oorschoten sluit istouderbureau 'Elke gulden wordt hier goed besteed' aarkt Regio Slaapkamer brandt uit in Voorschoten Warmond beperkt risico's schadeclaims looien JDEN Bedrijvigheid op ziekenhuisdak 324 NOVEMBER 2000 trscheiding voor brandweerlieden De Oegstgeestenaren W. van der Heijde en C. Vlet- isteravond eervol onderscheiden voor hun dertigjarig ibij de vrijwillige brandweer. Uit handen van Oegst- irgemeester Timmers kregen de jubilarissen op de jaar- psavond een medaille en een oorkonde van de Neder- irandweervereniging. Van der Heijde (58) en Vletter (56) L loudste leden van de vrijwillige brandweer in Oegstgeest. 1ft ook zo: nieuwe leden mogen 'maar' tot hun vijfenvijf de brandweer werken. fietser rijdt in op politieauto iten De politie heeft gisteravond een 41-jarige Leide nde weg gehaald, die duidelijk te veel had gedronken, ireed op de Leidseweg in Voorschoten op zijn bromfiets recht op een politiewagen af, die zich gewoon aan de defiant van de weg bevond. De agenten konden nog net op rijken en een frontale botsing voorkomen. Even later man aangehouden. Een blaastest wees vervolgens uit eidenaar te veel alcohol had genuttigd. Hij kreeg een ing en mocht niet verder rijden. remeester bezoekt sportclubs De Wassenaarse burgemeester H. van den Muijsen- engt dinsdag een kennismakingsbezoek aan de sportver- en die gebruik maken van sportcomplex De Schulpwei. ags zijn vier clubs aan de beurt die buiten sporten: ereniging Juliana, golfclub Rozenstein, rksv Blauw Zwart e Kieviten, 's Avonds brengt de burgemeester een be nde sporthal. Een korte, maar felle uitslaan de brand in een woning aan de Noortheystraat in de Voor- schotense Vlietwijk heeft gis termiddag voor 60.000 a 70.000 gulden schade aange richt. Eén van de slaapkamers brandde volledig uit. Een an dere slaapkamer liep veel brand- en waterschade op. Ook een deel van het dak werd door het vuur aangetast. De bewoners, een echtpaar met kinderen, zijn tijdelijk el ders ondergebracht. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. De brand ontstond rond half drie in een van de slaap kamers. De bovenverdieping van de woning stond in een mum van tijd in lichtelaaie. Op dat moment was alleen de moeder met een van de kinde ren in huis. Zij wisten zich tij dig in veiligheid te stellen. De moeder nam het kind in de ar men en rende naar buiten. Daar sloeg zij alarm. Een van de buren waarschuwde ver volgens de brandweer. Uit voorzorg werden de be woners van vier woningen er naast geëvacueerd. „Om te voorkomen dat de brand zou overslaan, hebben we de mu ren van die huizen natgehou- den. De belendende percelen hebben ook rook- en water schade, maar slechts in lichte mate. De bewoners van die huizen konden daardoor weer snel terugkeren", aldus brandweercommandant J. Herpst. De brandweer had het vuur om kwart over drie onder controle. De recherche stelt een onderzoek in. Gemeenteraad wentelt kosten af op indiener van bouwplan WARMOND» JUDY NIHOF Wie in Warmond iets wil bou wen waarvoor een wijziging van het bestemmingsplan no dig is, loopt het risico van een schadeclaim van omwonen den. Tot dusver liep de ge meente dat risico, maar daar wil de voltallige politiek van af, bleek gisteravond tijdens een raadsvergadering. De raadsleden vinden het onterecht dat kosten voor planschade betaald worden van gemeenschapsgeld. Een voorstel van burgemeester en wethouders om de kosten af te wentelen op degene die de bouwaanvraag heeft gedaan, viel bij alle fracties in goede aarde. De WD bleek het meest blij met de regeling. „We staan er voor honderd procent achter. De kosten ko- het gemeentebestuur wordt men niet op het bordje van ié- daarbij vergeten dat de plano- dere Warm onder, maar daar logische wijziging gebeurt op aanvraag van waar ze thuishoren", aldus WD- raadslid J.Kwestro. Warmond voelt zich genoodzaakt tot de maat regel omdat de gemeente steeds vaker te maken krijgt met schade claims. De gemeente moest tot nu toe altijd voor plan- schadekosten opdraaien om dat zij degene is die de wijzi ging van het bestemmings plan doorvoert. Maar volgens 'Kosten horen niet op bordje van iedere Wannonder' een burger. En dus moet deze de even tuele kosten van planscha de maar beta len, is de re denering. „Het kan niet zo zijn dat een burger wel voordeel heeft van het feit dat een bouwplan wordt geaccep teerd, terwijl de gemeente met de gebakken peren zit", aldus G.Slingerland (Progressief Warmond). Niet alleen degene die wil gaan bouwen moet voortaan rekening houden met schade claims. Ook bij reeds bestaan de gebouwen of uitbouwen is het zo dat omwonenden - zelfs na jaren - alsnog kunnen proberen een vergoeding te krijgen voor vermeende plan- schade. Het indienen van claims is namelijk niet aan een termijn gebonden. Vol gens wethouder Van de Velde wordt eraan gewerkt om te zorgen dat de landelijke over heid hierin verandering brengt, maar is het voorlopig nog niet zover. Toch is er vol gens hem weinig reden tot be- zorgheid. „Een rechter zal een schadeclaim niet zo snel ont vankelijk verklaren als deze pas zo laat wordt ingediend," aldus de wethouder.,,De rech ter hanteert wél een termijn." loten stopt met het gastouderbureau. Er zijn te gastgezinnen die kinderen van 0 tot en met 12 ens en na schooltijd willen opvangen. Om de ou- wél gebruik maken van deze vorm van kinder- in de gelegenheid te stellen alternatieve opvang in kinderen te regelen, loopt het project nog door 2001. Burgemeester en wethouders stellen de iteraad voor om daarna geen subsidie meer te ken. Stichting Kindercentra Leid- schendam (SKL) die al langer ervaring had met het leggen van contacten tussen ouders en gastouders. Gekozen werd voor een periode van drie jaar, van 1999 tot en met 2001. Aanvankelijk werd uitgegaan van 45 'structurele koppelin gen'. Die doelstelling bleek ech ter al gauw te ambitieus. Ver volgens werd een minimumeis [rale Stichting Kinder- Voorschoten (CSKV) voor het opzetten gastouderbureau, om- ake was van lange len voor kinderdagver- ?n de buitenschoolse Voor de uitvoering beroep gedaan op de CROTE EN00RDHALLEN Ipiiiiu.n.inTr KlllGSTl RO^ELMARkT VAN NEPERLANP ZATERDAG november 9 00 TOT 17 00 uur ZONDAG november li 0 00 TOT 17.00 uur van zestien koppelingen ge steld, maar ook aan die voor waarde kan het gastouderbu reau niet voldoen. Het aantal koppelingen komt niet uit bo ven dè twaalf en van een duide lijk opwaartse lijn is geen spra ke. Wel is de subsidie al snel om hoog gegaan. In eerste instantie werd 35.000 gulden uitgetrok ken voor drie jaar, maar dat be drag bleek lang niet toereikend. Daarom werd het na de aan loopfase verdrievoudigd. Des ondanks kunnen de gemeente en de CSKV slechts tot de con clusie komen dat het project is mislukt. „Er is veel propaganda voor gemaakt. Dat verklaart ook voor een belangrijk deel waar om de kosten zo zijn opgelo pen. Er is nog altijd veel vraag naar gastgezinnen, maar het probleem is niet alleen om die gezinnen te vinden, maar als ze eenmaal zijn gevonden ook vast te houden. Dat is in veel geval len niet gelukt. Er zit een opval lend verloop in de gastgezin nen", aldus een woordvoerder van de gemeente. Directeur W. Atsma van de CSKV vindt dat de gemeente geen andere keus heeft dan sluiting van het gastouderbu reau: „We hebben een aantal doelen gesteld, maar die heb ben we niet kunnen halen. Dan houdt het op, hoe jammer dat ook is." LEIDERDORP Op het dak van het Rijn land Zieken huis in Leider dorp wordt de laatste maan den flink ge werkt. Elke vleugel van het gebouw krijgt een dak- opbouw. De opbouwen moeten de nieuwe lucht behandelings installaties be schermen die afgelopen zo mer op het dak zijn gehesen. Het nieuwe energiezuinige luchtbehande lingssysteem moet zorgen voor een aan genaam en ge zond klimaat in het zieken huis. FOTO MARK LAMERS Oorlogsmonument Voorschoten uitgebreid met herdenkingssteen Het oorlogsmonument in de bocht Leidseweg/Koningin Juli- analaan in Voorschoten wordt uitgebreid met een herden kingssteen. Daarop komt de tekst 'Aan hen en aan allen die in of buiten ons land hun leven lieten in oorlogssituaties of vre desmissies. Ter nagedachtenis' te staan. Het wordt een lange smalle steen die aan de voet van het monument komt. De gemeente trekt voor de uitbrei ding van het monument vijf duizend gulden uit. Voorschoten haakt daarmee in op landelijke ontwikkelingen. Door de jaren heen heeft de na tionale herdenking op 4 mei een veel bredere betekenis ge kregen. Niet alleen wordt stilge staan bij burgers en militairen die in de Tweede Wereldoorlog om het leven kwamen, maar ook bij slachtoffers in andere oorlogen en tijdens vredesmis sies. Het in 1948 geplaatste mo nument herinnert uitsluitend aan de bezetting 1940-1945 en is bedoeld ter nagedachtenis aan hen die voor de bevrijding van Nederland en Voorschoten in het bijzonder zijn gevallen. Burgemeester en wethouders gaan niet in op een verzoek van een Voorschotenaar om apart eer te bewijzen, aan twee ge sneuvelde Voorschotense In- diëgangers. „Wij hebben diep respect voor de mensen en hun nabestaanden die namens onze toenmalige regering naar voor malig Indië en Nieuw Guinea zijn gezonden. Daar mag geen misverstand over bestaan. Voor de behoefte aan een plaats waar men die slachtoffers kan gedenken, hebben wij dan ook alle begrip. Wij achten het ech ter beslist ongewenst dat voor alle mogelijke verschillende groepen slachtoffers van wa pengeweld aparte monumen ten worden gemaakt", aldus B en W in een voorstel aan de commissie algemene zaken. Het comfort >w n Welkom: Korevaarstraat II. Tel. 071 - 5149859 Of bezoek onze site: www.mielekeukencentrumbarthen.nl Onze keukens kenmerken zich door het exclusieve ontwerp, design en materiaalgebruik. Warmonder brengt 'iets van onze overvloed' naar Albanië Kindse vrachtwagen valt op in het arme Albanië, waar transport met paard en wagen nog heel ge- Albanese kinderen kijken wat de Nederlanders hebben meegebracht. 'biedt aan de inwoners van Albanië, het and van Europa, moet niet de volgende esultaat verwachten. Daar zijn ze bij de 'Hoop voor Albanië heel goed van door- „Hier in Nederland meten we resulta- lag. Daar moet je dat per jaar doen", Heyl (52) uit Warmond. "et geen hooggespannen verwachtingen De mensen hebben niets. Vandaaruit leren denken." Heyl, die een bloemen- engroothandel heeft, is een van de vele die zich inzetten voor de stichting. Gis- frtrokken vanuit de Haarlemmermeer achtwagens vol goederen naar Albanië en Dit keer gaat de Warmondse onderne- 'zelf mee, maar kruipt zijn 23-jarige zoon Bram achter het stuur. „Ik stond op de rol om mee te gaan, maar mijn zoon zei: pa, ik ga wel. Hij vindt het wel spannend." Schijnbaar moeiteloos slaagt Hoop voor Alba nië er telkens weer in om geld, voedsel en goede ren bij elkaar te sprokkelen en mensen enthousi ast te maken om mee te gaan en ter plekke de hapden uit de mouwen te steken. Volgens Heyl heeft dat te maken met het rechtstreekse karak ter van de hulp. Heyl: „We zijn heel direct bezig, op kleine schaal. Dat wekt vertrouwen. Elke gul den en alle goederen komen aan. Nu gaat er bij voorbeeld een aggregaat mee voor een zieken huis. En voor een psychiatrische inrichting gaan ruiten en hout mee." De stichting zet kleine pro jecten op en blijft toezicht houden op de voort gang. Met dat laatste houdt een Nederlands echtpaar zich bezig, dat speciaal in Albanië is gaan wonen. Heyl ziet om zich heen dat veel mensen moe zijn van grote inzamelingsacties. „Ik wil de grote acties niet de grond inboren, maar je vraagt je soms wel eens af waar het geld blijft. Wij vragen niet alleen om geld en spullen, maar proberen de gevers er ook bij te betrekken. Onder meer door films te laten zien over cfe projecten. Dan worden de mensen vanzelf enthousiast. De Warmonder vindt het heel vanzelfsprekend om 'iets van onze overvloed' naar Albanië te brengen. Daarvoor ruimt hij in zijn volle agenda graag een plaats in. „Tijd is niks anders dan prio riteit. De groep mensen die zich inzet voor de stichting heeft het allemaal heel erg druk. Maar zodra we terug zijn uit Albanië zegt iedereen: volgend jaar gaan we weer." Vervelende toestanden bij de grens doen zich de laatste jaren niet meer voor. De vrachtwagens van de stichting worden zonder problemen doorgelaten. Dat was enkele jaren geleden wel anders. Het is een keer voorgekomen dat een konvooi vijf dagen moest wachten om het land binnen te mogen. Heyl vermoedt dat de doua niers uit waren op steekpenningen. Maar daar begint de stichting niet aan. Dan is volgens Heyl het eind zoek. De bezoeken aan het land hebben diepe in druk op de Warmonder gemaakt. „Als je daar bent geweest ga je anders tegen dingen aankijken. Op h^t eerste gezicht denk je dat het wel meevalt. Iedereen heeft een jas aan. De meeste mensen hebben onderdak. Maar wat er achter die facade zit is zo schrijnend. Aan alles is gebrek. Ik ben een keer op zaterdagmiddag te ruggekomen uit Albanië terwijl ik zaterdagavond een feestje had. Helemaal geen bijzonder feestje. Ik ben er jankend weggelopen. Het was gewoon de cultuurschok."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17