Kamer wil verbod Frans rundvlees !org dat ik ook voorbij Ie loongrens voordelig verzekerd blijf. SP neemt geen genoegen met briefje over Maxima Binnenland Prins neemt computer in gebruik Borst: Verkeerde voeding is gevaarlijker dan BSE Consument is niet bang voor rundvlees Onderzoek prijsafspraken bij NUON en Essent Dat kan zeker ANP Algemeen Nederlanc GPD Geassocieerde Pers Dienster lij beien: boete van 5.000 gulden mag Spijbelende scholieren van 12 jaar en ouder lopen risico dat ze een flinke boete aan de broek krijgen. Het kabi- bespreekt morgen een voorstel van staatssecretaris Adel- nd (onderwijs) om de maximale boete voor spijbelaars op gulden te stellen. Op dit moment kunnen spijbelaars en iouders ook al worden bestraft. Maar in de Leerplichtwet nog geen maximale geldboete voor scholieren opgeno- In de praktijk is dat lastig voor rechters. Daarom komen er duidelijker regels. Overigens blijft het mogelijk om scholie- op andere wijzen dan met een geldboete te bestraffen. Pas Je ambtenaar het verzuim zo ernstig vindt dat proces-ver- 1 opgemaakt moet worden, legt hij de zaak voor aan Justitie. <A-onderzoek Vaatstra begonnen /arden Het tweede DNA-onderzoek in de Vaatstra-zaak is jren begonnen. Het openbaar ministerie (OM) in Leeuwar- heeft dit bevestigd. Verdere mededelingen verstrekt het OM De DNA-test wordt op vrijwillige basis afgenomen. Er zijn fle honderden mannen aangeschreven. Volgens de politie is ipkomst voor het onderzoek heel behoorlijk. Voor het twee- jnderzoek zijn enkele honderden mannen tussen de twintig eertig jaar aangeschreven. igoperatie te zien in etalage jrgen Oogarts N. Trap uit Zeist zal morgen in de winkel een optometrist in Driebergen een zogenaamde 'live surge- logoperatie uitvoeren. De operatie is via videobeelden in de ige voor publiek te volgen. In Amerika is zoiets intussen ge- :ngoed, in Nederland nog nooit vertoond. In de winkel zal ruik worden gemaakt van de nieuwste technologie op het ied van laserbehandelingen. Met de operatie wil oogcen- Retina Eye Care die techniek demonstreren. Oogarts Trap mt het een goede zaak dat consumenten op deze manier den 'voorgelicht'. ree doden bij aanrijding >am Bij een aanrijding op de Churchillweg in Schiedam twee mensen gedood. Een truck zonder oplegger schepte nog onbekende oorzaak de voor hem rijdende motor met op een man en een vrouw. De man en de vrouw waren vrij- op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen is niet ge- [L4 en 5 niet onder mediawet B|haag De Holland Media Groep (HMG), waartoe onder de televisiezenders RTL4 en RTL5 behoren, hoeft zich opig niet aan te passen aan de Nederlandse mediawet. Dut. kent dat de HMG de sponsoring van programma's niet it te veranderen. Deze voorlopige voorziening van de Raad State (RvS) geldt tot het gerechtshof een definitieve uit- ak heeft gedaan. HMG ging eerder dit jaar bij het hof in be- itegen een uitspraak van de rechtbank in Amsterdam. Het rijf vroeg om een voorlopige uitspraak van de RvS, omdat jnders voor 1 december een Nederlandse licentie had moe- tanvragen. ngetje overleden aan nekkramp dam Op de Zaandamse peuterspeelzaal De Haven hebben kinderen nekkramp gekregen. Een driejarig jongetje uit iidam, is inmiddels aan de ziekte overleden. Een ander land drie jaar is ook besmet, maar maakt het inmiddels beter. ;ens de GGD is het zeldzaam dat tegelijkertijd twee kinderen jnzelfde peuterspeelzaal nekkramp (hersenvliesontsteking) den. Ieder kind dat intensief contact heeft gehad met een de twee peuters krijgt inmiddels antibiotica. lefoonverkeer Aruba hersteld iestad Telefoneren naar Aruba is sinds vanochténd weer jelijk. Onder dwang van de rechter hebben werknemers van ombedrijf Setar op het eiland een staking beëindigd. De iaanse overheid stapte na aanvang van de staking meteen de rechter om de werknemers te dwingen weer aan het te gaan. Pas nadat in een tweede kort geding de rechter dwangsom oplegde van 50.000 gulden voor elk uur dat de ing nog zou duren, werden de lijnen weer opengesteld. f« lO voor medisch specialisten iit iaag Medisch specialisten die in dienst zijn van een zie- luis krijgen volgend jaar voor het eerst een eigen arbeids- waardenregeling. De Nederlandse Vereniging voor Zieken den en de specialisten zijn het daarover na drie jaar onder- ,ve| delen eens geworden. De nieuwe CAO moet in maart 2001 Meerderheid voor motie CDA Een meerderheid van de Tweede Kamer blijft van mening dat minister Brinkhorst van landbouw niet voldoende heeft gedaan om de angst voor de gekke-koeienziekte (BSE) weg te nemen. Het CDA zal daarom een motie indienen om de import van Frans rundvlees en runderen te verbieden. Een meerderheid van de Kamer steunt die motie, zo bleek tijdens een overleg tussen de Kamercommissies voor landbouw en volksge zondheid met de betrokken ministers. den haag gpdspreiding van BSE afdoende Nederlands rundvlees was voor zijn. Vooral zijn besluit om het de Kamer onbegrijpelijk. „Dat Brinkhorst kon de Kamer er op- Frans rundvlees even apart te is geen maatregel die de consu- nieuw niet van overtuigen dat hangen in de slachthuizen en ment geruststelt", aldus CDA- zijn maatregelen tegen ver- het strenger te behandelen dan kamerlid Atsma. Volgens de Kamerleden zou het besluit zelfs tot meer ver warring leiden en daarom de onrust aanwakkeren. Om aan de verwarring een einde te ma ken, wil Atsma daarom een im portverbod op Frans vlees en Franse runderen, totdat er in Europees verband goede af spraken zijn gemaakt over de aanpak van BSE. De WD, SP en de kleine christelijke partijen steunen hem daarin. Vrijwel alle partijen drongen er bij de minister op aan de tests op BSE versneld in te voe ren. Vanaf 1 juli volgend jaar moeten alle gezonde runderen ouder dan 30 maanden die worden geslacht op BSE wor den getest. Het gaat dan om zo'n 500.000 dieren. Die ver plichting gaat op 1 januari al in voor zieke dieren. De Kamer wil eigenlijk dat dan al alle runde ren worden gecontroleerd. Nu worden steekproefsgewijs slechts 1.200 runderen per jaar getest. Het Productschap voor Vee en vlees kwam deze week al met het voorstel om vanaf fe bruari 2001 alle runderen te testen. Met name de WD drong er bij Brinkhorst op aan dat plan over te nemen. Brinkhorst zegde de Kamer toe de testen zo snel mogelijk in te voeren, maar wilde zich niet over een datum uitlaten. den haag anp Verkeerde voedingsgewoonten zijn een groter gevaar voor de volksgezondheid dan de gekke- koeienziekte (BSE). Dat zei ge zondheidsminister Borst giste ren in de Tweede Kamer. Veel mensen eten te veel en te vet. Daarnaast consumeren ze te weinig groenten en fruit. In combinatie met een tekort aan beweging kunnen die slechte gewoontes leiden tot hart- en vaatziekten. „Dat kost levens. Aan BSE is in Nederland tot dusver niemand gestorven", relativeerde de minister. Ze voegde er aan toe de consump tie van rundvlees niet te ontra den. De minister was naar de Ka mer geroepen wegens kritiek van de Algemene Rekenkamer op de aanpak van BSE. De Re kenkamer had gemeld dat het beleid met betrekking tot de verwerking van kadavers uitno digt tot fraude en risico's. Borst heeft aangekondigd aan die be zwaren tegemoet te komen. AMSTERDAM Temidden van alle tumult over zijn relatie met Maxima, blijft kroonprins Willem-Alexander gewoon zijn werk doen. Hij was gisteren in Amsterdam bij de Stichting Academisch rekencentrum die een nieuwe supercomputer in gebruik nam. Via een speciale bril kon de prins een berekeningen volgen. foto anp pim ras leusden anp De recente meldingen van de gekke-koeienziekte (BSE) in Frankrijk en Spanje zijn nauwe lijks van invloed op de verkoop van rundvlees in de Nederland se slagerswinkels. Wel komen er vaker vragen over de her komst van het vlees. „We zien op dit moment geen grote ver schillen in de consumptie van vlees", stelt B. Bijvank, adjunct directeur van de Vereniging van Keurslagers. Het verbaast hem niet. „Wij Nederlanders eten doorgaans geen orgaanvlees. In tegenstelling tot de Fransen en Spanjaarden. Die zijn er juist dol op." Orgaanvlees wordt al gemeen gezien als gevaarlijker dan gewoon vlees. amsterdam gpd De Vereniging voor Energie, Milieu en Water (VEMW) houdt een onderzoek naar ongeoor loofde prijsafsapraken van de grote energiebedrijven. De be langenorganisatie van de zake lijke gas- en stroomverbruikers vermoedt dat concerns als NUON. Essent en Eneco Ener gie hun machtspositie op de energiemarkt misbruiken door onderling afspraken te maken. De prijzen voor midden- en grootverbruikers liggen in Duitsland volgens VEMW aan zienlijk lager. Het verschil be draagt gemiddeld 2,25 cent per kilowattuur stroom en drie cent per kuub gas. Diirecteur Akse: „De oude nuts bedrijven doen er alles aan hun vroegere monopoliepositie in stand te houden. Ze dwarsbo men de liberalisering moedwil lig, ook al druist de onderlinge afstemming in tegen de Elektri citeitswet en de Gaswet die een vrije marktwerking beogen". De vereniging heeft te weinig bewijs in handen om haar ver moedens met een klacht bij de Nederlandse Mededingingsau toriteit te staven. Doordat NUON en Essent een markt aandeel van ruim 30 procent hebben en Gasunie zelfs van bijna 80 procent ligt machts misbruik op de loer, aldus de VEMW. aas, u moet het n fljiekenfonds uit. iast ioewel u niet onaardig om'êrdient, zit u natuurlijk iter <aps iet te wachten op een (ere uitgave voor uw ronjiektekostenverzekering. - fa ap daarom van het iekenfonds over naar de del drij asis Privé Polis van Zorg ^Zekerheid. Dat is een irticuliere ziektekosten- irzekering met een «ime dekking tegen een iterst aantrekkelijke 'emie. Bovendien ip de en in Bij Zorg en Zekerheid. W,n, komti meU,w iriomen boven de loongrens van 65.700 00 dan hebben wij een voordelige particulie ziektekostenverzekering. Zorg en Zekerheid komt in 2001 met een gemiddelde premiestijging van slechts 5% (i.p.v. de 8 tot 10% bij andere verzekeraars). En overstappen is gemakkelijk. Bent u al ^S^«Z,k.,h«ldd» »««»-> huidige aanvullende verzekering gewoon mee. verhogen we de totale premie gemiddeld maar 5% in plaats van 8 tot 10% zoals veel andere verzeke raars. Kortom, Zorg en Zekerheid blijft voordelig ook in 2001. Dus als u uit het ziekenfonds moet, stapt u toch gewoon over naar de particuliere ziekte kostenverzekering van Zorg en Zekerheid. Bel (071) 5 825 500 of kijk op www.zorgenzekerheid.nl $lorg en Zekerheid Voor alle zekerheid dichtbij. Maxima kan adviesbureau rijk maken berkel en rodenrijs anp Een financieel adviesbu reau in Berkel en Rodenrijs hoopt waarschijnlijk van ganser harte dat de verke ring tussen kroonprins Wil lem-Alexander en Maxima Zorreguieta standhoudt. Tot 12 december althans, want dan veilt Maxima Ac curatesse de internet-do- meinnaam maxima.nl. De opbrengst kan in de tonnen lopen. In oktober 1997 was de naam al geclaimd door Maxima Accuratesse, dat in 1993 is opgericht. Het ad viesbureau gaat echter door een samenwerkings verband verder onder de naam Zijlstra Accuratesse. Eigenaar M. van der Vorm heeft daarom besloten geld te slaan uit de oude naam. „Als iemand anders er iets mee kan, ga ik natuurlijk de domeinnaam niet in mijn graf meenemen." Toen in augustus 1999 bekend werd dat het 'aan' was, overspoelden plotse ling duizenden nieuwsgie rigen de site van Maxima Accuratesse. Maxima.nl werd daardoor geld waard. Met behulp van internet is de houder van een do meinnaam makkelijk te tra ceren, en het adviesbureau kreeg talrijke aanbiedingen. Er zat een bod van 150.000 gulden tussen, aldus Van der Vorm. Hij had er toen echter geen trek in, omdat de kosten van de naams wijziging niet tegen de ba ten zouden opwegen. „Door de samenwerking met mijn collega Zijlstra wordt dat nu anders." Domeinbeurs.nl, dat de veiling verzorgt, schat dat de naam minstens 50.000 gulden zal opleveren. Bij grote belangstelling kan dit bedrag echter tot in de ton nen oplopen. „Het is wat de gek ervoor geeft", aldus H. Hoving van Domein- beurs.nl. De veiling vindt plaats in een hotel. Volgens Hoving duurt de verkoop een halve dag. Potentiële geïnteres seerden, zoals bedrijven die het merk Maxima hebben gedeponeerd, zijn via een brief al van de gebeurtenis op de hoogte gebracht. De huidige eigenaar van maxi- ma.nl verwacht geen miljo nair te worden. „Maar je weet maar nooit", aldus Van der Vorm. „Ik vond het al belachelijk dat World Online 'voetbal.nl' voor een miljoen kocht. Wie weet, misschien hebben ze wel. belangstelling." den haag gpd De Socialistische Partij neemt geen genoegen met het korte briefje dat premier Kok gisteren naar de Tweede Kamer stuurde naar aanleiding van de ontvangst door koningin Beatrix van het echtpaar Zorreguieta, afgelopen weekeinde. Kok stuurde zijn schriftelijke commentaar op verzoek van de fractie van Groenlinks. „Indien zich met betrekking tot de vriendschap van de Prins van Oranje relevante feiten voordoen, zal ik de Kamer daarover vanzelfsprekend langs de ge- eigende weg mededeling doen", schreef hij. On middellijk daarna nam de Socialistische Partij het initiatief van GroenLinks over, en stelde ze een reeks nadere schriftelijke vragen aan Kok. De SP wil onder meer weten of Kok het 'gepast, oppor tuun en gewenst vindt dat een ex-lid van het Vi- dela-regime zich vrijelijk op Nederlandse bodem kan bewegen', en of hij het gepast vindt dat het Nederlandse staatshoofd zo iemand ontvangt. Tevens informeert de SP naar de 'opvatting van het kabinet over dit regime en de betrokkenheid van de heer Zorreguieta'. Overigens werd gisteravond bekend dat vader en moeder Zorreguieta ook in juli al een bezoek aan Den Haag hebben gebracht. Het echtpaar logeer de toen echter ten huize van Willem-Alexander aan het Noordeinde, naast het 'werkpaleis' van de koningin. Tegen journalisten zei Kok 's mid dags dat hij van het bezoek van de ouders van Maxima van afgelopen weekend op de hoogte was. Van 'een nieuwe fase' in de relatie tussen de kroonprins en zijn vriendin is echter volgens hem geen sprake. GroenLinks toonde zich gister avond evenals de SP teleurgesteld over de reactie van Kok. Kamerlid Halsema legde de schuld daarvoor deels bij de andere fracties, die niet zo'n behoefte hadden aan heisa rond het bezoek van de Zorreguieta's. „Een verkrampte opstel ling", aldus Halsema. Maar volgens het D66-ka- merlid Giskes moet de Kamer 'niet als een soort detectivebureau bijhouden wie de Koningin ont vangt'. PvdA'er Rehwinkel pleitte er opnieuw voor te wachten op een officiële aankondiging van een verloving. Intussen kan elk Kamerlid zelf onderzoek doen naar wat er onder het regime- Videla is gebeurd, meent hij. Gisteren werd bekend dat de ouders van Maxi ma, Jorge Zorreguieta en Maria del Carmen Cer- ruti, het afgelopen weekeinde in Den Haag waren als gasten van koningin Beatrix. Ze dineerde za terdagavond met prins Claus, prins Willem- Alexander en Maxima op Huis ten Bosch. Zon dag bezochten ze prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Het 'privé-bezoek' aan Huis ten Bosch werd bevestigd door de Rijksvoorlichtings dienst. Bij Privé, het roddelblad dat als eerste van het be zoek van Maxima's ouders wist, spreken de dienstdoende redacteuren van 'puur toeval' als basis voor hun primeur. Een fotograaf van het blad zou afgelopen weekeinde voor een klus die niets met het Koninklijk Huis te maken had in de Nederlands-Belgische grensstreek zijn geweest. Daar signaleerde hij de auto's van kroonprins Willem-Alexander en Maxima. tekening wim stevenhagen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3