Veel demonstranten klimaattop nog vast Grote verdeeldheid over inrichting basisvorming Knettergek van de treindoden hts/aak Esthermoorden slepende zaak worden Binnenland Pronk valt van step Kabinet: Regels euthanasie zorgvuldig J JERDAC 23 NOVEMBER 2000 juw vrijgesproken van babymoord gnuRG» De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 26- inwoonster van Kloosterzande vrijgesproken van de i op haar pasgeboren baby. Tegen de vrouw was een ge- fnisstraf van zes maanden plus TBS geëist. Volgens de ver- igen van de vrouw beviel ze in de nacht van 9 op 10 mei el onverwachts van een jongetje. Naar eigen zeggen wurg de pasgeboren baby in een paniekaanval. Het lichaampje jter nooit gevonden. De verdachte beweert dat ze niet wist ein verwachting was. Enkele weken na het misdrijf vertel - het verhaal aan een hulpverleenster. Die schakelde vervol- justitie in. Hulpverleensters die enkele keren per week bij bezoek kwamen, hebben nooit iets gemerkt en artsen niet vaststellen of de vrouw inderdaad in verwachting is est. 0 iter zwaargewond door hond Een driejarig meisje uit Zeist is gistermiddag door een :|'l jgebeten en daarbij zwaar gewond geraakt. De hond, een likaanse Staffordshire-terrier, beet het meisje om onbeken den in haar been. Na dit incident wist de 46-jarige eigenaar hond deze direct weg te houden door op het dier te gaan Het meisje heeft in het Wilhelmina Kinderziekenhuis ■^Jlrie uur durende operatie moeten ondergaan. Het been van ind is lelijk verminkt, maar kon wel behouden blijven. De iar van de hond heeft deze diezelfde middag nog laten af- i® 1 ielzoekers wel opvangen' idg ht_» Buitenlandse vrouwen die het slachtoffer zijn van ge- binnen het huwelijk, moeten ook na invoering van de te Vreemdelingenwet terecht kunnen bij instellingen voor schappelijke opvang. Hun verblijfsstatus mag daarbij geen jgjl telen. Dat vindt de Federatie Opvang, het landelijk plat- van instellingen die opvang verzorgen. Volgens de nieuwe ndelingenwet, die naar verwachting 1 april 2001 van twordt, hebben asielzoekers die in een beroepsprocedure geen recht op opvang. aarlijk vuurwerk onderschept g OND-EUSDENDe douane heeft de afgelopen dagen bij overgangen in Roermond en Eijsden twee grote partijen rlijk vuurwerk in beslag genomen. Het gaat om 1800 kilo ,erk, waaronder volgens de douane 25 uiterst gevaarlijke erbommen. Volgens de gebruiksaanwijzing moet bij het en van de mortierbommen een veilige afstand van 125 tin acht worden gehouden. De 36-jarige chauffeur uit Die- en de 34-jarige bijrijder uit Heerhugowaard in wier vracht- de partij werd gevonden, verklaarden dat het vuurwerk voor eigen gebruik en deels voor de verkoop bestemd was. het tweetal is proces verbaal opgemaakt. leren krijgen huizen in Suriname Surinamers op leeftijd kunnen als het aan de ge le Den Haag ligt hun oude dag doorbrengen in een wo- hun geboorteland. De bouw van vijftig woningen voor tweepersoonshuishoudens in Paramaribo, het belang- onderdeel van het plan, is financieel haalbaar. Dat blijkt onderzoek van onder meer de gemeente. Volgens wet- Noordanus (ruimtelijke ordening) van Den Haag heeft ital Surinamers in Nederland erge heimwee. Het is nog idelijk wanneer de eerste ouderen een huisje kunnen be- m in Suriname. specteer Enschede met nieuwjaar' 31 Ei Provinciale Staten van Overijssel roepen alle burgers in isel op rond oud en nieuw hun medeleven te betuigen nabestaanden van slachtoffers van de vuurwerkramp in lede. De kleine oproep staat op 26 en 27 december in de gelezen regionale huis-aan-huisbladen. De letterlijke is nog niet bekend, maar gevraagd wordt aan de nabe- fen te denken en compassie te tonen. Hoe mensen dat moeten ze zelf weten. Volgens een voorlichter wordt niet oepen om af te zien van vuurwerk. van acht jaar cel tegen 17-jarige SCHEen koelbloedige liquidatie op klaprlidchte dag, le de officier van justitie het. Hij eiste gisteren bij de ik in Den Bosch acht jaar gevangenisstraf tegen een 17- ïwoner van Eindhoven. De officier maakte met zijn eis Ijk dat het meerderjarigen strafrecht op de jonge verdach- ;t worden toegepast. De verdachte was zestien ten tijde moord op de 35-jarige Reginald Koenders in Eindhoven tril. Officier Willemsen achtte bewezen dat de verdachte djn scooter enkele kogels heeft afgevuurd door de achter- de auto waarin Koenders op de achterbank zat. Volgens :ier schoot de jongen omdat Koenders zijn moeder mis- lde. De advocaat bepleitte vrijspraak voor zijn cliënt. Hij ';te dat de getuigen van de moord op Koenders de ver- allemaal anders beschreven. goeding nabestaande Bijlmerramp PAMVliegtuigbouwer Boeing moet aan het zoontje van m de slachtoffers van de Bijlmerramp 25.000 gulden scha- goeding betalen. Dit heeft de rechtbank in Amsterdam gis- bepaald. Het kind kreeg eerder al 11.000 gulden van gen vliegtuigmaatschappij El Al. De moeder van de om- len vrouw had, als wettelijke vertegenwoordiger van het bijna 1,9 miljoen gulden geëist. Het kind was ten tijde vliegramp op 4 oktober 1992 15 maanden oud. Zoge- le shockschade kan volgens de rechtbank niet worden steld, onder meer omdat niet zonder meer kan worden nomen dat hij zich bewust was van wat er gebeurde. PAULINE VAN DER MUE POOLEN htszaak tegen twee ver van de viervoudige in seksclub Esther wordt pende kwestie. De recht heft gisteren besloten de 17 januari aan te hou- ok dan zal het niet tot houdelijke behandeling ~e oorzaak van de ver- de nieuwe informatie openbaar ministerie leeft binnen gekregen, ijst erop dat de moorden hkening waren, openbaar ministerie nieuwe gegevens be- maand van de Crimi- ilichtingendienst (CID). besloten een heel opsporingsonderzoek te zei officier van justitie iendijk. Ze wilde niet waar dat onderzoek 3t en tegen wie het is ge- het OM kan aantonen sprake is geweest van rd, dan kan dat flinke hebben voor de straf- ustitie denkt tot eind ja- te hebben om de ormatie na te gaan. chtbank stelde op ver in de verdediging echter perk aan het uitstel: het n Nederlands Persbure DEN HAAG GPD Van de nobele doelstellingen van de basisvorming is in de praktijk weinig of niets terecht gekomen. Middelbare scholen geven helemaal niet aan alle leerlingen gelijksoortig onderwijs en pinnen hen vaak al in de eerste klas vast op een bepaalde studierichting, op uitdrukkelijk verzoek overigens van de ouders. Ook de kwaliteit van het voortgezet onderwijs laat nogal eens te wensen over. De Tweede-Kamercommissie voor onderwijs sprak gisteren met school leiders en wetenschappers en kreeg wijd uiteenlopende visies op de basis vorming voorgeschoteld. Juicht de een het toe dat kinderen met verschillende capaciteiten ook verschillend onder wijs krijgen, voor een ander is dat juist uit den boze omdat het tot een twee deling leidt. En moet het lesprogram ma nu wel of niet terug van 32 naar 30 uur per week om de overladenheid aan te pakken? Het is de bedoeling dat in 2004 een heel nieuw onderwijsprogramma voor de basisvorming wordt ingevoerd. Staatssecretaris Adelmund (onderwijs) stelt voor om scholen intussen zelf een keus te laten maken uit de zogeheten kerndoelen, de verplichte lesstof per vak. Schoolleiders steunen dat plan maar ten dele. ,,Als je scholen te veel vrijheid geeft bestaat het gevaar dat je twee basisvormingen krijgt: één voor het voorbereidend beroepsonderwijs (vmbo) en één voor havo/vwo. De kans is groot dat het vmbo, waar ou ders en schoolleiders zich vaak van distantiëren, hier de dupe van wordt", aldus een Amsterdamse rector. In de praktijk blijken de meeste scholen al verschillende lesstof aan te bieden aan begaafde en minder begaafde leerlin gen. Een wetenschapper merkte op dat het uitgangspunt, 'gelijk onderwijs voor iedereen' plaats zou moeten ma ken voor 'geschikt onderwijs voor ie dereen'. Ook van de uitgestelde studie- en beroepskeuze, een andere doelstelling van de basisvorming, is niets terecht gekomen. „Ouders willen hun kinde ren zo vroeg mogelijk in een groep van gelijkgestemden hebben", liet een schoolleider uit Katwijk weten. Voor leerlingen die in het vmbo beginnen wordt het hierdoor moeilijk over te stappen naar een hogere studie richting. Of middelbare scholieren nu 32 of 30 uur per week naar school moeten is een ander groot twistpunt. Voorstan ders van 30 uur wijzen op de extra ruimte die hierdoor ontstaat voor lera ren om aan de vernieuwing van hun vak, lessen en school te werken. Te genstanders, onder wie Adelmund, vinden dat leerlingen zo lang mogelijk naar school moeten. De Kamer debatteert op 6 december met staatssecretaris Adelmund over de toekomst van de basisvorming. Geschil tussen Europa en VS loopt verder op DEN HAAG ANP-GPD De Haagse politie heeft gisteren 91 actievoerders tegen kernenergie aangehouden omdat zij een demonstratie verbod overtraden of weigerden gehoor te geven aan een bevel tot verwijdering. Gisteravond zijn 33 van hen naar huis gestuurd met een dagvaarding. gezelschap omsingeld. De mi lieuactivisten mochten de stad niet in omdat de demonstratie te laat was aangemeld. Bij de politie waren voor gisteren al twee demonstraties aangekon digd. De politie deed het voor stel de demonstratie een dag te verschuiven, maar dat wilden de activisten niet omdat tijdens de VN-klimaatconferentie in Den Haag gisteren punten met betrekking tot kernenergie wer den besproken. Een groep activisten was van plan om ter gelegenheid van de VN-Klimaattop een demonstra tieve tocht langs ambassades te maken, maar dit werd niet toe gestaan. Op het moment dat een aantal demonstranten bij het Malieveld op straat ging zit ten, besloot de politie in te grij pen. Met tientallen ME-voertui- gen, politie te paard en aan houdingseenheden werd het DEN HAAG ANP Het was bedoeld als milieuvriendelijk gebaar. Alle ministers die deelnemen aan de klimaatconferentie kregen uit handen van de Haagse burgemeester Deetman een step. Ook confe rentievoorzitter Pronk kreeg er een. Maar veel lol heeft hij er nog niet aan beleefd. Dinsdagavond kwam hij ermee ten val. Pronk staat erom bekend dat hij op het strand van Scheve- ningen graag even uitblaast. Bij vorige klimaatconferenties probeerde hij altijd om tussendoor een stukje te gaan joggen. Geheel in lijn met deze sportieve gewoontes liet hij zich dins dagavond niet door zijn chauffeur naar huis rijden, maar nam hij zijn splinternieuwe step. Het was toch maar een ritje van twintig minuten. Alles ging goed totdat een minuscuul putje het pad van de minister kruiste. Met step en al sloeg Pronk over de kop. De schade viel gelukkig mee. De conferentievoor zitter hield er alleen een verstuikte hand aan over. Er waren meer demonstraties rond de conferentie. Gisteren drong een groep van zo'n dertig actievoerders binnen. Het hoofd van de Amerikaanse de legatie, Frank Loy, kreeg een taart in zijn gezicht. Toch zijn de Verenigde Naties niet van plan maximale veiligheids maatregelen te nemen bij het Nederlandse Congres Centrum. Volgens de woordvoerder past het niet bij het karakter van de conferentie om het centrum helemaal dicht te spijkeren. De Europese Unie probeert op de VN-Klimaatconferentie de Verenigde Staten te isoleren. Door geld te bieden voor mi lieuhulp probeerden de Euro peanen gisteren de ontwikke lingslanden in hun kamp te krijgen. In de ogen van de EU zijn de VS te weinig bereid in eigen land milieumaatregelen te treffen om de uitstoot van kooldioxide door industrie en verkeer te verminderen. Door deze voortdurende on enigheid tussen twee grote blokken op de conferentie schieten de onderhandelingen over de wijze waarop landen hun broeikasgassen kunnen te rugdringen niet op. Milieumi nister Pronk erkende dat de conferentie een moeilijke zaak wordt. Er resteert nog een dag om het eens te worden over vraagstukken die drie jaar lang onoplosbaar zijn gebleven. Pronk telde ten minste 35 kern vraagstukken waarover op hoog politiek niveau moet worden besloten. De Amerikaanse onderhandelaar Frank Loy veegt taartresten uit zijn gezicht. foto anp tooker gomberg 'Zorgvuldig werkende arts helpt lijdende mens' DEN HAAG GPD De nieuwe euthanasieregels zijn secuur genoeg en komen tegemoet aan de wens van een grote meerderheid van de Ne derlandse bevolking. Met deze stelling verdedigden de minis ters Korthals (justitie) en Borst (volksgezondheid) hun eutha nasiewet gisteren in de Tweede Kamer. Borst benadrukte dat de cen trale figuur in de wet de lijden de mens is. Die wordt geholpen door een zorgvuldig werkende arts. ,,We zijn geen normloze samenleving die afglijdt van een hellend vlak", zei ze op kri tiek van vooral de christelijke fracties. „Euthanasie is iets van alle tijden." De minister zei er ook begrip voor te hebben dat mensen bij beginnende dementie euthana sie willen laten plegen. De angst voor het verlies van het geestesvermogen kan in haar ogen een reden zijn voor een arts om aan een euthanasiever zoek tegemoet te -komen. Het kabinet vindt echter, net als een meerderheid van de Kamer, eu thanasie bij 'levensmoeheid' een stap te ver. Minister Kort hals zette uiteen dat 'uitzicht loos en ondraaglijk lijden', waarvan volgens de wet sprake moet zijn, onlosmakelijk bij el kaar horen. De wet die het parlement de ze week behandelt vrijwaart artsen van strafvervolging als ze zich houden aan een aantal zorgvuldigheidseisen bij het in willigen van een euthanasiever zoek. Zo moeten ze euthanasie melden en een tweede arts raadplegen. Een toetsingscom missie oordeelt achteraf of de arts goed heeft gehandeld. Bij twijfel kan het oordeel naar Justitie gaan. OM moet op zijn laatst op 3 ja nuari nieuwe informatie aan het dossier toevoegen. Daarna houdt het op, en moet de aan klaagster het doen met wat er nu ligt. Nabestaanden van de slacht offers reageerden teleurgesteld op het uitstel. De advocaten van 'de verdachten verzetten zich hevig tegen het verzoek tot aanhouding. Ze vonden dat de officier veel te weinig informa tie gaf orn een goede afweging mogelijk te maken. De recht bank vertrouwt echter voorlo pig op de mededeling van Ou dendijk, dat de CID-informatie betrouwbaar is en de (onbeken de) bron ook. Advocaat A. Sunter maakte vooral op formele gronden be zwaar. Hij vindt dat het OM niet door kan gaan met het op sporingsonderzoek terwijl het gerechtelijk vooronderzoek (gvo) al gesloten is. De zaak had eerst terugverwezen moeten worden naar de rechter-com- missaris, die het gvo had kun nen heropenen. „Dan is er eni ge controle op wat het open baar ministerie doet", zegt Sun ter. „Nu heeft niemand daar zicht op. Het OM heeft gewoon vrij spel tot januari, dat is bi zar." Machinist pleit voor ruimere euthanasiewetgeving DEN HAAG JOHN OOMKES Jaarlijks springen zevenhon derd mensen voor een aan stormende trein. Hoofdcon ducteur Marcel Smit (43) werd afgekeurd omdat de zoveelste treindode hem te veel werd. De Haarlemmer schreef on langs een open brief aan het 'grijs fundamentalisme' in po litiek Den Haag: „Verruim de euthanasiewetgeving. Een mens moet waardig aan zijn einde kunnen komen". „Eind 1997 ging er ergens in Noord-Holland eentje voor mijn trein liggen"; vertelt Mar cel Smit. „Als iemand gaat lig gen is het extra vervelend. Wie gaat staan, krijgt meestal een harde klap, vliegt van het spoor af en ligt er behoorlijk gekreu keld naast, maar het gaat dan nog. Gaat er iemand liggen, dan verspreidt de onderkant van de trein - alle wielen, kas ten en draaistellen - het li chaam over zo'n achthonderd meter. De hoofdconducteur wordt geacht poolshoogte te gaan nemen. Dan ga je terug langs de rails. Na een paar honderd meter lag de eerste voet en verder lopend kwam ik allerlei andere brokstukjes te gen. Dat hele beeld heeft een gi gantische knauw achtergela ten. Ik was malende. Gelukkig was er nog een tweede trein in de buurt, waarvan de collega's kwamen assisteren. Die heb ben me op een bankje neerge zet op het station. Eerst wilde ik terug naar mijn eigen trein, want achter in je hoofd speelt dat je je eigen reizigers moet informeren, maar iemand zette me onmiddellijk in een taxi naar het dichtstbijzijnde hoofdstation. Koffie drinken, janken. Het was voor mij al de negende klap op rij. Het spoor heeft een vrij goeie medische begeleiding. Psychologie, opvang, maat schappelijk werk. Ze hebben me zeer goed geholpen. Maar als ik er voor naar Amsterdam moest, ging ik met het auto- tje. Het grote probleem waar ik mee zat was: als zo'n hufter er Afgekeurd NS-hoofdconducteur Marcel Smit. foto united photos de boer toma tudor een eind aan wil maken, doe dat dan, maar versjteer het niet voor mij. Je hebt frustraties omdat je geen verhaal kunt ha len. Je kunt op een graf gaan pissen, maai- dan heb je daar alleen maar de nabestaanden mee. Het beeld stond op mijn net vlies. Ik stond er mee op en ging ermee naar bed. Nu ik er over praat, zie ik de brokstuk ken weer liggen en ik kan nog steeds de bielzen uittekenen waar het is gebeurd. Na een half jaartje wilde ik toch weer werken. Ik ben vrijgezel. De muren om me heen kwamen op me af. Ik mocht een jaar lang rondlopen als perronop zichter in Haarlem: dat is heer lijk geweest. Ik kon de tijd ne men om het voorval weg te werken, nou ja: het kon op die manier slijten. Ik kon weer thuis met treintjes spelen - een hobby van me. Na dat jaar probeerde ik langzaam weer de trein op te komen. De eerste rit: een stuk- kie van Haarlem naar Zand- voort en terug. Acht kilometer naar de kust en dan weer acht naar Haarlem. Collega's erbij, want zoiets mag je niet alleen. Ik kwam terug in Haarlem en ik baadde in mijn vodden, zweette als een gek. Ik ben naar huis gegaan en heb twaalf uur aan één stuk geslapen. Daarna heb ik doorgezet. De aanhouder wint, dacht ik. Een maand of vier later deed zich het volgende incident voor. Ik ga met de trein van Haarlem naar Maastricht. Er zit een machiniste voorop, die in Maastricht nog tegen me zegt: Nou, Marcel, ik heb extra voorzichtig gereden en rustig geremd, zodat jij er geen last van krijgt. Hartstikke lief. We gaan terug. Kort nadat we Eindhoven uit waren, duikt ze vol in de 'ho-ijzers'. Da's spoorwégtaal voor remmen, ja. Op hetzelfde moment weet je: dit is fout. Dit doet ze niet voor d'r plezier. Ik hing zo'n beetje aan m'n nagels in het bagage rek. Het enige dat de machinis te over de intercom zei, was: 'HC, kunt u even naar voren komen?' Dan weet je dat het gebeurd kan zijn. De trein was op dertig meter vóór een over weg gestopt. Daar stond een jongedame met de armen om hoog, roepend: rij me plat! Ik loop naar haar toe, stel me voor en vraag wie ze is en waarom ze daar staat. Ze wou dood, zei ze. Ze was afkomstig van een andere planeet en ze wilde terug, maar dat kon ze pas doen als ze afscheid nam van het menselijk lichaam. Even later werd madam werd door de inmiddels gealarmeer de politie van de overweg af geplukt. De machiniste zei: je bent echt weer de ouwe Smit, hè? Je regelt alles, alles plooit zich. Dat gevoel had ik zelf ook. Goed, je slaat even op tilt, het kippenvel staat een meter hoog op je rug, maar je hebt het in de hand. Vanaf dat mo ment heb ik weer zelfstandig op de trein rondgelopen. Hon derd procent in functie. Tot een maand of vier geleden. Vlakbij Amsterdam CS loopt iemand tegen de locomotief op toen we binnen kwamen rij den. Helrode veeg over de hele zijkant heen. Er'lag een plas bloed van een meter doorsnee. De kop lag helemaal aan gru zelementen, maar het kreunde, het leefde dus nog. Ik kon niks meer en al die gevoelens van eind 1997 kwamen in volle he vigheid terug. Huilbuien, knet tergek. De bedrijfsarts zei: dit moet jij dus niet meer meema ken. Ik heb een brief aan de Tweede Kamer geschreven omdat er zo veel mensen dood willen. Ik vind dat iedereen het recht heeft over zijn eigen le ven te beschikken. Zou ik zelf ook doen als ik dat punt be reik. Dan zal het me worst we zen wat de dure heren in Den Haag allemaal weten te verzin nen. Dan laat ik me echt niet tegenhouden, net zoals die treindoden dat niet hebben ge daan. Het kwetst mij dat het recht op zelfbeschikking in dit land zo slecht is erkend en dat er een gigantische ophef wordt gemaakt over een arts die oud senator Brongersma op diens verzoek de streep over heeft geholpen. Mensen moeten in netheid uit het leven kunnen stappen. Dan had ik nog op de trein ge zeten. Het gaat niet om mijn persoonlijke angst, maar om mijn woede over de inactiviteit van het parlement, over de zo genaamde moralistische praat over de waaide van het leven. Er springen er bijna twee per dag voor de trein, laat men zich dat realiseren. De keuze om er een eind aan te maken wordt hoe dan ook gemaakt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5