Leiden Regio Gemeentegroen stukken duurder 'De Stemming 'Ze kunnen dat terrein nu niet meer bebouwen' Werkdagen warmer dan het weekend Drie jaar ontzegging geëist na fataal ongeval Diaconessenhuis werkt over tegen wachtlijsten Maak van bedreigende zwerver een 'kans' Ook OM in beroep in Cronesteyn-moordzaak ATERDAG 25 NOVEMBER 2000 Leiden heeft geweldscoördinator leiden Officieel heet de functie projectcoördinator aanpak ge weld, maar in de volksmond wordt zij al geweldscoördinator ge noemd. Per 1 november bekleedt Marjolein Sluijters die post. De komende twee jaar probeert zij het geweld in de stad in te dammen. Daartoe werkt zij onder meer samen met politie, GGD en Bureau Jeugdzorg. Behalve voor het terugdringen van geweld in de openbare ruimte maakt zij zich de komende twee jaar ook sterk voor 'veilig uitgaan' in de stad. Directeur voor werving bedrijven leiden I. Wapenaar is benoemd tot directeur van de West-Hol land Foreign Investment Agency, de nieuwe acquisitieorganisa tie van een aantal plaatsen in de Haagse en Leidse regio. De or ganisatie helpt buitenlandse bedrijven om zich hier te vestigen. Wapenaar was van 1992 tot 1999 adjunct-directeur Economi sche Zaken van de gemeente Amsterdam en hoofd van de afde ling Buitenlandse Investeringen. In de laatste functie hield zij zich bezig met de werving van binnen- en buitenlandse bedrij- Gammawagen kantelt op kade iiden De chauffeur van Gamma had geluk dat zijn wagen niet zo zwaar beladen was. De auto reed gisteren bijna in het water in op de Rijn en Schiekade. De wagen voor een groot deel bo ven het water. De chauffeur reed naar eigen zeggen achteruit en dacht dat hij al bij de brug was, zodat hij veel te vroeg indraaide. ,Wel een beetje wennen die grachten. Ik bezorg meestal spullen in de Bollenstreek", zei hij. De auto werd door een takelwagen 'weer op de kant geholpen. Hij moest worden weggesleept. (Kunstwerken Beethovenlaan verlicht i leiden De kunstwerken op de gevels van de flats aan de Beet- Jhovenlaan in Leiden zijn gerestaureerd en teruggeplaatst. Dat Iwordt op dinsdag 28 november feestelijk gevierd. De gallerijflats laan de Beethovenlaan zijn de afgelopen tijd drastisch opge- Iknapt en aangepast aan de wensen van senioren. Grote spots ■gaan de kunstwerken van Jan Meine Jansen - een aantal mu- I ziekinstrumenten - verlichten. De echtgenote van de in 1994 Joverleden kunstenaar zal de spots officieel ontsteken. De vie- Iring begint om 17.00 uur bij de tweede flat (vanaf de Verdis- Itraat) in de Beethovenlaan. JVijf maanden voor snelkraak Iden haag Een snelle opname in een privé-kliniek kan een H30-jarige Alkmaarder voorlopig wel op zijn buik schrijven. Gis- Jteren kreeg hij van de Haagse rechtbank vijf maanden cel we- «gens diefstal van een auto en een snelkraak bij de Leidse juwe- llier Siebel. De man ramde op 29 september de pui van de juwe- llier en stal daar vele sieraden, omdat hij geld nodig had voor jopname in een privé-kliniek. Hij kampt nog met de gevolgen Ivan een schietpartij van vijfjaar geleden. De officier eiste twee weken geleden tien maanden cel. Leidse studente krijgt eervolle vermelding voor vwo-scriptie den haag connie van uffelen Geen dood door schuld, maar wel zwaar lichamelijk letsel door onoplettendheid. Daar had een 70-jarige man uit Lisse zich volgens officier van justitie Knol aan schuldig gemaakt, toen hij op 12 november 1998 in Leiden een hoogleraar aan reed, die vier dagen later over leed. Zij eiste gisteren voor de Haagse rechtbank drie jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De man reed 's avonds met een passagier over de Witte Sin gel toen een hoogleraar ter hoogte van de Universiteitsbi bliotheek overstak richting Cle- veringaplaats. 'Pas op! Er loopt nog iemand", riep zijn passa gier, maar de Lissenaar kon niet meer bijtijds stoppen. De man verklaarde gisteren dat hij aan het slachtoffer had gevraagd of hij kon staan, waar op deze bevestigend zou heb ben geantwoord. Eenmaal in het Rijnland Ziekenhuis bleek dat het slachtoffer een ge scheurde milt, een hersen schudding en een gebroken kuitbeen had. Volgens artsen ging het tot 16 novemfcrer eigen lijk wel goed met hem. Maar de man raakte in een shock. De artsen opereerden hem, waarna zijn toestand stabiliseerde. Hij bleek verwijde bloedvaten in zijn buikholte en borst te heb ben en overleed twee uur later. Iets waar de artsen zeer verrast over waren te zijn. De officier van justitie vond dat de Lisse naar schuld had aan het onge val. Hij was in gesprek met zijn passagier en had het zebrapad niet gezien. Zijn advocaat pleitte voor vrijspraak van dood door schuld. Volgens hem had de lijkschouwer vastgesteld dat de man vermoedelijk was overle den aan complicaties. Maar een medisch dossier heeft de recht bank nooit gezien, omdat de artsen zich beroepen op hun beroepsgeheim. De raadsman wees op de oprechtheid van de Lissenaar. Deze had direct con tact opgenomen met de wedu we van het slachtoffer. Die vindt, zei de officier, dat de Lis senaar genoeg is gestraft. De rechtbank doet op 8 de cember uitspraak. leiden willem-paul de moou Op werkdagen is het warmer op de wereld dan in het weekend. De fabrieken draaien de hele week op volle toeren en er is veel verkeer, zodat de atmos feer lekker opwarmt. Als de werkweek eenmaal over is, daalt de gemiddelde tempera tuur weer een stukje. Dit stelt Penny Elzinga, voormalig vwo- leerling van het Visser 't Hooft Lyceum in Leiden in haar scrip tie ovier klimaatcyclussen. Zij kreeg gisteren een eervolle ver melding voor de Aardrijkskun- descriptieprijs van de Universi teit van Amsterdam. De prijs voor de beste aard- rijkskundescriptie van havo en vwo wordt ieder jaar uitgereikt. Docenten uit het hele land kun nen examenscripties opsturen naar het C.M. Kan-Instituut van de universiteit. Die kiest zes ge nomineerden en daaruit drie prijswinnaars. De overige drie krijgen een eervolle vermelding. Penny, die nu biologie stu deert in Leiden, twijfelde aan vankelijk of ze haar scriptie wel op moest sturen. Maar haar aardrijkskundelerares op het vwo, A. van der Sar, moedigde haar aan. Penny: ,,En toen ze hoorde dat ik genomineerd was, riep ze: 'ja, wat goed!' Ter wijl ik nog steeds behoorlijk on zeker ben over de kwaliteit van de scriptie. Als ik het teruglees, denk ik dat ik dat ook anders had kunnen opschrijven." Wat de scriptie zo goed maakt vol gens Van der Sar is, dat er veel eigen onderzoek in zit. Dagen achtereen heeft Penny doorgebracht in de universi teitsbibliotheek. „Daar staan rijen tijdschriften van 'Science' en 'Nature', waar ik de meeste artikelen heb uitgehaald." Bo vendien heeft ze veel bronnen op internet gevonden en via e- mail contact gehad met een Amerikaanse wetenschapper. „Die heeft mij een heleboel Patiënten kunnen 's avonds en in het weekeinde terecht voor MRI-onderzoek leiden onno havermans Patiënten kunnen voortaan 's avonds en in het weekeinde in het Diacones senhuis terecht voor MRI-onderzoek. ziekenhuis hoopt met de extra openstelling de wachtlijsten weg te werken. Dat kan dankzij geld dat minis- er Borst van volksgezondheid onlangs beschikbaar heeft gesteld. Borst trok vorige maand extra geld uit om nog dit jaar de wachtlijsten voor radiologisch onderzoek en heup-, knie- en staaroperaties aan te pakken. Het Diaconessenhuis kan vooralsnog alleen zorgen voor meer magnetic resonance imaging-scans. Die scans vervangen sinds enkele jaren een deel van het röntgenonderzoek op de afdeling ra diologie. De magnetische velden bren gen weefsels, botten en zelfs bloedba nen in beeld en geven er een driedi mensionale weergave van die goed op de computer hanteerbaar is. De wachtlijst voor MRI-onderzoek is momenteel zo'n vier weken in het Dia conessenhuis. „Of we dat nog dit jaar kunnen wegwerken, hangt af van de snelheid waarmee de wachtlijst weer aangroeit", aldus directiesecretaris S. Rutten. „In elk geval worden de men sen die nu op de wachtlijst staan snel ler geholpen." Op de afdelingen orthopedie en oog heelkunde blijven de wachtlijsten nog even lang. „We kunnen niet zo snel ex tra operaties regelen. Dat heeft onder meer met de hoeveelheid personeel te maken", aldus Rutten. „Misschien lukt het volgend jaar wel. on je problemen maar weg- letsen. Dat zou nog eens han- gzijn. Gekke koeienvlees, zu- 5 regen, zwervers en junks in t park, alcoholisten die lege erflesjes stukgooien tegen an der Werf: allemaal dingen aar een mens bang van kan orden... problemen mensen zijn - rervers of junks of alcoholis- of luidruchtige jongeren - n je ze wel wegsturen. Het obleem verplaatsen, zeg aar. Dan zitten ze bijvoor- eld niet op een bankje in het n der Werfpark bier te lur- n, maar op het bankje rond boom net büiten het Van der erfpark. it schijnt dat mensen het Van Werfpark en de Burcht mij- n vanwege de randfiguren e zich daar ophouden. Dus dachten gemeente en politie n soort samenscholingsver- d voor randfiguren, aar een angstige wandelaar I die zwervers en junks en al- •holisten toch liever op drie inkjes in het park zien, dan et z'n allen op en rond die ie boom voor de ingang van park. us zullen ze daar straks ook el weer worden weggestuurd, nwaar gaan ze dan weer een? Voor een kopje koffie aar diaconaal centrum De akkerij waar ze de buurt irrite- n? Naar de markt en de Haar- mmerstraat, waar ze het win- elend publiek schrik aanjagen? aar het Stationsplein, waar ze bezoeker een slechte indruk 'ven van de stad? )kun je wel bezig blijven met egsturen. En je kunt zweivers 'alijk te verstaan geven dat ze hun ongewassen gezicht in Lei den niet meer op straat mogen vertonen. Zwervers wonen nu eenmaal op straat. Misschien moet de gemeente over zwervers en junks maar eens in zijn eigen politieke goo- cheljargon gaan denken. In ter men van 'kansen en bedreigin gen'. Dat is op andere beleids terreinen al jaren gemeengoed: dat je van problemen zegt dat het geen 'bedreigingen' zijn, maar 'kansen'. Waarom zou je dat ook niet toepassen op rond hangend onaangepast volk? En hoe maak je van een 'be dreigende' zwerver een 'kans'? Nou, door te kijken naar zijn kwaliteiten, natuurlijk. En wat is de meest in het oog lopende 'kwaliteit' van een zwerver? Juist. Dat veel mensen er in een grote boog omheen lopen. Dus in plaats van die mensen weg te sturen van plaatsen waar je ze niet wilt hebben, stuur je ze naar plaatsen waar je ze wél wilt hebben. Naar plekken in de stad waar het nu veel te druk is. Stuur er bijvoorbeeld een stel naar de Donkersteeg op zater dag en op koopavond. Zodat je daar als onbevreesde wande laar weer gewoon doorheen kunt lopen zonder je ellebogen te gebruiken. Geef ze allemaal een pasje voor de plek waar ze wél mogen rondhangen. Dan hebben ze meteen iets om in hun schoenen te stoppen als de zolen door zijn. Pot nat Fractievoorzitter Dirk van den Bosch van Groen Links heeft een droom. Hij wil een duaal gemeentebestuur, eentje met. zoals hijzelf zegt, een duidelij kere rolverdeling voor de 'ge wone' raadsleden en de leden van het college. Om het even plat te zeggen: college en raad lijken nu te veel één pot nat. Een manier om daaraan een einde te maken, denkt hij, is als de raadsleden de voorzittersha mers van wethouders overne men tijdens vergaderingen van raadscommissies. Een wethou der die zijn eigen plannen in zo'n commissie komt verdedi gen, hoort zulke bijeerikomsten niet voor te zitten. Dat kan een raadslid, hijzelf bijvoorbeeld, beter doen. Want een raadslid is onafhankelijker. Zegt Van den Bosch. Over zijn opvattingen had hij eerder deze week een knallende ruzie met wethouder Alexander Pechtold van D66. Deze liet het op een stemming aankomen die hij niet eens zo overtuigend won van 'Duale Dirk': 6-4. Pechtold blijft nu tot de volgen de verkiezingen voorzitter van zijn raadscommissie. De demo craat Pechtold die er prat op gaat verschrikkelijk bestuurlijk vernieuwend te zijn, is kenne lijk vreselijk gehecht aan deco rum. Hij mag zijn speeltje hou den. Het mag niemand verba zen als de wethouder zijn ha mer mee naar bed neemt. Dirk gaat met lege handen naar zijn mandje. Zijn droom is in rook opgegaan. Door het gehakketak over een hamer werd de PvdA een dot van een kans ontnomen om eens even lekker duaal uit te pakken. De van een politieke springlading voorziene nota van die partij over het functio neren van diezelfde Pechtold moest door al het gebakkelei over het voorzitterschap onbe sproken blijven. En Dirk zelf liet een maandje of wat geleden ook een mooie ge legenheid voorbij gaan om een duidelijke rol neer te zetten. Zijn fractie is tegen de Boom- marktgarage. Zonder die garage geen Aalmarktproject, liet het college luid en duidelijk weten. Dan maar geen Aalmarktpro ject zou Dirk, als hij echt duaal is, moeten zeggen. Maar hij en zijn kornuiten stemden als één pot nat voor. Ook het halfzachte briefje dat hij onlangs samen met de coali tievrienden van de PvdA en D66 schreef aan het college heeft niets met dualisme te maken. Of het college heel alsjeblieft wil kijken of er voor De Vereni ging De Vrijplaats geen ander plekje is te vinden als van de Koppenhinksteeg goudkust nummer zo veel wordt ge maakt. Natuurlijk wil het colle ge daar naar kijken. Maar het zal net als Dirk zelf niets zien. Wees eens echt duaal Dirk, laat die hamer hangen en stem straks tegen de nieuwbouw aan de Koppenhinksteeg als er geen ander onderkomen voor De Vrijplaats is. tekst: aap rietveld en wim koevoet tekening: maarten wolterink kunnen vertellen over klimaat cyclussen", vertelt ze. „Het pro bleem was alleen dat alles in het Engels was, en dat is niet mijn sterkste kant. Gelukkig had ik veel hulp van mijn vriend en familie." Aan de onderzoeken die Pen ny in haar scriptie beschrijft, mogen volgens haar nog geen grote conclusies worden gehan gen, er zijn slechts losse resul taten. „Er is nog niet onomsto telijk vastgesteld dat de vervui ling directe invloed heeft op het klimaat. Maar als ik dat zie met die overstromingen overal, dan denk ik dat er wel degelijk iets aan de hand is." den haag/leiden connie van uffelen Het Openbaar Ministerie is in beroep gegaan tegen de twaalf jaar gevangenisstraf die de Haagse rechtbank een 45-jarige Leidenaar heeft opgelegd in de Cronesteyn-moordzaak. Officier van justitie Bos eiste vorige maand veertien jaar cel tegen de Leidenaar, omdat hij bewezen acht dat deze zijn 41-jarige ex-vriendin op 19 juli in park Cronesteyn met messteken had vermoord. De officier vindt dat de man een hogere straf moet krijgen voor 'een moord in die omstandigheden'. De Leidenaar stak zijn ex- -vriendin voor de ogen van twee van haar kinderen met een sla gersmes dood. Prijs snippergroen van 80 naar 300 gulden per vierkante meter Leidenaars die een stukje 'groen' van de gemeente wil len kopen om hun tuin te vergroten, moeten daarvoor vanaf 1 januari aanmerkelijk meer gaan betalen. Dat is althans het voorstel dat de afdeling grondzaken doet in haar 'evaluatie privatisering snippergroen'. De nieuwe prijs wordt 300 gulden per vierkante meter. Nu is dat nog bijna 80 gulden per vierkante meter. 'Die oude prijs staat echter totaal niet in verhouding tot de commerciële grondprijzen die in onze regio gevraagd en grif betaald worden', schrijft grondzaken. leiden koop nog een prijs van 50 gul den per vierkante meter. De huurprijs van een stuk grond werd toen bepaald op 5 gulden per vierkante meter. De ge meente stelde de prijzen ver volgens jaarlijks bij met het per centage van de gemiddelde huurverhoging. 'Als men nagaat herman joustra De afdeling grondzaken van de gemeente krijgt wekelijks ver zoeken van particulieren om snippers grond toe te voegen aan hun eigen tuin. In 1987 hanteerde de gemeente bij ver dat er op VINEX-locaties op dit moment kavelprijzen van tus sen de 900 en 1100 gulden per vierkante meter worden gere kend. dan is het duidelijk dat er aan de voor privatisering ge hanteerde prijs moet worden veranderd'. De prijs is niet het enige wat grondzaken gereguleerd wil zien. De grootte van de aan te verkopen snipper mag niet gro ter zijn dan 25 procent van de tuin, maar niet kleiner dan 30 vierkante meter. In incidentele gevallen kan daar wel van wor den afgeweken, vindt grondza ken. Maar dan moet de particu lier wel 'het volle pond' betalen. Hoe hoog de prijs dan komt te liggen, moet een onafhankelijk taxateur vaststellen. Initiatiefgroep wint Landschapsprijs den haag/leiden ruud sep Het winnen van de provinciale Landschapsprijs is een opsteker voor de omwonenden die strij den tegen de plannen van de NS om het Van Gend Loos terrein helemaal vol te bouwen. Nu de bewoners, verenigd in de Initiatiefgroep Van Gend Loos-terrein, zo'n belangrijke prijs in de wacht hebben ge sleept, kan naar de mening van voorzitter Carien Overdijk nie mand meer om hen heen. „Dit is een doorbraak", aldus Over dijk, die de prijs gisteren in het Haagse provinciehuis kreeg van Commissaris van de Koningin Franssen. De initiatiefgroep werd door een provinciale jury gekozen uit 46 inzendingen. In reactie op de bebouwings plannen voor het Van Gend Loos-terrein doen buurtbewo ners er sinds jaar alles aan om de natuurwaarden van met na me het zuidelijk deel van het terrein onder de aandacht te brengen. Zij zijn daar in zoverre in geslaagd, dat de gemeente de ideeën van de buurt voor een groot deel heeft overgenomen. Alleen de NS, de eigenaar van de grond, is nog net zo ver. De spoorwegen presenteerden on langs een plan waarin een veel groter deel van het terrein wordt bebouwd dan gemeente en bewoners voor ogen staat. De Landschapsprijs Zuid- Holland is voor de buurt meer dan een bekroning voor een tot nu toe succesvolle campagne. Het is een wapen in de strijd die nog gaat komen. „Door de prijs krijgt het project een gro tere uitstraling", betoogt Over dijk. „De gemeente heeft nu de erkenning van de provincie als zij zwaarder op de ecologie in zet. Daardoor staat zij sterker in de onderhandelingen met de NS. Die kunnen het zuidelijk deel van het terrein niet meer bebouwen. Dat staat voor mij vast." Dat de prijs werkelijk zo veel invloed zal hebben, wordt door wethouder Laurier, die namens de gemeente bij de uitreiking was. ernstig in twijfel getrok ken. „De prijs is in eerste in stantie een stimulans voor de Initiatiefgroep. Hun poging om de ecologische waarde van het gebied op de agenda te krijgen, wordt nu ook door de provincie erkend. Maar je moet natuurlijk niet verwachten dat dit de NS zo maar op een ander spoor zet", aldus de wethouder. De prijs, een bronzen beeld en een bedrag van 5000 euro, komt in ieder geval ten goede aan het Van Gend Loos-ter rein. Als het aan Overdijk ligt, krijgt het beeld een mooie plaats in 'een prachtig ecolo gisch ontworpen terrein'. TIKIBAD WEER GEOPEND Kom deze winter voor een spectaculair dagje spetteren naar het tropische Tikibad op Duinrell. Voor jong en oud is het genieten van nu meer dan een kilometer glijbaan' De gloednieuwe donkere glijbanen met lichteffecten en superversnellingen zorgen naast alle andere spannende waterattracties voor volop extra actie en avontuur

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13