Israëliërs roepen om wraak Buitenland 'Kiessysteem behoeft ingrijpende renovatie' Cheney in ziekenhuis na lichte hartaanval norme chaos verdrijft Britten uit de trein Lockerbie: veroordeling onwaarschijnlijk JERDAG 23 NOVEMBER 2000 sland bereid tot bergen Koersk ^ag De Russische autoriteiten zijn in principe bereid de ÏBarentsz-Zee gezonken kernonderzeeër Koersk te bergen, ternationale gemeenschap moet dan wel bereid zijn onge le helft van de kosten voor haar rekening te nemen. De mg kost naar schatting 180 miljoen gulden. Dat zei de Rus ambassadeur in Nederland, Kodakhov, gisteren in Den ip een persconferentie van de onlangs opgerichte Koersk- [ei ring. De stichting gaat proberen het geld bij elkaar te bren- en zal toezien op de correcte besteding van de fondsen. De is ervan overtuigd dat de berging een haalbare zaak is. ina wendt sancties VS af De Chinese regering heeft de dreiging van Amerikaanse óes weten af te wenden door te beloven dat het geen on- rzi plen en technologie voor kernwapens meer zal exporteren. n erenigde Staten beloofden per ommegaande de sanctie- flen in de prullenbak te zullen deponeren en de samenwer- niet China op het gebied van de commerciële ruimtevaart 10 breiden. De VS verdenken China ervan sinds het begin Ie jaren negentig steun te hebben verleend aan de raket- amma's van Pakistan, Iran, Noord-Korea en Libië. sland riskeert sancties VS e ngton De Verenigde Staten overwegen sancties tegen te nemen, als Moskou de levering van conventionele aan Iran hervat. Dat heeft een regeringsfunctionaris in lington gisteren verklaard. Moskou zou krachtens een ak- dat vice-president Gore in 1995 sloot vanaf eind 1999 conventionele wapens meer aan Irak leveren. „Maar de in hebben te kennen gegeven het akkoord per 1 december len opzeggen", aldus de functionaris. aad ontstemd over geweld Kosovo 'W jDo_i De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft de recente aanslagen in Kosovo veroordeeld. Bij aan- i v n van bewapende Albanese extremisten uit Kosovo zijn de en jpen dagen vier mensen gedood en zeker dertien gewon- Ifi evallen. De Joegoslavische regering zegt te vrezen voor een fa ve oorlog als gevolg van de acties van Albanese terroristen, eii ra is formeel nog steeds een provincie van de Joegoslavi- deelrepubliek Servië. 5 in Frankrijk en Spanje madrid In Frankrijk zijn zes nieuwe gevallen van de gek- eienziekte (BSE) ontdekt. Dat heeft het ministerie van ve iouw in Parijs gisteren bekend gemaakt. De meeste a dieren werden in West-Frankrijk gevonden. In Frankrijk d aarmee vanaf begin van dit jaar 109 BSE-besmettingen jet. Het totaal sinds het opduiken van de ziekte in 1991 nu op 189. Ook Spanje is niet meer vrij van de gekkekoei- T°' (te. De Spaanse minister van landbouw, Miguel Arias Ca- heeft gisteren gemeld dat in de noordwestelijke regio Gali- een koe BSE is geconstateerd. d-Afrika beleeft aids-explosie aai jad_; Over vijf jaar zal in Zuid-Afrika elke minuut iemand ;n aan de gevolgen van aids. Volgens woordvoerder Myslik 'lij et instituut voor aidsonderzoek Lifeworks zullen in 2005 in 5311 Afrika zes miljoen mensen besmet zijn met het hiv-virus ds veroorzaak, en sterven dan elke dag meer dan 1.400 ë0 nen aan de gevolgen ervan. Lifeworks lanceerde eerder dit p haar website www.lifeworks.co.za een zogenoemde Aids et Calculator, waarmee het bedrijfsleven in Zuid-Afrika 1 erekenen welk nadelig effect de aidsepidemie heeft op de De ci di jspraak in Foca-zaak gevraagd 'Pe ag_ï Voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag is giste- it proces over massaverkrachtingen in de Bosnische plaats afgesloten. De verdediging van de Bosnische Serviërs Dra- iKunarac (40), Radomir Kovac (39) en Zoran Vukovic (39) in de slotpleidooien vrijspraak gevraagd. Volgens de advo- hebben de getuigen hun beschuldigingen aan het adres et drietal verzonnen. Eerder deze week eiste de aanslager igenisstraffen uiteenlopen van 15 tot 35 jaar tegen de drie. [spraak wordt over enkele maanden verwacht. Ib; er felle gevechten in Angola -m' in_ï Hevige gevechten in Midden- en Oost-Angola, i geringsleger in het offensief is gegaan tegen de verzetsbe- igUnita, gaan gepaard met 'ongekend geweld' en veroor- ,+1° onder de burgerbevolking 'verbazingwekkend' lijden, 's tweede man, Paulo Lukamba Gato, heeft dit gisteren lard. Hij zei dat de opnieuw opgelaaide gevechten zo'n ng hebben dat 'er geen regels zijn en geen van beide par- ;enade kent', dal lelin daagt Chirac uit De voorzitter van de Franse Liberale Democraten (DL), Madelin, wil meedoen aan de Franse presidentsverkiezin- 12002. Dat heeft hij gisteren aangekondigd. Madelin gaat iarc aee de strijd aan met de conservatieve president Chirac, schikbaar is voor herverkiezing. DL is een van de drie op- tpartijen in het huidige parlement die Chirac steunen. De i zings campagne begint vanavond. Verwacht wordt dat de (lelijke strijd om het presidentschap gaat tussen Chirac en cialist Jospin, die nu premier is. Doden en gewonden door autobom in Hadera Van alle kanten wordt in Israël om wraak geroepen na de bomaamslag die gisteravond in de stad Hadera, veertig kilometer ten noorden van Tel Aviv, twee mensen het leven kostte en 32 anderen verwondde. Vijf van de gewonden verkeren in levensgevaar. Van avond beraadt het kabinet van premier Barak zich op maatregelen. Gisteravond be legd spoedberaad leidde nog niet tot besluiten. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De autobom in Hadera explo deerde naast een stadsbus in een drukke hoofdstraat. De ra vage was enorm. Premier Barak verklaarde kort na de aanslag dat hij de Palestijnse president Arafat verantwoordelijk houdt, omdat diens bestuur de afgelo pen weken tientallen militanten van radicale islamitische orga nisaties uit de gevangenis zou hebben vrijgelaten. Van alle kanten is nu in Israël de roep om vergelding te horen. Het kabinet besloot gisteravond nog niet tot stappen. Een van de maatregelen waarover in de Israëlische media al druk wordt gespeculeerd, is het afsnijden van de elektriciteitstoevoer naar de Palestijnse gebieden. Het Palestijnse bestuur liet gisteravond weten dat het niets met de bomexplosie te maken heeft. Nabil Abu Rudeineh, een naaste medewerker van Arafat, wees erop dat de bom ontplofte in Israël, waar het Israëlische leger verantwoordelijk is voor de veiligheid. „Hoe kan in de huidige omstandigheden een auto met een bom van de Wes telijke Jordaanoever naar Israël rijden?", vroeg hij, verwijzend naar de afsluiting van de bezet te gebieden. Volgens hem zal er geen eind aan het geweld ko men zolang de Israëlische be zetting voortduurt. Het is niet duidelijk of de aanslag een directe reactie is op de gebeurtenissen van de laat ste dagen in de Gazastrook. Le ger, politie en veiligheidsdien sten in Israël waarschuwen al vanaf het begin van de Aksa-in- tifada voor dit soort operaties. Maandagavond bestookte de Israëlische luchtmacht doelen in Gaza-stad en andere plaat sen met raketten. Daarbij vielen twee doden en enkele tientallen gewonden. De aanval was een vergelding voor een bomaanslag op een schoolbus, waarbij twee vol wassen kolonisten omkwamen en vier kinderen zwaar gewond raakten. Tienduizenden mensen woonden gisteravond een manifestatie bij van de Israëlische oppositie. Likud-leider Sharon hield de menigte Arafat niet te praten valt. „Hij is geen partner voor vrede. Hij is een wrede vijand", aldus Sharon. Perez de Cuellar en Paniagua besturen Peru De Peruaanse parlementsvoor zitter Valentin Paniagua is gis teren ingezworen als interim president. Direct daana be noemde hij Javier Perez de Cuellar, voormalig secretaris generaal van de Verenigde Na ties, tot zijn premier. Paniagua was na een reeks ontslagen de eerste gegadigde om tijdelijk president te wor den. Zo'n functionaris was no dig na het afzetten van presi dent Fujimori. Die had maan dag zijn ontslag ingediend, maar dit werd niet aanvaard. In plaats daarvan ontsloeg het parlement het omstreden staatshoofd wegens 'morele on geschiktheid' om het land te leiden. Volgens de grondwet kwa men Fujimori's twee vice-presi- denten vervolgens in aanmer king voor het waarnemerschap. Beiden bedankten echter onder druk van de oppositie. Daar door kwam Paniagua in beeld. Hij was vorige week door tegen standers van Fujimori tot parle mentsvoorzitter gekozen. Voor april volgend jaar staan nieuwe presidentsverkiezingen op de agenda. Paniagua en Perez de Cuellar zullen Peru re geren tot er een nieuwe presi dent is. Naar verwachting wordt in juni volgend jaar be kend wie de stembusstrijd heeft gewonnen. Miljard mensen zitten zonder goed drinkwater GENÉVE DPA In de wereld wonen 1,1 miljard mensen die geen schoon drink water hebben. Het ontbreken van een goede riolering teistert 2,4 miljard mensen. Dat blijkt uit een rapport van de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) en Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. „Het is een schandaal", zegt Richard Jollie van de WHO. „Er is slechts tien miljard dollar per jaar nodig om alle mensen te voorzien van drinkwater en om een goede riolering te onder houden. Dat is even veel als in Europa jaarlijks wordt uitgege ven aan consumptie-ijs en de helft van het bedrag dat Ameri kanen jaarlijks besteden aan voer voor dieren." MIAMI ACHILLE PRICK „Als het buitenland moet lachen om de verkiezingen in de Verenigde Staten, dan moet het buitenland dat zelf weten. Ik kan me daar niet zo druk over maken. Het zijn ónze verkiezingen. Wat heeft het buiten land daar mee te maken? Laten wij nou maar zorgen dat we hier van leren en ou derwetse systemen en machtsstructuren uitwissen voor we toe zijn aan de volgende verkiezingen." Professor Kevin A. Hill van de Internationa le Universiteit van Florida in Miami rea geert aanvankelijk een beetje bits als de Amerikaanse verkiezingen worden voorge steld als een lachertje. „Wat hier gebeurt, is een uitwas van de merkwaardige, achter haalde machtsstructuren zoals eigenlijk al leen de zuidelijke staten die vaak hebben." De politicoloog werkt aan zijn boek 'Poli tiek in het Zuiden van de Verenigde Staten'. „De zuidelijke staten hechten van oudsher aan veel macht bij het lokale bestuur. Daar om regelt elk district ook zijn eigen verkie zingen. En namens die districten hebben de kiescommissies volgens mij buiten- proprotioneel veel macht om de verkiezin gen uit te voeren." Neem het inmiddels wereldberoemde West Palm Beach. „De kiescommissie bestaat daar uit een rechter, een ambtenaar en een huisvrouw. Dat drietal kan zo ongeveer al les bepalen wat het wil. Handmatig tellen of niet? Welke biljetten zijn ongeldig inge vuld en welke niet?" Die vergaande be voegdheden zijn volgens Hill nu pijnlijk naar voren gekomen. „De kiescommissies zijn onder druk gezet door Republikeinen, Democraten, burgers en talloze andere groeperingen om opnieuw te tellen, of juist niet." Hill meent dat het verloop van deze verkie zingen moet worden aangegrepen om de macht van de kiescommissies te doorbre ken en het kiessysteem te verbeteren. De 'kiesmannen' wil hij intact laten. Dat sys teem houdt in dat in elke staat een aantal kiesmannen te winnen zijn. Wie 270 kies mannen heeft, is president. „Door het systeem van de kiesmannen be houdt elke staat, hoe klein ook, zijn in vloed. Dat is belangrijk. Mijn probleem is het principe van the winner takes it all. Of Bush nou met één stem meer of een mil joen stemmen wint, het maakt niet uit. De winnaar in een staat krijgt alle kiesmannen. Ik denk datje de kiesmannen evenredig naar het aantal stemmen moet verdelen." Ook vindt Hill dat de organisatie van de verkiezingen centraal per staat moet wor den geregeld. „In de hoofdstad van de staat moeten de bevoegdheden liggen. Op basis van een centrale wet- en regelgeving moet het mogelijk zijn eenduidig op te treden als er waar dan ook in de staat onenigheid is. Met andere woorden: de zeggenschap van de kiescommissies moet sterk worden in geperkt." Maar later op dag kwam het ziekenhuis op die uitspraak te rug: Cheney had wel degelijk een nieuwe hartaanval gehad, al was het een lichte. In een van de aderen rond zijn hart werd een vernauwing geconstateerd. Cheney onder ging een twee uur durende ca- theterisatie en zal nog een aan tal dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Het zal moge lijk nog enkele weken duren voordat hij van zijn cardiologen weer aan het werk mag. Vandaag heeft de Republi keinse presidentskandidaat Ge orge Bush laten weten dat hij geen plannen heeft om zijn partner Cheney door een ander te vervangen. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT De Republikein Dick Cheney, kandidaat voor het Amerikaan se vice-presidentschap, is giste ren met hartklachten opgeno men in een ziekenhuis in Was hington. Ongeveer zeven uur na de veelbesproken uitspraak van het Hooggerechtshof van Florida meldde Cheney zich op de afdeling eerste hulp met pijn op de borst en in een schouder. De 59-jarige oud-minister van defensie heeft drie keer eerder een lichte hartaanval gehad. Een woordvoerder van het George Washington Ziekenhuis verklaarde aanvankelijk dat het dit keer geen hartaanval betrof. HARM HARKEMA «ik vol van de Nederlandse Spoor- in? Het kan nog veel erger. In Gi oot- annië, dat toch al nooit in de prijzen foor efficiënt treinverkeer, rijdt sinds maand geen enkele trein meer óp Ook de intercitytreinen zijn er ver- ien tot boemeltjes. Menig treinpassa- stapt weer in de auto. En bus- en 1 tvaartmaatschappijen zien hun om- tijgen. het bovengemiddelde aantal treinen n de eerste weken van oktober uitviel itraging opliep, raakte de treinreizi- og niet ondersteboven. Het ging im- -om de jaarlijks terugkerende stdepressie' bij de spoorwegen. Me- g trein moet dan zijn meerdere erken- in de herfstbladeren op de rails, feel ernstigere situatie ontstond ech- 11a het treinongeluk bij Hatfield ten 'den van Londen, waarbij nu ruim aaaand geleden vier doden en tiental- ewonden vielen. Railtrack, de be- r der van het spoometwerk, moest nve (ven dat de rails op liefst tachtig .Jen in het land in een even slechte verkeren. In overleg met de over- en de 25 betrokken vervoermaat- i ppijen werd vervolgens besloten vei- id boven alles te stellen. Vervanging J. lude rails kreeg prioriteit. J ieweek maakte de spoorweginspec- •kend dat uit onderzoek was geble ken dat Railtrack beduidend slechter presteert wat betreft vervanging van slechte rails dan al haai" collega's in Euro pa en Noord-Amerika. Inmiddels is er bijna geen lijn meer waar geen uitgebrei de snelheidsbeperkingen gelden. Hier en daar worden bussen ingezet. Het slechte weer en de overstromingen lieten zich natuurlijk ook gelden. Een aardverschuiving bij Doncaster in Noord- Engeland leidde ertoe dat het spoor ter plekke - onderdeel van de drukke lijn Londen-Newcastle - pas over een paar weken weer vrij is. Verscheidene maatschappijen houden in de huidige chaos een deel van hun trei nen gedwongen aan de kant. En wat wel rijdt, doet dat met ernstige vertragingen. De reis Edinburgh-Londen, een afstand van zo'n 700 kilometer, duurt normaal 4,5 uur, maar op het ogenblik dient er meer dan acht uur voor te worden uitge trokken. Er is geen traject of er zijn problemen. Londen-Brighton: een kwartier langer, Londen-Liverpool: een uur extra, Lon- den-Birmingham: een half uur extra. - Dienstregelingen bieden geen houvast meer. „Kunt u mij zeggen of de trein van tien over drie naar Leeds ook gaat?" Ant woord: „Ik heb geen idee meneer." De chaos kan nog maanden aanhouden. De postbezorging wordt erdoor ver traagd, vrachtvervoerders die het spoor gebruiken lijden miljoenenverliezen. Op de achtergrond wrijven de bus- en lucht vervoerders zich vergenoegd in de han den. Busmaatschappij National Express meldt dat vrijwel al haar lange-afstands- diensten meer passagiers trekken. Geen wonder: de reis Newcastle-Londen per trein kost nu even veel tijd als met de bus, maai" is twee keer zo duur. Luchtvaartmaatschappij easyjet bevestigt een forse toename van het aantal passa giers op haar lijnvluchten van Londen naar onder andere Edinburgh en Liver pool. En het kleine Gill Airways uit New castle meldt in het weekblad The Econo mist bijna een verdubbeling van het aan tal passagiers naar Londen. Gill Airways is druk doende met uitbrei ding van het aantal vluchten. Een woord voerder van de maatschappij verwacht dat de meeste (zaken)reizigers nooit meer zullen terugkeren naar de trein. Hij is niet de enige: de treinmaatschappijen melken zich zorgen dat ze inderdaad een deel van hun klanten voorgoed kwijt zijn. Ook de auto geniet een toenemende po pulariteit. Gisteren maakte de Automobi le Associaton (de Britse ANWB) bekend dat het autoverkeer in en rond Londen na de ramp bij Hatfield met 25 procent' is toegenomen, en dat de filevorming ern stiger is dan ooit. De AA houdt zelfs reke ning met het ontstaan van continue file vorming - ook 's nachts - op sommige van de drukste routes, nu ook de drukke winkelperiode voor Kerstmis nog eens aanbreekt. eU' - Bewijs tegen twee Libische verdachten lijkt niet sterk genoeg DEN HAAG MARJOLUN DE COCQ De aanklagers in het Locker- bie-proces voor het speciale Schotse gerechtshof in Kamp Zeist hoorden deze week hun laatste getuigen. Alle kaarten liggen nu op tafel in de bewijs voering tegen de twee Libische verdachten van de bomaan slag op een Amerikaanse Boeing 747 boven het Schotse Lockerbie. De kans dat het tot een veroordeling komt, is ech ter klein. Bijna in tranen verscheen getui ge Bogomira Irac eind augustus in de rechtszaal op de voorma lige luchtmachtbasis Kamp Zeist. De vliegveldmedewerk ster had in december 1988 'als souvenir' een printje gemaakt van een bagagelijst. Bijna twaalf jaar later werd het een van de vele bouwsteentjes in de zaak van het Schotse openbaar mi nisterie tegen Abdelbaset Moh- med Ali al-Megrahi en Al-Amin Khalifa Fhimah. Wat de aanklagers tegen de Libiërs hebben gepresenteerd, is een opeenstapeling van indi rect bewijs. De twee zouden als agenten van de Libische gehei me dienst hebben samenge spannen om op 21 december 1988 een semtexbom aan boord van vlucht PanAm 103 te bren gen. Zij worden beschuldigd van moord en samenzwering tot moord op de 259 inzitten den van. het toestel en elf men sen in Lockerbie zelf. De bom zou, verborgen in een Toshiba-cassetterecorder in een bruine Samsonite-koffer, van Malta via Frankfurt naar Lónden zijn vervoerd. Het is het traject van die onbegeleide kof fer dat Bogomira Irac moest be vestigen. Ze had de cruciale ba gagelijst van vluchtPanAm 103a van Frankfurt naar Lon den jaren in haai" kleedkastje hangen. De computerbestan den waren twee dagen na de ramp automatisch gewist. De aanklagers hebben sinds de start van het proces op 3 mei bijna 250 getuigen opgeroepen. Ze hebben aangetoond dat de verdachten over valse paspoor ten beschikten en de dag voor de aanslag op Malta waren. Volgens de getuigen had ver dachte al-Megrahi ook nauwe contacten met een Zwitserse elektronicafirma die de timer voor de bom zou hebben gele verd. Verdachte Fhimah had explosieven in zijn bureaula. Beide verdachten zijn daags voor de aanslag met een bruine koffer gezien op het vliegveld van Malta. Maar directe bewijzen ont breken. Niemand heeft de ver dachten een bom in de koffer zien stoppen of de koffer op een bagageband zien plaatsen. De vraag is of het indirecte be wijs volstaat voor de drie Schot se rechters. Clare Connelly, do cent strafrecht in Glasgow, heeft twijfels. „Het is niet dui delijk of het hoge niveau van bewijsvoering is gehaald dat nodig is voor een veroordeling wegens moord." De vraag is bovendien hoe betrouwbaar de rechters de ge tuigen vinden. De Zwitserse fir mant werd op leugen na leugen betrapt. En een Libische overlo per had zijn broodheren van de Amerikaanse inlichtingendienst uit puur opportunisme voor zijn belastende verklaring tegen Fhimah al de nodige verhalen op de mouw gespeld. De advocaat van verdachte Fhimah heeft al laten weten dat hij de rechters volgende week dinsdag zal vragen de zaak te gen zijn cliënt te staken. „Het bewijs van de aanklagers was grotendeels gericht op al-Me- grahi", aldus waarnemer Con nelly. „Terwijl je zou kunnen stellen dat hert bewijs tegen Fhi mah dun gezaaid was." Moch ten de rechters het verzoek van Fhimah's verdediging honore ren, dan volgt voor de Libiër automatisch vrijspraak. Het Lockerbie-proces wordt dan voortgezet met het verweer van verdachte al-Megrahi. Diens advocaten zullen probe ren zo veel mogelijk twijfel te zaaien en wijzen met de be schuldigende vinger op het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Het wachten is nu op de overdracht door Syrië van een document dat volgens de advo caten, indien betrouwbaar, 'de grootst denkbare gevolgen' kan hebben voor het proces. Het zou inzicht bieden in de gangen van de Palestijnse bommen- bouwer Mobdi Goben. Deze zou nauwe banden hebben ge had met een Duitse cel van het Volksfront die ook met de Loc- kerbie-aanslag in verband is ge bracht. Prof. Robert Black, hoogleraar Schots recht aan de universiteit van Edinburgh, ver wacht dat beide verdachten uit eindelijk vrijuit zullen gaan „Nog steeds vind ik de zaak van de Kroon (de aanklagers, red.) een puinhoop", zegt hij. „Er is werkelijk geen enkele hoop op een veroordeling."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7