Slechte werksfeer kost miljarden Brussel wil alle zondagen zonder vrachtverkeer Minder balies en meer vertroeteling Economie Y Schrijf nu in op het OHRA New Energy Fonds Dus... bel nü uw bank! Vlaamse machtigste vrouw in Nederlands bedrijfsleven Ook Goodyear in opspraak wegens slechte autobanden Neeltje Jans krijgt helm Nog minde vrouwen ii topfuncties DONDERDAG 23 NOVEMBER 2000 Demonstratie tegen sluiting bij DE kampen Het personeel van de vestiging van Douwe Egberts in Kampen demonstreerde gisteren tegen de voorgenomen sluiting van de fabriek. foto gpd robin utrecht FNV: Wissel personeel McDonald's uit Amsterdam Hamburgerbakkers uit Moskou krijgen volgend jaar mogelijk de kans een week bij McDonald's in Nederland te wer ken. De FNV wil personeel uit onderontwikkelde landen een kijkje in de keuken geven bij hun collega's in het rijke westen. Doel is dat de werknemers hun ervaringen uitwisselen. McDo nald's leent zich volgens de bond tot een vergelijk omdat het personeel in de hele wereld hetzelfde werk doet. De arbeidsom standigheden en -voorwaarden zijn wel verschillend. CAO voor sociale werkplaatsen rond den haag De vakbonden hebben gisteren met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO voor de 90.000 werknemers in de sociale werk voorziening. Zij krijgen per 1 december een salarisverhoging van 2,3 procent en per 1 juli 2001 en per 1 april 2002 telkens 1.5 procent. De eindejaarsuitkering wordt in december verdubbeld tot één procent met een bodem van 500 gulden bruto. In de cember 2001 komt er nog eens een half procent bij. De nieuwe CAO heeft een looptijd van 17 maanden. Unilever verkoopt Spaans merk Rotterdam Unilever heeft Frudesa, een Spaanse producent van diepvriesgroente, verkocht aan het Franse Bonduelle. De ver koop past in de strategie om een groot aantal merknamen af te stoten. Het Rotterdamse concern blijft wel producten afnemen van Frudesa. De productiecapaciteit worden vergroot. Op het ogenblik werken er een paar honderd mensen in de Frudesa-fa- briek in Benidomo bij Valencia. Akkoord over reorganisatie ECT Rotterdam De directie van het Rotterdamse containeroverslag bedrijf ECT. de vakbonden en de ondernemingsraad hebben gisteravond een akkoord bereikt over een omvangrijke reorgani satie bij het bedrijf. Volgens FNV en CNV zijn gedwongen ont slagen van de baan. Over de reorganisatie werd al maanden on derhandeld. Gisteren braken nog werkonderbrekingen uit on der het personeel. De ECT-directie heeft 100 miljoen gulden vrijgemaakt voor de reorganisatie. Bij ECT werken 2.200 men- TNO breidt uit in Groningen Groningen Onderzoeksinstituut TNO gaat zijn vestiging in Gro ningen uitbreiden tot een volwaardig filiaal van TNO Voeding. De afdeling koolhydratentechnologie gaat intensiever samen werken met de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM) de gemeente Groningen en de Rijksuniversiteit Groningen. Bij TNO in Groningen werken 27 mensen aan onderzoek naar al lerlei vormen van koolhydraten. TNO Voeding heeft ook vesti gingen in Leiden, Zeist, Delft, Lelystad en verder in Groot-Brit- tannië en de VS. Er werken in totaal 900 mensen. Wanadoo wil Freeserve vernemen londen De Franse internetaanbieder Wanadoo, onderdeel van France Télécom, onderhandelt over een overname van de Britse branchegenoot Freeserve. Freeserve wilde slechts zeggen dat een eventueel bod niet ver boven de beurswaarde zal liggen. Die bedroeg dinsdag 5,25 miljard gulden. Freeserve is met ruim twee miljoen abonnees de grootste internetaanbieder in Groot- Brittannië. Beleggers opgelet! De technologische ontwikkelingen van nieuwe vormen van energie opwekking, zoals de brandstofcel, de windturbine en het zonnepaneel komen in een stroomversnelling. Door verbeterende technologieën worden ze steeds goedkoper en vormen een interessanter alternatief voor de traditionele brandstoffen, zoals olie en gas. Door te beleggen in het nieuwe en unieke OHRA New Energy Fonds kunt u meeprofiteren van de gunstige toekomstverwachtingen. Schrijf snel in! U kunt vooraf inschrijven bij OHRA Bank of bij uw eigen bank tegen de introductiekoers van 25.- per aandeel. Reageer snel, want het fonds wordt 1 december a.s. op de Amsterdamse beurs geïntroduceerd. Voor meer informatie of de gratis brochure, bel OHRA Bank: (026) 400 40 40 of kijk op www.fondsvisie.nl ^IL_IIIB>/A winnryni Beleggingsfondsen De waarde van uw belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Het prospectus van de OHRA Beleggingsmaatschappijen is verkrijgbaar bij OHRA Bank N.V., Rijksweg West 2 te Arnhem. De beleggingsmaatschappijen zijn in het bezit van een vergunning op grond van de Wet toezicht beleggings instellingen. Onderzoek bepleit grotere soepelheid bij werkgevers Nederlandse werkgevers kunnen jaarlijks 1,8 miljard gulden verdienen door zich sim pelweg wat soepeler op te stellen. Dat houdt in dat ze hun werknemers zeggenschap geven over hun eigen werktijden en zorgen voor een goede sfeer onder de collega's. Door werknemers meer zekerheid te geven besparen ze nog eens 2,3 miljard gulden. Dit blijkt uit onderzoeken van Nyfer (Universiteit Nijenrode) en het Trimbos-Instituut. werk blijkt alles in de soep te lo pen. Het ziekteverzuim kost jaar lijks 17,8 miljard gulden, waar van de werkgevers het grootste deel betalen. Door te investeren in een prettige sfeer op de werkvloer, flexibele arbeidstij- amsterdam gpd In beide onderzoeken is onder zocht wat het bedrijfsleven in Nederland kost als werknemers werk en privé niet goed kunnen combineren. Bijvoorbeeld doordat de baas eist dat ieder een tot zes uur aanwezig is en dat het streng verboden is om een keer thuis te werken, terwijl de baan dat best toelaat. In dat soort bedrijven loopt het ziekte verzuim hoog op, doordat werknemers overspannen ra ken. Zowel thuis als op het den en goede begeleiding, be landen werknemers minder snel in de WAO of gaan ze niet op zoek naar een andere baan. Dat bespaart ook weer kosten om nieuw personeel te werven. In totaal levert het de werkge vers 1,8 miljard gulden per jaar op. Ook de zekerheid van werk is belangrijk voor mensen, blijkt uit het onderzoek. In het on derzoek van het Trimbos-Insti tuut zegt 27 procent van de werkenden 'weinig zekerheid' te hebben in het werk. Dit uit zich vervolgens weer in ziekte verzuim door psychische klach ten. Ook zijn mensen minder gemotiveerd en ligt hun ar beidsproductiviteit dus lager. Het instituut berekende dat dit het bedrijfsleven jaarlijks 2,3 miljard kost. De beide bedrijven conclude ren uit de onderzoeken dat werkgevers meer moeten inves teren in de combinatie arbeid en privé-leven. „Werkgevers moeten de negen-tot-vijf-men- amsterdam anp wen is gemeten naar het aantal commissariaten bij grote be drijven. Nina Brink komt dan ook niet op de lijst voor, ook al is zij veruit de bekendste zaken vrouw van dit jaar. Net als bij mannen neemt bij vrouwen de machtsconcentra tie toe, constateren de onder zoekers Marcel Metze en Jos van Hezewijk. Het 'old-girl-net- work' groeit in weerwil van re cente adviezen van de commis- sie-Peeters en de SER. Zij willen de 'ons-kent-ons-netwerken' openbreken zodat ook mensen van buitenaf makkelijker een commissariaat kunnen be machtigen. Opvallend is dat de elf mach tigste vrouwen vooral toezicht houden bij financiële instellin gen als ING, Fortis, ABN Amro en Rabobank. Pas op nummer twaalf staat de Britse barones Chalker of Wallasey, met een belangrijke adviesfunctie bij de multinational Unilever. De Vlaamse Lutgart van den Berghe heeft haar titel als machtigste vrouw in het Neder landse bedrijfsleven geprolon geerd. Net als vorig jaar prijkt zij bovenaan de top-100 die vandaag door vrouwenblad Avanta is gepubliceerd. Van den Berghe is bijzonder hoogle raar aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Ze heeft commissariaten bij ING, CSM en SHV. De Nederlandse Betty van Arenthals maakte dit jaar een flinke sprong van de acht ste naar de tweede plaats. De vice-voorzitter van MKB Neder land dankt die stijging aan een commissariaat bij ING. Verder is zij vooral bekend als voorzit ter van de Nationale Winkel- raad. Het voormalige D66-ka- merlid Louise Groenman (on der meer ABN Amro) prolon geert de derde plek. De invloed van de zakenvrou- washington anp eerste instantie op 21 miljoen banden voor lichte bedrijfswa gens die zijn gemaakt tussen 1991 en 1999. Goodyear kreeg in 1994 al twee schadeclaims, maar kwam na onderzoek tot de conclusie dat er niets mis was met die banden. Wel begon het bedrijf in 1996 banden voor lichte bedrijfswagens te verster ken met een laag nylon. Dat ge beurde volgens het bedrijf om dat chauffeurs zich steeds vaker bezondigden aan overbelasting van hun wagens. Ook nu noemt Goodyear te zware belading als mogelijke oorzaak voor het loslaten van het loopvlak. Te lage banden spanning en rommel op de weg kunnen volgens het bedrijf eveneens tot problemen leiden. De autoriteiten in de VS zijn een onderzoek begonnen naar aanleiding van ernstige klach ten over banden van producent Goodyear. De gebrekkige kwali teit zou vijftien mensen het le ven hebben gekost. Eerder dit jaar moest concurrent Firesto ne na een onderzoek 6,5 mil joen banden terughalen. Daar bij ging het om ongelukken waarbij 159 doden vielen. De National Highway Traffic Safety Administration heeft 37 meldingen gekregen over het loslaten van het loopvlak van Goodyear-banden voor lichte bedrijfswagens. Dat resulteerde in 31 ongelukken. Het onderzoek richt zich in brussel» hettyv correspondent Als de Europese Commissie haar zin krijgt, worden alle snelwegen in Europa op zon dag verboden terrein voor vrachtauto's. Het dagelijks be stuur van de Europese Unie wil in alle lidstaten een verbod voor vrachtverkeer op de door gaande wegen zussen zaterdag 22 uur en zondag 22 uur. Het verbod zou ook op Nieuwjaars dag met Kerstmis en Pasen moeten gelden. Het voorstel van de Commissie is een tweede poging. Een eer der voorstel stuitte op een veto van Frankrijk en Duitsland. De maatregel wordt pas van kracht als de vijftien ministers van transport het eens zijn en dat ligt volgens een ingewijde 'zeer problematisch'. In het vakantieseizoen tussen 15 juni en 15 september wil Eu ropees transportcommissaris De Palacio het rijverbod zelfs al laten beginnen op zaterdagoch tend 7.00 uur. Uitzonderingen moeten mogelijk blijven, onder meer voor speciale (zware) transporten. EU-landen die een langer durend rijverbod ken nen, mogen dit blijven handha ven. Ook mag in die lidstaten het verbod blijven gelden voor provinciale en andere wegen. Momenteel gelden in Duits land, Frankrijk, Italië en Oos tenrijk beperkingen voor vrachtverkeer in het weekeinde. Het advies van de Europese Commissie past in het streven chauffeurs minder lange werk weken te laten draaien. Offici eel mogen chauffeurs gemid deld maximaal 48 uur per week werken. Er is wel een uitzonde ring mogelijk om maximaal zes tig uur achter het stuur te zit ten, mits er gedurende vier maanden gemiddeld niet meer dan 48 uur is gewerkt. Nederland, dat in 1997 de Commissie aanzette om met een eerste voorstel te komen, wil een zo beperkt mogelijke re geling. Minister Netelenbos vindt dat een ruim verbod leidt tot vertragingen, hogere ver voerskosten en gedwongen wachttijden in het nadeel van de vrachtrijders. Bovendien lo pen chauffeurs dan de kans dat ze vanwege files hun weekeinde op een parkeerplaats moeten doorbrengen. Transport en Logistiek Neder land betreurt het dat door het voorstel de huidige praktijk van „een wildgroei van rijverbo den" wordt gelegaliseerd en dat de deur voor uitbreiding is opengezet. Van harmonisatie is volgens de organisatie dan ook geen sprake. „Een echt vrij ver keer van goederen blijft daar door voorlopig een illusie." Efficiencyslag ABN Amro werkt door tot op de basis haarlem john oomkes Onder de naam Focus 2005 bouwt de ABN Amro in Nederland circa 400 be mande 'kassen' af en sluit de bank 150 kleinere kantoren. De persoonlijke advi sering wordt paradoxaal gezien juist uit gebreid. „De klant kiest de wijze waarop hij bediend wil worden", zegt directeur mr. H. Moll (54). Zijn regio 'Haarlem' beslaat alles van Den Helder tot Boskoop/Bodegraven. Moll: „De klant kan ook kiezen, want we leven in een tijd waarin 85 procent van het kasverkeer door de geldautomaat gaat. We beschikken over moderne call- centers die in een enorme behoefte blij ken te voorzien: we meten 2,5 miljoen klantcontacten per maand. Bijna de helft van onze beurstransacties loopt al via dat kanaal. Zelfs drie uur 's nachts worden beursorders doorgegeven. Vijf jaar terug hadden we dat nog niet, nu werken er 1.400 man. Het in temetkanaal groeit al even stormachtig." De derde distributielijn blijft evenwel het kantorennet, dat in toenemende mate geaccentueerd wordt door per soonlijke advisering. Belangrijk daarbij is dat de bank altijd weet welke klant hij voor zich heeft - om het even bij welke fysieke, telefonische of virtuele balie die zich aanmeldt. „Het klantbeeld is overal paraat", vertelt directeur Mol. „Idealiter hebben we het straks zo voor elkaar dat als een klant geld opneemt bij de auto maat, hij in het scherm de mededeling ziet verschijnen dat de offerte voor zijn hypotheek binnen voor hem klaarligt. Wij moeten beduidend pro-actiever richting klant zijn dan in het verleden: we wachten niet op het moment dat hij met zijn vraag binnenwandelt. We moe ten hem oplossingen aanreiken voor een financieel probleem dat hij zelfs mis schien niet eens ontdekt heeft. Dat is de toegevoegde waarde van het moderne bankbedrijf." Volgens Mol bouwt de ABN Amro de kasfunctie - het over de balie verstrek ken van contant geld - geleidelijk af. De bank houdt straks zo'n 500 'kassen' open; 150 kleinere kantoren gaan dicht; dat komt binnen de regio Haarlem neer op een teruggang van 85 naar 67 vesti gingen. Die hele operatie wordt overi gens in 2002 in verband met de intro ductie van de euromunten een jaar be vroren. De strakkere efficiency op dit punt gaat volgens de ABN Amro-directie overigens hand in hand met een verdere uitbrei ding van de dienstverlening. Die wordt vooral bereikt door de klant te confron teren met vier verschillende publieksba- lies, zodat hij van tevoren een keus moet maken hoe hij wil worden behandeld. De meest simpele handelingen kan de klant zelf verrichten. Zo wordt het aantal pinautomaten in de vorm van multi- ABN Amro-directeur Moll: „Het klantbeeld is overal paraat." foto united photos de boer cynthia van duke functionele flappentappers vergroot en de automatische dienstverlening verbe terd. Het volgende stapje in de efficien- cy-hiërarchie wordt in beslag genomen door het nieuwe fenomeen van de bankshop (een op de particulier inge steld bankkantoor zonder kas). Mol: „Tot slot heb je dan het rayonkan toor, dat de service over de volle breedte regelt en uiteraard ook een kasfunctie behoudt. De klant kiest wat hij wil. In 85 procent van de transacties kan hij te recht bij het bankkantoor. Anders bij het het rayonkantoor. Persoonlijke aandacht staat centraal. De klant-tevredenheid meten we voortdu rend en die moet omhoog. Private ban king - het maakt misschien een, twee procent van je totale bestand uil - legt veel gewicht in de schaal; het zijn wel je grote klanten. Een miljoen euro plus zeggen we tegenwoordig. Iemand die nu bij ons in die sector werkt, beheert tus sen de 85 en 100 portefeuilles. En wij gaan dat brengen naar 50 cliënten per senior medewerker private banking. We leggen ze in de watten, want er is onge looflijk veel geld onder de mensen." ABN Amro onderscheidt straks drie ver schillende types bankunits. De wholesa le kant behartigt de belangen van we reldwijd opetende bedrijven en hun dochters in Nederland. Dan is er de pri vate banking en beleggingskant, het top segment onder de vermogens en dan de consumer/commercial clients (CCC- bank). Mol: „Dat zijn wij in de regio. Dat wil zeggen midden- en kleinbedrijf en particulier, dat blijft de kurk waarop wij drijven." taliteit loslaten", opperei chard Steenborg, voorzitie de Stuurgroep Dagindelii Arita Fibbe van Opportun bedrijf. Beide organisatie vens opdrachtgevers van en het Trimbos Instituut door de overheid in het geroepen om te ondera hoe werk en privé-zaken keiijker kunnen worden ge bineerd. Ze helpen ookb ven om een goed personei leid te voeren. den haag anp Het doorstromen van vro naai" leidinggevende fu stokt. Het aantal vrouw topfuncties daalde met procent, bij de mannen v een groei van één procen blijkt uit gegevens van dei groep Dagindeling. Vro haken af omdat zij te weii kenning krijgen of te vi hun loopbaan worden gen Ook lopen vrouwen vaa op het combineren van i ken met werk. De periode in zij zich kunnen profi valt samen met de leve waarin zij kinderen krijgei groeiend aantal wordt d zelfstandig ondernemer. In de top-25 van het be leven zit geen enkele vroi •de top-100 is er maar eei vinden. In de top-500 is v bestuurders maar één pi vrouw. En onder die la zijn maar twee moeders. Vrouwen zijn doorgaa neigd minder op de vooi te treden. Daardoor blijf bijdrage aan de organ waar zichtbaar gedrag beloond, minder opgei Bovendien zijn de info mannennetwerken vrij ten. Mannen recrutereni al uit eigen gelederen. De groep suggereert deze ci doorbreken via meer di banen en voor vrouwen carrièrelij nen uit te stippi Postplan gesti brussel» anp Een commissie van hel pees Parlement heeft de stellen van Bolkestein i postmarkt verder te libe ren ingrijpend gewijzigi gens het plan van de eui missaris zouden comm postdiensten vanaf 200 poststukken vanaf vijftij mogen bezorgen. Dat 2 den tot meer concurren dus een betere dienstver! Een meerderheid in hel parlement is bang dal maatregel ten koste gaat publieke postbedrijven postbezorging in dunbt gebieden zou daardoor vaar komen. De commissie wil daart de liberalisering alleen voor poststukken van me 150 gram. Bovendien wil maatregel pas in 2004 la gaan. Het voorstel van stein zou betekenen i postmarkt voor zo'n i procent wordt vrijgemaal gens het wijzigingsvoorsti dat beperkt tot tien proce ABN Amro ko weer bank in1 amsterdam amp ABN Amro gaat zich ven in de VS. Voor 7,2 miljai den koopt de bank M National v:in de huidigi naar, de iational Bank. ABN jiiro beta overname -~°t het afstel activa. Mogelijk worde nieuwe aar delen uitgoge Michigan National, een consumentenbank, een balanstotaal van n miljard gulden. Bij de werken 3.600 mensen kantoren. De nieuwe aa is vooral in het midden-i van de VS actief, waar A ro al sterk is vertegemvo met bankdochter Standi deral Bankcorporation. Beide bankbedrijven volgend jaar samengevo de overname is afgeron dedingingsautoriteiten i nog hun goedkeuring vei ABN Amro wordt naai zeggen de op een na g bank in Michigan. De overname past in ii tegie van de bank om ste groeien op zijn thuisn (Nederland, VS en B Topman Groenink onfl' deze week plannen onti tien landen terug te trekb neeltje jans Op het voormalige werkeiland Neeltje Jans bij de stormvloedkering in de Oosterschelde wordt de laatste hand gelegd aan het planten van helm. Rijkswaterstaat laat op de nieuw aangelegde duinen op het eiland in totaal een half miljoen plantjes tegen de verstuiving aanbrengen. Voor de kunst matig gecreëerde duinen was eerder al 10.000 kuub zand aangevoerd. foto anp jaap wolterbeek

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6