Leiden Regio Ziekenfonds nog steeds een toevlugt in den nood Blindelings vertrouwen op de klimwand •<>ot tekort aan Adviesronde in Burgemeesters- en Professorenwijk dnjfsruimte Politie op 'inbrekerspad' Veertien maanden na stelen geheime trommel den middenmoter criminaliteitscijfers Eten in de binnenstad? Landschapsprijs voor Van Gend Loos-plan 24 NOVEMBER 2000 DEN HAAG/LEIDEN ;iO HERMAN JOUSTRA heeft een groot tekort drijfsterreinen. Zelfs de gemeenten hard ntwikkeling van nieu- inen werken, is er zeker ?brek aan ruimte, instigste geval is het te- ectare, bij een somber- ario zelfs 60. Dat staat rapport van het porte- udersoverleg economi- en van het samenwer- ?an van de Leidse regio Doggenaar van de af- :onomische zaken gaf nd een toelichting op lort tijdens de vergade- de commissie econo- iaken. moment hebben de n het SLR (Lei- ïgstgeest, Alkemade, aten, Leiderdorp en iude) samen 228 hec- bedrijfsterreinen. Met ikkeling van Rijnfront eest (38 hectare), de Oostvlietpolder (40), ie ld in Alkemade (14) landerij in Leiderdorp daar de komende ja- veel hectares bij. Maar snelheid waarmee de irdt uitgegeven, zo'n 2 ïtare per jaar, is dat bij niet genoeg om aan de voldoen. Die bedraagt 8 hectare per jaar. niet alleen bedrijven de regio willen vesti- de behoefte aan extra ond bepalen. Een edrijven dat reeds in ■k is gevestigd, zou illen uitbreiden, maar liet. Waarschijnlijk ook reden vertrekken er meer bedrijven uit de Leidse re gio dan er zich vestigen, meld de Doggenaar. In 1998 vestig den zich 279 nieuwe bedrijven in de regio, het jaar daarop 236. In diezelfde jaren vertrokken er echter 318, respectievelijk 368. Het SLR gaf onderzoeksbu reau Buck Consultants op dracht het probleem wat gede tailleerder in kaart te brengen en mogelijke oplossingen aan te dragen. Behalve nieuwe be drijfsterreinen kan ook een wat economischer indeling van de huidige plekken tot ruimte winst leiden, luidt een van de aanbevelingen van de onder zoekers. Ze raden gemeenten aan eens te gaan kijken bij be drijven die veel ruimte in beslag nemen. Een efficiëntere inde ling kan ervoor zorgen dat an dere bedrijven in de buurt er een stukje grond bij krijgen. De bedrijfsterreinenstrategie die Buck Consultants ontwik kelt, richt zich niet alleen op de ruimteproblemen. Het bureau schetst ook de economische koers die de regio zou moeten volgen. Zo zou de regio gebruik moeten maken van zijn sterke kanten en zich nog meer moe ten profileren. Daarom moet men zich bij het ontwikkelen van nieuwe bedrijfsterreinen richten op het aantrekken van bedrijven uit de hoek van de in formatie- en computertechno logie, commerciële en financië le diensten en de biotechnolo gie. Bijkomend voordeel van laatstgenoemde tak van indu strie is dat dit soort bedrijven minder ruimte in beslag neemt dan bijvoorbeeld productiebe drijven, zeggen de onderzoe kers. De politie gaat vanaf volgende week in de Burgemees ters- en Professorenwijk op wisselende tijden de straat op om naar huizen te kijken door de ogen van inbrekers. Doel van de actie is de leefbaarheid en veiligheid in de wijk te vergroten en het aantal woninginbraken terug te dringen. opgroeiende struiken die het zicht wegnemen, worden ver meld op een formulier dat in de brievenbus van de betrefende woning wordt gegooid. Na eni ge tijd neemt de politie telefo nisch contact op met de bewo ners en wordt hen gevraagd of zij het preventiebericht hebben ontvangen, of zij de 'manke- ERIC-JAN BERENDSEN De rondgang van agenten moet leiden tot een zogeheten poli- tie-preventiebericht. Onrecht matigheden zoals niet goed af gesloten ramen, slecht hang- en sluitwerk, slecht functioneren de buitenverlichting en hoog menten' aan en rond hun wo ning hebben verbeterd en of zij prijs stellen op een nabezoek van de politie. De adviezen die de politie geeft, zijn gebaseerd op het Keurmerk Veilig Wonen dat wordt gebruikt voor nieuw bouwhuizen. De politie hoopt dat de bewoners van de wijk hun vooroorlogse woningen willen aanpassen aan de mo derne veiligheidseisen. Is dat eenmaal gebeurd, dan daalt het inbraakrisico volgens de politie met 80 procent. De actie wordt niet gesubsi dieerd. Kosten die voor een be tere beveiliging van de woning worden gemaakt, zijn voor ei gen rekening. Maar de politie wijst erop dat een goed bevei ligd huis korting op de verzeke ringspremie oplevert. De politie hoopt door dit ini tiatief niet alleen de huizen minder aantrekkelijk te maken voor inbrekers, maar ook de be woners te stimuleren om meer aandacht te besteden aan hun woon- en leefomgeving. Het Keurmerk Veilig Wonen is door de politie ontwikkeld in samen werking met brandweer, verze keraars, beveiligingsexperts en de overheid. vonden in de Spijkerboorsteeg, met de vingerafdrukken van de jongeman erop. Tijdens de zit ting verklaarde hij dat hij alleen maar in het kistje had gegraaid nadat hij twee maats ermee had zien lopen. De rechtbank ge looft dit verhaal niet en acht hem schuldig aan inbraak en diefstal. Daarnaast acht de rechtbank bewezen dat de man inbrak bij Quintus, restaurant James More en een poging deed bij Ja- min en kapsalon Tom Westen. De rechtbank legde hem de door de officier geëiste acht maanden cel op, plus zes maanden extra, omdat hij nog in de proeftijd van een andere straf zat. CONNIE VAN UFFELEN De Haagse rechtbank heeft gis teren een 20-jarige Leidenaar veroordeeld tot in totaal veer tien maanden cel vanwege dief stal van onder meer de Leidse geheime trommel, het kistje waarin geheime stukken voor de raadsleden worden bewaard. Daarnaast moet de man stu dentenvereniging Quintus ruim zevenduizend gulden en een ander ruim 350 gulden schade vergoeding betalen wegens schade bij andere inbraken. De trommel werd negen maanden geleden ontvreemd uit de leeskamer van het stad huis en daags daarna terugge- Zorg en Zekerheid stelt geschiedenis van de zorgverzekering te boek C-JAN BERENDSEN een middenmoter op d van criminaliteitscij- zijn er relatief veel lelicten, is er een hoge verloedering en voe- nensen zich onveilig in Dat blijkt uit de resul- een benchmarkonder- de B&A Groep, ding voor het onder- iden in Last!?' was de stijging van ge- ten en drugsoverlast riode mei tot en met van dit jaar. In een te- enquête vergeleek B :n met negen andere :n: Alkmaar, Arnhem, irdrecht, Gouda, Haar- jmegen, Tilburg en Een opvallende uit- dat er in Leiden rela tief weinig 65-plussers wonen terwijl toch veel bewoners zich onveilig voelen. Leiden scoort ook hoog met het percentage minderjarige verdachten van misdrijven, terwijl er relatief weinig inwoners van 19 jaar en jonger zijn. Leiden blijkt wel de hoogste bevolkingsdichtheid per vierkante kilometer te heb ben. Toch scoort Leiden gemid deld als het om de totaalcijfers van autodelicten, fietsdiefstal len, inbraken, geweldsdelicten en vernielingen gaat. Politiecommissaris B. Wij- benga is niet verrast door de cijfers. „Het is een bevestiging van de punten die wij van de straat weten. Het is aardig om kennis te nemen van deze re sultaten maar de politie gaat nog meer werk maken van de veiligheid van de burger." LEIDEN ONNO HAVERMANS 'De nijverheid ligt er met gebro ken wiek treurig te zieltogen. Het is de stad der luiheid, der vadsigheid geworden, der over elkaar geslagen armen, de duimpjesdraaierij!' Klikspaan, pseudoniem voor J. Knéppelhout, spuit niet mal se kritiek over de stad waar hij studeert. Leiden, stad der lui heid, zo schrijft hij in 1840. Maar het is niet louter luiheid die de stad terneer drukt. Het is de tijdgeest, somber als het Hollandse weer en de zware leefomstandigheden. „Nogal wat Leidenaren lieten het hoofd in de schoot han gen", vertelt historicus André de Bruin. „Het gebied dat nu wordt aangeduid als het Groene Hart was een probleemgebied. Hoge sterftecijfers, overvloedige neerslag, strenge winters, mis oogsten. Werkloosheid, crimi naliteit, beroerde huisvesting. De mensen werden hooguit een jaar of 35, 40. Een veel gehoor de verklaring was: zo wil God dat. Het brengt mensen terneer en zo zien ze de juiste propor ties van mens te zijn." De Bruin is niet de eerste his toricus die de eerste helft van de negentiende eeuw als een grauwe vlek in de geschiedenis omschrijft. Maar hij koppelt er een optimistische boodschap aan. Behalve religieuze doem denkers („ik heb een unieke be rekening gevonden waaruit zou blijken dat Christus in 1847 zou wederkeren") waren er name lijk ook kordate, lieden, die zochten naar wegen om uit de misère te komen. Zo pleitten de hygiënisten voor het dempen van grachten en het aanleggen van waterleiding en riolering - hetgeen gebeurde. Ook had je Bewoners van de Bouwelouwensteeg bijeen voor de fotograaf aan het einde van de negentiende eeuw. slimme jongens, die meenden dend in het boek Zoekend naar toevallig valt dit in een jubile- dat zieken zich moesten wape- zekerheid in Het Groene Hart, umjaar: 175 jaar geleden, op 14 nen tegen de hoge kosten van dat De Bruin en co-auteur Cok februari 1825, werd in Leiden dokters en kwakzalvers. En zo de Bruin schreven in opdracht het Zieken- en Begrafenisfonds ontstonden de ziekenfondsen. van Zorg en Zekerheid. Het ver- Toevlugt in den Nood opge- Feiten en smeuïge details uit schijnt vandaag, bij de opening richt. Zorg en Zekerheid, dat in de geschiedenis van de zorgver- van de nieuwbouw van de Leid- deze naam en samenstelling zekering staan zorgvuldig geor- se zorgverzekeraar. Niet geheel pas elf jaar bestaat, geldt als FOTO GEMEENTEARCHIEF LEIDEN rechtsopvolger en is dus het oudste nog bestaande zieken fonds in Zuid-Holland. Dat Toevlugt in den Nood zo lang heeft overleefd, berust op toeval. Zuid-Holland telde an derhalve eeuw geleden wel 471 ziekenfondsen, waarvan liefst 48 in Leiden. Menig huisarts had een eigen fonds. Aan die warwinkel kwam pas een einde toen de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de Neder- landsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst (NMG) rond 1900 de aard van deze 'ziekenbussen' onder zochten. Geschrokken door de armetierige toestand van veel fondsen, besloot NMG tot de stichting van eigen maatschap pijfondsen, waarin veel kleine fondsen opgingen. Dat er uiteindelijk een ge meenschappelijk Nederlands ziekenfondsbestel kwam, is het gevolg van de Duitse bezetting. „De Duitsers waren stomver baasd over de wanorde die ze hier aantroffen, want zij waren gewend aan hun goed georden de Krankenkassen", aldus De Bruin. „Het Ziekenfondsbesluit uit 1941 voorzag in een ver plicht ziekenfonds met een breed pakket dat lijkt op het ba sispakket waarover nu weer wordt gepraat. Zwakke fondsen werden gesaneerd. In feite ver schilt dat besluit niet van de Ziekenfondswet uit 1965, alleen was die niet opgelegd." Intussen zochten steeds meer fondsen samenwerking en zo groeide Zorg en Zekerheid uit de regionale fondsen in Alphen aan den Rijn, Leiden, de Haar lemmermeer en de Vechtstreek. „Leiden staat te boek als een modelontwikkeling voor het ziekenfondswezen in Neder landaldus De Bruin. „Nu is het zelfs zo dat Noord- en Zuid- Holland gunstig afsteken bij het landelijk gezondheidsprofiel van de GGD." Zoekend naar zekerheid in Het Groene Hart, Uitgeverij Verlo ren, Hilversum, f29,90. izen zijn het niet, de en van het 'Leonardo' n. Als Martijn Peetsold, ewegingsonderwijs, wil de muur klimmen, dat. Maar dan wel speciale klimwand die mnastieklokaal is ge- "•eetsold geeft aanwij- ,Goed je hakken naar doen. Als je te veel op staat, dan glij je snel dnieuwe klimwand is naar een grappig speel- gymzaal. Er worden limcursussen aan scho- igeven. De school heeft irig jaar naast de gewo- ;n ook de zogeheten issen' in de onder- He klassen hebben twee uur extra bewegingson derwijs en bovendien zijn er cursussen waarin de leerlingen met alle denkbare takken van sport in aanraking komen. Peetsold: „Ze kunnen bij ons skiën, snorkelen, tae-boën, schaatsen, tafeltennissen, ju doën en noem maar op. Daar na kunnen ze zelf hun keuze maken waarin ze verdergaan." De sportklassen hebben verder niets te maken met een eventu ele carrière in de topsport. Hét is 'voor de doorsnee-leerling die graag wil bewegen'. Zo zit ook de klimcursus in het pakket en dat vinden de brug- gers uit de sportklas prachtig, volgens Peetsold. Een paar mo gen het klimmen even voor dóen. Er zitten binnen een De Blauwe Steeo, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad mum van tijd twee leerlingen in de buurt van het plafond. „Het is werkelijk ongelooflijk hoe snel ze boven zitten", glundert Ria Mooij, vestigings directeur en bewegingsdocent van het Leonardo. De brug klassers lijken het zelf allemaal de gewoonste zaak van de we reld te vinden. „Het is leuk voor de afwisseling", verklaart Tobias Schaafstra. Als ze de grip op de muur ver liezen mag het nog niet uitma ken, want de leerlingen moeten elkaar blindelings kunnen ver trouwen als ze de klimwand op gaan. Per klimmer staan er twee leerlingen op de grond die het touw vasthouden, de zogenoemde 'zekeraars'. Een zekeraar mag dus nooit de aan dacht verliezen. Volgens Mooij lukt dat ook erg goed: „In zo'n sportklas zitten gemotiveerde mensen en dat maakt dat je el kaar kunt vertrouwen. Bij een gewone gymles zitten er nog wel eens leerlingen ongeïnte resseerd op de bank en dan moet je hier niet aan begin nen." Mooij en Peetsold benadruk ken dat het intensieve sportrooster van een sportklas niet ten koste gaat van de ge wone lessen. „Op vrijdag weten ze al het huiswerk voor de rest van de week, dus ze kunnen het allemaal goed plannen", vertellen ze. Tot nu toe waren de sportklassen alleen voor mavo, havo en vwo, maar nu is er ook een sportklas voor het vbo gestart op de vestiging aan het Lammenschanspark. Sport is nog steeds in trek bij jongeren, zegt Mooij. „Ieder een denkt tegenwoordig dat de jeugd liever staat te roken op een pleintje. Maar als je hier kijkt, zie je dat dat overtrokken Voorde deur van het restaurant gebracht en gehaald, voor maar f5,- Inclusief bewaakt parkeren. is. De leerlingen zijn graag ac tief bezig en we zijn ervan overtuigd dat ze dat allemaal willen. Als school moet je dan meegaan met de tijd en eigen tijdse sporten aanbieden, zoals bijvoorbeeld een klimwand. De tijd dat een leraar tijdens de Twee brugklas sers van het 'Leo nardo' dalen af van de nieuwe klimwand in de gymzaal. Hier komt het aan op vertrouwen in de genen die het touw vasthouden. FOTO MARK LAMERS gymles dreigend op een bank staat met een stok in de hand is voorbij." WILLEM-PAUL DE MOOU De Initiatiefgroep Van Gend Loos-terrein in Leiden heeft de Landschapsprijs van de provin cie Zuid-Holland gewonnen. De prijs, 5.000 euro oftewel 11.000 gulden groot, wordt ie dere twee jaar door de provin cie uitgereikt als beloning voor initiatieven die van belang zijn voor het Zuid-Hollandse land schap. De aan de prijs gekop pelde Landschapspenning ging naar de ecologische bollenteler Jan Hoogeveen uit Hillegom. De initiatiefgroep ontstond in 1998 als reactie op de oor spronkelijke plannen om het Van Gend Loos-terrein zo veel mogelijk vol te bouwen met woningen en een grote parkeergarage. Omwonenden die zich zorgen maakten over de ecologische functie van het gebied, slaagden erin om hun zaak bij de politiek onder de aandacht te brengen. In de hui dige plannen van de gemeente is het zelfs zo dat de versterking van de ecologische functie voorop staat. De jury spreekt van 'een inspirerend voorbeeld' en van 'een voorbeeldige ver antwoordelijkheidsverdeling' tussen bewoners, gemeente en adviseurs. Bollenteler Hoogeveen was oorspronkelijk gevestigd in Wassenaar, maar moest daar weg in verband met natuuront wikkeling. Hij begon een nieuw bedrijf in Hillegom, nu als eco logisch bollenteler. Naast suc cesvol ecologisch ondernemer is Hoogeveen als mede-oprich ter en voorzitter van de agrari sche natuurverenigingen Sant voorde en Geestgrond een be langrijk stimulator van milieu vriendelijke land- en tuinbouw. «r Gisteren FILEDIER C2D. morgen FIETSPLEZIER Morgen vindt u de tiH|- baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13