Grond Van Leeuwenstraat ernstig vervuild Blauwbekken op het strand voor het goede doel 1 Duin Bollenstreek lkenburg kiest voor lieu vriendelijk riool SPRINGTIJ Aaltjes teisteren Rijnsburgse Boys Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 ;DAG 25 NOVEMBER 2000 sprmatie-avond over Molenwijk Hoe gaat het wegennet in de Katwijkse Molenwijk er in ■komst uit zien? Die vraag wordt maandagavond tijdens iformatie-avond in het gemeentehuis beantwoord. De g< te heeft inmiddels een conceptplan Molenwijk 30-kilome- bied gemaakt. Dat wordt maandag nader toegelicht. Bewo- unnen daarover opmerkingen maken, die mogelijk in het itieve plan voor het wegennet van de Molenwijk komen, formatiebijeenkomst begint om 19.30 uur. ipreksgroep over mantelzorg Steunpunt Mantelzorg Duin- en Bollenstreek organi- maandagavond 27 november van acht tot half tien een igroep over omgaan met gedragsveranderingen bij zieken, is de bijeenkomst van acht tot half tien 's avonds, gaat de fan de Ark, preventiemedewerker van de Rijngeestgroep e mantelzorgers in op de problematiek. Belangstellenden :n zich op werkdagen tussen een en half vijf 's middags bij eunpunt aanmelden voor de bijeenkomst (071-4093333). ,ef oblemen met opvang voor die avond kan het steunpunt bn" i» gorganisaties verhuizen len.De Vrijwillige Thuishulp is met ingang van 28 november isd. Het nieuwe adres is 'Het Kwadrant' aan de Schimmel- nckstraat 10 in Katwijk. De Vrijwillige Thuishulp biedt op- 1 ngeer-, speel- en gastouderhulp aan gezinnen met een ge- 51 capt kind en gezelschap aan dementerende ouderen, isch zieken, gehandicapten en doof-blinden. De thuis- die actief is in de hele Duin- en Bollenstreek, zoekt nieu- jvvilligers. De Thuiszorg, het algemeen Maatschappelijk de Ouder- en Kindzorg en het Bureau Voeding en Diëte- icatie Sassenheim, verhuizen ook. Met ingang van 29 no- erzijn zij gehuisvest aan de Hoofdstraat 88 in Sassenheim 3 ven bereikbaar op dezelfde telefoonnummers. Voor a® gevallen kan men contact opnemen met het centraal kan- Katwijk (071-4093333). Northgo verbetert record langste menselijke transportband MARIJKE DEN HOLLANDER De jarige Northgo Scholenge meenschap heeft het geflikt. Het oude wereldrecord van langste menselijke transport band ooit (gevestigd door dui zend Canadese studenten) is op het Noordwijkse strand verbe terd. Nipt weliswaar, en dankzij toeschouwers die spontaan in het zand gingen liggen om de door leerlingen en leraren ge vormde rollende keten wat lan ger te maken. Maar met gepaste trots en vreugdegehuil, waren het de officiële Guinness-waar- nemers oud-rector Olieroock en wethouder Tummers die na dik een uur rollen de verlossen de uitslag bekend konden ma ken: „Het nieuw record is ge vestigd. Het zijn er exact 1010." 'Ik wordt gedwongen'. 'Ik heb het koud'. 'Ik wil helemaal niet'. Aan de teksten te zien die som mige Northgo-leerlingen op hun record-shirtjes hadden ge schreven leek het enthousiasme om de school in het recordboek te krijgen niet geweldig. Maar schijn bedriegt wel eens vaker. Op het strand maakten ze er met elkaar een dolle boel van. Het was afzien en blauwbekken in de ijzige wind, maar nie mand haakte af. „Het is dat het Een gejuich ging op toen het slagen van de recordpoging bekend werd gemaakt. voor het goede doel is, anders was ik toch mooi in bed geble ven vanmorgen", was het com mentaar van een bovenbouw leerling, via zijn mobieltje in ge sprek met een onzichtbare, die kennelijk wilde weten wat hij aan het doen was. De North- go'ers, in een lange rij opge steld langs een rood-wit lint, hielden de moed erin door moppen te tappen, met elkaar in het zand te rollebollen, een telefoontje te plegen of uit me ligheid Sinterklaasliedjes te zin gen. Gadegeslagen door een aanzwellende menigte gingen ze, zodra het te verplaatsen voorwerp, een surfplank, in de buurt kwam gehoorzaam ge- foto mark lamers strekt in het koude zand. De plank dreigde af en toe van de band af te schieten. Noodkre ten van het begeleidingsteam zorgden ervoor dat de menselij ke ketens van de band in het gareel bleven en de plank op koers bleef. In totaal leverde Northgo 993 deelnemers. 17 Moeders, vaders en toevallige passanten maakten de record poging tot eerf succes. „Het is echt fantastisch. Ik heb er geen woorden voor", reageert Jeroen Voorham, leerling 6 VWO, be denker en organisator na af loop. Hoe hij zo op het idee kwam? „Kijk, we wilden ter ge legenheid van het tienjarig be staan van Northgo iets doen voor een goed doel. Maar ook iets waar de hele school aan mee zou kunnen doen. Boven dien moest het een publiciteits stunt worden. Bladerend in het grote boek viel mijn oog eerst op de langste levende domino keten. Maar telefonisch kreeg ik van de Guinness-organisatie te horen dat we dan meer dan 3.000 deelnemers moesten heb ben, want dat record was on langs gevestigd. Onmogelijk, wist ik meteen. Verder zoekend kwamen we toen bij de trans portband. Het is alleen jammer dat de Noordwijkse basisscho len niet mee konden doen. De directeuren vonden dat ze het ten opzichte van de ouders niet konden verantwoorden om kin deren van die leeftijd onder schooltijd naar het strand te sturen. Maar hier ben ik ook heel tevreden mee". Het record moet nog officieel worden be vestigd door Guinness. Dan pas is Northgo zeker van opname in het recordboek. Jeroen: „De he le gang van zaken is op video vastgelegd. Bovendien moet er een rapport worden opgesteld, waaruit blijkt dat alles volgens de regels is verlopen. Dat moe ten we, met krantenartikelen en ander bewijsmateriaal opsturen naar de Guinness-organisaties in Nederland en Engeland. We hebben de meeste kans op het Nederlandse record, want dat staat tot nu toe op nul". Met sponsorgelden, de opbrengst van een feestmarkt in de school, een disco en allerhande acties zoals de verkoop van bal lonnen, een tae bo-marathon waarvoor elke deelnemer zich liet betalen, betaald taarten gooien naar geketende leraren en de verkoop van hapjes en drankjes, zamelde de school 21.000 gulden in. Dat bedrag wordt verdubbe d uit een speci ale subsidiepot van het rijk voor ontwikkelingssamenwerking. Een cheque met het voorlopige bedrag van 42.000 gulden werd gisteren alvast symbolisch over handigd aan Connect Interna tional uit Leiden. Connect zorgt ervoor dat het geld besteed wordt aan de bouw van een school in Malawi. Jeroen Voor ham rekent er op dat het be drag uiteindelijk nog hoger zal worden. URG ROB ONDERWATER illege van Valkenburg tor een milieuvriendelijk "sel. Dat moet ertoe lei- 41 procent van het re- r nagenoeg recht- afvloeit in de sloten. De grondgebiedzaken daarover op 28 novem- beslissing. De gemeen- moet er uiteindelijk po- er beslissen. De aanleg ^)n ilkenburg 700.000 gul- het reguliere systeem iet regenwater recht- het riool in. Bij over regenval leidt dat soms rstorten op het opper- ater, met alle gevolgen milieu van dien. Bo- R geeft het in het riool gen regenwater een e belasting van de ri- ^.zuiveringsinstallaties. waterzuiveringsinstalla ties te ontlasten, worden ge meenten verplicht het regenwa ter 'op te vangen'. Dat kan op de 'Valkenburgse' manier en door de aanleg van een bergbe- zinkbassin, waarin het regen water wordt opgevangen en la ter naar het boezemwater wordt gepompt. Het geschei den rioolssysteem is al opera tioneel in de wijk 't Joght. In sommige straten wordt het wa ter direct afgevloeid naar het oppervlaktewater, in andere straten wordt de eerste bulk re genwater geloosd op het vuil waterriool. Dat laatste heeft te maken met het-aantal auto's dat door een straat rijdt. Straten die meer dan 500 auto's per dag moeten verwerken, worden als 'vies' beschouwd. Het vuile wa ter wordt opgevangen en ge loosd op het riool. Het water wat daarna valt wordt afge voerd naar oppervlaktewater. Nieuwbouw Noordwijkse Woningstichting wordt door sanering niet vertraagd De bodem rond de Van Leeuwenstraat in Noordwijk is ernstig vervuild met zink. Dat blijkt uit onderzoek van de gemeente, die naar aanleiding van de bouwaanvraag van de Noordwijkse Woningstichting (NWS) de bodem heeft onderzocht. De NWS is eigenaar van de grond en wil op de huidige plaats 63 woningen bouwen. Uit een rapport blijkt dat de het om een 'ernstige bodemvervuiling' gaat. De grond wordt ongeveer een halve meter afgegraven. die zinken goten en hemelwa- terafvoerders. Met het regenwa ter kwamen dan zinken deeltjes de grond in." Verloop zelf zegt dat het wel meevalt met de vervuiling. „De milieueisen zijn tegenwoordig heel streng. Ik heb eens rond- wat voor mate van NOORDWUK JISKA VAN DE WETERING De zinkvervuiling stamt uit de jaren dertig, vermoedt hoofd woondiensten J. Verloop van de NWS. „In de jaren dertig is de grond opgehoogd en waar schijnlijk zat er zink in die grond. Ook had je vroeger van verontreiniging schade aan de gezondheid kan veroorzaken en de vervuiling van onze grond ligt daar nog onder." De verontreiniging is wel der mate ernstig dat de provincie het saneringsplan van NWS moet goedkeuren. Rondom de vervuilde grond staan nu nog bewoonde huurhuizen, die in januari worden gesloopt. In de grond onder de woningen is geen vervuiling gemeten, maar wel in de grond eromheen. Na de sloop wil de Noord wijkse Woningstichting zo snel mogelijk beginnen met nieuw bouw. De woningbouwvereni ging heeft daar echter nog geen bouwvergunning voor. De grond moet namelijk eerst schoon, voordat de bouw kan beginnen. Volgens de NWS wordt de bouw door de sane ring niet vertraagd. Verloop ver wacht dat na de sloop in janua ri, de sanering van de grond in februari kan worden afgerond, zodat in maart al gebouwd kan worden. In woningen nabij de vervuil de grond wonen nu nog men sen. Die moeten daar echter zo snel mogelijk weg. Niet vanwe ge de vervuiling, maar vanwege een uitspraak van de rechter. Die besloot afgelopen woens dag dat de huurders, die al ja ren weten dat hun huis ge sloopt gaat worden, nu toch echt moeten verhuizen. De Noordwijkse Woning stichting spande een kort ge ding tegen de dwarsliggers aan, die hun huizen niet wilden ver laten. De boze huurders vinden dat de woningstichting hen geen acceptabel woonalterna- tief heeft aangeboden. De NWS vindt dat zij dat wel heeft ge daan, maar dat de bewoners te kieskeurig zijn. De huurders moeten binnen vier weken hun huizen uit en verblijven dan tijdelijk in wo ningen aan de overkant van de Van Leeuwenstraat. Omdat die panden volgend jaar ook wor den gesloopt, moeten zij naar een tweede tijdelijke woning, voordat zij kunnen terugkeren in de nieuwbouw aan de Van Leeuwenstraat. Directeur Uil- kema van de Noordwijkse Wo ningstichting is tevreden. „Ik ben blij dat de rechter heeft be vestigd dat wij de huurders net jes hebben behandeld", aldus Uilkema. „We gaan nu met de huurders praten om tot een nette regeling te komen. Het is natuurlijk niet niks om drie keer te verhuizen." De huurders krijgen wel een vergoeding van 1500 gulden per verhuizing. gelijks bestuur van het opgestapt. Een ramp Duin- en Bollenstreek - geheel ons land? Of is shands nog geen reden paniek? Wie zal het pn? Kan de streek wel zonder SDB? et eigenlijk, dat SDB? :n het ook niet meer. rerkingsverband Duin- nstreek, betekent de Dat klinkt als een nd idee, samenwerken stel gemeentes om xpt> le problemen aan te Goed zo, jongens, rvolgens hoor je er een niets van, tot ze weer ie krijgen in het SDB. de grote boze wolf, ijn de zeven geitjes ('t igenlijk negen, maar urg en Warmond horen ort toch bij Leiden). De lekkeren erover dat le veel macht naar zich Katwijk gromt dat de in de weg zitten, en A lijk komt van T erken weinig meer itrekers zijn van nature eigd tot samenwerken", rdwijks burgemeester Sluijs een tijdje terug, ?n heeft hij gelijk, maar ïn ligt het heel anders, ïlijks bestuur van de ende dis-organisatie laat uit zes lx :esters. Nee, het ge| uit zes burgemeesters. allemaal opgestapt, om itim og over samenwerken in- en Bollenstreek Ital 'gelijk te maken. lil? boeiden ze echt. Blijkbaar dus niet met een stel Jesters bij elkaar, festers kunnen niet erken. DB bestaat alleen nog kijmaar een heel klein Katwijkse boulevard ndf bapbeurt. Maar wij 3nd der even alle Katwijkers rric Jvven. ïlin iet weet zitje met 566 j^se toestanden. Daar het al zeventien jaar grondige opknapbeurt Zozo, Boelhouwer, ben je een braaf jongetje geweest het afgelopen jaar? Heb je je netjes gedragen, geen ru zie gemaakt met je vriendjes? Wat?! Dat ben ik niet van je gewend, Boelhouwer! En waarom heb je het nog niet bijgelegd? Niks te jamaarsinterklazen! Kijk jij nooit naar Sesamstraat? Samenwerken, daar gaat het om. En dan gaan jullie ruzie zitten maken! Die anderen, die krijg ik ook nog wel. Maar - nee, huilen helpt geen moer meer, Boelhouwer - eerst roep ik de roepiet erbij. Ja, jongetje, dat had je eerder moeten bedenken. Sin terklaas is best een aardige kerel, al zeg ik het zelf, maar sommige dingen kan ik echt niet tegen. Als jullie zelfs bij'het SDB'tje spelen al ruzie krijgen! Vergeet het maar, voorlopig geen declarabele etentjes meer voor jullie. En nu bukken! foto frans roomer voor de Koningin Wilhelminaboulevard, maar je struikelt nog steeds over de losliggende stoeptegels, je wordt nog steeds van de sokken gereden door racebakken waaruit een housedreun dendert en er is geen zicht op dat het snel verbetert. In Katwijk is het asfalt op de boulevard ingezakt, daarom moet er wat aan gedaan worden. Tot zover is het nog allemaal goed.' Maar het is een aanleiding om volgend jaar te gaan praten over een totale herziening van de boulevard. En dan wordt het eng. Want eerst krijg je drie varianten om uit te kiezen, dan zijn het er plotseling nog maar twee - de goedkoopste is om mysterieuze redenen verdwenen - en vervolgens ligt er wel weer een actiegroep of een ondernemersvereniging dwars. 'Dat plan? Hoe komen ze erbij'. Noordwijkse toestanden. En dan kunnen ze weer helemaal opnieuw beginnen met het maken van plannen, het praten over mogelijkheden, het discussiëren over trappen, boardwalks en grasveldjes. Er moet wat aan gebeuren. Ja, er moet wat aan gebeuren. Zullen we het daar de komende paar jaar maar eens uitvoerig over hebben? Dat staat u ook allemaal te wachten, dames en heren Katwijkers. Tenzij ze in Katwijk Ieren van de fouten van anderen, natuurlijk. Dat zou zomaar kunnen. Heeft u er veel vertrouwen in? Wachten op Gouda Een leeg toneel, met alleen maar een kale boom. Het doek gaat open, een man komt fluiten(l op. Hij kijkt even op zijn horloge voordat hij begint te praten. - Kijk, ik werk dus sinds zevenentwintig jaar bij de gemeente. Gewoon als ambtenaar, goede baan, zekerheid... Niet dat ik daar ooit bewust voor gekozen heb, hoor. Dat is stom toeval. Ik wist wel wat van wiskunde en kon zo aan de slag bij de afdeling financiën in Lisse. Niks te klagen. De man haalt een pakje shag uit zijn zak en doet drie stappen naar links. Vanaf rechts komt een andere man op. Twaalf stappen, dan staat hij naast de eerste. Man 2 neemt zijn hoed af. Man 1 rolt een sigaretje. (man 2) - Ik werkte vroeger ook bij de gemeente. In Lisse, ook. Maar ja, 't is geen grote plaats. En het salaris was daarmee helemaal in overeenstemming. Ik was goed in mijn werk, hoor, dat vind ik tenminste. En ik kreeg een gezinnetje, dus moest ik wat. (man 1) - Ik wil ook wel wat. Maar ja, je kunt wel blijven wachten, (kijkt op zijn horloge) Waar blijft hij trouwens? We staan hier nu al een tijdje. De mannen wandelen op de boom af. Daar blijven ze staan. (man 1) - Wachten op die kans. Ik ben ook niet slecht, vind ik zelf. Maar ja, 't blijft Lisse. (man 2) - Het blijft Lisse. Er valt een lange stilte. Man 1 rookt, man 2 draait wat met zijn hoed. Om de beurt kijken ze op hun horloge. (man 1) - Duurt lang. Waar blijft hij nou? (man 2) - Weet ik niet. Dit was toch wel de boom? Er valt weereen lange stilte. De mannen drentelen wat heen en weer. Vijf stappen heen, vijf stappen terug. (man 2) - Nou ja, toen kwam daar een andere gemeente met een goed aanbod. Meer salaris, verder alles hetzelfde. Wat doe je dan? Ik heb wel even getwijfeld hoor. Heel even. (man 1) - Dat aanbod. Lisse gaat nu de ambtenaren meer betalen. Da's lekker, twee jaar voor ik met de VUT ga. Ik heb wel aanbiedingen gehad van andere gemeentes. Maar nooit dat ene. (man 2) - Hoe lang wacht je daar nou al op? (man 1) - Zevenentwintig jaar. Ze lopen in stilte het toneel af. Ze wachten niet meer. ANTON DIEDRICH RUNSBURG GERARD BAAS Er is heel wat mis met de voetbalvelden van Rijnsburgse Boys, maar veel kan er niet aan ge daan worden. Hopen op beter weer en wachten tot de gemeente begint met de herinrichting van het Sportpark Middelmors, iets anders zit er niet op voor de geelzwarten. Tot het zover is heeft Rijnsburgse Boys te maken met een hoofdveld en een bijveld die door betrokkenen binnen de club 'onbespeelbaar en een gevaar voor de gezondheid' worden genoemd. Boven dien wordt het hoofdveld geteisterd door een ongedierteplaag. De A-selectie moet voor de maandagtraining uitwijken naar het complex van LFC uit Leiden en op dinsdag en donder dag beperkt de selectie zich de laatste tijd regel matig tot looptraining of zelfs klaverjassen. De gemeente kent de problemen, maar kan er weinig aan doen. „Als het meezit beginnen we in de zomer met de herinrichting van Sportpark Middelmors. Op de plek van het tweede veld komen drie velden die haaks op het huidige veld komen te liggen. Veld-2 is dertig jaar oud en hoognodig toe aan vernieuwing, maar om dat op dit moment te doen is natuurlijk zonde van het geld", aldus de gemeentevoorlichter, die aangeeft dat het herinrichtingsplan begin volgend jaar gepresenteerd wordt. De slechte staat van het betreffende gedeelte van het hoofdveld -een vijftien meter brede strook langs de tribunekant- komt volgens de gemeente waarschijnlijk door de compactheid van de grond. „Daardoor blijft het water op het veld liggen. Aan de drainage kan het niet liggen, die stamt van 1990 en is anderhalf jaar gelden nog nagekeken. Het regenwater kan gewoon niet in de drainage terechtkomen." Op het zachte, natte veld treft het ongedierte in de vorm van aaltjes ideale levensomstandig heden aan. De aaltjes zorgen ervoor dat de graswortels zich niet kunnen vestigen aan de ondergrond. Daardoor ligt de grasmat los op de ondergrond en levert elke sliding een diepe kra ter in het veld op. Hoe het gebeurt is niet be kend, maar besmetting met aaltjes kan op elk veld gebeuren. Voor het bestrijden daarvan moet met een tractor worden gewerkt en dus is het voor Rijnsburgse Boys wachten op een dro ge periode. Leidsch Dagblad VOORDEELTJES EXCLUSIEF VOOR LEZERS Blijft het rijm voor u een groot geheim? Vroom Dreesmann Leiden De rijmredacteuren van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. donderdag 30 november van 17.00-21.00 uur zaterdag 2 december van 11.00-17.00 uur Per bezoeker één rijm

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21