Verloren zonen keren terug in De Lakenhal Cultuur Kunst Super Blije Donderdag' n geslaagd programma Wereldmuseum Rotterdam: twee keer groter, tien keer leuker Sushi Bart van der Putten Kwartet heeft veel kwaliteit in huis DAG 24 NOVEMBER 2000 ■edoctoraat voor irry Potter-auteur iburgh j.K. Rowling, auteur de succesvolle Harry Potter- jken, is gisteren benoemd tot doctor in de letteren aan de pier-universiteit in Edinburgh, ir kinderboekenserie is de est succesvolle ooit. Rowling, olgens de Sunday Times het jste inkomen van Schotland ft, werd vooral geroemd om niet-aflatende steun aan al- nstaande moeders. Zelf kwam 1993 als alleenstaande ji eder met een uitkering naar Schotse hoofdstad. Nadat zij 996 doorbrak en haar inko- stijgen tot de huidige Zo ll a 90 miljoen gulden per jaar, j zich blijven inzetten voor ider succesvolle lotgenoten. FOTO AP fiidse' schrijvers gebundeld iNi 'Dit is voor mij geschreven'. Zo luidt de titel van de uwe bundel met de verzamelde 15 Albert Verweylezingen die ide Leidse universiteit zijn gehouden. Albert Verwey was in Jen hoogleraar, schrijver en dichter. Elk jaar wordt in Leiden 'gastschrijver' gevraagd deze lezingen te geven, dit jaar de J-Afrikaanse schrijver Etienne van Heerden. Gerard Reve Ake i in 1985 het spits af in de Pieterskerk. In de bundel staan nSm Ier onder meer bijdragen van Judith Herzberg, Frans Kellen- ik, Hugo Brandt Corstius, Hella Haase, Oek de Jong, Mar- t de Moor, Kristien Hemmerechts, Adriaan van Dis en Gerrit wij. Het boek is uitgegeven bij Prometheus en kost 31,95 len. an der Ploeg moet worden geholpen' haag De Federatie van Kunstenaarsverenigingen heeft de listerraad gisteren gevraagd staatssecretaris Van der Ploeg tuur) 'te helpen door de zure appel heen te bijten'. Die zure el bestaat eruit dat de Tweede Kamer deze week aangaf de subsidie aan het Haagse Toneelgezelschap De Appel te wil- iddie voortzetten. Van der Ploeg wil de steun aan dit oudste gezel- ap van Nederland beëindigen en lijkt hierin te volharden ir de motie niet over te nemen. De Federatie schrijft aan het inet dat zij hoopt dat de ministerraad zich 'als een goed ver- theater recensie maarten baanders Hling 'Super Blije Donderdag' door Studenten Tooneel. Gezien: 23/11, LAKtheater Leiden. ongedwongen sfeer, geen :hia :ten jacht op perfectie en l ïeleboel lol op het toneel - de kracht van de 'Super Donderdag', het program- naarmee het Leidsch Stu- Rn Tooneel (LST) gister- in het LAKtheater op- Gewoonlijk worden dit avonden alleen in de stu- insociëteit Minerva gehou- maar nu kon ook de bui- Go ereld een indruk van deze dens krijgen. moet een hartig woordje en", zei de presentator na auze. „Er waren mensen ms een complimentje. ga- Dat kan natuurlijk niet." nee werd natuurlijk niet gd dan dat de avond an pretenties was, maar sen was er toch genoeg en talent om een com- v, nt te rechtvaardigen, nidden van een gezellige nel op het toneel werden ners gezongen, waarvan azer ksten vaak erg geestig en ssend waren. Twee jon- lieten zien hoe een LST- in elkaar gezet werd. Het Jonker en dramatisch ge in worden, maar ook vro- dat paste toch beter bij Tentoonstelling van Leidse fijnschilders Stedelijk Museum De Lakenhal opent het nieuwe jaar met een bijzondere tentoonstelling die gemakkelijk sa mengevat kan worden onder de noemer: de terugkeer van de verloren zonen. Het betreft een verzameling wer ken van de Leidse fijnschilders Gerrit Dou, Gabriël Met- su, Pieter van Slingelandt, Godfried Schalcken en Frans en Willem van Mieris zoals die doorgaans te bewonde ren valt in de Gemaldegalerie Alte Meister in Dresden. Voor het eerst zullen de vijftig meesterwerken uit de ze ventiende eeuw samen buiten Duitsland te zien zijn. In de stad waar ze oorspronkelijk vandaan komen. leiden ad van kaamDe nalatenschap van de adelij- ke familie kwam uiteindelijk te- De collectie Leidse fijnschilders recht in de Gemaldegalerie Alte is in de achttiende eeuw bijeen- Meister in Dresden en is on- gebracht door August de Sterke, langs in zijn geheel tentoonge- kunstminnend keurvorst van steld. Het is deze collectie die Saksen, en zijn zoon August III. van 19 januari tot en met 22 april 2001 in De Lakenhal is te zien. Gerrit Dou, leerling van Rem brandt, is de grondlegger van het zogenaamde fijnschilderen. In tegenstelling tot Rembrandt specialiseerde Dou (1613-1675) zich in minitieus geschilderde kabinetstukjes. Zijn leerling Frans van Mieris de Oude (1635-1681) volgde in zijn voet spoor en ook zijn tijdgenoten Gabriël Metsu (1629-1667), Pie ter van Slingelandt (1640-1691), Godfried Schalcken (1643-1706) en Willem van Mieris (1661- 1747) genoten in de Gouden Eeuw met dit genre veel succes. Hun wereldberoemde repu tatie danken de Leidse fijnschil ders aan een extreem gladde het LST. Op dieren werd vaak een. heel aparte visie gegeven, zoals de dromedaris met zijn bultcomplex. Erotiek was in diverse pikante nummers aanwezig. Geestig was het nummer over hoe sprookjes met de tijd meegin gen. Roodkapje in een jaren- vijftig-articulatie was prachtig en de avonturen van Assepoes ter in de jaren negentig (verbas terd tot Gabber Poestert) wer den met talent gebracht. Na de pauze moest de hilari teit, volgens de presentatoren, plaatsmaken voor diepgang en de ernst van het leven. Liefdes verdriet werd bezongen, met veel drama, maar echt zwart gallig, zoals de illustere negen- tiende-eeuwse studentendich ter Piet Paaltjens, is het Leidsch Studenten Tooneel nooit. Er werd altijd een vitale draai aan het leed gegeven. Een goed ge zongen wanhoopslied verraste doordat het een pittig, bijna op geruimd refrein kreeg. Een geslaagd programma dus, al was er helaas één num mer dat uit de toon viel, omdat het een mentalite.it weerspie gelde die toch eigenlijk passé zou moeten zijn. Het lied over de student die verliefd wordt op de schoonmaakster ('Diny, de vrouw die mijn wc schoon maakt') kan echt niet. De type ring van de vrouw is denigre rend en kan echt niet in deze tijd. in Een eigen kijk op Frau Antje van de Duitse karikaturist Sebastian Kruger is één van de stereo typen die te zien is op de deze week in Bonn ge opende tentoonstelling over de betrekkingen tus sen ons land en zijn grote buurman. 'Helder tot be wolkt' heet de expositie die vanaf mei volgend jaar ook in het Rijksmuseum in Amsterdam te zien is. In Amsterdam zal ze 'Zimmer frei' heten, maar de Bonner titel dekt de lading beter. Hij geeft uitste kend het klimaat weer waarin die relatie zich na de Tweede Wereldoorlog heeft ontwikkeld. FOTO CPD de slogan 'twee keer groter, tien leuker' opent morgen het Wereld- urn Rotterdam. Pardon? Het We- Lei luseum Rotterdam! Het gaat om Q1 luseum aan de Willemskade dat jaar geleden nog Museum voor nkunde heette. Toen ging het ge dicht ten gunste van een grote e luwing, vernieuwing en uitbrei- ~ij het nieuwe uiterlijk hoort een fe naam, een eigentijdse naam. Wa leur Hein Reedijk: „We hebben "^nuseum verpopt. Eindelijk kun- a we doen wat we al jaren wilden, r'w uilen de bezoeker centraler stel- 1-41 )nzer uitdaging is het verkennen 21^le grenzen van wat een museum (ac t Wereldmuseum onderscheidt rggvan de volkenkundige musea in rland. „Wij zijn actueel, we rich- ns op de multiculturele samenle- i o en op de herkomstgebieden van euwe bewoners van Rotterdam", Hein Reedijk. De collega-musea dat minder, waarbij Reedijk op- dat bijvoorbeeld het Leidse vol eindig museum van oudsher ster- laties heeft met de universiteit en wetenschappelijke taak zwaarder >P< :t. uitstek een instelling als het We- ïuseum moet zich thuisvoelen in iel veranderde bevolkingssamen- ig. En kan er zich een taak bij be en. Reedijk: „Vroeger ging het in luseum over andere mensen ver in de wereld. Maar die andere en zijn hier komen wonen. En teiian steeds verder weg in de va- Eefi medewerker van het Wereldmuseum legt de laatste hand aan de collectie. kan tie. Dat is de verandering. Jonge geldt zelfs voor kunstenaars uit verre mensen die hier zijn geboren maar landen. Die komen soms wekenlang in wier ouders van elders komen, hebben onze depots snuffelen en studeren, soms geen idee wie ze eigenlijk zijn. Omdat in hun eigen land dat soort Bij ons kunnen zij zien waar zij van- cultureel erfgoed niet meer aanwezig daan komen en waar ze fier op mogen is. Die kennis komen ze hier opdoen." zijn. Hier kunnen zij de herkomst van De volkenkundige musea in Neder- hun eigen cultuur ontdekken. Dat land kennen een vruchtbare onderlin- FOTO WFA KEES SPRUIJT ge samenwerking. Ze hebben bijvoor beeld een gezamenlijk aankoopfonds van drie ton per jaar, waarvan het mi nisterie van OCW in ieder geval tot en met dit jaar ruim de helft betaalt. Sa men bouwen ze daarmee aan de col lectie-Nederland. Omdat het een ge meenschappelijk potje is. beoordelen de musea eikaars aankopen. De direc ties hebben ook geregeld overleg met elkaar. Reedijk: „De collega's erkennen on ze andere positie. Museumdirecteuren hebben allemaal een sterk ego, maar bij ons soort musea ligt dat "toch an ders. Laat ik zeggen dat we onze eigen identiteit kunnen handhaven binnen de samenwerking. Ieder heeft natuur lijk z'n sterke kanten, z'n specialisme waar je aan werkt. Bij ons zijn dat de Islamitische cultuur, de hedendaagse kunst uit alle culturen en voor de jeugd het Reispaleis." Dat laatste onderdeel krijgt in het vernieuwde museum ook een geheel nieuwe uitvoering en gaat Hotel Het Reispaleis heten. Er is een balie waar je de sleutel krijgt van een van de 'hotel kamers'. In die kamer kan een jonge bezoeker ontdekken wie er het laatst heeft 'gelogeerd'. Iemand uit een an dere cultuur heeft er haar of zijn spo ren achtergelaten. Kinderen krijgen opdrachten en kunnen in de kamer gaandeweg allerlei dingen ontdekken over de virtuele hotelgast. En natuurlijk, het kon niet uitblijven: de hele collectie wordt via internet toegankelijk voor het publiek. „Zijn we al drie jaar mee bezig", zegt Reedijk. De meeste van de 110.000 voorwerpen en 70.000 documenten uit het depot zijn straks op internet te zien, inclusief hun onderlinge verbindingen en inclu sief hun relaties met de collecties van de andere musea. Wereldmuseum Rotterdam, Wil lemskade 25. Dinsdag t/m zondag 10- 17 uur. Elke zondag 13.30 en 14.30 uur gratis rondleidingen, www.we- reldmuseum.rotterdam.nl schildertechniek waarin minis- cule detaillering en meesterlijke stofuitdrukking de boventoon voeren. Hun taferelen vonden in zeventiende eeuw gretig af trek in binnen- en buitenland en legden de makers geen windeieren. Toonaangevende verzamelaars als aartshertog Cosimo van Toscane en de Franse koning Lodewijk XIV tel den hoge bedragen neer voor de in Leiden geproduceerde doeken. Bij de tentoonstelling ver schijnt een catalogus in het Ne derlands en het Engels. Naast afbeeldingen van alle werken is daarin opgenomen het leven en werken van de Leidse fijnschil ders. Zuid-Afrika Dag Leidse Volkshuis leiden marieke van gompel „Het is belangrijk om te laten zien dat Nederland niet alleen hulp en geld in Zuid-Afrika steekt, maar dat we er ook wat voor terugkrijgen. Daarnaast kunnen we veel van het Afri kaanse volk leren", zegt Heieen Mudde over de Zuid-Afrika Dag die zondag in Leidse Volkshuis wordt gehouden. Het culturele programma met Zuid-Afrikaan se muziek, dans, theater en lite ratuur wordt om 13.00 uur ge opend door de waarnemend ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland, A. Ie Roux, en af gesloten door Affo Vibes, een van de beste Afrikaanse bands in Nederland. Het programma in het Volks huis, aan de Apothekersdijk 33a, is verdeeld over zeven ruimten. „Bezoekers kunnen zelf een selectie maken uit de activiteiten", vertelt Mudde. „Speciale aandacht is er voor het bezoek van een Leidse dele gatie aan het Afrikaanse East- London, waarmee Leiden in 1998 een stedenband is aange gaan. Vertegenwoordigers van onder meer politie, kerken, ge meente en welzijnswerk vertel len over hun ervaringen. Literatuur heeft een grote in vloed in Zuid-Afrika, met name in de tijd van de apartheid. Prof. Luc Renders vertelt over de niet te onderschatten rol van Zuid-Afrikaanse schrijvers op de opinievorming tijdens de apartheid en daarna. Aandacht is er ook voor de Zuid-Afrikaan se poëzie. Naast de band Afro Vibes, die ook een workshop verzorgt, treedt onder meer het koor Duze Nomshikashika op met zang en Gumbadans. Nick Leslie vertelt korte satirische verhalen en fabels. Voor kinderen is een speciaal programma samengesteld. Zij kunnen onder begeleiding on der meer Zuid-Afrikaanse siera den en maskers maken. Er zijn verder exposities en informatie stands en belangstellenden kunnen kennismaken met Zuid-Afrikaanse hapjes en wij nen. Het aardige van het in aanra king komen met andere cultu ren, is dat je dan ook met an- der eten en andere eetgewoon ten wordt geconfronteerd. Neem het koloniale verle den. Niet iets om echt trots op te zijn, maar mooi dat we er wel de nasi- en bami goreng aan hebben overgehouden; gerechten die niet meer zijn weg te denken uit de Holland se keuken. En zo is één van de voordelen van de multi-cultu- rele samenleving van van daag de dag dat je om de hoek of op afroep kunt kennisma ken met culinaire hoogstand jes uitzo'n beetje de halve we reld. Het Japan-jaar voegde daar recentelijk de sushi aan toe. Over het Japan-jaar gespro ken: ik ben blij dat het er op zit. Dat heeft, hou me ten goe de, niets met de Japanse men sen te maken, hoor. Dankzij de viering van 400 jaar we derzijdse betrekkingen en in het voetspoor van onze kroon prins smaakte ik het genoegen om voor de krant een dag of tien in het land van de Rijzen de Zon te mogen rondkijken. En geloof me: een gediscipli- neerder en beter georganiseer de samenleving kom je op de ze aardbol niet tegen. Natuurlijk, net als wij in ons koloniale verleden waren zij op hun beurt goed fout in de oorlog. Maar over de Ja panner van nu geen kwaad woord. Harde werkers, beleef de mensen, gastvrije luitjes - niets dan goeds. De impone rende stad Osaka, ik weet het intussen uit eigen ervaring is absoluut de moeite waard om bezongen te worden. Zonder zelf ooit in die metropool van 8 miljoen mensen geweest te zijn, hadden The Shoes dat decennia geleden volkomen juist ingeschat. Behalve een mooie trip wa ren er nog veel meer dingen die me van dit Japan-jaar zullen bijblijven als interes sant, wetenswaardig of ver makelijk. De leerzame lezing van professor Willem van Gu- lik over de Reis van de Liefde waar het tussen Japan en Ne derland in het jaar 1600 alle maal mee begon bijvoorbeeld. Of de fabuleuze foto's van Sai- to Oiwa in het CBK - prachtige prenten. Of de magistrale mu ziekuitvoering in de Hortus. Of de officiële opening van het SieboldHuis. Of het onge dwongen optreden van de Ja panse keizer op het Rapen burg - eigenlijk te veel evene menten of gebeurtenissen om op te noemen. Ze zullen me nog lang heugen. Het is alleen, dat het alle maal net even té lang duurde. Wat heet... het leek wel of dit Jaar van de Draak twéé keer zo lang duurde als een nor maal jaar. Er kwam gewoon geen eind aan. Het was op een gegeven moment buigen, nog eens buigen en blijven buigen, tot je bijkans barstte. Weer een opening, alweer een re ceptie, weer diezelfde gezich ten. En zeg dan niet, dat dat komt omdat al die Japanners zo op elkaar lijken. Dat is het niet, want ik kan onderhand blind een Suzuki van een Honda onderscheiden. Ik ben er toch zeker zelf geweest! Maar het ergste van alles was: overal waar je kwam, kreeg je sushi. Van die blokjes kleverige rijst. Met iets onbe stendigs er in en iets groens daar omheen. Je moet ze dip pen in de soja-saus. Anders zit er kraak noch smaak aan. Het is net als met slakken. Die zijn zonder knoflooksaus ook niet te pruimen. Ik moet wél zondermeer toegeven dat als een Japanse chef van de bereiding van die snacks het nodige werk heeft gemaakt deze sushi vaak prachtige kunstwerkjes zijn om te zien. Een lust voor het oog. En wie SieboldHuis-di- recteur Peggy Brandon er in heeft zien happen - en dat heb ik haar het afgelopen jaar op talloze recepties hier en in Japan vele, vele malen zien doen - liep spontaan het wa ter in de mond, met zoveel smaak deed ze dat. Maar he laas, aan mij is sushi niet be steed. Het ging me, dwars door dit lange Japan-jaar heen, eigenlijk steeds meer te genstaan. Toch vreemd - dat heb ik met een bamiblok of nasibal nooit gehad. Goed, dat was dan het Ja pan-jaar. Maar nu iets geheel anders. Ik blijf namelijk van mening dat de Leidse grach ten weer open moeten. Te be ginnen met de Lange Mare. AD VAN KAAM recensie muziek ken vos Concert Bart van der Putten Kwartet. Gezien: 23/11, de Burcht, Leiden. In het begin van de jaren tachtig waren er in Nederland drie musici die een nieuwe opvatting hadden over de ge- improviseerde muziek. Het Trio Nu wilde een nieuwe, frisse wind doen waaien in de Nederlandse jazz. Dat is mis schien niet gelukt, maar Bart van der Putten, Wilbert de Joode en Theo Bodewes heb ben met hun generatiegeno ten, zoals trombonist Wolter Wierbos, er wel voor gezorgd dat Amsterdam ook na Breu- ker, Mengelberg en Bennink een broeikas van de geïmpro viseerde muziek is gebleven. Het kwartet van altsaxofo nist en klarinettist Van der Putten is wat bezetting en in stelling betreft een voortzet ting van dat Trio Nu, waarin tegenwoordig de muzikale diepgang belangrijker is dan de vorm. Juist omdat de per soonlijkheden zich zo ver schillend en snel ontwikkel den, is het kwartet muzikaal bevredigender dan het Trio Nu, maar tegelijkertijd minder revolutionair. Leiden had gisteren de pre mière vair dit kwartet. De composities van Bart van der Putten - toen een hemelbe stormer, maar nu nog in deze context een onverbetelijke idealist - hebben met elkaar gemeen dat romantiek ge paard wordt aan interessante structurele uitgangspunten. De bevlogenheid waarmee Van der Putten op zijn altsax of klarinet zijn eigen composi ties presenteert, is ook niet veranderd. Wilbert de Joode (bas) en Wolter Wierbos (trombone) zijn inmiddels er kend als de beste instrumen talisten van hun generatie, zo niet technisch, dan wel op zijn minst qua veelzijdigheid. Theo Bodewes, die minder aan de weg timmert dan de anderen, weet hoe je moet omgaan met een ruimte als het café van De Burcht waarin elk geluid door de wanden wordt versterkt of juist door de druk converserende me nigte wordt overstemd. De ritmesectie, waarvoor De Joode zijn nieuwe kleine, bas inzette, viel op door haar aan passingsvermogen aan de gal mende akoestiek en de luid ruchtige converserende drankgebruikers. Voor wie toevallig toch luisterde, werd al gauw duidelijk dat opval lende persoonlijkheden het gezicht van het kwartet bepa len. De leider paart de gedra gen lyriek van Ornette Cole man aan Nederlandse nuch terheid. Een fraai voorbeeld daarvan was het laatste stuk van de eerste set, 'Blinkt', zo als alle composities van Van der Putten. Wolter Wierbos stal, zoals gebruikelijk, meerdere keren de show met ouderwetse ge stopte technieken, een stevig vibrato en puntig lage-tonen- geknetter. De ritmesectie bleef door de akoestiek vaak onno dig sterk op de achtergrond. Verwijzingen naar de funk, bop, blues of de kamermuziek worden moeiteloos door el kaar gegooid zonder gefor ceerd te klinken. De vraag is of de band een eigen gezicht weet te ontwikkelen. De indi viduele capaciteiten zijn er naar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21