ïgs heilige plaatsen mar tegenstanders kondigen verzet aan Kaam kwam er wel eens. De ka ren zo klein, dat de nonnen er am- kont konden keren. Ie omkleden, nog net, zegt ze. had ook niet gehoeven, vindt zuster Brocates, het laatste hoofd van de Bacteriologie en Van Kaams vroege- „Wij noemden onze kamer de cel. stond er, een stoel, een tafel en een ir ik heb nooit meer nodig gehad." onrada (82) werd door collega's de van het lab genoemd. Ze werkte •8 tot 1972, het jaar van de sluiting, ooigracht. Daarna verhuisde Broca- Leiderdorp. In 1981 ging ze met ien woont ze met een aantal andere ers uit Leiden in een rusthuis in )ankzij een abonnement op het )agblad blijven ze op de hoogte vari kkelingen rond het ziekenhuis. Ook udt Brocates nog altijd innige con- et oud-patiënten en vroegere colle- vond het net een cementen paleis. Het nieu we ziekenhuis zag er veel afstandelijker uit. Het oude Elisabeth was veel leuker, gerieflij ker. We waren er allemaal graag gebleven." Hoe streng de kloosterorde op een buiten staander ook mocht overkomen, Brocates heeft het aan de Hooigracht 'altijd heel goed gehad'. Toen haar moeder in 1956 overleed, mocht ze het ziekenhuis niet uit. „Zo was het gewoon." Later werden de regels soepeler. Zwembad Het oude ziekenhuis wacht sinds 1989 op een nieuwe, definitieve bestemming. Dat was het jaar waarin de faculteit psychologie van de universiteit vertrok. De Leidse pro jectontwikkelaar Erica wilde het complex ombouwen tot een appartementencomplex waarin behalve woningen ook restaurants, winkels en een zwembad moesten komen. De Noordwijkse architect Hans van Egmond tekende voor het ontwerp. Geschatte kosten: maar liefst 25 miljoen gulden. Op enthousi asme, van de gemeente noch de buurt, kon Erica nimmer rekenen. Uiteindelijk maakte dat ook niet uit, want de projectontwikkelaar ging in 1992 failliet, waarna ABN Amro voor 4,5 miljoen gulden de nieuwe eigenaar werd. De bank is dat nog altijd; alleen is met het Maarssens Bouwbedrijf afgesproken dat dat het koopt. Vooruitlopend op de aankoop heeft de Maarssense onderneming het gerenom meerde architectenbureau van Bob van Reeth in de arm genomen. De Vlaamse bouwmeester moet een buitengewoon fraai gebouw tekenen, dat de schoonheid van het huidige complex doet verschrompelen, luidt de ambitie van de projectontwikkelaar. In af wachting van het bouwplan heeft de ge meente de aanvraag voor een sloopvergun ning voorlopig terzijde geschoven. Daartoe is ze ook verplicht, omdat Hooigracht 15 valt onder het 'beschermd stads- en dorpsge zicht' van de Leidse binnenstad. Het is geen monument. De studenten volgen de ontwikkelingen met argusogen. Ze wantrouwen het Maars sens Bouwbedrijf. Het onderzoek naar de bruikbaarheid van het complex dat de aan nemer door Inbo Adviseurs liet uitvoeren, betitelt Smagge als 'frauduleus'. Volgens het Maarssens Bouwbedrijf en de gemeente con cludeert Inbo dat sloop niet alleen prakti scher is, maar ook beter voor het milieu. Leer mij de zieleroerselen van projectontwikke laars kennen, zegt de studentbeheerder. Die willen gewoon hun zin doordrijven en geld verdienen. De gemeente en het bouwbedrijf geven het onderzoeksrapport niet vrij. Hoewel tegenstanders van de sloopplannen, vrezen de laatste bewoners dat ze machte loos moeten toezien hoe straks het Maars sens Bouwbedrijf met instemming van de gemeente het ziekenhuis afbreekt. „Bijna ie dereen heeft al een keer bezwaar aangete kend tegen de plannen. Dat is het dan. Want wat kunnen wij verder nog doen? Wij zijn maar studenten", zegt Smagge. Luiten acht zichzelf, Smagge en de anderen niet bij machte een goed georganiseerd verzet op touw te zetten, ook al is dat wel nodig, vin den ze. „Dat is voor ons te tijdrovend." Vooralsnog lijken alleen de fracties van Groenlinks en de SP in de gemeenteraad oog te hebben voor hun argumenten. Niette min is de overtuiging van Luiten, „dat éls ie mand met een serieus plan komt voor be houd van het ziekenhuis, dan zegt het groot ste deel van de politiek: dat plan nemen we." Smagge: „Verbouwen kost klauwen met geld. Maar het gebouw is te bijzonder en te magnifiek om te slopen." Zo is het maar net, zegt oud-chirurg Oscar Langezaal. „Het is ongelooflijk", reageert hij op het voornemen tot sloop. „Dat is ver schrikkelijk zonde. Er zit een geschiedenis van een eeuw achter. Het gebouw is cultu reel erfgoed van Leiden aan het worden." Langezaal opereerde jaren in de zaal die uit zicht geeft op de binnentuin. Zes jaar gele den ging de Zoeterwoudenaar met pensioen. „Het is gewoon heel goed gebouwd. Er valt helemaal niets op aan te merken en het is ook niet vervallen, zoals de gemeente bij voorbeeld wel met de Aalmarkt-school heeft laten gebeuren." Daarom moet, meent Langezaal, prima een herbestemming voor het complex ge vonden kunnen worden. „Met de nodige fantasie moet er iets van te maken zijn. Maar de politieke wil ervoor is er dus niet. De ge meente offert het ziekenhuis op aan het geld. Het loont natuurlijk veel meer om hier ap partementen a raison van een miljoen gul den neer te zetten, dan met moeite het ge bouw in oude luister te herstellen." Langezaal vreest daarom dat het nu al te laat is voor een georganiseerd verzet tegen de sloopplannen. „Al doe ik sowieso mee als het ervan komt. Ik zal mij daar zeker voor in spannen. En mijn inschatting is dat bijna alle oud-specialisten dat zullen doen." Maar bij voorbeeld zitting nemen in een bestuur, van een eventueel op te richten stichting, dat gaat Langezaal net even te ver. „Ik ben al voorzitter van de Stichting Grote Polder Groene Hart. Ik zou graag nog wat tijd over houden voor andere zaken." Lenie van Kaam heeft evenmin begrip voor de wens van het Maarssens Bouwbe drijf om 'de boel plat te gooien' - en ook niet voor de berusting bij de gemeente. Want die onderneemt geen enkele poging om het complex te redden van de slopersbal. „Slo pen? Je weet als Leidenaar niet beter dan dat het hier staat. Ik vind het zonde. Ook haar suggestie luidt: „Laat het ge bouw lekker staan. Hoe vaak zie je wel niet dat oude panden een nieuwe indeling krij gen? Het oude ziekenhuis past gewoon in de stad en het zal iedereen volgens mij nog vies tegenvallen als ze er zo'n modem, massief iets van hebben gemaakt." „De sloopplannen raken me zeer", zegt zuster Conrada Brocates. „Vooral vanwege de kapel. Die vind ik heel erg mooi." De non schrikt als ze hoort van de puinhopen daar. „Dat vind ik heel erg", zucht ze. Het Maarssens Bouwbedrijf wil geen com mentaar geven. Het is niet bekend wanneer het bedrijf met een bouwplan komt. ROBBERT MINKHORST De deuren naar de biechtstoel en het kamertje waar de biecht werd afgenomen staan nog wijd open. En de vloer ligt, als een vorm van heiligschennis, bezaaid met van alles en nog wat? Het centrale trappenhuis van het gebouw aan de Hooigracht, achter de hoofdingang. Het wordt niet meer gebruikt. De trappen leiden naar afgesloten gangen. Het enige daadwerkelijk gepresenteerde plan om het oude ziekenhuis niet af te breken kwam van de Leidse projectontwikkelaar Erica. Geschatte kosten: maar liefst 25 miljoen gulden. Op enthousiasme kon Erica, dat in 1992 failliet ging, nooit rekenen. tekening archief iddende non in een kamer verschijnt, verzorgd, of brachten er een bezoek aan nmiddels voor het imposante, voormalige yacht. Voor het laatst op ontdekkingsreis ztsen. i de couveusekamer. Een non bekommert zich ondertussen om een van borenen. Het tafereel is vastgelegd in 1960.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 51