Een warenhuis van provinciale cultuurhistorie Acht bewoners dialect ■MRS A timiBft püttoiMaad, yedicAtett Leiden Regio Een kind van Langezaal 1G 24 NOVEMBER 2000 Erfgoedhuis Zuid-Holland vanmiddag officieel geopend eerders van het cultureel in Nederland zijn niet len' leren. Nu er steeds meer en stelling ontstaat voor het MA umentenen musea H M ven(je verleden en een Ie groep mensen op naar hun 'roots', wordt om deskundigen op dat almaar groter. Acht in- en die de nalatenschap ie voorouders beheren provinciaal niveau in gedoken. Ze zijn een sa- rkingsverband aange- ai hun kennis te bunde- iresenteren zich vanaf bnder één dak. Het van- officieel geopende Erf- iis Zuid-Holland, geves- - het monumentale Rijn- _a is in Leiden, „zal onder- ig bieden aan iedereen in de provincie bezig- j-aet cultureel erfgoed. instellingen en overhe- (particulieren", heet het 1. plechtig komt het er op iedereen die op cul- lorisch gebied iets wil «ren of vragen heeft, te- in bij het Erfgoedhuis. Ivies en voorlichting. v irsussen, databeheer en rcen faciliteiten en voor de atie van evenementen ecten. Breestraat 59 et adres worden voor al- ivragen op cultuurhisto- 1 rrein. „Als je op dat ge niet weet, moet er een gaan rinkelen dat je hier jn. Gebeurt dat, dan zijn l0en eden", zegt directeur Ponsteen. leden heeft toekomst in e} goedhuis. „Het besef dat mee kunt doen, begint meer door te dringen, ^denis leeft weer in Ne- zegt Ponsteen. „Net «langstelling voor aller- len van religie en kunst, i. ok de interesse voor erf- *1 Imdat het een mooi te- ht biedt aan het jachtige in een wereld van mo- lefoons, apestaartjes en inig volle agenda's, gaan mensen steeds zoek naar hun wortels, in uitzoeken waar ze ee n komen, wat de historie vra iet huis, de straat, de Je gemeente en de pro- Vo >PPf stnj Directeur Ponsteen van het Erfgoedhuis: „In veel provincies beginnen zich wel dit soort broedplaatsen te ontwikkelen, maar wij zijn het verst." FOTO MARK LAMER5 aanpakken. Lespakketten voor scholen samenstellen, nieuwe doelgroepen bereiken. We zijn bezig dat vorm te geven naast de zaken die we al bieden." Ponsteen, net 50, Rotterdam mer, jurist en musicoloog, kan met treffende voorbeelden en cijfers illustreren dat er grote behoefte bestaat aan de pro ducten en diensten van het Erf goedhuis. „Juist in Zuid-Hol land. Met 230 vestigingen is het de provincie met de hoogste museumdichtheid van Neder land. Veel kleinere musea kam pen met een gebrek aan mens kracht. Die hebben behoefte aan ondersteuning en die bie den wij. Er zijn 110 historische verenigingen, waarvoor wij cur sussen en opleidingen organi seren: voor amateurhistorici, maar ook voor archivarissen en archeologen. En je zou het niet zeggen, maar er zijn ook meer vincie waar ze in wonen. Zodat ze hun achtergrond beter snap pen. Daar spelen wij hier op in." Dat gebeurt in een uiterst toe passelijke omgeving. Het Rijn landshuis stamt van voor 1350 en ademt louter historie. Voor heen was het Hoogheemraad schap gevestigd in het pand; nu bieden voor- en achterhuis een onderkomen aan de werkne mers, de vrijwilligers en de ver schillende diensten van de sa menwerkende verenigingen. Experts voor geschiedbeoefe ning, musea, archieven, monu menten,-kerken, kastelen en buitenplaatsen, huizen er. Er is een permanente helpdesk en er worden projecten voor scholen ontwikkeld. Plaatselijke clubs kunnen er ondersteuning vin den, er worden magazines en boeken uitgegeven en erfgoed festivals georganiseerd. Boven dien worden er speciale appa ratuur en instrumenten ver huurd en verkocht. Aan musea bijvoorbeeld. Het Erfgoedhuis heeft alles in huis en biedt alles aan. Het doet dat als eerste in Ne derland. Nergens nog zijn zo veel verschillende disciplines en instellingen samengebald, als in het Leidse 'warenhuis' van de cultuurhistorie waar het publiek via één loket alle deel nemers kan bereiken. „In veel provincies beginnen zich wel zulke broedplaatsen te ontwik kelen, maar wij zijn het verst", kan Ponsteen trots melden. „We moeten nog een beleids plan maken en een aantal men sen aantrekken, maar toch zijn we al begonnen. Het onder streept hoe snel het allemaal gaat." Medio 1999 werd de aanzet ge geven tot het ontstaan van het Erfgoedhuis, dat officieus al in juni in gebruik werd genomen. Op aandringen van de provin cie Zuid-Holland, de subsidie gever, en van de diverse instel lingen zelf, die alleen maar voordelen zagen in samenwer king. „Met één secretariaat, één kopieermachine en ruimere fi nanciële middelen konden ze alleen maar sterker worden. Natuurlijk was er aanvankelijk ook wel enige scepsis, maar die is verdwenen sinds we hier zit ten met 28 man van de diverse clubs. Die gaan elkaar steeds meer gebruiken en dat is duide lijk te merken", aldus Ponsteen. De voormalige directeur van het Landelijk Instituut voor de Koorzang ('een grote vrijetijds- sector voor 600.000 mensen') kan zijn enthousiasme over het Erfgoedhuis dan ook nauwelijks beteugelen. „Door de samen werking kun je andere dingen dan 200 kastelen en buiten plaatsen, waarvoor grote be langstelling bestaat. Samen met de Kastelenstichting hebben we daarover net een maand gele den een boek uitgegeven. Dat staat momenteel in de toptien van de Haagse boekhandels. Het heeft dus echt impact." Maar dat heeft al het werk van het Erfgoedhuis dat, volgens Ponsteen, 'honderdduizenden mensen in de provincie be dient'. IJzersterke partner is de Monumentenwacht, met zijn veldwerkers die gebouwen in specteren en rapporteren over de staat waarin ze verkeren. Maar ook de andere huisgeno ten bieden tal van mogelijkhe den. Niet alleen voor particulie ren, ook voor gemeenten en overheden. Ponsteen raakt er niet over uitgepraat. „We on dersteunen niet alleen plaatse lijke verenigingen, maar ook ge meenten die initiatieven willen ontplooien. Tussen 2001 en 2004 willen tien middelgrote plaatsen in Zuid-Holland iets gaan doen met hun geschiede nis. Zij hebben ons gevraagd het project te coördineren en te ondersteunen. En veel kleinere gemeenten hebben geen mo numentenambtenaren, maar wel monumenten. Voor het ontwikkelen van beleid op dat gebied, kunnen ze ook een be roep op ons doen. Zoals de Pro vincie een beroep op ons deed bij de organisatie van de Water dagen, met een bezoek aan his torische Watergemalen. Dat zou je onder cultuurtoerisme kunnen scharen en ook dat is sterkin opmars." Dus speelt het Erfgoedhuis ook daarop in, vanuit het streven om vooral bij de tijd te blijven bij de stimulering van de kennis van het verleden. Een eigen website - 'waarop alles gemak kelijk te vinden is' - is in ont wikkeling, en projecten en pro jectnamen worden op de actua liteit afgestemd. Aardigste voor beeld: het (school) project over de Romeinse geschiedenis van Zuid-Holland dat voor volgend jaar staat gepland, gaat vrij naar Asterix 'Rare Zuid-Hollanders, die Romeinen' heten. Een lu dieke manier om nieuwe doel groepen te bereiken. Scholieren in dit geval, „maar we willen "^(goedhuis aan de Leidse Breestraat, dat officieel is geopend, telt acht partici- -Dat zijn: san lonumentenwacht Zuid-Holland. Een in- onder leiding van waarnemend directeur njn Boelens, die zich bezighoudt met het n che werk. Dertien veldwerkers inspecteren n>'Lenten in Zuid-Holland en brengen rap- over de staat waarin ze verkeren. „Sterk irima partner", is de kwalificatie van Erf- iis-directeur Andries Ponsteen. ;r'a l'ereniging van Musea in Zuid-Holland. museumconsulent Mart van der Ster met twee collega's adviezen aan musea. limatologische condities voor collecties, en registratie, bijvoorbeeld. Ook helpt het bij het in kaart brengen van de collecties. n dat project: 'Afgestoft en ingeboekt'. aai Provinciaal Steunpunt Monumentenzorg sm leologie. De Landelijke inbreng in het Erf- us. Een samenwerkingsverband van de >nst voor de Monumentenzorg, de Rijks- Judheidkundig Bodemonderzoek, de Pro- Juid-Holland en de Vereniging van Zuid- Ise Gemeenten. Voor advies of maatwerk ep moet nog personeel worden aangtrok- orm Geschiedbeoefening. Een bundeling janisaties die de lokale en regionale ge- leoefening wil stimuleren. Consulent Jan an fungeert als het aanspreekpunt. Hij on- 1173 mt de 110 historische verenigingen in de ie, geeft adviezen en cursussen en werkt enst mee aan projecten. Helpt particulie ren bij stamboomonderzoek („erg populair op dit moment") en het Platform heeft onder meer het boekje 'Op zoek naar huis, straat of buurt' uitgegeven. 5. Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen. Is in oprichting. Er komt een consulent archieven, die cursussen gaat organiseren voor medewerkers van archieven. Hoe ze meer in de publiciteit kun nen komen en hoe de 'vindplekken voor de loka le en provinciale geschiedenis" kunnen worden omgevormd tot 'consument-gerichte centra'. „Archieven zijn vindplekken voor de lokale en provinciale geschiedenis en die consulent gaat daarin de weg wijzen", aldus Ponsteen. 6. Stichting Oude Hollandse Kerken. Dateert van 1975. Heeft sindsdien het eigendom en be heer van godshuizen in Zuid- en Noord-Holland, „omdat kerkelijke gemeenten ze niet meer in stand kunnen houden, door het afnemend aantal kerkgangers." Die kerkelijke gemeenten behou den daarbij het recht om er diensten te houden. Uitgangspunt bij de verwerving is, dat de kerke lijke monumenten 'een bijzondere historische, architectonische of landschappelijke waarde ver tegenwoordigen'. Zoals bijvoorbeeld de Pelgrim - vaderskerk in Delfshaven. 7. Kastelenstichting Holland en Zeeland. Be heert kastelen in genoemde provincies, ontsluit ze voor het publiek en geeft voorlichting en cur sussen over buitenplaatsen. Organiseert excur sies. Directeur Jos Stöver. 8. Stichting Geschiedschrijving Holland. Speci aal in het leven geroepen voor het schrijven van een boek over de geschiedenis van Noord- en Zuid-Holland. Leidsch Dagblad OORDEELTJES EXCLUSIEF VOOR LEZERS l/v mm Blijft het rijm voor u een groot geheim? Kom naar Vroom Dreesmann Leiden De rijmredacteuren van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. donderdag 30 november van 17.00-21.00 uur zaterdag 2 december van 11.00-17.00 uur Per bezoeker één rijm Een van de boeiendste aspecten van het dialect is dat er woorden in voorkomen die in de stan daardtaal al lang zijn verdwenen. (Tussen haak jes: ik gebruik met opzet niet 'algemeen be schaafd Nederlands' (ABN), want dat zou inhou den dat het dialect onbeschaafd zou zijn en dat is het beslist niet. De standaardtaal is niets anders dan een dialect dat het gewonnen heeft van de andere dialecten. Het is een dialect met een le ger, wordt er wel eens gezegd. En dat leger be schermt die taal.) Welke verouderde woorden leven er nog in het Leids? Een ervan is slachte. 'Slachte', zegt u, 'dat is toch gewoon Nederlands?' Ja, wel als je denkt aan vee en aan een slager. Maar dat slachten be doel ik niet. Er is een ander slachte dat voorkomt in de betekenis 'lijken op'. In het Woordenboek der Nederlandsche Taal staat een mooi citaat uit de dicht bundel 'Makamen en Gha- zelen' van de Vlaming J.A. van Droogenbroeck uit 1806: „Soms aard ik den wil den ramme, soms slacht ik den stillen lamme! - Ik zeil bij allerlei winden." Ver taald luidt dat: nu eens heb ik de aard van een woeste, wilde ram, dan weer lijk ik op een stil onschuldig lam metje. Ik waai met alle win den mee. In de Leidse taal kun je zeg gen dan slacht je mij wat. Letterlijk betekent dat 'dan lijkje wat op mij'. Maar je gebruikt het meestal wan neer je met iets instemt wat een ander zegt. Je lijkt op mij, dus ben ik het volledig met je eens. Slachten is ver want aan geslacht, je voor vaderen en je nazaten. Daar lijkje meestal ook wat op. Een ander voorbeeld van een verdwenen woord, of liever van een verdwenen betekenis, is spreke in de zin van 'groeten'. „Ik kwam zijn tege op de Vest, maar hij sprak nie" (met de Vest wordt hier niet de Oude Vest bedoeld, maar de Jan van Houtkade, vroeger de Vestwal. Weer een van die straatnamen die vroeger anders luidden. Ik ben er dol op). In het,boek van Heynes, 'Noord-Hol- landsche Menschen en Dingen' staat te lezen: 'Niet spreken', anders gezegd: elkander in het voorbijgaan het 'goedendag' onthouden, is de scherpste vorm, waarin wij in staat zijn onze vij andschap te kleden. En een derde voorbeeld is mert dat in het Leids nog bestaat in de uitdrukking 'ergens mert an hebbe', 'ergens maling aan hebben'. Mert bete kent eigenlijk 'stront'. Het komt van het Franse woord merde met dezelfde betekenis. In de 17de ook iets met allochtonen gaan doen. Hun geschiedenis dichter naar ons en onze geschiedenis dichter naar hun toe brengen." Het is een van de uitdagingen, die Ponsteen met zijn medebe woners aan wil gaan. Daarbij hoopt hij op 'nieuwe aanklam pingen', zoals hij ze zelf noemt. Niet dat er nog meer organisa ties in het Erfgoedhuis kunnen worden gevestigd ('de werk plekken zijn hier nu wel verge ven'), maar dat neemt niet weg dat we nog heel veel activiteiten met andere instellingen kunnen ontplooien." Hard nodig vol gens Ponsteen. „Het Erfgoed staat wel meer in de belangstel ling, maar wordt tegelijkertijd ook bedreigd. En dit huis biedt nog maar een smal draagvlak om daartegen te vechten. Dat mag best wat breder worden. Voorlopig is het al prachtig dat dit er staat en dat het scoort. En dat terwijl we officieel nog moeten beginnen." PAUL DE TOMBE- Gratis bij Valhal: City roller voor natuurlijke beweging In november is het wel héél aantrekkelijk om bij Valhal de allermooiste meubels te kopen. Bij al uw meubelaankopen boven fl.5000,- krijgt u zo'n schitterende trendy step met draagtas cadeau. Alvast een leuke tip voor de komende feestdagen. Natuurlijk bij Valhal. VALHAL de natuurlijkste zaak van de wereld. Rotterdam Woonmall Alexandrium III, T oio - 22007 52 vrijdag koopavond Leiderdorp Meubelplein 3, T 071 - 541 34 44. donderdag koopavond eeuw kwam mert 'stront' nog gewoon in de taal voor. De toneelschrijver Samuel Coster zegt over paardemest dat het de pest kan verdrijven en ,,'t selfde doet sijn sweet, sijn mert". Een ander aspect van het dialect is de humor, die vaak typisch gebonden is aan een stad, in dit ge val dus Leiden. De reactie op de aarzelende uit roep 'ja, maar' luidt: 'niks te mare, de mare legt achter de Haarlemmerstraat'. Eventueel nog aan gevuld met: 'en die is gedempt'. De slogan waarmee de firma Langezaal haar kin derwagens aanprees was 'Moeders ideaal, een kinderwagen van Langezaal'. Het verhaal gaat dat studenten 's nachts de -erwagen van kinder wagen hebben verwijderd. Vanaf dat moment is de hilarische kreet: 'Moeders ideaal, een kind van Langezaal' te horen. Een enigszins aangeschoten man zit bij de buurvrouw aan tafel en krijgt een heer lijk bord stevige soep voor gezet. Hij roert in zijn soep en zegt: 'Mientje, Mientje wat een ballen bij mijn vrouw is het de Uiterste- en de Middelstegracht door el kaar'. U weet nu precies hoe die soep die die arme man thuis moest eten eruit zag. Grauw als het afvalwater dat door de wolfabrieken in de ze grachten werd geloosd. Over de slechte kwaliteit van dat water gaat ook het ge zegde: 'één loodje in de Ui terstegracht en nog een sterk bakkie'. Dat schamperde men tegen iemand die uit zuinigheid slappe koffie zet. Er wordt in Nederland stevig gedronken. Ewoud Sanders publiceerde een paar jaar geleden een boekje met honderden woorden voor een borrel. Een hasse- bassie, een keiltje, een jajempie. In het Leids zijn er flink wat humoristische woorden voor dron ken zijn. Ik zat als een blei in de stoel. Als een hoeretoeter, als een kogel. Ik had 'n bakkie op en ze konden me wegdragen. In de kroten zijn. Met dank aan Heieen Hasselbach (spreken, Vest, Langezaal), H. Heemskerk, Hans Visser, Jan Buijsse (spreken, slachten, mert), H. Hemmes (slachten), Liesbeth van Kasteel (humor), Wim Kooreman (humor). HANS HEESTERMANS Reacties en tips voor deze rubriek kunt u stu ren naar de redactie van deze krant onder ver melding van de rubrieksnaam 'Leids dialect' of e-mailen naar de auteur: heestermans@inl.nl Leidsch Dagblad/IRCHIIÏVIÏjV ANNO 1900 Zaterdag 24 November BEZOEK PRESIDENT KRUGER - Als president Kruger te Rotterdam komt, zal bij de betooging, die de afdeelingsbesturen van Neder- landsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging aan het station Delftsche Poort voorbereiden, de burgemeester dier gemeente den president toespreken. Behalve vertegenwoordigers van corporaties en vereeni- gingen, zullen leden van den gemeenteraad, leden van de rechterlijke macht en nog veel andere autoriteiten bij de begroeting tegenwoordig zijn. Men mag dus zeggen, dat president Kruger bij zijn oponthoud aan het station de burgerij van de Rotte-stad vertegenwoordigd zal zien. Te Delft worden pogingen in het werk gesteld om sympathie en me dewerking te wekken voor de volgende hulde-betooging aan president Kruger op diens doortocht naar 's Hage. Langs den Spoorsmgel stellen zich de verschillende zangvereenigingen met hare banieren op. Op de beide vleugels worden geplaatst de muziekkorpsen der Delftsche schutterij en der Ned. Gist- en Spiritusfabriek. Terwijl de trein lang zaam voorbijrijdt of gedurende eenige oogenblikken stopt, zal door muziek en zangers het Transvaalsche Volkslied worden aangeheven. De onwetendheid, waarin men nog altijd verkeert, wanneer de presi dent zal komen en hoe lang de trein er zal stilhouden, is oorzaak, dat de regeling van de plechtigheid nog slechts voorlopig is. ANNO 1975 LEIDEN - Het Mors- kwartier werd gister middag opgeschrikt door een enorme ex plosie. In de flat van de 33-jarige heer J. Broers aan de Mui- derkring was een gasslang losgeraakt. Toen Broers een si garet wilde opsteken ontstond er een vre selijk knal. Bijna alle ruiten werden ver nield, evenals een groot deel van de in boedel. Het slachtof fer kreeg derde graads brandwon den aan gezicht, ar men en borst en moest met grote spoed naar het Aca demisch Ziekenhuis. Later moest hij naar het brandwonden ziekenhuis in Bever wijk. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Maandag 24 november LEIDEN - De gemeenteraadsleden mevr. C. Kramp en H. de Geus (beiden CDA) zijn zeer verbolgen over de recente gang van zaken rond de directeursbenoeming bij het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. De procedure die de wethouders Oosterman (D'66/PPR/PSP) en Van Aken (PvdA) nu willen doorzetten betitelen zij als 'uitgesproken boos aardig'. Als gevolg daarvan vrezen zij onrust onder het personeel, wat van invloed zou kunnen zijn op de patiëntenbehandeling. „We zijn nu op het punt gekomen dat de gemeente zich niet meer belachelijk méékt, maar het al is." Het gaat bij de benoeming van de geneesheer directeur van Endegeest vooral om de kandidatuur-Mojet, de huidige waarnemend directeur van het psychiatrisch ziekenhuis. Tot tweè keer toe heeft de inspraakcommissie van Endegeest B en W verzocht dok ter Mojet bij de gemeenteraad voor te dragen als de nieuwe genees heer-directeur, De andere gegadigde was dokter A. Hustinx, de psy chiatrisch adviseur van het ministerie van Justitie. B en W hadden het voornemen de twee kandidaten ex aequo (dus zonder voorkeur aan te geven) op de voordracht aan de raad te plaatsen. Maar begin vorige week trok dokter Hustinx zich plotseling terug. De wethouders Ooster man en Van Aken weigerden daarop de overgebleven kandidaat (Mo jet) door de raad te laten benoemen, 'omdat wij niets voelen voor een voordracht met maar één naam erop'. Gemeenteraadscommissies die de benoeming mede voorbereidden, huldigden eenzelfde standpunt, aldus wethouder Oosterman. De beide wethouders lieten daarop we ten naar een andere beheersstructuur voor Endegeest te streven. Aan het hoofd van het ziekenhuis zou nu geen geneesheer-directeur meer komen te staan, maar een algemeen directeur, met daarnaast (of daaronder) een medisch directeur. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Arcliieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15