Leidsch Dagblad mi Massale arrestaties na invallen r 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Paramaribo werkt zich in het zweet Nieuw schandaal rond Republikein Bush 'Zo hangt hij bij je aan de muur, zo staat hij naast je op het veld' Sierex en FNV strijden over uitspraak ongelijke betaling Duisenberg: Euro kan mislukken JDAG 24 NOVEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 OOK OP ZATERDAG GEOPEND De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! llC^itobrmeubelen HET WOORD IS AAN Jacquelyn Mitchard Katten beschouwen mensen als warmbloedig meubilair. .wisselvallig' «79° 578° 57-) o° Sas 50% 60% 70% SSSdfc# 20% 20% 10% Monteurs betrapt op drugssmokkel SCHIPHOL PIETER VAN HOVE Een speciaal Schiphol-team, dat onderzoek doet naar drugs zendingen, heeft deze week bij huiszoekingen zeven personen aangehouden op verdenking van smokkel van verdovende middelen. Drie van de verdach ten, afkomstig uit Beemster en Almere, zijn werkzaam op de luchthaven als servicemonteur. De 60 rechercheurs van de Marechaussee, Douane en de FIOD hebben bij de tien inval len in Amsterdam, Almere, Rot terdam en Beemster voor ruim een miljoen gulden aan goede ren in beslag genomen. Op de adressen werden onder meer elf auto's, boten, sieraden, vuurwapens, munitie en illegaal vuurwerk aangetroffen. De drugszendingen zijn voor namelijk afkomstig uit Latijns- Amerika. De onderhoudsmon teurs haalden in loodsen de verdovende middelen uit de la ding en gaven de pakketjes door aan de overige verdach ten. Het rechercheteam is al maanden met het onderzoek bezig. Zo werd vorige week in de laadruimte van een vliegtuig 100 kilo cocaïne ontdekt met een straatwaarde van 8,5 mil joen gulden. De verdachten, tussen de 34 en 52 jaar, zijn vandaag voorgeleid voor de rechtbank. Een woordvoerder van het team sluit niet uit dat meer arrestaties volgen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. J Naam: Voorletters: m/v I Adres: I Postcode: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) J Per kwartaal acceptgiro 100.90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch® Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren via: www.leidschdagblad.nl i l i i i l ielklem voor wagen bij kerk lijkwagen heeft gisteren in ilerdam een wielklem ge en. Het voertuig stond ge- eerd voor een kerk in Am- Jam-Zuid waarin een dienst werd gehouden, dat de familie naar buiten m, konden de medewer- van de begrafenisonder- ing de controleurs ervan tuigen de wielklem weg te n. De dienst stadstoezicht disciplinaire maatregelen in tegen de overijverige roleurs. 17 Te weinig gastgezinnen Voorschotens gastouderbureau 18 Aanleg rotonde zorgt voor tal van klachten in Sassenheim-Noord 19 Bijna helft van Alphense raad eist vertrek van wethouder 21 25 Wereldmuseum PSV timmert Rotterdam: twee stevig fundament keer groter, voor volgende tien keer leuker ronde UEFA-cup Politie houdt grote schoonmaak in Amsterdam tideropvang het water Amsterdamse voormalige Ivaartreder en uitbater Lovers Rail, Peter Sul, kt aan kinderopvang op water. Uit modules opge- ivde arken met 'beveiligde Iplaatsen' bieden per stuk is aan 48 tot 60 kinderen, leropvangcentrale BZO, 100 vestigingen in Noord- and, heeft plannen voor inderarken in Zaanstad en in aan den Rijn. oplust gericht elektronica oplust van de Nederlan- icht zich vooral op stereo- tv's, koelkasten en netrons. De elektronicaza kenden in het derde kwar- de grootste omzetstijging procent), vergeleken met Ifde periode vorig jaar, zo uit CBS-cijfers. In de de- andel nam de totale om- Be met 5,3 procent. Super- eten deden het beschei- met een groei van 2,2 pro- iterklaas tekent itract met NPS ïrklaas heeft zijn officiële hten in Nederland voor lange reeks jaren vastge- In overleg met de Stich- Nationaal Sint Nicolaas ité en de NPS is een af- ak gemaakt over de lande- intocht met tv-uitzending nmet 2011. Uitgangspunt eweest dat de aankomst stoomboot nooit voor ovember mag zijn. Dit in and met de viering van Maarten op 11 november. up verzweeg lord neonazi's Oost-Duits dorp heeft drie gezwegen over een racisti- moord op een 6-jarig jon- van Duits-lraakse af- st. Hij werd onder de ogen honderden badgasten ge leld en verdoofd, en ver ens in een zwembad ge- L Daar verdronk hij kans- B/W onthulde het drama ren alsnog, na 7 B en WOL m praten december, een dag voor literste datum dat beleg- hun aandelen World On aan Tiscali kunnen aan- en, gaan WOL en de club effectenbezitters VEB om tafel zitten. De afspraak 'gisteren op de buitenge- t aandeelhoudersvergade- gemaakt. Die dag wordt een schadebedrag ge ld dat de vereniging nt. ia economie .21 ®fen Samenleving14 itek van de Dag2 diensten20 sche Diensten20 13,15,17,18,19 tn Groen Paramaribo De overblijfselen van een gebouw dat deel uitmaakt van Fort Zeelandia werden gisteren ontdaan van onkruid vanwege de vie ring in Suriname van 25 jaar onafhankelijkheid. Tientallen soldaten, politieagenten, leden van de militaire politie en de mobiele eenheid zijn in Paramaribo opgetrommeld om de laatste voorbereidingen te treffen voor de festiviteiten, morgen. Namens Nederland is vice-premier Borst aanwezig. De Venezolaanse president Chavez is het enige buitenlandse staatshoofd dat naar Paramaribo afreist. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Bij een grootschalig politieoptreden in Amsterdam zijn de afgelopen nacht 43 mensen aangehouden. De mees ten van hen zijn van Joegslavische afkomst. Ruim vijf honderd politiemensen deden invallen op dertig plekken in de stad, waaronder twintig horecagelegenheden. Het kamp van de Republikeinse presi dentskandidaat Bush heeft een public rela- tionsbureau ingehuurd om demonstraties tegen het hertellen van de stemmen in het district Miami-Dade te organiseren. Dat meldt de Amerikaanse zender ABC. Het protest tegen het hertellen heeft een be langrijke rol gespeeld bij het besluit van de kiescommissie de telling stoppen. Bij eventuele komende rechtszaken over het hertellen kan Bush' Democratische ri vaal Gore goed gebruik maken van het schandaaltje. Als de Republikeinen de kies commissie in Miami-Dade bewust hebben geïntimideerd, kan dat een reden zijn voor de rechter te besluiten dat de hertelling toch moet doorgaan. Miami-Dade staakte het tellen officieel nadat de rechter had be sloten dat de resultaten er zondag moeten zijn, en dat die deadline nooit kon worden gehaald. Woedende 'Republikeinse demonstran ten' protesteerden woensdag tegen het tel len, en probeerden zich toegang te ver schaffen, tot de kamer waar de kiescommis sie zat. „Wij willen de telling van onze stemmen zien", riepen ze in koor. Maar volgens ABC kwamen de meeste demon stranten helemaal niet uit Miami, en velen van hen zelfs uit Florida. Republikeinse functionarissen verhinderden interviews met deelnemers aan het protest. In de nabijheid van de 'spontane' de monstratie stond een karavaan auto's van een PR-bureau dat volgens een zegsman van het bedrijf voor de campagne van Bush werkt. Het bureau is ingehuurd om de pu blieke opinie in de strijd om de stemmen in Florida te beïnvloeden, bijvoorbeeld door beelden voor de televisie te leveren. Gore leed eerder gisteren een gevoelige nederlaag in zijn juridische strijd om het hertellen van de stemmen in Miami-Dade weer op gang te krijgen. Het hooggerechts hof van de staat besloot de zaak niet in be handeling te nemen. Aanleiding voor de massale ar restaties was het criminele mi lieu duidelijk maken dat het afgelopen moet zijn met de onrust in de stad. Een reeks li quidaties, grote wapenvond sten en het rondlopen van zwaar bewapende bodygards zijn daar het bewijs van. „Am sterdam moet geen vrijplaats worden van het criminele mi lieu", aldus chef Pronker van de centrale recherche. De politieactie begon gister avond en ging door dot zes uur vanmorgen. In totaal tien nationaliteiten bevonden zich onder de arrestanten, onder wie 23 Joegoslaven. De rest was afkomstig uit Italië, Ma rokko, Turkije, Egypte, Argen tinië, Albanië, Irak en de Fili- pijnen. Drie van de arrestan ten hebben de Nederlandse nationaliteit. Het ingrijpen van de politie maakt deel uit van een groot schalige aanpak van de crimi naliteit in de hoofdstad. Dat begon vorig jaar met de enor me wapenvondst in de Am sterdamse flat van Mink Kok die nu in hoger beroep te rechtstaat. Daarna volgden op Poortjes storen pacemaker Mediacircus rond Marco van Basten in Noordwijk Naar schatting 525 mensen bij wie in Nederland de pa cemaker Collection I van fa brikant Vitatron in Veenen- daal is geïmplanteerd, lo pen een verhoogd risico dat het apparaatje uitvalt als zij door een antidiefstalpoortje lopen. Het apparaatje kan uitval len als het wordt blootge steld aan een sterk elektro magnetisch veld. Algemeen directeur R. ten Hoedt van Vitatron zei vanochtend dat één op de tien mensen uit deze groep patiënten af hankelijk is van zijn hartrit- meregelaar. „Statistisch ge zien loopt van de groep van 525 patiënten in Nederland 0,6 procent het risico hart ritmestoornissen te krijgen als hun pacemaker uitvalt." In Nederland zijn dat drie mensen. Vitatron verwacht hen via hun cardioloog te kunnen vinden. Volgens de woordvoerder gaat het om een al ouder type pacema ker dat hoe dan ook bij sommige patiënten aan ver vanging toe is. De Stichting Nederlandse Hartpatiënten adviseert mensen met een pacema ker van het type Collection I contact op te nemen met hun cardioloog, zegt voor zitter J. van Overveld. „De arts heeft de gegegens. Pati ënten kunnen die bij hun cardioloog opvragen. Maar het uitvallen van een pace maker is niet levensbedrei gend." Beide partijen claimen zege in rechtszaak den haag gerard baas De uitspraak in kort geding van de president van de recht bank in Den Haag heeft FNV Bondgenoten en de Lissese bloemengroothandel Sierex niet nader tot elkaar gebracht. De partijen verschillen van mening over dat vonnis. Dui delijk is wel dat de werkneem sters van Sierex voorlopig geen compensatie krijgen voor de loonachterstand van in totaal 1 miljoen, die zij vanaf april 1995 hebben opgelopen. Eerder dit jaar had Commis sie Gelijke Behandeling al ge oordeeld dat vrouwen die bij Sierex vergelijkbaar werk ver richten als hun mannelijke collega's, minder betaald kre gen. Op basis van die uit spraak had FNV in kort geding geëist dat Sierex zou overgaan tot het uitbetalen van een Voorschot van 2500 gulden. De Haagse rechter wees die eis af, omdat de berekening daarvan in de krappe tijd waarin een kort geding zich afspeelt te in gewikkeld zou zijn. FNV Bondgenoten was ver heugd over het feit dat de rechter het oordeel van de Commissie Gelijke Behande ling in stand hield. „Nu is recht overeind blijven staan dat werkneemsters bij Sierex minder betaald krijgen dan mannen in vergelijkbare func ties. Dat deze rechter niet over uitbetaling van de voorschot ten heeft beslist, is jammer, maar we zien genoeg redenen om met goede hoop een bo demprocedure te beginnen." Directeur De Jong van Sierex was blij verrast met de uit spraak. „Het is voor het bedrijf goed dat er duidelijkheid is ge komen, ook al is die duidelijk heid voor de betrokken werk neemsters niet zo prettig." noordwuk loman leefmans Ontspannen had hij naar de training toegeleefd. Op het Golf Centrum Noordwijk sloeg hij gisteren een paar balletjes af, gebruikte een lichte maaltijd en grapte bij vertrek tegen zijn golfmaatje Tjeerd Staal: 'Ik ga naar mijn werk'. De lol verging Marco van Basten enkele minu ten later bij de smalle toegang tot het complex van de w Noordwijk. Zes tv-camera's, evenzoveel microfoonhengels, fotografen en een groep jonge handtekeningjagers wachtten hem op. Dat had hij niet ver wacht. Acht jaar na zijn laatste officiële wedstrijd is Van Basten nog altijd 'hot'. Ook al doet hij niets meer dan één keer per week anderhalf uur meetrainen bij de zaterdaghoofdklasser. Trainer Ruud Bröring had het vuurtje rond de komst van de drievoudig Europees voetballer van het jaar vooraf wat opge stookt. Hij sloot niet uit dat hij Van Basten in de nabije toe komst kon opstellen. De hoofd persoon ontkende dat gister avond met kracht. „Ik kom hier alleen voor de lol en om te zien of ik mijn oude bewegingen nog heb. Mijn enkel houdt het goed. Een beetje stijf, maar dat is de rest van mijn lichaam ook na zoveel jaar zonder een der gelijke inspanning." Met bijna tweehonderd toe schouwers en een grote pers vertegenwoordiging werd uitge weken naar het hoofdveld, waar een op het oog gewone training werd afgewerkt. „Toéh heb ik jongens van dertig met kippen vel zien rondlopen", verklaarde Bröring. Bij een oefening afwerken op het doel bleek dat de scherpte van Van Basten nog lang niet op het oude niveau is. Ook in het partijtje dat volgde, kreeg hij de handen nog niet op el kaar, al had hij een paar spaar zame momenten waarop zijn zo typerende lichtvoetigheid en fluwelen balcontrole zich open baarden. De man die wat aandacht be treft in Italië toch wel wat ge wend moet zijn geweest, ver baasde zich oprecht over de grote hoeveelheid persverte genwoordigers. Hij deed grote moeite zijn ergernis hierover te verbergen en stond iedereen kort maar keurig te woord, maar weigerde in de overvolle bestuurskamer een persconfe rentie te beleggen. „Dat is me andere plekken politie-inval- len waarbij grote partijen wa pens werden aangetroffen. Zo werd eind oktober een groot aantal wapens in beslag geno men, waaronder schiettele foons als nieuw fenomeen. Pronker: „Wat we in het afge lopen jaar hebben aangetrof fen is van een bijzonder kali ber. Daarmee loop je als ge middelde crimineel niet rond in Amsterdam." Ook gisteren werden in een vrachtwagen in Aalsmeer nog vuurwapens, patroonhouders en geluiddempers gevonden. Twee Kroaten werden aange houden. Bij de invallen afgelo pen nacht werd overigens re latief weinig in beslag geno men: vijf automatische wa pens, patronen, drie kilo hard drugs, sieraden ter waarden van 50.000 gulden en bivak mutsen. De politie zegt niet speciaal op zoek te zijn geweest naar de daders van de liquidaties van de afgelopen tijd. Vorige week waren daarvan drie mensen het slachtoffer. Eerder ging het om de moord op topcrimineel Sam Klepper en zijn compaan Femer. Het onderzoek naar deze moorden loopt nog. Marco van Basten op het hoofdveld van Noordwijk: „Ik kom hier alleen voor de lol en om te zien of ik mijn oude bewegingen nog heb." FOTO TACO VAN DER EB allemaal te officieel", zei hij, om vervolgens de luwte van de kantine op te zoeken in een hoek tussen zijn nieuwe trai ningsmaatjes. In elk geval één van hen kon zijn bewondering niet onder drukken. Michael van der Laan had het een belevenis gevon den. „Zijn balbehandeling, die beweginkjes, hij heeft het nog steeds. Zo hangt-ie bij je aan de muur, zo staat-ie naast je op het veld. Geweldig." Voor de eerste keer heeft Eu ropees bankdirecteur Dui senberg zich gisteren laten verleiden tot een opmerking over een mogelijk mislukken van de euro. „De euro is mislukt als de werkelijke in flatie in de Europese Unie een groot aantal jaren hoger is dan twee procent", ant woordde de bankdirecteur gisteren op een vraag uit het Europese Parlement. „Maar die situatie is volstrekt denk beeldig en ik houd er geen rekening mee dat ze ooit werkelijkheid wordt" voegde hij er meteen aan toe. Het feit dat hij wilde in gaan op een vraag over een mogelijke mislukking van de zwakke euro kwam tijdens een vergadering van de Commissie van Economi sche en Monetaire zaken van het Europees Parlement als een verrassing. Duisenberg legde onmiddellijk uit dat hij het 'reële inflatiepercentage' bedoelt, het cijfer waarin geen rekening wordt gehou den met invloeden van bui tenaf. De geldontwaarding wordt voor een belangrijk deel be paald door omstandigheden die in Europa niet te beïn vloeden zijn, zoals de hoogte van de olieprijs. Het inflatie cijfer gecorrigeerd op derge lijke invloeden van buitenaf bedraagt nu ongeveer 1,4 procent. Het niet-gecorrigeerde in flatiecijfer. waarin de hoge olieprijs wel is doorbere kend, komt in de eurozone dit jaar uit rond 2,2 procent. Het feit dat de inflatie in het eurogebied langer dan ver wacht boven de 2 procent blijft, is volgens Duisenberg het gevolg van die nog steeds te hoge olieprijs. Hij bena drukte dat dat een tijdelijke zaak is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1