ZATERDAGS BIJVOEGSEL Milieu-hippies zijn volwassen geworden fci Isch Dagblad bouwen van een dijk geeft •d signaal naar de wereld, raks de waterspiegel stijgt ;ge het broeikaseffect moe maar hier wilde ik wel bij •derlandse inbreng valt me Minstens de helft van de iuwers komt uit het buiten- Misschien zijn wij Neder- rs ook een beetje passief, jn een welvaartstaat; Waar- Ql lijk denken veel mensen: aat goed met de economie aarom zou ik in actie ko lk probeer verstandig om in met energie. Licht uit, rming wat lager, dat soort Als de hele wereld dat zou gingen we wellicht niet onzekere toekomst tege- ZATERDAG 25 NOVEMBER 2000 De geitenwollen sokken-fase voorbij nbim F. Uyleman (63), foto- en activist, Zandvoort. er. ik heb genoeg 'gochrne' 'en dat het fout gaat in de Alle rijkdom zit in het 3pUr'z n- De K van kapitaal is aan icht. De koeien krijgen BSE klimaat verandert. Ik kom Vissoorten waar 'ger op viste zijn weg. Ver- :n! De vissen die ik nu zitten vol met parasieten, toch een teken aan de Ieder mens heeft de ver- ordelijkheid om hier iets doen. Het is zo belangrijk n mening te hebben en die n. Er zijn meer klokkenlui- odig. innen in het congresge- zitten wereldleiders die aamd de grote massa ver- |y roordigen. Daarom moet lassa ook ons tegengeluid Zodat ze weten wat er ge- En ik wil die hoge heren jten zien dat het me me- daarom heb ik militaire aan. Het zit goed en is provocerend." Sun Young (23), Sujin (26) im Eun Koung (25) en lin, studentes, Zuid-Ko- reizen langs alle klimaat- renties. We waren in Kyoto an en in Rio de Janeiro in en nu zijn we hier. Het is lijk rlijk heel duur om al die te maken. Gelukkig krij- re een kleine bijdrage van organisatie de Korean Eco- Youth, een Koreaanse jon- milieuclub. Helaas luiste- bij de conferentie niet ns. m hebben we met anderen 'tegentop' georganiseerd we samenkomen en dis- ren. Het is ons duidelijk iet de congresgangers uit- ijk om gaat: geld en winst i. Het milieu komt op de Ie plaats. De afspraken van moeten hier vorm krijgen, ijven tot dat gebeurt." Vertegenwoordigers van 180 landen waren de afgelopen twee weken in Den Haag bijeen om over bet milieu te discussiëren. Duizenden demonstranten volgden de wereldleiders op de voet. Ze hielden een 'tegentop', waar alternatieve plannen werden bedacht. Ze creeërden een 'onafhankelijk media centrum', van waaruit de demonstranten zelf het nieuws versloegen. Vorige week zaterdag bouwden ze een dijk van zandzakken rondom het congrescentrum waarde officiële bijeenkomst plaatsvond. De tijd van halfzachte maatregelen is voorbij. De milieu-hippies zijn volwassen geworden. Tussen Barendrecht en Zuid-Korea: acht portretten van milieu-demonstranten die de geitenwollen sokken-fase al lang zijn ontgroeid. TEKST: THOMAS ERDBRINK FOTO'S: TACO VAN DER EB Agathe Dupont 18, studente ge schiedenis, Parijs. „Ik heb niets te maken met Du- pont, dat grote chemische be drijf Dupont. Gelukkig niet zeg, anders was ik waarschijnlijk niet mee geweest met de bus van de Franse Groenen. Vrienden heb ben me meegevraagd. Het is best gezellig. Onze groep is driehon derd man sterk. Best wel veel, vind ik. Nu ik hier ben geweest ga ik me ook meer voor dit on derwerp interesseren. De toe komstige generatie moet ook kunnen leven. Dit is de eerste keer dat ik in Nederland ben, dus ik wil ook nog een beetje feesten. Als ik straks weer in Pa rijs ben ga ik eens goed naden ken hoe ik zelf het milieu beter kan maken, maar dat zien we dan wel." Fred van Vliet, Luitenant ter zee, Den Helder. „Mijn collega's reageren soms raar als ze horen dat ik demon streer. Dat is toch niet iets voor een marine-man. Ik heb ooit te gen een kernenergie-transport gedemonstreerd en dat later zelf bewaakt. Je moet zaken kunnen scheiden. In mijn regio zet ik me erg in voor windmolens. Prachti ge dingen, leveren schone ener gie. In plaats van in het congres gebouw stapels papieren te fa briceren, zouden de wereldlei ders meer geld aan windmolens moeten besteden. Dat lijkt mij een stuk effectiever. Uiteindelijk komen ze .wel tot rede hoop ik. Dan zien ze in dat de belangen van het milieu ook onze belan gen zijn. Wellicht gaat de marine ooit nog eens onder de vlag van Greenpeace varen. Je weet maar nooit." Joseph (32), 'Ik werk niet, maar demonstreer', België. „Fk ga naar de meeste grote de monstraties. Onlangs ben ik in Praag geweest waar we protes teerden tegen het Internationaal Monetair Fonds en de Wereld Bank. Hier in Den Haag gaat het om milieu, maar eigenlijk hangt alles samen. Daarom draag ik een bord mee met foto's van tijdens de jacht mishandelde dieren. Mensen moeten weten wat er gebeurt tij dens zulke festijnen. In Engeland ben ik ooit mee geweest met een actie van het Animal Liberation Front. Door te schreeuwen en de dieren op te jagen, zorgden we ervoor dat ze niet meer afge schoten konden worden. Ik vind de Europese demonstranten een stuk passiever dan de Engelsen en de Amerikanen. In november heeft die laatste groep de stad Seatlle nog volledig op z'n kop gezet. Dat zal hier wel niet ge beuren." Mathilde lansen (19) en Eelco Kastermans (29), 'jongeren', Deventer. Mathilde: „Eelco en ik zijn hier om het doorslaand kapitalisme te relativeren. Gewone burgers hebben geen macht meer: geld telt en anders niet. Terwijl geld eigenlijk een ruilmiddel is en geen doel op zich. Helaas" zien veel mensen dat anders. Ik wil verandering, maar het hoeft niet radicaal of zo. Desnoods maken we het milieu beter volgens hun regels, die van overheden en grote bedrijven, het maakt me niet uit, als er maar iets ge beurt." Eelco: „Een beter milieu begint bij jezelf, zegt de overheid. Tege lijkertijd stelt diezelfde overheid regels en vergunningen op, die het bijna onmogelijk maken iets buiten te verbouwen of een bio logische bakkerij te beginnen. Iets wat toch al onmogelijk is want alle grond is in handen van een klein groepje rijken, dus ik zou het niet eens kunnen beta len als ik dat zou willen." Bryne (30), heftruckbe- der, Westbeach, Groot- lanië. zijn de seizoenen geble- !n Engeland hebben we nu nog maar regen. Kijk naar ■erstromingen die we deze d hadden. Tien jaar gele- as dat niet. Het grappige is f: iel mensen denken dat het varmer gaat worden in Eu- maar dat kan ook heel an- itpakken. Als de ijskappen en veranderen ook de golf- in. Het zou best eens kun- lat wij dan een koude golf- krijgen. Dat verklaart in [eval al die regen, mijn eerste buitenlandse istratie. Normaal doe ik :t, maar er moet iets ge- Anders zijn we over vijf- allemaal dood. Je ziet ge- dat steeds meer mensen irgen beginnen te maken. :r was je een hippie als je 'it. Nu zijn we hier al met iden mensen. En allemaal irschillend. Het gaat be-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 45