EU houdt Balkan worst voor iits diermeelverbod na tdekking BSE-koeien Buitenland Hapje te velde Euthanasie vaak zonder toestemming patiënt Berlijn: Onderste steen boven in moordzaak Voorzichtige toenadering Israëliërs en Palestijnen Duisenberg onder vuur na uitspraak over euro Kindermoordenaar aan België uitgeleend dij Hanen ontevreden over espresso Espresso en cappuccino. Op en top Italiaans, maar niet wat het is geweest. Een op de twee Italianen vindt zijn es- o aan de bar te bitter of te sterk. Te weinig aroma is ook eel gehoorde klacht, aldus de krant La Repubblica. De Ita- se koffiebranders hebben nu besloten een kwaliteitskeur- in te voeren. Ondanks de onvrede werkt de Italiaan nog wat koffie weg. Alleen al in Rome worden er in cafés en urants per dag zo'n een miljoen kopjes geschonken. fA-aanslag verijdeld in Pamplona' De Spaanse politie zegt gisteren met een arrestatie in jlona een aanslag door de Baskische afscheidingsbeweging ie hebben voorkomen. De arrestant zou op het punt heb- >estaan iemand neer te schieten. De Spaanse minister van ïnlandse zaken Jaime Mayor Oreja zei dat nog niet vast wie het beoogde doelwit was, maar volgens de radio ging m een gewezen gemeenteraadslid van Pamplona dat tegen ïankelijkheid voor Baskenland is. te voor verpulveren goudvissen ihagen Een Deens museum heeft een boete gekregen van 500 gulden wegens het aanzetten tot dierenmishandeling, ns een expositie werden tien keukenmachines tentoonge- die waren gevuld met water met goudvissen erin. Bezoe- ;onden de verleiding niet weerstaan om de apparaten aan ten. De goudvissen werden tot moes verpulverd. De ver- oordelijke kunstenaar zei met zijn werk de bezoekers te confronteren met de vraag of ze zichzelf in de hand kun- louden als ze plots kunnen beschikken over leven en dood. Ispatiënt wil op internet sterven /a Een Canadese aidspatiënt wil zijn dood uitzenden via iet. Met de actie wil hij de gevolgen van het HIV-virus on- e aandacht brengen. In het verleden bood de man zijn lijke resten al eens aan via de veilingsite eBay. Ook maakte n serie schilderijen met zijn geïnfecteerde bloed als verf. n maanden geleden monteerde Richard Hollingsworth uit j urook drie webcamera's in zijn huis te monteren. Sinds hij elden dag en nacht uitzendt, hebben negen miljoen men- naar www.theaidschannel.com gekeken. Naast recht se beelden is daar ook informatie over de ziekte te vinden. engere immigratiewet Spanje o_ï De Spaanse Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren trengere immigratiewet aangenomen. De bijzondere rech- ie illegale vluchtelingen een jaar geleden kregen, zijn daar- veer ingetrokken, tot woede van de oppositie. Vorig jaar nber nam het parlement een wet aan die alle buitenlan- zowel met als zonder verblijfsvergunning - dezelfde basis- en verleende, zoals het recht op onderwijs en medische maar ook het recht op vergadering, staking en demonstra- ie laatste rechten zijn nu ingetrokken. koord over stadsbestuur Antwerpen rpen Socialisten, liberalen, christen-democraten en groe- Antwerpen hebben gisteravond een voorlopig akkoord ct over de vorming van een nieuw stadsbestuur. De socia- houden het burgemeesterschap. Het nieuwe be'stuur het extreemrechtse Vlaams Blok, dat bij raadsverkiezingen [ober nog eens twee zetels won, buiten het college houden. voor ontvoeren oorlogsmisdadiger do» Acht mensen zijn gisteren in Joegoslavië veroordeeld straffen wegens de ontvoering van een man die door het slavië-Tribunaa! werd gezocht. De straffen variëren van aanden tot zes jaar cel. De veroordeelden hadden in april oorlogsmisdaden verdachte Dragan Nikolic uit Sme- o ontvoerd naar Bosnië-Herzegowina. Daar leverden de erders Nikolic uit aan de internationale troepenmacht in nd. In afwachting van zijn berechting zit Nikolic inmiddels gen in Scheveningen. er Russen drinken zich dood )uIn de eerste zeven maanden van dit jaar hebben ruim Russen zich dood gedronken. Dat is 43 procent meer dezelfde periode van het vorige jaar. Dat heeft uitgere de minister van financiën, Aleksej JCoetin, gisteren bekend akt. Moskou heeft de accijns op wodka drastisch verhoogd oorlopig als enig resultaat dat de stroom mogelijk dodelij- gaal gestookte drank verre van opgedroogd is. Illegale vormt volgens voorzichtige schattingen een kwart van to- onsumptie in het land. )te staking in Argentinië is aires» Een algemene staking heeft gisteren het openbare in Argentinië lam gelegd. Bedrijven en scholen bleven het openbaar vervoer reed niet, en ook nutsbedrijven, n en ziekenhuizen moesten hun deuren gesloten houden, roetbalwedstrijden werden uitgesteld. De stakers wierpen lokkades op in het hele land. De staking was uitgeroepen de drie belangrijkste vakbonden als protest tegen de be- pngsmaatregelen van president Fernando de la Rua. Duitse koe gevonden op Azoren ftbon dpa-anp ind verbiedt waarschijn- nstaande maandag het van diermeel in vee- lat heeft bondskanselier er gisteren verklaard in oatische hoofdstad Za- raar hij aanwezig was op Ikan-top. De aanleiding maatregel is de ontdek- an twee met de gekke- ziekte (BSE) besmette ministerie van landbouw lijn maakte gisteren be- 'at voor het eerst de gek- ïnziekte is vastgesteld bij die in Duitsland zijn ge- Het gaat om twee die- ;t ene is afkomstig uit de at Sleeswijk-Holstein in arden van Duitsland. Het is uit de oostelijke deel- Saksen-Anhalt naar de e eilandengroep de geëxporteerd. Eerder de Portugese autoritei- [egedeeld, dat op de ei- in de Atlantische Oce- oi het eerst een koe met oeienziekte was aangc- a et verleden is in Duits- feliswaar bij zes koeien econstateerd, maar die waren niet in Duitsland n. Vijf ervan waren uit Groot-Brittannië afkomstig en een uit Zwitserland. De zieke Duitse koe op de Azoren zou in september 1995 zijn geboren en in 1998 naar de Azoren zijn overgebracht. Het dier werd 2 oktober dit jaar ge slacht. Het karkas werd direct vernietigd, omdat het 'meerde re wonden' vertoonde, zo meldde gisteren het Portugese ministerie van landbouw. Het departement in Lissabon heeft de Duitse autoriteiten en de Eu ropese Commissie van het ge val op de hoogte gesteld. Koeien op de Azoren grazen gedurende het hele jaar en wor den niet bijgevoerd. Van be smetting via veevoer kan dus geen sprake zijn. De Azoren zijn daarom uitgesloten van het em bargo dat de Europese Unie heeft ingesteld voor rundvlees uit andere delen van Portugal. Op het Portugese vasteland is de afgelopen jaren al bij zeer veel koeien BSE vastgesteld. In verband met het BSE-ge- vaar heeft Rusland heeft de grens voor levende runderen uit Nederland gesloten. Dit heeft het ministerie van land bouw in Den Haag gisteren meegedeeld. Tot nu toe had al leen Egypte een gedeeltelijk in voerverbod voor Nederlands rundvlees afgekondigd. Tien miljard gulden steun Kans op EU-lidmaatschap Kohl weert zich tegen 'laster en vervalsing' In een poging de Balkan te stabiliseren, heeft de Europe se Unie gisteren vijf landen in die regio omvangrijke fi nanciële steun en vrijhandel toegezegd. Op een top in de Kroatische hoofdstad Zagreb werd deze landen de ko mende vijf jaar 4,6 miljard euro (ruim tien miljard gul den) beloofd alsmede de heffingsvrije import van 95 procent van hun goederen. Dit alles als een opstap naar een mogelijk lidmaatschap van de Europese Unie. ZAGREB CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Franse president Chirac sprak in Zagreb van 'een nieu we bladzijde in de geschiedenis van Europa'. De Duitse minis ter van buitenlandse zaken, Fi scher, gewaagde van een 'unie ke kans om een regio in crisis een geïntegreerd Europa bin nen te leiden'. Maar de Kroati sche president Mesic herinner de eraan dat de EU al eerder geld had beloofd en dat snel heid nu geboden is. „Het is van vitaal belang dat de toegekende fondsen zo snel mogelijk wor den aangewend", zei hij. Een sombere noot kwam van Bernard Kouchner, die namens de Verenigde Naties bestuurder is in Kosovo (formeel een pro vincie in de Joegoslavische Fe deratie). „Wij zijn erin geslaagd de banden tussen Serviërs en Albanezen iets te verbeteren, maar ik ben bang dat dat suc ces door een stel extremistische smeerlappen teniet wordt ge daan", zei hij in reactie op de aanslagen van deze week. De top was aanvankelijk be doeld voor Kroatië, Bosnië, Ma cedonië en Albanië. Maar na de val van Slobodan Milosevic werd de Joegoslavische Federa tie te elfder ure eveneens uitge nodigd. Joegoslavië was na Kro atië dit jaar het tweede autocra tisch geleide land waar een de mocratische regering aan de macht kwam, wat de EU-leiders tot groot optimisme bracht. Maar de leider van de Joego slavische deelrepubliek Mon tenegro zette in Zagreb een domper op de feestvreugde door te hameren op onafhanke lijkheid. Milo Djukanovic vroeg de Joegoslavische president Kostunica en de EU-leiders te accepteren dat Servië en Mon tenegro 'in werkelijkheid' twee verschillende landen zijn. Als Kostunica daartoe niet bereid is, zo dreigde hij, houdt Mon tenegro begin volgend jaar een referendum over onafhankelijk heid. De EU-leiders vrezen dat een Montenegrijnse onafhankelijk heidsverklaring eën nieuwe im puls geeft aan de Kosovaarse Albanezen om zich van Servië af te scheiden. Daarmee zou ook het voortbestaan worden bedreigd van Macedonië, waar een grote Albanese minderheid woont. Kostunica werd door ver scheidene regeringsleiders her innerd aan het bestaan van het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag, waar oorlogsmisdadigers terecht staan. „Het niet aansnij den van dit onderwerp zou een verkeerd signaal zijn geweest", zei premier Kok. Maar de EU- leiders stelden uitlevering van oorlogsmisdadigers niet als voorwaarde voor hulp aan Kos tunica. minsk» Witrussische soldaten stortten zich gisteren gretig op verse broden. Dat gebeurde tijdens een pauze in een militaire oefening. foto ep a viktor dratsjev Kohl met zijn boek. foto reuters fabrizio bensch BERLIJN DPA-Rtr De Duitse oud-bondskanselier Helmut Kohl presenteerde gis teren in Berlijn het boek 'Hel mut Kohl, Mijn Dagboek, 1998- 2000'. „Hiermee wil ik mij ver weren tegen de opzettelijke ver draaiing van de feiten door de media, die mijn zestien jaar als bondskanselier zwart willen af schilderen en de geschiedenis vervalsen", zei Kohl op een persconferentie. „Ik heb een grote fout ge maakt door anonieme en illega le schenkingen tot een bedrag van 2,1 miljoen mark te hebben aangenomen en verdien daar voor kritiek. Maar ik zal geen verdraaiing van feiten en laster tolereren. Er zijn ongelooflijke leugens over mij verspreid", al dus Kohl. De ex-kanselier verwierp ver onderstellingen dat hij steek penningen heeft aangenomen of geld voor zichzelf zou heb ben gehouden. Kohl zei de do naties te hebben gebruikt om zijn partij, de christendemocra tische CDU, opnieuw op te bouwen in de voormalige DDR. Een onderzoekscommissie van de Duitse Bondsdag gaat nog steeds na of smeergeld in bepaalde gevallen invloed heeft gehad op het handelen van de regering-Kohl. Daarbij wordt gedacht aan bijvoorbeeld de ex port van tanks naar Saudi-Ara- bië in 1991 en bij de privatise ring van de Leuna-raffinaderij in de jaren negentig. Het zwart-geldschandaal rond de CDU kwam na Kohls aftreden in 1998 aan het licht. Zijn opvolgers aan de top van de CDU hebben volgens Kohl opzettelijk op een breuk met hem aangestuurd. Met het dag boek loopt Kohl vooruit op zijn memoires, die waarschijnlijk in 2002 zullen verschijnen. Onderzoek in Vlaanderen van twee universiteiten brussel pascale thewissen correspondent Vlaamse artsen die het leven van een patiënt door een medi sche ingreep beëindigen, doen dat in drie van de vier gevallen zonder de uitdrukkelijke toe stemming van de patiënt. Dat concluderen onderzoekers van de universiteiten van Gent en Brussel. De resultaten van het onder zoek worden vandaag gepubli ceerd in het medische tijd schrift The Lancet. Uit het rap port blijkt dat levensbeëindi ging zonder toestemming van de patiënt in Vlaanderen vier keer vaker voorkomt dan in Ne derland. Het aantal gevallen van euthanasie op uitdrukkelijk verzoek van de patiënt ligt in Vlaanderen iets lager dan in Nederland. De bevindingen moeten dienen als uitgangs punt voor het opstellen van nieuwe regelgeving inzake eu thanasie. Het onderzoek nam ruim vijf jaar in beslag. Een team van medici, sociologen, filosofen en ethici van de Vrije Universiteit Brussel en de Universiteit Gent ging te werk naar het voorbeeld van een eerder Nederlands on derzoek. In totaal werden 1.925 sterfgevallen onderzocht. De betrokken artsen werd gevraagd naar hun overwegingen en be weegredenen om euthanasie toe te passen. Of en op welke manier artsen ingrijpen in het levenseinde van hun patiënten blijkt in belang rijke mate afhankelijk van hun opleiding en geloofsovertui ging. Oudere artsen en katho lieke geneesheren kiezen min der snel voor euthanasie dan jonge doktoren die een oplei ding palliatieve en terminale zorg hebben gevolgd. Die laat ste groep is ook eerder geneigd om zonder uitdrukkelijke toe stemming van de patiënt eu thanasie toe te passen. Oudere artsen kiezen eerder voor het staken van de medische behan deling. berlun peter van nuusenburg correspondent De Duitse regering wil dat de moord op de 6-jarige Joseph uit Sebnitz tot op de bodem wordt uitgezocht. De woordvoerder van kanselier Schroder, Uwe- Karsten Heye, zei gisteren dat 'letterlijk alles moet worden ge daan om opheldering in deze zaak te brengen'. „Als blijkt dat politie en justitie de affairë slor dig hebben onderzocht, dan moet dat voor de betrokkenen consequenties hebben." Joseph Kantelberg-Abdulla, zoon van een Duitse moeder en een Irakese vader, werd op 13 juni 1997 in het Oostduitse dorp Sebnitz waarschijnlijk door een groep neonazi's om het leven gebracht. Hij werd in het plaatselijke zwembad over vallen, geslagen, gemarteld en in het water gegooid, waarna hij verdronk. De driehonderd andere bezoekers zouden niets hebben gemerkt. De politie hield het aanvankelijk op een ongeluk. Ook justitie zag na een oppervlakkige lijkschouwing geen aanleiding tot een diep gaand onderzoek en sloot na een jaar het dossier. Het onderzoek is inmiddels hervat. De politie heeft drie ver dachten, twee mannen en een vrouw, variërend in leeftijd van 20 tot 25 jaar, gearresteerd. In elk geval een van hen zou 'op zijn minst extreemrechtse sym pathieën' hebben. Josephs dood heeft in Duits land een golf van verontwaardi ging veroorzaakt en de gebrui kelijke oproepen tot meer 'bur germoed' voortgebracht. Maar er zijn ook sympathiebetuigin gen voor de daders. De moeder van de jongen, Renate Kantel berg-Abdulla, zei gisteren dat een groep (neo)nazi's aan de apotheek-annex-woonhuis van haar en haar man voorbij was getrokken en de Hitlergroet had gebracht. Een van hen zou heb ben gebruld, dat de moeder 'als eerstvolgende aan de beurt is, met een mes in de buik'. Ook haar gezin zou met de dood zijn bedreigd. Het stadhuis van Sebnitz werd gisteren ont ruimd, nadat een anonieme bommmelding was binnenge komen. Het bleek loos alarm. Het dorp geldt als een broeinest van (neo)nazi's. De ware toedracht rond Jo sephs dood kwam aan het licht, doordat zijn ouders de lezing van politie en justitie niet wil den aanvaarden. Ze lieten een nieuwe autopsie uitvoeren. Daaruit bleek dat Joseph was gemarteld en een verdovend middel had moeten drinken. Renate Kantelberg ging ook zelf op onderzoek uit en slaagde er uiteindelijk in een aantal getui gen tot praten te bewegen. Op de homepage van Sebnitz (10.000 inwoners) spreekt de gemeente haar medeleven met de familie uit. Het gastenboek op het internet is veranderd in een condoleanceregister. Maar ook hier konden sommige figu ren het niet nalaten de dood van Joseph 'klasse' te vinden. te coördineren. Het geweld, dat ook gisteren doorging, kan echter roet in het eten gooien. In een dorpje bij Nablus, op de Westelijke Jor- daanoever, werd een medewer ker van het Israëlische ministe rie van defensie in zijn auto doodgeschoten. In de Gaza- strook werd een Israëlische mi litair gedood. Aan Palestijnse zijde vielen drie slachtoffers. Twee van hen, een 20-jarige man en een 14-ja- rige jongen, vonden op de Wes telijke Jordaanoever de dood door Israëlische kogels. Het derde slachtoffer, een man van 22, viel gisteravond in de Gaza- strook. Een Israëlische legerpa trouille kwam onder vuur te lig gen en schoot met een tank te rug. Zeker vijftien Palestijnen raakten gewond bij de confron taties. Daarnaast zijn er nog on bevestigde berichten over twee andere Palestijnse slachtoffers. JERUZALEM-MOSKOU DPA-ANP-Rtr Israël en de Palestijnen lijken gisteren met succes enige toe nadering tot elkaar te hebben gezocht, ondanks het aanhou dende geweld in de bezette ge bieden. President Arafat en pre mier Barak spraken telefonisch af dat ze de samenwerking op veiligheidsgebied wordt her nieuwden en dat de donderdag gesloten kantoren voor onder linge contacten weer open gaan. Arafat bracht gisteren een bliksembezoek aan Moskou. Hij sprak er met zijn Russische ambtgenoot, Poetin. De Russi sche president nam in het bij zijn van Arafat telefonisch con tact op met Barak om zijn be zorgdheid over de situatie te ui ten. Daarna gaf hij de hoorn aan zijn gast. Arafat en Barak bereikten binnen gehoorsaf- stand van Poetin overeenstem ming om het veiligheidsbeleid LEUVEN PASCALE THEWISSEN correspondent Een Vlaamse kindermoordenaar is door de Nederlandse autoriteiten 'uitgeleend' aan België. Sinds twee maanden wordt hij in zijn Leuvense cel vrijwel dagelijks onder vraagd over de verdwijning van Nathalie Geijsbregts. Het destijds 10-jarige meisje werd voor het laatst gezien toen ze op 26 februari 1991 in haai' woonplaats Leefdaal stond te wachten op de bus naar school. Volgens woordvoerder Jakobs van het Leuvense parket.is de 'uitleentermijn' on langs met een maand verlengd. Over de ondervragingen wil Jakobs alleen kwijt dat 'een aantal hypotheses over wat er destijds is gebeurd, aan de verdachte wordt voorge legd'. De verdachte Vlaamse vrachtwagen chauffeur is in Nederland veroordeeld tot levenslange celstraf voor de moorden op de Duitse jongetjes Marco Weisser (13) en Sa- lim Thattil (10) en de Nederlandse Jessica Laven (11). Hij staat in Nederland al sinds 1981 te boek als pedofiel en werd in de Van Mesdagkliniek in Groningen behandeld voor ontucht met kinderen. Na zijn ontslag uit de kliniek pleegde hij de drie moorden. In augustus 1986 was hij ook al in ver band gebracht met de moord op de 7-jarige Cheryl Morriën uit IJmuiden. De Vlaming keerde in die periode niet terug van een proefverlof. Zijn betrokkenheid bij die moordzaak kon echter nooit worden bewe- PARUS-PRAAG Rtr-ANP-DPA President Duisenberg van de Europese Centrale Bank (ECB) is gisteren opnieuw onder vuur gekomen. Een Frans parle mentslid eiste zijn aftreden. De president van de Franse centra le bank, Trichet, die tevens Dui- senbergs beoogde opvolger is, reageerde met de verklaring dat Duisenberg het volledige ver trouwen heeft van het ECB-be- stuur. De voorzitter van de buiten landcommissie van de Franse Nationale Vergadering, Fran cois Loncle, lanceerde de aan val. De aanleiding was Duisen- bergs uitspraak dat het nog te vroeg is om te beoordelen of de euro een succes is. De ECB-pre- sident zei dat donderdag in het Europees Parlement. „Zodra hij zijn mond open doet, gaat de koers van de euro omlaag", aldus Loncle. „Is het incompetentie, onverantwoor delijkheid, domheid of alle drie tegelijk?" Loncle is geen be langrijke figuur in de Franse politiek. Toch vond president Trichet van de Banque de Fran ce het nodig te reageren. Dat kan ook averechts werken. Al te vaak vertrouwen uitspreken kan de positie van de betrokke ne ook schaden. Duisenberg kreeg vorige maand veel kritiek over zich heen nadat hij in een vraagge sprek met de Britse krant The Times wat loslippig was ge weest over het interventiebeleid van de ECB op de valutamark ten. Oók in Tsjechië is commotie ontstaan rond de centrale ban kier. President Havel heeft, te gen de zin van de belangrijkste politieke partijen, gisteren Zde- nek Tuma benoemd tot presi dent van de nationale bank. Re geringspartijen en oppositie vrezen dat Tuma een zodanig strak monetair beleid zal voe ren dat daardoor de economi sche groei in gevaar komt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7