'Schaarste in zorg neemt nog verder toe 'Eventjes een hypotheekje halen' e buurtsuper heeft weer toekomst Economie v steunt ens met t miljoen Vleescrisis DAG 25 NOVEMBER 2000 del met buitenland naar record rg De goederenhandel met het buitenland is in de september tot recordhoogte gestegen. De waarde van Ie import als de export was hoger dan ooit, zo blijkt uit an het CBS. Vooral de handel met landen buiten de Eu- Unie nam sterk toe. De invoer kwam in september uit op ljard. Dit is 12,7 procent hoger dan in augustus. In ver- g met vorig jaar groeide de import 18,1 procent. Ten op- an augustus steeg de uitvoer van Nederlandse produc- 10,7 procent tot 44,5 miljard. De waarde ervan was :e 19 procent hoger dan vorig jaar. ld mag Spaanse keten overnemen Ahold mag de overname van de Spaanse super eten Superdiplo voortzetten. De Spaanse beursautoritei- iben daarvoor gisteren toestemming gegeven. Eerder al ekend dat Ahold een bod uitbrengt op alle aandelen van inse keten, die met ruim 300 winkels een omzet van 6,6 gulden realiseert. Ahold betaalt in eigen aandelen. Met lige beurskoers van Ahold is Superdiplo drie miljard gul- ard. Ahold heeft al een overeenkomst met enkele aan- jders voor het verkrijgen van een belang van 68 procent. arden VW voor nieuwe modellen irg Volkswagen besteedt de komende vijfjaar 71,5 mil- Iden aan investeringen. De Duitse autofabrikant steekt er 65 procent van het bedrag in productontwikkeling, n Piëch kondigde onlangs aan het aantal modellen van icern in vijf jaar te willen verdubbelen. Gisteren keurde van commissarissen het vijfjarenplan van het bestuur Ie divisies productontwikkeling en informatietechnolo- ;en een flinke injectie. Een ander zwaartepunt is de uit- g en modernisering van de productie van plaatwerk, de en en de assemblage. Rond de 60 procent van het inves- jedrag wordt in Duitsland uitgegeven. trlijn Azië-Europa komt dichterbij re De droom van Franse en Britse kolonialisten om een n van Zuidoost-Azië door China naar Europa aan te leg- nt een stukje dichterbij als de regeringsleiders van de As- van Zuidoost-Aziatische Landen (ASEAN) op een top- j ntie in Singapore beslissen welke route de lijn zal vol kan gekozen worden uit vijf tracés. Met een verbinding gapore naar Kunming in China wordt de lijn aangeslo- ïet Chinese spoorwegnet en eventueel de Trans-Siberië- ir Rusland naar Europa. Functionarissen van de ASEAN dat het project de economische ontwikkeling, handel oerisme in de hele regio sterk zal bevorderen. Het plan er vijf miljard gulden kosten en tien jaar werk vergen, elijk van de gekozen route wordt de spoorlijn 4.500 tot lometer lang. m pieter van hove Verzekeraar Hendriks laakt overheidsbeleid volksgezondheid Bij ongewijzigd beleid dreigt de gezondheidszorg het op termijn knap benauwd te krijgen. Bewust bedient drs. Ron Hendriks als voorzitter van de raad van bestuur bij het 175-jarig bestaan van zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid zich van populistische taal om zijn zorg uit te spre ken over de wankele zekerheid over kwaliteitsbehoud en betaalbaarheid van geneeskundige hulp. leiden gerard v Het land kreunt onder de last van een schaarste aan artsen, tandartsen en verpleegkundi gen. Reden voor Hendriks om alarm te slaan. ,,Ik ben van 1944, dus neem maar aan dat ik me zorgen maak over de ver grijzende geboortegolf en over mezelf, omdat we zo langza merhand de leeftijd naderen dat de zorgbehoefte menselij kerwijs groter en groter wordt." Helaas geeft de praktijk hem alle aanleiding te somberen, ondanks de feestelijke opening van de nieuwbouw in Leiden, gisteren verricht door oud- staatssecretaris L. de Graaf. Dat de gezondheidzorg mank gaat aan efficiency is naar de stellige overtuiging van Hen driks te wijten aan het beleid dat is ingezet door een naamge noot, een kwart eeuw geleden staatssecretaris van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. „De tijd stond in het teken van de oliecrisis. De collectieve las ten moesten omlaag. De kosten van de gezondheidszorg. Sinds dien zijn er ziekenhuizen geslo ten, bedden weggehaald, tand artsopleidingen geschrapt. Daarom zitten we een kwart eeuw later opgescheept met een gigantisch probleem." Hendriks wijst er op dat de huisartsenopleiding zeven, acht jaar duurt. Daarbij wordt naar zijn mening nog onvoldoende rekening gehouden dat lang niet iedereen fulltime gaat praktiseren. „In de artsenoplei ding is zestig procent van de studenten vrouw. Van hen gaat een groot deel wel parttime werken. Mijn stelling is dan ook dat de schaarste in de zorg de komende zes jaar alleen maar zal toenemen." Er is in de visie van de zorg verzekeraar maar één remedie om binnen afzienbare tijd af te rekenen met het tekort aan bedden en handen aan bedden: „Zorgverzekeraars moeten met elkaar de concurrentie aan gaan. En dan niet op basis van risicoselectie binnen het verze keringsbestand, maar op basis van zorginkoop. Waarbij wij met de aanbieders goede af spraken proberen te maken over de doelmatigheid in die zorg." Volgens Hendriks zijn de zorginstellingen allemaal kleine eilandjes. „Ik vind het belache lijk dat een huisarts een hele dag met een patiënt loopt te leuren, die hij nergens kwijt kan. Omdat specialisten en zie Zorgverzekeraar Ron Hendriks: „Met elkaar de concurrentie aangaan." kenhuizen zijn gebudgetteerd, waardoor het aan geld ont breekt bepaalde voorzieningen uit te voeren vanwege een te kort aan handen aan bedden." In Leiden bestaat nu in elk geval een verwijsproject, waar bij huisartsen en specialisten rond de tafel zitten om te be spreken wanneer en hoe er ver wijzing moet plaats hebben. Een gezamenlijk initiatief van Zorg en Zekerheid en het Dia- conessenhuis. „Er is een af- sprakenspreekuur ingesteld, waarbij de patiënt maar één keer naar het ziekenhuis hoeft in plaats van drie keer. De per soon in kwestie gaat dan naar de specialist, naar het lab en Eerste financiële supermarkt opent deuren in Amsterdam dordzeekanaal-gebied n het ministerie van a waterstaat een sub- in totaal 21,4 miljoen oor het uitvoeren van projecten. Het geld in g uit een subsidiepotje miljoen, dat bestemd erschillende infrastruc- rojecten in de Neder- iehavens. tr Netelenbos maakte ravond bekend tijdens itionele Havengildedi- \msterdam. Eerder al provinicie Noord-Hol- i n tien miljoen beschik- de verbetering van de ctuur. Meer dan de« het toegezegde bedrag Miljoen gulden - wordt j ioor de verdere uitbrei de Afrikahaven bij zoals de aanleg van de voltooiing van het jkken. ien IJmuiden kan reke- j en bijdrag van 2,3 mil- Iden. Het subsidiebe- onder meer bedoeld ontsluiting van het 'naar en van het Sluis- amenteel meren hier al ian Scandinavian Sea- Langs het Noordzeeka- dt tevens een kade ge- oor cruiseschepen, projecten zijn onder Ie herstructurering van havens en Westhavens aofdstad en de komst constructies in de Be haven. Het is de be- lat hier in de toekomst lenvaartterminal wordt iens kunnen terugzien jaar. Het ziet het er dat de totale overslag op ruim zestig miljoen procent meer dan in In Amsterdam gaat vandaag de eerste supermarkt open, waar alleen financiële producten worden verkocht. Het perso neel moet de klant snel aan de beste hypotheek helpen. amsterdam erik van der struus Twee dagen voor de opening zijn nog niet alle kabeltjes aan gesloten. De website zit vol spelfouten en de entree gaat verscholen achter lege dozen. Maar bij de opening is alles op geruimd, verzekert directeur Paul van der Meijs tijdens een korte rondleiding door de 'fi nanciële Megastore'. Op een bedrijventerrein aan de snelweg A9 openen vandaag de deuren van een winkel, die een equivalent moet worden van supermarkten als Albert Heijn. Met in de plaats van kof fie, thee en maandverband fi nanciële producten op de lila schappen. Oprichter Hans Eysink Smeets, een internationaal ad viseur van supermarkten, spreekt van een doorbraak. „Banken en verzekeraars moe ten de komende jaren een deel van hun macht afstaan aan winkelketens. Net zoals dat bij levensmiddelen is gebeurd. Daar kan Douwe Egberts Ahold ook de wet niet meer voor schrijven". Geholpen door winkelperso neel in T-shirts kunnen bezoe kers via een website producten onderling vergelijken. Het ge wenste artikel kan direct be steld worden waarna Money Eyes, de organisatie achter de winkel, de verdere administra tie afhandelt. „Je kunt hier in een half uur geknipt en gescho ren zijn", zegt Eysink Smeets. Het advieswerk is gratis. Wordt een product verkocht, dan ontvangt Money Eyes een Alle ogen zijn gericht op de financiële megastore Money Eyes die vandaag de deuren opent. commissie van de bank of ver zekeraar. Op dé hoogte van die vergoeding heeft de winkel geen invloed. Money Eyes ga randeert dat de gegevens van klanten niet worden doorge speeld aan financiële instellin gen. De winkel begint met alleen hypotheken. Bedoeling is vol gend jaar ook spaarproducten, creditcards, lijfrentepolissen en consumptieve kredieten aan te bieden. Binnen drie jaar wil de organisatie zes tot acht winkels in Nederland hebben. Voor die tijd zullen ook in het buiten land financiële supermarkten opengaan. In Spanje waar schijnlijk als eerste. Volgens Eysink Smeets rijdt de opkomst van internet het initiatief niet in de wielen. „In Scandinavië is internet al meer ingeburgerd. Je ziet dat mensen het medium daar gebruiken voor eenvoudige handelingen, zoals het overboeken van geld. Maar het verkopen van inge wikkelde producten via het web, zoals hypotheken, komt niet van de grond". Hij hoopt klanten te lokken met lange openingstijden, een snelle service en een breed as sortiment. Veertig verstrekkers van hypotheken hebben hun product in het schap gelegd. Al leen marktleider Rabobank wei gert. „Om de eigen vestigingen geen concurrentie aan te doen", vermoedt Eysink FOTO WFA DIJKSTRA/COR SALVERIUS Smeets. Met de opening van de win kel is 'vele miljoenen guldens' gemoeid. Dat bedrag is bijeen gebracht door Vomar, een su permarktketen in Noord-Hol land, en de Deense Jyske Bank. Eysink Smeets: „Als het om in novaties gaat, zijn kleine partij en vaak beter. Grote onderne mingen wachten liever totdat iets zijn succes heeft bewezen. Dan kopen ze het gewoon op". ik janneke willemse de buurt, vriendelijke ig en geen lange rijen kassa. De buurtsuper ïnlijk helemaal zo gek t De kruidenier op de !th«oet weer terugkomen, ent ondernemers uit de Sector. Maar dan wel fni, e vlag van een grotere uurtwinkels werden de Jren uit de markt ge- or grote supermarktke- zo groot mogelijk wil- De gigantische con- hadden allerlei ördelen, waardoor ze onder de prijs van de lige kruidenier konden Daar konden veel zelfstandige onderne- I tegenop. Op het Elsevier Food Congres dat vorige week in Noordwijk werd gehouden, wezen spre kers uit de levensmiddelen branche op een nieuwe trend bij de consument. Die wil zijn inkopen snel doen en er niet voor hoeven omrijden. Dus moet een winkel op de weg naar werk, huis of café zitten. In de buurt dus. Bovendien is er een grote hang naar 'echte' er varingen, ook bij het bood schappen doen. Brood moet vers zijn en van de echte bakker komen. En de klant wil bedierld worden door iemand die hem kent, door ,'zijn' slager op de hoek. Het ex tra geld dat dat allemaal kost, heeft de consument, die het te genwoordig voor de wind gaat, er graag voor over. De buurtwinkel in zijn oude vorm kan echter niet meer be staan. Volgens prof. Will Reijn- ders van de Katholieke Univer siteit Brabant zijn er voor het midden- en kleinbedrijf twee mogelijkheden: óf ze worden een speciaalzaak óf ze gaan sa menwerken, zodat ze toch de concurrentie met het grootwin kelbedrijf aankunnen. Franchising, de oude be drijfsformule, is het toverwoord voor de kleine zelfstandige. Sa men inkopen en reclame ma ken drukt de prijzen. En door dat zaken als de personeelsad ministratie centraal worden ge regeld, houdt de ondernemer meer tijd over voor belangrijke re zaken. In die tijd moet hij ge bruik maken van de voordelen die hij als kleine winkel boven de grootschalige supermarkt heeft. De franchiser heeft persoon lijk contact met zijn klanten en kan goed in de gaten houden waar behoefte aan is bij hem in de buurt. Dat het werkt bewij zen de Keurslagers. De slager in de Amsterdamse Jordaan, die onder dat label werkt, biedt an dere producten aan dan de Keurslager in een plattelands gemeente. Het marktaandeel van deze groep slagers groeit dit jaar naar dertig procent, on geveer 700 miljoen gulden. Ook Albert Heijn is 'om'. Vo rige maand opende 's lands grootste kruidenier in Den Haag zijn eerste buurtsuper. Bedoeld voor de dagelijkse boodschappen, maar met een beperkter assortiment dan de grote filialen. Door de omvang, slechts 350 vierkante meter, knusser en persoonlijker dan de grote winkels. FOTO ANP DICK HOGEWONING naar de röntgenafdeling. Dat bedoel ik nou met het optimali seren van de zorgprocessen. Het kost ons zes ton per zieken huis. Dat betalen wij uit de re serves. Wij zouden dit systeem graag willen invoeren in Haar lem, in het Spaarne Zieken huis." Maar daarmee is de absolute schaarste nog niet opgelost. Hendriks beseft dat voor alles moet worden bekeken hoe er meer handen aan het bed ko men. Het aantrekken van bui tenlandse krachten is voor hem een optie. „Tenzij het beroep verpleegkundige in meerdere opzichten aantrekkelijker wordt gemaakt. Onze overheid heeft de gezondheidszorg altijd ge zien als een collectieve last, ter wijl het realistischer is de zorg te benaderen als een bedrijfs tak. Je kunt je onderhand afvra gen of het nog wenselijk is de gezondheidszorg af te toppen op maximaal 8,6 procent van het nationaal inkomen. De ge zondheidszorg is een onderdeel van de economie." Hendriks vindt het prima dat het huidige ziekenfondsbestel is gebaseerd op het solidari teitsbeginsel. Tegelijkertijd vraagt hij zich af of het normaal is dat een alleenstaande even veel premie betaalt als een ge zin met zes kinderen. „De dis cussie over de nominalisering van de premie, ook zoiets. De kosten van de gezondheidszorg bedragen tachtig miljard. Er zijn zestien miljoen Nederlan ders. Dus de kosten per hoofd bedragen 5.000 gulden. Maar geen mens kan zich toch voor stellen dat een gezin met twee kinderen 20.000 gulden gaat betalen? Je kunt erover discus siëren zo veel als je wilt, een deel van de premie zal altijd in komensafhankelijk blijven en een deel zal nominaal zijn. In welke mate? Dan zeg ik: Dames en heren in de Tweede Kamer, zoeken jullie lekker uit wie wat zal betalen." ECONOMIE WIJZER Ik vraag me af of de Tweede Ka mer zich zo zou opwinden over het wel of niet verhangen van Franse runderkarkassen als ze méér dan alleen de samenvat ting had gelezen van het rap port 'Uitvoering Destructiewet geving'. Zoals wel vaker voorkomt bij documenten van de Rekenka mer, is de angel blijven steken in het hoofddocument. Dit rap port is, in één woord, een nachtmerrie. Over die Franse runderen verklaarde Brinkhorst dezer dagen dat het 'allemaal emoties' waren. Hij zou er geen sudderlapje minder om eten en zegt: Ik ga voor de inhoud. Zijn reactie laat twee conclusies toe. Ofwel ook Brinkhorst had van het rapport van de Rekenka mer, over de ma nier waarop Ne derland met vlees De buurtwinkelier houdt persoonlijk contact met zijn klanten. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN ting gelezen. Of wel zijn emoties en ambities gaan zo met hem op de loop dat hij het ideaal van de Europese een heid boven het leven van zijn onderdanen stelt. Het eerste is overigens niet waarschijnlijk. Brinkhorst heeft ongelijk, het is hard nodig dat wij ons zorgen maken over vlees en veeteelt. In sommige soorten vlees kun nen verwekkers zitten van de dodelijke hersenziekte BSE of je kunt er anderszins ziek of on passelijk van worden of dood gaan. Er zijn aanwijzingen dat ook honden en katten BSE kun nen krijgen. Bedorven vlees, vlees van dieren die ge-eutha- naseerd zijn, vlees en vet waar in een hoog gehalte kankerver wekkend dioxine zit, in vakjar gon is het allemaal 'hoog-risi- co-materiaal'. De wet bepaalt dat het vernietigd moet worden door een 'destructor'. Maar een dier heeft economische waarde en vlees dat vernietigd wordt, levert de veehouder een scha depost op. Er is dus een prikkel om vlees dat vernietigd moet wórden, te verwerken tot voedsel voor mensen, vee en huisdieren. Weliswaar staat dat gelijk met een poging tot doodslag, maar misdaad loont en dus moet het goed gecontroleerd worden. Uit het rapport van de Rekenkamer rijst het beeld op dat aanzienlij ke partijen voor destructie be stemd vlees jaar-in jaar-uit in de voedselketen zijn beland. Bedorven pluimveevlees dat af gedekt klaarstaat om als laag-ri- sico te worden verwerkt tot die- renvoer, wordt door de inspec teur in de destructiebak ge gooid. Maar de volgende dag staat diezelfde bak er wéér. Tot voor kort werd hoog-risico materiaal niet eens gescheiden opgehaald. Goede en slechte kadavers werden pas na het transport en na het overladen zo goed en zo kwaad als het PAULINE VAN DE VEN Econome en publiciste ging gescheiden. Vaak werd de rest in strijd met de wet ver werkt. De wet schrijft in zo'n geval de vernietiging van de he le partij voor. De nieuwe prak tijk, waarbij hoog risico-vlees tegen betaling apart wordt op gehaald bij de boeren, haalde deze week al het nieuws. Kada vers worden door boeren in sloten van natuurgebieden ge dumpt. Ach, als je je ogen niet op zak hebt als je door lande- lijk-Noord fietst, zie je genoeg. In polder de Ronde Hoep zag ik de poten van een dood schaap uit een olievat steken. Ik zag een stijf dood schaap met haar poten omhoog op n» i de IJsselmeerdijk liggen. Al jaren zie ik een doodzieke kudde koeien tus sen Zuiderwoude en de IJsselmeer dijk staan, vuil en vermagerd en vol gezwellen, een in trieste aanblik. De goede boeren niet te na gespro ken. Gelukkig is er óók die wonder mooie kudde roodbruine, gehoornde runde ren van alle leeftijden door el kaar die aan de dijk bij Marken graast, met brede koppen en prachtige vachten die rossig worden als de zon wegzakt. Tenslotte hébben we inmiddels ook kunnen vaststellen dat sommige boeren BSE ernstiger nemen dan het ministerie dit doet. Maar toch. Kadavers die via overlaadstations naar de destructor gaan, waarbij de controle op het overladen wordt overgelaten aan de destructor. De onmogelijkheid om voor een monster diermeel te bepalen welk monster bij welk vet hoort. Ontbrekende administratie van het gewicht dat vervoerd is. Chauffeurs die het gewicht zelf mogen schat ten. Een schrijnend gebrek aan dierenartsen. Geen tijd voor keuring. Geen tijd voor controle op honden- of kattenvoer. Di oxinecontrole die geen snars voorstelt. Partijen dioxinevet die raadselachtig verdwijnen. BSE is een kanibalenziekte. Koeien grazen in weiland, ze eten geen kadavers. Het leert ons opnieuw dat je dieren niet op een tegennatuurlijke manier moet behandelen. We hadden dat al kunnen opsteken van de varkenspest, maar blijkbaar zijn we hardleers. Wij betalen liever voor onze fouten en overtreffen ze dan met een 'varkensflat' voor 300.000 dieren op de Maasvlak te. Om geld te verdienen dat het opschrift 'God zij met ons' draagt. Ik zou zeggen: Compen seer de boeren zo snel mogelijk voor de destructie van zieke dieren en test op BSE. Dat kost niks. Het laconieke beleid is po tentieel dodelijk voor mens en dier en kan een sector van twee miljard gulden te gronde rich ten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11