Kabel wordt fors duurder Digitaal leerplan Siemens Beleggersclub praat met World Online over compromis Economie Vruchtbare plek voor tunnels Supermarkten willen meer biologische merkartikelen Tarief notarissen nog steeds niet omlaag Driekwart FNV eist 4 procent Stormloop op Playstation 2 DAG 24 NOVEMBER 2000 RK1 rrari koerst af op recordverkoop ie Bij Ferrari kan de vlag uit. Na het winnen van het we ikampioenschap in de Formule 1 koerst de Italiaanse fabri- it van luxe sportwagens dit jaar af op een recordafzet van duizend wagens. Meer auto's wil Ferrari niet verkopen om exclusiviteit van het merk niet in gevaar te brengen, verklaar- jestuursvoorzitter Di Montezemolo gisteren in Rome. Hij at dat de omzet van de Ferrari-groep, waartoe ook Maserati joort, dit jaar uitkomt op 818 miljoen euro (1,8 miljard gul- i). De goede verkopen staan volgens de voorzitter los van de irtieve successen. ternationale niet-winkeldag ihoven Twintig steden 'vieren' morgen de internationale t-winkeldag. Winkelstraten in onder meer Amsterdam, Arn- n, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven vormen het decor ir ludieke acties. De niet-winkeldag is gericht tegen de wes- se overconsumptie en de invloed van reclame, zegt D. Ver- il van Omslag, de 'werkplaats voor duurzame ontwikkeling' Eindhoven, die de actie coördineert. In Arnhem wordt aan iattheater gedaan en in het Roosendaal staat bijvoorbeeld ele uren een 'echte' Sint Fransiscus als levend standbeeld in winkelcentrum met de boodschap: delen in eenvoud. Het is zesde keer dat in Nederland een niet-winkeldag plaatsvindt, actie komt oorspronkelijk uit Canada. In veertien landen rdt de dag gehouden. (tra heffing op Duitse cd-branders hkfurt Computergigant Hewlett-Packard is sinds gisteren eerste producent van cd-branders die op grond van een ou- Duitse wet tegen muziekpiraterij moet betalen voor de ko en die met zijn apparaten worden gemaakt. De Duitse zaak, werd beslecht met een schikking, kan het startsein zijn voor jksoortige juridische procedures in andere Europese landen een overeenkomstige wet kennen. Het illegaal, onder andere internet, kopieren van cd's kostte de muzieksector vorig jaar eldwijd naar schatting ruim twaalf miljard gulden. Volgens internationale bond van platenmaatschappijen, de Interna- lal Federation of the Phonographic Industry, worden er jaar- 500 miljoen cd's gekopieerd door mensen die een cd-bran- in huis hebben. beralisering spoorvervoer in EU Het goederenververvoer per spoor op de grote transeu- ese verbindingen wordt in 2003 geliberaliseerd. Dat betekent in alle EU-lidstaten de spoorverbindingen moeten worden ingesteld voor concurrentie. De Europese ministers van ver en het Europees Parlement zijn het daar gisteren over eens rorden. Het parlement had aanvankelijk ingezet op een nog dergaande liberalisering en wilde ook het binnenlands goe- envervoer er bij betrekken. Het goederenvervoer per spoor 'ft de afgelopen decennia flink aan betekenis ingeboet. In 0 werd dertig procent in Europa per spoor vervoerd; nu is nog geen vijftien procent. P3.com strikt Tommy Boy Records iden De Amerikaanse muziekaanbieder MP3.com heeft een itract getekend met platenmaatschappij Tommy Boy Re ds met artiesten als rapband De La Soul en gitaarrockers ■rlast. MP3.com moet het materiaal van de platenmaat- appij op internet gaan promoten. Via het systeem My.MP- om kunnen gebruikers muziek digitaal opslaan en afspelen, contract met Tommy Boy is opvallend. Muziekaanbieder 3.com werd afgelopen januari door vijf grote platenmaat- appijen aangeklaagd wegens schending van auteursrechten, t hen is een schikking getroffen, al er er wat jaloezie omdat 1 Universal de meest lucratieve licentie-overeenkomst is ge- ïrliezen van Expo 2000 'verdeeld' wer Minister-president Gabriel van de Duitse deelstaat dersaksen zegt met bondskanselier Schroder overeenstem- ïg te hebben bereikt over de verdeling van de verliezen van io 2000, die geschat worden op 2,7 miljard gulden. De fede- overheid neemt tweederde deel van het tekort van de we itentoonstelling voor haar rekening en de deelstaat eender- aldus Gabriel. De Bondsdag «Toet met de regeling instem- n omdat het om aanzienlijke bedragen gaat en omdat vol- is bestaande contracten de federale overheid en de deelstaat voor de helft van de verliezen zou opdraaien. ening of hypotheek niet via internet' terdam Nederlandse internetters gebruiken de beschikbare inciële sites voornamelijk voor oriëntatie. Geen van de on- vraagden sluit online een hypotheek af. Slechts twee procent ;elt via internet een persoonlijke lening, meldt marktonder- 'ksbureau Blauw Research na onderzoek onder 1.500 Neder- dse internetgebruikers. Iets populairder zijn de online verze- ingen en beleggings- of beursproducten; respectievelijk zes zeven procent van de internetters kocht het afgelopen half- reen van deze diensten. Bijna twintig procent van de onder- agden gebruikt internet voor betalingen en overboekingen, gevens over financiële producten.zijn het zoekobject van 53 icent van de internetters. Vecai verwacht vergoedingseisen SBS, RTL en Veronica den haag gpd-anp De tv-kijker moet straks fors meer betalen voor zijn aan sluiting op de kabel. Het abonnementsgeld gaat tiental len procenten omhoog tot gemiddeld dertig gulden per maand, zo voorspelt de Vecai. Als enig alternatief rest het schrappen van zenders uit het kabelpakket. „Nu zullen ook SBS, RTL en Veronica een doorgiftevergoe ding van kabelbedrijven gaan verlangen", verwacht woord voerder F. Nijhof van de Vecai. „Dat is logisch, anders worden ze gediscrimineerd." Nu liggen de zaken net an dersom. De commerciële om roepen betalen een doorgifte vergoeding aan het kabelbe drijf. „Ze hebben er immers be- De OPTA besloot eerder deze week dat kabelbedrijf Essent Kabelcom verplicht is het tele visiestation Muzzik op te ne men in het standaardpakket (dus niet via een abonnement). De toezichthouder bepaalde ook dat het kabelbedrijf daar voor geld aan Muzzik moet be talen. lang bij dat hun programma's bij zoveel mogelijk kijkers op de buis komen", zegt Nijhof. Doordat de commerciële zen ders tot nu toe opdraaien voor de kosten van doorgifte hoeft de consument daar niet aan mee te betalen. „Maar dat verandert als de kabelbedrijven de zenders moeten betalen. Ze zullen die kosten verhalen op de televisie kijker. Die betaalt nu gemiddeld 22 gulden per maand en dat wordt straks minstens 30 gul den. De kabelbedrijven krijgen al snel een kostenpost erbij die in de miljoenen loopt." De eigenaar van het tv-sta- tion Muzzik had op grond van discriminatie een klacht inge diend bij de OPTA. Hij vond het raar dat de tv-zenders Discove ry en Eurosport als enige zen ders wel een doorgiftevergoe ding kregen van de kabelbedrij ven. „Maar dat komt omdat daarover in het verleden over eenstemming was bereikt, nog voordat de toezichthouders zeggenschap kregen over de ka belbedrijven", zegt Nijhof. „Het staken van de betaling zou leiden tot het stopzetten van de programma's. En uit on derzoek van Essent bleek dat de kijkers dat absoluut niet wil den." Hoger bod Shell op Woodside londen anp Koninklijke Shell Groep heeft gisteren zijn bod op Woods ide Petroleum verhoogd. Het Brits-Nederlandse concern liet weten dat dit het defini tieve bod is. Twee maal eer der dit jaar wees het Australi sche energiebedrijf een bod af. Shell wil met de transactie zijn belang in Woodside van ruim 34 procent opkrikken tot 56 procent. Het bod dat Shell nu heeft neergelegd be staat uit een contant bedrag van 14,80 Australische dollar (20,10 gulden) per aandeel, plus een call-optie waarmee de Woodside-aandeelhouder het recht krijgt voor 14,80 dollar een nieuw aandeel te kopen. Daarbovenop krijgt Woodside de beschikking over belangen van Shell in een aantal olie- of gasvelden. De meeste voorraden liggen in het gebied van de Stille Oceaan, maar daarbij is ook een ontwikkelingsproject in de Golf van Mexico. Die heb ben bij elkaar een waarde van rond 9,5 miljard gulden. Het bod is hoger dan de bovenkant van de band breedte tussen 11,87 en 14,07 Australische dollar die analis ten Woodside toedichten, zo verklaarde directeur Raoul Restucci van Shell Pacific, verantwoordelijk voor onder zoek en ontwikkeling. In de prijs is ook de recente vondst van het Laverda olieveld door Woodside meegenomen. den haag anp Siemens Nederland ontwikkelt een digitaal leerprogramma voor het basisonderwijs. Het bedrijf onderhandelt daarvoor met het ministerie van onder wijs en telecombedrijf KPN. Het project heet Dino. Onderwijs materiaal wordt daarbij op soft ware geleverd en via een digi taal netwerk volgt de docent de verrichtingen van de leerlingen, die beschikken over een eigen notebook. „De doelstelling is om alle leerlingen toegang te gaan ver schaffen tot digitaal lesmateri aal", aldus directeur Overakker. „Wij zijn op zoek naar sterke partners. De onderhandelingen met KPN zijn volgens hem al in een vergevorderd stadium. Sie mens wil ook samenwerken met uitgevers van schoolboe ken. Siemens is tevens in gesprek met minister Hermans (onder wijs). Hem is een rekenmodel voorgelegd waaruit moet blij ken dat de kosten binnen het budgdet van de begroting van het ministerie blijven. Het mi nisterie heeft laten weten op korte termijn verder te willen praten over de financiële aspec ten. Toch stelt Hermans dat de scholen zelf het laatste woord hebben. Mede door Dino hoopt Sie mens jongeren vertrouwd te maken met digitale technieken. De arbeidsmarkt voor tech nisch personeel wordt namelijk steeds krapper. Vrouwen zijn daarop zwaar ondervertegen woordigd. Bij Siemens is 80 procent van de medewerkers man. „Wij zijn een liberaal be drijf, maar het is moeilijk om vrouwen binnen te halen." Dat aan de technische universiteit in Delft nauwelijks meisjes staan ingeschreven, vindt Cohn dan ook veelzeggend. De cijfers van Siemens Ne derland waren uitstekend. In het op 30 september geëindigde boekjaar ging de omzet licht omhoog naar 2,9 miljard gul den. De nettowinst steeg naar 101 miljoen. barendrecht In Neerlands diepste polder langs de Oude Maas zijn op dit ogenblik graafmachines aan het werk om de bodem te egaliseren zo dat daar binnenkort de bouw van twee tunnels voor de Hogesnelheidslijn (HSL) kan beginnen. Het gaat om tunnelelementen die in de toekomst worden geplaatst onder de Oude Maas bij Zwijndrecht en de Dordtsche Kil bij Willemsdorp. De polder werd eerder al gebruikt voor de bouw van de Tweede Beneluxtunnel en de Eerste Heinenoordtunnel. Als de tunneldelen klaar zijn wordt de polder onder water gezet en kunnen ze naar de plaats van bestemming worden versleept. foto anp ton borsboom leidschendam anp De schappen van de super markt tellen nog veel te weinig biologische merkartikelen. Ze zijn ook schaars verkrijgbaar omdat fabrikanten ze te weinig produceren. Voorzitter Van den Doel van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel, de koepel voor de supermarkten, riep gisteren fabrikanten van merkartikelen op met meer producten op de markt te ko men. Het aandeel biologisch in de totale omzet van de supers is maar één procent. Van den Doel vindt dat fabri kanten nieuwe artikelen moe ten bedenken. Zoals biologi sche toetjes, kant-en-klaarm- aaltijden, diepvriesproducten, en biologische conserven. „En waarom geen chips en andere producten van de biologische aardappel?" Klanten hebben een hang naar lekkere dingen die met aandacht en zorg zijn gemaakt. Supermarkten vertalen dat bij voorbeeld in een groeiend as sortiment biologische produc ten. Maar die zijn van het eigen huismerk, merkartikelen zijn er nauwelijks. Minister Brinkhorst (land bouw) heeft onlangs gezegd 85 miljoen gulden te stoppen in de stimulering van biologische landbouw. Van dat geld is tien miljoen voor promotie. Over vier jaar wil de bewindsman de omzet in supers opvoeren tot vijf procent. utrecht anp Meer dan 70 procent van de notarissen negeert nog altijd de Wet op het Notarisambt die ruim een jaar geleden van kracht werd. De wet moest meer marktwerking in de no tariële dienstverlening bren gen en daarmee lagere tarie ven. Het merendeel van de kantoren houdt tot nu toe echter vast aan de oude, vaste tarieven van de Notariële Be roepsorganisatie. Dit blijkt uit onderzoek van www.DeGoedkoopsteNota- ris.NL. De website geeft een overzicht van de notaristarie ven en overhandigde het on derzoek gisteren aan staatsse cretaris Cohen (Justitie). De invoering van de nieuwe wet, die ook een versoepeling van de vestigingseisen voor nota rissen betekende, heeft wel geleid tot een snelle stijging van het aantal notarissen in een jaar tijd van 1.330 tot 1.400. Van een daling van de tarieven op grote schaal is echter nog nauwelijks sprake. DeGoedkoopsteNotaris is ondanks alles grote regionale verschillen tegengekomen. Zo betaalt de consument voor een transport- en hypo theekakte van drie ton in Den Haag twee keer zoveel als in Franeker. O wil dieper ergel winnen 'Passende compensatieregeling' voor omstreden beurgang geeist ientfabriek ENCI wil in de Pietersberg in dieper gele- lagen van de kalksteen ont- den. Het bedrijf denkt aan diepte tot 35 meter bene- NAP. Nu wordt er gegraven meter boven NAP. ENCI hiervoor een aanvraag in- en bij de provincie Lim- Nog dit jaar wordt begon- met de Milieu Effect Rap- age. ilgens directeur Pluijmen is «r graven van belang voor bedrijf. De ENCI begon bij oprichting in 1926 met het iinnen van de Sint Pieters- De recentste concessie ert uit 1988. mergelwinner wil 2002 nnen. Pluijmen verwacht i'n twee kilometer buiten groeve een verdere daling de grondwaterstand in het rdal. De ENCI zoekt naai' de ssingen om dat tegen te a fabrikant onttrekt nu 000 kubieke meter grond- per jaar. Gistermiddag in- leerde de ENCI de Lim- ?se milieubeweging, van grote weerstand wordt ver- hl. - NCI Nederland (1.500 me- •it erkers) heeft een jaaromzet 800 miljoen. Het zette vorig 3,7 miljoen ton cement af. .1 50 procent daarvan werd 'j laastricht geproduceerd, de are helft in IJmuiden en erdam. ENCI maakt deel uit de Duitse Heidelberg Ze- !t Groep. rotterdam anp De Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) gaat alsnog met World Online (WOL) praten over wat VEB-voorzitter P. de Vries een 'passende compensa tieregeling' noemde. De Vries ging gisteren tijdens de aan deelhoudersvergadering van de geplaagde internetprovider in Rotterdam in op een uitnodi ging te komen praten. WOL-advocaat P. van Schilf- gaarde deed de uitnodiging. De raadsman wil uiterlijk 5 decem ber van de VEB-voorzitter ho ren hoeveel geld de vereniging eist voor de gedupeerde beleg gers en namens wie de belan- genclub een civiele procedure wil aanspannen. De Vries kon digde aan 'een concreet bedrag' op tafel te zullen leggen. De ad vocaat van de VEB, mr. J. Lem- stra, noemde de uitnodiging van Van Schilfgaarde 'een spec taculaire opening'. De Vries ontkende overigens ooit het bedrag van twee mil jard gulden te hebben ge noemd, zoals Van Schilfgaarde beweerde. De WOL-advocaat zelf sprak eerder deze week over tien miljoen gulden, waar bij hij niet de indruk wekte dat dit nu serieus als uiterste grens moet worden genomen. WOL zelf wil overigens niet spreken van een compensatie regeling. Het verlies dat de aan deelhouders door de omstre den beursgang leden is volgens de concernleiding niet de schuld van het bedrijf. Als het al tot een 'gebaar' komt van WOL, dan is dat louter om te voorko men dat het bedrijf verwikkeld raakt in een jarenlang durend juridisch gevecht. Volgens fi nancieel directeur R. Huisman heeft de internetprovider geen potje opzij gezet voor schade claims. De matig bezochte vergade ring werd gehouden om aan deelhouders te informeren over het bod dat het Italiaanse tele com- en internetbedrijf Tiscali op WOL heeft gedaan. Maar aandeelhouders grepen de bij eenkomst aan om hun gal te Overname gaat zeker door WOL-topman Kinsella twijfelt er niet meer aan. 'No' is het bondige antwoord op de vraag of iets de overname door het Italiaanse Tiscali nog in de weg staat. Voor het einde van het jaar zal het rond zijn. Juridische proces sen of weigerende aandeel houders kunnen de fusie niet meer tegenhouden. Kinsella verhuist volgend jaar naar Italië om de dagelijkse leiding van de nieuwe combinatie op zich te nemen. Hij heeft nog net de verhuiswagens niet besteld. „Klopt het dat meneer Huisman (financieel topman WOL) heeft gezegd dat Tiscali niet de eerste keus was?", wil iemand weten. „En is de uit spraak van de heer Van Schilfgaarde (huisadvocaat WOL) dat 'WOL wel moest verkopen vanwege de bezoe delde naam correct weerge geven in de kranten?", is de tweede van de lijst vragen. Het aanstekelijke vraag-en- antwoord-spel krijgt een grimmige wending als Huis man grapt 'niets te weten' van een beursgang waarbij volgens De Vries 'het een en ander' is misgegaan. De VEB- voorzitter ontploft. Vanaf dat moment is het een keiharde strijd met als hilarisch diepte punt de vraag van Huisman aan de technicus of de micro foon waar De Vries achter staat dicht mag. Niet alleen De Vries is kri tisch op de leiding van WOL. Een deel van de geschatte honderd beleggers grijpt ook de - wellicht laatste - kans aan om gal te spuwen. Beleg gers blijven zitten met stuk ken WOL die niet meer te ver handelen zijn of ontvangen aandelen van een Italiaans bedrijf, waarvan ze nog maar moeten afwachten wat ze gaan doen als de fusie be klonken is. Op compensatie van geleden verliezen hoeven ze niet te rekenen, laat WOL nogmaals weten. spuien en opheldering te vra gen over de teloorgang van WOL op de effectenbeurs. Daarvoor had president commissaris V. Bischoff de toon gezet door bij opening te verklaren dat hij en zijn collega commissarissen zich niet schuldig hebben gemaakt aan ongeoorloofde aandelentrans acties rond de beursgang. Het openbaar ministerie onder zoekt de beursgang. Het kijkt ook naar mogelijke transacties door de commissarissen. Aanwezige aandeelhouders reageerden kritisch op de over name van World Online. Zij konden moeilijk accepteren dat WOL de overnameprooi is van een bedrijf dat in bijna alle op zichten kleiner is en weinig kas geld heeft. WOL heeft daarente gen 1,5 miljard euro in kas. Topman J. Kinsella zei dat ge geven de omstandigheden een samengaan met Tiscali de beste optie is. Hij wees erop dat de beurswaarde nu eenmaal groter is dan die van zijn bedrijf, hoe onterecht dat misschien ook is. „De markt bepaalt de prijs." Tiscali is bereid de aandeel houders van WOL 20 euro per aandeel te betalen. Dat bod is gedaan in aandelen. Door de recente koersval van het Itali aanse bedrijf is het bod nu iets meer dan 16 euro waard. De grootaandeelhouders hebben hun stukken al aangeboden. Daarmee is Tiscali verzekerd van 62 procent van WOL. den haag gpd FNV Bondgenoten, met 500.000 leden de grootste vakbond van het land, heeft de looneis voor 2001 definitief vastgesteld op vier procent. Hiermee is de spanning in CAO-land voorlo pig voorbij. Even bestond er de kans dat de bond net als FNV Bouw de looneis zou opschroe ven tot zes procent. Met vier procent schaart FNV Bondgenoten zich achter het loonadvies van de overkoepe lende vakcentrale FNV. Net als de belangenbehartiger van de ambtenaren, de Abvakabo FNV. Dit betekent dat driekwart van de FNV leden zich kan vinden in een looneis van vier procent. De inflatie niet aanwakkeren en de koppeling van loon en uitkeringen niet in gevaar bren gen is de motivatie de looneis te matigen. De definitieve eis voor 2001 wordt aanstaande maan dag door de federatieraad vast gesteld. Het is zeer waarschijn lijk dat de eis van 4 procent overeind blijft. FNV Bouw, met ruim 160.000 leden, schroefde afgelopen maandag de looneis op naar zes procent. Die looneis ont stond onder druk van de leden, die vonden dat de bazen in de bouwsector best zes procent konden missen. Het bestuur had aanvankelijk vier procent in gedachten, maar ging over stag. Ook nu blijft de bond vast houden aan de eis. „Ik zie het niet gebeuren dat de eis maan dag wordt bijgesteld. Iedereen staat erachter", aldus een woordvoerster. Bij FNV Bondgenoten is nau welijks discussie geweest over de looneis. „Ik was eerlijk ge zegd verbaasd", aldus een woordvoerster van Bondgeno ten. „Het is voor het eerst dat de vaststelling van de looneis zo snel is gegaan." Er is ook bij na niet gesproken'over de enor me loonsverhogingen van het management. „Slechts één per soon maakte daar een opmer king over." Als FNV Bouw vast blijft hou den aan de zes procent, kunnen ze in het uiterste geval worden uitgesloten van de centrale sta kingskas. De bond, die volgens de vakcentrale 'goed bij kas' zit, zou dan zelf voor de kosten moeten opdraaien. De vorige grootscheepse staking in de bouw in 1995 kostte uiteindelijk zo'n 50 miljoen gulden, aldus een woordvoerder van de vak centrale. amsterdam anp Vanaf vandaag ligt Playstation 2 in Europa in de winkels. Voor de Benelux zijn tot maart 2001 maar 120.000 exemplaren be schikbaar. Sony verwacht dat die in één dag zijn verkocht. „In veel winkels zijn de intekenlijs ten al maanden geleden geslo ten." Bij de introductie in Japan in maart gingen in twee dagen tijd bijna een miljoen speel- computers over de toonbank. Een winkel in Zwolle ging om middernacht open om als eer ste de Playstation 2 aan de man te brengen. Met de nieuwe spelcomputer kunnen ook dvd- schijfjes worden afgespeeld. Bovendien is het apparaat voorbereid op spelmogelijkhe- den via breedband-internetver- bindingen. Sony wordt overigens al maanden geplaagd door pro ductieproblemen. Door onder- delentekorten werd de intro ductie in Europa uitgesteld en was de Amerikaanse consu ment eind oktober eerst aan de beurt. In de VS kost het appa raat 777 gulden. In Nederland moet de consument 1.149 gul den betalen. 'Omdat de tussen handel hier hogere marges han teert', zegt Sony.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9