'Het zijn' kan niet in één keer weg 'In Nederland wordt zeilen niet als topsport beschouwd' Sport Spelregels? De kritiek in de Italiaanse kranten loog er de laatste weken niet om. Edwin van der Sar, vorig seizoen bejubeld als minst gepasseerde keeper van de Serie A, kon er in één keer niets meer van. De Voorhouter werd na de uitschakeling van Juventus in de Champions League zelfs belaagd door woedende fans. „Ik denk dat het ergste wel voorbij is", zegt Van der Sar woensdagochtend na de training in Turijn. „Het waren zware weken. Ik heb even geen goede periode gehad, met een aantal tegenslagen, en ik zat even niet lekker in mijn vel. Maar op zich gaat het de laatste tien dagen de goede kant op." door GERTJAN VAN GEEN Edwin van der Sar tijdens de competitiewedstrijd tegen Brescia van afgelopen zondag. Het duel eindigde in 0-0. foto ap ZATERDAG 25 NOVEMBER 2000 Een gesprek met Van der Sar regelen heeft wat voe ten in de aarde. Twee pogingen daartoe blijken vruchteloos. De Voorhouter heeft even geen zin in journalisten, vooral niet uit Nederland. Vorige week vrijdag gaf hij voor het eerst in lange tijd een vluchti ge persconferentie in het Italiaans en pas na lang aandringen is hij bereid om woensdag na de training tien minuten - en geen seconde langer zal later blij ken - vrij te maken om wat vragen in het Nederlands te beantwoorden. Dat Van der Sar niet met zijn ziel onder zijn arm loopt, is op de training al duidelijk. Uit niets blijkt dat zijn hoofd op het hakblok ligt. Kranten schreven dat de doelman handen van boter had gekregen, journalisten gaven de 30-jarige Nederlander de nieuwe bijnaam 'Van der Gol'. De grootste critici, die het vorige seizoen alweer vergeten zijn, menen dat de 30-jarige Nederlander zijn basisplaats al kwijt was geweest als de half geblesseerde 38-jarige reserve keeper Michelangelo Rampulla een goed alternatief was geweest, juventus heeft inmiddels wel de Uru- guayaanse doelman Fabian Carini aangetrokken. Carini arriveert over twee maanden in Turijn. Van der Sar zegt zich niet bedreigd te voelen en verwel komt de concurrentie als extra motivatiebron. Na een uur krachtoefeningen en door keeperstrainer Vecchi ingeschoten ballen verwerken, zwaait hij naar een groep schoolkinderen langs de rand van het veld. Die beantwoorden zijn geste met een luid gejoel. Als hij aanstalten maakt om het véld over te steken, wordt het kabaal alleen maar groter. Zo groot zelfs dat de juist vertrokken klas, tot op dat moment strak begeleid door twee oude nonnen, en masse te- rugstormt naar het hek waar Van der Sar zojuist is gearriveerd. Het tovert zelfs een lach op de gezichten van de twee van hun autoriteit beroofde zusters, die driftig op zoek gaan naar papier voor het jonge grut, dat een handtekening wil bemachtigen. De schoolkinderen interesseert het niet, dat Van der Sar niet keept zoals de supporters gewend zijn. ,,Ik doe het niet extreem veel, maar meestal wel", aldus Van der Sar. „Het hoort erbij en het gebeurt niet zo vaak dat er een schoolklas staat. Het kost twee minu ten en dan heb je een hoop mensen blij gemaakt. Vandaag was het zelfs rustig. Als het lekker weer is, staan er meer mensen, nu is het wat kouder." Omdat de winter ook in Turijn zijn intrede doet, slaat een beperkt aantal mensen de training gade. Hoewel er een flauw zonnetje schijnt, is het water koud in het door betonrot aangetaste trainingsstadi on. Het meeste geluid, voordat de schoolklas arri veert, komt van een groep heren op leeftijd, die drif tig discussiërend en gesticulerend elkaar wat duide lijk proberen te maken. De Black White fighters, de gevreesde harde kern van Juventus, laten zich niet zien aan de Via Filadelfia. De Ultra's zouden Van der Sar en consorten belaagd hebben na de wedstrijd te gen Panathinaikos (3-1 verlies en daardoor uitge schakeld), maar in een op het mededelingenbord ge prikt pamflet keuren de fighters die actie af en ont kennen ze officieel elke betrokkenheid. Van der Sar nam vorige week vrijdag de schuld op zich voor een tegengoal van Panathinaikos en eentje twee weken geleden tegen Lazio Roma. Hij beoor deelde een afstandsschot van de Chileen Salas com pleet verkeerd, wat tot puntenverlies leidde. Trainer Ancelotti vroeg hem in de rust zelfs of hij nog door wilde gaan. Van der Sar peinsde niet over een wissel en hield in de tweede helft stand. Ook in het uitduel tegen Brescia, afgelopen zondag, liet hij zich weer van zijn betere zijde zien. Een verklaring voor de zwartste periode uit zijn car rière heeft hij niet. Van der Sar: „Iedereen heeft wel eens een periode dat het minder gaat, maar bij een keeper valt het eerder op. Zeker als het belangrijke wedstrijden zijn." Of het EK van de voorbije zomer te diepe sporen heeft achtergelaten, kan hij niet zeggen. „Ik heb een aantal theorieën daarover gelezen. Ik heb nog nooit vijf weken vrij gehad. We hebben een iets andere voorbereiding gehad en de eerste belangrijke wed strijd was gelijk voor de Champions League. De competitie begon pas op 1 oktober. Het zou kunnen. word op zich ook nog wel met rust gelaten. In het zuiden van Italië bent kun je amper over straat lo pen. Dat valt hier mee, ik hoef geen zonnebril op en een pet. Ik ben gisteren nog rustig wezen winkelen. Natuurlijk spreken mensen me aan, maar geen grotè dingen. Turijn wordt een beetje gezien als een koude stad in Italië." Wellicht dat hij het gevoelsleven van de fans onder schat. Voetbal is nu eenmaal levensbehoefte num mer een in Italië en voor Turijn geldt niets minder. Als Juventus verliest, huilt het deel van de stad dat niet voor Torino, de tweede club, is. Op straat vragen naar een mening over Van der Sar levert dan ook steevast dezelfde antwoorden op. De mondhoeken trekken naar beneden en de duimen gaan omlaag. „Van der Sar, si. Grote keeper, maar nu... Vorig jaar ja." Het is de waan van de dag, morgen kan alles an ders zijn. Charles Maurisse spreekt op zachte toon. De grijzen-, de vijftiger runt ruim twaalf jaar een fanshop in het hart van de stad, naast het Piazza San Carlo. Als klein jongetje keek hij al naar zijn helden en nog is hij tweewekelijks in stadion Delle Alpi aanwezig. „Heel juventus is zwak op het moment", stelt Mau-, risse treurig vast. Hij knijpt zijn ogen samen, en denkt lang na. „Zidane, Del Piero, Davids en ook Van der Sar. Ze zitten in een slechte periode. Het probleem is psychisch. Ze staan allemaal onder de grote druk. De spelers zijn allemaal te moe. Het komt allemaal door het vele geld, dat ze verdienen. Toen ze naar Griekenland gingen om tegen Panathi naikos te spelen, riepen ze allemaal dat ze zeker zou den winnen en dat ze veel geld gingen verdienen. Maai' het is niet alleen Juventus dat lijdt. Kijk maar naar Inter. Grote namen maar geen prestaties." Het heilige Juventus-vuur brandt nog van binnen, laat daar geen misverstand over bestaan. Maar vroe ger werd er nog met het hart gespeeld. „Bij een te gendoelpunt geven ze elkaar geen schouderklopje, maar beginnen ze te schreeuwen." Zelf moet Maurisse zijn boterham ook grotendeels aan Juventus verdienen. Zijn kritiek op keepers handschoenen met de afbeelding van Van der Sar („Zie je, daar krijgt hij geld voor") komt meer voort uit frustratie over de slechte resultaten dan uit ei genbelang. Bianconero is, ondanks de slechte resul-_ taten, nog steeds zijn grootste inkomstenbron. De shirts van Van der Sar gaan niet hard. „Negen van de tien shirts die ik verkoop zijn die met met nummer 9 erop, van Del Piero. Een op de honderd is een keepersshirt van Van der Sar. Maar keepersshirts verkopen toch al heel slecht. Alleen van Tacchoni vroeger en nu misschien van Barthez. Dat zijn man nen met charisma." Legende Tacchoni, oud-doelman van Juventus, le verde de laatste weken de zwaarste kritiek. Hij om schreef Van der Sar als een voetballer die beter met zijn voeten is dan met zijn handen, en vond hem achteraf gezien toch een te groot risico voor het Itali aanse spelsysteem. Van der Sar heeft het voor kennisgeving aangeno men, voelt dat betere tijden ieder moment kunnen aanbreken. De midweekse wedstrijd met Oranje te gen Spanje (1-2 winst) hielp bij de ommekeer. Van der Sar: „Dat was wel lekker natuurlijk. Met die jon gens en met die trainer ben ik opgegroeid. Het is een gevoel van thuiskomen, zeker als je in een moeilijke situatie zit. Dan is het nog lekkerder, dat ik me in mijn eigen taal kan roeren en grappen kan maken. Ik was natuurlijk niet de enige die het moeilijk had. Frank de Boer, Winston Bogarde en Michael Reiziger spelen niet veel. Het was goed om weer even met mijn oude maatjes te zijn en belangrijk om gewoon relaxed een wedstrijd te spelen. Dat is wel gelukt." Ontspannen kunnen zijn optredens in de nabije toe komst niet zijn. De aasgieren boven Delle Alpi zullen iedere beweging meer dan kritisch volgen en zich bij het minste geringste op hem storten. Van der Sar houdt moed: „Ik moet proberen rustig te blijven. Weten wat mijn kwaliteiten zijn en weten wat ik ge presteerd heb in het verleden. Het kan niet in één keer weg zijn." Roy Heiner tocli aan de start in race rond de wereld Roy Heiner tekende deze week een contract als schipper voor de Volvo-oceaanrace, de meest aansprekende zeilrace rond de wereld. Heiner (40) deed dat met gemengde gevoelens. Na tuurlijk is hij blij met de kans deel te nemen aan de negen etappes omvattende wedstrijd die voorheen als Whitbread-ra- ce bekend stond. Maar het al lerliefst had Roy Heiner feen Ne derlandse geldschieter gestrikt om het schip zelf te bouwen en de bemanning zelf te kiézen. Er is dus wat water bij de wijn gedaan, maar aan de andere kant: wie met een budget van 30 miljoen aan de slag kan, mag niet klagen. Beseft ook Roy Hei ner. „Dit is een prachtige uitda ging. Ik ben gevraagd als schip per, maar tot twee maanden ge leden heb ik zelf gezocht naar een Nederlands bedrijf voor mijn eigen campagne. Ik was er een paar keer heel dichtbij, maar telkens ketste het af. Zei len wordt in ons land niet als topsport beschouwd." Heiner werd in oktober ge vraagd de leiding te nemen op de nog af te bouwen racer van net Zweedse Assa Abloy. Een bedrijf met 13.000 werknemers en marktleider op het, gebied van sloten en alarminstallaties. In Nederland is het bedrijf be kend van de merknaam Lips. De Zweden betalen de 30 mil joen gulden voor de aanschaf van een trainingsschip (de Chessie Racing, vijfde in de we reldrace 1998) en twee wed- strijdschepen, waarmee een team van twaalf zeilers vanaf december gaat trainen in Au stralië en Zweden. Heiner heeft het schip niet zelf mogen ont werpen. Daarvoor had de spon sor al een Zweeds bedrijf inge schakeld, gespecialiseerd in het opzetten van grote zeilprojec- ten. Eén van de managers is Ri chard Brisius, zelf oud-deelne mer aan de Whitbread-race en de America's Cup en betrokken bij het EF-team dat de laatste Whitbread-race won. „Ik mag gelukkig wel meebe slissen over belangrijke details zoais de kiel", aldus Heiner. Ook in het selecteren van de bemanning heeft hij niet de vrije hand. „Er is al een team van vijf man. Met elkaar be spreken we wie we aan boord nemen. Dat worden niet alleen Nederlandse jongens. Het kan zijn dat we meer dan twaalf zei lers vragen, want deze race heeft een paai' korte etappes die je met matchracen kunt verge lijken. Daar kun je specialisten voor aantrekken." Heiner is vrij laat met de campagne. Hij erkent dat hij een achterstand heeft. Uiterlijk 1 december wil hij alle kandida ten gesproken hebben, zodat tijdens de Sydney-Hobartrace (rond 1 januari) getraind en ge selecteerd kan worden. „Die ra ce is een eerste ijkpunt. We tref fen daar de concurrentie, maar het resultaat is niet belangrijk. Het gaat er om of de beman ning functioneert en of het ma teriaal naar wens is. Zeventig procent van je succes hangt af van je materiaalkennis. Ons ontwerp wijkt niet veel af van ideeën in vorige campagnes", aldus Heiner. „De rompen zul len wat ronder zijn voor extra stabiliteit, waardoor er meer zeil op kan. En ik ga voor het eerst varen met een mast van carbon." Voor de Volvo-race hebben zich tot nu toe zes teams inge schreven. Naar verwachting zullen daar nog twee of drie equipes bijkomen. Zij bekam pen elkaar tussen 23 september 2001 en 10 juni 2002, als gefi nisht gaat worden in Kiel. Dan zijn er vier oceanen bedwongen en zo'n 32.250 zeemijlen, olwel 59.727 kilometer, afgelegd. Via internet kan de race worden ge volgd. De belangstelling is groot: tijdens de laatste wereld race noteerde de website van één der teams in 24 uur negen miljoen hits. Heiner deed eerder mee aan een wereldrace. In 1998 nam hij het roer over van Hans Bous- cholte op de BrunelSynergy. Hij maakte ihdruk met het winnen van de zevende etappe tussen Fort Lauderdale en Baltimore. „Toen ik daarmee bezig was, spookte voortdurend het idee door m'n hoofd dat ik nog een keer mee wilde doen. 'The game is not over' hield ik me zelf voor. En inderdaad: nu be gint het pas. Ik heb het idee dat we de favorieten kunnen ver slaan." Eclwin van der Sar houdt het hoofd koel in koude stad Turijn Voor de rest kan ik weinig verzinnen. Als het nou mijn eerste jaar was, dan is het wat anders. Maar het is mijn tweede jaar hier en ik ben al geacclimati seerd." Het leefklimaat is prettig. Vanuit zijn huis in de heu vels ten westen van Turijn is het slechts tien minu ten rijden naar het fraaie centrum, met zijn gebou wen in klassieke, Romeinse en Barokstijl en zijn on telbare kleding- en parfumwinkels en kleine koffie huizen. Met het oog op de Olympische Winterspelen van 2006 krijgt Turijn een flinke opknapbeurt. Het kostte Van der Sar niet vèel moeite om zich op zijn plaats te voelen. „Het is anders, maar dat wist ik van tevoren. Ik heb lang genoeg bij Ajax gespeeld en op een gegeven moment maak je de keuze om naar het buiteidand te gaan. Je moetje aanpassen en niet te veel aan je eigen dingen vasthouden. Het was wel wennen om voor het eerst van mijn leven in de stad te wonen. Het is wat anders dan in een dorp als Voorhout. Daar zit je binnen vijf minuten in Noord- wijk, binnen tien minuten in Leiden, in een kwartier in Den Haag en in 25 minuten in Amsterdam. Voor dat ik hier ergens ben, moet ik twee uur rijden. Maar ik vermaak me hier prima, ik woon hier leuk en ik Sinds het begin van dit seizoen geldt voor alle volleybalwed strijden het rally-pointsysteem, waardoor beide partijen altijd kunnen scoren. Ook andere spelregelwijzigingen zijn doorge voerd. Bij het serveren inag de bal niet opnieuw opgegooid worden en een netservice is niet meer fout. Wat vinden spelers en anderen van de nieuwste serie veranderingen? Woordvoerder van volleybalbond NeVoBo in Woerden: „Meestal neemt de wereldbond het initiatief voor spelregelwijzi- gingen en als de meerderheid van de aangesloten bonden het er mee eens is, dan komt er een wijziging. Het rallypointsysteem is ingevoerd vanuit commercieel oogpunt, om het topvolleybal vooral voor tv aantrekkelijker te maken. Vanwege de uniformiteit is het ingevoerd in het hele volleybal. Het rallypointsysteem heeft ook het voordeel dat de wedstrijden in tijd beter zijn begrensd. Daardoor kun je beter inplannen, heb je minder uitloop. Dat is klantvriendelijker. In maai t is er sectorraad en dan staat het rally pointsysteem op de agenda. Ik heb de indruk dat de koudwater vrees er nu wel af is. In het topvolleybal vindt in elk geval bijna iedereen het prettig." Sassenheimer Reno Jagtman, trainer van de mannen van VCH uit Hoofddorp: „Het wordt allemaal te veel, zeker voor de lager spelen de teams en de jeugd. Het is voor jonge kinderen moei lijk dat ze de bal bij het seiveren niet opnieuw mogen opgooien. Het moet in een keer goed gaan en dat zorgt voor druk. De bond maakt te weinig onderscheid tus sen prestatiegerichte en recreatieve teams. Ik ken zelfs mensen die gestopt zijn met volleybal vanwege alle wij zigingen. Die zeggen: je mag de bal bijna opvangen, het is mijn spelletje niet meer. Het is allemaal heel erg ver warrend. In andere sporten wordt nooit wat veranderd, in het volleybal heel veel. Dat is niet goed. De ene regel vind ik wel goed, de andere niet. Met het rallypointsys teem heb ik geen moeite. Het is ook wel goed dat ze re gels verzinnen om meer rally's te krijgen. Maar dat je de bal bijna mag opvangen met platte handen en dat je zelfs met je voeten mag spelen, daar ben ik het niet mee eens. Het lijkt wel voetbal." Ada van Polanen uit Leiderdorp, volleybalt 'een jaar of 42', nu in Leython 7: „Het rallypointsysteem valt mee, maar ik vind het oude systeem leuker, spannender. Dat de sendee via het net mag. daar moet ik heel erg aan wennen. Je denkt: dit is een fout. je staat stil en dan ligt de bal op de grond en heeft de andere partij een punt. Ze moeten niet ieder jaar wijzigingen invoeren. Ik hoop dat ze het nu zo la ten." Kees de Bock uit Voorhout, beheerder van het restaurant in zwembad De Tweesprong in Roelofarendsveen, speler van Do- nar 2: „Voor ons was het wel een omschakeling. De gemiddelde leeftijd van ons team is tegen de vijftig en de meesten spelen al dertig jaar volleybal. Maar die omschakeling betekent toch wel weer een leuke uitdaging. Het rallypointsysteem is bij ons nu voor honderd procent ingeburgerd. Ik denk dat dat ook een goede wijziging is. Voor de neutrale toeschouwer is het nu duidelijk: wie de bal aan de andere kant op de grond krijgt, heeft een punt. Dat de netser vice nu is toegestaan, vind ik een minder goede wijziging. Ik kan me niet voorstellen dat dat het kijkplezier verhoogt en voor ons geldt dat zó'n bal die tien centimeter achter het net dood neer valt, moeilijk is op te vangen." Peter Schrama uit Ter Aar, volleybalscheidsrechter en speler van Scarabee 1, dat uitkomt in de vierde klasse: „Ik was heel snel gewend aan de nieuwe regels, dat viel ontzet tend mee. De wijzigingen vind ik niet vervelend, maar ik vind wel dat de bond een beetje afwachtend is met het naar buiten bren gen ervan. De nieuwe regels zijn bedoeld om het kijkplezier te bevorderen, maar dat is bij ons niet aan de orde, want er kijken hooguit wat bekenden. Door het rallypointsysteem is het spel wel sneller geworden, dat vind ik een verbetering." Riek Dekker uit Noordwijk, speelde vroeger zelf en bezoekt nu af en toe een volleybalwedstrijd in de Northgohal: „Het is wel wennen. Ik vind het niet leuker, maar ook niet minder leuk. Het is anders. Ik denk dat je er als speler eerder aan gewend bent dan als toeschouwer. Ik heb wel het idee dat een team dat flink voor staat bijna niet meer kan verliezen door het rallypoint systeem. Vroeger had je dan eerder kans om terug te komen. Wat ik heel irritant vind is dat je nu via de netband mag serveren. Daardoor krijg je hele rare ballen." TEKST: JANET VAN PUK Roy Heiner tekent zijn contract met de nieuwe sponsor. Naast hem An na Bernsten van het bedrijf Assa Abloy. fotoanp toussaint kluiters

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37