Zending is leuk omdat je zelf gelooft' Geloof Samenleving Maxima moet afstand nemen van antisemitisme Zorreguieta ZATERDAG 25 NOVEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 815 jaar geleden, op 25 november 1185. overleed paus Lucius III. Een paus die niet veel kon uitrichten zonder toestemming van de Duitse keizer Frederik. Hij was daar om bepaald niet populair in Rome. Meestal verbleef Lucius III uit veiligheidsoverwegingen in plaatsen als Velletri en Anagni. Op zijn sterfdag werd direct en una niem een nieuwe paus gekozen (Urbanus III) die erom be kendstond een fel tegenstander te zijn van de keizer. Vandaag is het ook de heiligenfeestdag van de Duitse Eli sabeth van Reute (1386-1420), een maagdelijke non die het grootste deel van haar leven woonde in een kleine kluis bij de Waldsee. Ze at bijzonder weinig, had religieuze visioenen en kreeg stigmata. Dat zijn spontane kruisi- gingswonden zoals Jezus van Nazareth die had. Vandaag 1025 jaar geleden, op 26 november 975, stierf de Duitse heilige bisschop van de plaats Konstanz, Conradus (geboren in 900). Hij reisde driemaal naar het Heilige Land en was een vriend van de machtige keizer Otto L Maar Conradus bemoeide zich nooit met politiek. Gene zingen en andere wonderen werden toegeschreven aan zijn in de kerk bewaarde relieken (overblijfselen). Dit en zijn vroomheid bezorgden hem dé heiligenstatus. Hoewel het kan ook iets te maken kan hebben met het feit dat Conradus' familie (Welfen) tot de machtigste van Europa behoorde. Tijdens de reformatie werden zijn relieken in de Bodensee gegooid, behalve zijn hoofd dat zich nog steeds in de dom van Konstanz bevind. Koffieochtend in ruimte Ichtuskerk katwuk Op de bres' is het thema van een koffieochtend op woensdag 29 november in de Ichtuskerk in Katwijk. Spreekster is M. Glashouwer, die zal betogen dat christenen 'actief moeten zijn in het geloof. De bijeenkomst is van 9.30 tot 11.30 uur. Voor de kinderen zijn oppas-opa's beschikbaar. Katwijk helpt kinderen Boekarest katwuk* De interkerkelijke stichting 'Help ons helpen' houdt vandaag tot 16.00 uur vanmiddag een grote bazaar en boeken markt. Plaats van samenkomst is de aula van de voormalige lts aan de Louis de Colignylaan 2 in Katwijk. De opbrengst van de markt gaat naar een project voor straatkinderen in de Roe meense hoofdstad Boekarest. Wie komt treft er een rad van avontuur aan, diverse kappers, kinderspelen, een bloemenstal, een vismarkt en een oliebollenkraam aan. Vooe wie even uit wil puffen is er een koffieterras. Woordenboek joden in 20ste eeuw Amsterdam Joden die een belangrijke functie hebben vervuld in het algemeen-maatschappelijke en joodse leven van de afge lopen eeuw, maken kans op vermelding in het biografisch woordenboek Joden in Nederland in de twintigste eeuw. De re dactie bepaalt op grond van wetenschappelijke redenen welke achthonderd tot duizend namen een plek krijgen in het lexicon, dat in 2004 klaar moet zijn. In het Nieuw Israëlietisch Weekblad (NIW) van deze week doet projectleider E. Schrijver, directeur van het Menasseh ben Israël Instituut in Amsterdam, een op roep mensen aan te dragen. Het moet gaan om personen met een joodse vader of moeder, die niet later dan 31 december 1975 geboren zijn. De voorstellen moeten gepaard gaan met een motivatie. Secretaris Nederlandse Zendingsraad weg na zeventien jaar Zending is volgens dr. G.J. van Butselaar 'vrolijk en leuk omdat je zelf gelooft en dat met een ander deelt'. Het goede nieuws van Jezus schenkt de mens moed en vreugde, zegt de gereformeerde theoloog, die per 1 janu ari aftreedt als algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad. „Ik kan niet bekeren, maar ik kan wel zeg gen: Kies de kant van vrede en gerechtigheid en ga ach ter Jezus aan." amsterdam dirk visser Uiteraard heeft Van Butselaar ook zijn ideeën over wat hij 'slechte' zending noemt. „Waar het n over aantallen gaat", zegt hij. „Waar mensen op jouw manier moeten geloven. En waar zen dingsorganisaties als concurre rende bedrijven elkaar te vuur en te zwaard bestrijden." Hij keert zich ook tegen de op vatting die vaak in westerse ker ken te horen is 'dat wij in het verleden fouten hebben ge maakt en dat we het ook niet meer weten'. Zending is juist: Als christen geloof ik dat u het bij Jezus moet zoeken en dat zou ik u ook aanraden." Het product van zending is niet dat er een blik nieuwe christe nen wordt opengetrokken. Het gaat niet om het vullen van lege kerkbanken of om versterking van de macht van de kerken, hier noch daar. Zending is het verhaal van Jezus doorvertellen. Dat zouden de kerken in Ne derland ook wel wat meer mo gen doen, vindt Van Butselaar. Tijdens recente verzoeningsge- sprekken tussen Rwandezen, waarbij hij als voorzitter op treedt, werd gezegd: „Moorde naars keren terug in de kerk. Komen die zo onder hun ver antwoordelijkheid uit?" Vol gens Van Butselaar, die zelf in Afrika heeft gewerkt, zullen die i de kerk juist tot de ontdekking komen wat ze fout hebben gedaan. Bovendien be staat de kans dat ze ophouden met het gebruik van geweld. Behalve het leger is in Afrika de kerk de enige organisatie die 'werkt'. Door de oorlogen en de armoede zijn de oude sociale structuren uit elkaar gevallen. „Dan hoor je nergens meer bij. In de kerk ontdekken de men sen nieuwe sociale structuren. Daar hoor ik nieuwe dingen, die ik niet op straat hoor, zeg gen Afrikanen. Als God zegt dat hij van Afrika houdt, dan be doelt hij ons ook", hoort Van Butselaar vaak. De vredesbesprekingen zijn niet door de kerken georgani seerd, maar zijn een lekeniniti atief. „De deelnemers zijn aan geraakt door het evangelie. Die denken: Het moet toch anders kunnen." Tijdens de eerste zitting van die vredesbesprekingen had Van Butselaar als voorzitter geen ge bed uitgesproken. Een deelne mer verweet hem dat. Bij de opening van de tweede zitting bleek dat meer deelnemers een gebed wilden. Bidden betekent voor hen 'moed vatten'. Het werk van Van Butselaar als algemeen secretaris van de Zendingsraad, waarin acht pro testantse kerkgenootschappen en een tiental zendingsorgani saties samenwerken, had sterk oecumenische aspecten. Oecu mene is wel het wonder van de 20ste eeuw genoemd. Is dat wonder in de 21ste eeuw over, waagt hij zich af. Hij constateert dat overal oecu menische organisaties op hun retour lijken te zijn. Ze zijn niet meer inspirerend en lijken niet meer relevant te zijn. Als voor beeld noemt hij de Wereldraad van Kerken. Ingebouwde foutjes komen nu aan het licht. De oecumene heeft heel lang de ideologie van liberale kerken in Noord-Ame rika en West-Europa gevolgd. Wat daar het ene jaar op de ker kelijke agenda stond, kwam het eropvolgende jaar op de We reldraadagenda. De kerken in Noord-Amerika bezinnen zich steeds meer op de eigen identi teit. Dan is er geen plaats meer De Wereld raad heeft geen antwoord op die ontwikkeling, aldus Van Butselaar. Hij noemt het opvallend dat op de algemene vergadering van de Wereldraad, in december 1998 in Harare, zowel v Aram I als secret dr. Konrad Raiser in hun rap porten niet over zending sprak. In de beleidsaanbevelingen, ge baseerd op de inbreng van de kerkelijke afgevaardigden, staat zending echter bovenaan. Dat is kennelijk de nood van de ker ken. Ook in Nederland concentreren de kerken zich op hun eigen identiteit. Zij tonen een vermin derde betrokkenheid bij de oe cumenische instellingen. „Doodzonde". Als minderheid in dit land kunnen de kerken alleen samen een bijdrage leve ren aan het debat in de maat schappij. „Als de kerken alle oe cumenische structuren onder uit halen, maken ze zichzelf monddood. Straks zijn ze hun stem in de samenleving kwijt", waarschuwt Van Butselaar. Na zeventien jaar bij de Zen dingsraad te hebben gewerkt, vindt Van Butselaar (57) het welletjes. Op de vraag of zijn besluit is beïnvloed door de urenlange vergaderingen over het belangrijke vraagstuk of het stempel van Kerken in Aktie op de zendingskalender moet, zegt hij met een brede lach: „Ik ga alleen nog maar leuke dingen doen". Eten en gebed tijdens ramad; via sms-berich Iedere moslim die zich j volgende week houdt aan voorschriften van de islan sche vastenmaand ramai kan zich met ingang v; dag inschrijven voor service van Maghreb.nl. Marokkaanse lifestylemaga op internet stuurt dan elke een lijstje met de standaard beds- en etenstijden. Tijdens de heilige ma houden veel moslims streng aan de voorschri1 eten, drinken en vrijen nietii sen zonsopgang en zonsoni gang. Webmaster Abdelila Amraoui van Maghreb.nl daarop inspelen. Als extraatje kunnen ment die zich hebben opgegeven de website zien wat woonplaats de exacte tijd voor het gebed. „Zelfs f derland gaat de zon in plaats eerder onder dan in andere", legt El Amraoui „Op de website maken we ii lijstje waarop staat hoeveel nuten eerder of later dan standaardtijd iemand moetl den, of mag gaan eter raoui baseert de standaari i den die hij per SMS verzei I op de tijden van de moskei J Rotterdam. De webmaster kan moe i schatten hoeveel aanmeldin i hij vanaf maandag wachten. „We hebben ongev i 1.700 bezoekers per dag. kunnen er duizend zijn of ti dat weet ik niet." Tussen de 55.000 mensen bezoeken Maghrel c maandelijks. Moslims zien maand ramadan als heilig, o dat Allah in die maand Moha med aanwees als zijn prohl Ook gaf hij de eerste open); ringen van de koran aan hammed. Hulporganisaties sturen kerstpakket naar Molukken utrecht anp De kerkelijke hulporganisatie Kerken in Aktie en het samen werkingsverband Help Ambon in Nood (HAIN) trekken 100.000 gulden extra uit voor noodhulp op de Molukken. Ze sturen hulppakketten die met Kerstmis en op het islamitische suikerfeest (eind december) worden uitgereikt aan vluchte lingen en ontheemden. De hulpgoederen gaan verge zeld van een vredesgroet. De actie is de eerste gezamenlijke activiteit van Kerken in Aktie en HAIN. De organisaties teken den deze week e komst om samen te werken bij de hulpverlening op de Moluk ken en in geheel Indonesië. Ook willen ze voortaan geza menlijk geld inzamelen voor de hulpprojecten en bij de Neder landse overheid en internatio nale instellingen aandacht vra gen voor de situatie op de Mo lukken. Het samenwerkingsverband draagt de naam 'Actie Selamat. Hulp van en voor moslims en christenen'. De samenwerking is volgens de organisaties geba seerd op een gedeelde visie over de oorzaken van de con flicten op de Molukken en inln- donesië. Een fascistische en antisemitische grootvader van de toekomstige Nederlandse koningskinde ren. Niemand die het wil, maar het lijkt er steeds meer op dat dat werkelijkheid gaat worden. Een huwelijk tussen kroonprins WiRem-Alexander en Maxima Zorreguieta komt immers naderbij. Wat moest Jorge Zorreguieta anders samen <met zijn echtgenote aan een diner met koningin Beatrix en prins Claus. m De stap die de koningin meende te moe- ten nemen, stemt bitter. Al het geklets dat niemand precies weet wat Zorre- mh guieta nu precies op zijn kerfstok heeft Zals oud-lid van de Argentijnse junta, ver doezelt het feit dat het om iemand gaat U die totaal niet deugt. Hij was staatssecretaris en later minister van landbouw van een land waar tachtig procent in de landbouw werkte. In die Xniet onbeduidende functie prees Zorre guieta in iedere redevoering de junta als redders van het vaderland. Maar zelfs als dat slechts de praat was van een oppor- tunist, dan nog heeft hij zich verraden door een uitspraak die schrijfster Mies <Bouhuys woensdagavond in herinnering bracht op de buis. Toen Zorreguieta, samen met de theore- ficus van de militaire staatsgreep Marti- néz de Hos, vlak voor het einde van het junta-bewind de Verenigde Staten be zocht, vroeg een groep Amerikaanse journalisten hem naar het lot van de op positie, die systematisch werd vervolgd en ver moord. De journalisten voerden aan dat ook art sen, advocaten, kunstenaars en psychoanalytici deel uitmaakten van wat ZQrreguieta als opposi tie bestempelde. Hij antwoordde: „Welnee, het zijn allemaal communisten en joden." Arme Claus. Kosjer tot op het bot. Grootste vriend van Avi Primor, ooit de Israëlische ambas sadeur in Duitsland. Hoe is het hem vergaan aan tafel met de Ar gentijnse communistenvreter en jodenhater? De rotzooi waarin de Oranjes - en met hen Nederland - zijn beland, had voorkomen kunnen worden als op een andere wijze naar een huwelijkspartner voor de kroon prins was gezocht. Bijvoorbeeld op de wellicht achterhaalde, in elk geval weinig moderne wijze waar op voor Izaak een partner werd gezocht. Dat was in die tijd ge bruikelijk. Het verhaal staat opgetekend in hoofdstuk 24 van Genesis. De hoogste bediende van Abraham, degene die alles wat hij bezit bestiert, wordt erop uitgezonden. Hij mag onder geen beding een Ka- naïetische vrouw voor Izaak kiezen, maar moet er een gaan zoeken in het land en de geboorte plaats waar Abraham oorspronkelijk vandaan komt, een stad in Babylonië. Natuurlijk vragen de commentatoren zich af geen meisje uit Kanaan en wel een meis je uit Babylonië. Immers, zowel de kanaanieten als de Babyloniërs zijn afgodenaanbidders. Toch is er een onderscheid, zeggen de commentato ren. De Babyloniërs waren wel afgodenaanbid ders, maar bij hen was het slechts een kwestie van verkeerde ideeën. Ze maakten zich niet schuldig aan haat, wraak, wreedheid, ontucht en laster, zoals de Kanaanieten. Ideeën hebben hun invloed op het fysiek van een mens en via die in vloed op het lichaam hebben de ideeën invloed op het nageslacht. Zegt een van de commentatoren. Daarom was er een probleem met een bruid uit de Kanaanieten en een kleiner probleem met een Ba bylonische. Ideeën hebben invloed op het li chaam en daarmee op het nage slacht. Deze vooraanstaande com mentator kan het wel zo zeggen, maar zeggen wij het hem na? Toch maar niet, lijkt me. Het riekt teveel naar racisme. Maar de invloed op kinderen ontkennen van ideeën van ouders, gaat ook ver. Zou Jorge Zorreguieta slechts één keer van zijn afkeer van communis ten en joden hebben gewag gemaakt, tegenover die Amerikaanse journalisten? Dat zal toch niet. Maxima moet dat vaker uit de mond van haar va der hebben gehoord. Blijft de vraag waarom het koningshuis niet beter WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zondag. Noorwegen: Wolkenvelden en van tijd tot tijd re gen, vooral in het zuiden veel neer slag en een harde zuidenwind. In de bergen en naar het noorden toe sneeuw. Maxima landinwaarts rond nul, aan de kust en in het zuiden rond 6 graden. Zweden: Wolkenvelden en hier en daar regen of motregen, in het noorden over gaand in sneeuw. Maxima uiteenlo pend van -3 graden in het noorden tot ongeveer 6 graden boven nul langs de zuidkust. Finland: Veel bewolking en perioden met re gen of sneeuw. Maxima uiteenlopend van +3 graden in het zuiden tot enke le graden onder nul in het noorden. Denemarken: Wolkenvelden en van tijd tot tijd re gen of buien. Er tussendoor ook een enkele opklaring. Zaterdag sterk toe nemende zuidenwind. Maxima rond 6 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Vooral vandaag een harde wind en pe rioden met regen. Morgen in het zuid oosten iets minder neerslag. Maxima van een graad of 8 in het noorden tot 11 graden in het zuiden. België en Luxemburg: Vanuit het zuidwesten zaterdag perio den met regen, veel wolken en een harde wind. Zondag buien. Maxima rond 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral in het westen een harde zuid westenwind. Verder perioden met re gen of buien. Maxima tussen 8 en 12 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst in het zuidoosten nog zon en droog. Vanuit het zuidwesten perio den met regen. Langs de westkust een harde westenwind. Maxima tus sen 10 en 15 graden. Spanje: Wolkenvelden en enkele buien, zon dag ook af en toe zon. Langs de Golf van Biskaje een stevige westenwind. Maxima tussen de 15 graden in het noorden en 23 in het zuiden. Portugal: Wolkenvelden en enkele (onweers) buien. Zondag meer zon. Maxima van 14 graden in het noorden tot 21 in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en vooral zondag kans op een bui. Maxima omstreeks Marokko: Westkust: Vooral in het noorden wol kenvelden enkele regen- of onweers buien. Meer naar het zuiden toe dro ger en meer zon. Maxima tussen 18 en 22 graden. Tunesië: Wolkenvelden en enkele regen- of on weersbuien, later in het zuiden meer zon en droger. Maxima 19 graden in het noorden en 23 meer naar het zui den. Madeira: Wolkenvelden, ook geregeld zon en een kleine kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden flink wat zon. Aan de noordzijde meer wol ken, maar op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 20 en 25 gra den. Duitsland: Wolkenvelden, ook hiei en daar zon en van tijd tot tijd wat regen of motre gen. Maxima tussen de 5 en 10 gra den. Oostenrijk: Bewolkt en flink veel regen, vooral in het zuiden. Boven de 1500 meter overgaand in sneeuw. Maxima in de dalen rond 7 graden. Zwitserland: Van tijd tot tijd regen, boven de 1200 meter overgaand in sneeuw. Zaterdag ook opklaringen. Maxima in de dalen rond 7 graden. Tsjechië en Slowakije: Eerst in Tsjechi, later ook in Slowa kije veel wolken en perioden met re gen. Maxima tussen de 5 en 10 gra den. Hongarije: Eerst nog geregeld zon, maar geleide lijk meer wolken en vanuit het zuid westen toenemende regenkans. Kou der met maxima 10 graden. Italië: Flinke buien met kans op onweer en plaatselijk opnieuw veel neerslag. Maxima van een graad of 10 in het noorden tot 19 graden op Sicili. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en enkele pittige re gen - of onweersbuien. Maxima rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en naar het oosten uitbreidende regen- of onweersbuien. Lokaal veel neerslag. Maxima van 15 graden in het noorden tot 20 op Kre ta. Malta: Half tot zwaar bewolkt en flinke bui en, mogelijk met onweer. Maxima rond 19 graden. Turkije en Cyprus: Eerst perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zondag vanuit het westen toenemende kans op bui en, misschien met onweer. Maxima van een graad of 16 rond de Dar- danellen tot 20 op Cyprus. ZONDAG 26 NOVEMBER 2000 Weerrapporten 24/1119.00 u heeft opgelet welke meisjes Willem-Alexander r zou ontmoeten. Er bestaat een prachtig verha - van Bernard Malamud over een joodse huwe lijksmakelaar, een sjadchan. Hij moet ei de een bruid bezorgen, maar geen van de fot die sjadchan hem voorlegt doet de liefde in l ontwaken. Totdat hij - per ongeluk? - een fc tje ziet van de dochter van de sjadchan. Dat wordt zijn bruid, alhoewel de vader-sjadcha hem waarschuwt dat zij zijn ongeluk wordt. Ook prinsenkinderen mogen - moeten zelfs genwoordig hun hart volgen. Het romantische ideaal is alleenzaligmakend. Daarmee is de te om een geschikte partner voor de toekomsti koning te vinden kleiner geworden. Te klein, blijkt nu. Emily, het meisje uit het Nederlandst volk kon, als we de schandaalpers mogen gelo ven, vanwege haar vader geen genade vinden i de ogen van Beatrix. De dochter van Zorreguie vindt Beatrix wel goed genoeg. Rivka, de bruid van Izaak, werd gekozen haar gastvrijheid, behulpzaamheid en vriende lijkheid tegenover Eliëzer, de man die Abrahan erop uit had gestuurd. Eliëzer was een vreemdi ling. Maxima heeft in het openbaar geen afstand ge nomen van haar vaders rol in de junta-tijd. Ma wat gaat ze doen als het 'onvermijdelijke inter view' daar is? Neemt ze dan nog geen afstand, dan maakt dat haar ongeschikt voor de troon Dat geldt nog sterker als ze ervoor kiest te zwij-lr gen over haar vaders anti-communistische erf antisemitisme. LOF LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Zaterdag^ OOO^^OO^uT ^l -512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.41 15.57 3.14 «15.30 Laag 11.25 23.55 11.06 23.36 MAANDAG 27 NOVEMBER 2000 bewolkt onweer warmtefront regen GS» sneeuw V koufront opklaringen Hl* hagel 1^ lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hect0 pascal REDACTIE A. Maandag, T. Brouwer de Koning, chef redactie i Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-< TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ut»! 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) if per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) 155 ir per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken! -y het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korting betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenhui worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenva van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar Vi f.( chef rc n Bollenstreek (Centri r, Grave) WÊÊU Z I N H U I Z E 6 0.0 Tel Avi. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.26 16.36 3.59 16.09 Laag 12.16 «00.00 11.57 23.41 8 1 0.0 17 13 0.0 18 15 00 8 7 0.0 Bangkok Buenos Aire Casablanca Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14