Kabinet: harde aanpak werkloosheid allochtonen Zieltogend bedrijf verdwijnt Binnenland Cursus helpt asielzoekers in omgang met bureaucratie van tin/iiiMicini Ingewikkelde woorden hinderen kind Bomaanslag op A28 bij Nunspeet stelt politie voorlopig voor raadsels Verpleegkundigen met durf iper mag meer geld vragen Een knipbeurt bij de kapper gaat waarschijnlijk vanaf id jaar meer kosten. Kappersorganisatie ANKO adviseert )ro ?den een gemiddelde verhoging van 5 procent van het s- rstarief. De prijsverhoging is pikant omdat sinds begin dit E;n lager BTW-tarief geldt voor kappers. Zij hoeven nog 6 procent aan BTW af te dragen in plaats van de meer are 17,5 procent. Uit onderzoek van de Consumenten- ileek echter eerder dit jaar dat de klant hiervan niet profi- a rheid betaalt voor zoekactie echt Politie en brandweer draaien vermoedelijk op voor ten van de grootscheepse zoekactie in Dordrecht naar het op ige jongetje dat woensdag ten onrechte als vermist werd even. Pogingen de schade, enkele tienduizenden guldens, iialen bij de moeder die de vermissing verzon, zijn volgens Ie, lenbaar Ministerie kostbaarder dan kansrijk. De 23-jarige J lische is onvoldoende draagkrachtig. Het jongetje is don- g getraceerd en verblijft bij zijn vader in Zwitserland. De is. er wordt niet vervolgd, maar moet zich wel bij de rechter [woorden voor het verstoren van de openbare rust veroor- door haar fictieve verhaal. ikkenluiders' beter beschermd kG» Rijksambtenaren die misstanden aan de kaak willen kunnen per 2001 terecht bij een externe commissie. Het ;t heeft gisteren een regeling goedgekeurd die de zoge de klokkenkluiders, mensen die misstanden aan de kaak beschermt. De vakbonden zijn akkoord met de regeling, laan de kaak stellen van misstanden gaat het bijvoorbeeld vallen van corruptie binnen de overheid, of het achter- n van belangrijke informatie aan politici. Uit een onder- an de FNV blijkt dat eenderde van de ondervraagde amb- n het gevoel heeft dat zich op het werk misstanden voor- De ambtenaren zeggen er intern geen melding van te ma mdat ze bang zijn voor repressailles. nig vuurwerk in Enschede de De Enschedese bevolking laat de komende jaarwis- het vuurwerk massaal liggen. Ruim 90 procent geeft aan otjes en vuurpijlen af te steken. Vijf procent is dat wel van Meer dan de helft van de Enschedeërs is bang dat als er erk wordt afgestoken, dat tot ruzies of ongeregeldheden )it blijkt uit een onderzoek van het bureau Interview NSS, Iracht van het ANP. Het meest genoemde argument om uurwerk af te steken, is respect voor de slachtoffers van ip; 55 procent van de ondervraagden noemt deze reden. praat toch mee in Utrecht De WD gaat toch meedoen aan de onderhandelingen en nieuw college van B en W in Utrecht. De liberalen wa rder op eigen verzoek buiten de besprekingen gebleven, en zich, als partij die bij de raadsverkiezingen van 8 no- r een zetel moest inleveren, niet als de eerst aangeweze- aan de collegevorming mee te doen. Leefbaar Utrecht ad de liberalen er wel al voor uitgenodigd. PvdA en CDA, der leiding van LU en met de lokale partij Burger en Ge- chap sinds dinsdag onderhandelingen voeren over een college, stelden de deelname de WD echter alsnog op [enaar gedood door pistoolschot *g Een 43-jarige Hagenaar is gisteren in winkelcentrum hof in het centrum van Den Haag doodgeschoten. Het offer werd voor zijn winkel neergeschoten, waarna de da- op een fiets vandoor ging. Een spoedoperatie van het - offer in het ziekenhuis mocht niet meer baten. De politie ïog geen precies beeld van de toedracht van de schietpar- slachtoffer had een zaak in sleutelservice en verkocht essen en luchtdrukpistolen. ituinbouw krijgt extra steun Minister Brinkhorst (landbouw) heeft met de glas- iuw overeenstemming bereikt over maatregelen, die de tegemoetkomen in de sterk gestegen brandstofprijzen. In gaat het om zo'n 170 miljoen gulden. Het leeuwendeel, chating 100 miljoen gulderhgaat op aan een verhoging afdrachtskorting in de regulerende energiebelasting in nende twee jaar. De minister maakt bij de afspraken het 'houd dat Brussel ze nog moet goedkeuren. tukkers azen op Van Agt' Molukse activisten hebben het gemunt op oud-minister stitie en oud-premier Van Agt. Dat zegt woordvoerder L.. ruw van de actiegroep People Against Genocide (PAG), is hem willen enkele tientallen Molukkers uit zijn achter- n eigen koers varen. De Molukkers vinden dat Van Agt s de gijzelingsacties in de jaren zeventig woordbreuk heeft *gd tegenover de treinkapers, die hij een vrijgeleide zou n beloofd. Van Agt wordt sinds enkele weken extra bevei- iname vervangt ambassadeur tRiBO» De Surinaamse regering haalt negen van zijn vijf- nbassadeurs terug, onder wie E. Azimullah in Nederland, trekt naar verwachting in januari. De diplomaat gaat met ien. In totaal slankt Suriname het aantal medewerkers op bassades af van 130 tot zestig. De ambassades en consu- noeten kleiner worden en waar mogelijk worden ze sa- voegd. Het consulaat in Amsterdam blijft bestaan, aldus er Levens (buitenlandse zaken). LUblbf bLAAPLUMhUKI BIJ VAN TIL De slaapkamerafdeling van Van Til is zowel een design- als adviescentrum. Met tientallen exclusieve interieurs en kasten- op-maat, naar individueel ontwerp. Met de beste slaapsystemen ter wereld, voor het ultieme slaapcomfort. En een professioneel team van slaapspecialisten dat u persoonlijk adviseert. Geavanceerde techniek gekoppeld aan tijdloos de gepatenteerd Auping-interieur zijn er in vele uitvoeringen en kunnen mi behulp van accessoires tot een compjeet interieur worden uitgebreid. Jorritsma schrikt van hoge percentage uitkeringstrekkers ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten den haag anp Minister Jorritsma (economische zaken) bepleit een 'harde aanpak' om het hoge aantal allochtonen met een uitkering omlaag te brengen. Volgens haar is het kabinet geschrokken van een onderzoek van het ministerie van sociale zaken waaruit blijkt dat het percentage allochto nen met een uitkering meer dan drie keer zo hoog is als onder autochtone Nederlanders. den haag hans van soestEen zachte aanpak is niet op zijn plaats." Minister Vermeend van soci ale zaken meldde enkele maan den geleden al dat de sociale Jorritsma wil ervoor waken dat de schuld van het hoge aantal uitkeringstrekkers alleen maar bij de allochtone groepen zelf diensten in de grote steden niet wordt gelegd. „Dat is te makke lijk.", zei ze gistermiddag na af loop van de ministerraad. „Waarschijnlijk is het een sa menspel van factoren. Maar de mensen moeten aan de slag. werken. Juist daar wonen de meeste minderheden. Vol gens Jorritsma is het 'heel wel mogelijk' dat het beleid van de gemeenten de ontstane situatie in de hand heeft gewerkt. Het kabinet gaat de komende maanden nader onderzoeken wat de oorzaken zijn van het hoge aantal uitkeringstrekkers onder vooral oudere Turken en Marokkanen. „Het percentage moet hoe dan ook omlaag", vindt Jorritsma. „Maar voordat we daar beleid op gaan inzet ten, moeten we heel goed we ten wat we aan moeten pakken. Misschien is er een bepaald 'cultuurtje' in deze bevolkings groepen zelf ontstaan, maar misschien komen we ook wel tot de conclusie dat allerlei re gelingen om aan het werk te komen niet goed toegankelijk zijn voor allochtonen." Uit het onderzoek bleek dat onder Turkse mannen van 40 De ladder op arnhem De brandweer schreeuwt om meervrouwen. Nauwelijks 2,6 procent van het aantal brandweer mensen in Nederland is vrouw. Om het imago van het vak op te poetsen wordt in Arnhem een congres gehouden, voor brandweervrouwen en hun commandanten. Voor de fotograaf is deze brandweervrouw best bereid even op de ladder te klimmen. foto anp marcel antonisse amsterdam anp -DESIGNCENTRUM Een machinefabriek in Hel mond. Dat was ooit de Ko ninklijke Begemann. Maar omdat bedrijvendokter Joep van den Nieuwenhuyzen een beursfonds zocht, kreeg Bege mann bekendheid als een con glomeraat van industriële be drijven. De aspiraties waren in de jaren tachtig groot. Van den Nieu wenhuyzen (1955) kreeg in 1983 de machinefabriek Stram - proy in de schoot geworpen. Een kadootje van de familie Van der Valk, omdat schoon zoon Joep zich uitstekend had gekweten van zijn taak als woordvoerder van de familie in de geruchtmakende ontvoe ringszaak van Toos van der Valk. Stramproy, tot Van den Nieu- wenhuyzens aantreden noodlij dend, werd binnen korte tijd winstgevend. Maar Joep wilde meer. Om zijn ambities te ver wezenlijken zocht hij een beursfonds. Kapitaal was zo ge makkelijker te vergaren. Zijn keuze viel op Begemann, een machinefabriek in Hel mond. Het werd een koopje. Van den Nieuwenhuyzen legde er in 1985 twee miljoen voor op tafel en er kon serieus gewerkt worden aan een plek in de Ne derlandse economie. Bege mann reeg vanaf de tweede helft van de jaren tachtig tien tallen bedrijfjes aan zijn ketting. De meest voorname waren het elektrotechnische bedrijf Holec (1989) en scheepswerf RDM (1991). Maar ook in het buiten land sprak Begemann een woordje mee door de overname van de Siberische opleggerfa- briek Krasnajarsk en het Vlaam se Boelwerf. Begemann was daarmee ver worden tot een conglomeraat actief in diverse sectoren: ener gie, voeding, milieu, vervoer en diensten. In 1990 telde Bege mann zo'n 140 dochteronder nemingen, had het een omzet van bijna 1,4 miljard gulden en 7.300 medewerkers (exclusief Rusland). Van den Nieuwenhuyzen had naam gemaakt als bedrijven dokter. Voor uitbreiding van zijn conglomeraat pikte hij er vooral de slecht draaiende on dernemingen uit. Hij kocht ze daarna voor een prikje en klikte ze via keiharde saneringen weer op. De financiële wereld sloot Van den Nieuwenhuyzen in de armen. Het opkopen van lege beursfondsen was in de jaren tachtig gebruikelijk, maar wat hij ermee deed was uitzonder lijk. De bedrijvendokter peuter de hij dan ook honderden mil joenen los. Als onderpand gaf hij aandelen. Het aandeel Bege mann bleef maar stijgen. Op het hoogtepunt in 1990 was het 191 gulden waard, wat overeen kwam met een beurswaarde van 800 miljoen. Toch zouden de banken de on dergang van Begemann inzet ten. Van den Nieuwenhuyzen overspeelde zijn hand toen hij tot en met 65 jaar bijna 64 pro cent een WAO- WW- of bij standsuitkering heeft. Bij Ma rokkanen in die leeftijd is dat bijna 62 procent, bij Surina- mers 33, bij Antillianen 24 en bij autochtone Nederlanders 22 procent. Bij de jongeren liggen deze percentages fors lager, maar nog steeds hoger dan bij de oorspronkelijke bevolking. Tot nu toe werd er altijd van uitgegaan dat het hoge aantal WAO'ers en werklozen binnen de minderheidsgroepen zijn veroorzaakt door de massaont slagen in de jaren tachtig. Uit het onderzoek van het ministe rie blijkt dat dit echter niet klopt. Asielzoekers krijgen een cursus aangeboden waarmee ze leren na te denken over hun toe komstperspectieven. Volgens van het Centraal orgaan Op vang Asielzoekers (COA) moe ten asielzoekers al aan het be gin van hun toelatingsprocedu re alternatieve plannen ontwik kelen voor het geval hun asiel verzoek wordt afgewezen. „Op die manier hoeft hun wereld niet ineen te storten als blijkt dat ze toch niet in Neder land kunnen blijven", aldus woordvoerster Dirkx. Asielzoe kers zouden kunnen besluiten terug te keren naar hun land van herkomst, of door te reizen naar een ander land. Het COA wil de deelnemers van de cursus aanmoedigen om zelf meer richting te geven aan hun bestaan. Volgens Dirkx is dat een haalbare opdracht. „Asielzoekers hebben in hun land van herkomst immers ook een plan gemaakt, namelijk om te vertrekken naar een ander land." De cursus duurt tien dagde len. De deelnemers leren ook de Nederlandse bureaucratie te doorgronden. „Dat je aan een loket wordt geholpen omdat je in de doelgroep past. En dat je wordt doorverwezen wanneer je niet aan de criteria voldoet. Asielzoekers zouden kunnen denken dat ze worden afgewe zen omdat ze niet de juiste con necties hebben. In hun eigen land kan bureaucratie namelijk zo werken." Een volgende stap kan volgens Dirkx zijn dat de asielzoekers leren zelf de weg te vinden naar het andere loket. De nieuwe cursus, Leven in de Moderne Wereld, wordt de asielzoekers aangeboden tij dens de eerste zes maanden van hun verblijf in een asielzoe kerscentrum. Taalgebruik moeder beïnvloedt stotteren numegen anp Moeders die relatief ingewikkel de taal gebruiken, beïnvloeden het stottergedrag van hun kin deren negatief. Dit taalgebruik is een risicofactor voor het ont wikkelen van blijvend stotteren. Dat blijkt uit een onderzoek waarop de psycholoog S. Kloth maandag aan de Katholieke Universiteit Nijmegen promo veert. Zij volgde de jonge kinde ren van 77 stotterende vaders, 29 stotterende moeders en 94 niet-stotterende volwassenen. Aan het begin van het onder zoek stotterde geen van de kin deren. In drie jaar tijd ontwik kelden zich drie groepen kinde ren: tijdelijke en chronische stotteraars en kinderen die vloeiend blijven spreken. Zo nen bleken vaker te gaan hape ren dan dochters, maar moe ders dragen het spraakgebrek niet vaker over dan vaders. Volgens Kloth benaderden de moeders hun kinderen aan het begin van het onderzoek vrijwel gelijk op communicatief ge bied. De moeders van chroni sche stotteraartjes bleken ech ter steeds ingewikkelder taal te gebruiken. Bovendien waren deze moeders geneigd het spre ken sneller over te nemen van hun stotterende kinderen. Zij oefenen mogelijk teveel druk uit op het kind. De kinderen ontwikkelden daardoor een chronisch spraakgebrek. Kloth vond ook dat kinderen die gaan stotteren te snel pra ten. Ze articuleren al heel jong in hoog tempo, terwijl hun leef tijdsgenootjes die niet haperen, juist opvallend traag spreken. Het aanleren van langzamer spreken zou volgens de promo venda enige bescherming kun nen bieden tegen chronisch stotteren, want gebleken is dat kinderen die tijdelijk haperen, uit zichzelf langzamer gaan ar ticuleren. nunspeet-loppersum gpd Raadselen omhullen de bom aanslag van donderdag op de A28 bij Nunspeet, waarbij een 46-jarige man uit het Noord- Groningse 't Zand ernstig ge wond raakte. Het waarom en hoe zijn twee van de belangrijk ste vragen waarop de politie na een etmaal van technisch on derzoek nog geen enkel ant woord had gevonden. Het slachtoffer is een beken de van de politie. Hij hield zich op grote schaal bezig met de handel en export in softdrugs en was betrokken bij verschil lende hennepkwekerijen in de provincie Groningen. Hij is al verschillende keren met justitie in aanraking geweest. In mei van dit jaar stond hij voor de laatste keer terecht. De recht bank veroordeelde hem toen tot het betalen van bijna negen ton voor de winsten die hij met zijn hasjhandel heeft gemaakt. Terwijl de gehavende Merce des van de man door de techni sche recherche in Apeldoorn uitvoerig werd onderzocht gin gen gisteren in Groningen twin tig rechercheurs op pad om na dere informatie over de handel en wandel van de man te verga ren. Het staat inmiddels vast dat de 46-jarige 's ochtends met z'n 10-jarig zoontje uit zijn woon plaats is vertrokken voor een bezoek in de Randstad. Toen hij tussen de afslag Epe en af slag Elspeet reed, deed zich een forse explosie voor, waardoor de auto ging slingeren en na een paar honderd meter schuin in de berm tot stilstand kwam. Automobilisten ontfermden zich over het zoontje, dat flink overstuur was, maar op een en kele schram na ongedeerd was gebleven. De vader werd met ernstige verwondingen aan de benen naar een ziekenhuis ver voerd, waar hij is geopereerd en inmiddels buiten levensgevaar verkeert. Het rechercheteam zou hem gisteravond voor het eerst verhoren. De politie wil nog niets zeg gen over de kracht en de aard van de explosie. Inmiddels sluit zij wel de mogelijkheid uit dat een technisch defect aan de au to de ontploffing kan hebben veroorzaakt. Omdat de man ge wond is geraakt aan beide be nen is het aannemelijk dat er een explosief bij het motorblok of in de buurt van de bestuur dersstoel heeft gezeten. Begemann: van machinefabriek naar woonwijk samen met zakenvrienden au tomatiseringsbedrijf HCS over nam. Niet alleen ging dat fail liet, Joep werd ook nog eens be schuldigd van de handel met voorkennis in aandelen HCS. Alles wat door de handen van Van den Nieuwenhuyzen was gegleden, werd opeens besmet verklaard. Banken draaiden de geldkraan dicht en beleggers lieten het conglomeraat vallen als een baksteen. De bedrijvendokter moest door alle problemen opeens grondig ingrijpen in zijn levenswerk. Bedrijfsonderdelen werden in een steeds sneller tempo afge stoten. Van den Nieuwenhuy zen voelde zich door zakelijk Nederland uitgekotst en verliet in 1994 gedesillusioneerd Bege mann Groep. Broer Jeroen mocht de werkzaamheden ver der gaan opknappen. Joep nam RDM uit de boedel van Bege mann mee, om zich tot op de dag van vandaag in de wereld van de duikboten en helikop ters te begeven. Onder Jeroen van den Nieu wenhuyzen ging het saneren verder. Pas dit jaar werd Bege mann enigszins solvabel. Beleg gers keken echter niet meer naar het beursfonds om. Van de 800 miljoen van 1990 is nog slechts 83 miljoen over. Wat nu rest is een uitverkoop van het uitgeklede Begemann. Van de machinefabriek in Helmond is niets meer over. Daar staat nu een nieuwe woonwijk. Mentrum opent per i december a.s. een geheel nieuwe gesloten behandelunit voor cliënten met acute psychiatrische problemen. Het eerste halfjaar in Santpoort, uiterlijk i juli 2001 vanuit de definitieve vestiging in hartje centrum Amsterdam. Het werk wordt hectisch, onstuimig, intensief, gevarieerd en uitdagend. De levendige binnenstad van Amsterdam weerspiegelt de zeer uiteenlo pende psychiatrische situatie van onze cliënten. Van het nieuwe team wordt initiatief en actief participeren verwacht, om van de nieuwe unit een succes te maken. Pioniersgeest Beschik je over een diploma verpleegkunde-B of HBO-V, heb je durf en ben je assertief en creatief genoeg om een geheel eigen invulling te geven aan dit nieuw op te zetten team, neem dan vandaag nog contact met ons op. Vanaf 1 december wacht het werk op je in Santpoort. Vanaf dat moment denk je met het verse team mee en stippel je de juiste route uit om de nieuwe unit gestalte te geven. Er is voldoende ruimte om je eigen visie uit te dragen en je stem te laten horen. Na opening van de behandelunit in juli 2001 ben je operationeel in het krachtenveld var Amsterdam Centrum. Het salaris is conform cao-GGz en mede afhankelijk van je werkervaring. Je kunt vandaag tot 22.00 uur nog bellen niet Barbara Meyer (06 29 53 21 73), of neen anders contact met haar op tijdens kantoor- men (020 589 51 62). Als het klikt, kun je direct een afspraak maken en de werkplek bezichtigen. Je parkeerplaats is alvast gereserveerd! Mentrum biedt zorg aan mensen met psychiatrische en ernstige psychische problemen in Amsterdam Centrum, West en Noord. Mentrum r

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3