Eerherstel voor Darwin I 1 Moskouse verkeerschaos als dagelijkse tv-show Gesprek van de Dag ZATERDAG 25 NOVEMBER 2000 152 Commentaar Beursgang van Schiphol Schiphol gaat volgend jaar naar de beurs. Het kabinet wil de nationale luchthaven in fasen privatiseren. Naar verwachting zal de beursgang de staat miljarden ople veren. Ook bij de overige aandeelhouders Amsterdam (21.8 procent) en Rotterdam (2,4 procent) gaat de kassa rinkelen. De hoofdstad wil overigens slechts de helft van de eigen aandelen kwijt teneinde nog een vinger in de pap te houden. De Schiphol-top is tevreden over het kabinetsbesluit. Als overheidsbedrijf heeft de luchthaven nu te weinig armslag om de ambitieuze expansieplannen te verwe zenlijken. Samen met de luchthaven van Frankfurt wil Schiphol een luchthavenmultinational worden door de succesformule te exporteren en belangen in buiten landse vliegvelden te nemen. De luchtvaartmaatschappijen zijn echter bang dat Schiphol de tarieven zal verhogen. EFger dan een over- heidsmonopolie is een private monopolist, zo waar schuwde KLM-topman Van Wijk onlangs nog. Er is daarom wel goed toezicht nodig om te garanderen dat Schiphol de nieuwe positie niet zal misbruiken. Gelukkig komt er door de privatisering een einde aan de merkwaardige situatie waarbij de overheid zowel aandeelhouder, regelgever als toezichthouder van Schiphol is. Deze vervlechting van belangen heeft te recht tot kritiek geleid. Volgens het kabinet zal Schip hol straks als ieder ander bedrijf worden behandeld. Maar het kabinet gaat met de privatisering wel erg voortvarend te werk. De nieuwe milieunormen voor Schiphol zijn nog niet vastgesteld en daarmee bestaat er nog steeds grote onduidelijkheid over de groeimoge lijkheden. Dat is niet echt een ideaal klimaat voor een beursgang, want gesteggel over geluidsregels vertroe belt en bemoeilijkt al jaren discussies over Schiphol. Het is in het belang van zowel de luchtvaartmaat schappijen, omwonenden als toekomstige aandeel houders dat er snel helderheid ontstaat over de nieuwe milieunormen. Beleggers houden niet van nodeloze onzekerheden en dreigende groeibeperkingen. Mede met het oog op de opbrengst doet het kabinet er ver standig aan te wachten met de beursintroductie totdat deze heikele kwestie goed is geregeld. [clciis/c Gezelligheid „Nou kijk Frits, je moet dat zo zien.... „Luister Henk, het is natuurlijk duidelijk dat...." 't Was bij Barend en Van Dorp een en al gezelligheid, toen GroenLinks- voorman Paul Rosenmöller er deze week aanschoof. Het was Frits voor en Frits na. Henk hier en Henk daar. Ons kent ons. Paul en Frits en Henk komen elkaar ook buiten de stu dio weieens tegen, zoveel werd wel duidelijk. Die heb ben samen weieens een bakkie gedaan in een cafeetje op het Rembrandtplein. Misschien komen ze wel op el- kaars verjaarspartijtjes. Maar dat hoeft de kijker toch niet te weten? Frits is een partijgenoot van Paul. Daar liet bij het for muleren van zijn vragen geen misverstand over be staan. „Waarom is jullie standpunt over de NAVO ver anderd? Vroeger was GroenLinks een partij waar je zon der meer achter kon gaan staan zei Frits. Nou, dat wilde Paul wel even uitleggen aan Frits. ,Als jullie straks de vierde partij van Nederland zijn, gaan jullie dan ook regeringsverantivoordelijkheid dra gen wilde Frits weten. - Ja hoor Frits, als het zo uitkomt. „Maar worden jullie dan ook niet zo n kleurloze com promispartij?" - Nee hoor Henk En zo ging dat maar door. Misschien hadden Frits en Henk hun vriend Paul van tevoren even kunnen vertellen, dat een interview in een studio iets anders is dan een babbeltje aan de bar. Maar ja, dan was het lang zo gezellig niet geworden na tuurlijk. En Barend en Van Dorp moet vooral gezellig blijven. Met veel restauranthouders die vertellen welke gerech ten en liflafjes zij de heren zouden voorzetten als die in hun zaak aanschoven. En kunstvervalsers die vertellen hoe makkelijk het is om kunstkenners te bedotten. En soapstenen die vertellen dat zij echt wel kunnen acte ren. En af en toe komt er een politieke vriend van Henk en Frits langs. Wil vroeg zich deze week af waarom hij Barend en Van Dorp vroeger zo n leuk programma vond. Hij kon er niet opkomen, 't Was waarschijnlijk vanwege het ge mopper van Jan Mulder. En vanwege dat filmpje van dat meisje, dat na elke reclame-onderbreking heel hard roept: „Hé, hallo, zijn we daar nog? Wakker worden!" Maar ja, daar slaap je op een gegeven moment ook doorheen. De straten van Moskou vormen het dagelijkse decor van een ongebreidelde verkeerschaos. De verdrievoudiging van het aantal auto's in de afgelopen tien jaar levert niet alleen een adembenemende cocktail van uitlaatgassen, eindeloze files en talloze ongelukken op, maar ook hoge kijkcijfers. Het pro gramma Daroznji Patroel (Straat Patrouille) maakt van de gruwelijkste ongelukken een dagelijkse tv-show. Op pad met de makers van een Russisch kijkcijferkanon. Pavel Dorogoetin drukt het gas pedaal nog wat dieper in. De Lada 110 vliegt met een snel heid van 120 kilometer per uur over Prospekt Mira (boulevard van de vrede), slaat rechts af, jaagt voetgangers op het zebra pad uit elkaar als een zwerm vogels en jakkert via de baan voor tegenliggers langs een rij langzaam voortbewegende au to's. „We hebben haast", zegt ver slaggever Grigori Aljochin iet wat overbodig. De 26-jarige journalist is met zijn camera man en chauffeur op weg naar een auto-ongeluk in het zuid oosten van de stad. De film ploeg van Daroznji Patroel wil er zijn voordat de situatie onder controle is. „Kijk daar heb je Daroznji Pa troel", zeggen de omstanders als de met sponsornamen be schilderde auto met oranje sire ne tot stilstand komt bij de plaats van het ongeluk. Came raman Zaloepin loopt onmid dellijk naar het lijk dat midden op het kruispunt ligt. Een vrachtwagen is omgekiept bo ven op een oude auto, die volle dig is geplet. De bestuurder is gestorven, terwijl de dronken vrachtwagenchauffeur onge deerd is gebleven. Ernstige ongelukken zijn een terugkerend verschijnsel in het chaotische verkeer van Mos- Het programma 'Straat Patrouille' maakt van de gruwelijkste ongeluk ken een dagelijkse tv-show. kou. Inmiddels zijn er 2,5 mil joen auto's geregistreerd in de stad. Een verdrievoudiging ver geleken met tien jaar geleden. Nog steeds groeit het aantal met 15 procent per jaar. De we- FOTO GPD FRANK HENDRICKX gen in het centrum van de stad slibben in de spitsuren dicht als gemiddeld 180.000 auto's zich tegelijkertijd in beweging zet ten. De chaos wordt aangewakkerd doordat Moskovieten individu eel lijken te bepalen welke ver keersregels relevant zijn en wel ke niet. Weggebruikers halen de vreemdste manoeuvres uit, houden zich per definitie niet aan de snelheidsbeperkingen en 50 procent draagt nooit een gordel. In combinatie met een overmatig alcoholgebruik en slecht onderhouden auto's zijn daarmee alle ingrediënten aan wezig voor levensgevaarlijke toestanden. De 33 makers van Dorozjni Pa troel verdienen daarmee hun brood. Al zes jaar zendt het programma drie keer per dag de gruwelijkste voorvallen uit. Hoewel de uitzendingen rond het ontbijt (6.45 uur), avond eten (18.45) en voor het slapen (22.40) plaatsvinden, verschij nen zonder enige terughou dendheid de bloedigste details in beeld. Het is volgens de ma kers één van de redenen waar om Dorozjni Patroel al zes jaar één van de populairste pro gramma's van Moskou is., mensen willen alles zien. de menselijke natuur", zeg meraman Aleksandr Zaloe] inmiddels op weg naar een der incident. Twee auto's zijn in de duis nis frontaal op elkaar geboi De chauffeur van de ene ai overleden, terwijl de bestui van de andere auto geen schrammetje heeft. Cameij man Zaloepin zoemt in op lijk en het bloed dat op strj ligt. „Ik begrijp de bezward wel tegen dit soort beeldeii zegt journalist Aljochin. J dit zijn gewoon de feiten. H gebeurt iedere dag en misJ schien gaan mensen vooni ger rijden als ze ons progni ma zien", aldus Aljochin. FRANK HENDRICKX Ludo Hellemans vertaalt 'On the Origin of Speciesnaar de letter Om de evolutietheorie aan de man te brengen ging Charles Darwin als een hedendaagse ondernemer te werk. Na zijn vijfjarige reis met het schip de 'Beagle' zette hij een uitgebreid netwerk aan informanten op om zijn ideeën te toetsen. Hoewel hij al naam had gemaakt als geoloog, verdiepte hij zich nog eens negen jaar in de zoölogie. Hij publiceerde veel, maar pas in 1859 - 27 jaar na het vertrek van de Beagle - verscheen zijn meesterwerk. On the Origin of Species sloeg in ais een bom, maar vervolgens gingen velen met Darwins leer aan de haal. Deze week verscheen een nieuwe vertaling, die recht doet aan de oorspronkelijke tekst en bedoeling van Darwin. rm Een wetenschapper is ook maar een mens. In zijn autobiografie vertelt Charles Darwin hoe hij naarstig zoekt naar die kleine soort struisvogel die ergens in Zuid-Amerika moet rondlopen, 's Avonds schuift hij met zijn medewerkers aan tafel voor een degelijk maal. Dat bestaat geregeld uit biefstuk van... de struisvogel. Zodra de En gelse bioloog dat beseft, stormt hij naar de keuken om aan de hand van de afgeldoven botjes het doel van zijn speurtocht te reconstru eren. „Veel wetenschappers zouden zoiets verzwijgen, maar Dar win vertelt het gewoonzegt Ludo Hellemans. Hij noemt zichzelf een Darwin-fanaat en dat blijkt geen grapje. Stel Hellemans één vraag over 'de grondlegger van de biologie' en hij stort een eindeloze reeks feiten, misvattingen en anekdotes over je uit. Hellemans is trots op zijn vertaling van Ón the Origin of Species. Niet vanwege zijn eigen prestatie, maar omdat hij de theorie van Darwin opnieuw onder de aan dacht bi engi en deze keer in Üiens eigen woor den. Waar eerdere vertalers de lezer probeer den te sturen of de gevoelens van gelovigen trachten te sparen, blijft Hellemans zo dicht mogelijk bij de oorspronkelijke Engelse tekst. „Hij heeft in haast geschreven en dat is te zien. Toch is hij een toonbeeld van helderheid in ver gelijking met tijdgenoten. Hij schreef voor een breed publiek, niet alleen voor vakgenoten. Al leen. men had anderhalve eeuw geleden veel meer tijd dan nu. Men nam een boek ter hand en bleef een paar weken lezen. Nu hebben we allemaal haast. De biologieboeken van tegenwoordig leggen de evolutietheorie in anderhalve pagina uit en zo helder als wat. Maar als Darwin dat gedaan zou hebben, zou niemand het begrepen hebben en dan had het dus niet zo'n impact gehad. Hij neemt je bij de hand en legt stapje voor stapje uit hoe de soorten zijn ont staan en waarom het scheppingsverhaal niet klopt. Dat was een succesformule, de wereld was om." Toch is de vraag wie Over het ontstaan van soorten (490 pagina's) nu nog gaat lezen. De originele versie staat tenslotte te boek als het meest verkochte ongelezen boek. „De eerste keer dat ik het kocht heeft het jaren geduurd voordat ik erin ging lezen", geeft Helle mans toe. „Maar ik was wel blij dat ik het had. Zoals ik ook Het Ka pitaal in huis had. Dat was niet te lezen, maar het betekende toch een confrontatie met Marx, die zoveel invloed had op sommige vrienden en studiegenoten. Darwin lezen is moeilijk, maar door aandachtig te lezen, neem je het wel op. Ik zou mensen adviseren om te beginnen met zijn autobiografie, die begin dit jaar is ver schenen. Daarin spreekt Darwin ondermeer zijn verwondering uit dat hij zoveel teweeg heeft gebracht." Want dat staat als een paal boven water. „Je ziet in de laboratoria niemand met dit boek onder de arm rondlopen, maar vrijwel iede re bioloog zal erkennen dat On the Origin of Species een basisboek is. Het heeft een denkraam geschapen, om de woorden van Mar ten Toonder te gebruiken. Na Darwin is het onderzoek door een heleboel anderen voortgezet. Mendel natuurlijk, met de erfelijk- heidswetten, de ontdekkers van de chromosomen als dragers van de erfelijke eigenschappen, de moleculaire biologie, de ophelde ring van de DNA-structuur, de biotechnologie, allemaal zitten ze in feite in het kielzog van Darwin." Maar de betekenis van Darwin reikt verder. „Neem Freud. Die heeft ook een culturele schok teweeg gebracht met zijn theorieën over de rol van seks in het onderbewuste. Hij wordt wel de bioloog van de ziel genoemd. En hij heeft zich op dit boek gebaseerd. Net als Nietzsche, met zijn stelling 'God is dood', die zo vaak is misbe- grepen. Tot teleurstelling van Hellemans is Darwins gedach- tengoed door velen verkeerd uitgelegd. Lang niet iedereen heeft zijn boek gelezen, maar vrijwel iedereen meent te we ten wat hij bedoelde met survival of the fittest. „De zoge heten sociaal-Darwinisten halen daar uit dat de zwak keren moeten verdwijnen. Maar de bedoeling van die stelling is niet dat de sterkste altijd overleeft, maar degene die het best is toegerust. En dat bepaalt het toeval. Soms moet je sterk zijn, een andere keer snel, of klein. Darwin legt dat allemaal vrij omslachtig en gedetailleerd uit. Zoals ook de eugenetica, de droom dat je door bewust fokken van mensen betere, gezondere mensen krijgt een waanidee is. Dat schrijft Darwin ook al. Mooie ei genschappen als Behulpzaamheid en altruïsme zijn niet voor niets blijven bestaan, ook dat is evolutie." Evolutie is gemeengoed geworden. De term wordt te pas en te onpas gebruikt om nieuwe impulsen in economie, po litiek of kunstwereld te verdedigen. Alsof Darwin heeft beweerd dat alles altijd in beweging moet zijn, moet vernieuwen. Verbazing wekt het overigens niet dat Darwin verkeerd is uitgelegd. Hij schopte met zijn theorie namelijk nogal wat heilige huisjes omver. „Hij schrijft na bijna elk hoofdstuk: 'Wat ik hier verklaar, kun je niet verklaren aan de hand van een scheppingsdaad. Het behoort allemaal tot de natuurlijke wereld.' Dat was en is nog steeds voor veel mensen heel moeilijk te be grijpen." Minder compassie heeft de vertaler met het Nederlandse onderwijs, waarin de evolutieleer volgens hem jaren lang bewust is doodgezwegen. „Opvallend veel biologieleraren kunnen de evolutietheorie niet uitleggen. Ja, hij staat achter in de schoolboeken, maar zover kom je meestal niet. Ik ben Belg en ik heb in Leuven uitstekend les ge had van een jezuïetenpater, maar toen ik in Utrecht biologie ging stu deren bleek er in geen enkel college aandacht voor de evolutie. Terwijl je weet móet hebben van de evolutie theorie om biologie te begrijpen. Als je bijvoorbeeld iets wilt snappen van aids, hoe dat virus HIV kan ontsnappen door zich telkens weer een pietsje te veranderen, dan moetje het principe van evolutie ken nen. Anders houd je de weg open voor een mysterie en daar hel pen condooms niet tegen, dus kun je rustig volhouden dat aids een straf van God is waaraan niets te doen valt." Daarom heeft Hellemans zich gezet aan het monnikenwerk van de vertaling. „Met dit boek wordt Darwin in ere hersteld in Neder land. Je moet het lezen om te lezen, zien hoe Darwin worstelt met de taal om zijn boodschap over te brengen. Want alleen een we tenschapper die zijn verhaal kan doorgeven, kan vertellen, kunnen f If- ft lU/ Jf iitd c-fcefr'TritrZiltj Natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden toont sinds gisteren vijf van de 31 vinken die Chari Darwin in 1835 ving op de Galapagos eilanden en prepareerde aan boord van het cartografisch o zoeksschip Beagle. Het gaat om (van boven naar beneden) een vegetarische boomvink, een cacti grondvink en drie kleine grondvinken. De formele presentatie van 'Over het ontstaan' van soorte woensdag in Naturalis. we ook begrijpen. Darwim heeft zich daar als een ondernemer op gericht. Soms denk ik: die man zou nu ra leven, het is een modern mens." ONNO HAVERMANS Over het ontstaan van soorten, door middel van natuurlijk lectie, of het behoud van bevoordeelde rassen in de strijd o leven. Door Charles Darwin. Uitgeverij Nieuwezijds, ƒ59,90 Vals Geld M. onselijk Ik wil geen advocaten op mijn dak. Ik wil mijn moeder en alle huisvrouwen die moe (s)ten woekeren met hun huishoudgeld niet te schande maken. Maar toch: al die zegeltjes, die bonboekjes, die spaar- kaarten, die waardecou- ponnetjes, die actiepunten, die bonusmijlen, ze zouden verboden moeten worden. Het is en blijft een soort vals geld. In vroeger jaren betaalden fabriekseigenaren hun ar beiders uit in waardebon nen. Voor die bonnen kon je l dan brood, melk etc. krijgen in winkels die ook weer van de fa- briek waren. Die praktijk werd verboden. Tegenwoordig geven de winkels die bonnen zelf uit. Klantenbinding. Want je moet een hoop van die bonnetjes heb ben voor je in de prijzen valt. En allerlei producten hebben weer hun eigen spaarsysteem. Benzine, groeidiamanten, limonade. En wat daartussenin zit. Ik zal me verder tot één product bepalen: koffie. Voor mij staat een pak Douwe Egberts, Aroma Rood, snelfiltermaling. Op de achterkant staat: Waarde10 punten. Spaar deze punten voor uw waardevolle Douwe Egberts geschenken. 'Jarenlang heb ik thuis die punten moeten uitknippen. En toen we een hele stapel van die dingen hadden moest ik naar de geschenkenwinkel om een of ander keuken apparaatje te halen. Met bijbetaling. Dus de term 'geschenkenwinkel' lijkt me niet helemaal in de haak. Er klopt wel meer niet in die koffiezaak. Op de zij kant van mijn pakje staat: '1 goed gek weken punt'. Met een schaartje erbij getekend. Ik kijk weer even naar de achterkant: 'Gedurende 10 weken krijgt u met een Goed Gek actiepunt fl.2,50 korting op vele aantrekkelijke actie-artikelen'. Zo'n pak koffie kost in mijn supermarkt fl.3,59. Maar als ik een stukje verpakking uitknip en een cadeautje koop, krijg ik een rijksdaalder korting. Dat is 70 procent op de koffieprijs. Dat die Douwe Egberts niet failliet is. Over naar de concurrentie: Van Nelle. Of misschien is het wel dezelfde club. Van Unilever of zo. Want al die fusies en overnames in de kruidenierswereld hou ik niet bij. Van Nelle looft ook geschenken uit: mi- ni-skate scooters. Vroeger heette zo'n ding een step. Wat moeten we daarvoor doen? Om te beginnen twee pondjes of vier pakken Van Nelle koffie kopen. Bewaar de kassabon. En maak de volgende slagzin af: 'Met mijn van Nelle Mini-Skate Scooter. Hoe je een slagzin kunt bedenken met zo'n oenig be gin, weet ik niet. Maar Van Nelle stelt er zich veel van voor. Wantin deactievoonvaarden lees ik: 'Alle inzendingen worden eigendom van Sara Lee/ DE NV. Door inzending doet u afstand van intellectuele eigendomsrechten en verleent u toestemming voor het gebruik daarvan'. Zou dat DE in de naam trou wens Douwe Egberts betekenen? Ik vat even samen: wij moeten een kilo koffie kopen en een slagzin bedenken die Van Nelle tot in lengte van dagen mag gebruiken. En wat krijgen we terug: de kans op een step! Het zal juridisch allemaal wel veranti voord zijn. Ik wil geen advocaten op mijn dak. Maar toch: waar- depunten, goed gek punten, actiepunten, kilo koffie kassabonnen. Ik heb een kortere naam: vals geld. De Amerikaanse superster MADONNA (42) zou met haar vriend Guy Ritchie in de West minster Abby of de St. Pauls-kathedraal in Londen willen trouwen. Madonna zei onlangs in een radio-interview: „Ik zou graag in de Westmin ster Abbey trouwen. Daar zijn prins Charles en prin ses Diana toch ook ge trouwd?" Toen zij erop gewezen werd dat dat hu welijk in de St. Pauls-ka thedraal had plaatsge vonden, reageerde zij met: „Wat maakt het ook uit. De St. Pauls is ook te gek.". De beheerder van de Westminster Abbey noemde het 'praktisch onmogelijk' dat het hu welijk van Madonna in die kerk zal plaatsvin den. Daar mogen alleen leden van het ko ninklijk huis of van een bepaalde orde trou wen. In de St. Pauls-kathedraal ziet het niet veel beter uit. Daar trouwen alleen personen die door de koningin zijn onderscheiden of die toestemming van de anglicaanse aarts bisschop van Canterbury hebben. Eenderde van de mannelijke GYNAECO GEN in de Verenigde Staten heeft eeni sie tegen seks en het vrouwenlichaam, blijkt uit een onderzoek van het Amerik tijdschrift Medical Economics. „Erover ken is een taboe in ons vak. Het is te ve lijken met het leven van een pornoster, wordt de hele dag geconfronteerd mett vrouwen en het is allesbehalve opwinde om er dan thuis ook nog eens mee geco fronteerd te worden", aldus een Britse naecoloog in reactie op het Amerikaans derzoek. De specialist, die niet bij naar de worden genoemd, zei tijdens zijn voornamelijk oudere vrouwen te zien rfl hoorlijk akelige aandoeningen. „Dat is doende om je van seks te genezen Een 26-jarige man uit Tokyo heeft op ir net zijn gestolen PORSCHE terug gevo' Hij zocht bij websites van handelaren h tweedehands auto's en zag zijn in 199/ stolén Porsche Boxster te koop staan. V gens de krant Yomiuri Shimbun had hi| zijn zoektocht op internet twintig Porscl Boxter uit 1997 gevonden. Eén van de geboden auto's had vrijwel dezelfde kil terstand als zijn gestolen auto.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2