Spanning in Kosovo loopt nog hoger op Buitenland ritsers vinden nieuwe ignosemethode BSE Dorp verzwijgt moord door neonazi's Slachtoffers bang om racisme aan te geven 'Krstic was altijd menselijk tijdens Bosnische oorlog' Witte wijk Israël schort vergelding op na pressie vs Bedreigde Belgische dierenbeschermer buigt niet voor boeren IC 24 NOVEMBER 2000 sische experts: Koersk niet geramd U2 De Russen theoretiseren maar door over de oorzaak it vergaan van hun atoomonderzeeër Koersk in augustus, en was er een conferentie over het onderwerp in Moskou, leidene experts kegelden daar de geliefde theorie van de che autoriteiten omver dat een botsing met een buiten- onderzeeër de oorzaak was. „Ik sluit dat totaal uit. Geen ig kan zulke vernielingen veroorzaken", zei een vroegere landant van een zusterschip van de Koersk, kapitein Les- ien vroegere commandant van het schip zelf, Viktor Rojk- dat er mogelijk een botsing is geweest, maar dat die niet splosie zou hebben kunnen veroorzaken. „Ik zoek de oor- «rder in de torpedokamer." rik president in Servisch-Bosnië De ultra-nationalist Mirko Sarovic is gisteren gekozen ident van de Republika Srpska (RS), de Servische deelre- :k in Bosnië. Een meerderheid van het nieuwverkozen nent van de deelrepubliek schaarde zich achter zijn kan- lur. Dat melden waarnemers van de Organisatie voor Ve- i en Samenwerking in Europa (OVSE). Sarovic' partij SDS bij de parlementsverkiezingen enkele weken terug de ite meerderheid in het parlement van RS. Samen met de n-Kroatische federatie vormt de RS de federatie Bosnië- govina. Sarovic maakte deel uit van de SDS, de partij van irmalige Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic. uimbikaanse gedetineerden dood In de Noord-Mozambikaanse plaats Montepuez zijn achtig gevangenen dood in hun cel gevonden. De oorzaak e sterfte is niet bekend, maar volgens de autoriteiten zou n geweld in het spel zijn. Er wordt gespeculeerd over elvergiftiging of watergebrek. Het drama zal waarschijnlijk itot een verhoging van de spanningen in het land, omdat este doden banden hadden met de voormalige guerrilla- jng Renamo, die nu deel uitmaakt van de oppositie. 10 en regering staan al met elkaar op gespannen voet, na- onlangs in het noorden van het land 25 doden vielen bij gen tussen de politie en Renamo-aanhangers. Renamo it er is gefraudeerd bij de recente verkiezingen. lerculose heerst in Russische cellen j_ï Eén op de tien gevangenen in Rusland lijdt aan tuber- (tbc). Het sterftecijfer in de Russische gevangenissen is .olg van deze ziekte vijf keer zo hoog als in 1993. Dit zegt q ssische afdeling van Artsen zonder Grenzen (AzG). Een van de met tbc besmette gevangenen heeft een zware van de ziekte, die resistent is tegen medicijnen. „De epi- is uitgebroken na het uiteenvallen van de Sovjetunie, iet gevecht tegen tbc door geldgebrek praktisch is.ge- aldus een woordvoerder van AzG. De gevangenen zitten g irnstig ruimtegebrek vaak met veel meer mensen in een ~n officieel is toegestaan. Rusland telt een miljoen gevan- op een bevolking van ruim 145 miljoen zielen. otland geplaagd door salmonella shire Schotland wordt geplaagd door met salmonella it voedsel. Volgens de Britse keuringsdienst van waren is ake is van een 'nationale uitbarsting'. Al 85 mensen zijn 'orden, van wie er acht in het ziekenhuis liggen. In Lan- re hebben 36 mensen de voedselvergiftiging opgelopen, e plaats stierven in 1996 21 vooral oudere mensen door- in voedsel besmet was met de E coli-bacterie. Ook sal- la is vooral gevaarlijk voor ouderen en zieken. De keu- ienst van waren heeft een team van experts samengesteld lepidemie moet gaan bestrijden. njaarden eisen dialoog met ETA ona Een miljoen Spanjaarden hebben gisteravond in ona een dramatisch laatste eerbetoon gebracht aan de g door de ETA vermoorde oud-minister Ernest Lluch. De èstatie liep uit op een oproep aan de regering-Aznar om loog te treden met alle partijen, inclusief de ETA, om daar- en einde te maken aan het Baskische conflict. Lluch was oot voorstander van onderhandelingen. De demonstratie rooraf gegaan door premier Aznar en de leiders van alle ike partijen. Ook de Baskische premier Ibarretxe was er. as voor het eerst in maanden dat Aznar en Ibarretxe sa- ivamen. Aznar heeft alle contacten met de Baskische rege- erbroken. Hij vindt dat de nationalistische politiek van de van Ibarretxe de ETA in de kaart speelt. te doden door noodweer Italië In Italië zijn gisteren weer twee mensen gedood door het ludende noodweer. Een vrachtwagenchauffeur kwam om ren bij een stadje ten noordwesten van Imperia toen een ivan modder en rotsen op de weg stortte. Een tweede 'ond de dood in Imperia toen een muur op zijn auto viel. wordt al zes weken geteisterd door stormachtig weer met hoeveelheden regen. Ten minste 34 mensen zijn sinds ktober als gevolg van het noodweer om het leven geko- Overstromingen en aardverschuivingen hebben de infra- uur voor een groot deel verwoest. Voor het weekeinde in Italië nog meer regen voorspeld. an zegt niet waar Fujimori is De Japanse regering onderhoudt contact met de afge- i Peruaanse president Alberto Fujimori, maar houdt 'uit leidsoverwegingen' zijn verblijfplaats geheim. Dat heeft etssecretaris Yasuo Fukuda vandaag meegedeeld. Fujimo- erde vorige week na een internationale conferentie in i enkele dagen in een hotel in Tokyo, maar is ondergedo- idat hij woensdag zijn aftreden aankondigde. Fujimori, ouders uit Japan naar Peru geëmigreerd zijn, zei voorlo- Japan te willen blijven, maar later naar Peru te willen te ren. De Peruaanse ambassade in Japan bevestigde giste- it ook ambassadeur Victor Aritomi Shinto, een zwager van ori, ontslag heeft genomen. choppers van het Neu- ïlogisch Instituut van de universiteit hebben euwe opsporingsmetho- onden voor de gekke- aekte (BSE). Daarvoor liet langer de aanwezig- worden aangetoond van i, het misvormde eiwit E veroorzaakt bij runde de dodelijke hersenziek- ïtzfeldt-Jakob bij men- aanwezigheid van prio- alleen na het overlij- orden vastgesteld. De methode is verder effi- en goedkoper, en biedt i deskundigen boven- uk uitzicht op een lang •te therapie. nderzoekers, onder lei professor Adriano speurden al jaren naar logische 'vervoermiddel' dodelijke prion naar de in brengt. Volgens het htnre van deze week heeft Aguzzi nu een natuurlijk eiwit ontdekt dat zich bindt met het prion. Het gaat hier om een zogehe ten 'plasminogeen eiwit', dat ook een functie heeft bij de stolling van het bloed. Proeven bij muizen bewijzen dat de bin ding tussen prion en eiwit in het nog levende dier aantoon baar is en dus als diagnose kan dienen. Aguzzi zegt dat zijn vinding nog niet 'marktrijp' is, en hij is ook niet van plan tot productie over te gaan. „Ik ben weten schapper en geen producent." Hij wil nu onderzoeken of zijn ontdekking ook hoop biedt op blokkering van de transmissie van het prion naai- de hersenen, kortom, öp voorkoming van de gevreesde ziekte. De productie van zijn nieuwe BSE-test wil Aguzzi overlaten aan bedrijven als het eveneens in Zürich gevestigde Prionics, dat momenteel al één van de meest betrouwbare tests voor BSE op de markt brengt. berlun peter van nuijsenburg correspondent De moord op een 6-jarig jongetje, driejaar geleden gepleegd door een groep neona zi's, heeft in Duitsland grote opschudding veroorzaakt. Politie en justitie hebben des tijds bij het onderzoek in het Oost-Duitse Sebnitz verzaakt, aldus de officier van justi tie in Dresden. Hij heeft een nieuw onder zoek gelast naar de gebeurtenissen van 13 juni 1997. Een groep van naar schatting vijftig jeugdi ge neonazi's heeft toen de 6-jarige Joseph gemarteld en hem vervolgens in een zwem bad gegooid, waar hij is verdronken. De af faire werd gisteren aan het licht gebracht door het boulevardblad Bild. De krant heeft met behulp van Josephs moeder de gang van zaken gereconstrueerd, en daarmee de schijnwerper op het falen van justitie en politie gericht. Sebnitz is een idyllisch gelegen plaatsje met ruim 10.000 inwoners in de 'Sachsische Schweiz', een gebied aan de Duits-Tsjechi sche grens. Het is volgens Bild echter ook een centrum van neonazi's, die zich de SSS noemen, de 'Skinheads Sachsischer Schweiz'. Joseph, zoon van een Duitse moeder en een Iraakse vader was op 13 ju ni met zijn toen 12-jarige zusje naar het plaatselijke zwembad gegaan. Daar werd hij vrijwel onmiddellijk door een groep skinheads gegrepen en naar een uithoek van het complex gebracht. Hij werd gesla gen en geschopt, en kreeg stroomstoten met een zogenoemde stungun. Ze dwon gen hem ook een verdovend middel te drinken. Daarna werd hij half bewusteloos in het zwembad geworpen. Op dat moment moe ten naar schatting driehonderd mensen bij het bassin zijn geweest. Geen van hen, ook de badmeester niet, zou iets gemerkt heb ben. Josephs zusje schreeuwde om hulp, maar niemand zou haar hebben gehoord. De dood van de jongen werd als een tra gisch ongeluk gekwalificeerd. Dat werd door de autopsie in Dresden bevestigd: Jo seph was verdronken. De politie zag er van af eventuele getuigen te verhoren. Het on derzoek werd afgesloten. Zijn ouders namen hier geen genoegen mee, en gingen zelf op onderzoek uit. Een nieuwe autopsie wees uit dat hun zoontje gemarteld was. Zijn moeder ging in het dorp van deur tot deur en wist tenslotte het zwijgen te doorbreken. Drie getuigen ble ken bereid te praten, en onthulden de ware toedracht. brussel anp Veel inwoners van de Europese Unie die slachtoffer zijn van ra cisme, durven daarvan geen aangifte te doen. „Ze zijn bang dat ze het land uit moeten", stelt Beate Winkler, directeur van het Europese waarne mingscentrum tegen racisme en vreemdelingenhaat (EUMC). Volgens Winkler zijn daar door maar weinig gevallen van racisme bekend. Zij gaf het voorbeeld van Nederland. Vorig jaar zijn er zo'n 200 aangiftes gedaan. Maar volgens de Anne Frank Stichting, die het een- Radicale Albanezen vallen zuiden Servië aan Radicale Albanezen uit Kosovo hebben in de afgelopen dagen het geweld in de provincie zelf en vooral in een zuidelijke grensstrook van Servië nog verder opgevoerd. In de hoofdstad Pristina schoten onbekenden gisteren de topadviseur van de gematigde etnisch-Albanese lei der Rugova dood. pristina* afp-dpa De door de NAVO geleide vre desmacht KFOR in Kosovo heeft haar handen vol aan het bedwingen van het geweld. KFOR sloot gisteren een grens overgang naar Servië wegens aanhoudende gevechten aan de Servische kant. Woensdag hield KFOR tien mannen in zwarte uniformen aan die uit Servië te rugkeerden. Ook legde de vre desmacht beslag op een vracht wagen vol wapens die op weg was naar Servië. Etnisch-Albanese milities in het zuiden van Servië raken ge regeld slaags met de politie en andere veiligheidstroepen. Woensdag vielen zeker vier do den bij een vuurgevecht. Vol gens de Amerikaanse KFOR- troepen in de grensregio heb ben Albanese commando's het dorpje Dobrosin in Servië nu volledig onder controle. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties veroordeelde gisteren de recente aanslagen in Kosovo. De raad was voor een spoedzitting bijeengeko men op verzoek van Joegosla vië. Dat vreest een nieuwe oor log als gevolg van de acties van Albanese terroristen. Moskou viel de Joegoslavische president Kostunica gisteren bij in zijn oordeel dat de internationale gemeenschap tekort schiet bij het verzekeren van de veilig heid in Kosovo. De moord van gisteren op de adviseur van Rugova volgde op een bomaanslag die een dag eerder op de woning van de vertegenwoordiger van de Joe goslavische regering in Pristina werd gepleegd. Die vertegen woordiger onderhoudt het con tact van Belgrado met het inter nationale bestuur in Kosovo. Beide aanslagen zijn niet opge ëist, maar waarnemers schrij ven ze toe aan radicale Albane zen. Rugova is leider van de De mocratische Liga van Kosovo (LDK) die in oktober de ge meenteraadsverkiezingen won met 58 procent van de stem men. De zuidelijke provincie van Servië staat onder VN-be- stuur, sinds de NAVO vorig jaar het Servische leger verdreef en de VN er de vredesmacht KFOR installeerden. den haag anp Joegoslavië-tribunaal. DE be hoort tot een reeks Bosnisch- Servische (ex-)militairen die de ze week is opgeroepen door de verdediging van Krstic. De Bosnisch-Servische gene raal staat sinds maart voor het VN-hof in Den Haag terecht wegens genocide na de val van Srebrenica. DE verklaarde te vens dat Krstic zich na de oor log inzette voor de uitvoering van het vredesakkoord van Dayton. DE en Krstic werkten daar samen aan. Generaal Radislav Krstic had tij dens de oorlog in Bosnië altijd oog voor de menselijke kant van de problemen. Hij zorgde voor vluchtelingen en nabe staanden van gesneuvelde sol daten. Die zorg vond hij soms belangrijker dan gevechtshan delingen. Dit verklaarde een Bosnisch- Servische soldaat, voor zijn ei gen bescherming aangeduid als 'getuige DE', gisteren voor het buffalo De Amerikaanse staat New York had gisteren te kampen met de eerste zware winterse buien. Ijskoude pool lucht komt dan over de nog relatief warme Grote Meren op de grens tussen de VS en Ca nada aanrazen en pikt daar een lading vocht op. Dat water bevriest en komt als sneeuw of ijzel weer naar beneden. In het westelijke deel van de staat werd zelfs even de noodtoestand uitgeroepen, nadat in korte tijd zo'n zestig centimeter sneeuw naar beneden kwam. Die verdween overigens weer snel, om dat het op de grond nog niet vriest. Batavia, een buitenwijk van Buffalo, zag er een maand voor kerst onder dat tijdelijke witte dek in elk geval even bijzonder winters uit. foto reuters joe traver trum in Wenen 'voedt', zal het aantal incidenten eerder tussen 800 en 8.000 hebben gelegen. Winkler presenteerde giste ren in Brussel het tweede jaar verslag van het EUMC. De in stelling houdt sinds 1997 uitin gen van racisme in de gaten. Het verzamelen van informatie is echter geen sinecure door een gebrek aan uniformiteit en eensluidende definities in de EU-lidstaten. Duitsland, Zwe den en Groot-Brittannië bij voorbeeld houden gedetailleer de statistieken bij van racisti sche misdrijven, andere landen helemaal niet. tel aviv ad bloemendaal correspondent Het Israëlische kabinet heeft gisteravond besloten voorlopig geen vergeldingsacties uit te voeren voor de bomaanslag van woensdag in de Israëlische stad Hadera en voor de dood van een aantal soldaten in de bezet te gebieden. De Israëlische mi nisters besloten vannacht toe komstige stappen over te laten aan premier Barak. Het kabinetsbesluit is geno men onder Amerikaanse poli tieke druk. Washington wil een eind zien aan het uitzichtloze patroon van actie en reactie, en wil dat de partijen de vorige maand in Sharm al-Sheikh ge maakte afspraken nakomen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Albright sprak eerder deze week met de Pales tijnse leider Arafat, en kreeg daarbij de indruk dat hij nu klaar is voor een dialoog met Is raël. Als gevolg daarvan sprak de Israëlische onderminister van defensie Sneh gisteravond bij de grensovergang met de Gaza- strook een uur lang met de Pa lestijnse minister Tarifi. Arafats kantoor in Gaza-stad was gis teravond een centrum van di plomatieke activiteit. De presi dent sprak telefonisch met Al bright, en ontving de Europese speciale gezant Moratinos en VN-afgevaardigde Larsen. Het drukke diplomatieke ver keer had in elk geval gisteren nog geen enkele uitwerking in het veld. Israël maakte een eind aan de laatste nog bestaande dagelijkse contacten met de Pa lestijnse politie, door de agen ten aan te zeggen dat ze zich niet meer mogen vertonen in de 'districts coördinatie kanto ren' (DCO's). In de DCO's, doorgaans op de grens van Palestijns en Israë lisch gebied worden praktische problemen geregeld, zoals de doortocht van ambulances en konvooien van hoogwaardig heidsbekleders. Israël nam de stap na de dood van een luitenant door een bomexplosie op het terrein van een DCO in de Gazastrook. Volgens Israël moet de dader zijn binnengeloodst door de Palestijnse politie. De Palestij- nen ontkennen dat. Later op de dag werd elders in de Gazastrook een Israëli sche sergeant gedood door een sluipschutter. brussel pascale thewissen correspondent Michel Vandenbosch, voorzitter van de Belgische dierenrechtenorganisa tie Gaia, leeft op voet van oorlog met de veehandelaren, sinds hij vorige week beelden van gruwelijke mis handelingen op de veemarkten van Chiny en Anderlecht wereldkundig maakte. Hij is met de dood be dreigd, maar weet van geen wijken. „Deze keer willen ze het karwei afma ken", zegt Vandenbosch (36). Hij werd al eerder afgetuigd, voor het oog van de camera. Bij het slachthuis van Anderlecht werd hij in 1998 door boze veehandelaren bewerkt met stokken en ijzeren staven. Hij moest half be wusteloos naar het ziekenhuis wor den afgevoerd. Twee jaar na dato leeft hij opnieuw op voet van oorlog met diezelfde veehandelaren. Hij is onrustig, opgejaagd. De tele foon in zijn rommelige kantoor rin kelt aan één stuk door. Buiten rijdt de rijkswacht voorbij. Het Brusselse hoofdkwartier van Gaia (Global Ac tion in the Interest of Animals) wordt sinds enkele dagen streng bewaakt. Op tafel ligt de video waar alles een week geleden mee begon. De schok kende beelden gingen de wereld rond. „We kwamen de folteringen op het spoor na een tip. Over koeien die na afloop van de markt voor dood werden achtergelaten en andere gru welijkheden." Met een verborgen camera trokken Michel Vandenbosch: „Ik durf niet meer alleen de straat op." foto gpd peter-vincent schuld Gaia en haar Waalse zusterorganisatie Animaux en Péril er tussen juli en ok tober van dit jaar op uit om de mis handelingen van runderen en kalve ren vast te leggen. De beelden zijn weerzinwekkend. Boeren die hun koeien met houten stokken tegen de poten slaan en in de aars poken. Een kind, amper twaalf j^ar oud, dat een stervend kalf minutenlang martelt met een zweep. Koeien met gapende open wonden als gevolg van de vele wreedheden. In totaal verzamelden de activisten meer dan zestig uur film. Een samen vatting van ongeveer 45 minuten werd vorige week aan de pers ge toond. En storm van verontwaardi ging stak op. De Nederlandse Vee markten, verenigd in de GNV, haast ten zich te verklaren dat dergelijke praktijken in ons land niet voorko men. De voorzitter van de Vlaamse socialisten, Patrick Janssens, een sla- gerszoon nota bene, riep op tot de onmiddellijke sluiting van de runder- markten van Anderlecht en Chiny. Maar zover willen de groene minister van volksgezondheid, Magda Aelvoet, en haar collega van landbouw, de li beraal Jaak Gabriëls, niet gaan. Vandenbosch verheft zijn stem. „On gelooflijk. De ministers zijn blind voor de wanpraktijken. Al krijg ik straks een kogel door m'n kop, dan nog wei geren ze waarschijnlijk hun oogklep pen af te leggen. De reactie van Ael voet is schrijnend, een groene minis ter onwaardig. Ze komt niet verder dan dat er strenger toezicht moet ko men, maar daarmee alleen komen we er niet. De boeren die hun dieren mishandelen, moeten aangepakt en gestraft worden. De veehandelaren wanen zich door de lakse houding van de overheid onaantastbaar. Ze menen dat ze alles kunnen maken. Inclusief doodsbedreigingen." Het bericht dat de vleesmaffia het op z'n leven heeft voorzien, is hem niet in de koude kleren gaan zitten. Ner veus beent hij door zijn kleine kan toor. „Het gaat hier niet om dronke manspraat aan de toog. Het is me nens. Ik duif niet meer alleen de straat op." Ook justitie in België neemt de bedreigingen serieus en is een onderzoek begonnen naar aanlei ding van de anonieme tip, die begin deze week bij de politie van Antwer pen binnenkwam. In de Belgische media wordt intussen een vergelijking gemaakt met veearts Karei van Nop pen, die zijn strijd tegen de hormo nenmaffia in 1995 met de dood moest bekopen. De daders zijn nog steeds niet berecht. Vandenbosch heeft het de voorbije ja ren geregeld aan de stok gehad met de veeboeren en -handelaren, maar niet alleen met hen. Hij heeft in zijn loopbaan vele vijanden gemaakt. Ook de organisatoren van paardenraces, vogeltjesmarkten en zelfs wijlen ko ning Boudewijn konden zijn bloed wel drinken. De monarch werd door Vandenbosch aan de schandpaal ge nageld omdat hij drie van de Zaïrese dictator Mobutu gekregen chimpan sees illegaal naar België liet brengen. In 1992 verliet Vandenbosch de Die renbescherming omdat hij die te mak vond. Hij richtte met enkele mede standers Gaia op. De organisatie telt inmiddels zo'n vijfduizend leden. Vandenbosch ontpopte zich als een fanatiek voorvechter van dierenrech ten. Met een bijna maniakale hard nekkigheid klaagde hij wantoestan den aan. Het maakte hem geliefd bij zijn achterban en gehaat bij zijn te genstanders. Na de eerst kloppartij in 1998 deden geruchten al de ronde dat veehandelaren het op Vandenbosch hadden voorzien. „Het verhaal ging dat ze de job wilden afmaken. Nee, ik bezoek geen vee markten meer. Ik zou gelyncht wor den. De beelden van Chiny en Ander lecht zijn gemaakt door anderen. Die mensen die het ons mogelijk hebben gemaakt om deze beelden wereld kundig te maken, dat zijn in mijn ogen de echte helden. Zij hebben de ze monsterlijke etterbuil doen open barsten." Wat hem betreft is er maar één remedie: sluiten die markten. Met minder neemt hij geen genoegen. „Als het moet, gaan we opnieuw actie voeren." En die doodsbedreigingen dan? Vandenbosch, verontwaardigd: „Wat moet ik dan? Onderduiken? Daar heb ik toch helemaal geen tijd voor."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7