Ambtenan Lisse krijgi meer salarï School moet meer zijn dan leren uiteen boeide' Aanleg rotonde bron van klachten Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-5128030 Extra parkeerplaa kerkplein Sassenhe Vijf weken cel geëist1 poging tot verkrachti SDB-bestuur stapt op om 'goede discussie mogelijk te mak VRIJDAG 24 NOVEMBER 2000 Opknapbeurt Boulevard Katwijk katwuk De Katwijkse Boulevard staat een opknapbeurt te wachten. De asfaltconstructie is volgens de gemeente bezweken en moet worden vervangen. „Deze ingrijpende maatregel biedt de gelegenheid de hele Boulevard een keer kritisch onder de loep te nemen." Dat gebeurt volgend jaar. Dan wordt ook beke ken of de Boulevard een of misschien wel twee fietspaden krijgt. Informatiemiddag over stotteren noord wijk» Stichting Natuurlijk Spreken houdt morgen een in formatiemiddag over stotteren in NJHC-herberg De Duinark aan de Langevelderlaan 45 in Noordwijk. Deskundigen infor meren belangstellenden over stotteren en de preventie van chronisch stotteren bij jonge kinderen. Betrokkenen vertellen over hun ervaringen. Ook zijn folders en brochures verkrijgbaar. Tijdens deze informatiemiddag, die duurt van half drie tot vijf, staat de Hausdörfer-methode centraal. Deze methode is geba seerd op het feit dat stotteraars niet haperen wanneer zij zin gen. De informatiemiddag is bedoeld voor stotteraars, hun fa milie en vrienden, logopedisten en overige belangstellenden. Katwijker trekt spoor van vernieling katwuk Een 26-jarige automobilist heeft vannacht op de Zee weg in zijn woonplaats een spoor van vernieling getrokken. De man raakte in beschonken toestand de controle over het stuur kwijt en beschadigde twee geparkeerde auto's. Deze voertuigen werden door de klap tegen de voorgevels van woningen langs de Zeeweg geduwd. De politie heeft de man aangehouden. j" Alle ambtenaren van de gemeente Lisse krijgen e gang van volgend jaar een aanzienlijke loonsvi 1 Dat zegt gemeentesecretaris H. de Vries. Lisse p personeelsleden in 2001 in een hogere salarissclj dat daarmee de kans groter is dat ze in Lisse blijj, ken. De loonsverhogingen kosten Lisse ruim gulden. De gemeenteraad is daar gisteravond koord gegaan. lisse voor hun werkzaamh peter blok doen we al met een a I trekkelijke secundaii voorwaarden, maar van het loon is voor nemers ook belan wordt steeds belang valt gewoon niet nen." De Vries benadrul 'u hoging van het salar enige middel is om binnen de eigen houden. „Het is slech de middelen." Lisse de salarissen van alle ren, van hoog tot „Iedereen wordt betèf1 Dus ook personeel, tekort aan is. Dit doi; alleen om scheve komen, maar ook oi zien dat we het werk een hetzelfde waarde De Vries is blij meenteraad het ni noodzaak van de ziet. Volgens De Vries wordt het steeds moeilijker om personeel binnen de deur te houden. „Niet alleen het bedrijfsleven heeft een enorme aantrekkings kracht op ons personeel, maar ook andere overheidsinstanties proberen onze ambtenaren te lokken. Zelfs gemeenten die net zo groot zijn als Lisse. Er is mo menteel een ware concurren tieslag aan de gang." Lisse moet volgens De Vries wel meedoen om op termijn niet zonder personeel komen te zitten. „Als iemand vertrekt, is het moeilijk en soms zelfs on mogelijk om aan een vervanger te komen. Laat staan aan een goede vervanger. Zeker in be paalde branches, zoals bijvoor beeld bij openbare werken. Wij moeten er daarom alles aan doen om ons huidige personeel zo goed mogelijk te belonen sassenheim margrit tibboel Op het kerkplein in Sassen- heim, aan de kant van de Hor tuslaan, komen voorlopig twaalf extra parkeerplaatsen. WD, D66 en CDA - de laatste mopperend - stemden gister avond in met dit voorstel van B en W. In een later stadium, wanneer de centrumplannen van projectontwikkelaar Matser gereed zijn, moet opnieuw wor den bekeken of het zinvol is de parkeerplaatsen in stand te houden. CDA'er Bulo had gisteravond tijdens een vergadering van de verkeerscommissie weinig goe de woorden over voor de door burgemeester en wethouder voorgestelde uitbreiding van de parkeerfaciliteiten, die eigenlijk niet in de plannen voor de cen- trumvemieuwing waren opge nomen. Bulo, die wel nadruk kelijk aangaf het voorstel niet te willen dwarsbomen, suggereer de dat de plannen voor de twaalf parkeerplaatsen zijn ont staan onder druk van de winke liers en het winkelend publiek. „We zijn hier bezig met het te vreden stellen van mensen die daar per se parkeerruimte wil len hebben. Ik word er dood ziek van en hierna wil ik er geen woord meer over horen." Bulo gaf toe overstag te zijn gegaan door de conclusie van B en W dat de beloofd heid parkeerplaatsei niet gehaald zal won (e men 45 parkeervak!; p| dan beoogd was. Mi satie van de 12 parkt tegen de kerkhofmuu J{ tekort ten dele opgev 5e De PvdA was als i tegen het voornemei parkeerplaatsen op plein uit te breidel^' fractievoorzitter Van gaan met het voorst derzoek in te stelle haalbaarheid van d(|g( mogelijkheden op de de locatie, was hij nie indruk van de bet van het college van ter en wethouders, nog steeds niet van dat u het bij het g heeft" zei hij tegen kers. Het is de Sassenhf tiek overigens een do oog dat er massaal wordt op het kerkple Vogels vindt dat er st worden opgetreden t treders. „Desnoods dubbele prent. Wagemakers liet wet J' aantal deskundigen fl de maanden bekijkt o 3jr plein 'autoloos' kan maakt. den haag/katwuk Vijf weken cel en vijf weken voorwaardelijk wegens een po ging tot verkrachting en beledi ging. De aanklager van het Haagse gerechtshof eiste giste ren in hoger beroep precies de zelfde straf als de politierechter een 39-jarige Katwijker eerder al had opgelegd. En ook nu weer zei de Katwijker zich niets te kunnen herinneren van wat zich op 1 november 1997 had afgespeeld in een snackbar aan het Katwijkse Hoornesplein. De advocaat-generaal achtte bewezen dat de man daar 's middags 'enorm schunnige taal' uitsloeg naar het destijds 17-jarige meisje dat achter de toonbank stond, 's Avonds wil de de man het metvei tje weer goedmaken, was dusdanig uit det pen dat er volgens de generaal sprake wai te poging tot verkrachti De Katwijker zei d "11 er niks van kon hpc „Maar als het waar isi ten diepste schamen. Advocaat Blok hiel dat alcohol een 'hele despeler' was'. De een groot alcoholpn ligt in scheiding, hiek man het hof voor. Eef22 waardelijke celstraf krabbelen hieruit alle weg staan. Reden vol te pleiten voor een gi waardelijke celstraf. Uitspraak op 7 defl en ken. Dat zegt loco-secretaris Van Wol- het opstappen aangeven dat 'ze niet staat. Dat is het gemeenschappelijke Sassenheim, Andel van Nc feren van het SDB. „Daarmee wordt de zitten vastgeroest aan het pluche' belang." hout en Hommes van Valket weg vrijgemaakt om eventueel te ko- „Het komt de discussie over de meest Het dagelijks bestuur bestaat op dit Het SDB vergadert vrijd; men tot een andere bestuurlijke orga- wenselijke toekomstige organisatie ten moment uit zes burgemeesters: Van vember over de begroting, nisatie." goede als niet op individuele bestuurs- Wou we van Katwijk, die tevens voor- ber of januari volgt de v De leden van het bestuur van het leden wordt geschoten. Het is immers zitter is, Van der Sluijs van Noordwijk, over de vraag hoe de organi I Lisse, Buddenberg van de toekomst uit moet zien. Het voltallige dagelijks bestuur van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bol lenstreek (SDB) stapt op als binnen- f kort over zijn toekomst wordt gespro- SDB willen volgens Van Wolferen met zaak dat er een goede organisatie ont- Van Zon 'Om personeel binnen de deur te hou Chauffeur ziet fietsster te laat runsburg Een 14-jarige fietsster uit Rijnsburg is gisteren na een botsing met een 53-jarige vrachtwagenchauffeur uit Ter Heide met lichte verwoningen naar het LUMC vervoerd. Op de krui sing Koestraat/Tulpstraat wilde de man met zijn vrachtwagen rechtsaf slaan. Hij merkte de fietsster, die rechtdoor wilde, te laat op. Nieuwe rector Jongeling wil met Northgo de toekomst in Bollenteler krijgt landschapsprijs hillegomDe Hillegomse bollenteler Jan Hoogeveen heeft van middag de landschapspenning 2000 ontvangen. Hoogeveen, een ecologische bollenteler, krijgt die onderscheiding omdat hij volgens de jury het agrarisch natuur- en landschapsbeheer met hart en ziel en zonder enige reserve is toegedaan. „Hij weet als weinige anderen in zijn sector een uitstekend ondernemer schap te paren aan onvoorwaardelijke en enthousiaste zorg voor voor natuur en milieu en landschap", aldus het juryrap port, waarin ook de hoop wordt uitgesproken dat van Hooge- veens prijs een krachtig signaal richting de bollensector uit gaat. Voorhout laat bedrijfsafval staan voorhout Voor de Voorhoutse burgemeester De Ronde is de maat vol. In een commissievergadering van gisteravond zei hij het zat te zijn dat ondernemers hun bedrijfsafval aan de weg zetten. Hoewel de gemeente niet verantwoordelijk is voor de af voer van bedrijfsafval, hopen de ondernemers dat de gemeente lijke vuilniswagens het vuil toch meenemen. Tot nu toe heeft de reinigingsdienst dit ook gedaan. De laatste paar weken zijn zelfs duizenden gaasbakken, kistjes waarin bollen worden opgesla gen, ingezameld, zo meldde de burgemeester. De Ronde dreig de in het vervolg het bedrijfsafval gewoon te laten staan. „Wat er van komt weet ik niet, maar we moeten het proberen op te lossen. Want zo loopt het uit de hand", aldus de burgemeester. 'Geluidsscherm bij Frisodreef Katwijk' katwuk» Bewoners van de J.W. Frisodreef in Katwijk moeten niet langer hinder hebben van de naastgelegen provinciale weg N206. Dat vinden RPF'er Ten Hove, Groenlinks er Boland en raadslid Zwaan van Lijst 8. Zij vinden dat er nu eindelijk maar eens een geluidsscherm moet komen om de Frisodreef van het verkeerslawaai af te helpen. Volgens burgemeester Van Wouwe krijgt de N206 ter hoogte van de Frisodreef binnen enkele jaren geluidsabsorberend asfalt. „Dat is met de projectontwikkelaar, die de Blekerij ontwikkelt, overeengekomen." De verkeerschaos in Sassenheim is door de aanleg van de nieuwe rotonde groot. Hier loopt het verkeer in de Parklaan volledig vast. foto dick hogewoninc sassenheim margrit tibboel De aanleg van de nieu we rotonde op het kruispunt Sassenheim- Noord heeft al vanaf de dag dat er met de werk zaamheden werd be gonnen een reeks van Wachten opgeleverd. Zowel van omwonen den, bewoners van de Van Pallandtlaan, de Teylingerlaan en de Westerstraat als van ge tergde automobilisten die gedwarsboomd wor den door obstakels zo als extra verkeerslich ten, wegversmallingen en opstoppingen bij kruispunten. Inmiddels zijn er op knelpunten van overlast verkeersborden ge plaatst die sluipverkeer tot een minimum moe ten beperken. Dit tot groot ongenoegen van passerende automobi listen. Als eersten sloegen deze week de bewoners van de Molenstraat alarm en namen con tact op met de onlangs ingestelde servicelijn van de gemeente. Ze lie ten weten hinder te on dervinden van verkeer dat, nu het in westelijke richting geen toegang meer heeft tot de Caro- lus Clusiuslaan, via Mo lenstraat en Teylinger laan richting kust wordt gedirigeerd. De ge meente besloot in over leg met de provincie, die belast is met de uit voer van de werkzaam heden aan de N208, dat een verbodsbord voor vrachtverkeer de druk op de ketel moest ver minderen. Ook de bewoners van de Vogelbuurt lieten zich niet onbetuigd. Na herhaaldelijke klachten over sluipverkeer in hun wijk werden er bij de zuidelijke toegang aan de Willem Wamaarlaan twee inrij-verbodsbor- den neergezet. Daar door wordt het automo bilisten die in noordelij ke richting het dorp wil len verlaten, maar de perikelen bij kruispunt Noord willen omzeilen, onmogelijk gemaakt de ze alternatieve, maar minder tijdrovende, route te kiezen. Ook bij de Teylinger laan en op de Wester straat deden zich deze week met name bij de wegversmallingen, tij dens de spits, proble men voor die er toe leidden dat de verkeers stroom veel vertraging ondervond. Wethouder Wagema kers, gisteravond tijdens een vergadering van de verkeerscommissie over de afsluiting van de Vo gelbuurt voor door gaand verkeer; „Eind volgende week, als het tenminste niet hard gaat regenen, zal er ge asfalteerd kunnen wor den op de Van Pallandt laan waardoor die weer over twee banen kan worden bereden. Dus dan is de ellende daar grotendeels voorbij." Op aandringen van D66-ffactievoorzitter Van den Ende gaat Wa gemakers onderzoeken of het tijdelijk verwijde ren van de wegversmal lingen op de Teylinger laan en de Westerstraat wellicht voor de duur van de werkzaamheden uitkomst biedt. Het is de bedoeling dat de ro tonde op het kruispunt Sassenheim-Noord klaar is voor het bollen- seizoen begint. noordwuk anton diedrich Wat een moment om met een nieuwe baan te beginnen. Het tienjarig jubileum, met alle feesten en evenementen van dien. Zelfs de televisie komt langs bij de nieuwe baan van L. Jongeling, sinds september rec tor van de Northgo scholenge meenschap in Noordwijk. Niet voor haar, maar voor de Guin ness-recordpoging die de school onderneemt op het strand: de langste menselijke transportband. „En het mooie is dat de leerlingen het allemaal zelf regelen", zegt de rector. „Dat ligt ook in het karakter van de school." Eén van de redenen om te kiezen voor de Northgo. De afgelopen negen jaar was Jongeling interim-manager in het hoger onderwijs. Zij was onder meer betrokken bij wat ze noemt de 'elektronische leeromgeving van de Open Uni versiteit', het neerzetten van een universiteit op het web. „Het boeit mij mateloos hoe je de nieuwe media kunt gebrui ken in het leerproces. In het voortgezet onderwijs wordt nog lang niet van alle mogelijkhe den gebruik gemaakt, het kan ook nog wel even duren voor dat alle leerlingen bij wijze van spreken met een toetsenbord in hun tas naar school komen, maar we kunnen wel steeds een stapje verder gaan. En dat kan hier." Jongeling heeft welbew/ust voor de school aan de Duinwe tering gekozen. „Vanwege het karakter. Openheid, enthousi asme, teamgeest - hier werken enthousiaste docenten die dui delijk een team vormen en als ze dat uitstralen, nemen de leerlingen dat over." En dat is niet het enige: Jongeling zocht een school die verder kijkt dan vandaag, die open staat voor nieuwe dingen. Daar valt Ruud Groenewoud de kamer binnen. 'Stoor ik?' Welnee.En Groenewoud duikt Rector Jongeling: „Het boeit mij mateloos hoe je de nieuwe media kunt gebruiken in het leerproces." foto dickhogewoning onder een tafel om iets onduide lijks te sleutelen. 'Ach, het is al de hele dag heel druk, met al die activiteiten voor het jubileum', zegt Jongeling. „Hier op school is bijvoor beeld de tweede fase helemaal omarmd. En het wordt goed uitgevoerd, je moet de leerlin gen stimuleren, zelf keuzes la ten maken, en goed met hun zelfstandigheid leren omgaan." De maatschappij verandert, dus verandert het onderwijs mee. En dat is volgens de nieuwe rector een belangrijk punt. „School moet meer zijn dan le ren uit een boekie", vindt zij. „Je moet op een school aan jonge mensen sociale vaardig heden bijbrengen, ze leren sa-' menwerken. Ik ben een voor stander van een school die van acht tot acht open is, die meer is dan een plaats waar je lessen volgt. In een plaats als Noord wijk gaan de kinderen bij mooi weer natuurlijk naar het strand, stel ik me zo voor. Maar in de periode dat je beter binnen ac tiviteiten kunt houden, moet je dat als school aanbieden. Cul tuur, sport, al dat soort din gen." Een school moet volgens Jongeling een open gebouw zijn, toegankelijk zijn. Klopklop. Een leerling steekt zijn hoofd om de deur. 'Eh, weet u of de kluis nog open is waai de jubileum-T-shirts in liggen?' 'Nee, en ik heb trouwens de sleutel niet. Maar volgens mij zit er nog iemand op de leerlingen administratie. 'Dank u wel. Niet alleen de rector, ook de school is heel toegankelijk voor de leerlingen. Sinds een klein jaar heeft de Northgo een 'me diatheek', een plaats waar de leerlingen gebruik kunnen ma ken van op het internet aange sloten computers. „Dat voor ziet echt in een behoefte", zegt de rector. „Daar zitten continu leerlingen, van zeven uur 's morgens tot vijf uur, als de con ciërge naar huis gaat. En daar tegenover is de stilteruimte, waar ze even in alle rust wat kunnen doen. Soms zie je zelfs oud-leerlingen nog zitten aan de computer." De mediatheek wordt nog verder uitgebreid, de schermen zijn overbezet. „De techniek gaat steeds sneller", zegt Jonge ling. „Vroeger had ik zo'n grote pick-up, mat plaatjes van Jan en Kjelld. Nooit gedacht dat we nu geen elpees meer zouden draaien. Als je wat ouder bent, moet je bij de veranderende techniek steeds eerst nadenken en dan doen. Leerlingen die we nu krijgen van de basisschool, zijn opgegroeid met een snel veranderende wereld. Die erva ren de snelheid van de veran deringen ook anders. Zij kun nen in één keer 'doen'. De kin deren van nu nemen kennis tot zich vanuit veel meer hoeken, het is nu heel gebruikelijk dat ze zitten te leren met een boek op schoot, terwijl de tv aanstaat en iemand een cd heeft opge zet. Het leren omgaan met nieuwe media is voor hen veel makkelijker." In de aula wordt hard ge werkt aan het opzetten van een podium, terwijl in de hal spot lights worclen opgehangen voor het grote feest. Radio 538 ver zorgt de muziek, de leerlingen de organisatie. Jongeling haalt het open ka rakter van de Northgo - die bin nenkort als Northgoco//ege door het leven wil gaan - nog eens aan. „De nieuwe media moeten we gebruiken bij het onderwijs. En deze school is bereid daarop in te springen." Zelfs met alle vermoeiende gebeurtenissen van deze jubileumdagen is ze nog steeds heel blij met haar keuze. „We zijn twee dagen lang in de weer, met als een van de hoogtepunten die recordpo ging. Zo fantastisch, hoeveel leerlingen daar zo enthousiast mee bezig zijn, al maanden lang. Daarna is vanavond de re- unie, die wel tot in de kleine uurtjes zal doorgaan... En dan is het gebeurd. En dan hebben heel veel mensen een weekend hard nodig."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18