Proef met HIV-test zwangere vrouwen Eigen wegennet voor zandwagens A5 VVD maakt ommezwaai in BSE-debat Binnenland mroep van toekomst erkt als supermarkt Minister: Westerscheldetunnel moet voor 2004 gereed zijn Met Kok aan de muis PvdA-prominenten willen dat hele bestuur opstapt Onverwacht hoog aantal uitkeringen minderheden Loodgieters in zaak Kok overtuigd van lekkage DAG 24 NOVEMBER 2000 n Nederlands Persbureau CPD Geassociei hooi deelt skeelersteps uit ward Het Marne College in Bolsward stelt leerlingen skee- Iteps ter beschikking om op tijd op de les te komen. De Jool heeft 55 van deze trendy voertuigen aangeschaft. Leer- Len kunnen een skeelerstep kopen voor de helft van de win- prijs of ze kunnen de step voor een jaar lenen. De politie gaat eerlingen een cursus veilig steppen geven. De leerlingen in fcvard gaan de step gebruiken om van het ene naar het an te schoolgebouw te steppen. Nu overbruggen ze die afstand iderzoek prijsafspraken taxi's jAAG» De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) ver- dt dat vijf Rotterdamse taxicentrales hebben afgesproken ilfde prijzen te hanteren. Dat schrijft de NMa in een rapport ze gisteren aan de betrokken taxicentrales heeft aangebo- Prijsafspraken binnen de taxibranche zijn verboden. De istelde begin dit jaar een onderzoek in na een advertentie >t Rotterdams Dagblad, waarin de centrales stellen dezelfde zen te gaan berekenen. Met ingang van 1 januari mogen bedrijven zelf hun prijzen vaststellen en vallen ze onder de dedingingswet, die afspraken over tarieven verbiedt. Een jrdvoerder van RTC, de grootste van de taxicentrales in het iied, ontkent dat er afspraken zijn gemaakt. jnstwerk op plaats moord aiNGENTegen het Noorderstation in Groningen is een ïstwerk aangebracht met keramiekscherven die zijn verza- !d door de vermoorde studente Anne de Ruijter de Wildt. De iningse werd drie jaar geleden bij het station vermoord. Haar nrr Iers hebben het materiaal aan beeldend kunstenaar Hans Bentem gegeven, die het vervolgens samen met duizenden Ll Ie buurt opgehaalde scherven verwerkte. In het mozaïek zijn Ier meer kleurige vredessymbolen uitgebeeld. amic 1®* ilstraffen voor mensensmokkel PA1 [Erdam De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een Brits- namees stel veroordeeld tot celstraffen van 21 en zeven inden voor de smokkel van 29 Chinezen van Frankrijk naar Ierland. Tegen de man (37) en vrouw (23) was respectievelijk lig en twaalf maanden geëist. De Chinezen werden begin au- (5U :us ontdekt. Ze sprongen in Hoek van Holland uit een be- jus vlakbij de veerboot naar Harwich. Uit hun verklaringen ;dat ze het knap benauwd hadden gehad. De Chinezen en op weg naar Engeland. De vrouw wist niet dat er mensen ler in de wagen zaten. Ook voor de man viel de straf lager uit ide eis, omdat hij zichzelf niet aanzienlijk heeft verrijkt. ie jaar cel voor verkrachting 80SCHDe rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 20-ja- inwoner van Helmond veroordeeld tot drie jaar cel voor aandeel in een gezamenlijke verkrachting. De zaak tegen de jarige tweede verdachte, is aangehouden voor nader onder- i De twee mannen waren op het moment van het misdrijf n 19 jaar. Ze reden in mei 's avonds laat rond in Eindhoven 2 agen een 20-jarige studente alleen op straat lopen. Zij sleur- ^aar 'n ^un &usJe en reden naar een bos. Daar misbruikten ïaar om beurten. Drie uur later zetten zij haar uit de auto. h iefraudeur moet 2 miljoen betalen tECHTDe rechtbank in Dordrecht heeft gisteren bepaald een 44-jarige Dordtenaar de Staat 1.986.157,50 gulden moet a den. De man pleegde tussen 1991 en 1995 op grote schaal beu fraude. Betaalt hij de bijna 2 miljoen gulden niet, dan moet zal 1 ies jaar de cel in. Twee jaar geleden werd hij na een eis van jaar al veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf In totaal werden toen negen verdachten veroordeeld voor aandeel in de zwendel met 63 miljoen liter gasolie, benzine erosine. De zwendel verliep via drie bedrijven, waarbij de dtenaar de leiding had bij het transport van olie, benzine isine. De brandstof werd ontvreemd en bij andere bedrijven ndiê jewassen. imer lauw over welkomstceremonie iaag De partijen in de Tweede Kamer zijn niet erg enthou- over het idee van D66-minister Van Boxtel (integratie) om ïaturalisatie van buitenlanders op te luisteren met een offi- welkomstceremonie. Bij de overhandiging van het Neder- s paspoort zouden de nieuwkomers feestelijk moeten wor- onthaald en tevens worden gewezen op hun rechten en hten als Nederlands staatsburger.Ook zouden ze trouw eten beloven aan de grondwet. De regeringspartijen PvdA en Izien weinig in het voorstel. Alleen oppositiepartij CDA ekt van een goed idee en steunt Van Boxtels voorstel voor i olie 100 procent. In ons land laten zich ieder jaar zo'n 00 buitenlanders naturaliseren tot Nederlander. ber wil minder schelpdiervisserij iaag Staatssecretaris Faber (landbouw, natuurbeheer en erij) houdt vast aan haar maatregel de schelpdiervisserij in Waddenzee te beperken zodat er meer voedsel voor vogels blijft. Nu wordt in voedselarme jaren 60 procent van de els en mosselen voor vogels gereserveerd. Na de grote fte van eidereenden in de afgelopen winter besloot Faber lie weken geleden dat dat 70 procent-moet worden. WD, i, SGP en RPF/GPV, precies de helft van de Kamer, zijn daar p tegen. Zij vrezen dat de vissers grote financiële schade in lijden. PvdA, D66, Groenlinks en de SP steunen Faber meer voedsel voor vogels te reserveren. telenbos wil NV Zuiderzeespoorlijn Iaag Minister Netelenbos (verkeer) denkt erover een spe- iNV op poten te zetten, die verantwoordelijk is voor de aan- fan de snelle spoorverbinding tussen de Randstad en Gro- [en. De minister zei gisteren in de Tweede Kamer dat dit ivan haar gedachten' over exploitatie van de lijn is. Het ka- moet nog beslissen of de beloofde zuiderzeespoorlijn als eetzweefbaan of hogesnelheidslijn wordt uitgevoerd. De [kost hoe dan ook vele miljarden, de dure zweeflijn is favo- het Noorden. c'11 Boxtel bij 75-jarig bestaan KRO: )epen die in de informatie- schappij staande willen moeten gaan functio- als een supermarkt. De ep is dan een warenhuis logramma's die vanuit een ilde visie zijn gemaakt en ip elk moment kunnen en bekeken of beluisterd. I zei minister Van Boxtel e steden- en integratiebe- gisteren in Utrecht op een osium ter gelegenheid van 75-jarig bestaan van de rV°lgens 'iem kan een om" C'rganisatie als de KRO in ibije toekomst niet meer ren als een 'gebed door de waar iedereen op hetzelf- L Mnent naar luistert. I is belangrijk om in te n op de individuele wen- eó1" de leden en andere kij- Vrijwillig en uitsluitend met toestemming Elke zwangere vrouw in Amsterdam krijgt binnenkort de mogelijkheid zich te laten testen op HIV. Halverwege volgend jaar start de GG GD in Amsterdam met een proef. De test op mogelijke aanwezigheid van het virus dat aids kan veroorzaken, gebeurt op vrijwillige basis en uitsluitend met toestemming van de vrouw. amsterdam cpd Uit onderzoek is gebleken dat nogal wat zwangere vrouwen seropositief zijn, zonder dat zij tot de risicogroepen behoren. Het meeste risico op besmet ting lopen vrouwen uit landen waar aids veel voorkomt, vooral in Afrika. Ook vrouwen met een partner uit die landen hebben een verhoogde kans op infectie. ,,In tegenstelling tot elders in Nederland, vindt in de hoofd stad al sinds jaren een systema tische controle plaats op de aanwezigheid van het HIV-virus bij zwangere vrouwen", zegt R. Coutinho, GG GD-directeur en hoogleraar epidemiologie en preventie infectieziekten bij het AMC. „Tussen 1995 en 1998 heb ben we in Amsterdam 7.267 zwangere vrouwen getest. Bij 34 vrouwen werd de infectie vast gesteld. Van hen behoorden er 23 tot de risicogroep. Bij elf vrouwen was dat dus niet het geval. Als je niets doet, bestaat vijftien tot veertig procent kans dat de infectie wordt overge bracht op het kind. Geef je tij dig een behandeling met medi cijnen in combinatie met een keizersnede dan is die kans slechts een tot twee procent", aldus Coutinho. Bij het proefproject worden alle gynaecologen, vroedvrou wen en ziekenhuizen in Am sterdam betrokken. Het project gaat drieënhalf jaar duren. Uit de resultaten moet blijken of het standaard uitvoeren van de HIV-test bij aanstaande moe ders ook landelijk moet worden ingevoerd. den haag anp Minister Netelenbos (verkeer) wil dat de Wes terscheldetunnel voor 1 januari 2004 wordt opgeleverd. Als dit niet lukt, moet een nieuw contract met de Zeeuwse veerbootmaatschap pij worden afgesloten. Dat gaat veel geld kos ten en leidt tot 'een complexe situatie', zo zei Netelenbos gisteren in de Tweede Kamer. Oorspronkelijk moest de oeververbinding 15 maart 2003 gereed zijn, maar die datum wordt door incidenten en tegenvallers niet gehaald. Prognoses over de vertraging lopen uiteen van vier maanden tot een heel jaar, zoals voorma lig projectdirecteur De Jonge inschat. Netelen bos heeft goede hoop dat de tunnel in 2003 af komt. Alle Kamerfracties vroegen de minister naar de opleveringsdatum en de meerkosten die door de vertraging zijn ontstaan. Volgens de minister moet dit 21 december duidelijk wor den op de aandeelhoudersvergadering van de NV die de tunnel bouwt. Het Rijk heeft veruit het grootste deel van de aandelen in handen. GroenLinks-Kamerlid Van der Steenhoven berekende de financiële strop bij vertraging van een jaar op 130 miljoen gulden. Volgens Netelenbos heeft hij echter appels bij peren opgeteld. Kosten voor de verwerking van boorspecie kunnen volgens haar niet zomaar worden opgeteld bij het bedrag dat nodig is om de veerboten langer in de vaart te houden. Volgens de bewindsvrouw is het boorwerk over zijn kritische punt heen. De machines ondervonden veel storingen door het werken onder hoge druk op grote diépte. Bovendien moesten de boren door een vervelende klei laag. „Die is harder dan graniet en kleeft nog ook", omschreef Netelenbos. Het werk is in middels het diepste punt voorbij en de druk neemt weer af. Netelenbos meldde de Kamer desgevraagd dat de twee tunnelboren niet zijn verzekerd, omdat dit te duur is. De problemen met de machines leidden dan ook tot grote stress, want ze kunnen niet meer achteruit. De weg is versperd door huizenhoge tunnelringen die na het boren worden geïnstalleerd. den haag gpd Er komt geen onmiddellijk verbod op de import van Frans vee en vlees. De WD- fractie in de Tweede Kamer, die woensdag nog vóór zo'n verbod was, wil de Fransen tot 4 december de tijd geven om alle run deren die worden geslacht voor de export te testen op BSE. Als de Fransen dat niet doen, wil een meerderheid van de Kamer alsnog een importverbod. Minister Brink horst van landbouw omhelst de motie van de WD, zei hij gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Op 4 december komen de EU-ministers van landbouw bij elkaar voor een extra landbouwraad. Dan moeten er in Europees verband maatregelen wor den afgesproken over de aanpak van de BSE- crisis. Afgelopen maandag spraken de ministers van landbouw af om vanaf 1 juli 2001 alle runderen ouder dan dertig maanden die worden geslacht te testen op BSE. In Ne derland gaat het dan om 500.000 runderen per jaar. Vanaf 1 januari aanstaande wor den al alle runderen die zichtbaar ziek zijn of voor een noodslachting worden aange boden op BSE getest. Voor aanvang van het debat was er druk overleg tussen de regeringspartijen en de minister. Brinkhorst was pertinent tegen een onmiddellijk importverbod voor Frans rundvlees. Brinkhorst, die voor zijn minis terschap als ambtenaar bij de Europese Unie werkte, wil de aanpak Europees rege len. WD-Kamerlid Oplaat kwam daarom met een afgezwakte motie, waarbij de Fransen nog twee weken de tijd krijgen om maatregelen te nemen. Voor CDA-woord- voerder Atsma was dat een onbegrijpelijke draai van de WD. Hij vroeg zich af of het Franse vlees dat tot die tijd wordt inge voerd, en dus niet is getest, dan wel veilig is. Oplaat verwees die vraag door naar de minister die er ook niet op antwoordde. Ook de andere motie van Oplaat, om de verplichte BSE-test versneld in te voeren, kon rekenen op grote steun in de Kamer. Brinkhorst zegde toe alles in het werk te stellen om de tests zo snel mogelijk in te voeren. Ook wil hij bekijken of de leeftijds grens voor de tests kan worden verlaagd tot twaalf maanden, want vanaf die leeftijd kunnen koeien BSE ontwikkelen. Zodra er voldoende testcapaciteit beschikbaar is, wil Brinkhorst de testleeftijd verlagen. Aanleg verloopt volgens schema, maar is verre van gemakkelijk kers en luisteraars. Dat kan dankzij de informatie- en com municatietechnologie, zoals het internet, aldus Van Boxtel. In zijn vergelijking met de super markt is de omroep een merk dat een bepaalde kwaliteit ga randeert. Van Boxtel noemde het ver der dapper dat de KRO zich op een kleinere groep wil richten dan voorheen door aandacht te besteden aan levensbeschou welijke onderwerpen, zorg en educatie. De zorg om het le denaantal en de kijkcijfers kun nen leiden tot gemakkelijke vormen van vermaak die zoveel mogelijk mensen aanspreken. Maar het is juist van belang om zich als omroep te onderschei den in dat brede en diverse aanbod, benadrukte de minis ter. haarlem theo van der kaal) Rijkswaterstaat heeft een klein eigen wegennet voor zandwa gens aangelegd door de Haar lemmermeer om het verkeer minimaal te hinderen bij de aanleg van de nieuwe rijksweg A5, de directe verbinding tus sen de A9 en Schiphol. Voor de acht kilometer lange weg met vijftien viaducten en andere kunstwerken is twee miljoen kubieke meter zand nodig. Daarvan wordt meer dan de helft per schip door de Ring vaart aangevoerd. Vanaf een loswal tussen Zwanenburg en Lijnden rijden sinds een paar weken zandwagens over smalle wegen die gesloten zijn voor normaal verkeer. Via een nood brug over de A9 komt het zand op de plaats van bestemming. „Dat is een van de resultaten van een nieuwe vorm van sa menwerking tussen Rijkswater staat en de aannemers", zegt disciplineleider Terband van het Bouwteam A5. Rijkswater staat denkt geld en materiaal te besparen door niet alles zelf te bepalen, zoals gebruikelijk is, maar de wegenbouwers direc ter bij het werk te betrekken. „Zij mogen zeggen hoe wij de dingen beter kunnen doen", al dus Terband. De aanleg van de A5, parallel aan de Zwanenburgbaan, ver- Impressie van de nieuwe rijksweg A5, hoog boven de kruising met de Hoofdvaart, tekening bouwteam as loopt geheel volgens schema, hoewel het werk verre van ge makkelijk is in de drukke Haar lemmermeer, waar haast overal in de grond wordt gewroet voor projecten als Vijfde Baan, Zuid tangent, N22, Groen Carré, Flo- riade en Floriande. Zo verbiedt Schiphol heistellingen hoger dan acht meter om het vliegver keer niet te hinderen. Nergens mogen wegen worden afgeslo ten, wel dwingen stoplichten het verkeer op meerdere plaat sen tot wachten bij smalle om leidingen. Binnen tweeenhalf jaar moet het verkeer door de polder kun nen razen. Dat kan door reus achtige zandpakketten bij via ducten met trilnaalden te force ren sneller dan normaal in te klinken. Rijkswaterstaat moet extra attent zijn op de verlich ting van de A5, die pal langs de Zwanenburglaan ligt. Er mag geen enkel risico zijn dat een onervaren piloot de tachtig me ter brede weg aanziet voor de landingsbaan. den haag gpd 'Dubieuze rol in rel rond Van Hees pen. Onlangs liet Vrij Neder land weten dat het artikel mede was gebaseerd op 'bronnen binnen het partijbestuur'. Vol gens de briefschrijvers zit hier door het voltallige bestuur in de beklaagdenbank. Twee weken geleden legde het partijbestuur verantwoor ding af over de gang van zaken. De aanwezige partijleden na men geen genoegen met de uit leg dat Van Hees was opgestapt om 'een verschil van inzicht over de toekomst van de partij'. „Het is tijd om schoon schip te maken", stelt Bob Suurhoff, een van de initiatiefnemers van de brief. Het partijbestuur kan volgens hem niet langer doen alsof er niets is gebeurd. Het bestuur moet zichzelf opscho nen door de 'splijtzwam' uit haar midden te verwijderen. Doet zij dit niet, dan moet het hele bestuur haar verantwoor delijkheid nemen en collectief de functie neerleggen. De brief is mede ondertekend door par tij-ideoloog Tromp. Een groep prominente PvdA-le- den heeft het dagelijks bestuur van de partij in een open brief opgeroepen af te treden. Ze vinden dat het partijbestuur de PvdA schade toebrengt door te blijven zitten. De leden van het bestuur hebben in de ogen van de briefschrijvers een dubieuze rol gespeeld in de rel rond de afgetreden partijvoorzitter Ma rijke van Hees in september. Sommige leden van het par tijbestuur worden er in de brief van beschuldigd lasterlijke in formatie over oud-partijvoorzit ter Van Hees aan het weekblad Vrij Nederland te hebben gege ven, wat mede leidde tot haar aftreden. Van Hees zou sjoeme len met declaraties. Op het mo ment dat het tijdschrift dit pu bliceerde, lag van Hees al over hoop met de overige bestuurs leden over haar manier van lei ding geven. Het artikel deed haar besluiten op te stappen. Later bleken de beschuldigin gen aan haar adres niet te klop- amsterdam Premier Kok en minister Hermans (onderwijs) hielpen gisteren kinderen bij het opzetten van een eigen website op internet. Kok opende daarmee een serie ronde tafelbijeenkomsten die de integratie van ICT in het basisonderwijs moet bevorderen. foto anp marcel antonisse den haag anp Minister Vermeend en staatsse cretaris Hoogervorst van sociale zaken zijn geschrokken van de uitkomsten van een onderzoek naar het aantal uitkeringsge rechtigden onder minderhe den. Dat percentage is drie tot vier keer zo hoog als onder au tochtone Nederlanders. Vooral in de leeftijdsgroep van 40 tot 65 jaar is het beroep op de soci ale verzekeringen en voorzie ningen groot. Onder de Turkse mannen in de leeftijd van 40 tot 65 jaar zit 64 procent in de WAO, de WW of de bijstand. Bij de Marokka nen is dat bijna 62 procent. On der de autochtone Nederlan ders is het bijna 22 procent. Bij de Turken en Marokkanen tot 40 jaar is het aantal uitkerings gerechtigden veel lager, maar toch meer dan drie keer zo groot als onder autochtone Ne derlanders. Meer dan zeventien procent tegenover ruim vijf procent. Bij vrouwen zijn de verschil len tussen de minderheden en de autochtonen kleiner. De percentages zijn daar veelal meer dan twee keer zo hoog als onder de autochtonen. Vermeend liet het onderzoek instellen nadat WD-Tweede- Kamerlid Kamp vorige maand tijdens overleg over het min derhedenbeleid in de Tweede Kamer alarmerende cijfers had genoemd. Kamp baseerde zich op cijfers van het Sociaal Cultu reel Planbureau (SCP), dat ech ter bij enquêtes de arbeidson geschiktheid onder de autoch tonen veel te laag had inge schat. Het SCP heeft inmiddels excuses hiervoor aangeboden aan Kamp. In het onderzoek van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) een koppeling gemaakt tussen de bestanden van de in stellingen die de .WAO uitvoe ren en de gemeentelijke basis administraties. Tot dusver werd vaak veron dersteld dat het hoge percenta ge WAO'ers onder minderhe den moest worden toegeschre ven aan de massaontslagen in de jaren tachtig. Uit het onder zoek blijkt dat dit niet zo is. Vermeend kondigt nader on derzoek aan naar de achter^ gronden van arbeidsonge schiktheid onder minderheden, waarbij onder meer gekeken wordt naar het soort werk en het opleidingsniveau. amsterdam anp Loodgieters die in september vorig jaar werden opgeroepen in verband met een lekkage in een flat, zijn er nog steeds van overtuigd dat dat probleem niet opzettelijk is veroorzaakt. Een stevige verstopping in een standleiding zorgde voor de overstroming van de woning waar de politie korte tijd later een wapenarsenaal vond. De betrokken loodgieters ver klaarden dit gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam, dat de zaak van Mink Kok, hoofd verdachte in de wapenzaak, in hoger beroep behandelt. Vol gens de loodgieters is het prak tisch en technisch onmogelijk dat de politie de lekkage in scè ne heeft gezet ten einde zich een excuus te verschaffen om de woning te betreden. Aan de hand van die excuus- theorie hopen de advocaten van Kok en twee medeverdach ten aan te tonen dat het opspo ringsonderzoek onrechtmatig is geweest. De theorie leek recen telijk kracht te worden bijgezet door een verhaal in de treinkrant Spits. Daarin ver klaarde een anonieme politie man dat de wateroverlast met opzet was veroorzaakt. Publica tie leidde, op last van het hof, tot gijzeling van een Spltsver- slaggever, omdat hij weigerde de identiteit van zijn bron te onthullen. Kok werd eerder door de rechtbank veroordeeld tot 3,5 jaar cel voor zijn betrokkenheid bij de wapenverzameling. Het hoger beroep wordt maandag voortgezet.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5