eens dat beiden, en dan met name het meisje, groot gevaar lopen wanneer ze de gevangenis zouden verlaten. „Het lijkt er sterk op dat het enige levensdoel van de vader is om zijn dochter te doden. De vader is zelfs verhuisd van Af ghanistan naar een dorp in de buurt van Kohat om zijn missie te volbrengen. De autoriteiten in Kohat ver leenden bij uitzondering toe stemming om Muzalifa en Fa rooq in de gevangenis te be zoeken. „Eeuwenlang hebben de lokale tradities goed ge werkt", zegt Yusuf Khan, de vi- ce-gouverneur van Kohat, ter wijl hij de gevangenisdirecteur over de telefoon opdracht geeft om het buitenlandse bezoek te ontvangen. „Maar dit is een zeer complexe zaak. Ik weet dat het niet het perfect is om deze twee mensen in de gevan genis te stoppen, maar ze zijn er tenminste veilig en ze krij gen te eten." Muzalifa en Farooq worden binnengeleid in de kamer van de gevangenisdirecteur, Eht- azaz Ahmed Jadoon, die er het hele interview bij blijft. Een mannelijke bewaker brengt Fa rooq de kamer binnen. Muza lifa, die een zwarte jurk draagt en een zwarte sluier die zelfs haar gezicht bedekt, wordt be geleid door een vrouwelijke be waker die eveneens in het zwart en volledig gesluierd bin nen komt. Even is het onduide lijk wie wie is. „Ik weet dat ik vermoord zal worden door m'n vader op het moment dat ik deze gevange nis verlaat", zegt Muzalifa. Ze neemt het bovenste gedeelte van haar sluier af, waardoor nu alleen haar grijze ogen te zien zijn. Volgens Muzalifa probeer de Farooq haar tijdens de vlucht naar Pakistan een keer in de steek te laten. Ook zou hij tegen een groep stamhoofden hebben gezegd dat een van hen zonder problemen met haar kon trouwen. Al snel be gint Muzalifa te huilen. „Het is allemaal zo'n chaos", zegt ze door haar tranen heen. „Ik heb Riaz nog nooit gezien en Fa rooq kende ik ook niet tot het moment dat we zijn gevlucht. En nu wil m'n vader me ook nog vermoorden. Ik wil met geen van beiden meer trou wen!" Omdat dit een van de eerste keren gedurende hun achttien maanden durende verblijf in de gevangenis is dat ze bij el kaar in één ruimte zitten, is Fa rooq zeer onaangenaam ver rast door de woorden van Mu zalifa. „Als ze met iemand an ders trouwt, is mijn eer verlo ren", zegt hij luid, „In dat geval zal ik haar nieuwe echtgenoot vermoorden." Volgens Farooq is zijn nichtje al door de familie van Muzalifa vermoord, omdat zij haar had geholpen te ont snappen. Nadat Farooq is weggeleid door een bewaker neemt Mu zalifa haar sluier af zodat nu haar hele gezicht zichtbaar wordt, afgezien van haar haar. Te zien valt een jong, knap meisje. Er zitten wat jeugd puistjes op haar rode wangen. Ze is vijftien, net een puber. „Ik heb er ontzettende spijt van dat ik uit mijn dorp ben ge vlucht". vertelt ze. „Ik weet dat ik nooit meer terug kan naar m'n vader, hij vermoordt me. Het is beter om in deze gevan genis te blijven zitten. Mis schien komt er ooit een einde aan deze ellende." Dan richt ze het woord tot Riaz Khan Mahsud, de rechter in deze zaak, die op een stoel naast de gevangenisdirecteur zit. „Ik kan lezen noch schrij ven. Een vrouw alleen kan hier niet overleven", zegt ze,Als u een man voor me vindt, dan trouw ik met hem. Het maakt me niet uit wie, maar alstu blieft geen Afghaan."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9