December hoeft niet duur te zijn Gesprek van de Dag Populaire plastuit bekroond Thanksgiving VRIJDAG 24 NOVEMBER 2000 152 i laar Zorreguieta en Maxima Het moment nadert dat de vriendschap tussen kroon prins Willem-Alexander en de Argentijnse Maxima Zor reguieta niet langer slechts een privé-aangelegenheid is, maar ook een staatszaak wordt. Het parlement moet immers toestemming geven voor een huwelijk indien Willem-Alexander zijn rechten op de troon wil behou den. Het bezoek van Maxima's ouders aan Beatrix en Claus kan moeilijk anders worden uitgelegd dan een volgende, belangrijke stap op weg naar dat huwelijk. Een aantal parlementsleden wil de staatsrechterlijke volgorde in deze omdraaien. Zij wensen zich in dit sta dium al te bemoeien met de partnerkeuze van de prins van Oranje, vanwege het duistere verleden van Maxi ma's vader, Jorge Zorreguieta. Deze was van 1976 tot 1981 onder de wrede Argentijnse junta' als (onder)mi- nister van landbouw en veeteelt, lid van de regering. En hoewel tegen hem sindsdien nooit een aanklacht is in gediend, noch vervolging is ingesteld of een veroorde ling is uitgesproken, wordt Zorreguieta toch op zijn minst moreel medeverantwoordelijk gehouden voor de duizenden 'vermisten' uit die roerige tijd in Argentinië. Jorge Zorreguieta heeft geen afstand genomen van zijn verleden, reden voor een aantal politici hem te willen weren van een eventuele bruiloft. Hij zou zelfs Neder land niet in mogen. De regering, zo stelt strafrechtdes kundige mr. R. van Eist in Trouw, heeft echter geen rechtsbasis om hem te vervolgen. Daarom zou het ka binet de vader van Maxima niet bij een huwelijk de toegang tot het land kunnen ontzeggen. Maar daarmee is het laatste woord over deze kwestie niet gezegd. Het argument dat aan Zorreguieta's han den bloed kleeft, ongeacht zijn vrij onbetekende positie binnen de junta, snijdt wel degelijk hout. Verder on derzoek over 's mans werkelijke rol, zou nuttig kunnen zijn. Het kabinet kan dan met kracht van argumenten in elk geval een signaal afgeven dat hij niet welkom is bij het huwelijk. Daarvoor is het nu nog te vroeg. Vreemd genoeg wordt door sommigen ook aan Maxi ma gevraagd om stelling te nemen. Er is echter geen enkele reden te twijfelen aan haar democratische ge zindheid, en op het verleden van haar vader kan zij niet worden aangesproken. Zij hoeft daarover ook geen verantwoording af te leggen. Dat is een onredelijke en in feite ook ondemocratische eis, die in dit land verder ook aan niemand wordt gesteld. ïe/ensie c Winnares Moon Zijp wordt gefeliciteerd door een vriendin. Zijp is met haar ontwerp van de plastuit een van de winnaars van de Nationale Millennium Prijsvraag. foto anp roger dohmen Aanvankelijk werd ze uitgelachen. Paul de Leeuw probeerde haar er op televisie zelfs mee 'in de zeik' te zetten. Maar gisteren nam de Amsterdamse Moon Zijp revanche. Haar kartonnen plastuit, waarmee vrouwen staand kunnen urineren, bleek in de Nationale Millennium Prijsvraag goed voor een hoofdprijs van honderddui zend gulden. Bij de bekendmaking schreeuwde de winnares het uit van vreugde en balde triomfantelijk haar vuist. In de Haagse Ridderzaal was Zijp gisteren de enige vrouwelijke prijswinnaar in een gezelschap van jonge uitvinders. Op initiatief van de Stichting Nederland Cultuur Innovatie 2000 kwamen ruim tweehonderd mensen met een idee, visie of uitvinding op het gebied van cultuur, ondernemerschap en wetenschap. Acht inzen ders werden bekroond met een 'themaprijs' van een ton. Van dit bedrag, beschikbaar gesteld door de ministeries van economische zaken en onderwijs, moet 75.000 gulden gebruikt worden voor de verdere ontwikkeling van het ingediende project. De overige 25.000 gulden wordt beschouwd als honorarium. De plastuit voor vrouwen kreeg de themaprijs voor export en han del. Met het uitvouwbare kartonnen hulpstuk kunnen vrouwen niet alleen sneller en hygiënischer maar ook comfortabeler plas sen. Ze hebben geen last meer van vuile toiletten. Het plassen gaat, zo oordeelde de jury, ook sneller omdat meer vrouwen tege lijk in dezelfde ruimte kunnen urineren en zij hun broek of rok niet helemaal uit hoeven te doen. Volgens uitvinder Moon Zijp is er al veel belangstelling voor het tuitje. Met de innovatieprijs wil ze het product nog verder verbete ren en internationaal patent aanvragen. Het is de bedoeling de plastuit ook in het buitenland te gaan verkopen. Een andere vinding die bijzondere aandacht kreeg is de door Rick Berkelmans uit Den Bosch ontworpen Quad Trike, een ligfiets voor mensen met een dwarslaesie. Met dit door elektrostimulatie aan te sturen vervoermiddel kunnen mensen met een zeer ernsti ge handicap en belemmering zich weer in het normale verkeer be geven. Andere bekroonde vindingen waren onder meer een inter- netdatabase voor Nederlandse literatuur, een internetpagina voor graffiti en hip-hop en een raceauto op zonne-energie. De prijzen werden uitgereikt door de ministers Jorritsma en Hermans. gpd De laatste beelden Bad laten vollopen, herfstig dennengeurtje erin, en dan millimetertje voor millimetertje er inzakken. Kijken hoe de huid onder water een paar graden roder is dan die erboven - zo warm. Mmm. Godengenot. Wegsoezen. Zou je het merken als je in slaap valt en onderuitzakt en begint te verdrinken? Ze zeggen dat je je leven als een film voorbij ziet komen als je verdrinkt. Met in mijn neus dat kruidige dennen geurtje komt er een vreemde gedachte in me op. Al die uren, dagen, maanden voor de televisie: zit er daarvan ook maar één moment in die filmDe opzijbuigende palmen in de Thunderbirds? Bart, met zijn armen tri omferend omhoog voor het Big Brother-huis? Ik hoop eigenlijk van ganser harte van niet. Goeie nieuwslezeres hoor, die Hennie Stoel, maar als die tus sen de beelden zou zitten die in mijn laatste seconden langstrekken, dan zou ik mooi als de wiedeweerga door- zappen. Dan zijn mijn verkeersdiploma en de geboorte van mijn kat toch een stukje belangrijker. Zo zie je maar weer. Uren, dagen, maanden tv. Maar uiteindelijk telt het niet. Toch, misschien zijn er legio mensen die gedurende hun laatste ademtocht liever Goede Tijden Slechte Tijden zien dan hun eigen treurige levenssoap. Gisteren Divor ce Court gezien? Dominique wou maar wat graag haar drie jaren huwelijk met Eli volledig en onherroepelijk vergeten. Stel je voor, dat dat lukt. Over tien jaar: Eli? Wie was dat ook alweer? Over tivintig jaar: Eli? Nooit van gehoord! En dan in die laatste splitsecond toch die drie jaren huwelijk in breedbeeld op je netvlies. Nog een beetje extra warm water erbij, badeendje een zetje, en hoofdschuddend mijmeren over die Dominique en haar Eli. Potverdikkie, zelf kan ze dat ongelukkige huwelijk misschien wel uitwissen, maar nu zit ik er mooi mee in mijn hoofd. Allemaal beelden die ik niet eens heb gezien, maar die ik toch heb omdat zij er zo nodig op tv over moest vertellen. Stel je voor. dat door een of andere wondere speling van hersenchemie dat de beelden zijn die ik weer zie als ik mijn laatste adem uitblaas. Er zit maar één ding op. Nooit verdrinken. Dus om te beginnen: die stop eruit. Marieke Henselmans blijft al consuminderend ruim binnen maandbudget 'Hoor wie klopt daar geld uit mijn zak', heet een van de hoofdstukken van het boek Consuminderen met kinderen van Marieke Henselmans. Het is een verwijzing naar de bergen geld die we met zijn allen in de aanloop naar sinterklaas uitgeven. Voeg daarbij het eveneens dure kerstfeest en de decembermaand zorgt in veel gezinnen voor een kleine financiële crisis. Maar het kan ook an ders. Henselmans: „De maand december drukt niet meer op mijn huishoudboekje dan elke andere maand." „Het is een ontzettende dooddoener, maar wij richten ons meer op de sfeer van die feesten dan op het materiële", vertelt Henselmans, naast schrijfster ook actief lid van de stichting Zuinig heid met Stijl. „Vooral toen mijn drie zoons, ze zijn nu 8, 11 en 14, nog geloofden in sinterklaas. Ik maakte in die tijd echt extreem veel werk van het feest. Als ze de schoen wilden zetten, scho ven we die niet zomaar onder de verwarming. Nee, eerst een tekening en een gedicht aan Sin terklaas, wat hooi erbij en Uedjes zingen. Niet ef- fe snel eentje, maar er goed voor gaan zitten, met pianomuziek erbij." „Kinderen zijn zeker in die periode toch erg ge richt op de cadeaus. Daarom liet ik ze elk jaar he le stapels folders doorwerken: knip maar uit wat je wilt hebben. Je ziet dat ze dan de eerste pagina bijna in zijn geheel aankruisen, op de tweede nog een stuk of vijf artikelen, op de derde pagina één of twee en steeds minder, tot ze het moe zijn. Die selectie gebeurt volkomen lukraak. Een paar da gen later vraag ik dan wat ze écht willen hebben. Dan blijven nog hooguit vijf dingen over." „Daar ga ik een aantal zaken van kopen, maar ik blijf wel op zoek naar de goedkoopste winkel, naar koopjes." En ook op 5 december blijft de sfeer het belangrijkst. „Netjes inpakken, surpri ses, gedichten, dat zijn de dingen die de nadruk krijgen in die hele periode. Mijn kinderen zijn dan haast opgelucht dat sinterklaas op 5 decem- Marieke Henselmans bij haar eigengemaakte wijn. ber het land weer verlaat. Die cadeaus zijn dan niet eens belangrijk meer." Na het sinterklaasfeest volgt een andere haast bodemloze put voor de portefeuille: het kerst foto gpd iris loonen feest. Gezeten naast twee vaten waarin de zelfge maakte wijn ('van eigen rozenbottels en druiven, de hele buurt komt zo nu en dan een flesje ha len') staat te rijpen, vervolgt ze haar verhaal: „Sint moet eerst een tijdje opgeduveld zijni dat we met Kerstmis beginnen. Wij lasten a! h minstens een weekje rust in." Ook bij het kerstfeest is het geheim van het i suminderen sfeer en samenzijn. „Wij propp ie ons niet de hele middag vol met allerlei dut eïi hapjes. Veel maken we ook zelf. We bakken ns brood, proberen veel samen te koken en an te taken te verdelen. Zo blijf je ook bezig in dk e schier eindeloze dagen rond Kerstmis. Veel n l sen weten op die tweede kerstdag dan ookt el gekkigheid niet meer wat ze moeten doen.1 toj trekken ze maar naar die koopzondagen op v belboulevards en kopen een kast die ze abs e niet nodig hebben. Dat heet dan funshoppi ks. kopen komt bij veel mensen in plaats van h d doen van leuke dingen." Het is ook essentieel dingen te kopen op he iel de moment. „Als je op zaterdag voor Kerstt I de supermarkt gaat, staan klanten 's ochten or vroeg te dringen voor de ingang. Om vijf uu ri; middags is dan al het konijnenvlees dat ert di glimmend bij lag al weg en wordt de rest alj or prijsd. Als je het dan koopt, krijg je voor wei geld veel lekker vlees. En als je een vriezer h gi kun je er op nieuwsjaarsavond ook nog van m nieten. Dat noem ik pas funshoppen." Tolp oortjes M. vnsolijh Ik werd weer eens in Hilversum uitgenodigd. Een TV-Taxi zou me komen halen, een TV-Taxizou me terugbrengen. Heen had ik een chauf feurdie, met het argument 'u moet op tijd in Hilversum zijndoor rode stop lichten heen scheurde en via de vlucht strook langs files vloog. Op zijn boord computer kreeg hij door dat er zeven ki lometer file stond bij Badhoevedorp. 'Ik weet een sluipweg achter Schiphol langs', zei hij, 'afslag Aalsmeer, dan tweede stoplicht links, en dan scheu ren we zo naar de oprit van de A9.Op die tweebaansweg achter Schiphol langs haalde hij roekeloos in. 'Zo zijn we eerder op tijd in de hemel dan in Hilversum', kreunde ik. 'Gaataltijd goed', zei hij sussend, 'er is hier zo weinig verkeer. Uit het feit dat ik deze column nog schrij ven kan, begrijpt u dat ik toch in Hilver sum ben afgeleverd en niet in de hemel. Maar toen we de A9 bereikten stond ook daar een file en wist de chauffeur een sluip weg door Amstelveen waarbij hij opnieuw vele rode stoplichten negeerde, daarbij eenmaal een fietser de doodsschrik op het lijf jagend. Om kwart over drie op die donderdagmiddag was ik klaar in Hilversum. Bij de AVRO vroegen ze of ik er bezwaar tegen had dat de taxi terug 'eventjes omreed via Amsterdam' Dan kon er nog een tiveede programmagast mee, en spaarde de A VRO geld. Wie was ik om daar tegen te pro testeren? Om kwart voor vier kwam de taxi. 'Sorry voor 't wachten', zei de chauffeur, 'rotondetje opgebro ken, alles staat muurvast.'In de stromende regen gingen we op weg' 'Het ziet er niet best uit', zei de chauffeur, 'het is een nachtmerrie op de weg.We kropen zon beetje stapvoets van Hilversum naar Amsterdam. Daar aangekomen worstelden we ons door de overvolle straten. Om kwart voor zes leverden we de man af voor wie wij 'eventjes via Amsterdam waren omgereden. Toen we ons aan de omklemming van Amster dam hadden ontworsteld was het halfzeven. We reden in een reusachtige colonne naar Schiphol. Daar vertoefden we lange tijd in de tunnel. Voorbij Schiphol zal 7 wel beter gaan', zei de chauffeur. Voorbij Schiphol veranderde er niets. Op deA4, toch een vierbaansweg, reden we in een sukkeldrafje van zo'n tien kilometer per uur zuidwaarts. Pas toen we de afslag naar deA44 gepasseerd waren, konden we opschieten. Om tien over half acht was ik thuis. Let op. Om kwart over drie had ik kunnen vertrekken. Een tocht die je onder normale omstandigheden ge makkelijk in drie kwartier kunt maken, had viereneenhalf uur geduurd. Was ik in Hilversum op de stoptrein naar Leiden gestapt dan had ik in anderhalf uur thuis kunnen zijn. 'Onder normale omstandigheden', zei ik. Ik uitte die woorden ook tegen de taxichauffeur. 'Me neer', zei hij, 'die normale omstandigheden zijn voorgoed verleden tijd.' 'Kom, kom', zei ik, 'bin nenkort worden we verblijd met tolpoorten en gaan we rekeningrijden.Naast mij klonk lang durig een honend gehinnik. Ach ja. de dame met de tolp oortjes, zoals ze on langs in NRC Handelsblad werd genoemd, be doelt 't vastgoed en oogt reuze voortvarend. Maar 't verkeersinfarct is reeds te ver voortge schreden. Zet je nu nog tolpoorten neer dan be reik je alleen maar dat door cle daaraan verbon den wegiverkzaamheden de files duizelingwek kende proporties zullen aannemen. De Britse koningin ELI ZABETH II wil niet dat er tijdens haar 50-jarige ju bileum in 2002 teveel publieke gelden aan feestelijkheden worden gespendeerd. Dat bleek gisteren in Londen uit woorden van premier To ny Blair. Er is in de afge lopen periode nogal wat kritiek geweest op de kosten die er voor en door de Windsors werden ge maakt. De vorstin gaat in 2002 op toernee door het hele land, met na me om zich op de hoogte te stellen van allerlei burgerinititiatieven en vrijwilligerswerk. Een echt hoogte punt van het jubileumjaar wordt de opening van de Commonwealth- Spelen op 25 juli in Manchester. De Britten zijn in juni 2002 vier dagen achter elkaar vrij dank zij het gou den jubileum van hun koningin. De Groningse WETH0U j$t K. Schuiling (VVD) isni |c met het initiatief van ku u naarscollectief Patchwo d het stadhuis in te pakke h LINGERIE. Het initiatie ha moet de aandacht vestig e het gebrek aan vrouwen het college van burgemi en wethouders van Gron j,{ gen. De wethouder vind r(j een miskenning van dei nt rol die vrouwen al spele ei, de gemeentelijke organi v Schuiling, wethoudervi r£ economische zaken, b0 nt drukt dat hij het vang lang acht dat vrouwen e€jei goede inbreng hebben" ce gemeentelijke organisat n Amsterdamse kunsten# hullen het stadhuis op2 cember in 1600 doorsol nende corsetten. Een enorme Mickey Mouse-ballon voert de jaarlijkse Thanksgiving-parade in New York aan. De Amerikanen ge denken ieder jaar met Thanksgiving de veilige aankomst van de pelgrimvaders. foto »ap» anders krusberg 1-;

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2