VENEN Re I 3 R Ë7TÏ C H r E iT Na Wiener wals nu ook Weener dance DOOR DE LUCHT NAAR DE ALPEN KETELBINKIE Toerisme RDAG 25 NOVEMBER 2000 Karnten Wintersporters die in Karnten gaan skiën, kunnen vanaf de komende winter met één enkele pas terecht in alle skigebie den (onder meer Heiligenblut, Mallnitz, Skiarena Karnten, Bad Kleinkirchheim) van Oostenrijks zuidelijkste Bundes- land. Een 6-daagse 'Ganz-Karnten-Skipass' die de vakan tieganger toegang verschaft tot ruim 1200 kilometer aan pis ten, kost voor volwassenen omgerekend in Nederlands geld ongeveer 338 gulden (kinderen 170). Verdere informatie: Karnten Information, Casinoplatz 1 A-9220 Velden, tel.: 0043-463-3000, fax: 0043-4274-5210050, e-mail: hotline@kaernten.at, internet: www.kaernten.at Spijkers Tussock Cruising, de Nederlandse specialist voor cruises met klassieke zeilschepen in de Egeïsche en Middellandse Zee, organiseert ook het komende seizoen weer een aantal specia le themareizen. Nieuw daarbij is een culinaire 8-daagse reis met Cas Spijkers. Op het programma staat onder meer een 'kook clinic'. Andere themareizen zijn onder meer een beauty zeilcruise (met schoonheidsbehandelingen) en natuurtoch- ten onder leiding van Bob Ursem, wetenschappelijk directeur van de Hortus Botanicus in Amsterdam. Ook de kindercruise staat weer op het programma. Prijzen voor een zeilcruise van af 640 gulden per week per persoon. Disney Bij Disneyland Paris is eind oktober het nieuwe winkelcen trum 'Val d'Europe' geopend. Een groot deel van deze Ameri kaans opgezette 'mail' bestaat uit zogeheten 'outlet-shops', winkels waarin fabrikanten van topmerken tegen aantrekke lijke prijzen de uit collecties van voorgaande jaren overgeble ven producten verkopen. De architectuur van 'Val d'Europa' is eind 19de-eeuws en uiteraard heeft het een flink ontspan ningscentrum met onder meer een Sea Life-aquarium met onderwatertunnel. IJsdroom Eindelijk wordt Wenen 15 k aantrekkelijk voor de age toerist. Als hij maar een goed gevulde temonnee heeft en een meer dan gemiddelde belangstelling voor cultuur. De nieuwe attracties die net hun euren openden of gaan openen, bewegen zich immers vooral op het gebied van muziek en beeldende kunst. Vn orlopig hoogtepunt: de ontwikkeling van Europa's grootste museumcomplex, het Museumsquartier. Aan de rand van het centrum van Wenen, aaride overkant van het prachtig gerenoveerde gebouw van de Wiener Seces sion aan de Friedrich Strasse - hier realiseerde Gustav Klimt zijn fraaie Beethovenfries in de uitbundige Weense Art Nou veau stijl - kan je afdalen in de buik van de oude Donaustad. Hier, in het oude afwaterings systeem, werd in 1949 de mis daadroman De derde man van Graham Greene verfilmd. Carol Reeds gelijknamige film noir over de naoorlogse penicilline- -smokkel met Orson Welles in de hoofdrol, diende als uit gangspunt voor een adembene mende tocht door de catacom ben van Wenen, die als titel - hoe kan het ook anders - de The Return of the Third Man mee kreeg. De labyrintisch aandoen de voettocht, waarin je en pas sant alles komt te weten over werking en beheer van afwate ring en riolering, is geënsce neerd als een spannende mis daadfilm. Compleet met bloed stollende geluidseffecten en mysterieuze verschijningen. De rondleidingen zijn in het Engels of Duits en duren alles bi} el kaar circa een uur. The Return of the Third Man is een van de opmerkelijke initia tieven waarin een mondaine stad laat zien dat het haar seri- .eus is een breder en vooral jón ger publiek te trekken. Wenen, muziekcentrum van Europa, waar grote componisten resi- deerden als Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert, Johan Strauss, Brahms, Mahler, Schönberg en Richard Strauss, is per slot van rekening al de cennia lang dé vakantiehit voor de oudere, wat conservatief in gestelde toerist. De verandering is al zo'n rijf jaar gaande en de tekenen dat de stad af wil van zijn bejaarde imago liegen er niet om. Zo wordt in de zomer van volgend jaar, in de voormalige hofstal- len, het Museumsquartier ge opend, het grootste museum complex van Europa. Een prachtig historisch gebouwen- conglomeraat waaraan diverse moderne architectonische hoogstandjes zijn toegevoegd. In het Museumsquartier krijgt niet alleen de Kunsthalle en de Ludwig Fundatie zijn vaste stek, maar ook de befaamde collectie Leopold, bekend van de jong gestorven schilder Egon Schie- le, Kokoschka en Klimt. Hoog nodig, want Wenen had pas zo'n vijftig museale instellin gen! Met - deze winter - onder meer een oogstrelende ten toonstelling van Picasso in Kunstforum en de 'klapper' Klimt en de vrouwen in Galerie Belvédère. Wenen is zijn naam zo klassiek te zijn beu. Zie de clubs waarin dj's het publiek lekker opzwe pen. De thuisstad van de popu laire dance-formatie en lounge pioniers Kruder and Dorfmeis- ter kent een bescheiden dance scene. En heeft - vergelijkbaar met Amsterdam - op vrijdag avonden zijn eigen Night Skate met per keer avond zo'n vier honderd deelnemers. Maar ook kun je fietsen huren of een tour maken per city bike. Bovendien zijn er tal van nieuwe jongeren- cafés en restaurants bij geko men. Zoals grandcafé -ofte wel Kaffeehaus- Das Möbel in de Burggasse 10. De meubels in het café zijn ontworpen door jonge Weense ontwerpers en stuk voor stuk te koop Maar vóór alles blijft Wenen natuurlijk hét muziekcentrum van Europa. Wie slechts mond jesmaat in klassieke muziek is geïnteresseerd en toch wil we ten hoe Mozart leefde bezoeke de musical Mozart. In Theater an der Wien zijn de inmiddels overbekende scènes uit zijn le ven aan elkaar geregen door wervelende dans en een goed zingende cast. Yngve Gasoy- Romdal is de onbetwiste ster van de show van Michael Kun- ze en Sylvester Levay. De bra- nie-achtige zanger -compleet met dreadlocks - heeft een ver gelijkbare springerige uitstra ling als Roger Daltrey in de mu sical Tommy en houdt de Weense Mtidl op het puntje van heur stoel. Sommigen zitten zelfs klaar met rozen. Een ande re Ster is de uit Nederland af komstige - luister maar naar haar accent- Lenneke Willem- sen. Dat Wenen ook de muziekstad van Europa wil blijven, wordt duidelijk in het gloednieuwe Haus der Musik. Het voormali ge woonhuis van dirigent Otto Nicolai had in 1842 de primeur van het eerste optreden van de Wiener Philharmoniker. Je vindt het orkest nu terug in een van de vele interactieve en mis schien wel leukste onderdelen van het museum: 'de virtuele dirigent'. Met het voltallige or kest op het scherm voor je mag je een keuze maken uit ver schillende muziekstukken. Is die eenmaal gemaakt dan mag je met behulp van een speciaal dirigeerstokje de Wiener Phil harmoniker dirigeren. Geen si necure. Wie het goed doet, krijgt na afloop een beschaafd orkestapplaus compleet met getik van strijkstokken tegen de snaarinstrumenten. Doe je het slecht, dan staat het orkest als één man op om het podium te verlaten. In het museum wordt muziek tot in zijn meest basale onderdelen (ritme, geluidstril lingen, klankkleur, tonen) uit gelegd door middel van een slimme audioguide. Maar ook vind je er uitgebreide presenta ties van componisten die tot de Weense muziektraditie beho ren. En de decoratieve kunstliefheb ber? Die komt uitgebreid aan zijn trekken in Wenen als hij het Hundertwassermuseum be zoekt. Deze nog niet zo lang ge leden overleden koning Midas veranderde alles wat hij aan raakte in artistiek goud, zelfs het gebouw van de Weense vuilverbranding moest er aan geloven. De privé-verzameling Essl in het vlakbij Wenen gele gen Klosterneuburg is meer voor de fijnproever. Die wordt daar in een fraai architectoni sche omgeving een overzicht van de Oostenrijkse moderne en hedendaagse kunst gebo den, overduidelijk ingericht door onze eigen Rudi Fuchs, di recteur van het Stedelijk Muse um. Wenen saai? Vergeet het maar. AART VAN DER KUUl» Verdere informatie: Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, telefoon (020) 468.47.93. an de circa 1 miljoen Nederlanders e het komend seizoen naar de win- rsport gaan, pakken er ongeveer rintigduizend het vliegtuig. Een intal dat nog steeds groeit. Voor f ichtvaartmaatschappijen reden het 5 intal diensten op de Alpen lang- lam maar gestaag op te voeren. Zo 2 d iegt de nieuwe Oostenrijkse'maat- happij Welcome Air vanaf 16 de- 3 0 imber drie keer per week vap Rot- 194 rdam Airport naar Innsbruck. Op insdag en donderdag wordt er een issenstop gemaakt in Maastricht; op n iterdag is de vlucht non-stop. Prij- w ;n en exacte dienstregeling worden innenkort bekend gemakt. N ipAir-Rheintalflug, dat al sinds enige d van eind december tot half maart maf Rotterdam naar het Zwitserse 1 tenrhein vliegt, gaat normaal door 1 iet deze dienst. Vanaf Altenrhein orden - tegen bijbetaling - transfers irzorgd naar onder meer Lech, Zürs, Anton, Schruns, Silvretta Nova en et Brandnertal. Een retourticket is er maf 495 gulden. Transaria voert 42 ok de komende winter weer elke za- rdag tegen een retourtarief vanaf 15 gulden lijnvluchten uit van thiphol naar Innsbruck, Salzburg en hambéry (Franse Alpen). Maar om- at de vliegvelden daar geen recht- reekse verbinding hebben op het loorwegnet, is het voor Nederland- skiërs die zonder bemiddeling van in touroperator reizen, nogal moei- k de wintersportgebieden te berei ken. De transfers vanaf de respectie velijke luchthavens (per taxi of met het openbaar vervoer) zijn bijzonder tijdrovend. Wintersporters die naar Zwitserland vliegen hebben daar aanzienlijk min der last van. Zowel de luchthaven van Genève als die van Zürich heeft een station met rechtstreekse railverbin dingen naar alle populaire Zwitserse ski-oorden. De ldeine luchthaven van Sion (Wallis) ligt bovendien óp vaak minder dan een uur (bus)rijden van bekende wintersportplaatsen als Verbier, Nendaz, Veysonnaz en Crans Montana. Sion wordt aangevlogen door Crossair, een dochtermaat schappij van Swissair. Vanaf 23 de cember tot en met 24 maart (prijs vanaf 515 gulden) vliegt deze maat schappij elke zaterdagmiddag van Sion naar Amsterdam en van Amster dam naar Sion. Daar staan pendel bussen klaar om de skiërs naar de ge kozen bestemming te brengen. Swissair zelf ten slotte borduurt nog steeds vrolijk door op de onderhand bekende 'Alpenlift-formule' waarbij de treinreis naar en van Schiphol, de retoqrvlucht Amsterdam-Zürich en de treinreis naar en van de bestem ming in Zwitserland in de prijs (vanaf 598 gulden) zijn inbegrepen. Tegen bijbetaling (25 gulden per stuk) kan ook nog gebruik worden gemaakt van de 'fly-luggage' service, een dienst waarbij op Schiphol ingeleverde kof fers rechtstreeks naar de skibestem Crossair verbindt Nederland met Wallis (Zwitserland). PUBLICITEITSFOTO ming worden gebracht. Andere vliegmaatschappijen die (te gen zeer uiteenlopende tarieven) vanaf Schiphol naar Zwitserland vlie gen, zijn de KLM (Zürich en Genève) en Easyjet dat een verbinding onder houdt met Genève. KLMalps vliegt dagelijks van Amsterdam naar Bern, maar het vliegveld van die stad tobt met hetzelfde probleem als de Franse en Oostenrijkse luchthavens: het heeft geen rechtstreekse railverbin ding met de rest van het land. Infor matie over de Crossair- de Swissair- en de KLM-vluchten kan worden verkregen bij het ANVR-Reisbureau; voor Easyjet kan het beste de website www.easyjet.com. worden geconsul teerd. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Vakantieganger geeft voorkeur aan reisbureau Het boeken van reizen via internet wordt langzaam populairder. Niette min loopt nog steeds 59 procent van de Nederlandse vakantiegangers lie ver een reisbureau binnen. Dat meldt het vakmagazine DIT Reismanage- ment naar aanleiding van een enquê te van Blauw Onderzoek. Daaruit blijkt ook dat ruim de helft van alle internetgebruikers het world wide web gebruikt voor informatie over een geplande reis. Slechts twintig procent daarvan bespreekt zijn va kantie daadwerkelijk via het net. Het zijn vooral veertigers die via internet boeken; twintigers en dertigers (sa men goed voor tweederde van alle webgebruikers) gebruiken het medi um meer om iets over de gekozen va kantiebestemming te weten te ko men. Internet wordt door de Neder landse vakantieganger vooral ge bruikt om zonvakanties in Grieken land en Spanje te boeken. Ook voor het reserveren van hotels, apparte menten en het kopen van vliegtickets wordt de computer relatief veel ge bruikt. Van de 250, reissites die in het onderzoek worden genoemd, komt die van de ANWB het meest voor (5 procent), gevolgd door Peter Lang- hout Reizen (3 procent) en Alta Vista (3 procent). Andere veel geraadpleeg de sites zijn die van Arke, KLM, Lone ly Planet en Startpagina. Op het Vrijthof in Maastricht kan van 7 december tot en met 7 januari weer worden geschaatst. Net als vorig jaar staat er op het fameuze plein een ijsbaan, ditmaal met een opper vlakte van 1000 m2. De arena is dagelijks geopend van 09.00 tot 23.00 uur en het is mogelijk ter plaatse schaatsen te huren. Ook de Rathausplatz in Wenen verandert vanaf 27 januari in een schaatsarena die de naam 'Wiener Eistraum' heeft meegekregen. Tot laat in de avond is het mogelijk tegen het décor van het verlichte Rathaus rondjes te draaien. Schaatsen kunnen ook hier eventueel worden gehuurd en ter verhoging van de feestvreugde wordt er net als in Maastricht hete punch geschonken. Efteling Attractiepark de Efteling is het afgelopen zomerseizoen be zocht door 2.75 miljoen mensen, ruim tweehonderdduizend minder dan in het topjaar 1999. Directievoorzitter Ronald van der Zijl toonde zich niet ontevreden met dit resultaat. Tën eerste is het jaar nog niet afgesloten (er komt nog een winteropening in december), ten tweede was de concurrentie groot (Wereldexpo Hannover, Europees Kampioenschap voet bal, Olympische Spelen) en ten derde was juli door de slech te weersomstandigheden een 'kleine ramp'. Ondanks de ope ning van de stevig aan de weg timmerende concurrent Six Flags in de Flevopolder kende De Efteling een uitstekend voorseizoen. Ook de vier zomeravonden in augustus, waarop het park tot middernacht was geopend; waren een succes. Cultuursteden Bij de British Tourist Authority (BTA) verscheen onlangs de brochure 'UK City Culture'. In het met veel foto's geïllustreer de gidsje worden in korte bewoordingen de culturele hoogte punten beschreven van 12 Britse steden, te weten Brighton, Londen, Bath, Bristol, Cardiff, Birmingham, Leeds, Man chester, Liverpool, Newcastle, Glasgow en Belfast. 'UK City Culture' (Engelstalig) kan worden aangevraagd bij het Britse Toeristenbureau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, telefoon (020) 689.00.02, e-mail Britlnfo@bta.org.uk M In Poca Paglia, een dorpje in noord-Italië, is onlangs een be graafplaats in gebruik genomen voor mensen die nooit hebben geleefd. Slim wel. Toeristen immers zijn dol op kerkhoven. Dat bewijzen de bezoekersaantallen van Père-Lachaise in Parijs. Waar Jim Morrison ligt. Samen met onder anderen Marcel Proust, Edith Piafen Frédéric Chopin. Als het op beroemdheden aankomt, weten ze in Poca Paglia eveneens van wanten. Marion Crane kreeg er haar laatste rust plaats. En Dorian Gray. En Anna Karenina. Bij hun graven schijnt volgens het Italiaanse dagblad 'Avvenire' al druk te worden geweend en gebeden. Ook worden er bloemen gelegd en kaarsjes gebrand. Het verscheiden van Marion Crane heb ik met eigen ogen mo gen aanschouwen. Zij stond zich niets vermoedend te douchen toen ze in 'Psycho' (een film van Alfred Hitchcock) door moor denaarshand het loodje legde. Dat Anna zich uit liefdesverdriet vooreen rijdende trein wierp, weet ik echter slechts uit overle vering (aan het boek van Leo Tolstoj durfde ik nooit te begin nen) en de wijze waarop Dorian Gray in een roman van Oscar Wilde het tijdelijke met het eeuwige verwisselde moet ik u zelfs helemaal schuldig blijven. Zou in Nederland ook een aardige trekker kunnen worden, zo'n begraafplaats met gestorven fanta siehelden en -heldinnen. De eerste kan didaat heb ik al: Ketelbinkie, de popu lairste dode uit de Nederlandse zang kunst. Natuurlijk, de scheepsjongen uit Rotterdam (die nog nooit van haaien had gehoord), kreeg een zeemansgraf. Maar daar vinden we wel wat op. Interieur van het Kaffeehaus-Das Möbel. De meubels, ontworpen door jonge Weense ontwerpers, zijn te koop. FOTO STEPHAN TRIERENBERC

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29