Nederland eerste met wet voor euthanasie Actie dierentuinen tegen oerwoudvlees Pronk dramt naar resultaat op Klimaattop Compromis moet conferentie redden Binnenland Afscheid voor vertrek naar Eritrea enten verdacht van inemen vuurwerk ions ging altijd 'fair' met gemeentegeld 'SP is beste op internet' Telfort ,0 24 NOVEMBER 2000 enpeace laat buurt schrikken iC2 Greenpeace heeft met een actie bij het Nederlands es Centrum in Den Haag buurtbewoners gisteren de stui- ihet lijf gejaagd. Bewoners van het Statenkwartier dach- ihet luchtalarm afging, toen actievoerders met loeiende groot alarm sloegen voor het klimaat. In het congrescen- sde VN-Klimaatconferentie gaande. Politie en brandweer iongeveer 150 meldingen van verontruste buurtbewo- i5 de politie waren daar ook mensen bij die door de sire- rinneringen aan de Tweede Wereldoorlog kregen. Elf n werden aangehouden en later weer vrijgelaten. li verbod op drijfjacht ig_; Staatssecretaris Faber (landbouw) is niet van plan gelen te nemen tegen de drijfjacht op wilde zwijnen. Ze :dat in antwoord op vragen van Tweede-Kamerleden van vdA, GroenLinks en SP. Als naar verhouding grote aantal- Ie zwijnen in een korte periode moeten worden gescho- dat er in hun gebied te weinig voedsel is, is een drijfjacht ictieve methode in vergelijking met andere jachtmetho- dus de staatssecretaris. list kind Dordrecht gevonden Het 2,5 jaar oude jongetje uit Dordrecht dat sinds dag vermist was, is terecht. Abdulahi Iman Omar blijkt bij der in Zwitserland te zijn. Zijn 23-jarige moeder en twee sen verzonnen het verhaal van de vermissing. Na verhoor met een dagvaarding voor valse aangifte naar huis ge- De moeder van Somalische afkomst verzon het verhaal wanhopige poging om haar kind terug te krijgen. Ze is iden van de vader, het jongetje woont bij hem. Kabinet schrijft historie met regeling DEN HAAG ANP Het voorstel voor een euthanasiewet kan dinsdag reke nen op een meerderheid in de Tweede Kamer. Neder land krijgt daarmee als eerste ter wereld een wettelijke regeling waardoor artsen die euthanasie zorgvuldig uit voeren niet meer strafbaar zijn. De ministers Borst (volksgezondheid) en Korthals (justitie) rondden van nacht het historische debat over het voorstel in de Ka mer af. ren gevoerde euthanasiebeleid. Borst is blij dat patiënten straks voor een goede dood mogen kiezen, zonder dat een arts zich zorgen hoeft te maken over de juridische gevolgen. Korthals vindt dat „een wet waarin een weloverwogen ster- venswens van een ernstig lij dend mens wordt ingewilligd, niet misstaat in een volwassen samenleving." Beide bewindslieden reali seerden zich dat deze wet met De coalitiepartijen (PvdA, WD, D66) en GroenLinks wezen op het historische belang van de wet, die uniek is in de wereld. „Eindelijk neemt na 25 jaar dis cussie de overheid zijn verant woordelijkheid op dit terrein", verwoordde Dittrich (D66) de tevredenheid. „Een lang ge koesterde wens gaat in vervul ling." De PvdA noemt de wet een logisch sluitstuk op het ja- name voor de christelijke frac ties een hard gelag is. De Chris tenunie en SGP spraken over een juridisch monstrum en de den uit principiële overtuiging een emotionele oproep aan het kabinet om 'deze doodlopende weg' alsnog te verlaten. „Ik voel bittere teleurstelling en versla genheid, meer dan ik nu kan ui ten", zei Kamerlid Rouvoet (Christenunie) tijdens het de bat. Het CDA en de SP vinden dat de regering met de wet het on verzoenlijke met elkaar wil ver zoenen. Volgens Ross (CDA) moet de overheid juist de be scherming van het menselijk le ven waarborgen. Volgens de nieuwe wet mo gen artsen het leven van een patiënt beëindigen wanneer die zowel uitzichtloos als ondraag lijk lijdt in fysieke of psychische zin. De patiënt moet een wel overwogen en vrijwillig verzoek doen. Een toetsingscommissie oordeelt of de arts aan alle ei sen heeft voldaan en schakelt alleen bij twijfel het openbaar ministerie in. Als een arts niet volgens de regels hanndelt, ris keert hij twaalf jaar cel. Tijdens het debat bleek dat ook patiënten met beginnende dementie in aanmerking kun nen komen voor actieve levens beëindiging. Dat geldt volgens Borst alleen voor mensen met de ziekte van Alzheimer, omdat zij ondraaglijk kunnen lijden aan het besef hun persoonlijk heid te verliezen. Mensen die niet (ernstig) ziek zijn maar geen wil hebben om verder te leven, voldoen niet aan de cri teria. Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dipns ARNHEM ANP De 250 dierentuinen van de Eu ropean Association of Zoos and Aquaria (EAZA) gaan actievoe ren tegen de handel in bush- meat ofwel oerwoudvlees. De dierentuinen uit 34 landen ho pen in de zomer van 2001 mini maal twee miljoen handteke ningen verzameld te hebben om Afrikaanse regeringsleiders onder druk te kunnen zetten. Dat schrijft bioloog Wensing van Burgers'Zoo in Arnhem in het blad ZieZoo van de dieren tuin. Burgers'Zoo is deze maand in het oerwoudrestau rant begonnen met de actie en heeft alle abonnees van de die rentuin een petitie ter onderte kening toegestuurd. Oerwoudvlees is afkomstig van apen, vogels, antilopen en olifanten. Het product is heel populair. In Afrika staat bush- meat altijd op het menu van staatsbanketten en officiële traktaties. Maar ook in de Ver enigde Staten, Japan en Europa is een flink afzetgebied voor vlees van wilde dieren, aldus Wensing. Volgens de bioloog is in het afgelopen jaar meer dan een miljoen ton vlees vanuit Afrika verhandeld. Als de handel in dit tempo doorgaat zullen binnen enkele jaren alle mensapen in Centraal Afrika uitgestorven zijn. Daarna volgen de olifanten en de antilopen volgens de EA ZA. Het natuurlijk evenwicht in het oerwoud is volledig ver stoord door de jacht, stelt de EAZA. Er is weliswaar altijd ge jaagd op wilde dieren. De komst van vuurwapens, de aan leg van wegen en de hoge prij zen die het vlees opbrengt heb ben de situatie echter drastisch veranderd. De handtekenin genactie van de 250 Europese dierentuinen is bedoeld als een waarschuwing aan de Afrikaan se regeringen. De EAZA hoopt dat de EG duidelijk stelling wil nemen tegen deze jacht. T Alle militairen van het Nederlandse Unmee-bataljon zijn gisteren in Doom toegesproken door de commandant van het - v - v i s.v~*vx-7** Korps Mariniers, generaal Klop. Het was de laatste keer dat de militairen bijeenkwamen voor hun aanstaande vertrek naar Eritrea. op I lewerkers van de politie en twee ambtenaren gemeente Enschede verdacht van corruptie ze vuurwerkpakketten nverkbedrijven hebben imen. Justitie heeft aan- ijm n dat ze in ruil voor die hun ambtsplicht heb- zaakt en dat de zeven iren wisten dat ze pre- >p kregen met het oogmerk «invloeden. ns Justitie hebben de an ie praktijken 'jaren en dit re keren' plaatsgehad, eel n bestonden uit beperk- □kfelheden vuurwerk. Er is geen verband met van 13 mei bij het En- absie vuurwerkbedrijf S.E. ppi te. „Er zijn geen aan wij de huidige eigena- Fireworks tot de gulle hefehoorden", een woord- De verdenkingen ko ten art uit het omvangrijke 'uil ek van politie en justi- de ramp. De maximale an dit delict is vier jaar een geldboete van gulden. meente Enschede rea- gisteren geschokt op de aanhouding van twee mede werkers van de bouw- en mi lieudienst. Eén van hen is op nop-actief gesteld. De gemeen te stelt zelf ook een onderzoek in en zal 'passende disciplinaire maatregelen' niet schuwen als er sprake is van verwijtbaar handelen. De politiemensen zijn gisteren aangehouden en na verhoor weer naar huis ge stuurd. Ze waren allemaal be trokken bij de controle van vuurwerkbedrijven. De Rijksre cherche heeft inmiddels direc ties van vuurwerkbedrijven aan de tand gevoeld over hun rela tiegeschenken en aan wie ze die geven. Voormalig eigenaar H. Smal- lenbroek van het op 13 mei ont plofte vuurwerkbedrijf S.E. Fire works heeft in het verleden 'wel eens' vuurwerkpakketten aan controlerende ambtenaren ge geven: „Ik denk dat iedereen dat doet. Als er relatiegeschen ken liggen en er komt een amb tenaar langs dan geef je zo'n ie mand ook iets mee. Ze deden netjes hun werk." Secretaris H. Kapel van de Federatie Vuur werk Nederland bevestigt dat het uitdelen van vuurwerkpak ketten in de branche gebruike lijk is. motionele rede heeft de imse wethouder Si- 0Uljsteren verantwoording 0111 over zijn declaratiege- ku it en met de SP accep- de partijen Simons' uit- hij altijd 'fair' met ge stie hapsgeld is omgegaan, st'i erkende tegen de regels /en in gehandeld door geen es in te leveren van uit- net zijn gemeentelijke Maar", zo betoog- omgang met gemeen- is niet alleen een van regels maar ook italiteit." b0 ine staafde hij met drie gfö Iden van zakelijke rei- n? Ier meer naar New York celona. Hij had zijn n drie kinderen meege- ,Die reizen heb ik zelf Alle kosten, dus ook de van vele duizenden Om elke schijn te ver- Simons zei verder zijn creditcard slechts zeer selectief te hebben gebruikt. „Veruit de meeste kosten declareerde ik niet, maar bestreed ik uit mijn algemene onkostenvergoe ding." Simons zat sinds begin dit jaar overspannen thuis. Daar door miste hij de afwikkeling van het rapport van de Com missie tot Onderzoek van de Rekening (COR) over het decla ratiegedrag van colleges in de periode 1986-1999. In het raadsdebat van 23 maart kreeg hij het verwijt dat hij geen bonnen had bewaard van 17.000 gulden aan uitgaven met de gemeentelijke credit card. De raad accepteerde des tijds de uitleg van collega-wet houder Kuijper, die zijn verde diging overnam. Ze sprak als oordeel uit dat Simons slechts slordig 'was geweest. Daarmee was formeel de kous af, maar Simons stond erop bij terug keer alsnog zijn verhaal te doen. DEN HAAG GPD „Ik vraag u toch echt om uw verkla ringen kort te houden. Ik heb tijd no dig om na te denken. Ik moet wel ach ter de teksten staan die ik u wil voor leggen." Het ongeduld straalde giste ren van conferentievoorzitter Jan Pronk af. Hij wil opschieten, eigen voorstellen doen om de Klimaatcon ferentie vlot te trekken. Want ander halve dag voor het slot is er nog geen zicht op afspraken over de manier waarop de broeikasgassen worden verminderd. Maar minister na minis ter wil nog een verklaring afleggen. De diplomatieke franje irriteert Pronk. Hij wil zaken doen, een doorbraak for ceren. Op het onbeleefde af. Hij is van plan zelf met oplossingen te komen voor de cruciale onderwerpen die muurvast zitten. Tot hilariteit van de delegaties kondigt hij, waar iedereen bij zit, aan dat alle ministers zijn voorstel len persoonlijk op zijn kleine werkka mer moeten komen ophalen. „Want ik wil nog even met hen praten." Pas in de nachtelijke uren wordt dan weer met zijn allen tegelijk vergaderd. Er gaat een rimpeling door de zaal. Dat een voorzitter de zaak onder druk zet door persoonlijk met de belangrijkste spelers te praten gebeurt vaker. Maar dat gaat dan in stilte. Dat hij zo open lijk zegt dat hij hen allemaal onder vier ogen wil spreken is niet eerder ver toond. Pronk voert de pressie tot het uiterste op. Hij zet de delegaties voor het blok. Ze moeten praten, praten, praten tot er een compromis ligt. Op de VN-Klimaattop zijn genoeg plooien die gladgestreken moeten wor den. Pronk wilde dat voor elkaar krij gen door kleine werkgroepjes in te stel len. Maar die hebben te weinig vooruit gang geboekt om de top met een klin kend akkoord af te sluiten. „Dat komt doordat veel landen hun ambtenaren naar de onderhandelingen sturen. Maar het zijn de ministers die de kno pen moeten doorhakken", zegt Pronk bozig. Het vooruitzicht van nachten doorha len, schrikt sommige delegaties merk baar af. „Mijn mensen zijn al overbe last. Zelfs machines gaan kapot als ze oververhit raken", waarschuwt de Ni- geriaanse minister Daura die de grote groep van 130 ontwikkelingslanden plus China leidt. Pronk is echter onver biddelijk. „Ik wil deze conferentie op zaterdag afsluiten. Zondag zijn de meeste ministers weg en ga niet dooronderhandelen met de mensen die hier achterblijven om de brokken op te ruimen." De minister van VROM heeft maar één ding in zijn hoofd: hij wil de top suc cesvol afsluiten. Met dat doel voor ogen opereert hij niet altijd even diplomatiek en subtiel. Zie zijn actie kort na het be gin van de conferentie om de vergade ring in twee delen te splitsen: het deel met de werkgroepen waar echte zaken gedaan moesten worden en één waar elk land zijn verklaring voor deze top mocht voorlezen zoals gebruikelijk op dergelijke bijeenkomsten. Pronk sugge reerde nog dat landen hun tekst ook mochten inleveren zónder voordracht. Maar daarvoor waren de ministers toch echt niet naar Den Haag gekomen. Ie der wilde zijn vijf minuten in de schijn werpers. Zonder vertalers, want die had Pronk nodig voor de werkgroepen. De doener Pronk wil niet te veel diplo matieke plichtplegingen. Het gaat hem om het resultaat, een beter milieu. En dat zal er komen, of hij nu op lange te nen moet staan of niet. „Mijn sugges ties zullen pijn doen maar die zal ver deeld worden, zo eerlijk mogelijk. Het is een moeilijke taak en dat kan ik niet alleen. Ik wil u helpen onderhandelen. Ik stel iets op. Dat mag u verscheuren, dat kan mij niet schelen. Als er maar iets beters op tafel komt. Zolang de mensen achter ons maar niet lijden en de aarde niet lijdt." Suriname kampt met vertrekkend personeel zorg PARAMARIBO ANP DEN HAAG ANP De SP maakt van de Neder landse politieke partijen het beste gebruik van de mogelijk heden van internet. D66 en GroenLinks kunnen er ook aar dig mee overweg. Aan de sites van de grote partijen PvdA, WD en CDA schort nog veel. Dat heeft het Electronic Highway Platform Nederland (EPN) gisteren vastgesteld. De partijsites zijn over het alge meen gericht op politieke insi ders en niet op de gemiddelde kiezer. Bovendien zijn ze wei nig interactief en onpersoon lijk. Het ENP, dat het gebruik van internet en ICT wil bevor deren, vindt dat Nederland ver achterloopt bij de Verenigde Staten, waar de presidentskan didaten Al Gore en George W. Bush hun kiezers hebben aan gezet tot het voeren van eigen campagnes om stemmen te ronselen. „Bij de vorige Tweede-Ka merverkiezingen begon het er volgens K. Schalken van de Ka tholieke Universiteit Brabant wel op te lijken. „Daarna vielen de sites zo dood als een pier neer. Er wordt tussen de ver kiezingen in onvoldoende energie besteed om de kiezer digitaal bij de politiek te be trekken." Surinaamse verpleegkundigen worden in toenemende mate geronseld voor Nederlandse ziekenhuizen en andere instel lingen. Het verlies aan arbeids krachten ondermijnt de volks gezondheid in de voormalige Nederlandse kolonie en brengt de basiszorg in gevaar. Dat zegt Henk Reeder, alge meen-directeur van het Psychi atrisch Centrum Suriname. De ze 105 jaar oude instelling moest het de afgelopen maan den met steeds minder handen aan het bed stellen doordat ver pleegkundigen na tussenkomst van een wervingsbureau naar Nederland vertrokken. Reeder kan in zijn eigen instelling, de enige in zijn soort in Suriname, de basiszorg nog net op peil houden, maar waarschuwt voor problemen. Loopt u al een beetje warm tft~L voor de Warme H Winterdagen? Ericsson l A2618s v r .jl /169,- j li 1 Ze zijn er weer, de Warme Winterdagen van Telfort Pak&Bel. Dat betekent ook dit jaar weer voordeel. En dat komt natuurlijk mooi uit in de periode dat u meer dan ooit in contact wilt zijn met familie en vrienden. Neem de Ericsson A2618s. Een telefoon met voice dialling, d.w.z. u zegt wie u wilt spreken en de telefoon doet de rest. Verder natuurlijk bellen, gebeld worden en sms-berichten versturen in binnen- en buitenland*. En dat allemaal vanaf 20 cent per minuut. Tulfoft 't «raar. DEN HAAG GPD Met het indienen van een eigen voorstel heeft conferentievoor zitter Pronk geprobeerd een doorbraak te forceren op de VN-Klimaattop in Den Haag. De landen geven vandaag hun oordeel over zijn plan. De Euro pese Unie zou het stuk 'teleur stellend' vinden. Pronk zei gisteravond bij de toelichting op zijn voorstel dat hij de 'pijn' over de landen heeft verdeeld. „Nu moeten we een deal sluiten. Als het hier niet lukt, zou ik niet weten wat voor alternatief we nog heb ben", aldus Pronk. Als de lan den het al eens worden over de wijze waarop zij de uitstoot van broeikasgassen zullen beper ken, zal dat niet voor morgen zijn. Volgens Pronks plannen mo gen landen toch hun bossen opvoeren als C02-vreters. Dat was een harde eis van de Ame rikanen. De Europese Unie is daar geen voorstander van. Pronk stelt wel voor dat landen maximaal drie procent van hun totale uitstoot van broeikasgas sen via bossen mogen aftrek ken. In zijn plan staat ook dat lan den 'vooral' milieumaatregelen in eigen land moeten nemen. Hoeveel dat 'vooral' is, legt Pronk nog niet vast. De EU heeft zich altijd op het stand punt gesteld dat de helft van de kooldioxidebeperking in eigen land moet plaatsvinden. De VS willen dit vrij laten. Zij vinden dat investeren in schonere pro ductiemethoden in andere lan den ongelimiteerd mag meetel len als eigen C02-verminde- ring. De Nederlandse delegatielei der Benschop (staatssecretaris voor Europese zaken) was heel tevreden over de hulp die Pronk in gedachten heeft voor de ontwikkelingslanden. Voor hen komen er twee nieuwe hulpfondsen. Het ene is be stemd om de gevolgen van kli maatveranderingen - zoals overstromingen - tegen te gaan. Uit het andere kunnen techno logische aanpassingen om schoner te produceren worden bekostigd. Milieuorganisaties zijn onte vreden over Pronks voorstel. Zij vinden dat rijke landen vooral maatregelen thuis moeten ne men. Het is volgens hen nu veel te gemakkelijk om de verplichte C02-reductie op andere manie ren -zoals via bossen - te reali seren. Dat is volgens hen geen echte vermindering van broei kasgassen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3