Jorge Zorreguieta, zijn verleden en de opwinding ZATERDAG 25 NOVEMBER 2000 Jorge Zorreguieta leidt in Argentinië een onopvallend bestaan en vult in Nederland moeiteloos de krantenkolommen. foto ap 'Die morele verontwaardiging is een luxe die wij ons niet kunnen veroorloven' De commotie rond de aanstaande schoonvader van Willem Alexander bereikte deze week een voorlopig hoogtepunt door het bezoek vorige weekeinde aan Beatrix en Claus. Vorige maand ontkende Jorge Zorreguieta zijn verleden als (onder)minister onder de Argentijnse junta niet: 'Ik val mijn functie tijdens de nationale reorganisatie niet af. Hoe zijn rol daarin moet worden ingeschat, is onduidelijk, maar feiten lijken in deze kwestie van ondergeschikt belang. De vader van Maxima 'deugt niet' en 'boeven' horen niet op het bordes. De man die in Buenos Aires een onopvallend bestaan leidt, vult hier moeiteloos de krantenkolommen. Zijn politieke verleden laat zich niet volledig reconstrueren. 'Willen jullie soms voor ons de geschiedenis herschrijven'. Jorge Zorreguieta (links) op de tribune bij de WK voetbalfinale in 1978. Geheel rechts machtshebber Videla. Deze opname is voor velen het overduidelijke bewijs dat de vader van Maxima fout is. archieffoto anp Het is lente in Argentinië. De temperaturen in Buenos Aires bereiken deze maand aange name waarden. Ideaal weer voor een favoriet uitstapje van Jorge Horacio Zorreguieta (72): een wandeling langs de twee blokken van zijn appartement aan de calle Uriburu 1252 naar de krantenkiosk, om daar gewoontege trouw een taxi te nemen naar de chique uni versiteitsclub voor een ontbijt. In de wijk Barrio Norte, in het centrum van de Argentijnse hoofdstad, is Jorge .Zorre guieta (door zijn kinderen Coqui genoemd) geen opvallende verschijning. Noem zijn naam, en negen van de tien voorbijgangers heeft er nog nooit van gehoord. Cruijff en Van der Sar zijn bekender. Zorreguieta is desondanks niet zonder invloed in de Argen tijnse samenleving. De oud-staatssecretaris en oud-minister van landbouw, veeteelt en visserij (1976-1981) bekleedt ondanks zijn gevorderde leeftijd nog altijd een paar voor aanstaande functies. Hij is voorzitter van de vereniging van sui kerproducenten Centro Azucarero Argentino, voor wie hij als lobbyist ook bij het parle ment nog zijn stem laat horen. Als voorzitter van de Fundacion Juan de Garay vertegen woordigt Zorreguieta - telg uit een in 1790 uit Spanje vertrokken Baskisch geslacht - de gemeenschap van (voormalige) Baskische immigranten. Ook verder is de rijke oud-di plomaat en sportliefhebber, door vrienden omschreven als een 'eenvoudige, deugdza me man', nog actief in het sociale circuit, maar zijn uitstapjes halen zelden de society pagina's van de kranten. Jorge Zorreguieta staat aan de andere kant van de wereld wél volop in de schijnwerpers. Het bezoek' dat hij en zijn vrouw Maria del Carmen Cerruti afgelopen weekeinde aan Huis ten Bosch brachten, de boswandeling bij Margriet en Pieter, heeft de geruchten stroom rond een mogelijk huwelijk van zijn in 1971 geboren dochter Maxima met kroon prins Willem-Alexander verder op gang ge bracht. Er is weer een stap gezet op weg naar het altaar, zo luidt de conclusie in Den Haag. En anders dan 35 jaar geleden, toen de Duit se afkomst van de beoogde echtgenoot van het toekomstige staatshoofd voor commotie zorgde, is het nu de aanstaande schoonvader die voor opwinding zorgt. Felle reacties Rond het Binnenhof hoeft zijn naam maar te worden gefluisterd of Kamerleden als Femke Halsema (Groen Links), Agnes Kant (SP) en Margreeth de Boer (PvdA) rennen naar de dichtstbijzijnde microfoon om commentaar te leveren. Alles wat er uit Argentinië aan be richten over Zorreguieta komt aanwaaien, speelt een rol. De reacties van de Kamer eind vorige maand, maken dat nog eens duidelijk. De opwinding ontstond toen door een pu blicatie in Noticias. Dat Argentijnse week blad besteedde een pagina aan de 'eenzaam in Brussel wegkwijnende Maxima', die van haar prins 'de bons' zou hebben gekregen vanwege het duistere verleden van haar va der. Verslaggever Juan Alonso belde 'pappa' voor commentaar. Er volgde een gesprekje van nauwelijks een minuut, waarin Zorre- voor zijn dochter en waarin hij zijn positie tijdens het militaire bewind niet ontkende: Yo no reniego de mi funcion en el Proceso - 'Ik val mijn funqtie tijdens de nationale reor ganisatie niet af. Dat ene zinnetje dijde in de Nederlandse berichtgeving danig uit. Er volgden Kamervragen en boze commenta ren. Kant en De Boer waren het felst: 'Zorre guieta distantieert zich niet van zijn verleden en is dus niet welkom, nu niet en in de toe komst niet'. Nu, een maand later, zit hij echter bij de koningin en Wim Kok vindt het goed. ,,Een logisch gevolg van de vriendschap van twee mensen", zegt de premier. „Een nationale schande", meent kinderboekenschrijfster Mies Bouhuys, voorzitter van SAAM, dat staat voor 'Steun aan Argentijnse Moeders'. Bouhuys werpt zich op als het geweten van Nederland. De ontvangst van Zorreguieta 'toont een gebrek aan respect van de konin gin voor wat hier leeft'. Het afgelopen week einde was 'een treurig weekeinde voor heel Nederland', zo. verklaart ze. De verhouding tussen kroonprins en Maxima zorgt voor een smet op het koningshuis. „Maxima's vader is schuldig aan misdaden tegen de menselijk heid, alleen al omdat hij als minister de eed heeft afgelegd op wetten die het vermoorden van tegenstanders mogelijk maakten. Hij kan internationaal worden berecht", vindt Bou huys. Aanklacht Oud-ambassadeur Maarten Mourik heeft de eerste stappen daartoe al gezet door advoca te Britta Böhler te vragen een aanklacht voor te bereiden. Hij wil de monarchie behoeden voor een misstap. „Willem-Alexander verte genwoordigt Nederland en dat land draagt respect uit voor mensenrechten. Dan kun je niet zo'n schoonfamilie binnenhalen. Het is alsof hij aankomt met de dochter van, euli, ..Goering", aldus Mourik in het Algemeen Rechtsgeleerden zeggen dat Zorreguieta volledig aansprakelijk kan worden gesteld voor de misdaden die het regime beging ter wijl hij minister was. „Puur lidmaatschap van een dictatori aal bewind is voldoende om medeplichtig te zijn aan de misdaden van dat regime." Mourik spiegelt de vervolging van Zorreguieta aan de aanpak van de Chi leense dictator Pinochet, maar gaat daarbij voorbij aan het feit dat er toch wel verschil is tussen kopstukken als Pinochet en zijn Ar gentijnse tegenh Finger Videla, of nazi-minis ter Goering en ie:mand als Zorreguieta. Mou rik en Bouhuys; hebben hem dus veroor deeld, maar tot nu toe werd in de Argentijnse archieven - of wat daar nog van over is - niets gevonden dat wijst op directe betrok kenheid van Jorge Zorreguieta bij de terreur in zijn land. „Zellfs als hij er niet van heeft ge weten, is hij schuldig, want hij had het moe ten weten. Dat is de algemene basis van de klacht", verduidelijkt Mourik. Verbazing Ondertussen kr sibben de Argentijnen zich op het hoofd met de vraag of ze misschien iets hebben gemist. Al die drukte in Nederland over een destijds niet onbelangrijke, maar verder nauweli jks opvallende minister, valt twintig jaar nsi zijn terugtreden moeilijk te begrijpen. „Die morele verontwaardiging is een luxe die v\rij ons niet kunnen veroorlo ven", zegt de acteur Hugo Carnelli, wanneer hij tijdens een etentje met vrienden wordt geconfronteerd met het Nederlandse dilem ma: mag pappa vanwege zijn verleden wel of niet bij het huwelijk van zijn dochter zijn. Dat parleme ritsleden het Zorreguieta kwa lijk nemen date hij spreekt van 'El Proceso', het gebruikelijke eufemisme voor de militai re dictatuur, wordt met hoongelach begroet. „Dat woord gebruiken we bijna allemaal. Zo heette dat toen. Willen jullie soms de ge schiedenis voor ons herschrijven?", klinkt het bijna verontwaardigd. De misdaden zijn niet vergeten, maar de nieuwe problemen van Argentinië, zoals de enorme werkloos heid, de hoge rente en het wankele bewind van president De la Rua eisen alle aandacht op. De 'dwaze moeders' die nog elke don derdag voor het presidentieel paleis roepen om opheldering over hun onder de junta 'verdwenen' kinderen, opereren in de marge. Argentijnse wetenschappers en juristen verschillen van mening over de betrokken heid van Maxima's vader bij de misdaden van het militaire bewind. Dat maakte in maart 1976 een einde aan het chaotische, corrupte en gewelddadige bewind van Isabel Peron, de weduwe van president Juan Per ron (en niet te verwarren met de al in de ja ren vijftig gestorven Eva Perron). Zorre guieta, dan secretaris van de machtige land bouw- en veeteeltorganisatie Sociedad Rual Argentina, wordt onderminister. „Het is overdreven om te stellen dat Zorreguieta een medeplichtige was van de dictatuur", zegt de historicus Felix Luna tegenover NRC Han delsblad. De 'vuile oorlog' waarin de militairen afte kenden met de guerrillabeweging, de vakbe weging monddood maakten, om vervolgens de jacht te openen op 'subversieve' elemen ten in de samenleving, zoals intellectuelen, schrijvers en journalisten, werd volgens hem gevoerd door de militaire leden van het kabi net. Zonder dat de andere ministers daarvan op de hoogte waren, al zal hen na enige tijd ook wel duidelijk zijn geworden dat er men sen 'verdwenen'. Aanvankelijk kreeg de coup veel steun uit de bevolking, met name uit de conservatieve kringen en elite waar Zorreguieta deel van uitmaakte. Het land, aan het begin van de vorige eeuw een van de rijkste landen van de wereld, zou weer in het gareel worden ge trokken. Als minister prees Zorreguieta de nieuwe leiders van Argentinië met regel maat. Het opruimen van 'communisten en joden' had zijn instemming. Hard oordeel De directeur van de mensenrechtenorgani satie Nunca Mas ('Nooit meer'), Jose Luiz D'Andrea Mohr, oordeelt in Vrij Nederland dan ook veel harder. „Zorreguieta is zonder twijfel een schoft. Ook als hij zich in die pe riode fatsoenlijk heeft opgesteld, is zijn ziel besmeurd. Hij moet exact op de hoogte zijn geweest van alles dat zich destijds in dit land heeft afgespeeld." Desondanks komt Zorre guieta niet voor in zijn archieven, waarin meer dan twintigduizend dossiers zitten. Aanklachten zijn er niet.„Ik heb geen tijd me diepgravend met Zorreguieta bezig te hou den. Er zijn grotere zaken", meent D'Andrea Mohr. Julio Strassera, na de val van de militairen de belangrijkste aanklager tegen de kopstuk ken van het bewind, zegt in Trouw: „Ieder een wist wat er aan de hand was. Iedereen die deel uitmaakte van dat bewind was me deverantwoordelijk en diende dus te worden veroordeeld." Juan Alemann, collega-mi nis ter van Zorreeuieta uit die tiid: „We wisten wel iets, maar niet de details. We waren in staat van oorlog en in elke oorlog zijn er ex cessen." Zorreguieta vroeg in 1980, toen in de hele wereld al veel bekend was over de 'verdwij ningen' en andere misdaden, bij de opening van een landbouwbeurs nog steun van boe ren voor 'El Proceso'. Hij verwees daarbij naar het bloedige verleden, en zei dat de fou ten van de vorige regering zich niet zouden herhalen. De junta was echter veel bloediger dan welk vorig bewind ook. De schattingen lopen uiteen van 10.000 tot 30.000 'verdwij ningen', de eufemistische benaming voor de wijze waarop de militairen hun (vermeende) tegenstanders opruimden. Strassera, die tot zijn spijt de burgerleden van de regering niet mocht vervolgen, vindt daarom een 'morele veroordeling absoluut terecht'. Zonder zo'n proces wordt volgens hem nooit duidelijk wat de rol van mensen als Zorreguieta is ge weest. De samenleving wil er echter niet (meer) van weten. De vragen die in Neder- land worden gesteld, vinden in Buenos Aires geen weerklank. Stilzwijgen Jorge Zorreguieta heeft zich niet over zijn verleden uitgelaten. Op aanraden van de Ne derlandse regering houdt hij ook nu zijn mond. Hij heeft echter al in een vroeg stadi um kennis kunnen nemen van Nederlandse bezwaren tegen het regime. Bij de WK voet balfinale in 1978 weigerde Oranje de troost prijs te ontvangen uit handen van generaal Videla. Op de tribune zat Zorreguieta naast juntaleider Videla. Een foto daarvan heeft al vele publicaties begeleid. De opname is voor velen het overduidelijke bewijs dat de man fout is. „Die man deugt niet", zei vorige maand zelfs de anders zo voorzichtige mi nister Gerrit Zalm. Wie naast Videla heeft gezeten, kan straks niet naast Beatrix en Claus staan op het bordes van het paleis of met hen in een koets plaatsnemen, vindt eén deel van de natie. De SP gaat het verst in alle bezwaren. Agnes Kant wil een soort schuldverklaring van Zor reguieta, en eist zijn wegblijven bij een even tueel huwelijk. Ook Maxima moet in actie komen: haar democratische gezindheid to nen en openlijk haar vader afvallen. Dat laat ste vinden de meeste politici weer te ver gaan: 'Zij is niet verantwoordelijk voor zijn gedragingen'. PvdA-woordvoerder Peter Rehwinkel worstelt met de vraag of Zorre guieta bij het huwelijk aanwezig mag zijn. „Het is een lastige afweging." De historicus Hermann von der Dunk vroeg dit voorjaar om een 'onafhankelijk his torisch onderzoek'. De regering heeft daar over niets gezegd, maar gezien de gevoelig heid van het onderwerp en de krachtige stel- lingname van Willem-Alexander ('Als ik een maal een keuze hebt gemaakt, kom ik daar niet op terug') mag aangenomen worden dat er door de hoogste autoriteiten al veel in Ar gentinië is gesnuffeld. Het bezoek van de Zorreguieta's vorig weekeinde, doet vermoe den dat koningin Beatrix en premier Kok niet op doorslaggevende bezwaren zijn gestuit. HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49