'Ik was nogal naïef in een aantal opzichten' OOG in OOG ZATERDAG 25 NOVEMBER 2000 Roel in 't Veld, geboren op 20 juli 1942. Getrouwd, vader van twee kinderen, woont in Leiderdorp. Werd in juni 1993 staatssecretaris maar stapte na acht dagen op vanwege de commotie die was ontstaan over de bijbanen die hij er als hoogleraar bestuurskunde op nahield. In zijn leven 'na de politieke dood', zoals hij het destijds noemde, is hij onder meer decaan van de Nederlandse School voor Openbaar Bestuur en hoogleraar aan de universiteiten van Utrecht en Amsterdam. Hij heeft een 'bloeiende adviespraktijk' en is bestuurslid van diverse (overheids-) instellingen. door Job' de Kruiff Roel in 't Veld: „Ik laat me in mijn oordeelsvorming niet leiden door belangen." 18. Wat vindt u opwindend? „Ingewikkelde problemen. Dat wil zeggen: problemen die een onduidelijke structuur hebben en die voortkomen uit maatschap pelijke spanningen. In ons slang spreken we dan over wicked problems, kwaadaardige vraagstukken. Het is spannend om van zulke problemen te komen tot iets wat te behap pen valt. De intellectuele uitdaging die erin ligt om goed te begrijpen wat mensen be doelen als ze een probleem signaleren, die is ontzettend opwindend. Ik heb in het begin van de negentiger jaren bijvoorbeeld onderzoek gedaan naar ge luidshinder rond Schiphol. Ik begreep eerst helemaal niet wat het probleem was. Later heb ik daar veel gevoel voor gekregen, hoe geweldig emotioneel mensen reageren op beweringen als: joh, als je last hebt van ge luid dan doe je toch je oordopje in, 's nachts. Er is wel een miljard gulden aan isolatie uit gegeven. Maar als je je raam weer opendoet, is die isolatie verdwenen. In 1998 heb ik nog eens onderzoek gedaan naar die geluidscontouren. Die contour is aangeboden als een scheidslijn. Maar na twee jaar nadenken ben ik tot de conclusie gekomen dat een contour eigenlijk een con flictveroorzaker is. Omdat de woningbou wers én Schiphol als het ware worden uitge nodigd om naar de grens toe te kruipen. Je zou iets moeten verzinnen wat partijen uit nodigt om weg te gaan van die grens. Dus een gedragsprikkel waarbij beloond wordt dat bewoners wegtrekken en dat de techno logie van het landen en opstijgen totaal wordt veranderd. Er zijn enorme mogelijkhe den. De geluidsoverlast kan tientallen pro centen minder. Je kunt zelfs landen zonder dat je motor aanstaat. Als het vliegtuig maar goed bestuurd wordt. Daar hoort software bij, die moet ontwikkeld worden, die moet internationaal erkend. Daarin zit de vertra ging- Zo kan je doorgaan, ik heb een aantal advies opdrachten per jaar. Ik heb een fascinatie met het ontdekken van een probleemstruc tuur. Het gaat niet alleen om het oplossen. De ontdekking van het concept is al een hele beloning. Persoonlijk kan ik ook opgewonden raken in spellen..Ik ben een ontzettend spel-mens. Het mooiste spel dat ik ken is ook het meest eenvoudige. Het heet vijf op een rij. Je neemt een velletje ruitjespapier. Je doet boter, kaas en eieren, maar dan tot vijf en op een onein dig groot speelveld. Dat is een fantastisch spel. Ik speel het met wie maar wil." 32. Noem de belangrijkste karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren. „Intellectuele integriteit, of is dat geen karak tertrek? Geestelijke onafhankelijkheid dan. Ik laat me in mijn oordeelsvorming niet leiden door belangen. Of het gaat lukken om zo herinnerd te worden? Ik dacht het wel. Je leeft in verschillende kringen. Ik denk dat in de kring van nauwst betrokkenen dit wel centraal zal staan in de herinnering. Mijn staatssecretariaat heeft me in mijn ont plooiingsmogelijkheden niet geschaad. Ik heb wat schade aan mezelf berokkend door in de jaren erna wat wantrouwiger te zijn. Ik heb nooit goed doorzien wat er in 1993 pre cies gebeurd is. En ik wil het nu ook niet meer weten. Maar wie toen wat met wie heeft gecommuniceerd, daar ben ik tot de dag van vandaag niet achter. Ik was nogal naïef in een aantal opzichten. Want er was weinig verborgens aan wat ik deed. Alles stond in mijn openbare curriculum. Het was alleen de interpretatie van dat curriculum, en de periode waarin het gebeurde. Of het nu anders was afgelopen is een inte ressante vraag. Ik denk dat Kok er wel van geleerd heeft. Hij heeft toen Wijers hetzelfde dreigde te overkomen, veel beter opgetre den. Het ontbreken, van een politieke carrière is wel een gemis, ja. Maar als adviseur mag ik een paar ministers dienen en prijs ik mij ge lukkig om een ruim onthaal voor mijn rede neringen te vinden. Het beeld van de 'bijklussende hoogleraar' kun je natuurlijk blijven reproduceren. Maar afgezien van de kwalificatie zelf: anderhalf jaar geleden bracht McKinsey een rapport uit over de toekomst van de Nederlandse economie. Dat werd door Kok in ontvangst genomen tijdens een intieme bijeenkomst in Wassenaar. Een van de tien belangrijkste aanbevelingen was dat het heel nuttig zou zijn als meer hoogleraren tevens onderne mer zouden zijn. Ik zat in die zaal. Dat was een merkwaardig moment. Ik denk dat het idee dat een bijklussende hoogleraar een moreel verwerpelijk subject is, wel verdwenen is. Maar het is niet duide lijk wat mensen er nu eigenlijk over vinden. Men vindt dirigenten die veel verdienen en tevens ambtenaar zijn, mooi. Voetballers die veel verdienen ook. Radiomakers die volledig in dienst van het publieke bestel zijn en daarnaast veel verdienen, vindt men ook mooi. Over medisch specialisten praat men niet. En over hoogleraren eigenlijk ook niet. Je kunt nog steeds schadelijke metaforen construeren. Kok had toen gezegd: 'een bij klussende hoogleraar vind ik erger dan een frauderende bijstandsmoeder'. Dat is een criminaliserende metafoor. En die stond ie dereen helder voor ogen. De timing van mijn staatssecretariaat was dus heel slecht. Maar het is mijn eigen stom me schuld, ik heb daar geen seconde bij stil gestaan. Dom, dom, dom." 1. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? „In Toscane. Daar woon ik al, daar heb ik een huis. Als ik gepensioneerd ben, ga ik de helft van het jaar in Toscane wonen en de helft hier, in Leiderdorp. Nu zit ik 's zomers altijd vier weken in Tosca ne. En in november vier dagen, om de olij ven te plukken. Soms met Kerstmis en soms met Pasen. Het is er fantastisch. Je ziet er als maar verandering van kleur. In de loop van de dag verandert de kleur voortdurend. Als je eenmaal naar het licht in Toscane hebt leren kijken, zie je het licht in Nederland ook an ders." 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? „Ik ben een oorlogskind. Ik groeide op in het Bezuidenhout, maar heb het bombardement niet bewust meegemaakt. Wel de voedsel- droppings. De twee meest pregnante herin neringen zijn de fantastische fauna, van vis jes en salamanders, in de ondergelopen kel ders. En we speelden in de bunkers in het Haagse Bos. Waar ik wel last van heb gehad is dat de juf frouw me een keer in de hoek heeft gezet en me liet staan. Gewoon omdat ze me vergeten was. Dat vond ik niet zo leuk. Verder heb ik op een fantastische middelbare school geze ten, het Gymnasium Haganum. Heel veel to- neelgespeeld, geschaakt, gedicht. Toen naar Leiden, studeren. Ik ben lid van het corps geworden, maar ik weet nog steeds niet of dat nou zo'n goede beslissing was. Al mijn klasgenoten die naar Leiden gingen, de den het ook. Maar het corps heeft toch een uiterst rechtse waardenstructuur, in menig opzicht ultra-conservatief. Maar binnen die corpsgemeenschap ben ik dan toch geleidelijk sociaal-democraat ge worden. In 1967 werd ik lid van de PvdA en de volgende dag was ik voorzitter van de af deling Leiden-Noord. Later werd het één Leidse afdeling. En in 1970 werd ik op 28-ja- rige leeftijd fractievoorzitter van het PAK, het progressief akkoord. We zaten met 19 van de 39 zetels in de oppositie. Maar daar is mijn jeugd wel ten einde. Ik volg de Leidse politiek nu slecht. Ik heb wel zeer betreurd dat Tjeerd van Rij moest aftreden. Dat is volgens mij een geweldig kwaliteitsverlies." 23. Heeft u wel eens een vriendsclwp verbroken? „Er zijn wel eens vriendschappen geëindigd, maar meer door wederzijdse verwaarlozing. Eén vriendschap heb ik echt verbroken. Het was een dierbare vriend van me. De reden was dat ik vond dat diegene niet alleen van me was weggegroeid, maar ook geen respect meer had. Ook niet voor zichzelf, trouwens. En ik denk dat je vriendschap niet anders kunt baseren dan op respect. Het is een jaar of tien geleden. Het was een harde aangele genheid, maar het was echt nodig. We heb ben helemaal geen contact meer. Maar ik heb wel een idee hoe het betrokkene ver gaat." 42. Wie bewondert u? „Ik bewonderde Jan Tinbergen wel, om zijn totaal altruïstische instelling. Ik was direc teur planning van de Leidse universiteit, in 1973. Toen gaf hij adviezen over waar het met de universiteit heen moest. Daar wilde hij uiteraard niets voor hebben. We hebben hem als bedankje alleen een keer thuisge bracht, in Den Haag. Zijn advies was: je moet je concenteren op de grote problemen in de wereld. Het honger- en het milieuprobleem. En de evolutie van je research moet die kant op gaan. Daar hadden we uiteraard niets aan. Maar we waren zeer bewonderend. Wie ik ook zeer bewonder is mijn vrouw. Die heeft haar loopbaan laat aangevangen, om dat ze eerst kinderen kreeg en die ook goed- FOTO HIELCO KUIPERS deels opvoedde. Ze speelt een rol in het ma nagement van de Leidse Universiteit. Daar heeft ze buitengewoon beginselvast geope reerd. Ze heeft ook in de universiteitsraad gezeten toen die nog een rol vervulde. Zij is volstrekt zuiver. Ze zal nooit haar normatieve oordeel laten vertroebelen door eigenbelang of opportunisme. Dat heeft ze thuis ook, en dat is niet altijd makkelijk, omdat ik soms wel opportunistisch ben en uit ben op eigen belang." 47. Wat is uw favoriete seizoen? „O, dat is heel makkelijk. De tweede helft van augustus. Dat is de meest erotische pe riode in het Nederlandse klimaat. Dan be ginnen zich nevels te vormen, 's avonds. Dan stréélt de temperatuur je. Dan is Nederland op zijn mooist. Het hoogtepunt van de zo mer is voorbij, maar alles is gevoelig en gela den. Zelfs de Leidse Hout. Dat is echt gewel dig, als je er eenmaal op let. Ik zorg altijd dat ik in het land ben en nog een beetje vrij heb." 27. Welke kus zou u willen overdoen? „Ik heb een keer gedroomd over een kus. Dat was een nachtmerrie. Het was een kus die zoet leek, maar waarbij uit de andere mond dan de mijne allemaal stekels kwa men. Het is geen fraai verhaal. Die kus zou ik willen vermijden. Ik heb hem nooit aan een droomuitlegger voorgelegd. Je kunt er zelf wel wat bij bedenken. Het was een onbeken de mond, maar een uiterlijk lieflijke." 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? „Alsjeblieft wel ja. Ik ken mijn vrouw nu 47 jaar - we waren elf toen we elkaar leerden kennen - en ik zou niet durven beweren dat ik haar beter ken dan 35 jaar geleden. Ze is voor mij een groot geheim gebleven. Een dierbaar geheim, maar een geheim. Het is dus niet het hebben van een geheim, maar het zijn van een geheim. Wat haar nu ten diepste drijft weet ik niet. Ze heeft een eigen leven, een eigen bestaan, een eigen waar denstructuur, een eigen karma. Ik vind dat ieder mens het recht heeft om een deel van zijn herinneringen niét te delen. Het is een geschenk om het wel te doen, maar er kunnen hele goede motieven zijn om het ten dele na te laten. Als je lelijke componenten in je karakter hebt, moet je daar tegen strijden. Maar dat betekent toch niet dat je ze moet delen?" 43. Gaat u wel eens alleen uit? „Wat ik leuk vind om alleen te doen is reizen. Ik zit ontzettend graag alleen in een vliegtuig of op een hotelkamer. Maar hier in Neder land wil ik nooit dagenlang alleen zijn. Ik ga nooit alleen uit. Maar 24 uur op een hotelka mer in Tokyo, heerlijk. Dan ga ik tv kijken, film kijken, muziek luisteren, lezen. Dat is echt een cadeau aan mezelf." finish De vragen Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Wanneer bent u voor het laatst boos geweest? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Met wie zou u een avond uit willen? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Verandert u met het ouder worden in positieve of negatieve zin? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? U mag vier personen - levende of dode - uitnodigen om vanavond mee te eten. Wie kiest u? Bent u gelukkig? Waar valt u op? Welke rol in welke film had u willen spelen? U moet een van de twee dingen inleveren: uw auto of uw televisie. Wat kiest u? Wat vindt u opwindend? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? l Bent u een goed mens? Benijdt u mensen met een sterk geloof? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Heeft u wel eens een vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? i. Zijn er dingen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? i. Wanneer was u voor het laatst verliefd? Welke kus zou u willen over doen? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? i. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke prijs zou u graag winnen? Noem de belangrijkste karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren. I. U leeft nog dertig jaar met ofwel het lichaam ofwel de geest die u nu heeft Wat kiest u? 1. Hoeveel vrienden heeft u? i. Bent u trouw? i. Wie is uw favoriete schrijver? Wanneer was u voor het laatst dronken? I. Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? Benijdt u de dieren wel eens? Welke soort? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? IWat is uw favoriete moment van de dag? Wie bewondert u? I. Gaat u wel eens alleen uit? I. Wat was uw slechtste beslissing? i. Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wat is uw favoriete seizoen? 1. Wat is uw grootste zonde/wetsovertreding? Wat zou u graag beter kunnen? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 47