Bestuur mist nog preses Alphen buigt zich over 'de ark van Peter Sul' n< Jroeger had het hele dorp op een winterse dag Nieuw wijkje is over twee jaar af Rijn Veenstreek phen steunt gedupeerden van duurdere graven Vrachtwagen vol aardappelen in de sloot PAG 25 NOVEMBER 2000 den Rijn houdt maandagavond de jaarlijkse Sinter- utopuzzelrit. Voor vijftien gulden kan iedereen zich in- en voor een speurtocht met de auto, waarbij onderweg lige surprises voorbij komen. De 25 kilometer lange rit bij de Rijnstreekhal aan de Dillenburg in Alphen. In- en kan van 19.00 tot 20.15 uur. Informatie is te krijgen via nnummer 0172-240884, dagelijks na 18.30 uur. ti onderzoek naar Alphense wensen aan den run Alphen geeft toch circa 400.000 gulden uit ichter te komen waaraan de inwoners tien miljoen gul- erklaas in De Herenhof aan den run Sinterklaas bezoekt op zaterdag 2 december centrum De Herenhof in Alphen aan den Rijn. De dagen oi zijn er in het winkelcentrum tal van kinderactiviteiten. !9 november is er een wedstrijd zwartepietenmaskers in een tent op het middenplein. Die eerste middag is er uur een show met goocheltrucs en muziek. Zaterdag zijn if 11 uur dans- en muziekuitvoeringen en kunnen kinde- edoen aan het chocoladeletterspel. Van 14 tot 16 uur interklaas op bezoek. staat centraal bij autospeurtocht aan den run Motor- en Autoclub Mac Rijnland uit Al lien besteden. Dat geld zette de gemeente opzij toen zij dit jaar het kabelbedrijf aan Casema verkocht. De politie- tijen willen dat de Alphenaren mogen meedenken over ede besteding van het geld, maar ze zijn verdeeld over srstel om een commercieel bureau de wensen te laten in- iseren. Sommige partijen vinden het zonde dat de bur- dpleging zoveel geld kost, dat ten koste gaat van de 10 n. Eerder deze maand kreeg het college van burgemeester houders voor het plan maar twee partijen achter zich. eek steunde toch een meerderheid van de gemeenteraad derzoek, dat het Alphense communicatiebureau Verheul Geus uitvoert. Alleen de WD, ChristenUnie en Donna imden tegen. iwoude komt 1,6 miljoen tekort ude De gemeente Rijnwoude stevent af op een tekort im 1,6 miljoen gulden. Dat blijkt uit de tussentijdse rap- e. Het tekort is onder meer ontstaan door het aantrekken delijk personeel, het extern onderzoek naar de chaos op ding financieel beheer en het vervroegd afschrijven van iters. Om het tekort te dekken, spreekt het gemeentebe- ie spaarpotjes aan. Volgend jaar kunnen er daarom geen ote claims meer worden gedaan op de reserve, schrijven neester en wethouders aan de raadsleden. Het potje met enoemde algemene reserve is hiermee zelfs geslonken tot nimum vastgestelde niveau van 100 gulden per persoon. woubrugge Aardappelen geven dit najaar nogal wat problemen. Door de aanhoudende regen kunnen nogal wat piepers niet worden geoogst. Zijn ze wel de grond uit, dan is het nog maar de vraag of ze de fabriek kunnen bereiken. De firma Kroft uit Woubrugge/Ter Aar weet er sinds gisteren alles van. De vrachtwagencombinatie met 35.000 kilo aardappelen die het erf van het bedrijf in Woubrugge wil de afrijden, kwam niet ver. Toen de chauffeur 's ochtends de bocht nam, kwam hij met zijn wagen in de sloot terecht. De 37-jarige man uit Dronten kwam met de schrik vrij. Hij hield alleen een pijnlijke borst aan het avontuur over. Delen van de vrachtwagen zijn totaal vernield. De schade loopt tegen de 200.000 gulden. „Het ging heel snel", zegt de chauffeur enkele uren later. „Op het moment besefte ik niet wat er gebeurde. Er was een klap en toen lag ik." De auto kwam op zijn zij en de aardappelen rolden alle kanten op. Door een trap tegen de voorruit te geven, kon hij zichzelf bevrij den. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur niet veel ruimte had om de bocht te nemen en doordat zijn vrachtwagen niet beschikte over een trailer die meestuurde. Twee andere collega's die met soortgelijke vrachtwagens op het erf klaarstonden om ook aardappelen naar Agri- co in Wezep te vervoeren, vertrokken zonder lading. Ze waren anders bang dat hun hetzelfde zou overkomen als de Drontenaar. De chauf feurs komen maandag terug met een vrachtwagencombinatie met stuuras. De vrachtwagen met een gewicht, inclusief de inhoud, van zo'n 52 ton is gistermiddag met behulp van een grote hijskraan weer op de kant getrokken. De aardappelen, die door het ongeluk enige schade hebben opgelopen, worden vermalen tot veevoer. FOTO HENK BOUWMAN Dierenbescherming begint opnieuw De Alphense afdeling van de dierenbescherming heeft een nieuw bestuur. Tijdens een bewogen vergadering kozen de leden eerder deze week zes nieuwe bestuursle den. Alleen voor de post van voorzitter diende zich geen kandidaat aan. Het vorige bestuur onder leiding van PvdA-raadslid Carla Ros, dat diverse aanvaringen met de vrijwilligers van de Alphense afdeling had, trad in okto ber af. ming af en toe autoritair in. Wij hebben het oude bestuur nog niet in de bloemen gezet. Dat was niet aan de orde. Maar wel hebben we afspraken gemaakt voor de noodzakelijke over dracht." Ook op het landelijke bureau overheerst opluchting over de afloop van de vergadering van woensdag. „Ik heb de indruk dat er waardering was voor on ze tussenkomst", zegt woord voerster Elly van Jesse. „De af deling bevond zich in een on handige positie en had onze begeleiding nodig. Eerder kon den wij door personeelstekort de Alphense afdeling niet altijd even goed bijstaan. Maar nu blijven wij de afdeling begelei den." Fonkert - die met secretaris Jos Hoogstraten, penningmees ter Sandra van der Luit en Ma rian Meeuwis, Natasja van Gin- hoven en Tanja Rietveld het be stuur vormt - zegt dat de nieu we club minimaal een jaar no dig heeft' om orde op zaken te stellen. Behalve een zoektocht naar een voorzitter wil het be stuur de banden aanhalen met de vrijwilligers. Het vorige be stuur heeft zich daar in zijn streven naar professionalisering van vervreemd. tim brouwer de koning „Ik hoop dat we de vrijwilligers weer terugkrijgen", zegt het nieuwe bestuurslid Sylvia Fon kert hoopvol. Zij beheert sinds afgelopen woensdag de pr-por- tefeuille en wil de communica tie met de achterban verbete ren. „Onze afdeling telt 1053 le den. Dertien van hen stelden zich kandidaat voor een be stuursfunctie. Toch hoefden de leden niet te stemmen, omdat zeven van de dertien ook bui ten het bestuur actief wilden zijn. Niemand bood zich aan als voorzitter. Voor die functie zoeken we nog iemand die de afdeling kan binden. Wat mij betreft - dit zeg ik op persoon lijke titel - mag hij van binnen uit of van buitenaf komen, als hij of zij maar een goede is en van dieren houdt." Fonkert is niet bang dat het rumoerige verleden, dat resul teerde in het opstappen van het vorige bestuur, de afdeling par ten speelt. Zij geeft toe dat er tijdens de ledenvergadering sprake was van oud zeer, maar de sfeer was volgens haar niet grimmig. „Wel greep de verte genwoordiger van het landelijk bureau van de dierenbescher- Alphenaren die plotse- iO procent meer moeten n voor het onderhoud •n graf op de Oosterbe- laats, treft de gemeente regelingen. De politieke n drongen er deze week om de ruim 400 men- e zwaar getroffen wor- Dor de noodzakelijke ta- gingen tegemoet te ko- uit de kosten te komen prijs voor grafonder- gemiddeld met dertig it omhoog. Voor een groep nabestaanden graf op de Oosterbe- laats hebben, is de stij- ichter groter. In plaats gulden per jaar, beta- voortaan 200 gulden, lar mogen ze de kos ten afkopen tegen het oude tarief, maar dan moeten ze in een keer honderden tot dui zenden guldens ophoesten, betoogden de politieke partij en tijdens de raadsvergade ring deze week. Met de mensen voor wie dat een probleem is, treft de ge meente een individuele be- taalregeling, beloofde wethou der Groen in 't Wout. Zij mo gen dus tegen het oude tarief in termijnen afbetalen. Dat vonden de meeste partijen een goed compromis. Het liefst had de oppositie ook een geleidelijke invoering van de verhogingen gezien. Maar voor dat voorstel van de ChristenUnie was geen meer derheid, omdat de WD, CDA en D66 tegen stemden. Behal- ,ve Groenlinks ging de hele gemeenteraad akkoord met de nieuwe tarieven. tim brouwer de koning Peter Sul wil als enige een drijvende kinderop vangplaats in Alphen aan den Rijn maken. De concurrenten van de Amsterdamse voormalige rondvaartreder en uitbater van Lovers Rail kiezen voor een oplossing op de grond. Alphense amb tenaren buigen zich over de ingediende voorstel len voor uitbreiding van kinderopvangplaatsen. Over enkele weken is bekend of Alphen plaats biedt aan Suis kinderark, die plaats biedt aan 48 tot 60 kinderen. Bij de openbare Europese aanbesteding wint niet automatisch de goedkoopste plannenmaker, zegt een woordvoerster van de gemeente Alphen. Ook andere aspecten, zoals veiligheid, spelen een rol. Sul deed zijn 'moderne concept', waarvoor hij veel steun zegt te hebben, op in China. Daar was hij op reis na zijn vertrek bij het door hem opge richte Lovers Rail, dat hij had verkocht aan de Franse logistieke multinational CGEA. „Daar vin den in druk bevolkte gebieden veel activiteiten op het water plaats." De drijvende onderbouw van Suis boten wordt ter plekke opgebouwd, de leefruimtes erboven bestaan uit demontabele delen. Geschikt voor de dagopvang van 48 kinderen, of van 60 in na schoolse opvang. De kinderopvang biedt ook aanvullende diensten voor de ouders zoals een boodschappenservice. Een van de mededingers, manager Piet van Eg- mond van de Stichting Kinderopvang Alphen aan den Rijn (SKA), acht Suis 'waterplan' niet op voorhand kansloos. „Het hangt vooral af van de plaats van de ark." Bang voor de veiligheid van kleine kinderen in de buurt van water is Van Eg- mond niet. „Daar kun je wat aan doen. Maar wij hoeven ondanks de schaarste aan grond nog niet het water op. In ons voorstel gaan wij uit van een kinderopvangplaats op de grond." Een impressie van het drijvende kinderdagverblijf, dat Peter Sul in Alphen wil afmeren. an der Fits al veertig jaar bestuurslid van IJsclub Oud Ade janneke de jonge korte baan." Viel de loting e keer uit in het voordeel van V i der Fits uit Oud Ade der Fits, dan vroegen ander der Fits uit Oud Ade m zijn voeten of het gaat i. „Als ik droge voeten n ik mijn sokken zonder aan- en uittrekken. Ge- eerd dat het dan binnen regent." Je mag er om daar geeft Van der Fits i. Voor deze schaatsfreak en handig middeltje om te voorspellen. Zo heeft tal van manieren, die lelaas alleen wijzen op enbui. „Ik kan niet voor- wanneer het gaat vrie- i) ij i-jarige Van der Fits staat Ie leven op de ijzers. Al erd hij lid van IJsclub )nl ie en deed aan alle wed- mee. Dat viel op en een vacature in het be- hvam, vroegen ze hem. lertijd probeerden ze in lek van het dorp een be id te hebben. Dat was B lelijk, je kon bijvoor- apletten of er bij jou in de wakken waren. Het be- a d v n de Boekhorster- rb ng weg, en ik woonde »k." Nu, veertig jaar later, der Fits nog steeds op if stuursstoel. Als blijk van urs tring kreeg hij gisteren de ledenvergadering een ;nt ernet zijn naam erop. met die wijkvertegen- gers in het dorp is allang leer zo. Net zoals de wvedstrijden nu op zon- trt0 »rden gehouden, en niet doordeweeks. Van der $t niet dat het vroeger was, maar hij heeft wel herinneringen aan die 'roeger op een winterse id iedereen in het dorp int het was een boeren- nte. Als het vroor, was er land niets te doen, dus ik als boerenknecht een Gé van der Fits in zijn blauwe clubjas: „Je mag de jas alleen dragen in het belang van de vereniging." baan op het ijs. Nu heeft nie- stuur kwam, zaten er allemaal mand meer tijd om dat doorde- veertigers in. Ik wilde wat ver- weeks te doen. Ook de agrariërs anderen, maar dat lukte niet zo niet, want die hebben geen gemakkelijk. Als er eens een knechten meer." winter of wat geen ijs lag, wilde Niet de vertegenwoordiging ik bijvoorbeeld een kaartavond van alle uithoeken van het organiseren. Dan doe je nog dorp, maar de leeftijdsopbouw wat voor je leden. Maar zij zei van het bestuur telt nu. „Toen den dan: 'nee, dat doen de be- ik als 22-jarig ventje in het be- jaarden maar'." Inmiddels heeft het bestuur een verjon gingskuur ondergaan en krijgt Van der Fits zijn originele idee- en er gemakkelijker door. De fakkeloptocht over het ijs, waarvan hij al tien jaar droom de, kwam er in 1997 eindelijk. Van der Fits bewaart er gran dioze herinneringen aan. Destijds zorgde de jonge Van FOTO HENK BOUWMAN der Fits voor nog meer veran deringen binnen de ijsclub. „Vroeger deden bestuursleden nooit mee aan wedstrijden, want ze waren oud en voelden zich niet meer zo lekker op het ijs. Maar ik was er een grote liefhebber van en schaatste graag mee. Ik ben jarenlang clubkampioen geweest op de korte baan." Viel de loting een keer uit in het voordeel van Van der Fits, dan vroegen anderen zich af hoe eerlijk het was ge gaan. „Toen hebben we het re glement gewijzigd: als je mee- schaatst, mag je geen functie hebben in die wedstrijd." Wie zo lang in het bestuur zit, moet het perfecte verenigings lid zijn. Van der Fits komt aar dig in de richting, want zijn clubjas bewaart hij netjes in het plastic op de vliering. „Je moet hem goed bewaren", zegt Van der Fits, die met zijn jas omgaat als met een relikwie. „Je mag hem alleen maar bij officiële gelegenheden dragen, in het belang van de vereniging. Doe je hem zomaar aan, dan staat er een boete op van honderd gul den." De regel is ingevoerd toen de blauwe jas handig bleek in de bouw of op het land. „Het zijn dure jassen en eigendom van de vereniging, dus dat kan je niet maken", zegt de jubila ris. Van der Fits schaatst nog wel, maar niet meer zo fanatiek als vroeger. Als de ijsclub in januari honderd jaar bestaat, gaat hij mee met het jubileumreisje naar de Oostenrijkse Weissen- see. „Daar willen ze 200 kilo meter gaan schaatsen, maar dat doe ik niet. Ik heb me laten ver tellen dat het rondjes zijn van 25 kilometer, dus ik bekijk het per rondje." Natuurlijk zou Van der Fits wel weer eens schaats- weer willen hebben in Neder land. „Als er geen ijs is, zijn we een dooie vereniging." Maar van hem mag het tijdens het uitstapje naar Oostenrijk rege nen in Oud Ade. Niet alleen omdat de achterblijvers het bij vorst in Nederland razend druk krijgen zonder hem, maar ook omdat hij zijn eigen dichtgevro ren vaarten en sloten niet zou willen missen. marieta kroft Na jaren van praten komt er schot in de bouw van circa 35 huizen op de voormalige ri oolwaterzuivering aan de Kerklaan in Koudekerk aan den Rijn. De gemeente Rijn woude heeft uit acht project ontwikkelaars er drie uitgeko zen die op 4 december hun plan aan de politici en andere belangstellenden presenteren. De politiek maakt op 9 janu ari een keuze. Daarna wórdt het winnende plan verder uit gewerkt en voert de gemeente de nodige procedures. Als al les meezit, begint de bouw eind volgend jaar en kunnen de toekomstige bewoners er over twee jaar hun intrek ne men. De drie uitverkoren project ontwikkelaars zijn Gesman Holding uit Alphen aan den Rijn, Groen Bregman uit Benthuizen en Hopman Inter- heemgroep uit Zoetermeer. Het opvallendst is het plan van Hopman Interheemgroep, omdat hij een deel van de par keerplaatsen in een kelder wil realiseren. In zijn voorstel is plaats voor elf eengezinswo ningen en 24 appartementen. Er is ruimte voor zestien par keerplaatsen boven de grond. Gesman Holding wil 26 een gezinswoningen bouwen en tien appartementen. Hij wil 39 parkeerplaatsen realiseren. Groen Bregman gaat uit van zestien eengezinswoningen, veertien appartementen en 38 parkeerplaatsen. In het plan moet ruimte zijn voor huur- en koopapparte- menten, starterswoningen en vrijesectorwoningen. Mini maal veertien huizen moeten in de sociale sector worden gebouwd, zo stelt de gemeen te als voorwaarde. De huurap- partementen worden eigen dom van Woningbouwvereni ging Goed Wonen. Voorzitter R. Ie Large van de Koudekerkse woningbouwver eniging wil nog niet zeggen naar welke projectontwikke laar haar voorkeur uitgaat. „Onze voorkeur gaat uit naar een plan met zoveel mo gelijk ouderenappartementen. Daaraan is veel behoefte. Veel Koudekerkse ouderen wonen nu in een eengezinswoning. Ze zouden best een kamer minder willen hebben en toch royaal willen wonen." Hoewel Hopman de meeste appartementen in zijn plan heeft opgenomen, kiest ze nog niet voor hem. „Ook prijs en kwaliteit speelt voor ons mee." Ook wethouder Uljee heeft nog geen voorkeur. „Alle drie hebben ze wel wat." Zowel bij de woningen als bij het ernaast gelegen Prins Willem Alexanderbad zijn maatregelen nodig om de ge luidhinder van het zwembad tegen te gaan. Zo moet het PWA-bad een nieuwe omroepinstallatie aan brengen. Gebruik van deze in stallatie is alleen toegestaan tussen 9 en 19 uur. De tuinen van de woningen moeten aan de westzijde komen, waardoor het geluid vanaf het zwembad het minst te horen is. De presentatie op 4 decem ber is in het gemeentehuis in Hazerswoude-Rijndijk om 19.30 uur. De voorstellen zijn ook tot en met 5 december in te zien in het gemeentehuis en bij bibliotheek De Boekenhof in de Ridderhof.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19