Roemeense Daeia goedkoopste auto ter wereld Weg en wiel sim IUISMAN HYLinuni Extra licht met visionplus BMW met R 900 RR in rally Neos: 'vliegend hert' van Hyundai ™1MW maakt 3-serie compleet Holle crank is licht en toch sterk RIJDAG 24 NOVEMBER 2000 REDACTIE PETER LODEWIJKS Ducati ontwikkelt in hoog tempo ie regel leiden race-succes- tot grotere verkopen. Wal betreft heeft Ducati het tij e. Het merk kan terugzien een succesvol verlopen race- ir poen in zowel de Superbike iee Super Sport 600 series. Zo- Pei een grotere omzet voor ko- /an ad jaar niet denkbeeldig is. ukkig rust de fabriek in het jrjj ïaanse Bologna niet op haar elauweren, maar wordt er g doorgegaan met verande- en vernieuwen, merk blijft daarbij onveran- 0 d vasthouden aan de beken- ge L-vormige 2-cilinder blok- a o i met desmodromische klep- ring. En dat dit concept nog 3®l( g niet uitgemolken is, blijkt Qh de komst van de Ducati 996 yjn )eze R is uitgerust met het Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen ipkwaliteit in tweewielers reewielers b.v. nieuwe Testa Stretta-blok. Op vallende kenmerken zijn hier het compacte, smalle motor blok, de vloeistofgekoelde vier- klepskoppen en gewijzigde ci linderboring- en zuigerslagma- ten. Vergeleken met het 996 SPS-blok, waaruit de nieuwe 'desmoquattro' is ontwikkeld, ontstond een vermogenswinst van liefst 13 pk, waardoor de opgegeven fabriekswaarden nu blijven steken bij 135 pk bij 10.000 tr/min. De sportieve ST 4 kreeg er een variant bij. De toermotor is vol gend jaar ook verkrijgbaar als ST 4S met een motorblok uit de 996-serie. Het vermogen neemt daardoor toe van 105 naar 117 pk. Ook het motorkoppel stijgt navenant: van 89 Nm bij 7.500 tr/min naar 98 Nm bij 7.000 tr/min. £odat de 212 kilo zware ST 4S nu opeens beschikt over een topsnelheid van ruim 250 kilometer per uur. En je dus di rect de vraag moet stellen of de ST 4S nu een sportieve toermo tor is of een supersportmotor met toereigenschappen. Ook de bekende Ducati Mon ster kreeg een vierklepsmotor- blok en werd zodoende de Monster S4. De S4 is uitgerust met een 101 pk sterke motor uit de 916-serie. Vergeleken met de tweekleps voorganger is dit 'maxi-monster' bijna 25 pk sterker, heeft een dertig milli meter hogere zadelhoogte, vijf- spaaksvelgen, gescheiden stuurhelften en een aangepast rijwielgedeelte uit de ST-serie. Goedkoop zijn de motoren in ieder geval niet. Een Monster S4 kost 28.976 gulden, een ST 4S 32.087 gulden, terwijl voor de racerode 996 R bijna 67 mille moet worden neergeteld. Maar dat zijn zaken waar de fabriek zich geen zorgen over maakt, omdat de hoeveelheid gepro duceerde motoren jaar in jaar Modeljaar 2001 in beeld Altijd een leuk idee voor sin terklaas: een autojaarboek. Afhankelijk van het te beste den budget zijn er diverse mogelijkheden. Vandaag twee oudgedienden. Goedkoop en hand zaam is al bijna 30 jaar het KNAC-jaar- boek Alle Auto's, dat uitgeverij De Alk in Alkmaar op de markt brengt. Het kleinste auto-over zicht biedt een ac tuele, alfabetisch gerangschikte op somming van de leverbare au to's in het lopende modeljaar. Dat gaat aan de hand van een rijtje (technische) gegevens met daarbij een of twee foto's. Die zijn overigens niet altijd van de allerbeste kwaliteit. Sommige hebben last van 're sonantie' en maken een bib berige indruk. Ook is gekozen voor van de pagina aflopende illustraties, waardoor er soms wel erg veel van een foto wordt af gesneden. Voorin is gelukkig het beknopte jaaroverzicht te ruggekeerd. Daar in een opsom ming van welke auto's er komen en gaan. Geble ven is de zeer uit gebreide prijslijst, net als de adres sen van impor teurs, de belastingtarieven en het overzicht van occasion- Tests van alle nieuwe auto's Alle wereldmerken 1 zakcatalogus (13x18 centime ter) heeft dezelfde omvang (416 pagina's) als vorig jaar en kost wederom 18,50 gulden. Het Jaarboek van het blad Au tovisie is al 23 jaar een be trouwbare vraagbaak voor au toliefhebbers. In bijna 500 pa gina's wordt in de net ver schenen 2001-editie het nieu we modeljaar neer gezet volgens de vertrouwde formu le. Eerst een deel met algemene en featureverhalen (74 pagina's), waarin dit keer aandacht wordt besteed aan onder meer wielen en banden, tuning, racen op de com puter en kartbanen. Daarna volgt een deel rij-impressies uit het gelijknamige autoblad (118 pagina's) en tenslotte de omvangrijke catalogus (296 pagina's). In dat laatste ge deelte zijn de gegevens en we tenswaardigheden te vinden van alle auto's die bij ons op de markt zijn. Maar ook min der bekende automerken als Callaway, Hawk, Ish, Luaz, Pa- noz, Spectre, UAZ of Wiesman komen in dit overzicht aan bod. Het Autovisie Jaarboek geldt al jaren als het de gelijke naslag werk, waar naast alle nieuwe au to's ook de nodi ge bijbehorende informatie is te vinden, zoals alle. kentekens, merkenclubs, be lastingtarieven of aardige in ternetadressen en automusea. Voor 33,50 gulden haalt men met deze uitgave van de Tele graaf Tijdschriften Groep een indrukwekkende hoeveelheid autoleesvoer in huis. GEENJAARLEIDEN Hallenweg 2, lel. 071 - 5225575 (naast hoofdingang Groenoord Hallen) Philips heeft een nieuwe lamp ontwikkeld die als vervanger van de gewone halogeenlamp kan dienen, maar 50 procent meer licht geeft. Deze nieuwe halogeen koplamp geeft helder wit licht, dat vrijwel overeenkomt met daglicht en veel lijkt op xenonlicht. Dat betekent in de praktijk bijvoorbeeld dat kop lampen 20 meter verder schijnen. Het betekent ook dat weg markeringen en verkeersborden betere reflecties geven. Philips VisionPlus lampen zijn gebaseerd op de halogeentech- nologie, maar ze geven een andere kleur licht dan traditionele halogeenlampen. Het helder witte licht van de lampen lijkt het meest op daglicht en werkt minder vermoeiend op de ogen. Het concentratievermogen van de bestuurder is daardoor be ter en het rijden in het donker is aangenamer. VisionPlus lam pen zijn in H4 en H7 koplampen verkrijgbaar. Heieuw eenr ;t een uit vijf rijders bestaand brieksteam zal BMW van 1 tot jj met 21 januari 2001 op- jw deelnemen aan de rally ijs-Dakar-Cairo. De wed- ijdvloot bestaat uit vier 90 pk boxer-BMW motoren n het type R 900 RR en een F RR. De luchtgekoelde R 900 is een in cilinderinhoud te- ggebrachte R 1150 GS, waar- n het leeggewicht het mini- ial toegestane startgewicht n 190 kilogram bedraagt, n onderweg niet droog te ko- ?n staan, kan iedere boxer fet 54 liter brandstof meene- i. Die hoeveelheid is ver deeld over een hoofdtank (34 li ter), een tank onder het zadel (10 liter) en een tweetal zijtanks die respectievelijk zes en vier li ter brandstof kunnen bevatten. Ook de succesvolle F 650 RR zal dus weer van de partij zijn. De 75 pk sterke vloeistofgekoelde 1-cilinder weegt leeg 168 kilo gram en kan 45 liter brandstof meenemen, die verdeeld is over een vijftal brandstoftanks. Om onderweg niet te verdwalen, wordt gebruikgemaakt van sa- tellietnavigatie. Iedere motor zal daarom worden uitgerust met een aan een GPS gekoppel de 'Rallye Tripmaster'. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Internet: www.autonl.cam/geenjaar. Autotext: pag. 200. Onze occasions op internet foto greenib Rijplezier stond voorop bij de ontwikkeling van de Hyundai Neos, een afkorting voor New Evolution Open Sportcar. De Neos is een compacte, open tweezitter, met opval lende kenmerken als vleugeldeuren, ver buiten de carrosserie stekende voorwielen, achterwielaandrijving en een sequentiële automatische 6-versnellingsbak. Volgens Hyundai heeft de Neos 'de klassie ke stijlelementen van een roadster'. Daarbij ziet hij er echter ook heel futuristisch uit. Als je hem recht in de ogen kijkt en de vleu geldeuren staan open, is het net of er een reuzen-insect op je afkomt vliegen. In de spitse neus van het 'vliegende Kore aanse hert' zit een door Hyundai zelf ont wikkelde 2.0 liter motor met 16 kleppen, die goed is voor 250 pk. In combinatie met de -volgens Hyundai- uitstekende ge wichtsverdeling levert dat een 3,82 meter kort autootje op met bovengemiddelde dy namische kwaliteiten. Op de autotentoon stelling van Parijs, die kort geleden plaats vond, werd de nieuwe concept voor het eerst aan het publiek getoond. De Neos (3,83 meter lang, 1,84 meter breed en 1,03 meter laag) is de opvolger van de al even sportieve en bijzondere Euro 1, die eind jaren negentig bewondering oogstte op diverse autoshows, onder andere onze eigen AutoRAI in Amsterdam. Het grootste verschil tussen beide prototypes is dat de Euro 1 door het in Frankfurt gevestigde ontwikkelingscentrum van Hyundai werd ontwikkeld, terwijl de Neos een creatie is van Hyundai's designstudio in Japan. Zo doende was de Euro 1 een vrij realistisch prototype, waarvan de huidige en toekom stige coupé-modellen van Hyundai profite ren. Daarentegen is de Neos een absoluut compromisloze conceptcar, waarvan de toekomst onduidelijk is. Meestal komt een dergelijk gewaagd ontwerp niet verder dan de status van blikvanger op autotentoon stellingen. BOEKEN Toen Renault vorig jaar een 51-procents aandeel in het Roemeense Dacia kocht, moest de Franse autofabrikant daar 795 miljard lei voor neertellen. Maar dat bedrag zei meer over de economische chaos in Roemenië dan over de waarde van Dacia. Want 795 miljard lei was niet meer dan 316 miljoen francs, amper 100 miljoen gulden. BOEKAREST CEES VAN ZWEEDEN Van alle Oost-Europese landen is Roemenië het grootste zor genkind. Het land liep in de ja ren '90 alle ziektes op die be stonden, van mega-inflatie tot recessie. Dit jaar werd het zelfs voorbijgestreefd door het arme Bulgarije, dat plotseling zijn economische groei tot meer dan 5 procent zag zwellen. Roemenië heeft een belabberde infrastructuur, een cultuur van corruptie, een wetgeving die buitenlandse investeerders af- schrikt. Zijn economie kroop dit jaar uit een diep dal om hoog, maar groeit niettemin met minder dan 2 procent. Toch is er één lichtpuntje en dat heet Dacia. Dat er een aureool boven dit automerk is komen te hangen, wordt door Roemenen zelf als een klein wonder beschouwd. Zelfs Roemenen die voor Dacia werkten, geloofden nauwelijks meer in de toekomst. „Dacia zou al lang dood en begraven zijn geweest als Renault het niet had gekocht", zegt Radu Hetco, die voor het illustere automerk de public relations mag doen. Dacia was onder het commu nisme wat de Trabant voor Oost-Duitsland was, de Lada voor de Sovjet-Unie en de Sko da voor Tsjechoslowakije - een grap. Er was zelfs een versie met een verwarmde achterkant, opdat de duwers in de winter geen koude handen kregen. Onder Roemenen was de Dacia echter een gewild artikel, al was het alleen maar omdat het de enige auto was die zij van hun dictator mochten kopen (zelf bezat Ceausescu een vloot Buicks). Dacia's waren mis schien niet erg goed, ze waren ook niet duur. Toen Renault het merk kocht, was de fabrikant vastbesloten niet de fout te maken die bij voorbeeld Volkswagen maakte. De Duitse autoboer haalde zich in Mexico, waar iedereen Kever rijdt, de woede van de consu ment op de hals door een on betaalbare opvolger op de markt te brengen. De nieuwe Kever (New Beetle) had alles: airbags, ABS, airconditioning. Maar hij had ook een prijs die het budget van een Mexicaan In de jaren tachtig was Dacia gewoon te koop in ons land als een 'opgeleukte' Renault 12. foto archief ver te boven ging. Doel van Renault was een revo lutionair model voor de derde wereld, een auto zonder airbags en ABS maar ook zonder ver warmde achterkant. Het motto: goedkoop, maar toch niet slecht. „Kijk, tachtig procent van de auto's op deze wereld wordt verkocht in West-Europa en Noord-Amerika", zegt Hetco. „Voor de rest van de wereld wordt eigenlijk geen auto ge maakt. Aan die vraag willen wij gaarne voldoen." De Super Nova die Dacia lan ceerde, doet 4.500 euro, minder dan 10 mille. Maar wie er in Nederland een stuk of wat wil aanschaffen, moet ze wel in Roemenië gaan halen (20 uur per auto, met een Dacia iets meer). Want de Super Nova wordt vooralsnog alleen in het minder bedeelde deel van de aardkloot aangeboden. Hoe super is de Super Nova ei genlijk? Volgens pr-man Hetco behoorlijk super. De auto ziet er misschien een beetje uit als een tupperwaredoos, maar on der de motorkap zit een heuse Clio-motor en de versnellings bak komt van de Laguna 2. De motor en versnellingsbak zijn de enige onderdelen uit Frankrijk. De rest wordt ge maakt bij Dacia in Colibasi, een oord ten noorden van Boeka rest. Daar werken 26.000 men sen voor 200 gulden per maand (per persoon, dat wel), een aan tal dat de komende jaren nog met eenderde moet worden te ruggebracht. Hetco weigert echter lacherig te doen over de Super Nova. Voor de echte liefhebber, zegt hij, zijn er zelfs nog twee duurdere versies. Er is een Super Nova Rapsodie, die als extra een ra dio heeft. En voorts is er het ab solute topmodel, de Super No va Clima, die airconditioning heeft. Voor die laatste versie moet echter wel 5.500 euro worden neergeteld. Dat tien jaar na de val van het communisme 60 procent van het Roemeense wagenpark nog uit Dacia's bestaat, zegt volgens de pr-man wel iets over de le gendarische kwaliteit van het merk. „Renault was zo gechar meerd van ons laatste model dat ze de Super Nova daarvan heeft afgeleid", glimt hij. Maar het hoge Dacia-gehalte op de Roemeense weg zegt mis schien nog meer over de tech nische vaardigheid van de Roe meense automobilist. „Iedere Roemeen", geeft Hetco toe, „kan een Dacia repareren". verduren, bijvoorbeeld als de fietser op de pedalen gaat staan. Met hulp van een com puter werd berekend hoeveel metaal uit het binnenste van de crank verwijderd kon worden, zonder dat dit afbreuk deed aan sterkte en stijfheid. Shimano veranderde aan de nieuwe crankstellen tevens de wijze van bevestiging aan de bracketas. Gebruikelijk is dat de uiteinden van deze as vierkant zijn en dat er vierkanten uitge spaard zijn in de cranks. Nieuw is dat de vierkanten zijn vervan gen door kleinere achthoeken. Hollowtech omvat de volgende typen crankstel: XTR, Deore XT, Deore LX, Deore, Dura-Ace, Ul- tegra en de 105-onderdelen- groep. Allen zijn los verkrijg baar bij Shimano-dealers. Wedstrijdrijders zijn vaak gram men jagers. Ze willen hun fiets zo licht mogelijk, maar weer niet zo licht dat het metaal gaat buigen. Dave Wiens, wedstrijd rijder op mountainbike zegt er over: „Het is verbluffend dat ze een crank lichter en tegelijker tijd sterker kunnen maken. Elke keer dat een crank buigt, verspil je energie en dat is iets wat off road-renners niet kunnen ge bruiken gei - et, jve :t de komst van de nieuwe npact is de 3-serie van BMW volledig vernieuwd. De reeks itaat daarmee uit de sedan, coupé, de touring, de ca- olet en de compact. Net als voorganger gaat het bij de mpact om een 3-deurs auto grote achterklep. An- 's dan voorheen is de auto volledig gebaseerd op de igste generatie, waarvan de lo wielbasis, wielophanging en interieur overneemt. De compact is echter 28 centime ter korter dan de sedan. Boven dien valt de auto op door zijn afwijkende styling. De 3-serie Compact komt aan het begin van de zomer van 2001 op de markt als 316 ti met een nieuwe 1.8 liter motor, en als 325 ti met de bekende 192 pk sterke 6-cilinder. Prijzen en uitvoeringen worden dan be kendgemaakt. Het Techniek Museum in Delft start woensdag een tentoonstel ling over uitvinder-ondernemer Hub van Doome. Hij was de grondlegger van het enige suc cesvolle personenautomerk dat Nederland heeft gekend en staat dan ook bekend als 'de vader van Daf'. Van Doorne's techni sche ontwerpen kenmerkten zich altijd door originaliteit en pro bleemoplossend denken. Zijn misschien wel belangrijkste uit vinding was de variomatic, een traploze automatische schake ling zonder tandwielen, die be kend is geworden als het 'pien tere pookje'. Maar ruim vóórdat snel vooruit, dat ze lij ken te vliegen. Op een oude stadsfiets is nog wel eens een massief stalen crank- stel te vinden. Nu wordt op vrijwel alle soorten fietsen het veel lichtere aluminium toegepast. Om nog gewicht te bespa- De vleugels van arenden zijn als deuren zo groot en toch zijn hun slagpennen hol. Een ram deelt rammen uit met holle hoorns en zelfs de neus hoorn verdedigt zich met een reuzenwapen op zijn kop dat niet massief is. Als de natuur zó in elkaar zit, dan kunnen we onze massieve crankstellen ook wel hol maken van binnen, moet fabrikant Shi mano hebben gedacht, en in troduceerde Hollowtech. Met zijn crankstel hoeft de fietser geen klappen uit te delen op het fietspad, maar zeker wed- het beroemde Dafje 600 in 1958 het levenslicht zag, werd 'me neer Hub' al erkend als belang rijke pionier van de vaderlandse industrie. Samen met zijn broer Wim bouwde Van Doorne in de jaren '30 aanhangwagens en op leggers. Na de Tweede Wereld oorlog breidden zij het produc tieprogramma flink uit en maak ten hun merk Daf (van Doome Automobiel Fabriek) tot een van de belangrijkste vrachtwagen producenten, terwijl zij ook met hun opzienbarende Daf 600 aar dig aan de weg timmerden. In het kader van de tentoonstel ling staan ook twee speciale da gen gepland. Op zondag 10 de cember staat de beroemde Daf personenauto centraal. Dan rijdt er een Daf-stoet door Delft, zijn er speciale rondleidingen en een ruilbeurs met Daf-automobilia. Volgend jaar (waarschijnlijk op 11 maart) komt er ook een mili taire Daf-dag, gewijd aan de his torische legervoertuigen van het Nederlandse merk. De tentoon stelling duurt tot 1 mei 2001 en is te bezoeken van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 12 tot 17 uur. Een kaartje kost 5 gulden. foto tm delft De holle crank van Shimano heeft een betere bevestiging aan de as. foto shimano ren op racefietsen en moun tainbikes holde Shimano een serie crankstellen uit. Probleem daarbij is dat naarmate het ge wicht van metaal afneemt, ook de sterkte vermindert. Juist de prnte krarhtpn te

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23