Bacterie bestrijdt schimmel >k Hangende takken Rijp en Groen Britse plantenzaadbank geopend Dierlijk leven Planten waarschuwen elkaar Plakkende insecticiden werken beter Sensor ruikt rotte piepen Gele petunia komt VRIJDAG 24 NOVEMBER 2000 Een boom is nooit alleen. Een boom, hoe klein ook, leeft samen met vogels, in secten. soms zelfs met zoogdieren. Er zijn bomen die samen leven met schimmels in de grond zo als bijvoorbeeld de beuk. Dat noemen we symbiose. Een boom zorgt voor vocht in de lucht als het heet en droog is. De bladeren die met water, diep uit de grond, bevoor raad worden, verdampen li ters water damp. Een boom rei nigt de lucht van schadelij ke gassen en vermindert het koolstofdioxy- de-gehalte. Een boom zorgt voor de visuele verbin ding van de tuin met de hemel, maar bovenal is een boom mooi en geeft hij struc tuur aan de tuin. Blijft het pro- Br» bleem dat een boom in onze huidige kleine tuinen nim mer te groot mag worden. Gelukkig houden veel de boomkwekers rekening met de eisen die aan een boom in een kleine tuin worden gesteld. Hij mag immers niet te hoog, noch te breed worden, en moet altijd minstens twee meter van de grens van de buren komen te staan. Welke boom kiezen we dan? Over de bolboom heb ik al eens geschreven. Over de zoge noemde fastigaatvormen die men bij diverse boom soorten aantreft heb ik het ook al eens gehad, zij het GREET BUCHNER geeft antwoord op Daarom vandaag over een type boom dat qua afme ting ook binnen de grenzen blijft en dat is dan de treur boom. Deze boom heeft niets van doen met treurig heid. Zijn naam heeft men bedacht omdat een treur boom altijd hangende tak ken heeft. Oorspronkelijk waren treurbomen sponta ne variaties van bestaande bomen waarvan een enkel exemplaar slappe hangen de takken vormde. Boom kwekers zijn blijven experi menteren met deze bijzon dere eigenschap en mo menteel kan men diverse boomsoorten in treurvorm kopen. Meestal zijn ze geënt op een stam van dezelfde soort en gewenste hoogte. De hoogte kan variëren van een halve meter tot wel 3,5 meter. Zo kan men op voorhand al enigszins de uiteindelijke hoogte bepa len daarbij wel rekening houdend met het feit dat de geënte treur vorm ook nog iets in de hoogte groeit. Maar ervaren boomkwekers kunnen pre cies vertellen hoe hoog en breed een be paalde treur vorm wel zal worden. Er zijn mo- nvragerT menteel zelfs i naar groenblijven- £5" de treurbo- IAARLEM men zoals de Ilex pendula, een hulst met hangende takken. Ook groenblijvend is de Cedrus pendula die echter hoog en breed wordt op den duur en dus niet geschikt is voor een kleine tuin. Een mooie treurboom die redelijk bin nen de grens blijft qua af meting is de Pyrus salicifo- lia pendula met grijsgroen smal blad. Voor liefhebbers van donkerrode bladeren is er de treurbeuk, de Fagus purpurea pendula en dan zijn er natuurlijk de vele kleine wilgjes op stam, vaak met Japans klinkende na men aangeduid. Een vrij bekende klein blij vende treurwilg is de Salix Kilmarnock pendula waar bij opgemerkt kan worden dat je in een kleine tuin nooit en te nimmer een normale treurwilg moet planten omdat deze zeer fors wordt. Samenvattend: met goede wil is er voor elke tuin wel een passende boom met hangende takken te vinden. GREET BUCHNER Er is een bacteriestam gevon den die afrekent met een hard nekkige schimmelziekte die tar wevelden teistert. De natuurlij ke vijand is ontdekt door mede werkers van een onderzoeksin stituut voor Plantenziekten in Beltsville, Maryland. Wereldwijd heeft tarwe te lijden onder de bodemschimmel Gae- mannomyces graminis die de wortel aantast, waarna die zwart kleurt en uiteindelijk sterft. De ziekte kan de graan opbrengst halveren. Nu wordt er gespoten met giftige bodem- ontsmetters, zoals het binnen kort verboden methylbromide. Bacteriepreparaten zijn milieu vriendelijker. Amerikaanse onderzoekers hebben honderden bodembac teriën onderzocht op hun on derdrukkend effect tegen de schimmel in zachte wintertar we. Hierbij concentreerden ze zich op bacteriën die zich op houden rond de wortels van de plant. Om de nuttige bacteriën uit grondmonsters te selecteren gebruikten de onderzoekers een systeem dat vetzuren ana lyseert. Elke bacterielijn maakt namelijk specifieke vetzuren. De potentie van de bacteriën was af te leiden uit hun bijbe horende vetzuurprofiel. Op die manier bleven vierhon derd veelbelovende bacterie stammen over. Deze werden vervolgens toegediend aan tar- wezaad, voordat dit werd ge zaaid in proefvelden. Tevens kreeg het zaad een lage dosis van de schimmel mee voordat het de grond inging. Na drie jaar testen hielden de onderzokers vier kandidaten De Britse kroonprins Charles heeft deze week of ficieel een ondergrondse plantenzaadbank ge opend waar zaden van meer dan 4.500 bedreigde plantensoorten van over de hele wereld moeten worden bewaard. Het is de ,,Bank of England van de botanische wereld", zo omschreef de prins de Millennium Seed Bank in West Sussex refererend aan de Brit se centrale bank. „In plaats van reserve-valuta, wordt hier het leven zelf bewaard. „Van de 300.000 planten van hogere orde die dit land telt, dreigt voor 100.000 mogelijk uitsterven in het midden van de volgende eeuw", zo uitte Charles zijn bezorgdheid over het uitsterven van plantensoorten. In het glazen gebouw zullen uiteindelijk meer dan 300 miljoen zaadjes van in- en uitheemse planten worden opgeslagen, die van de meest bedreigde soorten in een enorme kluis die be stand is tegen bominslagen en overstromingen. Groot-Brittannie moedigt andere landen aan ook dergelijke zaadbanken op te zetten. over die geschikt zijn als biolo gische schimmeldoder. Ze gaan de afzonderlijke werking van deze bacteriën nu verder bestu deren. Tevens wordt gekeken naar het effect in combinatie met bestaande pesticiden. De meest effectieve bacteriestam zal dienen als basis van een biologisch middel dat kan wor den toegepast bij geïntegreerde ziektebestrijding. PETER DE JAEGER» Regenwormen spelen een grote rol bij het luchtig hou den van de grond. Ze zijn on misbaar. Kevers en vliegen zijneveneens onmisbaar in de tuin. Het blijken de grote opruimers van dierlijke resten te zijn. Libellen zijn niet al leen mooi om naar te kijken. Al vliegend ruimen ze mug gen en vliegende luizen op. Oorwormen doen aanmerke lijk meer goed dan kwaad. Ze leven van insecten die wij schadelijk vinden en snoepen slechts Elf en toe van onze planten. Spinnen verlossen ons niet al leen van heel veel ongedierte, ze zijn ook een belangrijke voedselbron van vogels. Zweefvliegen zijn vaak ware opruimers van al die insecten die wij gemakshalve plaagin- secten noemen. Zo zou ik nog een tijd door kunnen gaan met het vele werk dat dieren ongevraagd voor ons verzet ten. Mits onze tuin gevarieerd be plant is, houden de vele tien duizenden kleine en grote dieren elkaar in evenwicht en hebben we weinig of geen schade zonder in te grijpen. De inhoud van het boek Dier lijk Leven toont de plaats die de diverse dieren innemen in het kleine stukje natuur dat onze tuin is, een bijzonder boeiend en leerzaam boek. In de eerste zeven hoofdstuk ken wordt veel verteld over de wijze waarop alles met alles verband houdt, de negentien volgende hoofdstukken be schrijven de diverse dieren die we in een normale tuin aan kunnen treffen. Er zijn ook duidelijke afbeeldingen zodat beginners na kunnen gaan welk dier of diertje er nu weer zit of kruipt in de tuin. Samenvattend: een onmis baar boek voor ieder die maar een beetje wil begrijpen van het geheimzinnig leven dat ongevraagd onze tuin bevolkt. GREET BUCHNER Geen tuin zonder Dieren. Rosita Moenen en Frits Bink, Uitgever Schuijt en Co. Prijs 59,90 gulden. Planten die worden aangevallen door insecten geven een seintje aan de buurman dat er gevaar dreigt. Die interactie is bewezen voor tabaksplanten en het on kruid bijvoet aan de universiteit van Californië in Davis. „Onze bevinding leert dat wilde plan ten echt communiceren met el kaar", zegt entomoloog Richard Karban. Die communicatie ver loopt via een vluchtige stof in de lucht die wordt afgescheiden door de beschadigde plant. Drie groeiseizoenen lang is ge- experimenteerd met wilde ta baksplanten die tussen de Amerikaanse bijvoet staan. De bijvoet werd bewust bescha digd door erin te knippen, ver gelijkbaar met de aanval van een vretend insect. Hierdoor laat de plant een vluchtige ver binding ontsnappen. Deze snel verdampende stof zet de wilde tabaksplant, die ernaast staat, aan tot productie van extra ver dedigingsenzymen in de blade ren. Resultaat is dat de tabaks plant minder schade oploopt van vraatinsecten. Omgekeerd gebeurde hetzelfde. Hoewel het duidelijk is dat er contact is tussen planten, is het nog maar de vraag of alle plan tensoorten in gelijke mate pro- fiteren van de onderlinge uit wisseling aan informatie. Daar is meer studie voor nodig. In elk geval kan deze vondst een nieuwe strategie opleveren voor bestrijding van insecten, aldus Karban. „Door een bio- insecticide te baseren op de etherische stof kunnen wellicht landbouwgewassen worden aangezet tot verhoging van de afweer. Dat maakt minder che mische middelen nodig." PETER DE JAEGER» Bristol Een nieuw sensorsysteem is in staat om rottende aardap ff bijtijds op te sporen in een opslagplaats. Door de boosdoeners tei 'nl wijderen wordt niet de hele voorraad piepers aangetast en dat bes jaarlijks miljoenen guldens. Het apparaat, ontwikkeld aan de univ teit van Bristol, kan vluchtige, organische verbindingen in de lucht speuren die duiden op infectie. Rotting in buikopslag van landboi producten wordt meestal veroorzaakt door de bacterie Erwinia cal X vora. Onder bepaalde omstandigheden verandert de bacterie de a appel in zacht, nat weefsel, dat heel snel omliggende gezonde aai peiknollen aantast en vervolgens de hele partij binnen enkele dagk: onbruikbaar maakt. De bacteriële infectie gaat gepaard met de uit van geurige, organische stoffen in de lucht boven de zieke piepers ze geurgassen worden feilloos waargenomen door de gevoelige s sor. De snuffelpaal is gemaakt van keramisch materiaal en is in st om een rottende aardappel te ruiken in een partij van honderd kilo ca 900 aardappels). Na enige verfijning is de sensor geschikt voor bruik in commerciële aardappelopslag. foto Japanse onderzoekers hebben ontrafeld, hoe sommige bloe men aan hun gele kleur komen. Ze ontdekten het enzym en de bijbehorende biochemische re acties die aanzetten tot het mo lecuul dat uiteindelijk het bloemblad geel kleurt. Deze kennis kan worden gebruikt om nieuwe sierplanten te maken. „Van planten als de petunia ko men geen gele varianten voor", zegt Torn Nakayama van de To kio Universiteit. „Maar als een maal het gen voor het geelen- zym beschikbaar is, hebben we een gereedschap in handen om ook bij deze planten gele bloe men te mEiken via genetische manipulatie." De meeste bloemkleuren wor den bepaald door een groep moleculen die bekend staan als flavonoïden. In het leeuwen bekje en cosmea komt dat door het flavonoïd aurone. Nakaya ma en zijn collega's melde g. het tijdschrift Science hoe g] kleurstof wordt aangemaa! het bloemblad. Ze vonden sleutelenzym en noemden jj aureusidine synthase. Het behoort tot een groep enz] waarvan de functie tot nu raadsel was. De doorbraak heeft veel m gekost. Omdat het enzym terst kleine hoeveelheden blad voorkomt, waren er li 32 kilo bloemknoppen van 16.000 stengels leeuwenbe voor nodig om het in een' bare vorm te isoleren. „De hebben we vermalen tot et sapje, waaruit we tenslotte microgram enzymen kond halen door gebruik te makj van de meest geavanceerd! veringstechniek voor eiwit! |g| PETER DE JAEGER» Als insecticiden worden om- kapseld met een kleefstof, kan de boer volstaan met een tiende van de normale gift. De werking wordt ook nog doeltreffender: de belaagde insecten ontwikke len minder snel resistentie. De methode is ontwikkeld door onderzoekers van het ministe rie van landbouw in Amerika. Bestrijdingsmiddelen spoelen bij regen makkelijk af van blad en stengel. Dat is vooral een probleem bij biologische mid delen, zoals virussen tegen rup sen en bacteriën. Ook hebben levende bio-insecticiden veel te lijden onder de zon. De reme die is een andere samenstelling van de sproeimiddelen waarin de insecticiden zijn opgeno men. Door een kleverig gluten- eiwit toe te voegen aEin de mid delen kan de boer zorgen dat de toegediende druppels op de plant blijven plakken. Tevens beschermt de filmlaag het ac tieve bestanddeel tegen vernie tigende ultraviolette zonnestra len. De vinding wordt inmid dels toegepast bij drie veel ge bruikte insecticiden: pyrethroi- den, carbamaten en organofos- faten. De onderzoekers testen nu of de lijmstof ook werkt bij andere insecticiden. PETER DE JAEGER» praktische geschenken komen via de tuin zwarte piet en die komt u tegen bij: bloemenda rijksstraatweg wassenaar al bv PUZZEL Cryptogram Horizontaal: 1Beheerder uit Tanger (6); 4. Meisje met Engels geld (5), 5. In deze vloeistof heeft men de hoogte (4); 7. Die lichaamsdelen hebben bijstand nodig (5); 8. je zit er niet op om hem te schieten (3); 9. Het hart van een typist (6); 10. Kleur van limonade (6). Verticaal: 1. Door die animator komt er vaart in (9); 2. Zijde van een werkgebied (5); 3. Volgt een noot bij de rijst (4); 4. Meer een zenuwtrek dan een kunststof (7); 6. Dit gaat ons allemaal aan (3); 8. Kaas te bereiden zonder eend (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1 Sok; 5. juf; 7. sweater; 10. na; 12. mam; 14. la; 15. tuba; 17. ooit; 19. en; 20. Ie; 21. cric; 23. inch; 25. hij; 26. ork; 28. de; 31. furieus; 33. lat; 34. mie. VERTICAAL: 2. Os; 3. kwh; 4. lama; 5. jet; 6. Ur; 8. intocht; 9. catcher; 11. au; 12. manco; 13. molik; 14. li; 16. bei; 18. oen; 22. rij; 24. cd; 27. rail; 29. out; 30. mum, 31. fa; 32. si. HET WEER Omvangrijke depressie November 2000 viel gisteren in het zuid oosten van het land even uit z'n rol. Aan de achterzijde van een warmtefront brak het wolkendek en door föhnwerking over de Ardennen liep het kwik in Hoensbroek op tot 14,5 graden. Zo zacht is het deze maand nog nergens in het land geweest. De hoog ste temperatuur, die aan het begin van de maand werd gemeten, bedroeg ruim 13 graden in eveneens het zuiden van Lim- burg. Ook bij ons werd het zacht. Schiphol no teerde een maximumtemperatuur van 11,1 en Bloemendaal 10,8 graden. Het voelde evenwel niet zacht aan hetgeen uiteraard alles te maken had met het bewolkte en druilerige weer. De hoeveelheid neerslag bleef echter tamelijk bescheiden. Op de meeste plaatsen viel niet meer dan een mil limeter regen. Gisteravond kwam het onder invloed van een koufront opnieuw tot re gen, daarna werd het droog maar vanoch tend staken buien van de Noordzee weer de kop op. Bewolking en nattigheid werden veroor zaakt door een depressie die net ten westen van ons land naar het midden van de Noordzee is getrokken. Voor het weekeinde en waarschijnlijk ook voor de rest van de tijd dat november op de kalender staat krijgen we van doen met een omvangrijke depressie op het midden van •V; Ju; ire te lei de Oceaan. l) Een eerste front trekt morgen overdag ons land. De passage gaat gepaard mfl toename van de bewolking waaruit ml Wl lijk wat regen valt. In de nacht en vroe| *1 ochtend ontstaat plaatselijk mist of laa J'j hangende bewolking. Meer regen worj de nacht van zaterdag op zondag venii Dan trekt een tweede front over Nedei naar het oosten. Zondag overdag gaan enkele buien val De wind waait morgen uit zuidelijke ir" er tingen en neemt aan de kust toe tot kr. e' tig of hard. De temperatuur komt uit c graden. Voor het gevoel doet het vanw de wind echter kouder aan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10