'Voor PvdA doen argumenten er niet meer toe' Hillegommer met polderporno de grens over B0UCHER0N 'Donor met HIV kan zijn zaad illegaal verkopen' Binnenland ^)litiek creëert rond *SE schijnzekerheid Staal en Diamanten Verwisselbare Armband 3.300 nlg leiden carine neefjes 25 NOVEMBER 2000 PARIS aronson juweliers Grote Houtstraat, 47-49 2011 SC HAARLEM Tel.: 023/532.19.15 Een deel van de studio waar Hillegommer Rinie Otten pornofilms opneemt. woordelijk voor hen. Con dooms? Dat is juist het punt. Bij het uitbreken van de aids-epi- demie zag je dat in veel porno films condooms werden ge bruikt. Nu gebeurt dat niet meer. De klant wil dat niet. Daar pas ik voor. Bovendien boor ik met mijn producties een afzonderlijke niche-markt aan." In de afgelopen periode heeft hij naar eigen zeggen een be hoorlijke vaste klantenkring op gebouwd. „Voor dit jaar ga ik uit van een omzet van ander halve ton, en dat is nog inclu sief het verlies van productietijd als gevolg van de verhuizing naar dit pand. Volgend jaar gok ik op een miljoen gulden." Wel iets anders dan een carrière bij Hoogovens, het bedrijf waar hij als 16-jarige in dienst trad. Na een opleiding als elektro technicus bij de bedrijfsschool leek zijn toekomst bij de IJmui- dense staalfabriek te liggen. Het lot besliste anders. Otten raakte overspannen en moest noodge dwongen de WAO in. Twee jaar lag de Hillegommer in bed. In overleg met het GAK begon Ot ten een eigen bedrijf, RIOT-vi- deo (RIeni OTten) gespeciali seerd in het copiëren van be- drijfs- en vakantiefilmpjes.Tot hij in '96 internet ontdekte. Een wereld ging voor hem open. „Al die tientallen porno-sites!! 'Als je geld wilt scheppen, moet je met porno aan de slag', ging di rect door me heen. Voor een aantal Engelse porno-produ centen ben ik websites gaan bouwen met plaatjes van pro ducties." Aanvankelijk hield Otten zich bezig met het importeren en weer doorverkopen van video's. „Daar verdiende ik echter niet zoveel op. Je kunt beter zelf produceren, dacht ik. Daarom ben ik begonnen met mijn een mans-zaak TNB (Tits 'n Bits). De modellen werft Otten via advertenties in glossy tijdschrif ten, kranten of zijn eigen websi te. „Meestal zijn het Hollandse meiden, soms komen ze uit Amerika of Engeland. Daar be taal ik dan het ticket voor. In ie der geval moeten zij ouder zijn dan 18 jaar. ïk vraag ook hun persoonsbewijs." Na het inta ke-gesprek volgen proefopna- mes. Na een paar minuten heeft de Hillegomse producent door of het model geschikt is. „Sommige dames hoef ik niets te vertellen. Die staan voor de camera en gaan aan de slag. Nieuwkomers moet ik vaak in strueren, op hun gemak stellen. Of ik zelf wel eens opgewonden raak? Dat komt wel voor, ja. Maar je hebt het zo druk met belichting, het geluid, de ver haallijn. Je staat daar niet al te lang bij stil." Van de ruwe op names blijft uiteindelijk een half uur over. Rinie duwt een ongemonteerde mastertape in de video. Een vrouw smeert zich al masturbe rend in met vla. Bizar? De pro ducent is de laatste om het te ontkennen. „Dat willen de mensen nu eenmaal. En als de modellen er geen problemen mee hebben... Ie kunt ze niet dwingen. In ieder geval heb ik mijn eigen principes: geen kin deren, geen uitwerpselen, geen folteringen. En uiteraard geen dieren. Die hebben er niet voor gekozen. „Mijn website is alleen in het buitenland te ontvangen. Dat doe ik uit bescherming van mijn modellen. Ze mogen niet het risico lopen dat ze hier op straat worden herkend. Vaak zijn de vrouwen getrouwd, heb ben kinderen of hebben maat schappelijk belangrijke func ties. Eén keer per week kijk ik naar de binnengekomen e- mails met verzoeken. Na het kopiëren stuur ik de afzenders dan het gevraagde exemplaar." Tuurlijk ergert Rinie Otten zich wel eens aan de dubbele men taliteit van de doorsnee Neder lander: in het openbaar porno verafschuwen en aan de andere kant de gordijnen dicht doen wanneer er weer een erotisch programma op de televisie komt. „Vaak reageren mensen verbaasd als ik hen vertel wat ik doe. Het is ook moeilijk om personeel te vinden. Niemand wil blijkbaar geassocieerd wor den met porno. Gelukkig be schouwen mijn ouders wat ik doe als gewoon werk, net als mijn vriendenkring. Ik sta ge woon ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel." Of zijn ingeslagen loopbaan als pornobaas een blijvertje is? Ot ten zet er zijn vraagtekens bij. „Over tien jaar is porno een normaal onderdeel van het da gelijks leven, is het niet iets bij zonders meer. Kijk maar naar die twee nieuwe films Lies en Bciise-moi, die onlangs in de normale bioscoop zijn uitge bracht. Daarin wordt niets ver huld, verkrachtingsscènes, sa- do-masochisme en dergelijke. Die trend zie je ook op televisie. Otten heeft zich echter al inge dekt: met zijn bedrijfje Square Pixel Systems wil hij zich gaan richten op het gebied van digi tale videosystemen, de porno- tak wil hij dan uitbesteden. „Dan is mijn opleiding als elek trotechnicus bij Hoogovens niet voor niets geweest." Met de komst van een nieuwe wet wordt de anonimiteit van spermadonoren afgeschaft. Dat leidt tot grote problemen. Spermabanken moeten sluiten wegens een chronisch tekort aan donoren. Er heerst angst voor illegale handel in donor zaad. Duizenden paren met een kinderwens zijn overgele verd aan een onbetrouwbaar circuit. „Minister Borst heeft een grote inschattingsfout ge maakt." „Paren met een kinderwens raken verblind door hun ver langen. Als straks kunstmatige inseminatie met anoniem do norzaad (KID) niet meer mo gelijk is, gaan ze andere dingen doen. Dat kan van alles zijn: de vruchtbare buurman lief aan kijken, reageren op een adver tentie, of surfen op internet waar Amerikaanse spermaban ken voor honderden dollars zaad verkopen. Die kinderen komen er wel, alleen nu via een illegaal circuit." J. de Bruyn, hoofd van de sper- mabank van het Leids Univer sitair Medisch Centrum en voorzitter van de Nederlands- Belgische Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie, is moegestreden. Twaalf jaar lang probeerde hij de politiek ervan te overtuigen de anoni miteit van donoren niét af te schaffen. Maar de Tweede Ka mer had slechts één doel voor ogen: ieder kind heeft het recht te weten wie zijn biologi sche vader is. Volgens de nieu we wet Donorgegevens Kunst matige Inseminatie die in 2002 van kracht wordt, kan het kind vanaf de leeftijd van zestien jaar zijn verwekker ontmoeten. Het merendeel van de dono ren is al afgehaakt. De meeste mannen willen geen zestienja rige nakomeling op de stoep, bang voor emotionele proble men. Van de 21 spermabanken zijn er al negen gesloten. In tien jaar tijd is het aantal zaad donoren gedaald van 900 naar 300. Ook diverse ziekenhuizen sluiten hun afdelingen waar kunstmatige inseminatie met donorzaad (KID) wordt toege past. Immers: de voorraad raakt op. Duizenden paren met een kin derwens gaan straks via een onbetrouwbaar circuit op zoek naar geschikt zaad, weet De Bruyn. Via internet en adver tenties in Opzij en de Volks- krant bieden mannen zich nu al aan. „Er zijn heren die het leuk vinden om zichzelf dui zend keer voort te planten. Dat kan gevaarlijk zijn. De kans wordt groter dat in Nederland meer halfbroers en halfzussen met elkaar trouwen. Ook do noren die besmet zijn met het HIV-virus kunnen hun zaad verkopen. Spermabanken we ren deze types, maar op de vrije markt is er geen enkele instantie die donoren zowel psychologisch als medisch screent." Dat stellen met een kinder wens zelf wel doorhebben of een zaaddonor wel of niet deugt, is volgens De Bruyn een naïeve gedachte. „Mensen la ten zich graag foppen, al was het maar om datgene te krij gen waar ze zo vurig naar ver langen. Als zo'n man een goe de babbel heeft, waarom zou je hem dan wantrouwen?" De Bruyn verwacht een toene mende druk op de 'vruchtbare' sociale omgeving van paren die niet meer voor KID in aan merking komen. „Nu al krijg ik hier eens in de twee weken te lefoontjes over. Bijvoorbeeld een vrouw die zich wil laten insemineren met het zaad van haar schoonvader. De emotio nele consequenties zijn gigan tisch! Het kind wordt dan op gevoed door een man die ei genlijk zijn halfbroer is. Uiter aard raden wij dat sterk af, maar wij kunnen deze ontwik keling niet tegenhouden. Iede re vrouw kan op legale wijze sperma van wie dan ook in brengen." Het kwalijke van al deze nood sprongen is dat de positie van het kind aanzienlijk verslech tert. „Minister Borst wil met deze nieuwe wet de rechten van het kind verbeteren, maar ze bereikt het tegendeel. De bewindsvrouw heeft een grote inschattingsfout gemaakt. Ou ders die hun kind via internet, een vage advertentie of een lie ve buurman op de wereld zet ten, zullen de biologische af komst altijd verzwijgen. Ik ben ervan overtuigd dat daar geen kind beter van wordt." ren vanaf achttien maanden kunnen zichtbaar verschijnselen van ïrtonen. foto ap franck prevel Partij beticht vair arrogantie en machtswellust fijngevoelig genoeg zijn om BSE in een vroeg stadium aan te to nen. Extra testen leiden dus al leen tot schijnzekerheid. Ook de oude reflex van de im- portstop komt weer-tevoor- schijn. Frans rundvlees, Franse runderen en zéker Frans vee voer zijn niet te vertrouwen. Dus dat mag het land niet meer in, tenzij de Fransen beloven beter te testen op BSE. Helaas heeft een importverbod geen zin, een exportverbod van Frankrijk daarentegen wel. Bij de dioxine-crisis van vorig jaar doken met dioxine besmet te Nederlandse kippen op in Duitse supermarkten. Het bleek te gaan om Belgische kippen die in Nederland waren ge slacht. Ze worden dan als Ne derlandse kip verkocht. Iets dergelijk zal dus ook gebeuren met Frans rundvlees dat via an dere landen wordt geïmpor teerd, waardoor de oorsprong van het vlees nooit is na te gaan voor de consument. Ten aanzien van de meest waarschijnlijke besmettings bron, het veevoer, is de Kamer weer laks geweest. Vorige week verscheen een rapport van de Rekenkamer, waarin forse kri tiek werd geuit op de controle van de verwerking van kada vers. Niet uitgesloten moest worden, aldus de Rekenkamer, dat er kadavers van zieke of be smette dieren in veevoer te recht zijn gekomen. Vorig jaar drong D66 al aan op het verbie den van kadavers in veevoer. Da&r was echter geen behoefte aan in de Tweede Kamer. Nu is dat verbod alsnog gekomen. De kritiek van de Kamer op mi nister Brinkhorst is dus maar gedeeltelijk terecht. Feit blijft dat het voorzorgsbeginsel, de veiligheid van de consument gaat boven alles, niet altijd goed is nageleefd. Maar daar was de Kamer altijd zelf bij. Bovendien eisen ze nu maatregelen die niet altijd effectief zijn. De Ka mer heeft er blijkbaar moeite mee de woorden van Brink horst te beamen dat honderd procent zekerheid nooit is te geven. PvdA, is cultuurwoordvoerder Atzo Nicolaï erg voorzichtig met algehele kwalificaties over de regeringspartner. Wel kan hij zich opwinden over de houding van, opnieuw, Judith Belinfante in het debat over de Cultuurno ta. „Het is slecht als je ziet hoe vér ze gaan in hun machtsspel, vooral omdat het ten koste is gegaan van een aantal kunstin stellingen." Belinfante trok zonder overleg haar steun in aan een coalitie- voorstel waarin om heroverwe ging van de subsidiestop aan enkele gerenommeerde kunst instellingen werd gevraagd. Dat gebeurde na een onderonsje met staatssecretaris en partijge noot Van der Ploeg, die zelf niets voor zo'n heroverweging voelde. „Sindsdien heb ik grote problemen met de geloofwaar- Gerd Leers (CDA) foto anp VREEKER/KLtllTERS digheid van de PvdA op het ge bied van cultuur", sneert Nico laï. Maar hij wil niet zo ver gaan dat te zien als een eigenschap die ook geldt op andere terreinen. Ook de regenteske trekjes die D66-fractieleider De Graaf sig naleerde, herkent hij niet zo. „Maar wat ik wel af en toe zie, is die houding van: dat kan alle maal wel zo zijn, maar wij zijn aan de macht en dus gebeurt het zoals wij het willen." Voor CDA'er Gerrit Leers is het gedrag heel herkenbaar. Hij gunt de PvdA de louterende pe riode die ook zijn partij na jaren van regeringsdeelname heeft doorgemaakt. „De PvdA heeft een stevige tik op de vingers nodig, net als wij indertijd. Ik zie het patroon. Dit gedrag gaat ze stemmen kosten. Rekenin gen worden altijd betaald in de politiek." De sociaal-democraten moeten de inhoud voorop stellen, niet hun positie in het machtscen trum van de politiek, waar schuwt ook Paul Rosenmöller. Hij hekelt de gesloten cultuur in de PvdA, die discussie moei lijk maakt. „Nu krijgen we vaak te horen: 'dat vindt Kok niet goed'. Dan val je dus stil, want dan doen argumenten er niet meer toe." Maar Rosenmöller hoort niet tot de mensen die vinden dat de PvdA voor straf maar een aantal jaren in de oppositieban- ken moet. „Ik roep niet: nu maar weer iemand anders. Maar de PvdA moet de kritiek ook niet bagatelliseren." Wie denkt dat vanuit Hillegom alleen bloembollen worden ge ëxporteerd, heeft het mis. Sinds kort gaan ook de producties van Rieni Otten (36) naar alle uithoeken van de wereld. Pör- no-video's, in dit geval. Met meestal Hollandse meiden. So lo danwel verwikkeld in lesbi sche scènes. Hoe een loopbaan bij Hoogovens als elektrotech nicus de Hillegommer jaren na dato van pas komt. Trots leidt hij de bezoeker rond in zijn kantoor annex studio in het splinternieuwe onderko men aan de Satellietbaan, in het pas opgeleverde industrie wijkje in Hillegom. Tegen de muren staan verhuisdozen, nog onuitgepakt. Achter in de ruim te hangen tientallen jurkjes aan een rek. Vlak daarnaast de op- maaktafel. Met gordijnen wordt de opnameset aan het zicht onttrokken. Midden in een plas met water staat een riant zit bankje. Alles zo strak mogelijk uitgevoerd. Zoals Rieni Otten het wil. „Ik heb een hekel aan de mees te porno-video's. Met trillende beelden of zichtbare micro foons. Of aanwijzingen van de regisseur die niet zijn wegge haald. Of neem die uitzendin gen van Menno Buch. Polde- rerotiek noem ik dat. De spruit jeslucht dampt eraf!" Nee, het moet volgens Otten al lemaal professioneler. Want uiteindelijk wil de klant toch kwaliteit, daar is de Hillegom mer van overtuigd. Sinds enkele maanden heeft hij zich volledig toegelegd op het maken van erotische producties, zoals hij het zelf eufemistisch noemt. Vijf banden van elk twee uur heeft hij inmiddels achter zijn naam staan, vijf ruwe versies moeten nog naar de montage tafel op de eerste etage boven het studiootje. Iedere aflevering met vier verschillende dames, eventueel irr combinatie. „Geen hetero- of mannelijke homoseks. Ik ben veel te bang dat één van mijn modellen aids oploopt. Ik voel me verant De PvdA begint steeds meer te lijken op het CDA in de nadagen van Lubbers, zei D66-leider De Graaf onlangs. De partij is regentesk, machtsbelust en arrogant, vinden ook anderen. Een kleine rondgang langs niet-PvdA'ers over het toenemend onbehagen. M SE-spook dat momenteel Europa waart, zorgt voor 1 ngekende daadkracht bij litici en bestuurders. De laatregel tuimelt over de M e om de consument de SI heid te geven dat er ministers en Kamerle- ch niet onbetuigd. De is alleen in hoeverre de ■iveiligheid werkelijk is d met al die maatrege- jging van het aantal BSE- en wordt vooral veroor- door een betere controle, nkrijk is men dit jaar gaan testen, waardoor er gevallen werden ontdekt, d r gebeurde dat ook in ;rland. juli volgend jaar gaan alle J lese landen op grote slachtrunderen op BSE Die beslissing namen de F, ters van landbouw afgelo- I laandag. Woensdag 1 minister Brinkhorst in de zijn beleid verdedigen, artijen drongen aan op lellere invoer van de test. 1:1 de snelle test al langere gebruik is in Zwitserland Bnkrijk, repte de Kamer Dver invoering in Neder- Nu tot invoering is beslo- lat het ineens niet snel g- its zijn verplicht voor vanaf dertig maanden irden geslacht. Runderen :n echter al vanaf achttien den zichtbaar BSE heb- Vandaar dat de Socialisti- 'artij (SP) er op aandrong "■jf inderen ouder dan een testen. Het probleem is dat de testen nog niet PvdA-fractieleider Ad Melkert deed onlangs nog verwoede po gingen het beeld bij te stellen. Dat de PvdA steeds vaker partij genoten op belangrijke posten in het openbaar bestuur weet te krijgen heeft niet te maken met machtshonger, maar met de onmiskenbare kwaliteiten van de PvdA-leden, stelde hij. Dat was niet het antwoord waar de klagende collega's van Mel kert op zaten te wachten. Die vonden het vooral een bevesti ging van de arrogantie van de PvdA, en allerminst een verkla ring voor de baantjesverzame- larij onder sociaal-democraten. Het gaat ook niet alleen om burgemeestersposten, topfunc ties in de Raad van State, bij de Algemene Rekenkamer en op de departementen. Al telt dat zwaar. „Hoge ambtelijke posten zouden niet alleen bij de PvdA te vinden moeten zijn. En dat is nu wel de indruk", stelt Olga Scheltema, het D66-Kamerlid dat namens haar partij de on derhandelingen over burge meestersposten voert. Er is meer. Het is de houding dat argumenten er voor de Par tij van de Arbeid niet meer toe doen, omdat de partij het voor het zeggen heeft. „Wat bij GroenLinks het moreel gelijk is, dat is bij de PvdA het machtsge- lijk. Wat zij wil, is wet. Wat ik mis, is respect voor de opvat ting van anderen", zegt CDA- Kamerlid Leers, die zich ergert aan 'de poeha waarmee de PvdA het eigen gelijk uitvent'. Wie de arrogantie van de PvdA bekritiseert, haalt steevast het voorbeeld aan van het Kamerlid Judith Belinfante, die ooit ie mand zei dat het in ons land gebeurt zoals haar partij het wil. „En als u dat niet bevalt, gaat u maar naar een ander land." „Het typeert het superio riteitsgevoel van de PvdA", zegt Paul Rosenmöller, fractieleider van GroenLinks. Rosenmöller kent als geen an der de problemen die opdoe men zodra ook maar enigszins de samenwerking met de PvdA wordt gezocht. „Het is opmer kelijk dat van de drie partijen in de regeringscoalitie de PvdA het minst bereid is tot samenwer king met ons, terwijl die partij toch het dichtst bij ons staat. Het dualisme bij WD en D66 is veel groter", verzucht hij. En als die samenwerking wel tot stand komt, gebeurt het al tijd onder de voorwaarden van de PvdA. „Dan heb je een motie opgesteld en dan willen ze hem alleen steunen als zij als eerste ondertekenaar genoemd staan. Of eisen ze dat zij de inleiding mogen schrijven. Het is vaak heel kinderachtig." Maar is dat gedrag niet sympto matisch voor elke partij die al langere tijd aan de macht is? Hoort het er riiet gewoon een beetje bij? „Als dat zo is, zou je dat gedrag ook moeten zien bij de WD", zegt Olga Scheltema. „En dat is niet zo. Misschien is het een karaktertrekje van soci aal-democraten. Liberalen heb ben individualiteit hoog in het vaandel staan, bij de PvdA is het juist dat collectieve. Wij te gen de rest van de wereld, zo iets." Bij de WD, waar ze vaak klagen over de machtshonger van de

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5