risis in Rustenborch ijkt voorbij SportCity is klaar voor vijfduizend niet-sporters VOL VER WACHTING HOORT WIE KLOPT DAAR ZWARTE PIET ALGEZIEN 'Je ziet de bus wel, maar de bus ziet jou niet' Regio Oegstgeest kapt zieke bomen Zoeterwoude pakt overlast bij Corbuloschool aan Boete na kinderspel met rubberen bootje ieuw bestuur voor verzorgingscentrum >~>i bestuurlijke crisis in het Oegstgeestse verzorgings lis Rustenborch lijkt definitief uit de wereld. Niet al- ;n heeft het centrum een nieuw bestuur, ook de opge- ipte cliëntenraad is weer terug. Die trad begin dit jaar na ruzie met het oude bestuur. Bestuursvoorzitter M. lijgens en de drie overgebleven leden hebben hun trk per 1 november neergelegd. Connexxion laat passagiers in Zoeterwoude regelmatig staan zoeterwoude jan preenen Komt-ie wel, komt-ie niet? Vier Zoe- terwoudenaars staan op deze vrijdag morgen vol spanning te wachten op bus 170 van 08.18 uur. Alsof het om een loterij gaat, waarbij slechts enke len in de prijzen vallen. „Nét een lote rij? Het is een loterij", zegt een van hen. Ze zijn te vaak uitgeloot door buschauffeurs in de Dorpsstraat in Zoeterwoude om niet cynisch te wor den. „Ik heb het de laatste tijd drie keer meegemaakt dat ik op deze tijd helemaal geen bus heb gezien. Dan rijdt die gewoon een andere route en hebben wij het nakijken", stelt Tonnie van den Bos somber vast. Haar naam mag wel worden ge noemd. Net als die van Denise de Boer. Twee anderen wensen anoniem te blijven. Angst voor busmaatschap pij Connexxion? „Nee, maar waarom zou ik in de krant staan? Verandert dat iets aan deze situatie? Nee toch?" De problemen zijn in september begonnen. Toen werd de Noord- buurtseweg, die langs het gemeente huis loopt, wegens reconstructiewerk- zaamheden afgesloten. Tegelijk werd ook de Dorpsstraat onder handen ge nomen. En dus ook tijdelijk verboden verklaard voor het verkeer. Buschauf feurs moesten vanaf dat moment op de route Leiden-Zoetermeer en vice versa een slinger maken door het dorp die hen kennelijk zo duizelig heeft gemaakt dat zij sommige halten vergeten. Soms kunnen meelevende en mee denkende passagiers die al in de bus zitten nog bijsturen. Dan vertellen ze de chauffeurs hoe ze precies moeten rijden. Vaak gaat het echter mis. Ook in de Dorpsstraat, die sinds half no vember weer open is. Van den Bos: „Dan komt de bus niet en blijf je nog maar een half uurtje extra wachten. Wat moet ik anders? Ik ben op die bus aangewezen. Eerst naar het station in Leiden en dan overstappen op lijn 42 of 50 naar Oegstgeest." Een woordvoerder van de gemeente verbaast zich over die kritiek. „Ja, in het begin hoorden we dat er af en toe geen bus kwam. Kwestie van onwen nigheid met de haltering, maar de laatste tijd horen we er niet meer over. Dus zal het wel goed gaan." Fout. Denise de Boer reageert alsof de ambtenaar in een andere wereld leeft. „Je maakt hier van alles mee. Dat hij helemaal niet komt, of dat je hem van een afstandje door een ande re straat ziet rijden. Je ziet wel de bus, maar de bus ziet jou niet, daarom gok je maar op de volgende rit Op m'n werk weten ze het al. Ze vragen niet eens meer waarom ik te laat ben. Ze hebben al genoeg verhalan gehoord over die bussen die zo raar doen." En dat terwijl de bushalte voor de Wereldwinkel in de Dorpsstraat nog duidelijk herkenbaar is. Elders in het dorp, aan de Dirk van Santhorstweg, hangt een onooglijk bordje waarvan de tekst gedeeltelijk is weggewaaid en weggeregend. Tijden waarop de bus wel (en niet) komt, staan er niet op. Daar gaat het echter om een tijdelijke halte, omdat de reguliere in- en uitst- applaats op de Noordbuurtseweg nog tot eind januari buiten bedrijf is. Dat Connexxion de passagiers ook aan de Dirk van Santhorstweg regel matig in alle opzichten in de kou laat staan, is daarom nog enigszins te ver klaren. In de Dorpsstraat staat echter een compleet bord. Op een paal. Met tijden. Ter vergoelijking van het ge drag van de chauffeurs voert Denise de Boer aan dat het 'best wel verwar rend is, omdat hier af en toe nog een zak over het bord hangt'. Simone de Korte van Connexxion beaamt dat: „Door onvoorziene om standigheden is de Dorpsstraat nog eens twee dagen extra afgesloten ge weest. Tja, dan wordt het voor ons ook erg onoverzichtelijk. Maar hope lijk zijn de problemen daar nu voorbij; En we gaan kijken naar dat bordje op de Dirk van Santhorstweg. Als het in derdaad niet duidelijk genoeg is, han gen we er een beter bord op. We doen ons best." Denise de Boer, Tonnie van den Bos en de twee anonymi zijn op deze vrij dagmorgen al lang blij dat de bus van 08.18 'al' om 8.23 uur voorrijdt. „Ho pelijk is hij nu snel in Leiden. Soms krijgen we een rondje van de zaak. Dan weet de chauffeur het niet meer en rijdt hij hier een rondje." iSTGEEST SUZANNE BARBIER ondernemingsraad is 'opge- ht' dat Rustenborch een iuw bestuur heeft en hoopt het verzorgingshuis nu weer Druit kan gaan kijken, in lats van achterom. De OR orde twee maanden geleden het bestuur het voornemen om af te treden. Volgens erim-directeur M. Verhage de het bestuur zich vrijwillig ugtrekken wanneer over de ■bouwing van het midden- el goede financiële afspraken ren gemaakt. Die deed werd september gesloten. Verhage echter al eerder doorsche nen dat het vertrek van het ituur noodzakelijk was om interne rust en de relatie met igelijk toekomstig fusiepart- Van Wijckerslooth te her- llen. Over de samenstelling van bestuur is OR-voorzitter T. erg tevreden. „Wij voelen waardig vertegenwoordigd or deze mensen." Het nieu- bestuur bestaat uit drie "gstgeestenaren. Voorzitter is de Bosschere, organisatiead- r de gezondheidszorg, het bestuur nemen daar- ast CDA-raadslid E. van den sch plaats en A. Bannenber- verpleeghuisdirecteur in nsterdam. Verhage benadrukt dat dit een overgangsbestuur is. „We hebben duidelijk niet gekozen voor een langere termijn, ge zien de mogelijke samenwer king met Van Wijckerslooth en andere instellingen. Bij fusies speelt niet alleen de bekleding van de directeursfunctie een rol, maar ook de andere be stuursfuncties. Daarom moeten de leden niet vastzitten op hun stoel." Om die reden wordt het nieuwe bestuur niet uitgebreid naar het gebruikelijke aantal van zeven leden. De onderne mingsraad en de cliëntenraad worden op andere manieren 'nadrukkelijk betrokken bij de besluitvorming', aldus Verhage. Evenals de begin deze maand afgetreden bestuursleden, zijn de drie nieuwe bestuurders praktiserend rooms-katholiek. Volgens de directeur is dat het geval omdat de statuten van Rustenborch dat voorschrijven. Vêrhage: „Deze mensen zijn in de eerste plaats geselecteerd op hun bestuurlijke ervaring. Het katholiek-zijn is niet het be langrijkste". Het voormalige be stuur onder voorzitterschap van M. Huijgens hechtte bij zonder veel aan de katholieke signatuur van-het verzorgings huis. Dat was een van de oorza ken van de slechte relatie met Van Wijckerslooth. oegstgeest Ruim veertig bomen in Oegstgeest gaan volgende week tegen de vlakte. Het gaat om onge- stam heen waardoor het watertransportsysteem van de boom kapotgaat. Zo kan het gebeuren dat een iep veer dertig volwassen exemplaren en zo'n vijftien kleintjes. Een groot deel van de bomen is aangetast door midden in de zomer ineens kaal wordt." Dan zit er niets anders meer op dan de boom te kappen, ook al iepziekte. De besmettelijke ziekte heeft vooral toegeslagen langs de Kennedylaan en de Hazenboslaan. Vo- omdat de ziekte zich anders verder verspreidt. Het vellen van de grote bomen besteedt Oegstgeest uit aan rig jaar was de gemeente al genoodzaakt om in deze buurt veel iepen om te zagen. Op de Hazenboslaan een gespecialiseerd bedrijf, omdat de 'bomenploeg' bij de op 1 januari ingevoerde reorganistie, is verdwe- moesten toen negen bomen weg, deze keer vier. „Het komt door een klein kevertje dat net onder de stam nen. De afdeling groenvoorziening beperkt zich tot het weghalen van de kleintjes, die door schimmels of eitjes legt", legt een medewerker van de afdeling groenvoorziening uit. „Die kevertjes vreten zich door de uitdroging ziek of dood zijn. foto's mark lamers} y Speciaal voor 5 december hebben we weer volop aanbiedingen. Kom langs op de Rijneke Boulevard, u mag het gewoon niet missen. 27 winkels dichtbij elkaar. Minder lopen, beter kopen. U bent er zó. Gratis parkeren. ZOETERWOUDE JAN PREENEN Zoeterwoude probeert een ein de te maken aan het vandalis me bij de Corbuloschool aan de Westeindseweg. De gemeente verplaatst de ingang om het ge bouw onaantrekkelijk te maken voor jongeren, die regelmatig vernielingen aanrichten. „Op dit moment is het een ideale hangplek voor jongeren. Alleen geen officiële". Ze kunnen schuilen onder een afdakje bij de entree. Daar maken ze nogal eens het kozijn kapot. Als we niets doen, lopen we het risico dat die jongeren de school in komen met alle gevolgen van dien", aldus een woordvoerder van de gemeente. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor om 12.500 gulden uit te trekken voor het veranderen van de entree. De ingang wordt anderhalve meter naar voren gehaald, waardoor het afdakje vanzelf verdwijnt. Het kunststof kozijn wordt ver vangen door een kozijn van hardhout. Het is de bedoeling om de veranderingen nog dit jaar uit te voeren. De Corbuloschool is al eerder het doelwit geweest van vanda len. Zo werd de overdekte fiet senstalling lange tijd gebruikt als hangplek. Met een muur en afsluitbare deuren is daaraan een einde gemaakt. Op de Rijneke Boulevard hebben we een breed assortiment aan audio en video apparatuur. Kom snel langs voor een prachtig sinterklaas geschenk. 27 winkels dichtbij elkaar. Minder lopen, beter kopen, bent er zó. Gratis parkeren. den haag/warmond vesteren in een splinternieuw wegingscentrum voor de on- motiveerde niet-sporter lijkt riskante onderneming, sch is dat niet zo, bewijzen Innemee en Tjeerd arthen, de geestelijk vaders in de succesvolle SportCity- JU( imule. Morgen openen zij in Leiderdorpse Winkelhof een iramodern sportcomplex van *j iOO vierkante meter, voor ette- le duizenden fitnesskandida- n die nog nooit een leg press abductor gezien hebben. Vijf jaar geleden ging aan de ithony Fokkerweg Sportcity to ;iden van start. Dit keer juist et voor de gespierde Harry's, in9 aar voor de gewone man of ouw, met hangbuik en een jr>j op goede voornemens, maar 'OJ ?t weinig discipline. Dat bleek gauw een gat in de markt. In n paar jaar tijd explodeerde ledental naar vierduizend, waren ledenwerfacties niet in! rantwoord meer. Uitbreiding in accommodatie was echter el pure noodzaak, om de ra- indsnelle aanwas van zwoe- tnde, zwetende lijven trai- ingsruimte te bieden. Die ruimte heeft SportCity vonden in de Leiderdorpse inkelhof, in het oude complex Ten Bowl. De voormalige Tnnishal is in een paar maan- n omgebouwd tot een glim mende fitnessruimte, waar itnputergestuurde trainings- irtners de ongeoefende spoi ls helpen bij hun geploeter, at gebeurt op 'martelwerktui- n' met namen als leg ex ten - of pec deck. „Je voert je frsoonlijke code in, en een ektronische trainingspartner Peter Innemee en Tjeerd Barthen, de geestelijk vaders van SportCity, in hun nieuwe Leiderdorpse vestiging. „Als je de ongedisciplineerde sporter binnen wilt halen moet je het hem zo makkelijk mogelijk maken." Laagdrempelig en flexibel: dat zijn de toverwoorden waar- geeft op een schermpje aan hoe je het apparaat moet instellen en gebruiken. Die gegevens worden opgeslagen, en kun je dezelfde avond thuis bekijken via' internet. Dan hoef je ten minste niet met allerlei mapjes te zeulen, of de namen van al die verschillende apparaten uit elkaar te halen", legt Barthen aan de twee eigenaren van SportCity hun succes te danken hebben. „Als je de ongediscipli- neërde Sporter binnen wilt ha len en vooral ook binnen wilt houden, moet je het hem zo makkelijk mogelijk maken. Zo iemand komt de ene week twee keer, en blijft dan weer drie we ken weg. Die heeft dus niets aan een abonnement voor twee keer per week." Daarom han teert SportCity een 'instapbe- drag' van 400 gulden en schrijft vervolgens maandelijks een vast bedrag van 67,50 gulden af. Voor dat geld mogen leden zo vaak komen als ze willen en van alle faciliteiten gebruikmaken. Behalve de fitnessruimte zijn foto hielco kuipers dat de squashbanen, de gedi plomeerde kinderopvang, de groepslessen aerobics, de zon- necabines, de sauna's in de kleedkamers en de fysioprak- tijk. De alles-onder-een-kap en kom-sporten-wanneer-je wilt formule is afgekeken uit Ameri ka. „Daar wordt fitness steeds meer onderdeel van de lifesty le", weet Innemee. „Soms staan mensen daar al om vijf uur 's morgens in de rij om voor het werk nog even naar binnen te lopen. Mes kan, op elk mo ment van de dag. Hier zie je dat ook gebeuren. In Leiden zijn we bijvoorbeeld een keer per week al om zeven uur 's morgens open, en als daar in Leiderdorp behoefte aan is, dan doen we dat daar ook. Iedereen wil im mers zelf bepalen wanneer hij wat doet aan beweging." Via een voorinschrijving heb ben zich inmiddels 1500 leden voor SportCity Leiderdorp ge meld, en de verwachting is dat dit aantal voor het einde van het jaar stijgt naar 2000. Dat is nog lang niet het maximale aantal sporters dat de nieuwe vestiging kan hebben. „Dat zijn er makkelijk vijfduizend en mjsschien wel zesduizend", schat Innemee. Dat Leiderdorp straks in een straal van een paar honderd meter drie gerenommeerde sportscholen heeft, zien de twee eigenaren niet als een po tentieel gevaar voor hun succes. „Wij hebben geen last van Fel- ter Sport of van Van Houten. Het zijn twee kleintjes, en ze vissen uit een andere vijver", redeneert Immenee. „Zij heb ben daar meer moeite mee dan wij, en zeggen soms lelijke din gen over ons", weet Barthen. „Maar ik kijk liever naar mijn eigen concept, en naar mijn ei gen sterke punten. Dan heb ik het niet nodig om af te geven op anderen. En laat het dan zo zijn dat er nog tien sportscho len bijkomen in de omgeving. Daar zitten wij helemaal niet mee. Ik geloof heilig dat wij op de goede weg zitten." connie van uffelen Een 40-jarige Warmonder haal de op 28 juli vorig jaar in 't Jop- pe hardhandig een 14-jarige jongen van het omgeslagen rubberbootje van zijn zoontje. Maar - zei hij gisteren tegen de Haagse politierechter - het was geen mishandeling maar het 'ontzetten' van zijn 7-jarig zoontje, dat onder het omge keerde bootje lag. Politierechter Hensen vond dat de man veel te ver was gegaan en veroor deelde hem tot een boete van vijfhonderd gulden. De Warmonder zei gisteren dat hij op die bewuste dag in juli 'al anderhalf uur lang' had gezien hoe andere kinderen zijn zoontje belaagden. Zij gooiden zand naar het ventje en achter volgden hem toen hij naar zijn boot zwom. Volgens zijn vader belandde de boot daarna om gekeerd op het kind. Tegenover de politie verklaarde hij dat dat kwam door de wind, later schreef hij dat zijn zoontje de boot zelf had omgekieperd. Toen hij zijn zoontje hoorde schreeuwen en een 14-jarig jongetje op de boot zag zitten, trok hij die er hardhandig van af. Hij schudde het kind stevig door elkaar, duwde het meer malen onder water, sloeg en stompte het en gaf het een vuistslag op zijn kaak. De Warmonder zei dat hij daarvoor zijn excuses had aan geboden, maar vond dat eigen lijk zijn zoontje het slachtoffer was. Hij zou namelijk onder de boot hebben gelegen en een lichte hersenschudding en nek letsel hebben opgelopen. „Ik zit hier niet voor mishandeling, maar voor het ontzetten van mijn eigen kind." De officier van justitie hield de man voor dat er door kinde ren in zwembaden wel vaker 'wat wild' wordt gespeeld en dat slaan nu eenmaal 'mishan deling' heet. Zij eiste vijfhon derd gulden boete. De rechter ging daarmee akkoord, omdat de man nog niet eerder met ju- sititie in aanraking was geweest. Recordopbrengst muntjesactie De traditionele muntjesactie van de Leiderdorpse Stichting Ont wikkelingssamenwerking heeft dit jaar zeker 17.000 gulden opge bracht voor het goede doel. Dat is een recordbedrag. De gemeente Leiderdorp legt hier nog eens 10.000 gulden bij. De muntjesactie is een fenomeen in Leiderdorp. Kinderen van de plaatselijke basis scholen halen buitenlandse muntjes op, die mensen na de vakan tie over hebben. Bij de bank worden de muntjes ingewisseld. De opbrengst gaat dit keer deels naar een onderwijsproject van de Novib in Burkina Fasso, deels naar een streekziekenhuis in Noord- Tanzania. Achter de bank, onder de tafel of op de kast. Op de Rijneke Boulevard hebben we speciaal voor 5 december geweldige woonaanbiedingen 27 winkels dichtbij elkaar. Minder lopen, beter kopen. U bent er zó. Gratis parkeren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17